Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler > Siyaset Meydanı

Siyaset Meydanı Siyaset Hakkındaki Görüşler ve Düşünceler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Fuller'in Bülbülleri

Siyaset Meydanı


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-29-2010, 10:23   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 394
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Fuller'in Bülbülleri

Yıllarca Türkiye`de fink atan CIA ajanı Fuller ile devrimlere saldıranlar, aynı telden çalıyor!


Arapça yerine Latin alfabesi kondu. Bu değişiklik sonraki nesillerin Osmanlı geçmişine dair yazılı

külliyata erişiminin önünü bir kalemde tıkadı

AKP`nin 2 numaralı ismi Dengir Fırat`ın Atatürk devrimlerini `travma` olarak nitelemesi, Türkiye`de yıllarca CIA ajanı olarak görev yapan Graham Fuller`in kitaplarını anımsattı. Ermeni tarihçi Nişanyan da aynı söylemi kullanmıştı. İşte Fuller`in hezeyanı:

`Bir gecede dilleri değiştirildi`

AKP`li Dengir Mehmet Fırat`ın `travma` nitelemesi, CIA ajanı Fuller`in `Yeni Türkiye Cumhuriyeti` kitabında, Ulu Önder Atatürk`e saldırdığı cümlelerle örtüşüyor. Fırat da `Türk toplumu bir travma yaşadı.

Bir gecede kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istendi. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırıldı` diyor.

Harf devrimini hedef aldı

Ermeni tarihçi Sevan Nişanyan`ın devrimlere yönelik analizleri de kitabında Atatürk`e dil uzatan CIA ajanı Fuller ile aynı paralelde... Nişanyan, Taraf gazetesindeki röportajında harf devrimine şöyle saldırıyor: Harf devriminde amaç, Batılılaşmak değil, eski yazıyı yasaklayarak Türkiye`nin geçmişiyle bağlarını koparmaktır!

Şaşırtan benzerlik!

AKP`li Fırat`ın Atatürk devrimlerini `travma` diye nitelemesi, Türkiye`de yıllarca CIA ajanı olarak görev yapan Fuller`in kitapları ile Ermeni tarihçi Nişanyan`ın hezeyanlarını hatırlattı

Haber: Ceyhun BOZKURT

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat`ın, Atatürk devrimlerinin Türk toplumunda travma yarattığını açıklaması, CIA`nın eski Ortadoğu İstasyon şeflerinden Graham Fuller ile taşeronlarını akıllara getirdi. CIA adına yıllarca Türkiye`de görev yapan Graham Fuller, bir süre önce piyasaya çıkan `Yeni Türkiye Cumhuriyeti` kitabında, Ulu Önder Atatürk`e saldırdığı cümleler ile Ermeni tarihçi Sevan Nişanyan`ın devrimlere yönelik analizleri arasındaki benzerlik hayli dikkat çekici. Fuller, kitabında, Atatürk`ün Türk Milleti`ni geçmişinden uzaklaştırma çabasında olduğunu iddia ediyor ve `Tarihsel Kemalist Lobotomi`adıyla yaptığı saldırıda aynen şu ifadeleri kullanıyor: `Arapça alfabe kaldırılarak yerine Latin alfabe kondu. Bu değişiklikler, sonraki nesillerin Osmanlı geçmişine dair bütün bir yazılı külliyata rutin erişiminin önünü bir kalemde tıkadı.` (Yeni Türkiye Cumhuriyeti-sayfa 63-64)

Harf devrimine saldırı

Ne tesadüftür ki, yayınlarıyla devletin resmi kurumlarına; özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri`ne saldırının üssü haline gelen Taraf gazetesinde 23 Haziran tarihinde Neşe Düzel`in röportaj yaptığı Ermeni tarihçi Sevan Nişanyan da Harf Devrimi`ne şu sözlerle saldırıyordu: `Harf devriminde amaç, Batılılaşmak değil, eski yazıyı yasaklayarak Türkiye`nin geçmişiyle bağlarını koparmaktır. Bu ülkenin dokuz yüz yıllık kültürel geçmişiyle bağları, halka on beş gün süre verilerek tek bir hamlede koparıldı ve sıfırdan başlayan bir toplum haline getirildi.` CIA Ajanı Fuller ile Nişanyan arasındaki benzer söylem sadece bununla sınırlı değil. Önce Fuller, ardından Nişanyan Atatürk`e `Türk ırkçısı` saldırısını yapıyor. İşte Fuller ile Nişanyan`ın birbirine yakın hezeyanları:

Atatürk`e hakaretler

`Atatürk, Türkiye üzerinde ülkenin İslami ve Osmanlı geçmişi hakkında bir ulusal amneziye yol açmış bir tür `kültürel lobotomi`uygulamıştır. Bu, İslam öncesi Türk tarihinin ırkçı eğilimli bir bakışla yeniden okunması suretiyle yeni bir milliyetçilik oluşturmak amacıyla yapılmıştır.` (Yeni Türkiye Cumhuriyeti-sayfa 51) `Atatürk milliyetçiliği denen ve çok modern, çağdaş ve sol zannedilen şeyin özü, en klasik anlamıyla 1920`ler faşizmidir. İtalya`da 1920`deki rejim bu ideoloji üzerine kuruldu... 1930`larda bu Atatürk milliyetçiliğinin üstüne bir de Türk ırkçılığı eklendi.` (Sevan Nişanyan) Fuller ve Nişanyan`ın Atatürk`e yönelik saldırıları, bazen neredeyse aynı cümlelerle yapılıyor. Fuller`in, kitabında Atatürk`ün ve Cumhuriyeti kuran kadronun Batı`ya bakış açısını yansıtırken buna rastlıyoruz:

Benzer ifadeler

`Türkiye`de Kemalist gelenek içinde bile Batı ile ilgili ikili bir görüş mevcuttur. Batı`ya bir yandan güçlü, gelişmiş ve başarıya ulaşmış bir uygarlık olarak hayranlık duyulmakta; ama bu arada aynı Batı, Osmanlı İmparatorluğu`nun parçalanması ve çökertilmesinde anahtar rol oynamış, uzun soluklu bir emperyalist saldırganlık kaynağı olarak görülmektedir.` (Yeni Türkiye Cumhuriyeti-sayfa 48) Nişanyan`ın, `Cumhuriyetin Batı Uygarlığı ile ilişkisi nedir` sorusuna verdiği cevap da bir hayli ilgi çekici: `İkirciklidir. Biz İkinci Mahmut`tan beri bir yandan `Batı`ya mecburuz`diyoruz, diğer yandan da, `Batı düşmandır, emperyalisttir, kafirdir, bizi sömürür`diye düşünüyoruz. Cumhuriyetin bilinç altında yatan, derin bir yaranın ifadesidir bunlar. Ziya Gökalp`lerden, Ömer Seyfettin`lerden beslenen bir ırkçılık ve gavur düşmanlığı kültürüyle biz bir yandan düşmanız Batı`ya. Bir yandan da gıptayla, kıskançlıkla bakıyoruz ona. 1920`lerden beri böyle acayip bir zihniyetin makasına sıkıştı Türkiye.` (Sevan Nişanyan)

Toplumda yara açmış

Fuller devrimler için `travma` sözcüğü yerine, toplumda açılan `yara` lardan söz ediyor. Fuller, 1950`lerden sonra bu yaraların iyileştirildiğini de sözlerine ekliyor. Fuller`in 1950`lerden sonrası için yaptığı yorumu ise şöyle şu şekilde: `Söz konusu psikolojik ve kültürel tedavi süreci; ülke içinde artan demokratikleşme düzeyi, Türk toplumunun çok etnik unsurlu ve çok kültürlü karakteri ile dinin toplumdaki yerinin daha fazla kabulü, ülkenin İslami Osmanlı geçmişinin daha büyük oranda tanınması ve nihayet Türkiye`nin Müslüman dünyadaki yerinin daha iyi anlaşılması gibi olgular tarafından kamçılanan bir süreçtir.` (Yeni Türkiye Cumhuriyeti-52)

Graham Fuller kimdir?

CIA ajanı Graham Fuller, 1980`lerde CIA`nın Ulusal İstihbarat Konseyi Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Ardından CIA`in Ortadoğu Masası Şefliği`ne getirildi. `Siyasal İslamın Geleceği` ve `Türkiye`nin Yeni Jeopolitiği` gibi kitaplar yazdı. Yıllarca Türkiye`de CIA ajanlığı yapan Fuller`in ayrıca, ABD`li Türkiye uzmanı Prof. Henri Barkey ile hazırladığı `Türkiye`nin Kürt Sorunu` adlı bir çalışması da var. Araştırma, ABD`nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz, başkanlığını yaptığı Carnegie kuruluşu için hazırlanmış. SSCB yıkılmadan önce `komünizm tehlikesine` karşı, sosyalist ülkelere komşu Müslüman ülkelerde, `yeşil kuşak` oluşturulması fikrinin de yaratıcısı olan Fuller, RAND adlı düşünce kuruluşunda analistlik yapıyor.

`Travma` sözleri deprem yaratmıştı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat, Atatürk devrimlerini travma olarak nitelemesi büyük tepkiye yol açmıştı. New York Times`ta, Sabrine Travernise imzasıyla yayınlanan `Bu acı kan davasının kökleri tarihe dayanıyor` başlıklı haberde AKP hakkındaki kapatma davası değerlendirilirken, Dengir Mir Mehmet Fırat`ın sözlerine yer verilmişti. Dengir, Atatürk devrimleri için, `Türk toplumu bir travma yaşamıştır. Bir gecede kıyafetlerini, dillerini değiştirmeleri istenmiştir. Dini yaşama biçimleri ortadan kaldırılmıştır` diye konuşmuştu.

Çağdaş seyyah unvanlı Ermeni

Ermeni asıllı tarihçi Sevan Nişanyan 1956 yılında İstanbul`da doğdu. Orta öğrenimini Işık Lisesi ve Robert Kolej`de tamamladı. 1974`te ABD`ye giderek Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi`nde tarih, felsefe ve Güney Amerika siyasi sistemleri üzerine eğitim gördü. Dünyanın birçok farklı bölgesini gezerek seyahat kitapları kaleme alma yolunu seçti. `Çağdaş seyyah` unvanlı Nişanyan`ın `Yanlış Cumhuriyet: Atatürk ve Kemalizm Hakkında 51 Soru`, `Sözlerin Soyağacı` ve `Ankara`nın Doğusundaki Türkiye` gibi kitapları bulunuyor.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bülbülleri, fullerin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:48 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628