Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM ÖSYS (ÖSS) , KPSS , TUS , LES , ÜDS , YDS , KPDS , DGS , OKS, SBS , AÖF Sınavları hakkında paylaşım forumunuz

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-11-2008, 10:36   #1
Yaso
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.967
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Hangi Meslekler Gözde (Yıldızı Parlayan Meslekler)

Hangi Meslekler Gözde (Yıldızı Parlayan Meslekler) Üniversite adayları 24 tercihi belirlemek için büyük bir uğraş içine gidiler. Uzmanlar, yeni dönemde öne çıkan meslekleri BUGÜN'e değerlendirerek üniversite adaylarına yol gösterdiler.
Hızlı değişen, gelişen dünya düzeninde meslekler de yerinde durmuyor. Meslekler bildiğimiz kalıplarından çıkıyor; uzmanlıklar, farklı pozisyonlar oluşuyor. Eskiden doktor, avukat gibi meslekler olmazsa olmaz gibi görülürken, günümüzde farklı meslekler ön plana çıkıyor.
Örneğin tüm dünyada çevre sorununun artması nedeniyle yenilenebilir enerji sektörü gelişecek. Yazılım mühendisliği ileriki yıllarda olmazsa olmaz mesleklerden biri haline gelecek. Çin'in tehdit ettiği tekstil sektöründe, tasarım ve pazarlama uzmanlarına ihtiyaç artacak. Türkiye'nin önde gelen seçme ve yerleştirme firması Select KRM, önümüzdeki dönemde parlayan sektörler ve meslekleri üniversite adayları için BUGÜN'e değerlendirdi.
MERAKLISINA UZAY VE HAVACILIK
Geçtiğimiz yüzyılın 2. yarısından itibaren büyük bir ivme kazanan uzay çalışmaları yeni yüzyılda daha da önem kazanacak. Hatta o kadar ki, dünyayı dışarıdan seyretmek veya ayda bir fincan kahve içmek için uzay seferlerinin düzenlenmesi yakın olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinden itibaren insanlığın gündemine giren uzay çalışmalarından geri dönüş olması söz konusu değil.
AB İLE İLİŞKİLER ÖNE ÇIKACAK
Günümüzde olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Türkiye'nin dış ilişkilerine damgasını vuracak gelişmelerden başlıcasını Avrupa ile ilişkiler oluşturacak. Türkiye Avrupa ilişkilerinin siyasi ve ekonomik boyutu hakkında yakından ilgili insanlar bu gün olduğu gibi yarın da aranan kişiler olacaklardır.
HER ZAMAN GÖZDELER
Hukuk: Hukuk, bildiğimiz anlamının dışında, spesifik alanlarda uzmanlaşmış insanların yapacağı bir iş olacak. Bilişim suçlarıyla ilgili hukukçulara çok fazla ihtiyaç olacak. Ayrıca, Avrupa Birliği'yle ilişkiler, ticaret hukuku gibi alanlar önem kazanacak.
Sosyoloji: Türkiye'nin en fazla uzman ihtiyaç duyduğu alanlardan biri sosyoloji. Türk halkı birbirini yeterince tanımıyor. Türkiye'deki birçok konu çok gergin bir şekilde tartışılıyor, çünkü Türkiye'de sosyal araştırmalar çok zayıf. İleride bu alanda ciddi araştırmalara ihtiyaç duyulacak.
Psikoloji: Türkiye'nin en fazla ihtiyaç duyduğu alanlardan bir diğeri de psikoloji. Bu alan yaygınlaştığı zaman halk daha doğru bilgilendirilecek. Bilgi, endişeyi ortadan kaldıran bir faktör. Günümüzde, tüm dünyada ciddi anlamda alışveriş hastalığı var. İnsanlar vitrinlere, mağazalara "saldırıyor". İnsanların evden çıkarken bir hap alıp bu aşırı isteği yatıştırmaları mümkün olacak.
Elektronik mühendisliği: Uydu, cep telefonu gibi haberleşme sistemlerindeki gelişme bu alana olan ilgiyi artırdı. Dolayısıyla Elektronik mühendislerinin şansı çok yüksek.
Reklamcılık-halkla ilişkiler: Medyanın dördüncü kuvvet haline geldiği bir süreç, aynı zamanda bu alandaki işgücü ihtiyacını da artırdı.
Veri analistliği: Özellikle bankaların, telefon operatörlerinin veri analizine ihtiyaç duyması bu alanı hareketlendirdi. Bilgisayar mühendisleri de buradan faydalanıyor.
Endüstri ürünleri tasarımı: İş olanakları geniş olan endüstri ürünleri tasarımı bölümü, pek çok üniversitede yer alıyor.
İnşaat mühendisliği: Türkiye'de inşaat sektörü geçmişte olduğu gibi ileriki günlerde de önemini koruyacak. Deprem gerçeği de göz önüne alınıldığında inşaat mühendislerine büyük işler düşecek.
GENETİK MÜHENDİSLİĞİNDEN VAZGEÇİLMİYOR
Genetiğin geleceğin meslekleri arasında ilk sırayı alacağı herkesin ortak görüşü. Uzmanlar insanın gen haritasının çıkarılmasının ekonomide, 1970'lerin bilgisayar teknolojisinin yarattığı devrime benzer bir sonuç doğuracağı ve gelecek yılların genomik (genetik ekonomisi) çağı olacağı görüşünde birleşiyor. Bilim adamlarının bir yer kurdunun DNA haritasını çıkarmaları ve genetik yapısının sırrını çözmeyi başarmalarının ardından 'süper bebek' 'Einstein bebek' yetiştirmenin imkan dahiline girdiği ifade ediliyor.
EMLAKÇILIK DEĞİL, GAYRİMENKUL YÖNETMİ
Son beş yıl içinde ivme kazanan inşaat sektörü gayrimenkul sektörünü farklı yapılara taşıdı. Eskiden gayrimenkul sektörü denince akla "emlakçılık" gelirdi. Bugün ise "gayrimenkul yönetimi" dendiğinde strateji-finans-hukukpazarlama- satış bilgisi gerektiren çok yönlü bir iş kolundan söz ediyoruz. Dünyadaki gelişmiş gayrimenkul sektörlerine baktığımızda Türkiye olarak daha çok işin başındayız. Bu sektör daha çok gelişecek ve daha çok kalifiye profesyonel ihtiyacı duyacak.
TEKSTİLDE PAZARLAMA VE TASARIM REVAÇTA
Çin ülkemizdeki tekstil sektörünü kapasite anlamında daraltmıştır. Dünyanın tekstil üslerinden biri olan Türkiye de pazardaki yerini kaybetmemek için çözümü fason üretimden markalaşmaya geçmekte buldu. Markalaşmanın temelini oluşturan tasarım farkındalığın odağıdır. Bu doğrultuda ağırlıklı olarak tasarım ve pazarlama alanındaki kalifiye profesyonel arayışı da artımş durumda.
EN ÇOK YAZILIM MÜHENDİSİ ARANIYOR
Günlük yaşantımızın ayrılmaz parçası haline gelen bilgisayarlar her gün gelişiyor ve değişiyor. Bu hızlı değişimin temelini yeni üretilen yazılımlar oluşturuyor. Bugün en çok aranılan pozisyonlardan biri olan yazılım mühendisi ilerleyen yıllarda doktor, avukat gibi olmazsa olmaz mesleklerden biri haline gelecek.
SAĞLIKTA PROFESYONEL YÖNETİCİ TALEBİ ARTIYOR
Beş yıl önce sağlık sektöründe ağırlıklı olarak ilaç firmaları eleman alımı yapıyordu. Bugün ise her gün yeni açılan özel hastaneler ve atağa kalkan Kızılay ile hastabakıcı, hemşire, birçok branş doktorları gibi temel hastane personelinin yanı sıra profesyonel hastane yöneticilerine de yoğun olarak talep oluyor.
OTOMOTİVDE TEKNİKER İHTİYACI VAR
Otomotiv ve otomotiv yan sanayi sektörünün üretim alanında eleman ihtiyacı bulunuyor. Özellikle üretim alanında kariyer yapmak isteyen meslek yüksekokulu mezunu tekniker adaylara bu sektörde oldukça ihtiyaç duyuluyor.
PERAKENDE STRATEJİLERİ DEĞİŞİYOR
Her gün açılan yeni alışveriş merkezleri perakende stratejilerini değiştirdi. Artık ürünü satmak hem ileri satış becerisini hem de güçlü pazarlama stratejisi gerektiriyor. Buna paralel olarak daha yetkin üniversite mezunu, yabancı dil bilen satış uzmanlarını ihtiyaç duyuluyor.
YENİLENEBİLİR ENERJİ ARTIYOR
Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü imzalamasıyla özellikle "yenilenebilir enerji" sektörü önem kazandı. "Yenilenebilir enerji" rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi enerji kaynaklarını temsil ediyor. Türkiye "yenilenebilir enerji"yi yeni keşfediyor ve yatırımlar gün geçtikçe artıyor. Küresel ısınmanın etkilerini daha çok hissedeceğimiz önümüzdeki yıllarda "yenilenebilir enerji" sektörü daha da büyüyecek ve bu alanda bilgi sahibi profesyonellere daha çok ihtiyaç duyulacak.
BAZI BÖLÜMLERİ BİTİRENLERİN İŞLERİ HAZIR
İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu Mütevelli Heyet Başkanı Bahattin Durmuş, Türkiye'de bazı bölümlerde okuyan öğrencilerin işinin hazır olduğunu söyledi. Özellikle, uluslarası lojistiğin geleceğin mesleği olduğunun altını çizen Durmuş, bunun yanı sıra yenilenebilir enerji, bankacılık, finans, pazarlama ve marka yönemi gibi alanların da son yıllarda gözde meslekler olarak öne çıktığını ifade etti.
UYGULAMALI EĞİTİM
İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu'nun bu alanlarda yaptığı çalışmalara değinen Bahattin Durmuş, bir yıl hazırlık ve 2 yıl mesleki eğitimin verildiği okulda 14 programın bulunduğunu söyledi. Durmuş, geçtiğimiz yıl eğitime başlayan yüksek okulla ilgili şu bilgileri verdi:
"Anlaşma ve çözüm ortaklığı yaptığımız kuruluşlar var. Örneğin,uluslarası lojistik konusunda Aras Kargo ile işbirliğimiz vra. Okulumuzda bu alanda eğitim gören öğrencilerin işi hazır. Aras Kargo'ya eleman yetiştiriyoruz. Yine pazarlama ve marka yönetimi, turizm ve otelcilik gibi alanlarda da sektör firmaları ile iletişim halindeyiz. Öğrencilerimiz bu sektörde kolayca iş bulabiliyor."
Amaçlarının meslek adamı yetiştirmek olduğunu belirten Durmuş, "Okulumuz, iş gücüne atılan ilk adım. Öğrenciler uygulamalı eğitim alıyor. Haftada bir gün, firmalarda çalışıyor" dedi. Durmuş, bunun yanı sıra, son yıllarda ülkemizde gençlerin kısa yoldan para kazanacak mesleklere ilgi gösterdiğini de vurguladı.
ÖĞRENCİLER SEVDİKLERİ MESLEKLERİ TERCİH ETSİN
Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kabasakal, üniversiteye gidecek olan gençlere, arzu ettikleri, keyifle çalışacakları alanları seçmelerini önerdi.
14 MESLEK YÜKSEKOKULU
"Öğrenciler, meslek tercihi yaparken çevrenin etkisinde kalmamalı" diyen Kabasakal, şöyle devam etti: "İnsan keyifle çalıştığı alanda mutlu ve verimli olur. Anne ve babalar yol göstericidir ama baskı ile seçilen bir alan başarı getirmiyor. Üniversite tercihi yapacak olan gençler, eğilimlerine göre seçimlerini yapsınlar. Kesinlikle arzu ettikleri bölümleri yazsınlar. Sevilen meslek başarı getirir."
Son dönemde, uluslararası ilişkiler, uluslararası lojistik, hastane yönetimi ve psikoloji gibi alanların gençlerin tercihinde ön sıralarda yer aldığına da değinen Kabasakal, Okan Üniversitesi'nin dünyada ilgi duyulan meslekler konusuda eğitim verecek ekipler oluşturduğunu anlattı. Kabasakal, üniversitenin Trükiye'nin ara eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik atılımlarına da değinerek, şunları söyledi:
"Bu yıl 14 meslek yüksek okulumuz devreye girdi. Emlak yönetimi, hastane yönetimi, lojistik, tıbbi döküman, bilgisayar teknolojisi ve pazarlama, büro yönetimi gibi alanlar bunlardan birkaçı. Ayrıca, çeşitli sektörlerle işbiriliği yaparak, buna uygun programlar geliştiriyoruz. Örneğin, bu kapsamda uluslararası nakliyecilerle işbirliğimiz var.
MODA MESLEKLER YERİNE YARININ BRANŞLARINI SEÇİN
İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın, günümüzde gençlerin kendilerine ekonomik özgürlük sağlayacak ve kariyer sahibi yapacak branşları tercih etmeye başladığını vurguladı. Gençlerin moda meslekler yerine yarının mesleklerini tercih etmelerini öneren Aydın, "Öğrencilerimiz de bu konuda oldukça dikkatli. Günümüzde moda ve seçkin olarak görülen bazı meslekler arka plana atıldı. Şimdi öğrenci yarın kendisine imkan ve kariyer sağlayacak branşları ön planda tutuyor. Bir bölümü okurken, o bölüme ihtiyaç var mı, iş imkanı var mı diye diye araştırıyor" dedi.
Gıda teknolojisi, Avrupa Birliği ilişkileri ve ticareti, tekstil mühendisliği, tasırım ve yazılım gibi bölümlerin geleceğin meslekleri olduğunun altını çizen Mustafa Aydın, "Gençlerimiz de artık bu meslekleri tercih etmeye başladı" diye konuştu.
Kaynak: bugün
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hangi Millet Hangi Dilden Anlar DeNGeSiZ Fıkralar 2 09-25-2009 22:13
KpssA grubunda Bütün meslekler için soru dağılımı ve konu dağılımı нüzüη KPSS 0 08-22-2008 11:10
En çok kazandıran meslekler Yaso Liseler 0 08-16-2008 13:13
Hangi Modüller Hangi Modüllere Dönüşmektedir уυѕυƒ Modüller Ve Yazılımları 0 08-13-2008 22:14
Meslekler Fİl Avina Çikinca Yaso Komik Yazılar 0 02-29-2008 09:06


Şu Anki Saat: 15:44


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows