Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Sağlık-Sağlıklı Yaşam

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kadın Hafızası Çok Güçlü,Aşkta Şiddete Daha Eğilimli

Sağlık-Sağlıklı Yaşam


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 10-24-2008, 19:29   #1
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 27
Mesajlar: 3.916
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 646
нüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond reputeнüzüη has a reputation beyond repute
Standart Kadın Hafızası Çok Güçlü,Aşkta Şiddete Daha Eğilimli

Necla Bayraktar'ın, Ankara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi, Türkiye Sosyal Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Oğuz Berksun ile röportajı...

Geçen hafta tiyatro sanatçısı Mümtaz Sevinç yedi yıllık hayat arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Daha bu olayın şaşkınlığı geçmeden bu kez Nurseli İdiz’in, kendisinden ayrılmak isteyen sevgilisinin evini elinde bir kasap bıçağı ile basıp kapısını paramparça ettiği ortaya çıktı. Onlar ünlü olduğu için tüm ayrıntıları öğrendik. Elbette kadın-erkek arasında yaşanan bu tür olaylar sadece ünlüler cephesinde gerçekleşmiyor. Gelenekselle modern hayat arasında sıkışan günümüz kadın-erkek ilişkileri uzmanlara göre de artık alarm veriyor. Ankara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi, Türkiye Sosyal Psikiyatri Derneği Başkanı Prof. Oğuz Berksun değişen kadın - erkek ilişkilerini, kadınların terk edildiğinde, aldatıldığında neler hissettiğini, özgürlüklerini ilan ederken hangi yöntemleri kullandıklarını anlattı.Erkeklerle ilişkisi kadının psikolojisini kötü etkiliyor mu?

Son günlerde basına yansıyan olaylar, bir kez daha bizleri erkek-kadın ilişkilerini gözden geçirmeye zorluyor. Bu ilişkiler yazılı olmayan kurallarla düzenleniyor. Erkek egemenliği, rol ve statülerle belirlenen kadın–erkek dengesi üzerine dayanıyor. Çarpıklıklar da bu denge üzerinde boy atıyor. Belki de erkek egemenliğinin hangi şekle bürünerek ve kılıklara girerek hüküm sürdüğünü keşfetmemiz en akıllılarımızın bile yıllarını alacak bir süreç. Cinayet bile erkek işlerse başka türlü görünüyor gözümüze, kadın işlerse başka türlü. Kadın - erkek ilişkilerinde çoğu zaman kadınlar istismara uğruyor. Bu bütün dünyada böyle. Son günlerde yaşanan olaylara atfen konuşmuyorum. Çünkü her olayı kendi içinde ele almak gerek. Bu toplumda kadının irdelenmesi, kadın - erkek ilişkilerinin gözden geçirilmesi lazım. Çünkü eski tanımlarla bugünün ilişkileri yürümüyor. Kadın - erkek rollerinde son 10-15 yıldır belirgin değişiklikler var. Kadın iş hayatına katıldı ve toplumdan hak talepleri arttı.


Kadınlar model olarak artık neyi seçiyorlar?

Erkek egemen dünyada kendisine örnek olarak erkek egemen dünyanın sunduğu modelleri örnek alıyor. Yani koca maço bir adamsa, o da maço davranmaya başlıyor. Yani karşınızda size bağırıp çağıran bir erkeğe tepki geliştirmek zorundasınız. O tepki de erkek egemen dünyanın tepkileri oluyor.

KADIN UNUTMAZ!


Kadınlar artık aldatılmaya, aşağılanmaya daha şiddetli tepki veriyor diyebilir miyiz?

Rahatlıkla diyebiliriz. Kadın artık kendisine biçilen genel geçer rolleri daha açık bir şekilde reddedebiliyor. Bir yanda modern diğer yanda dinsel bir kimlik peşinde gibi görünüyor. Bu aslında kendini ifade etme, yeni bir modelin arayışı. Bence bunların hepsi erkek egemenliğine bir başkaldırıdır. Size saçma gelebilir ama tesettürle de olsa kadın özgürlüğünü ilan etti. Kadınlar yeni bir kimlik arıyor. Burada bir yanlışa düşülüyor. Kadınlar, erkeklerde beğenmediğimiz davranışları örnek alıyor. Daha erkeksi, lumpen, sigara içen, klasik annelik rolünü reddederken annelik hislerini feda eden, benim olmayanı kimseye yâr etmem diyen daha arabesk bir hale geliyor.


Yani kadınlar zor kullanmaktan kaçınmıyor...

Kadınların da egemenliklerini ilan etme yolunda öfkeyle bu türlü bir hak iddiası içinde olabileceklerini düşünüyorum. Erkeklerin buna hakkı olduğu bir toplumda kadınların böyle bir hakka sahip olmak istemelerini anlayabiliyorum. Anlamadığım şey erkek egemenliği ile mücadelede aynı metodları kullanmak istemeleri...


Kadınlar beyin fonksiyonları açısından erkeklerden farklı mı?

Biyolojik olarak beynin organize oluşunda çok büyük farklılıklar gözlenmiyor. Fakat işleyişte önemli farklılıklar var. Kadın daha iyi hatırlar, kolay unutmaz. Östrojen beyinde unutmayla gelişebilecek hastalıkları yavaşlatıyor, belleği daha güçlü hale getiriyor. Kadın belleğine yazılmış olayları erkekten daha canlı tutuyor. Olayların üzerinden çok zaman geçse bile olayı aynı şekilde yaşayabiliyor.


Erkek ile kadın olayları farklı algılar mı?

Erkek ile kadın arasında sinyalizasyon farkları olduğu düşünülüyor. Benzetmede hata olmaz. Kedi - köpek gibi. Örneğin kedi mutlu olunca mırıldar köpeğe havlama gibi gelir. Kedi kızınca kuyruk sallar, köpek mutlu olunca. Yani köpek kedinin en huzurlu olduğu anda onu tehdit gibi görüp saldırıya geçebilir.


Bu durum kadın - erkek ilişkilerini nasıl etkiler?

Erkek bugüne kadar kadını aldattığında başına böyle şeyler geleceğini hiç düşünmemişti artık düşünmek zorunda. Çünkü kadınların tepkileri de erkeklere benzemeye başladı.

40’ında terk edilen kadın ömrünü harcamış oluyor


Aldatılan kadın ne hissediyor, bu durumdaki bir kadın nasıl tepkiler verebilir?

Kadının aldatılmışlığı cinsel sadakatsizliğin gerçekleştiği anda değil erkeğin elinin kiri söyleminden itibaren başlamış durumda. Hatta belki de doğarken. Bu sebeple kadın baştan itibaren sadakatsizlik oyununun kurbanı zaten. Evlilik bu anlamda bir kandırmaca kadın için. Sadece mal gibi hissetme eğer bir insanın içindeki acının tek tanımlayıcısı ise ne hissediyor diye sormamak lazım. Sadece mal gibi hissediyor! Ne tepki verebildikleri de ortada. Aldatılma kadar aldatabilme olasılığını, hakkını hayatın kendisine tanımadığı bir insan çaresizliğin ve öfkenin ötesinde ne hissedebilir?


Ayrılık acısı genç bir kadınla daha ileri yaşlardaki kadını aynı şekilde mi etkiler?

Kadın evlendiğinde ve yıllar geçtikçe toplumsal kabul artıyor. Hem evde hem işte statüsü değişiyor, güçleniyor. Ayrılık 25 yaşında bir kadın için daha kolayken 40 yaşında bir kadın tüm şansını yitirmiş, ömrünü harcamış oluyor. Çünkü bir daha böyle bir şansı olmuyor. Yıllarca uğraşarak ancak elde ettiği statüyü bir anda kaybedince bunu kabul edemiyor. Buradaki statü kaybı bir ömürle, yıllarla ödeniyor. Elbette bu durum öldürme, şiddet gösterme hakkını kimseye vermez. Fakat bu da erkek egemen dünyanın bir kuralı.


Sevdiği adama zarar veren, onu yaralayan, öldüren kadınlar bunu planlı mı yapar yoksa anlık bir durum mudur?

Sevdiğine zarar verme, yaralama veya öldürme hem kadın hem erkek için daha çok dürtüsel yani anlık bir durum olabilir. Sevginin olduğu yerde beklentiler, beklentilerin olduğu yerde hayal kırıklıkları oluşuyor. Hayal kırıklığının olduğu yerde de üzüntü ve öfke olur. Ancak bu durum bir insanı yaralamak veya öldürmek için yeterli bir zemin yaratır mı derseniz cevabım hayır! Bu durumda özellikle patolojik kıskançlığı, uyuşturucu madde kullanımlarını, alkol kullanımını, depresyonun bazı tiplerini, epilepsi gibi bedensel hastalıkları düşünmek gerekir.

Kadınlar erkeklere göre daha çok hastalanıyor


Kadınların yaşadığı psikiyatrik sorunlar neler?

Toplumumuzu temsil edebilecek nitelikte çok çalışma yok elimizde. Bu sebeple söyleyeceğim şeyler benim mesleki tecrübelerimle daha çok ilgili. Psikiyatri kliniklerine başvuranlara baktığımızda kadın sayısı erkeklerin iki katı. Neredeyse bu kliniklere başvuranların yüzde 65-70’ini kadınlar oluşturuyor. Kalan yüzde 30-35 erkeği kliniklere getirenler ise yine kadınlar; anneler, eşler, kız kardeşler. Kadın, âdet döneminde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bedensel ve ruhsal değişimleri daha iyi kavrıyor olabilir. Ama şu da gerçek; toplumumuzda neredeyse yüzde 15 oranlarında rastlanan depresyon vakalarının büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Anksiyete bozukluklarında da durum aynı. Kadınlarda en dikkatle ele alınması gereken rahatsızlık “âdet öncesi gerginlik”lerdir. Bu duruma çok sık rastlanır ve kadında gerginlik, sinirlilik, alınganlık gibi haller yarattığı için aile düzeni ve saadetini bozan, geçimsizlik yaratan en önemli neden olarak karşımıza çıkar.
__________________
๒ค๒ค๓ א๏llคгıภ๔ค t๏z ๏l๓ค๓ ﻮєгєк
28958d1245316677-babam-jpg
нüzüη isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
aşkta, çok, daha, eğilimli, gÜÇlÜ, hafızası, kadın

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Güçlü daha da güçlendiriliyor Haberci Siyaset Meydanı 0 09-12-2008 11:30
Virüslere Karşı Daha Güçlü Bir Nod32 ... Yaso Resimli Anlatımlar 0 08-22-2008 17:32
Kadın güçlü erkek sever Yaso Magazin & Dedikodu 0 08-02-2008 01:38
Türkiye bugün daha güçlü, daha istikrarlı bir ülke coy_rose Siyaset Meydanı 0 07-31-2008 22:31
Kadınların hafızası daha güçlü LeGoLaS Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 03-25-2008 18:20


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:10 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628