Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM

Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM ÖSYS (ÖSS) , KPSS , TUS , LES , ÜDS , YDS , KPDS , DGS , OKS, SBS , AÖF Sınavları hakkında paylaşım forumunuz

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Deneme Sınavı Çözerken BiLinmesi GerekenLer

Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-10-2008, 21:27   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Deneme Sınavı Çözerken BiLinmesi GerekenLer

Deneme Sınavı Çözerken BiLinmesi GerekenLer

Sınav yaklaşırken öğrenciler açısından deneme sınavlarının önemi bir kat daha artmaktadır. Konu çalışmasını bitiren ya da bitirmek üzere olan bir öğrenci için kendi başarısını görmekvirgs eksikliklerinivirgs hatalarını ortaya çıkarıp bunları gidermek adına deneme sınavları birer işaret taşları gibidirler. Öğrenciler deneme sınavlarındaki durumlarına göre çalışma şeklinivirgs saatinivirgs çözeceği soru tiplerinivirgs kısaca çalışma stratejisini yeniden düzenlemektedir.

Öğrencilerin bir bölümü deneme sınavlarını bilinçli ve doğru bir şekilde çözerken bir kısım öğrencinin bu noktada eksikliği olduğunu görmekteyim. O nedenle bu yazıda deneme sınavı niçin ve nasıl çözülürvirgs ne tür deneme sınavları çözülmeli sorularının cevabını vermeye çalışacağım.

Deneme sınavı çözmedeki amaçlardan birivirgs gerçek sınav için prova olması nedeniyle (tabii ciddi ve gerçekçi bir uygulamayla yapılan deneme sınavlarını kastediyoruz) öğrenciyi hem teknikvirgs hem taktikvirgs hem de psikolojik anlamda sınava alıştırmaktır. Bunu belirtirken şu hatırlatmayı da yapalım: Konu eksiği çok fazla olan öğrenciler için çok sık yapılan deneme sınavları zaman kaybıdır. Bunun yanı sıra çalışılmamışvirgs bilinmeyen ya da tam hazmedilmemiş konulardan gelen sorular yapılamayacağı için psikolojik açıdan öğrencide yetersizlik duygusunun oluşmasınavirgs ileride de öğrencinin “başarısız olacağım” ön yargısına kapılmasına zemin hazırlayabilir. O nedenle her öğrenci kendi durumuna göre deneme sınavı çözme sıklığını belirlemelidir.

Deneme sınavları niçin ve nasıl çözülür?

Deneme sınavı çözmenin üç önemli nedeni vardır: Bunlar; öğrencinin sınav ort***** benzer bir ortamdavirgs benzer tipteki soruları çözerek ortama ve sınava hazırlanmasına yardımcı olması; grup içerisinde başarı sırasının belirlenmesine ve başarı düzeyindeki değişimin gözlenmesine vesile olması; hangi tip sorularda ne tür hataların yapıldığını görme imkânı sağlamasıdır.

Sırasıyla bu üç önemli nedeni irdeleyelim. Denemeler gelişigüzel ortamlardavirgs herhangi bir süre kıstası konmadan yapıldığında tam bir prova niteliği taşımaz. Elden geldiği kadar sınav ort***** benzer atmosferlerdevirgs grup içerisinde ve süreli olarak deneme sınavı uygulaması yapmaya gayret edin. İdeal olanvirgs gürültüsüz bir ortamda sınav olmaktır. Ancak bu her zaman mümkün olmaz. Her ne kadar belediyeler ve polis bu konuya özen gösterse de gerçek sınavda gireceğiniz sınıf bu ideal şartları taşımayabilir. O nedenle deneme sınavlarında da steril bir ortam beklemeyin. Her ortamda sınav olacak şekilde kendinizi hazırlayın.

Deneme sınavlarını tam bir ÖSS provası niteliğinde uygulayın. ÖSS’de 195 dakika boyunca kitapçığın başından kalkmayacaksınız; dolayısıyla bu sınavlarda da kalkmamalısınız.

Öncelikle toplam puanınıza en fazla katkıyı getirecek olan testlerin çözümüyle sınava giriş yapmanız herhangi bir aksi duruma karşı alacağınız önemli bir tedbirdir (sınavı süresinde yetiştirememe durumu gibi). Bunun yanında en başarılı olduğunuz branşların sorularının çözümüne öncelik verin. Çünkü sınava girdiğiniz ilk zaman dilimlerinde motivasyonunuz en üst düzeyde olmalıdır. Çok zorluk çekmeden çözüm yapabileceğiniz branşlar sizin moral düzeyinizi yüksek tutacaktır.

Örneğin ÖSS’de Eşit Ağırlık puan türüyle bir bölüme yerleşmeyi düşünüyorsanız size en fazla puan getirecek olan testler Türkçevirgs Mat-1virgs Ed-sos ve Mat-2 testleridir. Bu testlerin içinde daha rahat yapabildiğinizvirgs başarılı olduğunuz sorulardan başlamanız sınava moralli bir şekilde başlamanız anl***** gelecektir. Örneğin Türkçede kendinizi daha başarılı buluyorsanız sınava Türkçe testi ile başlayın. Eğer bunu yapmazsanızvirgs sorular da peşpeşe ters gelirse bir anda panikleyip ‘Başaramayacağım’ duygusuna kapılabilirsiniz.

Deneme sınavı çözmenin bir diğer mantığı da grup içerisindeki pozisyonunuzu ve başarı düzeyinizdeki değişimi görmektir. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki uygulanan sınavlarvirgs sıralama sınavlarıdır. Yani bireysel bir yarış içerisinde değilsiniz. O nedenle deneme sınavı sonuçlarını da bu kriteri göz önüne alarak değerlendirmelisiniz. Deneme sınavı sonuçları incelenirken öğrencilerin birçoğu değerlendirme hatası yapmaktadır. Deneme sonuçlarının değerlendirilmesivirgs alınan puanlara göre yapılmamalıdır. Çünkü denemelerin zorluk düzeyi birebir aynı olmaz. O nedenle bir denemede yaptığınız netlerle 500 kişi arasında 100. olurken; bir diğer denemede daha fazla net yapmanıza rağmen başarı düzeyiniz gruba göre düşmüş olabilir.

Yukarıda verdiğim örnekten de anlaşılacağı üzerevirgs deneme sonuçları değerlendirilirken baz alınacak kriter eğer denemeye sabit sayıda öğrenci giriyorsa grup içerisindeki sıralamanızdır. Başarı düzeyinizdeki değişimivirgs sıralamanızdaki değişimi göz önüne alarak tespit edebilirsiniz. Bunun dışında yüzdelik diliminizdeki değişim de başarı durumunuz için bir kıstas olarak alınabilir. Yüzdelik dilimvirgs denemelere giren öğrenci sayısının sabit olmadığı durumlarda daha sağlıklı bir veridir.

Deneme sınavı çözmenin bir diğer önemivirgs hangi branşların hangi tip sorularında ne tür hatalar yapıldığını ortaya çıkarmasıdır. Öğrencilerin birçoğu deneme sınavını çözdükten sonra netlerinivirgs puanlarını öğrenip kitapçığı bir kenara atmaktadır. Hâlbuki her öğrencininvirgs sınavın ardından belli bir süreyivirgs hangi derslerin hangi tip sorularında ne tür hatalar yaptığını belirlemeye ayırması gerekir. Bunun için her öğrencivirgs bir ‘Deneme Sınavı Değerlendirme Defteri’ne sahip olmalıdır. Çözülen her deneme sınavı için bütün derslerin başarı raporu olarak belli sayıda yaprak ayrılmalıdır. Eğer denemelerde yanlış yapılan sorular az ise fotokopiyle çoğaltılıp bu sorular kesilip çözümleriyle birlikte Deneme Sınavı Değerlendirme Defteri’ne yapıştırılabilir (dikkatsizlikten dolayıvirgs yanlış okunduğu için yanlış cevaplanan sorulara bu defterde yer vermeyebilirsiniz). Eğer yanlışlarınızın nedenlerini bulmak için uğraşmaz ve çözüm yollarını araştırmazsanız birkaç hafta sonra aynı deneme sınavını yeniden çözdüğünüzde aynı sorularda aynı hataları yaptığınızı görürsünüz.

Ne tür deneme sınavları çözülmeli?

Piyasada niteliksizvirgs ÖSS’de gelen soruların zorluk düzeyiyle paralellik göstermeyen birçok deneme sınavı kitabı ya da fasikülü bulunuyor. Çözdüğünüz her deneme sınavı sizin için ölçücü olmayabilir. O nedenle piyasada güvenilirliği olan yayınlardan yararlanmalısınız. Deneme sınavlarını seçerken nitelikli denemeleri tercih edin. Çünkü kalitesiz ya da zorluk düzeyi yüksek olan sınavlar hem ölçücülükten uzak olacaktır hem de alacağınız kötü sonuçlar moralinizi bozacaktır. Bu tür deneme sınavları öğrenci için vakit kaybına da neden olmaktadır.

O kadar çok çalışmama rağmen puanlarımda artış olmuyor; neden?

Bu durum çoğu öğrencide karşımıza çıkıyor. Puan durumundaki artış hızıvirgs ÖSS’ye yakınvirgs bir miktar düşüyor. Bunun temel nedeni sınav yaklaştıkça konu eksiğinden kaçırılan soru sayısının azalmasıdır. Sene başı itibariyle konu eksiğiniz çok olduğu ve çalışma maratonunun henüz başında olduğunuz için yaptığınız çalışmanın karşılığını gözle görülür bir şekilde fark edebiliyordunuz. Şimdi ise konu eksiğiniz azaldığındanvirgs konu çalışarak puanınıza ekleyeceğiniz katkı azaldı. Tabii bu durumvirgs puanınızda hiç artış olmayacak anl***** gelmiyor. Bir diğer faktör de ne tür deneme sınavlarınınvirgs ne şekilde çözüleceği ve her çözümün ardından ne yapılacağıyla ilgili – ki bunu yukarıda ele aldım.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bilinmesi, Çözerken, deneme, gerekenler, sınavı

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kpss Ortaöğretim / Önlisans Deneme Sınavı 3 нüzüη KPSS 1 07-02-2010 16:15
Kpss Ortaöğretim/Önlisans Deneme Sınavı нüzüη KPSS 0 08-22-2008 11:07
Ramazan'da Bilinmesi Gerekenler уυѕυƒ Din KüLtüRü ve AhLak 0 04-03-2008 18:59
Açık Öğretim Fakültesi hakkında bilinmesi gerekenler нüzüη Açık Öğretim Fakultesi 0 02-18-2008 09:29


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:55 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628