Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Kültür - Sanat - Biyografi > Biyografiler > Sanatçılar & Ünlüler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Smashing Pumpkins

Sanatçılar & Ünlüler


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 02-17-2008, 15:17   #1
 
_Seda_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 2.193
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 506
_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute_Seda_ has a reputation beyond repute
Lightbulb Smashing Pumpkins

1990'ların başlarındaki büyük alternatif rock toplulukları arasında Smashing Pumpkins geleneksel yeraltı tarzından en az etkilenmiş olanıydı. Gitarist ve söz yazarı Billy Corgan ağır metal, gotik rock, pop ve ilerleyici rock müziği bir araya getirerek farklı bir karışım elde etmişti. Smashing Pumpkins, bozuk gitarlarla, güçlü elektronik seslerle süslediği bu müzik ve özgün sözlerle gelen şöhretin -her ne kadar istemiyor görünse de- tadını çıkarmayı bildi.

O yıllardaki diğer topluluklardan Nirvana fazla yıkıcıydı, Pearl Jam ise şöhreti reddeden bir tutum sergiliyordu. Pumpkins ise küçük bağımsız kulüplerden, dev turnelere giden yolda nerede nasıl davranacağını bildiğini gösterdi. 1993 yılında çıkardıkları "Siamese Dream" albümü ile ağır metali ve orkestra eşliğinde rock müziğini kitlelere ama özellikle de radyo programı yapımcılarına sevdirmeyi başardılar. 90'lı yılların en uzun soluklu toplulukları arasında sayılacak olan Smashing Pumpkins çağdaşı toplulukların pek çoğunun aksine kendi iç sorunlarını büyütmüyor ve albüm satışlarını aksatmıyordu.

Bir caz gitaristinin oğlu olan Billy Corgan Şikago varoşlarında büyüdü. 19 yaşında Marked isimli gotik metal topluluğu ile çalışmalar yapmak üzere Florida'ya taşındı. Topluluk dağılınca 1988'de Şikago'ya geri döndü ve kullanılmış plaklar satan bir dükkanda çalışmaya başladı. Loloya Üniversitesi'nde grafik sanatlar okumakta olan (gitarist) James Iha ile de orada tanıştı. Davul makinesi yardımıyla parçalar kaydetmeye ve çeşitli kulüplerde sahne almaya başladılar. Bir gösteri sırasında tartıştığı D'Arcy Wretzky ile daha sonra arkadaş olup basçı olarak topluluklarına dahil ettiler. Kendilerine Smashing Pumpkins adını veren üçlü çok geçmeden hatırı sayılır bir yerel tanınmışlık elde ettiler. Davul makinesinin yerini ise ilk başlarda ücret karşılığı anlaştıkları Jimmy Chamberlin almıştı.

1990 yılında Smashing Pumpkins'in 45'liği "I Am One" yerel bir Şikago plak şirketi olan Limited Potential etiketiyle çıktı. Çalışma kısa sürede tükendi, topluluk da Sub Pop etiketiyle "Tristessa"yı çıkardı. Bu aşamada topluluğun yayın haklarını elde edebilmek için çeşitli şirketler mücadele halindeydi. Daha büyük bir şirketle anlaşmak isteyen Pumpkins, bağımsız müzikçi olmanın getirdiği avantajlardan uzak kalmamak için kurnazca bir yol izledi. Dünyaca ünlü Virgin plak şirketiyle anlaşmaya vardılar ama bir sonraki çalışmaları Virgin'e bağlı olsa da bağımsız görünümlü başka bir şirketin etiketiyle, Caroline'den çıkacaktı. Plan işe yaradı ve Butch Vig'in yapımcılığını üstlendiği Black Sabbath etkileri ağır bir şekilde hissedilen "Gish" 1991 baharındaki çıkışının ardından çok geniş kitlelere ulaştı. Bu çalışmadan sonra albümler Virgin etiketi taşıyacaktı. Pumpkins seslendiği müzikseverleri arttırmış oldu ama kimi bağımsız müzik dinleyicileri onları kariyerci olmakla suçladı ve topluluğa tepki gösterdi. Yine de bu tarz eleştirilerden pek bir zarar görmeyen topluluk "Gish"in tanıtımı için bir yılı aşkın sürecek kapsamlı turneler başlattı. Bu sırada Red Hot Chili Peppers ve Pearl Jam konserlerinde açılış topluluğu olarak sahneye çıkan Smashing Pumpkins'te topluluk üyeleri arasında çekişmeler ortaya çıkmaya başladı. Sevgililer Iha ve D'Arcy olaylı bir şekilde ayrıldılar, Chamberlain'in alkol ve uyuşturucu bağımlılığı su yüzüne çıktı. Corgan ise ağır bir çökkünlük dönemine girdi. Topluluk yapımcı Vig ile ikinci albüm için stüdyoya girdiğinde sorunlar hâlâ çözülememişti.

Oturumların başlamasına doğru Pumpkins'e moral getiren bir gelişme yaşandı: 1992 tarihli "Singles" filminin müzikleri arasına "Drown" da eklenmişti. Kayıt oturumları ilerledikçe Corgan sıkı çalışarak çökkünlükten çıktı. Sadece fazla sayıda şarkı yazmakla kalmadı, albümdeki hemen hemen tüm elektrogitar ve bas gitarları kendisi çaldı, bu da albümün çıkış tarihinin sürekli ertelenmesini beraberinde getirdi. Sonuçta 1993'ün Temmuz ayında gelen "Siamese Dream" büyük patlama yarattı. Listelerde önemli yerlere gelen albümü yapan bu topluluk artık yıldız olarak anılacaktı. Eleştimenlerce de beğenilen albüm Queen'e çok şey borçlu, kusursuz denecek türden bir çalışma oldu. "Cherub Rock", ilk 45'lik, çağdaş rock'ın kayda değer örneklerinden olsa da, albümü asıl sevdiren "Today" ve akustik bir parça olan "Disarm" şarkıları ile durup dinlenmeksizin çıktıkları turneler oldu. Lollapalooza 1994'te listebaşı topluluklar arasına giren Pumpkins turnenin sona ermesinin ardından, Corgan'ın daha başından çift albüm olacağını söylediği çalışmanın kayıtları için yeniden stüdyoya girdiler. Yeni albüm çıkıncaya kadar da sevenlerine 1994 Ekim'inde önceki çalışmada yayımlanmayan parçaları ve az bulunan bir kayıt olan "Pisces Iscariot"u sundular.

Yapımcılar Flood ve Alan Moulder ile çalışarak, Corgan'ın işin başında ilan ettiği gibi çift albüm olan üçüncü büyük kayıtları "Mellon Collie" ve "Infinite Sadness"ı tam kadro olarak tamamladılar. Pek çok eleştirmen böyle bir çift albümün, özellikle de böyle gülünç isimli bir albümün ticarî başarı getirip getirmeyeceğinden şüpheli olsa da "Mellon Collie", listelere bir numaradan girerek, önceki çalışma "Siamese Dream"den de büyük bir olay yarattı. "Bullet With Butterfly Wings", "1979", "Zero" ve "Tonight, Tonight" gibi güçlü 45'liklerle albüm ABD'de 4 milyondan fazla satarak 8 platin plak getirecekti. Smashing Pumpkins "Mellon Collie" turnesinde artık stadyum konserlerine terfi etmişti ve işler yeniden sarpa sarmaya başladığında topluluk şöhretinin zirvesindeydi. Temmuz'un 12'sinde "Madison Meydanı Bahçesi"nde gerçekleştirecekleri iki gösteriden önce topluluğun turne klavyecisi Jonathan Melvoin aşırı eroinden öldü. Jimmy Chamberlain ise aşırı doza rağmen hayatta kaldı. Facianın ardından Chamberlain diğer üyelerce topluluktan uzaklaştırıldı ve çalışmalara iki ay ara verildi. Bu süre zarfında yeni bir davulcu arandı ve yaralar sarılmaya çalışıldı. Ağustos'un başında "Filter" üyesi Matt Walker'in turne boyunca bagetleri eline alacağı duyuruldu. "Frogs" üyesi Dennis Flemion'un ise yıl sonuna kadar turnelerde klavyede olacağı ilan edildi. Ay sonunda sahnelere döndüler ve sonraki beş ay boyunca turnede kaldılar. Bu süre boyunca Corgan Ron Howard'ın "Ransom" projesi için müzik üretti.

1997'nin başında Pumpkins bir süreliğine çalışmalarını askıya aldılar. Bu sırada Iha ve D'Arcy Mercury plak şirketine bağlı Scratchie şirketini kurdu. Bahar gelince "Batman & Robin" filmi için topluluk iki parça kaydetti. Iha'nın ilk solo çalışması "Let It Come Down" 1998'in başında geldi, birkaç ay sonra da hayal kırıklığı yaratacak tepkiler görecek olan yeni Smashing Pumpkins uzun çaları "Adore" izledi. Derken Chamberlain topluluğa geri döndü ve 2000 yılı çıkışlı "MACHINA: The Machines of God" kayıtlarından önce D'Arcy ayrıldı. Bir süre sonra Corgan yıl sonu gelmeden topluluğu dağıtmaya niyetli olduğunu açıkladı. D'Arcy'nin yerini alan eski Hole basçısı Melissa Auf Der Maur'un katılımıyla 2000 yılında son bir "veda" turnesine çıktılar. Smashing Pumpkins hayranları Corgan ve arkadaşlarının MACHINA kayıtlarında yer bulamayan şarkıları tamamlamak için hararetle çalışmalarıyla hoş bir sürprizle karşılaştılar. Virgin şirketi bu yeni çalışmayı bir önceki albümden bu denli kısa bir süre sonra piyasaya çıkarma girişimine ticarî kaygılarla engel olmak istedi. Topluluk da "Machina II: The Friends and Enemies of Modern Music" adını verdikleri albümde topladıkları bu şarkıları isteyenlerin ücretsiz indirebileceği şekilde internet sitelerine koydu. Aynı yıl 2 Aralık'ta, resmî olarak dağıldıklarını açıklamadan önce, 1998'de ilk konserlerini verdikleri Şikago metrosunda son kez devasa bir gösteriye çıktı. Smashing Pumpkins dağıldı ama topluluk üyeleri kendi yollarına gitmeden önce fazla vakit kaybetmediler. Corgan 2001 yazını kendisinin belirlediği konser günlerinde "New Order" ile çalarak geçirdi, yıl sonuna doğru da davulda Chamberlain'in olduğu yeni grubu "Zwan"ın üzerindeki örtüyü kaldırdı. "Zwan"da ayrıca bas gitarda Skullfisher'ın yanı sıra eski "Chavez" üyesi gitarist Matt Sweeney de görev alıyordu. Iha ve Auf Der Maur ise Ryan Adams, eski "Lemonhead" üyesi Evan Dando ve eski "D Generation" öncüsü Jesse Malin gibi önemli isimleri barındıran "Virgins" adlı alternatif rock yapan bir grubun çatısı altında birleştiler. Aynı yıl çeşitli Pumpkins toplama albümleri yayınlandı - "Greatest Hits" ismini taşıyan bu albümler çift disk ve DVD şeklinde raflardaki yerlerini aldı.

Skandallarıyla, kayıtlarıyla, konserleriyle adından çok söz ettiren Smashing Pumpkins'in macerası bitse de topluluk, geriye zamanın bayatlatıcı etkisine karşı koyabilen nitelikte çalışmalar bırakarak müzik tarihindeki yerini aldı.
__________________
yenihindigif6ec

imza.
_Seda_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 02-18-2008, 00:00   #2
 
PHoeNiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 939
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 478
PHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond reputePHoeNiX has a reputation beyond repute
Standart

SmashingPumpkins%20all
__________________
yenihindigif6ecpiyonrm9
ßoşver şimdi gözyaşlarımı silmeyi..Gücün yetiyorsa kahkahaya ßoğ ßéni..
ßırak yanaklarımı,dudaklarımı..
Gücün yétiyorsa..
YÜREĞİMDEN ÖP ßENİ..!
PHoeNiX isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
pumpkins, smashing

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:40 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628