Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-30-2008, 21:47   #1
LeGoLaS
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Tecrübe Puanı: 937
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart John Wayne

Dük" lakabıyla anılan John Wayne (26 Mayıs, 1907 – 11 Haziran, 1979), Oscar en iyi erkek oyuncu ödülünü almış, kariyerine 1920lerde, sessiz filmlerle başlamış Amerikalı aktör. 1940 ile 1970li yıllar arasında baştagelen yıldızlardandır. Özellikle kovboy filmleri ve II. Dünya Savaşı konulu filmleriyle meşhur olsa da, çok çeşitli türlerde, biyografilerde, romantik komedilerde, polis dramlarında ve başka pek çok tarzda filmde oynamıştır. Haşin ve bireyci bir erkeklik örneği oluşturarak kalıcı bir Amerikan ikonu haline gelmiştir. [[The Alamo]] filminin çekiminde, Wayne günde 5 paket sigara içmiştir. Kariyerinin başlangıcında bazı rolleri alabilmek için farklı bir yürüme şeklini öğrenmiştir.

John Wayne, Marion Robert Morrison ismi ile Iowa eyaletinin Winterset kasabasında, 1907 yılında doğdu. Anne ve babası bir sonraki oğullarına Robert ismini vermek isteyince, ismini Marion Michael Morrison olarak değiştirdiler.

Morrison ailesi Presbiteryen kilisesi üyesiydi. Baba Clyde Leonard Morrison İrlanda ve İskoç asıllıydı ve Amerikan İç Savaşı gazisi bir babanın oğluydu. Annesi Mary Alberta Brown ise İrlanda asıllıydı. Wayne'in ailesi 1911'de Kaliforniya'nın Glendale şehrine taşındılar. Buradaki komşuları John'a "Koca Dük" diye hitap etmeye başladılar çünkü takma adı küçük dük olan Airedale teryesi köpeğini yanına almadan hiçbir yere gitmezdi. John "Dük" lakabını "Marion" ismine tercih etti ve bu ismi hayatının sonuna kadar taşıdı.

Dük Morrison'ın çocukluğu, babası parayı iyi idare edemeyen biri olduğu için yoksulluk içinde geçmiştir. Dük başarılı ve popüler bir öğrenciydi. Erken yaşta boy atarak Glendale Lisesi'nin yıldız amerikan futbolu oyuncularından biri oldu ve mezun olunca Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne kabul edildi.

Wayne, gençliğinde yerel Hollywood film stüdyolarında atları nallayan bir adamın dondurmacı dükkanında da çalışmıştır. Ayrıca, ileride katılacağı bir Mason locası tarafından işletilen, bir genç masonlar organizasyonu olan Order of DeMolay örgütünün aktif üyelerinden biri olmuştur.

Wayne'in, Amerikan Deniz Harp Akademisi'ne başvurusu kabul edilmedi. Bunun üzerine Truva Şövalyeleri üyesi olduğu ve Sigma Chi Kardeşliği'ne katıldığı Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne başladı. Wayne, üniversitenin efsanevi Howard Jones'un koçluğunu yaptığı Amerikan futbol takımında da oynamıştır. Sahilde yüzerken geçirdiği sözde kaza spor kariyerine son vermiştir, yalnız Wayne daha sonraları, o dönemde koçunun kazanın gerçek sebebini öğrenmesi durumunda göstereceği tepkiden korktuğunu açıkladı. Spor bursunu kaybedince parası olmadığı için okula devam edemedi.

Üniversitedeyken, yerel film stüdyolarında çalışmaya başladı. Kovboy filmlerinin yıldızı Tom Mix, futbol bileti karşılığında Wayne'e sahne eşyaları departmanında yaz süresince bir iş buldu. Yönetmen John Ford ile uzun yıllar sürecek bir arkadaşlık kurarak ufak roller kapmaya başladı. Bu dönemde, üniversitedeki takım arkadaşlarıyla Richard Cromwell ve Jack Holt'un başrollerini paylaştığı Maker of Men adlı 1930 yapımı filmde göründü. Filmde Wayne, Marion Morrison ismi ile afişlerde yerini aldı

William Fox Stüdyoları'nda iki sene boyunca haftada 35$ karşılığında figüranlık yaptıktan sonra ilk kez 1930 yılında The Big Trail adlı filmde rol aldı. Filmin yönetmeni Raoul Walsh, Wayne'i "keşfedince" ona sahne adı olarak Amerikan Bağımsızlık Savaşı generali "Deli Anthony" Wayne'e itafen "John Wayne"i koymuştur. Artık haftalığı 75$'a çıkarılmıştır. Stüdyodaki dublörler tarafından çalıştırılmış, binicilik ve koyboyluk becerilerini geliştirmiştir.

The Big Trail, ilk epik "kovboy" filmi, ticari bir başarısızlık da olsa oyuncunun ekrandaki ilk referansı oldu. Ancak dokuz sene sonra, Stagecoach (1939) filmindeki performansı Wayne'i bir yıldız yaptı. Aradaki dönemde çoğunlukla Monogram Pictures şirketinde kovboy filmleri ve Mascot Stüdyoları için Kuzey Afrika'da geçen Üç Silahşörler (1933) de dahil dizi filmler çekti: Aynı sene (1933), Alfred E. Green'in spekülatif başarısı (success de scandale) olan Baby Face adlı filmde küçük bir rol aldı.

Wayne, 1928 yılından başlayarak takip eden 35 sene boyunca, aralarında Stagecoach (1939), She Wore a Yellow Ribbon (1949), The Quiet Man (1952), The Searchers (1956), The Wings of Eagles (1957), ve The Man Who Shot Liberty Valance (1962) adlı filmlerin de olduğu yirmiden fazla John Ford filminde yer aldı.

Internet Movie Database sitesine göre Wayne, rol aldığı filmlerin 142sinde başroldeydi. John Wayne'in en çok beğeni toplayan rollerinden biri yönetmenliğini William Wellman'ın yaptığı, senaryosunun Ernest K. Gann tarafından yazılmış bir kitabı konu aldığı The High and the Mighty (1954) filmindeydi. Kahraman bir havacı portresi oyuncuya farklı çevrelerin beğenisini kazandırdı. Island in the Sky (1953) da bu filme bağlantılıdır ve ikisi de bir yıl ara ile aynı yapımcılar, yönetmen, yazar, sinematograf, editör ve dağıtımcı tarafından yapılmışlardır.

1949 yılında All the King's Men filminin yönetmeni Robert Rossen Wayne'e filmdeki başrolü teklif etmiştir. Wayne senaryoyu pek çok bakımdan gayri-Amerikan bularak, rolü içerlenmiş bir tavırla reddetmiştir. Onun yerine rol alan Broderick Crawford, 1950'de Wayne'in de The Sands of Iwo Jima filmindeki rolü ile aday olduğu En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazanmıştır.

John Wayne 1969 yapımı True Grit filmindeki oyunculuğu ile Akademi Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Sands of Iwo Jima filmi ile aynı ödüle aday gösterilmiştir. Yönettiği iki filmden biri olan The Alamo En İyi Filmi adayı olmuştur. Diğer filmi The Green Berets (1968), Vietnam Savaşı döneminde yapılan ve çatışmayı destekleyen tek filmdir.

The Searchers günümüzde de Wayne'in en iyi ve karmaşık oyunculuğunu sergilediği film olarak kabul edilmektedir. 2006 yılında Premiere Magazine dergisinin yaptığı sektör anketinde, oyuncunun Ethan Edwards karakterini canlandırışı sinema tarihinin en iyi 87. performansı olarak oylanmıştır.

Wayne tutucu idealleriyle tanınırdı. Motion Picture Alliance for the Preservation of American Ideals birliğinin kurulmasına yardımcı oldu ve bir dönem organizasyonun başkanlığını yaptı. Ateşli bir anti-komünistti, ve HUAC (House Un-American Activities Committee) taraftarı ve komünist idealler sempatizanı olmakla suçlanan oyuncuları kara listeye alma yandaşıydı.

Playboy dergisi, Wayne ile 1971'de yaptığı tartışmalı röportajda, oyuncuya ABD'de zencilerin eşitlik konusunda attıkları büyük adımlar için ne düşündüğünü sormuştur. Wayne beyaz üstünlüğünün, zencilerin, eğitim düzeylerini arttırarak Amerikan toplumunda daha etkin bir rol almalarına dek devam edeceğini belirtmiştir.

Wayne tarafından kurulmuş Batjac yapım şirketi adını The Wake of the Red Witch adlı filmdeki kurgusal taşımacılık şirketinden almıştır.

Wayne'e 1964 yılında akciğer kanseri tanısı kondu. Geçirdiği ameliyatta sol akciğerinin tamamı ve iki kaburga kemiği alındı. Kansere, ABD hükümetinin nükleer silah deneylerini yaptığı Utah eyaletinde çekilen The Conqueror filminin setinde yakalandığı söylentilerine rağmen, Wayne sebebin günde iki paket içmesi olduğuna inanıyordu.

Belki de sırf popülerliğinden ya da Hollywood'daki en meşhur cumhuriyetçi yıldız olmasından dolayı, Cumhuriyetçi Parti 1968 yılında Wayne'den başkan adayı olmasını talep etti. Wayne, halkın Beyaz Saray'da bir aktörü görmek isteyeceğine inanmadığından bu teklifi reddetti. Yine de, arkadaşı Ronald Reagan'ın 1966 ve 1970'te Kaliforniya valisi adaylıklarını destekledi. Aktöre, tutucu Demokratik vali George Wallace'ın adaylığını koyduğu 1968 yılında seçime adaylığını koyması teklif edildi fakat bu da vuku bulmadı.

John Wayne 11 Haziran 1979'te mide kanserinden öldü ve Corona del Mar'daki Pacific View Memorial Park mezarlığına defnedildi. Ölümünden sonra kısa bir süre boyunca Dük'ün ölüm yatağında dinini Katolik mezhebine değiştirdiği dedikoduları dolandı. 2003 yılında torunu papazlık rütbesini aldığında ve din değiştirmiş arkadaşı Bob Hope'un ölümünde bu hikaye tekrar yayıldı. Halbuki, Dave Grayson ve Dük'ün kızı Aissa da dahil yakınları Dük'ün bu iddia edilen din değişimi gerçekleştiğinde kendinde olmadığını açıklayarak bu söylentileri yalanladılar.

Wayne'in gençliğinden süregelen Katoliklik karşıtlığı Wayne ailesinde sürekli bir gerilime sebep açmasından ve ilk evliliğinin iddia edilen sebebi olmasından dolayı bu hiç şaşırtıcı değildir. Wayne'in Mason olmasına rağmen, ailesi Mason cenazesine başvurmamıştır.

Wayne üç kere İspanyol asıllı kadınlarla evlendi; Josephine Alicia Saenz, Esperanza Baur, ve Pilar Palette. Josephine'den dört çocuğu, Pilar'dan üç çocuğu olmuştur. Aralarında en çok tanınanlar Patrick Wayne adlı aktör ve John Wayne'in kızı olarak anılarını yazan Aissa Wayne'dir.

Josie Saenz ile aşk macerası üniversite yıllarında başladı ve evlenene kadar yedi yıl boyunca devam etti. Saenz Balboa'daki bir kumsal partisindeki tanışmalarında 15-16 yaşlarındaydı. Başarılı İspanyol bir iş adamının kızı olan Josie, Dük ile ilişkisini sürdürebilmek için hatırı sayılır bir muhalefete direndi. Ölümünden önceki yıllarda Wayne, eski sekreteri Pat Stacy ile mutlu bir beraberlik sürdürüyordu.[13]

John Wayne Kaliforniya'nın Newport Beach kentindeki evinde vefat etti. Newport Limanı'ndaki evinin yer aldığı bölge hala ilgi çekmektedir. Ölümünden sonra evi yıkılmış ve yeni sahipleri yerine başka bir ev inşaa etmişlerdir.

John Wayne'in adı çeşitli yapılara verilmiştir. Bunların arasında Kaliforniya eyaletinin Orange County kentindeki John Wayne Havaalanı ve Washington eyaletindeki Iron Horse State Parkı'ndaki 100 milden uzun "John Wayne Pioneer Trail" adlı patika vardır.

Filmleri

Brown of Harvard (1926)
Bardelys the Magnificent (1926)
The Great K & A Train Robbery (1926)
Annie Laurie (1927)
The Drop Kick (1927)
Mother Machree (1928)
Four Sons (1928)
Hangman's House (1928)
Speakeasy (1929)
The Black Watch (1929)
Noah's Ark (1929)
Words and Music (1929)
Salute (1929)
The Forward Pass (1929)
Men Without Women (1930)
Born Reckless (1930)
Rough Romance (1930)
Cheer Up and Smile (1930)
The Big Trail (1930)
Girls Demand Excitement (1931)
Three Girls Lost (1931)
Arizona (1931)
The Deceiver (1931)
Range Feud (1931)
Maker of Men (1931)
The Voice of Hollywood No. 13 (1932) (kısa metrajlı film)
Running Hollywood (1932) (kısa metrajlı film)
The Shadow of the Eagle (1932)
Texas Cyclone (1932)
Two-Fisted Law (1932)
Lady and Gent (1932)
The Hurricane Express (1932)
The Hollywood Handicap (1932) (kısa metrajlı film)
Ride Him, Cowboy (1932)
That's My Boy (1932)
The Big Stampede (1932)
Haunted Gold (1932)
The Telegraph Trail (1933)
The Three Musketeers (1933)
Central Airport (1933)
Somewhere in Sonora (1933)
His Private Secretary (1933)
The Life of Jimmy Dolan (1933)
Baby Face (1933)
The Man From Monterey (1933)
Riders of Destiny (1933)
College Coach (1933)
Sagebrush Trail (1933)
The Lucky Texan (1934)
West of the Divide (1934)
Blue Steel (1934)
The Lawless Frontier (1934)
Helltown (1934)
The Man from Utah (1934)
Randy Rides Alone (1934)
The Star Packer (1934)
The Trail Beyond (1934)
The Lawless Beyond (1934)
'Neath the Arizona Skies (1934)
Texas Terror (1935)
Rainbow Valley (1935)
The Desert Trail (1935)
The Dawn Rider (1935)
Paradise Canyon (1935)
Westward Ho (film) (1935)
The New Frontier (1935)
Lawless Range (1935)
The Oregon Trail (1936)
The Lawless Nineties (1936)
King of the Pecos (1936)
The Lonely Trail (1936)
Winds of the Wasteland (1936)
Sea Spoilers (1936)
Conflict (1936)
California Straight Ahead! (1937)
I Cover the War (1937)
Idol of the Crowds (1937)
Adventure's End (1937)
Born to the West (1937)
Pals of the Saddle (1938)
Overland Stage Raiders (1938)
Santa Fe Stampede (1938)
Red River Range (1938)
Stagecoach (1939)
The Night Riders (1939)
Three Texas Steers (1939)
Wyoming Outlaw (1939)
New Frontier (1939)
Allegheny Uprising (1939)
Dark Command (1940)
Meet the Stars: Cowboy Jubilee (1940) (kısa metrajlı film)
Three Faces West (1940)
The Long Voyage Home (1940)
Seven Sinners (1940)
A Man Betrayed (1941)
Lady from Louisiana (1941)
The Shepherd of the Hills (1941)
Meet the Stars: Past and Present (1941) (kısa metrajlı film)
Lady for a Night (1942)
Reap the Wild Wind (1942)
The Spoilers (1942)
In Old California (1942)
Flying Tigers (1942)
Pittsburgh (1942)
Reunion in France (1942)
A Lady Takes a Chance (1943)
In Old Oklahoma (1943)
The Fighting Seabees (1944)
Tall in the Saddle (1944)
Flame of Barbary Coast (1945)
Back to Bataan (1945)
They Were Expendable (1945)
Dakota (1945)
Without Reservations (1946)
Angel and the Badman (1947) (aynı zamanda yapımcısı)
Tycoon (1947)
Red River (1948)
Fort Apache (1948)
Three Godfathers (1948)
Wake of the Red Witch (1948)
The Fighting Kentuckian (1949) (aynı zamanda yapımcısı)
She Wore a Yellow Ribbon (1949)
Screen Snapshots: Hollywood Rodeo (1949) (kısa metrajlı film)
Sands of Iwo Jima (1949)
Rio Grande (1950)
Screen Snapshots: Reno's Silver Spur Awards (1951) (kısa metrajlı film)
Operation Pacific (1951)
The Screen Director (1951) (kısa metrajlı film)
Screen Snapshots: Hollywood Awards (1951) (kısa metrajlı film)
Flying Leathernecks (1951)
Miracle in Motion (1952) (kısa metrajlı film) (sunucu)
The Quiet Man (1952)
Big Jim McLain (1952) (aynı zamanda yapımcısı)
Trouble Along the Way (1953)
Island in the Sky (1953) (aynı zamanda yapımcısı)
Hondo (1953) (aynı zamanda yapımcısı)
The High and the Mighty (1954) (aynı zamanda yapımcısı)
The Sea Chase (1955)
Screen Snapshots: The Great Al Jolson (1955) (kısa metrajlı film)
Blood Alley (1955) (aynı zamanda yönetmeni ve yapımcısı)
The Conqueror (1956)
The Searchers (1956)
The Wings of Eagles (1957)
Jet Pilot (1957)
Legend of the Lost (1957)
I Married a Woman (1958) (kısa rol)
The Barbarian and the Geisha (1958)
Rio Bravo (1959)
The Horse Soldiers (1959)
The Alamo (1960) (aynı zamanda yönetmeni ve yapımcısı)
North to Alaska (1960)
The Challenge of Ideas (1961) (kısa metrajlı film) (sunucu)
The Comancheros (1961) (aynı zamanda yönetmeni)
The Man Who Shot Liberty Valance (1962)
Hatari! (1962)
The Longest Day (1962)
How the West Was Won (1962)
McLintock! (1963)
Donovan's Reef (1963)
Circus World (1964)
The Greatest Story Ever Told (1965)
In Harm's Way (1965)
The Sons of Katie Elder (1965)
Cast a Giant Shadow (1966)
El Dorado (1966)
A Nation Builds Under Fire (1967) (kısa metrajlı film) (sunucu)
The War Wagon (1967)
The Green Berets (1968) (aynı zamanda yönetmeni)
Hellfighters (1968)
True Grit (1969)
The Undefeated (1969)
No Substitute for Victory (1970) (belgesel)
Chisum (1970)
Rio Lobo (1970)
Big Jake (1971) (yardımcı yönetmen)
Directed by John Ford (1971) (belgesel)
The Cowboys (1972)
Cancel My Reservation (1972) (tanımlayıcı kısa rol)
The Train Robbers (1973)
Cahill U.S. Marshall (1973)
McQ (1974)
Brannigan (1975)
Rooster Cogburn (1975)
Chesty: Tribute to a Legend (1976) (belgesel) (sunucu)
The Shootist (1976)
__________________
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-08-2008, 06:34   #2
funsah
 
funsah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2008
Mesajlar: 1.456
Tecrübe Puanı: 412
funsah is on a distinguished road
Standart

€Lin€ €m€ğin€ s@ĞLık...
__________________

FuNSaH
funsah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
John Locke (1632-1704) уυѕυƒ Felsefe 0 04-02-2008 22:00
John Hopkins'den Kanser Güncellemesi LeGoLaS Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 03-24-2008 22:08
John Steinbeck - fareler Ve İnsanlar LeGoLaS Kitap Özetleri 0 03-10-2008 18:20
İnci - John STEINBECK (Özet) LeGoLaS Kitap Özetleri 0 03-10-2008 17:50
John Terry LeGoLaS Sporcular 0 03-02-2008 16:31


Şu Anki Saat: 14:31


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows