Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler > Siyaset Meydanı

Siyaset Meydanı Siyaset Hakkındaki Görüşler ve Düşünceler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

can dündar yine cok önemli bir konuya imza atti...

Siyaset Meydanı


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 01-28-2010, 21:29   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 394
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart can dündar yine cok önemli bir konuya imza atti...

Sakık, kürtlerden oluşan ordu önerdi
Sakık: 1993'te kansız bir darbe oldu
Milliyet gazetesi Can Dündar, bir zamanlar PKK'nın iki numaralı ismi olan Şemdin Sakık'la yaptığı söyleşinin son bölümünü köşesine taşıdı.

Sakık, “Bakın Kürt tarihinde var Mir Alayları var, Hamidiye Alayları var, bugün de 90 bin kişilik Kürtlerden oluşan bir koruyucu ordusu var. Bırakalım bunlar eğer istiyorsa anlaşalım, 1000 kişilik veya 7000 kişilik ordunun bir askeri gücü olsun. Türk ordusuna bağlansın, sınır muhafızlığı yapsın...”

Şimdi PKK’nın silahsızlandırılmasından söz ediliyor ve bu konuda IRA’dan, ETA’dan örnek veriliyor. Ne PKK, IRA’dır ne Türkiye İngiltere’dir, ne Kürtler İrlanda halkıdır. Bunlar çok farklı gelenekler, kültürler... Batı, silahı namus olmaktan, hatta savaş aracı olmaktan çıkarmış. Artık ekonomiyle, diplomasiyle, bilgiyle, teknolojiyle savaşıyor.

Biz Doğuyuz. Doğu halklarının kültüründe halen silah hem savaş aracıdır, hem namustur.
Ben mesela şehre bir grup gönderirsem, “Eylem yapın, silahınızı da bir kanalizasyona atın, kaybolun” desem kabullenmezlerdi. Bir savaşçı silahını atmaz çünkü... Yaralı arkadaşını çatışma ortamında bırakabilir; bunu yaptığında örgütten ceza da almaz, ama silahını bıraktığında mutlaka ceza alırdı. Ben yıllar sonra bu anlayışı aştım, silahın bir araç olduğunu işledim, ama kabullendiremedim.

Kürtlerde silah namustur, vermezler
Şimdi Kürt tarihine bakalım:
Bütün isyanlar bastırılmış, sonrasında da silahsızlandırma hareketi başlatılmıştır. Hiçbirisi son olmamış, bir tanesi daha çıkmış. Çünkü o insanlar silaha ihtiyaç duymuşlar. Silahı namus görmüşler. Keçisini, öküzünü satıp silah almış ve tekrar isyana kalkışmış. Hiçbir dönem Kürtler silahsız olmamışlardır. PKK’nın 20 bin silahı varsa Kürtlerin 5-6 milyon silahı vardır. Her evde silah vardır.
Bir taraf, yenilen tarafı silahsızlandırabilir ama bugün ortada ne yenilen var ne de yenen var; bunu herkes iyi bilsin. Her şey ortada; olduğu gibi duruyor. İki taraf var: ve onların silahlı adamları var.

Sabote ederler
Kürtlerin silahı savaş aracı, hatta namus olarak gördüğünden hareketle diyorum ki bu bir engel... PKK’nın silah bırakmak istememesi de ikinci bir engel. Sabote ederler bir biçimde... Dolayısıyla bu, daha sonra yapılması gereken bir iş. Silahsızlandırmayı 1. plana almak kesinlikle yanlıştır.

‘Sınır muhafızlığı yapsınlar’
Benim projem şu: Bakın Kürt tarihinde var Mir Alayları var, Hamidiye Alayları var, bugün de 90 bin kişilik Kürtlerden oluşan bir koruyucu ordusu var. Bırakalım bunlar eğer istiyorsa anlaşalım, 1000 kişilik veya 7000 kişilik ordunun bir askeri gücü olsun. Türk ordusuna bağlansın, sınır muhafızlığı yapsın.

Ordu görevini yaptı, hükümet de katkı yaptı
Ben askerin fazla hata yapmış olduğunu düşünmüyorum.
4 ülkenin askerlerini de gördüm. Türk ordusu kadar disiplinli, göreve bağlı fedakâr bir ordu görmedim. “ordu görevini yapmadı” görüşünü kabul etmiyorum.

Ordu rolünü oynadı, üstüne düşeni yaptı. Ama Türkiye bu işle başedemedi.
Tespiti böyle koymalıyız. Türkiye’nin başedememesinde, biraz da kendine güvenmeyen, risk almak istemeyen, korkak, statükocu yöneticilerin bilinçli olarak kendilerini askeri vesayet altına sokması da mevcuttur.
Herkes Kürt sorununun bir güvenlik sorunundan ibaret olmadığını söylediği halde, “işte sorun orda” deyip askere bıraktı. En temel sorun burada.

Kendisi üstlenseydi veya bir kurumu bu işte görevlendirseydi, rahatlıkla dağa çıkış nedenlerini ortaya çıkarabilir ve bu nedenleri ortadan kaldırabilirdi.

Şimdi açılım bu sorunun çözümüne katkılar yapabilir. Bu katkıların bazıları oldu da şimdiye kadar:

Kazanımlar
Örneğin TRT Şeş’in açılması, yayına başlaması bir katkıdır.
İlk yayın yaptığı gün ben onu hücremde izlerken gözyaşlarımı tutamadım ve içimden gelen bir sesle “Başbakan’ın ayağını öperim” dedim. Çünkü biz Erivan Radyosu’nu, Bağdat Radyosu’nu böyle kulağımızı radyoya dayayarak dinlerdik. 1 saatti günde, öyle büyüdük. Bir şarkı dinlemek için...

Kürtlerin Meclis’te grup kurmaları, bütün engellemelere rağmen bir katkıdır. Yerel yönetimlerin, Kürt siyasetçilerin denetimine geçmesi bir katkı ve kazanımdır.

Daha önceki hükümet döneminde idamın kaldırılması katkıdır. Kürt tarihinde isyan edip de lideri asılmayan, kurşuna dizilmeyen ilk hareket PKK’dır. Çünkü devlet, öldürmekle tasfiye etmekle bir yere varılamayacağını, bunun Kürtleri daha da kışkırtacağını görmüş ve sağduyulu hareket etmiştir.
Kürtçe üzerindeki yasakların kaldırılması katkıdır.
Bu sayede en azından 2009 -Reşadiye’deki olayı çıkarırsak- diğer yıllara oranla kansız geçti. İki taraflı durdu; eylemler de durdu, operasyonlar da durdu. Bu da bir kazanımdır.
Bakın, dershaneler açıldı. Çocuğunun Kürtçesini geliştirmek istiyorsan İnterneti, dershaneleri kullanabilirsin.
Kürtçe yayın yapan onlarca TV ve radyo şu anda yayındadır. Düğmeyi açıyorsun, hepsi karşında. Güneyde Kürtçe eğitim veren üniversiteler var.
Bu adımlarla kültürel sorun çözülmüştür önemli oranda... Teknoloji çözmüştür, Kuzey Irak’taki gelişmeler çözmüştür, Türkiye’nin yaptığı hamleler çözmüştür. Neyse ne... Şimdi kardeşim bırakın bu üzümü yiyelim.

İşte somut öneriler

OPERASYONLARI DURDURUN:
Savaştan anlamayanlar, operasyonların devlete yarar sağladığını, PKK’ya zarar verdiğini düşünür. Oysa her operasyon devleti müthiş zarara uğratırken, bana güç olarak dönüyor. Halk kendi arasında “Bunlar kurşun geçirmezdir” diye efsane oluşturuyor. Ben kendimi korumaya çalışırken devletin operasyonları sayesinde “halk kahramanı” ilan edildim. Ondan sonra da “ne kadar operasyon geliştirirsem kârdır” mantığıyla hareket ettim. Operasyonun her çeşidi, devlete zarar vermekten, örgütün hanesine yeni bir kazanım yazmaktan başka bir şey değildir.

AF ÇIKARIN
Ben bir hükümlüyüm. Ben aftan, bahsedersem bütün bu anlattıklarım boşa gider. Fakat sadece dağdakilerin inmesi için, ya da çocuklar için değil, yurtdışında Kürt sorununa barışçıl katkıda bulanabilecek olan PKK muhaliflerinin dönüşü için de af lazım. Bunlar dağınıktırlar ama hepsi birikimdir. Hepsi beyindir. Bu ülkeye sadece katkı yaparlar. Türk halkı eğer barış olacaksa Öcalan’ı dahi affedilebilir. Bak TRT-Şeş açıldı; Türk halkından en ufak bir tepki gelmedi. Öcalan’ın affedilmesi bunun kadar büyük bir olay mı olur? Kesinlikle olmaz.

PARTİLER, SİVİL TOPLUM GELSİN
Biz gözümüzü dünyaya açtık, “devlet askerdir” diye öğrendik. Hâlâ durum budur. Askeri olarak ya devlet ya örgüt var. Siyasi olarak da ya
AKP ya DTP...
Oysa insanların başka seçenekleri olmalı, yaratılmalı. İnsanların her biri kendini bir yere ait hissetmeli. O zaman sorun, önemli oranda çözülür.
Jandarma kışlasına, polis yerine çekilir, biraz insanlara güvenilir, sivil toplum örgütleriyle, siyasi örgütlenmelerle bunun önü açılır.
Onun için MHP, CHP burada olmalıdır. Bütün sivil toplum örgütlerinin burada olması için çaba sarf edilmelidir. Bu çeşitlilik baskıları ortadan kaldırır, rekabeti ortaya çıkarır, siyasi tercihleri çoğaltır, zenginlik yaratır.
İşte barışa giden bir yol da budur.

AYDINLAR ÇÖZÜM ÜRETMELİ
Aydınlar da biraz çözüm üretmeli, yeni fikirler ortaya atmalı, yeni görüşler gelmeli.
Kürt esnaf “artık yeter” demeli. Bu kepenk indirmeler ekonomiyi mahvetti. İnsanları aç-perişan bıraktı. Onlar da o rolü oynasa bu mücadele durur anl***** gelmiyor.
Ben Kemal Sunal’ı izlemesem, Sezen Aksu’yu dinlemesem edemem. Beni bu ülkeye bağlayan ne yasalardır, ne ordudur; o güzel insanlardır. O güzel insanlar bir güzelliklerini gösterseler, bağlarını kursalar. Mesela İsmail Cem döneminde Yunanistan ile aramızda kopukluk vardı. Zülfü Livaneli gibi insanların katkısı ile bir kültürel bağ oluştu. Etkinlikler yoğunlaştırıldı, ortam yumuşatıldı; diplomasi gelişti. Aynı şey burası için de geçerli... Burada bir kopukluk var. Burada da yapılabilir.

SON ŞANS
Bu, Türkiye için son şanstır. Zaman geçiyor. Bu konuda tek bir saat geçirmenin bile maliyeti çok ağırdır: çünkü bölge ve yeni eksenler hızla değişiyor. Türkiye bütün bunları göz önüne almalı. Şimdi yaparsak kesinlikle olur, ama bütün bunları bir tarafa herkes kendi çözümünü ya da çözümsüzlüğünü dayatırsa bize bugünleri aratacak gelişmeler olacaktır ve o gelişmeler öyle bir şey olacaktır ki artık istesek de çözüm bulamayacağız, içinden çıkamayacağız; benim korkum budur.

AB’den vazgeçersek kaos durmaz

Kuzey Irak’taki durum şu anda bir oluşum içinde. Nereye gideceği, nereye doğru evrileceği belli değil...
Türkiye Kürtleri, Irak Kürtlerinde ne varsa onun kendilerinde de olmasını istiyorlar. Bu isteklerini koşullar uygun olmadığı için dile getirmek istemiyorlar. Gerçek budur.
Eğer Kuzey Irak’taki oluşum İsrail gibi -ki Kürtler, Yahudiler, Ermeniler birbirlerine benzerler. Hepsi dağıtılmışlardır, yurtsuz bırakılmış, katliamlara uğramışlardır- Yahudiler gibi demokrasilerini kurarlarsa, bilim, kültür, sanat alanında, teknolojide gelişirlerse, Barzani’nin dediği gibi “bir Dubai yaratırsa”, Kuzey Irak, Türkiye Kürtleri için bir çekim merkezi olur ve bağımsızlık eğilimini körükler.
Sanırım bu gerçeği bildiği için, Türkiye de ısrarla Kerkük’ün Kürtlere dahil olmamasından yana tavır takınıyor. Bunu da “orda katliam çıkar” teorisiyle örtmeye çalışıyor.
Ama eğer, Ermeniler gibi olursa, yani Irak Kürtleri içine kapanırsa, yoksul kalırsa, biraz çağdışı kalırsa, dünyadan izole olurlarsa, Türkiye Kürtleri onları hiç görmezler. Bu sefer onlar Türkiye Kürtlerine bakar.
İşte burada benim çok net olduğum bir husus var:
Türkiye AB yolunda ilerledikçe, Türkiye’den ayrılmak isteyen, hatta bağımsızlık hayalini kuran insanların sayısı giderek azalacaktır. Marjinal bir duruma düşecektir.
Bakın ne zamanki AB ile ilişkiler yoğunlaştı, AB’ye girme yönünde hükümette irade güçlendi, o zaman PKK da kendini buna ayarladı, yumuşadı. AB ile restleşmelerin başlaması, dağda silahların patlamasıyla paraleldir. Biz Avrupa perspektifini yitirirsek hiçbir güç burada kaosu durduramaz.
Şu an Suriye’ye, Irak’a, İran’a, Ortadoğu ülkelerine verilen önemin, Avrupa’ya verildiğini görmüyorum. Ben Ortadoğu’nun büyük gücü olmaktansa Avrupa’nın sıradan bir ülkesi olmayı tercih ederim. Çünkü o barış getirir, bilgi getirir, kültür getirir, sanat getirir, teknoloji getirir, hoşgörü getirir. AB bir insanlık projesi... Türkiye AB’den kopup bir Ortadoğu ülkesine dönüşürse, Suriye’den, Irak’tan, Ürdün’den, Mısır’dan, Suudi Arabistan’dan, İran’dan ne alabilir ki: Türkiye demokrasisini geliştirirse, AB ile birlikte hareket ederse bölünme ihtimali giderek azalır. Ne kadar imkân olursa olsun, Türkler Kürtleri kovsa da yine bölünme olmaz.

Taş atan çocuklar için Başbakan’a yazdım
Burada insanlar diyor ki;
“Bir adam testereyle sevgilisini doğradı; bir adam rahibi öldürdü, onları çocuk mahkemesinde yargıladılar.” Güneydoğu’da taş atan çocukların cinayeti de yoktur; bunları DGM’de yargılıyorlar.
Halk bunu böyle algılıyor. Kürtler çocuklarını sevmezler. Kendisi döver, ama başkası dövdüğünde onun için adam öldürür. Ben Başbakan’a yazdım: “Eğer bu olay üzerinde durulmasa Kürtleri daha derin bir devlet düşmanlığına iter. Bu çocukların her birisi de birer serseri mayına dönüşür, intihar komandosu olur. İntikam alır” dedim.
Biz hep 12 Eylül’ü eleştiriyoruz. 12 Eylül’de 20 yaşın altında kimse buraya düşürülmedi. Şimdi 11 yaşında çocuklar buradadır.
Bakın, Dersim isyanında Seyit Rıza’nın asılması unutuldu, ama çocuğunun yaşı büyütülerek sabaha karşı idam edilmesi, halen unutulmadı. Çocuğu kimse unutmaz.”

Barış için tam yetkili süper bakan gerek
Bence nasıl krizde ekonomiye Amerika’dan “Süper Bakan” olarak tam yetkiyle Kemal Derviş getirildiyse,
Nasıl Ergenekon davasına süper savcı atandıysa,
Nasıl savaşa olağanüstü yetkilerle “OHAL Valisi” atandıysa, nasıl bunların hepsinde özgün yöntemler geliştirilip, Meclis seferber edildiyse açılıma da tam yetkili bir “Barış bakanı” lazım.
Meclis ancak Derviş istediği zaman ekonomi yasalarını peş peşe çıkarttı. OHAL valisi isteyince terör yasalarını çıkarttı. Neden savaş için bir olağanüstü vali atanabilmişken aynı şey barış için yapılamasın? Olağanüstü yetkilere sahip o bakan gerektiğinde Meclis’e dönüp “Bu yasaları çıkarmalıyız” diyemesin? Atanan vali barış için bir plan geliştirir; bu planı hayata geçirmek için kimden ne oranda yararlanabiliyorsa, ondan yararlanır. Bana gelir, Öcalan’a gider, Ölen 50 bin insanın ailelerine gider. Kürtlerle oturup konuşur, ortak plan-proje geliştirip hayata geçirir. Böyle olursa bence bu iş adım adım ilerler.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
atti, bir, çok, dündar, imza, konuya, yine, önemli

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yine 6300 için ve yine 363 Tane büyük dev oyun paketi Yaso Oyun 0 08-29-2009 21:47
Necati Ates bu sezon ilk golünü atti legolas Galatasaray 0 08-04-2009 15:04
Bir seher vakti uyandım. Yine gama, yine kedere dalmış her yer Efendim. уυѕυƒ Dini Şiirler 0 11-22-2008 13:18
Bu Siteye Dikkat Edin...[Konuya Bak Önce]► нüzüη Güvenlik 0 09-02-2008 11:58
Her Konuya Otomatik Keywords (yasak kod meda :) Tag) Korax Smf (Arşiv) 0 03-24-2008 10:34


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:39 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628