Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Sahabeler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Mute'de Şehit Olmak

Sahabeler


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-15-2010, 12:31   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
icon37: Mute'de Şehit Olmak

Mute'de Şehit OlmakŞehadet…
Şehadet…
Şehadet, şehit olmak!
Allah için/ O'nun rızası için/ O'nun dininin hakim olması için, kendini ölüme sunmak ve bu uğurda can vermek...
İnsan ne için ve nasıl ölüme sevdalanır ki, ölümü ister?
Elbette onu çekici kılan bir şey olmalı, bir şey… Ama nasıl bir şey?

Şehitlik, İslam tarihi boyunca her Müslüman'a yakıştı. Aynı şekilde Mute Savaşı'nda savaşan ve şehit olan komutanlara da çok yakışmıştı. Bu komutanlardan birisi Hz. Resulullah (a.s)'ın azadlı kölesi Zeyd bin Hârise, diğeri Ebu Talib'in oğlu, Hz. Ali'nin kardeşi Cafer bin Ebu Talib, diğeri de Resulullah'ın güzide şairi Abdullah bin Reveha…
Büyük olay Mute savaşıydı. Ve zamanın süper gücü/ süper devleti olan Bizans ordusuna karşı yapılıyordu. Aslında bu savaşın yapılmasının en önemli sebeplerinden biri de ashabtan Hâris b. Umeyr (r.a)'in intikamıydı. Çünkü Hz. Peygamber, Hz. Hâris'i, Busra (Havran) Emiri Şurahbil b. Amr el-Gassânî'ye İslâm'a davet mektubunu sunmak üzere yollamış, ama bu sahabi Gassaniler tarafından şehid edilmişti. Halbuki; "elçiye zeval yoktur" anlayışı gereğince, düşman ülkeler birbirlerinin elçilerine dokunmazlardı. Hz. Peygamber, ashabına çok düşkündü, onlardan birinin başına bir sıkıntı geldi mi çok rahatsız olurdu. Bu sebeple ashabından birinin küstahça öldürülüşüne seyirci kalamazdı ve kalmadı da. Aslında onların Hz. Haris'i öldürmeleri onların Hak'ka, İslam'a olan intikamlarını açıkça gösteriyordu ve şimdi de, bu yüz yılda da onların neden İslam'a kan kustuklarını da ele veriyor. İslam da batılı affetmiyordu ve etmedi de…
İslam orduları ilk defa zamanın en güçlü devleti olan ve en güçlü ordusuna sahip olan bir devletle savaşıyorlardı. Onun için de Resulullah(a.s.) bu savaşa ve bu savaşta savaşacak mücahitlere çok büyük önem veriyordu.
Ordu toplatıldı.
3000 kişi…
O zamana kadar Müslümanların topladığı en büyük orduydu, bu ordu.
Hz. Resulullah (s.a.v.) askerlerini Kûba Mescidi'nin önünde topladı. Resulullah askerlerini bir savaşa yollamadan önce hep onları bu mescidin önünde toplar, onlara bir konuşma yapar, nasihat eder, öylece yollardı. Bu defa da öyle yaptı. Yüksekçe bir kayanın üzerine çıkıp Allah'ın askerlerine bir konuşma yaptı;
-Komutanınız Zeyd'dir.
Eğer Zeyd şehit olursa komutan Cafer bin Ebu Talib'dir. O da şehit olursa komutan Abdullah bin Reveha'dır. Abdullah da şehit olursa artık müslümanlar, içlerinden birini komutan olarak belirlesin.
Resulullah hiç böyle yapmazdı. Herhangi bir savaşa askerlerini gönderirken sadece bir komutanı belirlerdi. Acaba bu defa neden üç komutanı önceden belirledi ve neden üçü de şehit olursa müslümanlar aralarından birini seçsin dedi? Bildiği bir şey vardı. Ama neydi o şey?
Resulullah'ın bu savaşta yaptığı komutanları belirleme işi bir Yahudi'nin de dikkatini çekmiş ve anlamıştı olayı.
Hemen Hz. Zeyd'e koştu o yahudi. Fitne oluşturmak, vesvese vermek için.
- Ey Zeyd! Vasiyetini yap. Eğer Muhammed peygamberse sen onun yanına dönemezsin. Çünkü İsrail peygamberlerinin isimlerini verdikleri kişiler savaşta ölürlerdi, sağ dönmezlerdi, dedi.
Buna karşılık Zeyd;
- Zaten ben Rabbimden şehadeti istiyorum. Benim en kutlu günümdür şehit olduğum gün, benim düğünümdür, bayramımdır şehit olduğum gün. Şehadet bende aşktır. Büyük Dost'a olan bir aşk. Şehadet, şehadet…Ne güzeldir şehadet…
Ve Resulullah akabinde konuşmasına şöyle devam etti;
- …Allah yolunda, Allah ismi ile kafirlerle savaşın. Antlaşma ve sözlerinize aykırı davranmayın. Ganimet mallarına hıyanette bulunmayın. Çocukları, kadınları, ihtiyarları, halktan ayrılmış, manastırlara çekilmiş insanları vurmayın. Hurmalıkları tahrip etmeyin, ağaçları kesmeyin, evleri yakmayın.
Müslümanlar Bizanslarla karşılaşmak için yola çıktılar.
Artık Mute denilen yerdeydi mücahitler. Karşıda Bizans'ın askerleri. Allah'ın dinine karşı savaş açanlar.
Sayıları yüz bin kadar. Silahları da, atları da Müslümanlarınkinden daha fazla.
"- Ey Zeyd! Düşman bizim otuz üç katımızdan fazla. Ne yapalım? dedi mücahitlerden biri.
- Hz. Peygamber'e düşman hakkında haber verelim. Ne emrederse ona göre hareket edelim. Başka biri:
- Bize Medine'den destek geldikten sonra savaşalım ya Zeyd.
Hz. Zeyd Abdullah bin Reveha'ya dönerek; "senin fikrin nedir ya Abdullah?" dedi. Hz.Abdullah da;
- Biz düşmanla sayı çokluğumuz veya kuvvet üstünlüğümüzle savaşmıyoruz. Biz Allah'ın lütfettiği bir dinin kuvvetiyle savaşıyoruz. Bizi iki iyilikten biri bekliyor: Ya zafer ya şehadet. Biz, bu güne kadar hangi savaşı sayımızın üstünlüğünden dolayı kazandık ki şimdi sayımızın azlığından dolayı üzülüyoruz. Biz Allah'ın askerleri değil miyiz? Öyleyse Allah'ın yardımı bizimle. Hadi kalkın ve savaşalım."
Ne güzel söyledin ya Abdullah!
Bizans'ın komutanları da kendi aralarında konuşuyordu.
- Sayıları ne kadar?
- 3000 civarında.
- Silahları ve atları peki?
- Çok az.
- Desene savaşı kazandık. Bunları yenmek çok kolay olacak. Bunlar bu sayılarının ve silahlarının azlığına rağmen nelerine güveniyorlar ki Bizans'ın güçlü ordusuyla savaşıyorlar.
- Bunların hepsi deli olmalı…
Evet! Onlar böyle diyorlardı Allah'ın askerleri hakkında.
" Bunların hepsi delidir," diye.
Allah'a sevdalanmış, şehadet aşkıyla ölümü bekleyen 3000 deli yürek.
Zeyd kılıcını kaldırdı…
- Haydi ey iman edenler, hücum. Allah adına ve Allah için.
En önde komutan Hz. Zeyd bin Harise. Bir köleyken İslam'la şereflenmiş ve Müslümanların komutanı olmuş. İslam ile değer kazanmış ve yücelmiş biri. Sağ elinde kılıcı, sol elinde de Resulullah (a.s.)'ın sancağı. Atının üzerinde vakarlı bir duruşu vardı. Zalimlere, kafirlere doğru hücuma geçmişti. Bütün kılıçlar kınından çekilmiş, oklar yaya takılmıştı. Savaş emrini verdi Hz. Zeyd. Müslümanlar hem savaşıyor hem de tekbirler getiriyorlardı.
Allah-û Ekber, Allah-û Ekber, Allah-û Ekber …
Zeyd önüne çıkan her bir kafiri ustaca kullandığı kılıcıyla öldürüyordu. Kafirlerin en öncelikli hedefleri de Zeyd'di.
Zeyd, kafirlerin boyunlarını vurdukça onun da vücuduna oklar, mızraklar saplanıyordu. Adeta Bizans'ın bütün okçularının hedefinde Hz. Zeyd vardı. Zeyd'in vücudu ok ve mızraklarla delik deşik olmuştu. Ama o bütün o kılıç, ok darbelerine, onların verdiği acıya aldırış etmeden savaşıyordu. Gözleri bir ara bulandı sonra takatten düştü, mızrak ve ok darbeleri onu zorlamıştı. Elinden kılıcı düştü. Bu esnada çok güzel bir tat almaya başladı Hz. Zeyd. Bu hal, şehit olanlara Allah'ın ikram ettiği ve çok hoş olan bir tattı. Zeyd artık dayanamayacak haldeydi. Atının üzerinden yere düştü. Hz. Resulullah (a.s.) Medine'de Kûba Mescidi'nde sahabelerine savaşı anlatırken "Zeyd vuruldu, şehit oldu" dedi, üzüntülü bir şekilde. Sonra; "sancağı Cafer aldı…" dedi.
Cafer sancağı aldığı gibi düşmanın tam ortasına sürdü atını. Atı ona engel oluyordu ve de düşmanın tam ortasındaydı. Attan inerek, atını düşman yararlanmasın diye saf dışı etti. O düşmanla savaşırken; "Cennet de, ona yaklaşmak da ne güzeldir. Onun şerbetleri tatlı ve soğuktur" diye mırıldanıyordu. Bu sırada düşmanın vurduğu bir kılıç darbesiyle sağ eli kesildi Hz. Cafer'in. Sancağı sol eline aldı. Sol eline de kılıç darbesi geldi. Sol eli de kesilince gene sancağı bırakmadı. Sancak düşmemeliydi. Çünkü sancak namustu, hakimiyetti, güçtü, moraldi. Ke.................. iki elinin kalan kısımlarıyla sıkıştırarak göğsü arasında tuttu. Sonra mübarek boynuna aldığı kılıç darbesiyle o da yere düştü ve şehit oldu. Bedeninde doksandan fazla mızrak, kılıç ve ok yarası vardı Hz. Cafer'in. Ca'fer şehit olduktan sonra "Ca'fer-i Tayyar: Uçan Ca'fer" diye anılmıştır. Allah yolunda kesilen iki koluna karşılık Cenab-ı Hak ona iki kanat ihsan etmiştir ki, bu; onun mânen yüce mertebelere eriştirildiğinin de işaretidir.

Cafer de şehit olunca üçüncü komutan, sahabenin şairlerinden Abdullah bin Revaha sancağı aldı. Daha önce şiirleriyle kafirlerin yüreğini bir kurşun gibi vuran Abdullah bin Revaha, şimdi de kılıcıyla başlarını gövdelerinden ayırıyordu. Sadece bir yürek adamı değil; bilek adamı da olduğunu nasıl gösteriyor. Yüreğiyle, diliyle, bileğiyle her şeyi ile Allah yolunda, Allah'ın dininin hakim olması için ve şehadet arzusuyla savaşıyor. Kafirleri ezip geçiyor. Kafirler de onun vücuduna ok, ve mızrak tutup düşürmeye çalışıyorlar. Bundan dolayı onun da vücudu, elbiseleri ok, mızrak ve kılıç darbeleriyle kıpkırmızı bir renge büründü.
Resulullah (s.a.v.) sahabelerine savaşı anlatırken Abdullah bin Revaha'nın da şehit olduğunu söyledi. Bunu söyleyince de mübarek gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Üç komutanı peş peşe şehit olmuştu. Elbette şehitlik büyük bir mükafat ve elbette şehit olanlar ölmedi, onlara "öldü" denilmesini bizzat Allah-u Teala yasaklamıştı.
İşte bu sırada askerde genel bir çöküntü doğmak üzereydi ki, askerin hemen hepsinin isteği üzerine Hâlid b. Velid kumandayı ve sancağı eline aldı. Artık Halid bin Velid İslam ordusunun komutanlığını yapıyordu. O gün akşama kadar savaş yapıldıktan sonra Hz. Halid, ertesi sabaha da sağ kanatta bulunan müslüman askerleri sol kanada, sol kanattakileri sağ kanada, arkadakileri öne ve öndekileri arkaya alarak yerlerinde değişiklik yaptı. Böylece düşmana yeni destek kuvvetleri katılmış izlenimini vermek istiyordu. Bizans'ın ordusu da dün savaştığı kişilerin aynı kişiler olmadığını, farklı kişilerin olduğunu görünce akşam vakti Müslümanlara destek geldiğini düşünerek geriye çekilmeye başladılar. Böylece İslâm ordusu kesin hezimete uğramaktan ve bütünüyle kılıçtan geçirilmekten korunmuş oldu. Mücahitler de Bizans askerlerinin üzerine gitmediler, yavaş yavaş onlar da geriye çekilmeye başladılar. Hatta ric'atten evvelki bir hücumunda Hâlid, düşmana bir hayli kayıp verdirmiş ve bol ganimet de elde etmişti. İşte bu şekilde İslâm ordusunu Medine'ye sağ-salim geri getirmişti Hz. Halid. Peygamber Efendimiz bu savaşı Medine'de, olduğu gibi görmüş ve her safhasını minberden Müslümanlara anlatmıştı. Sıra ile kumandanların şehadetini anlattıktan sonra sıra Hâlid'e gelince "En sonunda sancağı Allah'ın kılıçlarından bir kılıç aldı " buyurarak. Bu, "seyfullah Halid'dir" dedi. Bundan sonra Halid b. Velid'e "Seyfullah" lakabı verilmişti. Hâlid b. Velid diyor ki: "Mûte Savaşı'nda elimde dokuz kılıç parçalandı." Bu ifadeden Mûte Savaşı'nın ne kadar şiddetli geçtiği anlaşılmaktadır.

Mute Savaşı'nda on beş sahabe şehit oldu. Müslümanlar, Allah'a olan imanlarıyla kendi sayılarından otuz üç katı fazla olan kafirlerle savaşmış ve bu savaşta çok güzel bir başarı elde etmişlerdi.
Bu savaşta Hz. Resulullah'(s.a.v.)ın belirlediği üç komutan da şehit olmuştu. Hem de ne güzel bir şehadet şekliyle. Hz.Zeyd ve Hz. Abdullah'ın vücudu tanınmayacak derece kılıç, mızrak ve ok darbeleri almış, delik deşik olmuştu. Hz. Cafer'in de mübarek elleri ve boynu kesilmişti.
Ne güzel şehitlersiniz siz ey İslam şehitleri! Size selam olsun!
Ahir zamanda şehadeti arzulayan, iman etmiş ve sizin yolunuzda yürümeye can atan kardeşlerinizden size selamlar olsun.
Sana selam olsun ey Zeyd bin Harise,
Sana selam olsun ey Cafer bin Ebu Talib,
Sana selam olsun ey Abdullah bin Reveha
Ve tüm İslam şehitlerine; size ahir zamanın iman etmiş ve şehadeti arzulayan Müslümanlarından selam olsun. Ve Allah sizden razı olsun.

"Mü'minler arasında öyleleri var ki, Allah'a verdikleri sözde dururlar. Kimileri sözünü yerine getirip o yolda canını vermiştir; kimileri de şehitlik beklemektedir. Onlar hiç sözlerini değiştirmediler." (Ahzab-23)
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
mutede, olmak

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
FaydaLı oLmaK - Korax Allah (c.c) Hazretleri 0 07-20-2009 13:15
Zayıf olmak sağlıklı olmak anlamına gelmez Haberci Sağlık - Genel 0 09-11-2008 14:50
Seninle OLmak .. нüzüη Aşk'a Dair Her Şey 0 09-04-2008 10:46
Ada Sahibi ya da Ada Olmak LeGoLaS Deneme, Hikaye 0 03-14-2008 17:06
asık olmak LeGoLaS Deneme, Hikaye 0 03-14-2008 16:11


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:13 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628