Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler > Siyaset Meydanı

Siyaset Meydanı Siyaset Hakkındaki Görüşler ve Düşünceler...

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kürdistan'a Teksas kılıfı uymadı

Siyaset Meydanı


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 03-20-2010, 13:32   #1
Webmaster
 
ALAKAZAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 2.692
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 394
ALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud ofALAKAZAM has much to be proud of
Standart Kürdistan'a Teksas kılıfı uymadı

Kürdistan'a Teksas kılıfı uymadı1257022190

Davutoğlu’nun ‘Bu tanıma
değildir’ anlamında verdiği
örnek muhalefeti güldürdü

Teksas eyaleti ordu mu kurdu!
CHP’li Onur Öymen, Davutoğlu’nun örneğine tepki gösterdi: Bakan Ahmet Davutoğlu karıştırıyor. Teksas’ın ordusu mu var? Burada silahlı güç var. Devlet olmaya çalışan bir yapı var.

Bakan vahim hatalar yapıyor
IRAK’ın sınırlarıyla ilgili problemler doğrudan merkezi hükümetle görüşülmesi gereken konulardır. Almanya’nın bir sınır meselesini kalkıp Bavyera eyaletiyle konuşabilir miyiz? Çok iddialı bir Bakan’ın böyle hatalar yapması ülkemiz adına vahim bir durum...

ABD, Teksas bayrağı mı asıyor!
CHP’li Gürol Ergin, “AKP planlı şekilde Türkiye’yi yeni sıkıntılara sokma gayretinde. Teksas’ta ya da ABD’nin herhangi bir yerinde ayrı bayrakla karşılanmazsınız” dedi.

Davutoğlu, Erbil’e gidişini
Teksas sosuna buladı!

IRAK’ın kuzeyindeki kukla yönetimin başken- tinde konsolosluk açma müjdesi veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Kürdistan tanındı” yorumlarına tepki gösterdi: ABD’de Teksas’a gidersek orayı mı tanımış olacağız!

87001

Arabasında Kürt bayrağı!
SÖZDE ‘Kürdistan’a giden ilk Dışişleri Bakanı unvanını kazanan Davutoğlu, üzerinde Türkiye, Irak ve Kürt bayrağı olan bir minibüse bindi. Davutoğlu, kukla yönetimin başkanı Barzani ile Kürt bayrağı altında poz verdi.

Davutoğlu acaba bu
ayrıntıyı biliyor mu?

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Kürdistan’la özdeşleştirdiği Teksas, ABD’nin diğer eyaletleri arasında önemli bir ayrıcalığa sahip. Halk oylaması sonucunda çoğunluğa ulaşıldığı takdirde ABD’den ayrılma hakları var...

87002
AKP’nin attığı adımların Erbil’de konsolosluk açmaya kadar varmasının ‘tanıma’ anl***** geldiğini YENİÇAĞ “Yeni komşumuz Kürdistan” başlığıyla kamuoyunun dikkatine sunmuştu. AKP şimdi bu ‘tanıma’yı resmen açıklayamamanın sıkıntısıyla kıvranıyor.

87005
Teksas’ın şerifi
peşmergenin ordusu
DAVUTOĞLU’nun verdiği örneğin ayağı yere basmayan bir noktasını da güvenlik oluşturdu. Teksas’ta güvenliği şerifler sağlıyor. Oysa peşmerge ordu kurmuş durumda...Kılıfı minareye uyduramadı
Kukla yönetimin başkentine giderek konsolosluk müjdesi veren Bakan Davutoğlu, “Kürdistan tanındı” yorumlarına kafaları karıştıran bir yanıt verdi: Amerika Birleşik Devletleri’nde Teksas’a gidersek, orayı da mı tanımış olacağız!..

Bu açıklamaya muhalefetten anında yanıt geldi. CHP’li Onur Öymen, “Verilen örnekle, atılan adımların alakası yok. Kuzey Irak eyalet değil fiili devlet. Bakan galiba Teksas’taki şeriflerle, peşmergenin ordusunu karıştırdı” dedi

Haber: Sümeyra YILMAZ
Irak’ın kuzeyine, kukla Kürt devletinin başkenti Erbil’e giderek konsolosluk açma sözü veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yanında götürdüğü Türk gazetecilere kafaları karıştıran açıklamalarda bulundu. Sözde ’Kürdistan’a giden ilk Dışişleri Bakanı ünvanını kazan Davutoğlu’na, Yeniçağ’ın iki gün önce manşetine taşıdığı “Kürtlerin yeni başbakanı Behrem Salih’in ilk yabancı konuğu oldunuz. Peki, bir Türk Dışişleri Bakanı’nın Erbil’i ziyareti diplomatik tanıma anl***** geliyor mu?” sorusu yöneltildi. Soruya soruyla karşılık veren Davutoğlu, şunları kaydetti:

Teksas’lı savunma
“Tanıma böyle olmaz. Devletler arasında olur. Biz devlet olarak Irak’ı tanıyoruz. Anayasasında federal yapı var. Tıpkı ABD gibi. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nde Teksas’a gidersek, orayı da mı tanımış olacağız?” Ahmet Davutoğlu Erbil ziyaretinin gecikmiş olduğunu da bir başka örnekle ima etti: “Batılı 10’u aşkın ülkenin dışişleri bakanı Erbil’e geldi. ABD, Rus, İran, Fransa, Almanya’nın bakanları geldi.”

Örnek duruma oturmadı
Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun bu açıklamasına muhalefetten anında cevap geldi. Emekli büyükelçi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Bakan’ın Teksas’la, Kuzey Irak’ı karşılaştırmasının yanlış olduğunu söyledi. Irak’ın kuzeyindeki yapıyla, Teksas eyaletinin yapısının bir birinden farklı olduğunu ifade eden Öymen, “Burada silahlı bir güç söz konusu. Bir eyalet söz konusu değil. Eyaletlere konsolosluk açabilirsiniz, ancak burada böyle bir durum yok. Yapısı oturmamış Irak’ın anayasasından farklı olarak fiili bir devlet yapısı söz konusu. Bir ülkede konsolosluk açmak başkadır, devlet olmaya çalışan bir yapıda konsolosluk açmak başkadır. Oradaki vatandaşlarımızın sorununu mu çözeceksiniz, yoksa fiili yapıyı tanımaya mı gideceksiniz? Çetrefilli bir durum.” diye konuştu.

Vahim hatalar yapılıyor
Öymen şunları kaydetti: “Örnekle mevcut durumun bir biri ile alakası yok. Bakan sanırım Teksas’taki şeriflerle, Kuzey Irak’taki peşmerge ordusunu karıştırıyor. Teksas’ın kendi ordusu var mı? Peşmergeler fiili olarak bağımsız devlet gibi örgütleniyorlar. Tayvan gibi... Sınırlar, doğrudan Irak merkezi hükümeti ile görüşülmesi gereken konulardır. Şimdi biz Almanya’nın bir sınır problemini kalkıp Bavyera eyaleti ile konuşabilir miyiz? Hayır konuşamayız... Dünyayı yeniden kuracağız iddiasıyla dolaşan bir Dışişleri Bakanı’nın böyle hatalar yapması vahim...”

Kürt bayrağı açılımı
Üzerinde Türkiye, Irak ve Kürt bayrağı olan minibüsle Erbil’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, burada kukla yönetimin sözde Başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Davutoğlu, Kürt bayrağı altındaki görüşmesinde peşmerge reisi Barzani ile sıcak görüntüler verdi.

Bakan ayrıntıyı biliyor mu?
Dişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Kürdistan’la özdeşleştirdiği Teksas, ABD’nin diğer eyaletleri arasında önemli bir ayrıcalığa sahip. 1836’da bağımsız olan, 1845’te Amerika Birleşik Devletleri’ne katılan Teksas’ın, halk oylaması sonucu gerekli çoğunluğa ulaştığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılma hakkı var.

Tayvan modeli nedir?
CHP’li Onur Öymen, Irak’ın kuzeyindeki durumunu Teksas’a değil, Tayvan modeline benzetti. Yaptığımız inceleme Öymen’in sözlerini doğruladı. Çünkü, Birleşmiş Milletler tarafından Çin’in bir parçası olarak görülen Tayvan’ın, bağımsızlık emeli var ve istedikleri ülkeler ile ticari ve siyasi ilişkiler kurabiliyorlar.

Birand: Kürdistan resmen tanıdığımız bölge oluyor
Mehmet Ali Birand, köşe yazısında Ankara’nın Kürdistan’ı tanıma yolunda adım attığını yazdı. Birand, Kuzey Irak’ın, kendi parlamentosu olduğunu, kendi polisi ve askeri olduğunu belirterek, şunları yazdı: “Düne kadar görmezden gelinen Irak Kürdistanı, bugün el sıkıştığımız, sembolik dahi olsa resmen tanıdığımız bir bölge oluyor. Türkiye’nin iki bakanı, Kuzey Irak Kürdistanı bölgesindeydi... Kuzey Irak Kürdistanı Başkanı Mesut Barzani ile görüştüler. Ardından da, bölgenin başkenti sayılan Erbil’de bir Türk Başkonsolosluğu açtılar... Türkiye bugüne kadar, Kürdistan yönetimini, PKK’ya karşı mücadele etmediklerinden dolayı, görmezden gelirdi. Resmi hiçbir temas yapılmazdı. Kürt Açılımıyla birlikte, hem Kuzey Irak Kürdistanının Türkiye’ye karşı tutumu, hem de Ankara’nın yaklaşımı değişti. Düne kadar görmezden gelinen Irak Kürdistanı, bugün el sıkıştığımız, sembolik dahi olsa resmen tanıdığımız bir bölge oluyor.”

Barzani: Adımlarınızdan
dolayı sizi kutluyorum!..
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’nin fiili olarak kurduğu Kürt devletinin başkenti Erbil’de Mesut Barzani ile görüştü. Önceki gün akşam geç saatlerde yapılan görüşmede, Erbil’e konsolosluk açılması, Kürt açılımı ve bölgesel yönetimle ilişkiler ele alındı. Görüşmede Barzani, zor günlerinde Türkiye’nin her zaman kendilerine destek olduğunu söyleyerek, “Türkiye’den hiçbir zaman zarar görmedik” dedi.
87006

Bir senede yaptığıınızı yapamadılar
İki ülke halklarının aynı bölgenin insanları olduğunu ve Türk gençleri öldüğünde üzüldüğünü iddia eden Barzani, “Terör örgütü PKK, yapılan bu son açılım çalışmalarının ardından, ya kendisini değiştirecek, ya da Kürt halkından gelen baskı sonucu bu yükü kaldıramayak” dedi. AKP iktidarının Kürt açılımına destek verdiğini ifade eden Barzani, “Bu adımlardan dolayı Tayyip Erdoğan’ı kutluyorum. Açılım sorunu çözmeye yönelik. Türkiye ile bu konuda işbirliği içerisindeyiz.” Davutoğlu’nun dış politika açılımlarına da övgü yağdıran Barzani, “Sizin bir senede yaptığınızı yüz senede kimse yapamadı” ifadelerini kullandı.

En kısa zamanda açacağız
Ziyaretin önemli bir adım olduğunu, konsolosluk açma kararının bölge için çok olumlu bir gelişme olduğunu öne süren Barzani, “Ben ilişkilerimizde sorunlar olmasını doğal görmüyordum. İlişkilerin şimdiki hali doğal. Bunu da önemli bir adım olarak görüyorum ve ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum. Bu ziyaret vesilesiyle de ilişkiler pek çok alanda daha da gelişecek. Türkiye’nin son zamanlarda izlediği politika çok doğru ve tam destek vermeye hazırız.” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Barzani ile ortak bir vizyonu paylaştıklarını belirtti. Toplantının ardından soruları cevaplayan Davutoğlu, konsolosluğun ne zaman açılacağının sorulması üzerine “Bununla ilgili görüşmelerin başlatıldığını, en kısa zamanda konsolosluğu açmak istediklerini söyledi. Bakan Davutoğlu bir başka soru üzerine de Türk ve Irak halkları birlikte el ele verdiklerinde terörün kalmayacağını, aksine tarihte kurulmuş eski güçlü medeniyetin tekrar ayağa kaldırılabileceğini belirterek, ” Dağlar bizi ayırmayacak, birleştirecek. O zaman bu Orta Doğu bölgesi dünyanın en cazip çekim alanların birisi olacak “ dedi.

87007

Çok yanlış bir benzetme
Davutoğlu’nun Teksas benzetmesinin çok yanlış bir benzetme ve karşılaştırma olduğunu ifade eden Emekli Büyükelçi İnal Batu, “Teksas’ın Amerika’dan ayrılmak gibi bir düşüncesi yok. Fakat Kürtlerin bir çok emeli var. Tam bağımsız olmak gibi. Zaten Kürt Federe devleti deniyor oraya. Teksas Federe Devleti denilmiyor. Amerikan toprak bütünlüğüne bir tehdit yok. Irak bambaşka ne olacağı belirsiz bir ülke” dedi.

Irak hükümeti kenarda kaldı
CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin de Teksas örneğine karşı çıktı. AKP hükümetinin ya çok ciddi bir şaşkınlık içinde ya da çok bilinçli ve planlı şekilde Türkiye’yi yeni sıkıntılar içine sokma gayretinde olduğunu iddia eden Ergin şunları söyledi: Dışişleri Bakanı’nın ziyareti sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Türk bayrağının yanında bölgesel yönetimin bayrağı da dalgalanıyordu. Teksas’a gittiği zaman Amerika’nın herhangi bir bölgesine gittiğiniz zaman ayrı bir bayrakla karşılanmazsınız. Amerikan bayrağı dışında bir bayrağın dalgalanması söz konusu değildir. Fakat kuzey Irak’ta yaşanan çok farklı bir durumdur. Hükümetin daha önceki söylemlerine aykırı bir durum söz konusudur. Çünkü hükümet ‘biz Irak’ muhatap alırız’ deniliyordu. Şimdi Irak devleti bir kenara bırakıldı Kuzey Irak muhatap alınmaya başlandı.

Aşiret reisi ile masaya oturuluyor
CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, Ahmet Davutoğlu’nun Teksas ile Erbil’i karşılaştırmasını eleştirerek, “Oradaki aşiret reisini muhatap kabul etmek, onunla masaya oturmak en büyük yanlıştır. Orada yapılan yanlış budur. Onu muhatap kabul etmek de oradaki yapıyı tanımak anl***** gelmiş oluyor” şeklinde konuştu. Emekli Büyükelçi Nüzhet Kandemir ise, KDP tarafından kontrol edilen bir şehirde konsolosluk açmanın Yöresel idare tanındı şeklinde yorumlanmasının doğal olduğunu söyledi.

Postal öpücüler
şimdi muhatap oldu
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ayaklarına kadar gidip diplomatik ilişki kurduğu peşmergelere, kabineden arkadaşı Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek “postal öpücüler” demişti. TSK’nın sınır ötesi operasyonlarına karşı çıkan peşmerge reisi Celal Talabani, “Türkiye içişlerimize karışırsa biz de karışırız” ifadeleriyle Ankara’yı tehdit etmişti. Bunun üzerine o dönemde Adalet Bakanlığı görevini yürüten Cemil Çiçek, Talabani’ye şu karşılığı vermişti: Talabani’nin çıkışları çok iyi bilinen mizacını yansıtıyor. Rahatsız edici de olsa bu çıkışlar benim için sürpriz değil. Terörle ilgili şu ülkenin yöneticisi, filanca aşiret şeyhi, dünün postal öpücüleri şöyle demiş, böyle demiş.. Şu anki terör algılamamızda bir değişikliğe neden olmaz. Biz inanıyoruz ki, hâlâ terörün destekçileri dışardadır.

İlk işaret fişeği
emekli Özkök’ten

Irak’ın Kuzeyindeki korsan Kürt devleti ile ilişki kurulması gerektiği ilk defa ifade edenler arasında emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök de vardı. Görevde olduğu dönemde katıldığı 29 Ekim Resepsiyonu’nda gazetecilerin Mesud Barzani’nin, ABD Başkanı George Bush tarafından kabul edilmesine ilişkin sorularını yanıtlayan Özkök, Türkiye’den yükselen tepkileri anıtsattıktan sonra şunları kaydetmişti: ” Bizde hep aşiret reisi diye bakma alışkanlığı vardı. Şimdi Talabani cumhurbaşkanı. Barzani de başka konumda. Durumun değiştiğini kabul etmeliyiz. Yarın Talabani gelirse devlet başkanı olarak gelecek.
ALAKAZAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
kılıfı, kürdistana, teksas, uymadı

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çay bardağı kılıfı Yaso Dantel Örnekleri 0 10-23-2008 17:05
Ike kasırgası Teksas kıyılarını vuruyor Haberci Dünyadan Haberler 0 09-13-2008 08:52
3 işçinin ölümüne hatalı rampa kılıfı Haberci Yurttan Haberler 0 08-20-2008 17:21
Dolly kasırgası Teksas ve Meksika'yı vurdu Haberci Dünyadan Haberler 0 07-24-2008 14:40
UFO Kazaları 2: Vahşi Batı... Teksas, Aurora Haberci Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 06-06-2008 10:54


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:19 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628