Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Yaşam ve Eğlence > Bitki Dünyası > Şifalı Bitkiler

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Üzümün Faydaları Ve Yararları

Şifalı Bitkiler


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-02-2011, 16:49   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 394
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Üzümün Faydaları Ve Yararları

uzum11

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Kara, kalori değeri yüksek olan üzümün kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengin olduğunu, A, B1, B2 ve C vitaminleri açısından da önemli bir besin kaynağı olduğunu kaydetti. Üzümün bazı karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisinde etkili olduğunu, yüksek tansiyonu da kontrol altında tuttuğunu kaydeden Prof. Kara, üzümdeki meyve asitleri ve liflerin mideye zarar vermeden, böbrek ve bağırsak sisteminin çalışmasını düzenlediğini dile getirdi. Prof. Kara, üzümün doğum kontrol haplarının yan etkilerini azalttığını vurgulayarak, kadınlara üzüm yemelerini tavsiye etti. Prof. zeki Kara, üzümün ideal bir diyet besini olduğunu da belirtti.


Üzüm kolesterolün düşmanı

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Bilimi Bölümü'nden Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, üzüm çekirdeği yağı gibi yenilebilir sıvı yağların sağlık için tüketilmesini öneriyor.

E VİTAMİNİ İÇERİYOR
Özcan,"Üzüm çekirdeği, yapısına oranla yüksek miktarlarda yenilebilir yağ içerir. Üzüm çekirdeği yağı, başta linoleik ve oleik asit gibi doymamış yağ asitlerince zengindir. Üzüm çekirdeği yağında yüzde 60-65 oranında bulunan Omega-6'da, Omega-3 yağ asidi gibi damar iç çeperlerini korur ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur. Yine yapısında doğal olarak bulunan E vitamininin güçlü antioksidan etkisi sayesinde kötü kolesterol seviyelerini azaltabilir. Üzüm çekirdeği yağını doktorunuza danışarak kullanın" diyor.


Üzümün sağlık dolu içeriği

Üzümün temel bileşenlerini su, şeker ve asitler oluşturmaktadır. Bunlardan başka üzümde mineraller, azotlu maddeler, aroma maddeleri, enzimler, vitaminler ve fenolik bileşikler bulunur.

Yüzde 81-87’si su, yüzde 12-18’i karbonhidratlar, yüzde 0.5-0.6’sı proteinler, yüzde 0,3-0,4’ü ise yağdan oluşmaktadır. Ayrıca önemli oranda potasyum, C vitamini, A vitamini; eser miktarda da kalsiyum ve fosfor içermektedir. Üzüm kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir gibi mineral maddeler ve bazı vitaminler açısından zengin bir kaynaktır. Tabii bu durum taze veya işleme sonucu dönüştüğü mamul ürününe göre de değişmekte. Örneğin, yaş üzüm ile karşılaştırıldıklarında, kuru üzüm ve pekmez, daha az su içerdiklerinden daha yüksek kalorili, demir ve kalsiyum mineralleri bakımından daha zengindirler.

Antioksidan deposu üzüm

Üzümün antioksidan özelliği, içeriğindeki fenolik bileşiklerden diğer adıyla polifenollerden kaynaklanmaktadır. Üzümde yüksek düzeyde bulunan polifenoller doğal antioksidanlardır ve serbest radikalleri etkisiz hale getirmektedirler. Üzümün güçlü antioksidan özelliğinin E vitamininden 50, C vitamininden ise 30 kat daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Dolayısıyla kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı vücudu koruduğu, kalp ve damar sistemindeki dokulara esneklik sağladığı, yaşlanma etkilerini azalttığı gösterilmiştir.

Anti-aging mucizesi üzüm

Özellikle siyah üzümün kabuğunda çok miktarda bulunan resvetarol maddesi, doğada oldukça yaygın olan bir antioksidan polifenoldür. Resvetarol, dış koşullara, örneğin aşırı soğuğa, güneşe, sıcağa ve mantar enfeksiyonlarına veya kanser yapıcı diğer faktörlere karşı ürettiği koruyucu bir maddedir. Son yıllarda resvetarolün bilim adamları tarafından binlerce yıldır aranan gençlik iksiri olduğu öne sürülmektedir. Aynı zamanda üzüm çekirdeği özütü bağ dokusunda bulunan kolajeni güçlendirerek cildin saha sıkı ve elastiki olmasına katkıda bulunur. Cildin sarkmasını önler. Yanı sıra, saç dökülmesi için de bir çözümdür.

Üzüm çekirdeğinin mucizesi

Üzüm çekirdeği ödemden ağrıya, midedeki yanmadan damarların yenilenmesine kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarında zayıflamış kan damarlarını güçlendirdiği görülmüştür. Üzüm çekirdeği aynı zamanda omega deposudur. Üzüm çekirdeği yağının doymamışlık düzeyi yüzde 90’lar civarındadır. Kötü kolestrolün oksidasyonunu engelleyen üzüm çekirdeği, aynı zamanda atar damar duvarlarında lipit birikiminin oluşmasını engelleyerek, kolestrolle mücadele etmektedir. Tüm bunların yanı sıra vücutta alerji ataklarını başlatan histamin üreten enzimlerin salgılanmasını önler. Mide rahatsızlıklarında, özellikle ülser tedavisinde faydalıdır. Diyabet tedavisinde, kabızlık tedavisinde de etkilidir. Katarakt oluşumunu da engellemekte ve karaciğer rahatsızlıklarını gidermektedir.

Üzüm çekirdeği hangi durumlarda etkilidir?


Kan damarlarınızın yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız
Cildiniz cansız ve solgun görünüyorsa
Yüzdeki kırışıklıklar günden güne fazlalaşıyorsa
Kalple ilgili sorunlarınız varsa, ani kalp krizi riskinden korunmak istiyorsanız
Görme gücünüzde yaşlanmaya bağlı bozulma varsa
Şişlikler ve ödem sorunu varsa
Alerji probleminiz varsa
Midenizde yanma hissediyorsanız
Yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız
Kolayca kanama ve morarma eğilimi varsa
Şeker hastalığınız varsa
Varis ve hemoroit gibi sorunlarınız varsa
Zinde ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız
Üzüm kabuğu mucizesi

Üzüm meyvesine antioksidan özellik kazandıran fenolik bileşenlerdir. Üzüm tanesinin etli kısmından elde edilebilen fenolik madde miktarı yüzde 10 veya daha azdır. Geriye kalan yğzde 90’lık kısmın 2/3’ü çekirdekte ve 1/3’ü ise üzümün kabuğunda bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar üzüm kabuğunun antioksidan özelliği ile damar açıcı ve yüksek kan basıncını düşürücü etki yaptığı, damar sertliğinin gelişmesini önlediği saptanmıştır.

Beyaz üzüm ile siyah üzümün farkı

Siyah ve beyaz üzümlerin fenolik madde içerikleri birbirinden oldukça farklıdır. 10 farklı üzüm çeşidinin kabuklarının incelendiği çalışmada siyah çeşitlerin, fenolik maddelerce beyaz çeşitlerden daha zengin olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla kırmızı ürünler daha güçlü antioksidan özelliklere sahiptirler. Siyah üzümlerde renk, maldivin, peonidin, pentunidin, siyanidin ve delfinidin gibi suda çözünür antosiyaninler tarafından oluşturulmaktadır.

Üzüm suyunun faydaları


Antioksidandır
Yaşlanmayla savaşır
Yüksek enerji kaynağıdır
İştah açıcıdır
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Kan yapıcıdır
Yüksek kolestrolü düşürür
Hipertansiyon karşıtıdır
Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur
İdrar söktürücüdür
Bağırsakları yumuşatır
Romatizma ve mafsal ağrılarında iyileştiricidir
Karaciğeri korur
Kanserden korur
Kalp-damar sağlığı için üzüm

Üzüm doğrudan veya dolaylı olarak çeşitli mekanizmalarla koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Güçlü antioksidan özellikleri olan üzüm E vitamini, flavonoidler ve polifenoller gibi damar sertliğini önleyici bileşikler yönünden zengindir. Üzüm yangı karşıtıdır, kan pulcuklarının kümeleşmesini engeller, kötü kolestrolü düşürür, damarları gevşetir.

Kansere karşı üzüm

Fitokimyasal, bitkilerde doğal olarak bulunan, bitkiyi hastalıklara karşı koruyan kimyasal bileşiklerdir. Fitokimyasalların sadece bitkilerde değil, insanlarda da koruyucu etkileri olduğu saptanmıştır. Örneğin çeşitli mekanizmalarla kanser oluşturan hücereleri etkisiz hale getirdiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda fitokimyasal açısından oldukça zengin olan üzümün, içeriğinde bulunan flavonoid bileşiklerden kaynaklanan güçlü antioksidan özelliği ile DNA hasarını önlediği, böylece birçok kanser türüne karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Üzüm yemek borusu, mide, kalın bağırsak, karaciğer, akciğer, meme, yumurtalık, prostat, cilt ve kan kanserine karşı koruyucu bir meyvedir.

Şeker hastalarına doğal tedavi üzüm

Yapılan araştırmalarda kateşin, kuersetin, antosiyanin ve resvetarol gibi üzümün yapısında bulunan biyoaktif bileşenlerin, pankreasta beta hücre kaybını önleyerek ve beta hücrelerinin fonksiyonlarını iyileştirerek tip 2 diyabet hastalığında yüksek seyreden kan şekeri düzeylerinin düşmesine katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Üzüm meyvesinde bulunan prosiyanidinler insüline hassas hücrelerde inslün benzeri etkiyle kan şekerini düşürmektedirler. Üzüm çekirdeği vücutta insülin etkinliğini artırarak hiperglisemi ile mücadele etmektedir
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
faydaları, ve, yararları, Üzümün

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Lifli besinlerin faydaları ve yararları ALAKAZAM Şifalı Bitkiler 0 09-02-2011 16:47
Maydonoz Yararları ALAKAZAM Bitki Resimleri 0 02-08-2011 18:15
Sporlar ve yararları нüzüη Sağlık-Sağlıklı Yaşam 0 08-22-2008 09:55
Satranç'ın Yararları Yaso Yarışmalar 0 07-10-2008 11:54
Seksin Yararları AzRaiL Cinsellik ve Cinsel Bilgiler 1 06-21-2008 14:04


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:38 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628