Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler > Siyaset Meydanı

Siyaset Meydanı Siyaset Hakkındaki Görüşler ve Düşünceler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Tayyip erdoğan’a güvendim o benim hıyarlığım

Siyaset Meydanı


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-29-2010, 10:16   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 394
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Tayyip erdoğan’a güvendim o benim hıyarlığım

Yeni Harman Dergisi yine çok ses getirecek bir röportaja imza attı. Hürriyet gazetesi yazarı Cüneyt Ülsever ile konuşan dergiye Ülsever’in yaptığı açıklamalar çok tartışılacak gibi görünüyor.

Cüneyt Ülsever, Yeni Harman'dan Başar Başaran'a verdiği röportajda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ülsever önceleri Erdoğan’ı desteklerken hangi siyasi gelişmelerin ardından Erdoğan ile arasının açıldığının hikayesini anlattı.

Erdoğan ile nasıl tanıştı
Ülsever Erdoğan ile tanışmalarını şöyle anlattı: “Benim Recep Tayyip Erdoğan’ın hapis cezası aldığında kendisine geçmiş olsun demek için belediyedeki mak***** gitmem ile başladı. Kapısında askerler, jandarmalar bekliyordu o gün. Bir araştırılsın bakalım kaç kişi o şartlarda kendisine geçmiş olsun dedi. Bunlardan birisi bendim. Hatta gittiğimde -Ziya Gökalp’in şiirini okumuştu ya- kameralara, ‘Allah’tan üstat rahmetli yoksa onu da tutuklarlardı’ dedim. Millet altüst oldu. O gün itibariyle tanıştım kendisi ile. Ondan sonra hapisten çıktıktan sonra ilk aradığı adamlardan biri ben oldum”

Verdiğim kitapları okumadı
Ülsever Erdoğan ile hapishaneden çıktıktan sonra buluştuklarını Erdoğan’a okuması için kitap verdiğini ancak Erdoğan’ın kitapları okumadığını şöyle anlattı: “Arada bir buluşur sohbet ederdik. Ben ona bazı kitaplar verirdim okusun diye. Ancak sonradan çözdüm ki hiç okuma alışkanlığı yok. Onun yerine daha çok konuşarak öğrenen bir adam. Belki de bu, Türkiye’de siyaset yaparken bir avantajdır. Demek kitap okumamanın görünmez bir faydası var. Bu ahbaplığımız bir süre daha devam etti. Parti kurulma tartışmalarında ben de bulundum. Yanındaki arkadaşları bana sen de geliyor musun dediler.”

O zaman yanında liberaller yoktu
Ülsever Erdoğan’ın 28 Şubat ile ilişkisini şöyle anlattı: “O dönem bana 28 Şubat’tan çok iyi ders aldığını söylüyordu. Ha, o dönem yanında, bugün yanında olan liberal arkadaşlarından hiçbirisine rastlamadım. Hatta içlerinden bir tanesinin, üniversiteye bir öğretim üyesi girerken, “onun eşi türbanlı alamayız” dediğini bilen bir adamım. Valla almayanı söylemem ama alınmayanı söyleyebilirim. Alınmayan şahıs Ahmet Davutoğlu.”

Erdoğan’ın hapisliği komplo mu?
Ülsever, Erdoğan’ın hapis cezası almasında çok ilginç bir komplo teorisi ortaya attı. Ülsever’in teorisine göre Erdoğan’ın hapise girmesinin ardında Fazilet Partisi’ni bölme projesi vardı. Ülsever şöyle anlattı: “O zaman gel kendi komplo teorimizi yazalım. Tayyip Erdoğan’ın hapis cezası almasında Fazilet Partisi’ni ikiye bölmek mühendisliği vardır. Fazilet de her Ankaralı parti gibi merkeziyetçi bir partidir. İşte bu yapıya kafa tutan Abdullah Gül’dür. Recai Kutan’a karşı aday olduğu kongrede ben vardım. Orada Gül çok yanlış sözler söyledi. Delegenin %60-70’nin yaşlı olduğu yerde partiyi yaşlılara yönettirmeyeceğiz dedi. Sonra Bülent Arınç bir belagat ustası olarak çıktı ve bunu toparlamaya gayret etti. Hatta sonra ben Arınç’a demiştim ki Abdullah Gül’e bu yaptığını babası yapmaz. Yani söylemeye çalıştığım bu ekip ile Tayyip Erdoğan birleşik değildir. Ama birden bire Tayyip’in yükselişi başlar. Ne zaman başlar? Dava açıldıktan sonra başlar. Yani düşünün 28 Şubat Hareketi birisini doğrudan karşısına alır. Yani bu yanda bir parti var, beri yanda bir şahıs var. Ama o, şahsı kahraman yapar. Sanırım Tayyip Erdoğan bu mesajı iyi okudu. Şimdi buradan bakılınca o hapis kendisine ödül mü oldu ceza mı orası tartışılır. Anladığım kadarıyla bunlar oturup bir hesap yaptılar. Yahu bir taban var bunu yok edemiyoruz. Türkiye’de bir askeri rejimi uzun sürdürmek de mümkün değil. O zaman böl ve yöneti tercih ettiler. Fazilet bölünerek bir işe yaramaz hale getirilmek istendi. Ha, liberallerden ne öğrendi sorusuna gelince ben şunu bizzat yaşadım. Tayyip Erdoğan bana dedi ki ben 28 Şubat’tan bir ders aldım. Diyordu ki; ben yolumuzun yol olmadığını gördüm. Dünya değişiyor. Biz dünyaya çok kapalıyız. Biz dünyanın değişen ekonomisine ayak uydurmalıyız. Ve ben gördüm ki benim inancımı en iyi yaşayabileceğim sistem demokrasidir. Bunu anlamıştı. Ve bana diyordu ki ‘bana Turgut Bey’i anlat. Ben bayrağı ondan ileriye taşıyacağım’.

Nasıl uzaklaştı
Ülsever Erdoğan ile ilişkilerinin soğumasını ise şöyle anlattı: “Benim şahsen uzaklaşmam 2004-2005 yıllarında oldu. Ben 28 Şubat’ta yedi davadan yargılandım. Bunun iki veya üçü doğrudan doğruya Erdoğan’ı savunmaktandır. Ben Turgut Bey’den sonra gelen liderdir diye düşünüyordum. Çalışkanlığını çok beğeniyordum. Hâlâ kendisinin bu özelliğini çok takdire şayan bulurum. 2004’ün sonlarına doğru artık bendeki inanç “acaba”ya döndü. Ve ben karar verdim ki bu adam beni aldattı.”

Avrupalı Gazeteciler bizi arıyordu
Ülsever Erdoğan’ın halkı değiştirmek gibi bir niyetinin olmadığını, aksine halkı olduğu gibi kabul ederek kendi ilişkilerini dönüştürdüğünü söyledi. Ülsever Erdoğan’ın bu dönüşümünde liberalleri kullandığını söyledi: “Tayyip Erdoğan halkı olduğu gibi kabul etmiştir. Ve kendisini dönüştürmesinde de bizi kullanmıştır. Ben o kullanmaya razı olmadım. En somut kullanışı da AB olmuştur. Başbakanlığının ilk döneminde haftada üç ülkeye gitti. Oradaki gazeteciler bizleri arıyordu. Biz tabii o dönem kendisine çok yardımcı olduk. Bu adam değişiyor diye anlattık. Bu adam yeni Özal diye çok anlattık. Kırılmamızın en spesifik olduğu an da, ben eleştirel yazılar yazmaya başlayınca oldu. Ama ben kendisine söylemiştim. Şimdi sen mağdursun, iktidar olunca ne olursun bilmem. Benim bir huyum var mağrurun yanında olamıyorum. Bakın geçen bir yazı yazdım ve neredeyse sille tokat dövüşeceğim Doğu Perinçek’e de sahip çıktım. Çünkü mağdur. 28 Şubat yalakası iken mağrurdu, şimdi mağdur. Tayyip Erdoğan da mağdurken bizi kullandı. Yanlış anlamayın hiçbir zaman şeriatçı olduğunu düşünmedim. Ama muhafazakâr hayat tarzını empoze edişini gördüm. Muhafazakâr hayat tarzı modern hayat tarzını dışlamaya çalışırken o buna göz yumuyor.”

“Ülsever haindir” dedi
Ülsever Erdoğan ile ilişkilerinin kopmasına neden olan olayı ise şöyle anlattı: “Ben ‘AKP NATO’dan çıkmayı konuşuyor’ diye bir yazı yazdım. Başbakan bana hiç açıp sormadan ertesi gün Milliyet’ten bir kaç gazeteci ile yaptığı bir toplantıda ‘Cüneyt haindir’ diyor. Bu çok ağrıma gitti.

Bunun adı şeyhlik
Ülsever AKP politikalarından rahatsızlığını ise şu sözlerle anlattı: “İnanılmaz bir “ben ve diğerleri” ayrımı olan dönemde yaşıyoruz. AKP’lisin ya da CHP’lisin ayrımı en yüksek seviyeye çıktı. Sonra Kürt açılımı. Orada Başbakan’ın konjonktüre uygun davranarak sahtekârlık ettiğini düşünüyorum. Sonra mesela ilk hızlı tren kazası, bu bana çok ters gelmişti. O trenin o raylarda gitmeyeceği ona söylendi ve buna rağmen emir verdi ve o raylarda 35 kişi öldü. Bu Şeyhliktir.

Bilal’in anlayışı
Ülsever Başbakan Erdoğan’ın ailesinin anlayışını gösteren çok ilginç bir olayı şöyle anlattı: “Bak size bir anı anlatacağım daha iyi anlayacaksınız. Bilal, Johns Hopkins’de doktora yapıyor. Ben de aynı okulun Bologna merkezinde mastırımı yapmıştım. Bir arkadaşımız daha var; Hasan. Bir akşam hep beraber yemek yiyelim dedi. Birlikte yemeğe gittik. O sırada babası ile de kavgalıyız. Ama benim gözümde Bilal ayrı Tayyip Erdoğan ayrı. Ben bu konuyu hiç açmıyorum ve şakalaşarak yemek yiyoruz. Hatta masayı teorik olarak ikiye böldük. Biz şarap içiyoruz, o hanımıyla müslüman tarafta. Gayet güzel konuşurken birden Bilal ‘Ya abi siz ne güzel babamla arkadaştınız. Onu çok kırıyorsun’dedi. Hayrolsun ne yapıyorum? dedim. Sen Padişah mısın diye bir yazı yazmıştım ben de o aralar. ‘Sen’ dedi ‘Hem babama padişah dedin, hem de sen dedin’ dedi. Seçime girerken bir elektrik zammı yapılmıştı hem de enerji bakanına sormadan. Ben de bir yazı yazarak sormuştum böyle bir uygulama olabilir mi diye. Üstelik Erdoğan matematikten bihaber bir adam bu nasıl olur diye. Neyse Bilal’in bu serzenişi üzerine ben de ona dedim ki ‘Bak oğlum kırgınlık var ama bu karşılıklıdır ve babanın bana hain demesi ile başladı’ deyince ‘Ama o başbakan’ dedi. Şimdi bundan sonrasından kendisinin de haberi yok. Benim yanımdaki arkadaş Bilal’in söylediklerini Dekan’a söylemiş, böyle söyledi diye. Dekan bana sordu “gerçekten söyledi mi?” diye. Adam biz bunu eğitirken neyi yanlış yapıyoruz onu merak ediyorum dedi. İşte geldiği ideoloji o kadar kuvvetli ki, eğitim değiştiremiyor. Şimdi benim böyle bir zihniyetle işbirliği yapmam mümkün mü? Ha şimdi Kemalist arkadaşlarım sen zamanında bu kazığı nasıl yedin diye sorunca inan karşı çıkmıyorum. O da benim hıyarlığımdan diyorum.”

Bu davayı savunanların vicdanı rahat mı
Ülsever Ergenekon Davası’na ilişkin eleştirilerini ise şöyle sıraladı: “Ergenekon asrın davası ise Çevik Bir niye dışarıda? 27 Nisan Muhtırası’nı ben verdim diyen Yaşar Büyükanıt’a neden soru sorulmadı? Paşalar dışarıdayken Balbay niye içerde? Şuna yüzde 99 eminim: İçerideki adamların hepsi demokrasiye saygısız adamlar. Ama demokrasiye saygısız olmak suç mudur? Çevik Bir’i neden hiçbir arkadaşım dert edinmiyor. 12 Eylül, hadi diyelim Paşa çok ihtiyarladı. Ama darbeyi yapanlar daha dışarıdayken içeridekilerin henüz yargılanmamış olmaları kimsenin vicdanını sızlatmıyor mu?”

Bir çifte standart var
Ülsever Ergenekon Davası ile orduya dönük uygulamalar arasında bir çifte standart olduğunu ise şöyle özetledi: “Bakın size bir şey okuyacağım. Adam yazıyor. Evvelki gün Başbuğ’un Trabzon’da yaptığı konuşmanın ne kadar anlamsız olduğunu yazıyor. Hemfikirim. Allah razı olsun.

‘Adli makamlar, ihbar mektuplarına, özellikle itirafçıların, gizli tanıkların verdiği ifadelere karşı daha duyarlı ve daha dikkatli olarak hareket etmelidir. Böyle durumlarda TSK ile bilgi teatisi ve işbirliğinde bulunmalıdırlar. Aksi durumlar, kurumlar arası çatışmalara neden olabilir.
İşte bu kadar!
Başbuğ daha ne desin?
Hukuk devletine inanmadığını... Hukuk devletinin zaten arızalı biçiminden bile rahatsız olduğunu daha nasıl anlatsın.’

Fakat aynı yazarın 19 Ekim’de yazdığı yazıya gidiyoruz. Habur’daki karşılamalar üzerine yapılan çifte standart eleştirilerine cevaben

‘Evet! İlkeler ve adalet açısından baktığınızda yerden göğe kadar haklı ancak böyle sorunlar çifte standartsız çözülemez! "Aman çifte standart olmasın" dediğiniz anda açılım maçılım kalmaz. Kaz gelecek yerden bıldırcın esirgenir mi? Bu şartlar altında çifte standardın lafı mı olur?
Üç beş kişiye adaletsizlik olacak diye, devasa bir sorunu çözme fırsatı kaçırılır mı? Özetle: Büyük siyasi sorunlar, siyaset tarafından yaratıldığı için, hukukla değil, yine siyasetle çözülür.
Hukuk arkadan gelir.’

Bu Emre Aköz. Nasıl bir çifte standarttır?”

Jenkins’i ajan ilan ettiler
Peki ben de bir cevap veriyorum: “Halkların bazen doğru karar veremediği tarihle malumdur. Mussolini de Hitler de halk tarafından seçilmiştir sonra da nasıl canavar oldukları ortaya çıkmıştır. Onların devrilmeleri sırasında tabii ki kimse hukuka başvurmamıştır. Buradan hareketle her ne kadar halk seçmişse de niyetleri çok kötü olan insanların iktidara geldiklerini ve zamanla hukukun önüne geçtiğini düşündük ve bu darbeyi yaptık”. Bu cümle ile Uluengin’in cümlesi arasında ne fark var? Daha beteri Gereth JENKINS diye bir adam çıkıyor. Ben hayatımda tanımam. Taraf yazı işleri müdürü Yıldıray Oğur bir yazı yazdı, okudum bu adamın raporunu dedi. Batılı Kemalist diye bir kavram yarattı. İlk yazısında bu adamı ajan ilan etti.

Evet. Fakat bu adamı suçladığı yazı dizisinin ikincisinde bizzat Yıldıray şöyle ifadeler kullandı: Ergenekon iddianamelerinin dikensiz gül bahçesi olduğunu kimse iddia edemez. Binlerce sayfa içerisinde mesnetsiz pek çok iddia ve yüzlerce şüpheli arasında mağdur edilmiş pek çok kişi olduğu açık. Ama Türkiye şartlarında yürütülen böyle bir soruşturmanın sorunlu alanlarına yoğunlaşılarak asıl iddianın karartılması pek iyi niyetli bir değerlendirme biçimi değildir. Bakın görün ki bu benim hayatım boyunca hep karşıma çıkan Kemalist değerlendirme biçimidir. Ya, bak çok güzel şeyler söylüyorsun da Türkiye’nin kendine özgü şartları var. Yahu 28 Şubat’ın gerekçelerinden birisidir Türkiye şartları. Bununla onun farkı ne? Yıldıray’la devam edelim mi? Diyor ki ‘Anlaşılan Jenkins’ın kafasını savcıların kendi iddiaları ile iddianameye boca ettikleri, delil dosyalarının birbirine girdiği Türk iddianame yazma stili karıştırılmış’. Yani bir Türk iddianame yazma stili var.

Taraf gazetesi gerçekten çok cahil
Aynen öyle. En komiği de Yıldıray’ın yazısında şu bölüm; Jenkins’in raporunda üzerinde durduğu konulardan biri de Ümraniye’de bulunan bombalar ile Cumhuriyet Gazetesi’ne atılan bombalar arasındaki benzerlikler mevzuu. Bu konuda rivayetler muhtelif. Bombaların aynı seriden çıktığı yolundaki kesin haberlerin daha sonra doğru çıkmadığını söylerken Jenkins haklı. Bir bilgi kirliliği olduğu açık. Kesin haberlerin daha sonra doğru çıkamaması nasıl bir cümle? Bilgi kirliliği oldu diyor. Yapan kim? Taraf gazetesi. Gerçekten çok cahiller ve bir kısmı bazı görevlere çok erken getirildiler. Bunlar, taşıyamadılar. Yazdıklarının ne kadar saçma olduğunu fark edemiyorlar. Sirk maymunu gibi fotoğraflar vermeyi marifet sayıyorlar. Bunlara da birileri bilerek hodri meydan diyor.”

Liberallerin maddi çıkarı var
Ülsever liberallerin neden hükümetle içli dışlı olduğunu ise şöyle anlattı: “Niye bazı liberaller hükümetçi... Bir kısmı ben çok net biliyorum ki maddi çıkarları olduğu için. Böyle dönemde daha önce almadıkları işleri almaya, alamadıkları rapor yazımlarını almaya, eş dostun bir yerlere atanması gibi kıyaklara sahip oldular. Türkiye’de belirli gazeteler var oralarda yazmayı kabul ettiğin anda beyninin yarısını zaten karşı tarafa teslim ediyorsun. Oralarda yazabilenler için daha önce olmayan maddi çıkarlar resmen doğdu bu bir. İkincisi; askerden zamanında çok dayak yiyen rövanşistler var. İntikam duygusu ile yanıp tutuşanlar. Üç; uluslararası bir oyun var ve buna bilerek dâhil olanlar var. Helal olsun AKP’ye, bunların ne istediğini fark etti ve bunların nabzına göre şerbeti verdi.”

Özetini sunduğumuz röportajın tamamı Yeni Harman Dergisi’nin Ocak sayısında.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
benim, erdoğan’a, güvendim, hıyarlığım, tayyip

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Recep Tayyip Erdoğan başbakanımızın hayatı biyografisi Yaso Asker ve Siyasetçiler 0 10-06-2009 16:50
Tayyip Erdoğan ve Aydın Doğan kapışması paparazi Komik Resimler 0 08-04-2009 12:31
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, 08 Eylül 2008 Tarihinde İlimizi Teşrifle Yaso 27 - GaziAntep 2 09-11-2008 01:39
'Kaybeden Tayyip Erdoğan olmaz' Haberci Siyaset Meydanı 0 03-30-2008 03:21
Recep Tayyip Erdoğan LeGoLaS Asker ve Siyasetçiler 0 02-25-2008 16:25


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:41 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628