Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > >

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12-10-2015, 00:03   #1
Sevgi
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart Fatihin moray ile trabzonu fethetmesinin tarihimiz açısından önemi nedir

Istanbul ' un Önemi
Istanbul , bölgede önemli bir siyasi güç olan Dogu Roma Imparatorlugu ' nun baskenti olmasinin yanisira , iki kitayi ve iki denizi birbiriyle baglayan stratejik konumu itibariyle de önemli bir merkezdi . Bundan dolayi tarihte pek çok devletin topraklarina katmak istedigi bir kara parçasiydi .
Bunun yaninda Istanbul , Islam devletleri açisindan farkli bir öneme haizdi. Islam peygamberi Muhammed , Istanbul ' un Müslümanlar tarafindan feth edilecegini 7 . yüzyilda sahabelerine müjdelemis ve Istanbul ' u fethedecek komutan ve askerlerden övgüyle bahsetmistir. Bu sebeple tarihe geçen Istanbul kusatmalarinin büyük çogunlugu Islam devletleri tarafindan yapilmistir .
Önceki fetih denemeleri
Karadeniz ile Ege ' yi birbirine baglayan deniz yolu üzerinde kurulu olan Istanbul , günümüzde oldugu gibi o zamanlar da oldukça önemli bir sehirdi . 1453 yilina kadar farkli zamanlarda, birçok farkli millet ve medeniyet tarafindan defalarca kusatilmissa da , gerek Bizans ' in sahip oldugu Rum atesi ( grejuva ), gerekse sehrin o zamanlar için asilamaz olarak görülen surlari , bu fetih hareketlerini basarisiz kilmisti .
Saldiri hazirliklari
Rumeli Hisari' nin insaasi
II . Mehmet, Kostantinopolis ' i fethetmek için Istanbul Bogazi ' nin iki yakasinin kontrol edilmesi gerektigini düsünüyordu . Bunun için çalismalara basladi . Mimar Müslihiddin ' in baskanliginda yaklasik 7000 isçi Rumeli Hisari' nin yapimina basladi . 15 Nisan 1452 ' de baslayan insaat , 31 Agustos 1452 ' de tamamlandi .
Bizans' a Harp Ilani
Sultan II . Mehmet , Theodosius Surlari ' na ve sehrin su ile çevrili olmayan tek bölgesini batidan gelebilecek saldirilardan koruyan hendeklere saldirmayi tasarladi . Ordu 6 Nisan 1453 ' te sehrin dogusuna yerlesti . Toplar haftalarca surlari dövdü fakat yeterli gedik açamadi . Toplarin yeniden doldurulmalari zaman aldigi için , her atistan sonra Bizanslilar hasarin çogunu tamir edebiliyorlardi .
Daha sonra , yeralti tünelleri yapip surlarin altini kazarak yarma yolunu denediler . Kazicilarin çogu , Sirp Despot ' u tarafindan Nvo Brdo ' dan gönderilen Sirplardi ve Zagnos Pasa ' nin emri altindaydilar . Lakin Bizanslilar , Johannes Grant adinda , Alman oldugu söylense de muhtemelen Iskoç olan bir mühendisi görevlendirdiler . Tünelleri kazdirmak için Fatih Sultan Mehmet' in bulgar asilli bir tünel kazicisini (lagimci ) kaçirttigi bilinmektedir . Johannes karsi tüneller kazdirdi ve Bizans birlikleri tünellere girip Osmanli isçilerini öldürdüler . Diger tüneller de suyla dolduruldu . Son olarak Bizanslilar önemli bir mühendisi esir alip iskence yaparak, sonradan yikilan tünellerin hepsinin yerini ögrendiler .
Sultan II . Mehmet , sehrin ödemeyecegini bildigi çok büyük vergi karsiliginda ablukayi kaldirmayi önerdi . Bu da geri çevrilince , Bizansli askerlerin kendi birlikleri tükenmeden önce bitkin düsecegini bilerek saf güçle duvarlari alt etmeyi tasarladi .
29 Mayis sabahi saldiri basladi . Hücumun ilk dalgasini , mümkün olabildigi kadar çok Bizans askerini öldürmeye niyetli acemi askerler olan azaplar olusturuyordu . Ayrica Haliç ' ten de baski uygulayabilmek için gece yagli kütükler üzerinde karadan Haliç ' e tasinan gemiler , o sabah Bizans askerlerine karsi bir sürpriz unsuru olmustu. Anadolululardan olusan ikinci dalga , sehrin kuzeydogusundaki , topla kismen hasar almis Blachernae Surlari ' nin (okunusu : blakernai ) bir bölümüne odaklanmisti . Uzun süren bu çarpismalar sonucunda Ulubatli Hasan adindaki bir yeniçeri, surlara Osmanli sancagini dikmis , bununla ateslenen Osmanli ordusu 29 Mayis 1453 ' te Istanbul ' un surlarini asmisti.
Ancak savas henüz bitmemisti . Hayatta kalan Bizans askerleri , Osmanli askerleriyle sokak aralarinda çarpisiyorlardi . Kisa süren bu çatismalardan sonra Bizans ordusu yenilmis ve Sultan II . Mehmet önderligindeki Osmanli ordusu Istanbul ' a tamamen hâkim olmustu.
Fethin sonuçlari
O günün dünyasindaki en önemli sehirlerden olan Istanbul ' un fethi , gerek dünyada gerekse Anadolu ' da birçok etki yaratti . Bir çagi kapatip bir çagi açmistir . Ayrica reform hareketlerini ve rönesans dönemini baslatmistir , cografi kesifleri baslatmistir . Bunun yani sira Osmanli Anadolu - Rumeli toprak bütünlügü saglanmis ,Ipek ticaret yolu türklerin komutasina geçmistir .
Popüler kültürde Istanbul ' un fethi
Nedim Gürsel' in Bogazkesen romani kentin kusatilmasi ve fethi sirasinda geçmektedir .
Beyazit Akman ' in “ Dünyanin Ilk Günü ” adli romani da kusatma ve Istanbul ' un fethi çevresinde geçmektedir . 3 Kitaplik “ Imparatorluk ” serisinin ilk kitabidir .
Yeni baskentin kurulmasi
Fethin hemen ardindan Mehmed sehrin onarimina basladi . Amaci Dogu Roma ' yi yikmak degil onu Osmanli yapisi içinde diriltmekti . Kuracagi imparatorluk bir Islâm devleti olmakla birlikte Dogu Roma gibi kozmopolit bir yapiya sahip olacakti . Bu amaçla sehirde Rum Ortodoks Patrikhanesi, Ermeni Patrikhanesi ve Yahudi hahambasi bulunmasi gerektigine karar vermisti . 6 Ocak 1453 ' te Yorgo Skolaris yeni Ortodoks patrigi olarak atandi. Bu yolla Mehmed Ortodoks kilsesiyle Katolik kilisesinin birlesmesini de engellemek istiyordu . Ayasofya camiye çevrildiginden patrige resmî makam yeri olarak Havariyun Kilisesi verilmisti . Ayni siralarda sehirdeki yahudilerin hahambasi olarak Mose Kapsali atandi. 1461 yilinda ise Bursa Psikoposu Hovakim Istanbul Ermeni Patrigi olarak atandi.
Mehmed Theodosius Forumu ' nun oldugu yerde ilk sarayinin insasini baslatti . Daha sonraki yillarda Sarayburnu ' nda Topkapi Sarayi ' nin insa ettirdi .
Çandarli Halil Pasa ' nin idami
Fatih , Istanbul ' un fethi sirasinda ve ilk tahta geçtiginde (II . Mehmed Han ' i sabirsiz , deneyimsiz gördügünden ) sergiledigi tutumlar nedeniyle , Çandarli Halil Pasa ' yi 10 Temmuz 1453 tarihinde Edirne ' de idam ettirdi . Böylece herkes genç hakana boyun egdi .
Çandarli Halil Pasa fetihten sonra Yedikule ' de Altin Kapi' da kirk gün hapis edildi, 10 Temmuz ' da gözlerine mil çekildi ( boyun egicegi yerde Hakan ' a dik baktigindan , itaatsizliginden ) ve idam edildi . Daha sonra kemikleri oglu Ibrahim Pasa tarafindan Iznik ' e götürülüp türbesine gömüldü . Çandarli Halil Pasa , idam edilen ilk Osmanli sadrazamidir .
Yeni fetihler
Istanbul ' un fethinden sonra Osmanlilara bagliligini bildiren ve ele geçirdigi bazi kaleleri geri veren Sirplar , Macarlar ile is birligi yaparak yeniden düsmanliklarini göstermeye baslamislardi. Bunun üzerine 1454 - 1457 arasinda üç kez pespese Sirbistan ' a sefer düzenlendi. Belgrad disindaki bütün Sirp topraklari ele geçirildi .
Sirp Krali Bronkoviç ' in ölümüyle baslayan taht mücadelelerinden faydalanan Osmanlilar , Sirplari vergiye bagladilar . Taht kavgalarinin yeniden alevlenmesi üzerine, Mora seferinde bulunan Fatih, Sirp meselesine son verilmesini emretti . Mahmut Pasa , 1459 ' da baskentleri Semendire ' yi ele geçirilerek Semendire Sancakbeyligi ' ni olusturdu . Böylece Sirbistan ' da 350 yil sürecek Osmanli hâkimiyeti baslamis oldu .
Istanbul ' un fethinden sonra Bizans Imparatoru XII . Konstantin' in ogullari, rakipleri Kantakuzen ailesine karsi Mora ' da , Osmanlilarin yardimini istemislerdi . Turahanoglu Ömer Bey , akincilari ile duruma müdahale etti ve muhalifler bertaraf edildi. Fakat bu sefer iki kardes arasinda mücadele baslamisti . Bölge ülkelerinin Mora' yi istilâ niyetlerini bilen Fatih 1458 ' de harekete geçti . Korent ' i ele geçiren Fatih , Mora' nin bir kismini merkeze baglayarak , burada bir sancak olusturdu . Atina ve diger bölgeler ise Osmanli yönetimini kabul etti . Kardesi Dimitrios ' a karsi Arnavutlarin destegini alan Tomas ' in Osmanlilarla yapilan anlasmayi bozmasi üzerine 2 . kez Mora ' ya sefer düzenlendi. Tomas , Papa ' nin yanina kaçmak zorunda kaldi . Bölgeye çok sayida Türk yerlestirildi. Venedikliler bölge halkini Osmanlilara karsi ayaklandirmaya çalisiyorlardi . Ancak bunda basari kazanamayan Venedik , Osmanli kuvvetleri tarafindan bozguna ugratildi ( 1465 ) .
Fatih Sultan Mehmed
Anadolu seferine çikan Fatih Cenevizlilerin önemli üslerinden Amasra' yi , Candarogullari ' nin elindeki Sinop ' u aldi .
Fatih Sultan Mehmed 1477 ' de Kirim Hanligi ' ni Osmanli Devleti ' nin egemenligi altina aldi . 1479 ' da bir antlasma yaparak Venedik ' le 16 yillik savasa sona verdi . Venedik Arnavutluk' taki kaleleri Osmanlilara birakti , karsiliginda Mora ' daki bazi iskelelerden yararlanma hakki elde etti . Fatih Venedik ' le anlasmaya varinca , Italya ' nin öteki önemli kent devletlerine savas açti . 1480 ' de Italya ' nin güneyindeki Otranto limanini ele geçirdi . Otranto , Roma ' ya giden yolda bir köprübasi oldugu için bu olay Avrupa ' da büyük yanki uyandirdi .
Bosna - Hersek seferleri ve Bosnalilarin Müslüman olusu
Osmanlilara vergi yoluyla bagli olan Bosna Kralinin , anlasmalara riayet etmemesi üzerine Üsküp ' ten harekete geçen Fatih, Sadrazam Mahmut Pasa ve Turahanoglu Ömer Bey ' e Bosna ' nin tamamen fethedilmesi emrini vermisti . 1463 yilindaki seferle Bosna Krali Osmanli hâkimiyetini yeniden tanidi . Ancak seyhülislamin da fetvasiyla sonra öldürüldü ve bu topraklarda Bosna Sancakbeyligi olusturuldu . Fakat ordunun Istanbul ' a dönmesi üzerine ayni yil , Macar krali Bosna ' ya girdi .
Ikinci kez düzenlenen seferle Osmanlilar , Yayçe disindaki bütün kale ve sehirleri yeniden ele geçirdiler. Bosna seferleri esnasinda Hersek Krali Stefan da ülkesinin bir kisim topraginin Osmanlilara dogrudan baglanmasi sartiyla tahtinda birakilmisti . Ancak 1483 yilinda Hersek tamamen Osmanli topragi hâline gelecektir . Fatih , Bosna ' yi Osmanli topraklarina kattigi zaman Bogomil mezhebindeki Bosnalilara çok iyi davranmisti. Hem Katolik hem de Ortadokslarin kendi kiliselerine almak için baski yaptiklari Bogomiller bu sebeple Osmanli yönetimine sicak bakmislar ve kendilerine saglanan din ve vicdan hürriyetinden etkilenerek zamanla Müslüman olmuslardi . Bu Müslüman Bosnalilara “ Bosnak ” denilmektedir .
Fatih devrinde Osmanlilarin karada en güçlü komsusu ve rakibi Macarlar , denizde ise Venedik idi. Macarlar bu dönemde tek baslarina Osmanlilarla bas edemeyeceklerini bildiginden , dogrudan bir savasi göze alamamis , Fatih de tabiî sinir olan Tuna ' yi geçmeyi düsünmemistir . Ancak akincilar vasitasiyla , Macaristan ' a güvenligin saglanmasina yönelik yüzlerce basarili akin düzenlenmistir. Keza Venedik Cumhuriyeti de Osmanlilarla dogrudan karsilasmaktansa Balkanlardaki diger devletleri kiskirtmayi yeg tutmustur. Güçlü donmasiyla Mora ve Ege ' deki adalara sahip olmak isteyen Venedik , Osmanlilar karsisinda istedigi sonucu alamamis , aksine pek çok ada ve kiyi kaleleri Osmanlilarin eline geçmistir .
F atih ' in Bosna Fransiskanlari ' nin özgürlügü ile ilgili fermani
Ben , Fatih Sultan Han burada tüm dünyaya duyururum ki bu fermanla tüm Bosna Fransiskanlari benim korumam altindadir. Ve ; kimse bu insanlari veya kiliselerini incitmeyecek ve zarar vermeyecektir. Benim ülkemde baris içinde yasayacaklardir. Göçmen olmus bu insanlar için huzur ve özgürlük bulacaklardir. Benim ülkemde olan manastirlarina dönebileceklerdir . Benim ülkemden kimse , vezirlerim valilerim dahi onurlarina zarar vermeyecek ve onlari incitmeyecektir .
Eflak ve Bogdan seferleri
Yildirim Bayezid zamaninda vergiye baglanan Eflâk Prensligi ' nin basina Fatih tarafindan Vlad (Kazikli Voyvoda ) getirilmisti ( 1456 ). Osmanlilara bagli görünen Vlad aslinda gizliden gizliye düsmanlik ediyordu Vlad' in Fatih ' in elçilerini kaziga oturtarak öldürmesi üzerine 1462 yilinda Fatih , Eflâk ' a bir sefer düzenledi . Bogdan ' dan da yardim alan Osmanli kuvvetleri voyvodayi uzun süre takip etti . Neticede , sigindigi Macarlarin , Osmanlilarla yaptigi anlasma üzerine Vlad' i esir etmeleri ile mesele çözüldü. Fatih voyvodaliga Radul ' u getirdi ve Eflâk bir Osmanli eyaleti hâline geldi .
1455 ' ten itibaren Osmanli Hâkimiyetini taniyan Bogdan Prensligi ' nin Kefe' nin fethinden sonra izledigi düsmanca siyaset üzerine Osmanli kuvvetleri 1475 yilinda Racova Savasinda yenilmesine ragmen 1476 ' da Bogdan ' a girdi . Fatih ' in bizzat basinda oldugu Osmanli kuvvetleri Bogdan ordusunu büyük bir bozguna ugratti. Böylece Bogdan da yeniden Osmanli hâkimiyetini tanimis oldu .
Arnavutluk seferleri
Papalik ve Napoli kralliginin destegi ve kiskirtmasiyla harekete geçen Arnavutluk hâkimi Iskender Bey , vurkaç taktigi ile Osmanli kuvvetlerine baskinlar düzenlemekteydi . Bunun üzerine Fatih , bizzat sefere çikmaya karar verdi . 1465 yilinda gerçeklesen I . seferde , Ilbasan Kalesi ' ni yaptirip, içine asker yerlestiren Fatih , Balaban Pasa ' yi bölge için görevlendirerek, geri döndü . Ancak , Papa ve diger devletlerden aldigi kuvvetlerle Türklere saldiran Iskender Bey , Balaban Pasa ' yi sehit etti ve Ilbasan kalesi ' ni kusatti . Bunun üzerine Fatih II . Arnavutluk Seferi ' ne çikti ( 1467 ). Ele geçirilen topraklarda yeni garnizonlar olusturuldu . Bu sirada Iskender Bey ölmüs ve yerine oglu Jean geçmisti . Arnavutlukta baslayan kargasa sebebiyle Fatih 3 . kez Arnavutluk seferini baslatti . Arnavutlarin elinde kalmis olan Kroya ve Iskodra kusatildi . Nihayet 1479 ' da Arnavutluk da bir Osmanli vilayeti durumuna geldi .
Trabzon Rum Devleti ' nin yikilisi
1461 ' de Pontus Devleti ' nin (Trabzon Imparatorlugu ) baskenti Trabzon ' u ele geçirdi ve bu devletin varligina son verdi . 1462 ' de yeniden Rumeli seferine çikti . Eflâk ' i Osmanli Devleti ' ne bagladi ve 1463 ' te Bosna ' yi tamamen ele geçirdi . Ayni yil Ege Denizi ' ndeki Midilli Adasi' ni alinca Venedikliler ' le arasi açildi . Bu olay, 1479 ' a kadar sürecek olan savasin da baslangici oldu . Fatih ' in Ege' de ki fethettigi adalar; Tasoz , Egriboz , Limni , Semadirek , Imroz , Midilli ve Tenedos ' dur . 1465 ' te Hersek ' in büyük bölümünü , 1466 ' da da Arnavutluk' taki bazi kaleleri fethetti .

GT-I9505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Otlukbeli Savaşı'nın kazanılmasının Osmanlı Devleti açısından önemi nedir? aknet Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 11-25-2015 18:02
10.Sınıf Ders Notları Fearleon TaRiH 1 04-21-2015 19:08


Şu Anki Saat: 06:15


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows