Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM

Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM ÖSYS (ÖSS) , KPSS , TUS , LES , ÜDS , YDS , KPDS , DGS , OKS, SBS , AÖF Sınavları hakkında paylaşım forumunuz

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yetenek Sınavlarına Hazırlık - Nevart Akademi ile söyleşi

Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-11-2008, 15:44   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Yetenek Sınavlarına Hazırlık - Nevart Akademi ile söyleşi

Yetenek Sınavlarına Hazırlık - Nevart Akademi ile söyleşi
Üniversite öğrencisi olmak isteyen 1,6 milyon kişi ÖSS’de ter döktü. Öğrencilerin en çok okumak istedikleri bölümler arasında özel yetenek sınavlarıyla öğrenci kabul eden Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakülteleri de bulunuyor. Peki, yetenek sınavları nasıl olur, yetenek sınavlarını kazanmak için gerçekten yetenekli mi olmak gerekir? İşte bu soruların cevaplarını özel yetenek sınavlarına hazırlık eğitimi veren Nevart Sanat Akademisi ile görüştük.

3764d1213642203t-dsc07596-jpg

Nüve: Öncelikle sanat ve tasarımın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir iş alanı olarak tasarımın Türkiye’deki yeri nedir, ne olacaktır?

Nevart:
Gelinen noktada içinde bulunduğumuz zaman her ne kadar bilişim çağı olarak tanımlansa da bilişim kadar ön plana çıkan bir başka değer de tasarım ve tasarıma temel oluşturan alt kavramlardır. Öyle ki üretimin olmazsa olmaz olduğunu kavrayan bunun önemi üzerine arayışlarda bulunan milletler tasarım alanında azımsanmayacak çalışmalar yapmakta, bu alana büyük destekler verilmektedir. Ülkemizde tasarım ve ona temel oluşturan sanat alanında çok derin ve gelişmiş çalışmaların bulunmayışı kısa vadede bu sektördeki pozitif gelişmeler tasarım ve sanat alanında kendini kanıtlamış bireylere olan ihtiyacın ölçüsüne işaret etmekte bizleri bu alandan yeni bir şeyler yapmaya itmektedir. Açıkça söylemeliyim ki Türkiye de gelecek 20 yılın en popüler meslekleri arasında olacağını düşündüğüm tasarım ve sanat alanına olabildiğince yatırım yapılmalı ve gençlerin bu alana teşviki için bilinçli bir politika izlenmelidir.

Nüve: Hangi bölümler özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul ediyorlar?

Nevart:
Özel Yetenek Sınavı ÖSS sınavı sonrasında her üniversitenin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği katılımcıların yeteneklerini ölçen bir sınavdır.Yetenek sınavı ile üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerine ve Eğitim Fakültelerine öğrenci kabul edilir.Biraz daha açmak gerekirse iki yıllık ön lisans bölümlerinden, dört yıllık lisans programlarına kadar 30’un üzerinde bölüm bu sınav yolu ile öğrenci kaydı gerçekleştirir. Örneğin güzel sanatlar fakültelerinin iç mimarlık, resim, heykel, seramik, müzik ve eğitim fakültelerinin resim öğretmenliği, müzik öğretmenliği ile mimarlık fakültelerinin iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı gibi bölümleri bu sınav yolu ile öğrenci alımı gerçekleştirir.

Nüve: Peki bu yetenek sınavı nasıl oluyor, yani neler soruluyor?

Nevart:
Yetenek sınavı ile öğrencinin algı ve görsel yeteneği test edilir. Bu amaçla her üniversite farklı bir yöntem uygular. Örneğin Mimar Sinan Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği sınav iki aşamalı bir sınavdır. Birinci aşama desen sınavında var olan bir model veya obje resmedilerek başarılı olunmaya gayret gösterilir. Bu bazen sandalyede oturan bir insan veya sehpa üzerindeki bir balık olabilir. Birinci aşamayı geçen öğrenciler ikinci aşamada hayalindeki bir imgeyi resmeder. El arabalı bir işçi, çivi çakan bir insan, otobüs durağında bekleşen insanlar buna örnek gösterilebilir. Mimar Sinan Üniversitesi’nin uyguladığı sınav klasik Özel Yetenek Sınavı olarak adlandırılabilir, bunun yanında yeni yeni bazı üniversiteler daha seçici ve profesyonel bir yöntem uygulamaktadır. Örneğin Başkent Üniversitesi yetenek sınavında görsel zekanın ölçüldüğü test sorularından bir heykel çizimindeki eksiklerin tamamlanmasına, sanat tarihinden hayalindeki bir imgenin resmedilmesine kadar geniş bir alanı kapsayan sınavın ardından mülakat yapılarak öğrenci kabul etmektedir.

3763d1213642203t-dsc07592-jpg

Nüve: Yetenek sınavlarına öğrenciler nasıl hazırlanmalı, nasıl bir yol izlemeliler?

Nevart:
Bu bir üniversite sınavıdır ve başarılı olunması durumunda ÖSS sınavında öğrencilerin bir hatta birkaç yıl hazırlandığı sınav kadar önemlidir. Bu sınav sürecide yapılan en büyük hata sınavı hafife almak ve bu hazırlık sürecini iyi bir biçimde planlayıp yönetebilecek kurumların tercih edilmemesidir. Genelde öğrenciler sınava hazırlık için tercih ettikleri kurslarda sürecin başından sonuna kadar desen çalışırlar, yani karşınızda bir obje veya insan vardır ve siz aylarca onu çizmek zorunda kalırsınız. Bu çok büyük bir hatadır. Ana sınıfındaki bir öğrencinin önüne üç bilinmeyenli bir matematik sorusunu koyarak ona matematiği öğretmek gibi düşünülebilir. Maalesef mevcuttaki kursların yüzde doksanı bu şekilde bir eğitim uygulamakta neticesinde başarı düzeyi düşmekte veya süreç uzayıp bir veya birkaç yıl gibi uzun bir zamanı kapsamaktadır. Tabii bir de üniversitelerin açtığı kursların tercih edilmesi var ki bunu anlamak oldukça zordur. Bu kursların tercihi ile sınav anında pozitif bir ayrımcılık yapılacağı düşüncesi oldukça yanlış bir düşüncedir ki bu gerçek sınav sonrasında açıkça görülmektedir.

Nüve: Sizin uyguladığınız ders programı nasıl?

Nevart:
Biz bu alanda çok profesyonel bir düşünce içderisindeyiz. Başarıyı şansa bırakmıyoruz. Amerika ve İtalya’da uygulanan Temel Sanat ve Temel Tasarım programını esas alarak bir eğitim programı hazırladık. Hazırlık aşamasında Amerika’nın tanınmış sanat eğitmenlerinden Eduart Teddy Leposky ve birçok eğitmen ile fikir alışverişinde bulunduk. Temel olarak bir yıllık bir program uygulamaktayız. Ancak ÖSS sınav gerçeğini düşündüğümüzde ÖSS sınavı sonrasından yetenek sınavına kadar var olan iki aylık bir süre için yoğunlaştırılmış özel bir program uyguluyoruz. Bu program oldukça yoğun bir program olsa da sonucuna değeceği kanaatini taşıyoruz. Hızlandırılmış programda Temel Çizim, Algı, Anatomi, Sanat Tarihi, Perspektif, İmgesel olarak altı farklı dersten oluşan ve her dersin ağırlık düzeyi farklı kontrol edilebilir bir program uygulanmaktadır. Program sürecince haftalık sınavlar uygulanmakta, tespit edilen eksikliler üzerine takviye programları düzenlenmektedir.

3767d1213642203t-dsc07593-jpg

Nüve: Daha önceden hiç çizim yapmamış bir öğrenci bu programa dahil olursa bir gelişme gösterebilir mi?

Nevart:
Öğrencinin daha önce çizim yapmış olması veya eğitim almış olmasını çok fazla önemsemiyoruz. Biz akademimize kayıt yaptıran öğrencileri sıfır noktasında kabul ediyor, eğitimimizi buna göre düzenliyoruz. Zira amacımız eski yanlışlarını ve hatalı anlayışlarını düzeltmek onlara doğru ve bilinçli bir eğitim vermektir. Ayrıca bizden aldıkları eğitimle üniversite birinci sınıftaki birçok ders için çok ileri bir seviyede olduklarını yaşayarak göreceklerdir. Sonuç olarak programımızın gereklerini yerine getiren devam problemi yaşamayan öğrenciler için başarılı olma konusunda iddialıyız. Denilebilir ki bizim uyguladığımız programla başarılı olamayan öğrenci bu alanı tercih etme konusunda bir daha düşünmelidir.

Nüve: Her sanat atölyesinin uyguladığı program sizinki gibi mi?

Hayır biz Türkiye’de ilk defa uygulanan bir program geliştirdik. Bunun ikinci bir örneği yok. Uyguladığımız program Nevart adına tescilli bir programdır. Diğer kurslar az öncede ifade ettiğim gibi oldukça yüzeysel bir uygulamadan ibarettir. Yani karşıda oturan biri vardır ve siz onu çizebilmek için çaba sarf edersiniz. Nasıl çizeceğini bilmeden nerede hata yaptığını anlamadan devam eden bir süreçtir. Ehliyeti olmayan bir sürücüye Ralli yaptırmak gibi...


Nevart Sanat Akademisi
Tel no: 0312 439 90 71
www.nevart.net
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
akademi, hazırlık, ile, nevart, sınavlarına, söyleşi, yetenek

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
düğüne hazırlık takvimi.... нüzüη Evililik Hazırlıkları 0 09-03-2008 11:15
Microsoft Sertifika Sınavlarına Başvuru endcastle13 Donanım & Teknik Destek 0 08-29-2008 13:19
Hüseyin Çağlayan nadir bir yetenek Yaso Magazin & Dedikodu 0 06-26-2008 04:19
beşıktaş hazırlık maçları bellı oldu уυѕυƒ Yurttan Haberler 0 06-16-2008 16:30
Rio'da karnaval gibi hazırlık LeGoLaS Dünyadan Haberler 0 01-30-2008 14:11


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:46 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628