Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-24-2013, 06:57   #1
Korax
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 34
Mesajlar: 21.062
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
icon37: 10.Sınıf Ekoyay Dil Anlatım Kitabı 2013-2014 Cevapları

Sayfa 17,181. Atatürkçü düşünce sistemi önemli olay ve olguları dile getirmek için düzenlendiğini söyleyebiliriz.

2. Projeksiyon cihazından yararlanılmış. Görsel araçlarla sunulması bilgilerin kalıcı olmasını sağlar,dinleyici daha istekle bilgileri dinler.

3. Zamanda tasarruf,bilgiye kolay ulaşma imkanı,kolay öğrenme,kalıcı öğrenme.

4. Sanatsal ortamlar,e-posta,cep telefonu mesajı

5. Sunumu hazırladığı metinden hareketle konuşmaktadır. Genelde hazırlanmış metinler dinleyicileri kolay sıkar. Metinden hareketle konuşmayı yapmak ise konuşmacının daha rahat olmasını,dinleyici ile bağ kurma imkanı vermesi bakımından etkilidir.

6. Slaytlar konunun özünü taşımalı,cümleler kısa olmalı,örnekler ilgi çekici
olmalı,görsellerle desteklenmeli.

7. Bilgileri yeniler,ilgiyi canlı tutar,bilgiler kalıcı olur.

8. Daha önce bir deneme yapmaları uyumu güçlendirir.

9. Y,D,D,Y,Y,D,DSayfa 19

10. Doğal ve kibar olduğunu söyleyebiliriz.

11. Konuya hakim olmalı,bakımlı,düzgün giyimli,vücut dilini iyi kullanabilmeli,uygun ses tonunda konuşmalı.

12. Program saygı ifade eden cümlelerle bitirilmiştir.

13 .Dilin göndergesel işlevinin kullanıldığını anlıyoruz. Buradaki amaç dinleyiciyi bilgilendirmek olduğunda bu işlev kullanılmaktadır.

14.Bence ön önemli unsur konudur.Konu güncel olmalı,uygun ortam yaratılmalı,yeterli bilgi içermeli,görsellerle desteklenmeli,uygun ses tonu kullanılmalı.

15.Çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşmada Atatürkçü düşünce her zaman ilke kabul edilmelidir.Sayfa 21

A)

1.Y
2.D
3.D
4.D
5.D
6.D
7.Y

B)

1.E
2.D
3.E

C)

1. Uygun tasarım,görsellerle desteklenmeli,kısa ve öz olmalı,yeterli araştırma yapılmalı,uygun ses ortamı sağlanmalı,uygun dinlenme ortamı sağlanmalı.

2.Dinleyicinin sevdiği,onu ilgilendiren her şey sunu olabilir.

3.Teknolojik ürünlerin kullanılması sunumu daha etkili ve verimli kılar.Bilgileri kalıcı kılar.

4-Bağımsızlığımızın devamı ,çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmamız açasından Atatürkçülük kavramı önemlidir.Sayfa 22

Hazırlık

1.Bu sözden farklı fikirlerin ortaya çıkarılması ile daha doğru sonuçlara ulaşılabilir. Farklı düşünceler birleşerek bir bütün oluşturur.

3.Tartışma herhangi bir konuda farklı düşüncelerin ortaya çıkmasıdır. Farklı bakış açısıyla kişiler aynı konunun değişik yönlerini görürler. Böyle doğru sonuca ulaşılması daha kolay olur.Sayfa 28


1. etkinlik: “Günümüzde Türk Dili” adlı tartışmanın düzenlenme amacını belirtiniz.

Bu tartışma, Türkçenin tarihi gelişimini ortaya koymak ve tarihi gelişim sırasında ortaya çıkan sıkıntılara çözüm önerileri sunmak amacıyla düzenlenmiştir.


2. etkinlik: “Günümüzde Türk Dili” adlı tartışma kim tarafından yönetilmektedir?
Sizce tartışmalarda bir başkana ihtiyaç var mıdır? Niçin?

Günümüzde Türk Dili adlı tartışmayı yöneten Ali Gevgilili'dir. Tartışmalarda düzenin sağlanması, konuşmacılara eşit süre verilmesi, konu dışına çıkılmasının önlenmesi bakımlarından bir başkanın bulunması gerekir.3. etkinlik: Yaptığınız araştırmadan ve incelediğiniz metinden hareketle tartışma başkanının görevlerinin neler olduğunu belirtiniz.

Tartışma başkanının görevleri:
Tartışmanın başında konuyu ve konuşmacıları dinleyicilere kısaca tanıtmak
Tartışmayı başlatmak
Konuşmacıların konu dışına çıkmalarını engellemek
Konuşmacılara eşit süre vermek
Konuyu özetlemek, toparlamak
Tartışmanın sonucunu açıklamak


4. etkinlik: Bir konunun tartışılabilmesi için onun hangi özelliklere sahip olması gerekir? “Günü*müzde Türk Dili” adlı metnin konusunu belirtiniz. Konunun güncel, tartışılmaya açık, farklı düşünce ve dikkatlerle yorumlanmaya elverişli olup olmadığını açıklayınız.


Bir konunun tartışılabilmesi için farklı yorumlara açık olması, güncel olması gerekir. Toplumu ilgilendiren bir konu olmalı. Günümüzde Türk Dili adlı metnin konusu Türkçenin gelişim ve değişiminde karşılaşılan sorunlardır. Bu metin tartışmaya açık bir metindir. Türkçenin gelişimi ve değişimi konusunda farklı görüşler ortaya atılabilir. Öz Türkçe anlayışını savunanların görüşleri, eski kültüre bağlı kalanların görüşleri, ikisinin ortasını savunanlar gibi.


5. etkinlik: “Günümüzde Türk Dili” adlı tartışmada ileri sürülen düşünceler nelerdir? Aynı konu*da insanlar neden farklı düşünür? Düşüncelerinizi açıklayınız.


Türkçenin tarihi geçmişiyle bir bütün oluşturabileceği ele alınmış. Türkçenin sadeleşme süreciyle ilgili görüşler.
Aynı konuda insanların farklı düşünmelerinin sebebi ilk başta kültürel birikimlerinin farklı olmasından, dünya görüşlerinin farklılığından kaynaklanır.


6. etkinlik: “Günümüzde Türk Dili” adlı tartışma, basına ve halka açık bir tartışma mıdır? Yaptı*ğınız araştırmalardan da hareketle tartışmaları toplumla iletişim imkânlarını dikkate alarak gruplan*dırınız. Topluma açık tartışmaların amaçlarını ve özelliklerini açıklayınız. Münazaraları bu tür tartış*malardan ayıran özellikleri belirtiniz.

Günümüzde Türk Dili adlı tartışma basına ve halka açık bir tartışmadır. Bazı tartışmalar basına, halka açık yapılır, bazı tartışmalar da basına, halka kapalı olabilir.
Bu tür basına, halka açık tartışmalarda amaç bir konuyla ilgili karşıt görüşleri ortaya koymak, sorunlara çözüm bulmak, farklı bakış açıları kazandırmaktır.
Topluma açık tartışmaların özellikleri:
Toplumu ilgilendiren konular ele alınır.
Soruna çözüm yolları aranır.
Düşünceler; kısa, yalın bir şekilde ortaya konur.
Konular günceldir.
Dinleyicilerin yararlanacağı düşünceler, bilgiler yer alır.
Farklı bakış açılarına yer verilir.
Tartışmada konu dışına çıkılmaz.

Münazarada yarışma havası vardır, jüri bulunur, münazaranın sonunda bir taraf kazanır. Bunlar münazaraya özgü hususlardır, bu yönleriyle münazara diğer tartışmalardan ayrılır.


7. etkinlik: Yaptığınız araştırmalardan hareketle forum, açık oturum, sempozyum ve münazara arasındaki farklılıkları belirtiniz.


Münazara: En az iki grubun, tez, antitez şeklinde karşıt görüşleri savunduğu tartışmadır. Münazarada gruplar savundukları düşüncenin doğruluğunu ispatlamaya çalışırlar. Jüri üyeleri belli kriterlere göre ekiplere puan verir. Münazaranın sonunda kazanan açıklanır.

Sempozyum

Belli bir konuyu aydınlatmak amacıyla, bilim adamı ve araştırmacıların bir araya geldikleri ve konuşmacıların konunun belirli bölümlerini sundukları, tartışmalı toplantılardır. Bir başka deyişle; ortaya konan konu hakkında aynı oturumda, çeşitli kişilerin yaptıkları açıklamalı konuşma, türüdür.
Bildiri sahiplerine ayrılan zaman oldukça kısadır. On dakikalık bir sürede 1500-2000 kelime kullanma şansı vardır. Buna göre, hazırlanacak bildiri, dört sayfayı geçmemelidir. Cümleler, kolay anlaşılır biçimde düzenlemelidir. Metni yazmadan önce ana başlıklar vurgulanmalıdır. Sunulabilecek yansı sayısı da 5-6 civarında olmalıdır. Ayrıca, bildiri metni, yayımlanmaya uygun biçimde hazırlanmalıdır?
Sempozyumda her konuşma, aynı bir hazırlıktır; fakat birbirini tamamlayıcı söyleşi ve içtenlik havası vardır. Konuşmalardan sonra konuşmacılar, birbirlerine konu ile ilgili sorular sorabilirler. Böylece sempozyumdan "panel"e geçilir. Daha sonra da tartışmalara seyirciler de katılırsa panelden "forum"a geçilmiş olur.


Açık Oturum (Panel)


Bir konuşma grubunun dinleyiciler önünde, genellikle blimsel, sosyal ya da siyasi bir konuyu tartışmak amacıyla yaptıkları toplu görüşmelerdir.
Panelde bir başkan bulunur. Başkan, konuşmaların ortasında yer alır. Konuşmacılar, bir masanın çevresinde toplanırlar. Panelde en az üç, en çok altı konuşmacı bulunur. Genellikle, küçük salonda ve az bir dinleyici önünde yapılan panellerde mikrofon bulunmaz. Ama geniş bir topluluk önünde panel yapılanacaksa konuşmacılar, mikrofon kullanmak zorundadır.
Panel tartışma sonunda dinleyiciler, konuşmacılara konuyla ilgili çeşitli sorular sorabilirler.

Forum


Herkesi ilgilendiren bir sorun üzerinde insanların görüşlerini bildirip tartışarak sorunun çözülmesi amacı güdülen toplantılardır.
Forum, eski Roma kentlerinde yurttaşların kamu işlerini konuşmak için toplandıkları alana verilen addan gelir. Forumda konuşmacı kadar dinleyici de sorunu çözmek için görüş belirtir, tartışmaya katılır. Amaç sorunu tartışarak bir karara varabilmektir. Forum da bir başkan tarafından yönetilir. Forumda başkanlık yapmak biraz daha zordur. Görüş bildirenlerin ve görüşlerin çok olması bu tür toplantıların yönetimini güçleştirmektedir.

Münazara


İki yönden de savunulacak bir nitelik taşıyan konunun bir başkanın yönetiminde ve topluluk önünde karşılıklı savunulmasına münazara denir.
Münazara bir konuşma oyunu, yarışıdır. Tartışmadan ayrılan yanı da budur. Önemli olan tartışarak doğruyu bulmak değil, üstlenilen tezi iyi savunmaktır. Münazarada iki küme oluşturulur, konunun bir yönü bir küme tarafından savunulurken, diğer yönü öbür küme tarafından savunulur. Bu konuşma yarışı sonunda hangi kümenin birinci olduğu daha önce saptanan jüri üyelerince belirlenir. Münazara, okullarda öğrencilerin konuşma yeteneğini geliştirmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Günümüzde, bazı uzmanlar bu yöntemin kullanılmasını doğru bulmamaktadırlar.
Sayfa 29

Ölçme Ve Değerlendirme

Aşağıdaki cümlelerin sonuna yargılar doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yazınız.

• Açık oturumlar, geniş dinleyici toplulukları huzurunda düzenlenen tartışmalardır. ( D )
• Topluma kapalı tartışmaların sonucu genellikle basın aracılığıyla halka duyurulur. ( D )
• Tartışmacıların, tartışılan konu hakkında uzman olmaları gerekmez. ( Y )
• Forumlar, dinleyicilerin konu üzerinde daha aktif olduğu bir tartışma türüdür. ( D )
• Sempozyumlarda oturumu yöneten bir başkan bulunmaz. ( Y )
• Sempozyumlar, açık oturumlardaki gibi karşılıklı konuşma tarzıyla yapılır. ( Y )


Aşağıdaki çoktan seçmeli sorularda doğru seçeneği işaretleyiniz.

1.A
2.D
3.D
4.D


1. Namık Kemal “Hakikatin şimşeği fikirlerin çatışmasından çıkar.” özdeyişinde tartışmanın hangi özelliğini vurgulamaktadır? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Gerçekler, farklı görüşlerin dile getirilmesiyle ortaya çıkar. Fikir çatışmaları olmasa, tek bir görüş olsa insan doğruları tam olarak göremeyebilir.

2. Münakaşa eden iki insan, aynı graniti yontan iki heykeltıraş, hakikati arayan iki yol arkadaşı. Hedefi tahrip değil, terkiptir bu kavganın. Mağlubun muzaffer olduğu tek yarış. Yanıldığını kabul et*mek yeni bir hakikatin fethiyle zenginleşmektir. Parçadan bütüne, karanlıktan aydınlığa geçiş.
Cemil Meriç
Cemil Meriç’in yukarıda verilen düşüncelerinden de hareketle tartışmanın önemini belirtiniz.


Tartışma gerçeklerin ortaya çıkarılmasında önemli bir rol oynar.


3. Tartışmalarda dil genellikle hangi işlevde kullanılmaktadır? Dilin niçin bu işlevde kullanıldı*ğını söyleyiniz.

Tartışmalarda dilin göndergesel işlevi kullanılır. Bilgi verme, açıklama, soruna çözüm bulma gibi özellikleri vardır.
Sayfa 30

Hazırlık

2. Bir tartışmanın verimli olması için bir başkan tarafından yönetilmesi gerekir.Çünkü tartışmanın kuralları içerisinde dinleyicilere eşit süre vermek önemlidir
3. Demokratik bir ortam yoksa düşünceni de özgürce ifade edemezsin.Güçlü olan haksız olsa da her zaman haklı olur.


Sayfa 35

Etkinlik

2. Konusu roman ve öykü yazmanın zorlukları,kolay yönleri ve dilin kullanımdaki özellikleridir.

3. Roman ve öykü türleri oluşturulurken dilin bu türlerde nasıl kullanılması gerektiği üzerinde duruyor.

4. Yer verilmemiştir.Panel-uzman kişiler tarafından bilgi verilir.Bitiminde sorular alınır ve cevaplanır.Forum panelin soru cevap kısmıdır.

5. Paneller geniş bir ortamda izleyiciler önünde yapılır.Burada kullanılan dil sohbet havasındadır. Sempozyumlar ise daha bilimseldir ve dil bilimsellik özelliği taşır

6. Panellere katılım dinleyicilerin gönüllülüğe dayalı olduğunda katılım sayısı az olduğundan daha küçük yerlerde yapılır.

7. Başkan konuyu yönlendirir, konuşmacılara söz hakkı verir,paneli bir düzen içerisinde bitirmeye çalışırlar.

8. Panellerde dil göndergesel işlevde kullanılır.Buradaki amaç bir konuyu farklı yönlerden aydınlatmak,farklı fikirleri ortaya koymadır.Sayfa 36

Anlama Yorumlama

1.Panel sohbet havasındadır. Açık oturumlar çok daha hararetli tartışmalar vardır. Açık oturumda bir konuyla ilgili farklı fikirler tartışılır.Panellerde bir konunun farklı özellikleri tartışılır.
2. Amaç konuyu farklı yönlerden aydınlatmaktır.
3. Beş kişi.Konuşmacı sayısı en az üç en fazla altı olması gerekir.


Sayfa 37,38,39

A) Aşağıdaki cümlelerin sonuna yargılar doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yazınız.

Açık oturumların konusu sadece bilim çevrelerini ilgilendirecek nitelikte olmalıdır. ( Y )
Panel sonunda dinleyiciler konuşmacılara soru yöneltebilir. ( D )
Paneller, topluluk önünde ve sohbet havası içinde gerçekleştirilen tartışmalardır. ( D )
Panellerde dinleyicilerin de görüş bildirmelerine imkân tanınır. (D )
Panellerde konuşmacıların alanlarında uzman olması gerekir. ( D )


B)Aşağıdaki çoktan seçmeli sorularda doğru seçeneği işaretleyiniz.

1.E
2.D
3.E
4.D
5.E


C) Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Bir tartışmanın kamuoyuna açık yapılıp yapılmamasında hangi etkenlerin rol oynadığını açıklayınız.

Kamu yararı öne çıkar. Toplum aydınlatılmak isteniyorsa tartışma kamuya açık yapılır.

2. Açık oturum ile panel arasındaki en belirgin farklılıklar nelerdir?

Açık oturum ile panel birçok yönden birbirine benzer tartışmalardır. Aralarındaki en belirgin fark üslup farkıdır. Açık oturumlardaki tartışmalar panellere göre daha hararetlidir. Panel, açık oturuma göre sohbet havası içinde geçer. Açık oturumda konuyla ilgili farklı fikirler tartışılırken panellerde bir konunun farklı özelliklerine değinilir.

a) Aşağıdaki cümlelerin sonuna yargılar doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yazınız.

Sunumlarda süre sınırlı olduğundan dinleyicilerin soru sormasına izin verilmez. (Y)
Tartışmada başkan gerektiğinde konuşmacılara müdahale edebilir. (D)
Tartışmada esas olan gerçeği arama çabası içinde olmaktır. (D)
Bir konuda edinilen peşin hükümler ve önceden alınmış kesin kararlar tartışmaya katkı sağlar. (Y)
Paneller, sadece bilim çevresini ilgilendiren akademik konularda yapılır. (Y)
Panelde herhangi bir sorun, çeşitli yönleriyle aydınlatılarak farklı görüşler ortaya konur. (D)


b) Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri doldurunuz.

Sunumlarda bilgisayar, tepegöz, slayt, projeksiyon, internet gibi teknolojik araçlardan yararlanılabilir.
Sunum öncesinde hazırlık ve prova yapmak sunumu yapan kişinin amacına ulaşmasına yardımcı olur.
Tartışmalarda dil göndergesel işlevde kullanılır.
Panelin sonunda dinleyiciler panel üyelerine soru sorar ve tartışmaya katılırlarsa panel foruma dönüşür.
C) Aşağıdaki çoktan seçmeli sorulardan doğru seçeneği işaretleyiniz.

1.D
2.D
3.A
4.E
5.B
6.E
7.C
8.D
9.E
10.DD) Aşağıdaki soruları cevaplayınız

1.

Çok fazla metin olmamalı
Bilgiler özenle seçilmeli önemli bilgilere yer verilmeli
Görsellere yeterince yer verilmeli yazı sitilleri ve boyutlara dikkat edilmelidir
Dikkati dağıtacak etkenlerden uzak durmalıyız
uygun ortamda yapılmalı

2.İyi bir giriş,uygun kıyafet,uygun beden dili, ve sunumun sonuç bölümünde konuyu özetleyen bir sonuç.


Sayfa 42

Ön Hazırlık

1.Yazılı kaynaklar,gözlem,çözümleme,gör üşme,anket.

2.Dipnot,numerik,dolaylı gönderme,parantez içi.

4.Kişi,olay ve mekan tasviri yapılırken gözlem yaparız.


Hazırlık

2.Neyi,niçin ve nasıl anlatacağımıza dikkat etmeliyiz.başarılı bir anlatım için gözlem yapmalı,özet çıkarılmalı,not alınmalıdır.

3.Bakmak görmek için yapılır. Önce bakarız sonra görürüz. Bir nesneyi algılamak onu görmekle aynıdır. Algılama yoksa mutlak görmekte yoktur.


Sayfa 44,45


1. Yazar yazmadan önce araştırma yapmış,çeşitli geziler düzenlemiş,gerekli verileri toplamıştır. Bir konu hakkında yazmadan ve konuşmadan önce araştırma yapmak konuyu anlatırken ve yazarken daha etkili olmamızı sağlar.

2. Yazar yazılı kaynaklara başvurmuş,gözlem yöntemi ile bilgi toplamıştır.Alıntı yapması ve gözlem sonuçları belirtmesi örnek verilebilir.

3. Herhangi bir konu hakkında konuşabilmek ve yazabilme sırasında konuya olan hakimiyetimiz metnin tutarlığını da etkileyecek elbette. Konunun sınırlarını bilmek çok önemli.neyi,niçin,nasıl ,ne zaman anlatacağımızı bilemezsek konu tutarlığı olmaz.

4. "Yusuf paşa sebilinden sonra Dolmabahçe de valide camisinin karşısında Mehmet Emin Ağa sebili yer alır"
" Fotoğraflara bakarken çok sabahlar......hüzünle hatırlarım"
Burada gözlemlerini aktarmış,gözlemler yazılı ve sözlü anlatımlarda yazıya canlılık inandırıcılık katar.

5. Bu metnin amacı su kültürü hakkında bir tablo ortaya koymaktır. Konuya ilgi tutan özel bir kesime seslenmektedir. Metinde tarih ve yer kavramlarının belirtilmesi metnin hedef kitleye uygun düzenlediğinin göstergesidir.

6.Özelden genele bir sıralama mevcuttur. Çünkü yazar kaynaklardan yerlerden örnekler verip sonra sonuca varmıştır.


Sayfa 46

7.İlk metinde duygusal bir yaklaşım içinde deneme havası hissedilir. İkinci metinde ise belgesel bir metin havası var

8.Bu iki metinde parantez içi,dolaylı gönderme yöntemleri kullanılmıştır.


Sayfa 49


10. Boş boş otururken bir gazetede gördüğü kendisi ile ilgisi olmayan iş ilanına başvurması ve sonuçta bu işin kendisine verilmesi ile başlayan bir macera sırasında Kızılay ayının hikayenin kahramanının haline dönüşmesi anlatılmıştır. Özette hikaye kahramanın hayatını birinci dereceden etkilemeyen unsurla çıkarıldı. Yardımcı ögeler olduğu için özette yer almadı.

11. Metnin ana düşüncesi insanların bilmedikleri bir işe girişmelerinin başlarına neler getirebileceğidir. Ana düşünce okuyucuya anlatılmış durumda.

12. Farklı türlere uygulanabilir.Örnek: roman,fabl,mesnevi.

13. Okuyucunun okurken zevk almasını sağlamak için.

14. Anlatılan olaylar bir okunuş sırasına uygun anlatılmış böylece anlam bütünlüğü bozulmamıştır. Olayların oluş sırasına uygun anlatılması metni daha anlaşılır kılar.

15. Şiir yazabilmek için bol şiir okuma,okunanların ayrıntılı irdelenmesine bağlı. usta ve çırak ilişkisi önemlidir. Bu yetenekler usta çırak ilişkisi ile geliştirilebilir.

16. Kültür ve deneyim insanın düşüncelerini daha net ifade etmesini sağlayan etmenlerdir. Dolayısı ile bu etmenlere sahip olanlar anlatıklarında daha inandırıcı,tutarlı olurlar.Sayfa 50,51


A) Aşağıdaki cümlelerin sonuna yargılar doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yazınız.


1.Y
2.D
3.Y
4.D
5.D
6.D


B) Aşağıdaki çoktan seçmeli sorularda doğru seçeneği işaretleyiniz.

1.C
2.C
3.E
4.B
5.C


C) Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Metnin düzenine bağlılık,metnin düşüncesine bağlılık,metinden cümlelere yer vermez,kişisel kelimeler kullanılmalı.

2.Dili,söylem,art gönderim,tutarlılık

3.Konu ile ilgili araştırma yapılmalı,kaynaklar araştırılmalı,bilgi toplanmalıSayfa 53


1. İşlenen soyut düşünce insan sevgisidir. Düşünce yazarın kendi mekanında ve çevresinde gözlemlediklerini aktarması ile sınırlandırılmış ve somutlaştırılmış.

2. Konuda ela alınan durum duygu ve düşünce olayıdır. Tema ise bir sanat eserinin merkezinde yer alan temel duygu ve düşünce demektir. Metindeki tema "insan sevgisi" konu ise köpeği ile baş başa kalan bir kişinin çevresinde gözlemlediği olayları aktarmak.


Sayfa 56


3. Sevgi düzeni metninin teması sevgi,konusu kültür yansımalarında sevginin önemidir.
sevda üstüne metnin teması sevgidir. konu ise sevginin insanı yüceltmesi
bu temalarla farklı metinler yazılabilir.
4. Kendi kendime,sevgi düzeni metinleri gerçeklerle bağlantılıdır.sevgi üstüne metni ise daha çok düş unsurları var.Farklı metin türleri ile ele alınmaya uygundurlar.


Tablo


Kendi Kendime

Yazılış Amacı : Bir insanın penceresinde dünyayı aktarmak.

Gerçekle İlişkisi : Gerçekle ilişkilidir.

Sevgi Düzeni

Yazılış Amacı :Sevgi kavramının evrenselliğini göstermek

Gerçekle İlişkisi :Gerçekle ilişkilidir.

Sevda Üstüne

Yazılış Amacı :Sevginin yaşanılarak anlaşılabileceği

Gerçekle İlişkisi :Kurgusaldır.5.

Tablo

Kendi Kendime

Dilin İşlevi : Heyecana Bağlı

Anlatım Türleri : Öyküleyici

Sevgi Düzeni

Dilin İşlevi : Göndergesel

Anlatım Türleri : Tartışmacı

Sevda Üstüne

Dilin İşlevi : Sanatsal

Anlatım Türleri : Coşku Ve Heyecana Bağlı


6. Bu metinlerin yazılış amaçları,gerçekçilik ilişkileri,dil işlevleri,anlatım biçimleri ile birbirinden ayrılırlar.
Sayfa 57


1.

Kendi Kendime metni - insan sevgisi
Sevgi Düzeni metni - sevgi
Sevda Üstüne metni - sevgi

2.Başlıklar metnin içeriği ile ilgili çağrışımlar yapar.

3.durum hikayesidir. çünkü o an içinde bulunan mekan ve zaman aktarılmıştır.

4.Bu temalar edebi metinlere göre daha süslü ve şiirsel olarak anlatılırken öğretici metinlerde daha sade bir anlatım vardır.

5.Tema geçmişe özlemdir,bir balıkçının yaşadıklarını somut hale getirilerek konu haline getirilmiştir.

6.İnsanların denizleri tahrip etmeleri


Sayfa 59

Ölçme Ve Değerlendirme

A) Aşağıdaki cümlelerin sonuna yargılar doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yazınız.

1.D
2.D
3.D
4.Y

B)

1.E
2.A

C)

1. Tema soyut olmasına rağmen konu somuttur.Tema geniş kapsamlı konu daha dardır.

2. Toplumun ilerlemesi kendi ayakları üzerinde durabilmesi için alınabilecek önlemler ve hareketleri üzerinde durulmuştur.Sayfa 62

1. Bu metinde tema türkülerin ortak dili,konu ise türkülerdeki farklı ifadelerden o türkünün içerdiği mesajların okunması.

2. Şemayı değerlendirirsek genel ve soyut anlamlı eğitim kavramı gittikçe alt dallara ayrılarak özele doğru kaydırılmıştır. En son basamağında Atatürk lisesi özelliğiyle konu eleştirilmiştir. Eğitim konusunun geleceği bu alanda yapılacak yenilikler gibi farklı sınırlandırmalar yapılabilir.
3.

Tablo

1.Yazar-Yazı
2.Okuyucu-Kitap
3.Türkülerin Dili- Kelimeler

4.İçerik ve iletime katılan unsurlar verdikleri örneklemelerle ve metnin başlığıyla konuyu sınırlandırmış ve somutlandırılmıştır.

6. Teması gelenek,konusu ise Anadolu'nun ilk ürünü olan türkü ve kilimi tarihi bir süreçte türlerle karşılaştırmaktır.


Sayfa 63

Tablo

1.Yaşama Mutluluğu
2.Sağlıklı yaşama mutluluğu
3.Kendi ihtiyaçlarını görebilme mutluluğu


Sayfa 64

Ölçme Ve Değerlendirme

A) Aşağıdaki cümlelerin sonuna yargılar doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yazınız.

1.D
2.D
3.D
4.D

B)

1.B
2.D
3.A

C)

1.Konu sınırlandırılması yapılmazsa istenene mesaj tam olarak verilmez.Yazının yazılış amacının verilebilmesi açısından sınırlandırma gereklidir.

2.Tiyatro,Türk tiyatrosu,meddah

3.Herkes tarafından şiir yazılabilir ancak gerçek şiir ancak ustaların değerli kalemlerinden çıkar.


Sayfa 67

1. Teması geçmişe özlemdir. konusu ise ailesi ile uçurtma şenliğine giden bir adamın çocukluk yıllarına dalmasıdır.

2. Bu metin insanlarının geçmişi ile bugününü karşılaştırdığında onu geçmişin güzelliklerine götüren duyguların olduğunu anlatmak amacı ile yazılmıştır.

3.Bu metinde dil sanatsal işlevde kullanılmış. Buradaki amaç okuyucu üzerinde estetik hisler uyandırmak iletişim sağlamaktır.

4.

Kaynak - Öyküdeki baba

Mesaj - Geçmişte yaşanan güzellikler

Kanal - Kitap

Alıcı - okuyucuSayfa 69

5. Öyle Yıkma Kendini metininin konusu yaşamdan nasıl mutlu olunabileceği
küresel ısınma ve iklim değişikliği metnin konusu ise insanın çevreyi kirletmeleri sonucunda meydana gelebilecek olumsuz durumlar.
Buradaki konular edebi bir metinde öyküleştirme yöntemi kullanılarak veya heyecana bağlı bir dil işlevi ile ele alınmaları mümkün.

6. İki metinde okuyucusuna doğrudan bilgi aktarma amacı ile yazılmış ancak uçurtma metni daha çok sanatsal amaçla yazılmıştır.
Metinlerde yazılış amaç bilgi vermek olduğu durumlarda kelimelerle daha çok birinci anlamları ile kullanılır. Sanatsal amaçla yazılanlarda daha çok yan ve mecaz anlamlar kullanılır.

7.Öyle Yıkma Kendini ve Küresel Isınma ve İklim Değişikliği metinleri dil göndergesel işlevde kullanılmış.kelimeler birinci anlamları ile kullanılmıştır.


8. Bilimsel ve sanatsal metinlerde dil göndergesel işlevde ,edebi metinlerde dil sanatsal işlevde kullanılır.

Tablo

X : İşaretle

1. Uçurtma X
2. Öyle Yıkma Kendini X, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği X
3. Öyle Yıkma Kendini X, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği X
4. Uçurtma X, Öyle Yıkma Kendini X
5. Uçurtma X
6. Öyle Yıkma Kendini X
7. Uçurtma X
8. Uçurtma X


Sayfa 70

1.Yazılış amacı edebiyatın ve edebiyatçının diğer bilim dallarında farklılığını ortaya koymaktır.

2.Öğretici metin bilgi vermek amacındadır.
Edebi metin estetik zevk ve duygu vermek amacındadır.
Öğretici metinde kesinlik var edebi metinde yoktur.
Öğretici metinde üslup kaygısı yok edebi metinde vardır.
Öğretici metinde dil göndergesel işlevde, edebi metinde sanatsal işlevde kullanılır.

3. İleti edebiyatın diğer bilimlerden farklılığını ve üstünlüğünü ortaya koymak. Bu ileti metinde karşılaştırma yapılarak verilmiştir.

4. Gönderici ortaya koyduğu düşüncelerle alıcıyı bilgilendirip etkilemeye çalışmaktadır.Sayfa 71

Ölçme Ve Değerlendirme

A)

1.Sanatsal
2.Bilimsel

B)

1.D
2.D

C)

1. İletişimin gerçekleştiği ortamda iletişimde bağlam dergi gazete gibi ürünler olduğu için bunlardaki iletişim ortamı zamanla güncellenir. Yüz yüze yapılan iletişimde bağlam aynı andaki ortam olduğu için iletişim güncel,araçsız ve sağlıklıdır.

2.

Yazılı İletişim

1. Grafiksel iletişim kodunu kullanır.
2. Dil kuralları daha özenlidir.
3. Göndergesel kendi üzerindedir.
4. Dolaylı iletişime örnektir.
5. Kalıcıdır

Sözlü İletişim

1. Sözcük kodunu kullanır.
2. Verici doğaçlama biçimde metni oluşturur.
3. Göndergelerin bilinmesi gerekir.
4. Doğrudan iletişimdir.
5. Geçicidir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
10.Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-24-2013 06:56
anlatım türleri Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-24-2013 06:53
10.Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Etkinlik Cevapları Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 4 03-17-2013 18:45
10. Sınıf Zambak Dil ve Anlatım Ders Kitabı Cevapları Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 65 03-17-2013 17:45
9.Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Etkinlik Cevapları Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 12 03-16-2013 12:18


Şu Anki Saat: 01:33


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows