Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

DesTroYeR00x Bilgisayarın Açılışındaki Hatalar ve Çözümleri, Bip Sesleri ve Anlamla

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-21-2013, 13:50   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart DesTroYeR00x Bilgisayarın Açılışındaki Hatalar ve Çözümleri, Bip Sesleri ve Anlamla

POST (Power On Self Test)

POST, bilgisayarımızı test eden bir sistemdir, yeniden başlatma işlemi esnasında tüm donanımımızın sorunsuzca çalıştığından emin olur, ve ihtiyaç duyduğumuz minimum sistem gereksinimlerine sahip olup olmadığımızı kontrol eder. Eğer bilgisayar POST’u başarıyla geçer ise, sadece tek bir bip sesi duyarız (bazı BIOS’larda bu iki de olabilir), ve bilgisayarımız normal bir şekilde başlamaya devam eder. Bunun yanında, eğer bilgisayar POST’u geçemezse, ya bip sesi hiç gelmez, ya da her birinin kendine has bir anlamı olan farklı bir dizilimde bip sesi/sesleri duyuracaktır; ki böylece kullanıcı sorunun kaynağını anlayabilecektir.

POST’un Aşamaları
Bilgisayarın her açılışında, bilgisayar POST’u geçmek zorundadır. Aşağıda, bilgisayarımızın her başlayışında POST’un gerçekleştirdiği ana adımları görebilirsiniz.

1. Güç kaynağını(power supply) test edip açık olup olmadığından ve reset sinyalini gönderdiğinden emin olur.
2. CPU reset durumundan çıkmalı ve hemen ardından işlemleri gerçekleştirmeye başlamalıdır.
3. BIOS sınaması geçerli olmalı, ki bu okunabilir olması demektir.
4. CMOS sınaması geçerli olmalı, ki bu okunabilir olması demektir.
5. CPU tüm bellek türlerini okyabilir olmalıdır; ki bunlar bellek kontrolcüleri, bellek anayolları, ve bellek modülleridir.
6. Belleğin ilk 64KB’ı işleme tabi tutulabilir olmalıdır ve okunabilmeli ve üzerine yazılabilmeli olmalıdır, ve POST kodunu içerebilir olmalıdır.
7. I / O yolu / kontrolcüsü erişilir olmalıdır.
8. I / O yolu ekran altsisteminden yazabilir/okuyabilir olmalıdır, ve tüm ekran RAM’inden okuyabilmelidir.

Eğer bilgisayarınız yukarıdaki testlerin herhangi birinden dahi geçemezse, bilgisayarınız POST hatası alacaktır. POST hatası, standart bir veya iki bip sesinden farklı olan bip kodlarıdır. Bu hiç bip olmayacağı anlamına gelebileceği gibi, bilgisayarın POST’u geçememesine neyin sebep olduğunu işaret edecek farklı dizilimdeki bipler de olabilir.

Eğer bilgisayarınız açılırken bu tip bip sesleri çıkarıyor, ve hata veriyorsa, birazdan hangi bipin ne anlama geldiğini, hangi donanım sorununa işaret ettiğini ve çözümlerinin neler olduğunu sizlere açıklamaya çalışacağım.

__________________________________________________ _____________________

__________________________________________________ _____________________


Şimdi BIOS türlerine göre değişen bu bip kodlarına, ve özetle çözümlerine bakalım:

__________________________________________________ _____________________

__________________________________________________ _____________________


Şimdi işin biraz daha ayrıntısına girelim arkadaşlar.

AMI BIOS BİP SESLERİ VE AÇIKLAMALARI


1 Kısa Bip
Herşey yolundadır.

2 Kısa Bip
4 Kısa Bip
5 Kısa Bip
7 Kısa Bip
8 Kısa Bip
9 Kısa Bip
11 Kısa Bip
1 Uzun, 8 Kısa Bip Durumlarında Yapılması Tavsiye Edilenler:

Ek Bilgi: Bu yazı, POST ile ilgili sorun yaşayan veya aşağıdaki semptomlarla karşılaşan kullanıcılara yardım etmek amaçlıdır:
1. Bilgisayar açılışta düzensiz bir şekilde bipliyor.
2. Bilgisayara güç geliyor ama açılış ekranında kalıyor, sistem başlatılamıyor.
3. Bilgisayara güç geliyor, ama hiç bir şey olmuyor.

NOT: Tüm bilgisayarların bip kodları yoktur, bazı yeni bilgisayarların, hataları yanıp sönerek belirten LED ışıkları veya özel ses dosyaları vardır.

SEBEP
Bu durumun sebebi aşağıdakilerden herhangi biri olabilir.
1. Yeni donanım, eskisi ile uyuşmuyor.
2. Bozuk veya hatalı donanım cihazı.
3. Bağlantılar bağlı değil, veya hatalı bağlantı yapılmış.
4. Bir elektrik fırtınası, akımın bilgisayarınıza zarar vermesine neden oldu.
5. Diğer donanım sorunları.

ÇÖZÜM

NOT: Bilgisayarınızın açık olduğundan emin olun, eğer güç düğmesine basarsanız ve hiç bir şey olmazsa(ışık yok, ses yok, fanlar çalışmıyor, vb), bu sorun POST kaynaklı değil, bir güç kaynaklı sorundur.

UYARI: Aşağıdaki adımlardan bazıları fiziki parçaları bilgisayardan sökmeye dayalıdır. Bilgisayarınızın kasasını açtığınızda elektrostatik akıma ve potansiyel tehlikelerine karşı dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ederim.

* Yeni Donanımı Kaldırın
Eğer bilgisayarınıza son zamanlarda yeni bir donanım eklendiyse, bu donanımı sorununuzun kaynağı olmadığından emin olmak için kaldırın. Şayet bu yeni donanımı kaldırdıktan sonra bilgisayarınız düzgünce çalışırsa, bilgisayarınız bu yeni donanım ile uyumlu değildir, veya sistem ayarları yeni donanım cihazının çalışabilmesi için değiştirilmelidir.

* Dış Bağlantıları Kaldırın
Güç kablosu hariç, bilgisayarınızın arkasındaki tüm kabloları çıkarın. Bilgisayarı çalıştırın ve normal bir şekilde bip sesinin gelip gelmediğine bakın. Eğer bilgisayar hiç biplemez ise monitörü takın ve değişiklik olup olmayacağına bakın.

* Bip Kodunu Tanımlayın
Eğer belli bir düzende bip sesi alıyorsanız, bu konudaki diğer açıklamalarımı okuyun. Bu bip kodları, hangi bilgisayar içeriğinin bozuk veya sorunlu olduğunu anlamamız için iyi bir yöntemdir.

* Tüm Fanları Kontrol Edin
Bilgisayardaki tüm fanların çalıştığından emin olun. Eğer bir fan arızalı ise(özellikle de CPU soğutan fan) bilgisayarınız aşırı ısınıyordur ve/veya bilgisayarınızın başlamasını engelleyen fan hatasını tespit ediyordur.

* Tüm Kabloları Kontrol Edin
Tüm kabloların yerlerine düzgünce bağlandığından, hiç gevşek kablo veya birbirine baskı yapıp sıkıştıran kablo olmadığından emin olun.
• Tüm disk sürücülerinin data kablosu ve onlara bağlı birer güç kablosu olmalıdır.
• Güç kaynağınızın anakarta giden en az bir kablosu olmalıdır. Pek çok anakartın, onları güç kaynağına ve fanlara bağlayan fazladan kabloları vardır.

* Tüm Kartları Çıkarın
Eğer yukarıdaki tavsiyelerden hiçbirisi uyumsuz POST sorununuzu halen gidermediyse, anakartınız üzerindeki tüm kartları çıkartın(IDE, USB, Modem, Network, Ses, Ekran, Tv kartı, vb..). Ve kartlarınızı bilgisayarınıza teker teker takın, ve her bir kart takmanızda bilgisayarınızı yeniden başlatın. Böylece hangi kartın soruna sebep olduğunu tespit edebilirsiniz.

* Tüm Sürücüleri Çıkarın
Eğer neyin hatalı olduğunu bip seslerinden anlayamadınız veya hiç bip sesi uyarısı almıyorsanız, IDE, SATA, SCSI, veya diğer data kablolarını CD-ROM’dan, hard diskten, disket sürücüden ve anakarttan çıkartın.

Eğer bu, POST sorununuzu çözerse veya yeni bir hata mesajı alırsanız, hangi aygıtın veya kablonun soruna sebep olduğunu anlamak için her defasında bir aleti bilgisayarınıza bağlayın. Bazı durumlarda, sorunun kaynağı sadece gevşek bir kablodan ibarettir.

* RAM’i Çıkarın
Tüm bu aygıtları çıkardıktan sonra da aynı problemle karşı karşıya iseniz, RAM’i anakarttan sökün ve bilgisayarınızı başlatın. Eğer bilgisayar farklı bir bip kodu verirse, veya önceden hiç biplemiyordu ama şimdi biplemeye başladıysa, bilgisayarınızı kapatın ve aşağıdaki tavsiyeleri yerine getirin. Her bellek takışınızda veya çıkarışınızda bilgisayarınızı kapattığınızdan emin olun, ve tabii ki her yaptığınız değişiklik sonrasında bilgisayarı açıp tavsiyemin sorununuzu çözüp çözmediğinden de emin olmalısınız.
1. Belleği yine aynı slota takın.
2. Eğer birden fazla belleğiniz var ise, biri hariç diğer hepsini slotlardan çıkarın, ve sırayla bunu her biri için uygulayın.
3. Bir belleği, sırayla tüm slotlarınızda deneyin. Anakart üzerindeki bu RAM slotlarının da arızalı olma ihtimali unutmayın.

Şayet belleği bir slotta çalıştırıp, bir diğer slotta çalıştıramayabilirsiniz. Bu durumda belleği, içinde çalıştığı slotta tutarak bilgisayarınızı bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz, veya anakartınızı değiştirebilirsiniz.

* Bilgisayarın Güç Döngüsünü Kontrol Edin
Bazı durumlarda bir bilgisayar, genellikle güç kaynağının ve/veya anakartın neden olduğu güç bazlı sorunlar yaşayabilir. Sorununuzun bundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, bilgisayarınızı açmayı, kapamayı, ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tekrar açmayı deneyin; bilgisayarın güç ışığının her defasında yanıp söndüğünden emin olun. Bazı durumlarda, bilgisayarınızı geçici olarak yeniden başlatmak durumunda kalabilirsiniz.

Bu teknik, sadece bilgisayarınızı geçici olarak çalıştırabilmeniz, belki son bir defa, bilgisayarı açıp, eğer backup almadıysanız, yeni donanım yüklemeden önce dosyalarınızı kopyalamanız ve kurtarmanız içindir.

* CPU’yu Çıkarın ve Tekrar Takın
Bilgisayarının kasasını açıp içinde daha rahat bir şekilde çalışabilen veya bilgisayarının parçalarını sık sık değiştirebilen deneyimli kullanıcılar için bir tavsiye; CPU’yu yerinden çıkarıp, bilgisayarın içine tekrar yerleştirebilirsiniz.

* Bozuk Anakart, CPU, RAM, ve/veya Power Supply
Yukarıdaki tüm tavsiyeleri denedikten sonra eğer halen aynı sorunlarla karşı karşıya iseniz, üzülerek söylüyorum ki anakartınız, CPU, ve/veya RAM’iniz bozulmuştur. Bir sonraki adım, bu parçaların yerine yenilerini almak/veya bilgisayarı servise götürmektir. Eğer kendi başınıza tamir etmeyi düşünüyorsanız, veya zaten bir bilgisayar tamircisi iseniz, ilk olarak anakartı, RAM’i ve, CPU’yu ve daha sonra power supply(güç kaynağı)’nı, bu sıralamayla takmanızı ve/veya diğer bilgisayarlardan bu sırayla parçalar söküp kendi bilgisayarınıza eklemenizi tavsiye ederim.

__________________________________________________ _____________________


3 Kısa Bip
1 Uzun, 3 Kısa Bip Durumlarında Yapılması Tavsiye Edilenler:

SEBEP: Bilgisayar RAM (bellek) sorunu

ÇÖZÜM

Uyarı: Aşağıdaki adımlardan bazıları fiziki parçaları bilgisayardan sökmeye dayalıdır. Bilgisayarınızın kasasını açtığınızda elektrostatik akıma ve potansiyel tehlikelerine karşı dikkatli olmanızı şiddetle tavsiye ederim.

* Takılı Belleği Yerinden Çıkarın
Eğer bilgisayarınıza son zamanlarda fazladan bellek taktıysanız veya takmaya çalıştıysanız, ve bundan sonra bu bipleri duymaya başladıysanız, bilgisayara eklediğiniz tüm yeni belleklerinizi çıkarın. Eğer yeni belleği çıkarmanızdan sonra bilgisayar düzgün çalışıyorsa, sorununuz uyumsuz veya arızalı bellekten kaynaklanıyordur.

* Kasayı Açın ve Belleği Söküp Geri Takın
Bazen bilgisayar yerinden oynatıldığında ve/veya zamanla bir bellek yerinden oynayabilir, slotuna takılan yeri gevşeyebilir, ki bu da bilgisayarın bu belleği okumasını engeller veya okurken hatalar vermesine neden olur. Bu sorunu bilgisayarın kasasını açıp bellekleri yerlerinden çıkarıp tekrardan takarak çözmeye çalışabilirsiniz.

* Belleğin Yerini Değiştirmek
Eğer ki belleği söküp takmak sorunu çözmezse, belleğin yerini değiştirmeyi deneyin. Eğer sadece tek bir RAM’iniz varsa, bunu diğer slota takmayı deneyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer birden fazla belleğiniz varsa, biri hariç hepsini yerinden çıkarın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer bu da sorunu çözmezse, diğer belleklerden birini deneyin.

* Başka Bir Bilgisayarın Belleğini Deneyin
Eğer elinizin altında, sizinkiyle aynı tip bellek kullanan bir bilgisayar varsa, onun sağlam olduğundan emin olduğunuz bir belleğini söküp, sizin bilgisayarınızda deneyin.

Eğer başka bir bilgisayarın belleği sizin bilgisayarınızda çalışırsa, sizin belleğiniz bozuk demektir. Eğer başka bir bilgisayarın belleği, uyumlu olmasına rağmen sizin bilgisayarınızda çalışmazsa, maalesef anakartınız ve/veya anakartınızdaki slotlar arızalılar, ve belleğin okunmasını engelliyorlar, ki bu da anakartınızın değişmesi gerektiği anlamına gelir.

* Belleği Yenileyin
Eğer bilgisayarınızdaki belleklerin arızalı olduğunu düşünüyorsanız, ve yukarıdaki tavsiyelerin hiç biri sorununuzu çözmediyse, yeni bir RAM alma vakti geldi demektir.

__________________________________________________ _____________________


6 Kısa Bip Durumunda Yapılması Tavsiye Edilenler

SORUN: A20 Hatası

SEBEP: Sorun klavye ve/veya klavye kumandası kaynaklı

ÇÖZÜM
1. Klavyenin, bilgisayarın arkasına doğru porttan bağlandığından emin olun.
2. Bilgisayarı kapatın ve klavyenin bağlantısını çıkarın, kablo ucunda veya kasanın üzerindeki giriş portunda herhangi bir eğilme, yanma veya pinlerde kırılma olup olmadığını kontrol edin.
3. Bilgisayarınızda farklı bir klavye deneyin.
4. Maalesef, yukarıdaki hiç bir tavsiye sorununuzu çözemediyse, anakartınızda bozuk bir kumanda var demektir. Anakartınızı değiştirmelisiniz.

__________________________________________________ _____________________


10 Kısa Bip Durumunda Yapılması Tavsiye Edilenler

ÇÖZÜM: CMOS pili değiştirilmelidir.

__________________________________________________ _____________________

__________________________________________________ _____________________


AWARD BIOS BİP SESLERİ VE AÇIKLAMALARI


1 Uzun, 1 Kısa Bip: Bir ekran sorunu olduğunu, ve gerekli bilgilerin ekranda gösterilemediğini anlatır. Yukarıdaki Amibios çözümlerinden 2 Kısa Bip çözümüne bakınız.

Diğer Bütün Bip Sesleri: RAM problemidir. Ami BIOS post çözümlerindeki 3 Kısa Bip Çözümüne bakınız.

__________________________________________________ _____________________

__________________________________________________ _____________________


Kaynak: Computer Hope's free computer help
Kaynak: PC Hell: Computer Hints and Tips to bring you back from the edge


Paylaş
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
açılışındaki, anlamla, bilgisayarın, bip, çözümleri, destroyer00x, hatalar, sesleri, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:11 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628