Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 10-03-2015, 23:36   #1
ysd
 
Üyelik tarihi: Jan 2015
Mesajlar: 120
Tecrübe Puanı: 124
ysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud of
Standart Insanlığa nasıl faydalı olacağımizi anlatan bir yazi ornegi verirmisiniz

Makale
“En Büyük Hizmet Başkalarına Faydalı Olmaktır”
İpek Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Akın İpek, üniversitenin 4’üncü kuruluş yıl dönümünde konuştu. İpek Üniversitesi’nin asıl kuruluş amacını “Bugün insanların yapabileceği en büyük hizmet, başkalarına faydalı olmaktır” sözleriyle özetledi.
İpek Üniversitesi kuruluşunun 4’üncü yılını kutladı. İpek Üniversitesi’nde yapılan kutlamada konuşan İpek Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Akın İpek, akademisyen ve öğrencilere seslendi.
Asıl Kuruluş Amacı Bu
“Bugün insanların yapabileceği en büyük hizmet, başkalarına faydalı olmaktır” diyen Akın İpek, üniversitenin asıl kuruluş amacının da bu olduğunu vurguladı. “Defalarca söylediğim gibi başkalarına faydalı olmak, insanları kendine hizmet ettirmek değildir. Biz bir araya gelerek insanlığa ne katma değer sağlıyoruz? Bütün insanlar için nasıl bir fayda sağlıyoruz buna bakmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Akın İpek: “Nereden Başlamıştık?”
İnsan hayatında sayabileceği önemli günler vardır. Evlendiği gün, çocuklarının doğduğu gün, doğum günleri gibi. Bugün de sanıyorum benim için sayacağım önemli günlerden bir tanesi. Ta uzun zaman önce kurmaya başladığımız bir hayalin bugün ilk defa resmi olarak bir katılımı gerçekleşiyor. Tabii rektörümüz beni davet ettiğinde hocalarımıza ne söyleyebilirim ne konuşabilirim diye düşünürken, hem vakitlerini israf etmemek için, ‘Nereden başladığımızı, hayata bakış açımızı anlatmaya çalışayım’ diye karar verdim. O yüzden de rica ettim bizim nereden başladığımızla ilgili bir şey getirdiler. Daha sonra arkadaşlarımız bunu inceleyebilirler. Bu bir hurufat. Madde itibariyle bir kurşun. Kurşundan yapılmış, madde olarak bir değeri yok. Bu da bu hurufatları yan yana dizerek meydana getirmiş olduğumuz kumpas. Benim rahmetli babam mürettipti. İlk başladığında. Çok küçük yaşlarda gurbete çıkıyor, Adana’ya gidiyor ve Adana’da mürettipliğe başlıyor. Mürettip, bu küçük parçaları bir araya getiren ustaya deniyor.
Küçük Parçalar Bir Araya Geliyor
Bunun üzerinde yazan bu harfler, dikkat ederseniz kasanın üzerinde her birinde ayrı ayrı küçük kareler var. Her harfin de o küçük kare içerisinde yeri farklı. Üzerinde dikkat ederseniz harfin yazacağı yer de yok. Yani bunu dizebilmeniz için bu harflerin o karede nerde olduğunu ezberlemek mecburiyetiniz var daha önceden. Sonra bunlar, o küçük kumpasın üzerinde önce kelime haline geliyor bu harfler yan yana getirilerek, sonra cümle haline getiriliyor, sonra bütün bir sayfa olarak tesviyeye getiriliyor. Bağlanıyor, basılıyor. Ve basıldıktan sonra insanlar onu okuyorlar. Manasını akıllarında bıraktıktan sonra bu hurufat tekrar aynı yerde dağıtılıyor, aynı şekilde dağıtılıyor. Ertesi gün, yine olayları, hadiseleri, dünyadan meseleleri, bu küçük hurufat parçalarıyla tekrar bir araya getirerek kelime kelime, cümle cümle, sayfa sayfa basılıyor. Basıldıktan sonra bunlar yine dağıtılıyor. Tabi burada küçük parçaları bir araya getirmek, insanın yaptığı en önemli özelliklerden bir tanesi. Kelimeler gibi, cümleler gibi, o mana anlatan sayfalar gibi, ses dünyası da böyledir. Tabiatta bulunan küçük parçaları, noktaları bir araya getirip bir mana ortaya çıkartıyorsunuz. O mana ile insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz.
O Kapasiteye Sahip Tek Varlık
Lezzetler de böyledir. Kainatta bulunan küçük küçük lezzet parçalarını bir araya getirir ve bir lezzet ortaya çıkartırsınız. Bu lezzetleri daha sonra insanlarda takdim edersiniz, daha sonra lezzet parçalarından siz o manayı aldıktan sonra tekrar kainata dağıtırsınız. Dağılır gider. Renk alemi de böyledir. Renkler de bildiğiniz gibi 7 renk var, tonları var. Güneşten beyaz olarak geliyor. Ve tabiatta her varlığın kendi kabiliyetine göre aldığı ve yansıtmış olduğu o renk, işte o küçük parçaları ayırarak ortaya getirmiş olduğu renktir. Bizler, insan olarak o renklerin anlamını idrak etme kapasitesine sahip tek varlığız.
İnsanın Böyle Bir Donanımı Var
İnsanın elinde anahtarlar var diyordum. İnsan elindeki anahtarlarla bu küçük parçaların bir araya getirmiş olduğu ses alemi, renk alemi, lezzet aleminin arasına girip dolaşabiliyor. İnsanın böyle bir donanımı var. İnsan bu kadar kıymetli bir varlık. Ve insan o ailemin içerisinde dolaşırken, o küçük parçaların hep birlikte bir araya getirebiliyor. Bu hurufatın üzerine bir de o küçük müzik parçalarını bir araya getirip onları da ekleyebiliyor. Böylece bir anda klip haline geliyor. Taşımış olduğu anlam daha da ağır olma imkanı sağlıyor. İşte insan, etrafta, kainatta dolaşırken hem yazılı, hem görsel, hem müzik, üst üste binerek taşımış olduğu manayı daha da yüksek seviyelere çıkartabiliyor.
Mucizelere İhtiyaç Duyulur
Bazen bu hurufatlar karışır, esasında tabiatta da karmakarışıktır. Onları, o harfleri bulup tekrar cümle haline getirmek, bir sayfa haline getirmek neredeyse imkansız hale gelir. İşte O zaman mucizelere ihtiyaç duyulur. İşte etrafta sürekli olarak görmüş olduğumuz, doğal karşılamış olduğumuz hadiselerin çoğu esasında mucize. Kainatta olan bu küçük ses parçaları, küçük mana parçaları, küçük lezzet parçaları darmadağın iken her sabah uyandığımızda yeni bir film makarasına film takıldığı gibi güneşin doğmasıyla, karanlığın yerini aydınlığa bırakmasıyla, hiçbir hayat emaresi olmayan zeminden bir halatın çıkıp, ucuna elmas, pırlanta, yakut gibi meyvelerin takılmasıyla, sanki sıradan bir şey oluyormuş gibi bir hayata başlıyoruz.
Mükemmel Yazılmış Bir Kitap
Tabii bu hayatın içerisinde insanın da bir yeri var. İnsan yeri maddesel olarak esasında çok da çok önemli bir yer değil. İnsan, esas itibariyle dünyaya geldiğinde en aciz varlık olarak geliyor. Hayatını idame ettirebilmesi için ihtiyaç gösterdiği hiçbir şeyi imal edecek güce sahip değil. Hayatına devam edebilmesi için güneşin belli bir mesafede kalması lazım. Hayatına devam edebilmesi için dünyanın belli bir süratte dönmesi lazım. Yerçekiminin belli aralıkta kalması lazım. Hayatını idame edebilmesi için topraktan veya hiçbir hayat emaresi bulunmayan zeminden o halatın çıkması lazım. Ucundaki elmas, yakut, pırlanta gibi o değerli varlıkların çıkması lazım. Oksijenin çıkması lazım. Gökyüzünden aşağı su yağması lazım. Bütün bunların arasında insan, o kadar varlığın içerisinde ihtiyaçlarının arasında insan, bir tek yaprağı imal edebilecek gücü de sahip değil. Tek yaprağı imal edecek güce sahip olmayan insan nasıl oluyor da etrafında bu kadar mükemmel yaratılmış, mükemmel yazılmış bir kitabın, varlığın arasında önemli bir değere sahip oluyor?
İnsandaki İrade ve Güç
İnsan bu küçük parçaları bir araya getirdiği gibi karar verme gücüne de sahip. Tıpkı bir asansörün düğmesine bastığı zaman en üste de çıkabilecek, aşağı düğmesine bastığında da en aşağı inebilecek kabiliyete sahip. Asansörü imal eden kendisi değil. Asansör dışındaki donanımı, elektriği imal eden kendisi değil. Kabloları yerleştiren kendisi değil. Ama insanın düğmeye basma irade ve gücü var.
Hayatından Vazgeçen Kahramanlar
Ve her gün, tıpkı bu hurufatın bir araya gelip de basıldığı ve kayıt altına alındığı gibi insan hayatı da kayıt altına alınıyor. Bütün varlıklar kayıt altına alınıyor. Ve insan yaşamış olduğu o gün içerisinde ortaya çıkan tabloda ki bu tablo insanlar ardasındaki yerini belirliyor verdiği kararla. Verdiği kararlardan belki de en önemlisi bu. Çünkü o tablo içinde farklı insan tipleri var. Sadece kendisi için yaşayan, rezil bir lezzet için insanların zarar görmesine aldırmayan insanlardan tutun, insanların mutluluğu ve huzuru için kendi şahsi hayatından vazgeçebilecek, hayatını adayan kahramanlara kadar binlerce insan var. Bu insanlar o tablonun içerisinde hadiselere göre kendi yerlerini sürekli değiştiriyorlar. Ve her gün değiştiriyorlar. Bu hadiseler karşısına insanın fırsatlar çıkartıyor. Bazen bir şey kaybetme ihtimalini çıkartıyor. Huzurunu kaçırma ihtimalini çıkartıyor. Bir zorlukla karşılaştığı zaman huzurunu bozmama ihtimalini çıkartıyor. O ihtimal karşısında da insan eğer bir şey kaybetmeyi göze alabiliyorsa veya büyük bir şey kazanmaktan vazgeçiyorsa ve bunun sebebi de başka insanlar ise işte o insan başka insanlar için yaşayan kahraman bir insandır. Onun tablodaki yeri de kahraman insanların arasıdır.
Asıl Kuruluş Amacı Bu
Bugün insanların yapabileceği en büyük hizmet, başkalarına faydalı olmaktır. Üniversitemizin asıl kuruluş amacı da budur. Defalarca söylediğim gibi, başkalarına faydalı olmak. İnsanlara hizmet etmek. İnsanları kendine hizmet ettirmek değil. Biz bir araya gelerek ne katma değer sağlıyoruz? Bütün insanlar için ne katma değer sağlıyoruz, buna bakmamız gerekiyor. Hangi dilden, hangi düşünceden, hangi dinden olursa olsun, dünyanın neresinden gelirsek gelelim, ortak asgari insani seviyelerimiz var. Herkesin kabul edeceği seviyeler var. Bu seviyelerin dayanağı, evrensel hukuk.
Kaynağımız Evrensel Hukuk

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
ysd isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kadınlar nasıl erkeklerden hoşlanır Sevgi Magazin & Dedikodu 0 06-18-2015 16:58
Facebook a virus bulasti nasil temizlerim faceye virus bulasti nasil temizlerim Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-26-2014 18:33


Şu Anki Saat: 13:43


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows