Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 01-04-2014, 02:07   #1
 
Üyelik tarihi: Jan 2014
Mesajlar: 4
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Tecrübe Puanı: 0
melikelee has much to be proud ofmelikelee has much to be proud ofmelikelee has much to be proud ofmelikelee has much to be proud ofmelikelee has much to be proud ofmelikelee has much to be proud ofmelikelee has much to be proud ofmelikelee has much to be proud of
Standart - Sivas Kongresi’ne katılan delege sayısı, neden Erzurum Kongresi’nden daha azdır?

- Sivas Kongresi’ne katılan delege sayısı, neden Erzurum Kongresi’nden daha azdır?
melikelee isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 01-04-2014, 02:10   #2
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.060
Thanks: 4
Thanked 7 Times in 7 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Erzurum Kongresi öncesi yurtta ve Sivas'ta yaşanan gelişmeler
Birinci Dünya Savaşı İttifak Devletlerinin yenilgisi ile sonuçlandı. Savaş sonunda Osmanlı kuvvetleri ağır kayıplar vererek, bitkin ve yılgın bir şekilde Anadolu topraklarına çekildi. 30 Ekim 1918 günü Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmasına rağmen, 3 Kasım'da Musul, İngiliz işgaline uğradı. Daha sonra Anadolu içlerine doğru işgallerini sürdürdüler. 13 Kasım günü İtilaf Devletleri donanması İstanbul'a girdi. Fransızlar Adana, İskenderun'u, İtalya Antalya ve Muğla'yı, Yunanistan ise İzmir'i işgal etti.

Asıl Antlaşma henüz imzalanmamışken yapılan bu işgaller şüphesiz ki ateşkese aykırıydı. Ateşkes hükümleri istismar ediliyordu. Türk milleti uluslararası bir hukuk ihlali ile karşı karşıyaydı. Ancak tarihi bir mantık -daha doğrusu mantıksız- bir gerçek vardı ki o da galiplerin her zaman haklı olduğuydu.

Mondros Mütarekesi'nin 24. maddesi: "Vilayet-i Sitte”de karışıklık çıkması halinde bu vilayetlerin herhangi bir kısmının işgali hakkını İtilaf Devletleri muhafaza ederler".2 Ermenilere yurt sağlamayı amaçlayan bu madde, Ermenilerin 'Büyük Ermenistan Hayali'ni harekete geçirecektir. Rusların Brest Litowsk Antlaşması gereğince boşalttığı topraklarımızı Ermeniler işgale girişti. Yine bu antlaşma gereğince Elviye-i Selâse'de3 halk oylaması yapılarak anavatana katılmaları sağlandı. Binlerce silahlı Ermeni gücü bölgeye sevk edildi. Katliamlar başladı. Girişilen eylem, Erzurum'u tehdide kadar yöneldi.

Batum - İnebolu arasındaki topraklarımızda ise bir 'Rum - Pontus Cumhuriyeti' kurmak isteyen Rum azınlık, bir yandan Karadeniz'de silahlı terör estirirken diğer yandan Türklerin katliamlar yaptığı yalanlarıyla dolu raporlarını İstanbul'daki işgal kuvvetlerine iletiyorlardı. Böylece Karadeniz'deki hayalleri için girişilecek işgallere gerekçe oluşturmaya çalışıyorlardı.

Bu gelişmeler karşısında, Vilayet-i Şarkiye Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti'nin (VŞMHMC) Erzurum Şubesi ile Trabzon4 Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti'nin karşılıklı yazışmaları sonucunda 10 Temmuz 191955 günü Erzurum'da büyük bir kongre toplanmasına karar verildi. Bu kongreye diğer Doğu vilayetleri de davet edildi.

VŞMHMC İstanbul'da kuruldu. Bu cemiyetin yöneticileri arasında Sivaslı iki isim de yer alıyordu. Osmanlı Mebuslar Meclisi'nde Sivas mebusu olan Rasim (Başara) Bey ve o sırada yedek subaylığını yapmakta olan Abdulmüttalip (Öker) Bey. Cemiyetin Fransızca olarak yayımladığı "Le Pays" (Ülke) isimli gazete A. Müttalip (Öker) tarafından çıkarılmaktaydı.

Rasim (Başara) Bey, 8 Mayıs 1919 günü Sivas'a geldiğinde cemiyetin Sivas Şubesi kurulmuştu. Ancak sadece iki toplantı yapabilmişlerdi. Rasim Beyin gelişi ile birlikte çalışmalar canlandı. Müftü Abdürrauf Efendi'nin başkanlığını yapağı cemiyetin ikinci başkanlığına (Reis-i Sâni) Rasim Bey getirildi.

VŞMHMC Erzurum şubesi Sivas'tan bir süre haber alamaz. Nihayet beklenen cevap, Rasim Beyin imzasıyla gelir. Cevat Dursunoğlu6 bu gelişmeyi şöyle anlatır: "Uzun müddet yazılarımıza cevap alamadığımız Sivas'tan, eski mebus Rasim Beyin imzasıyla çekilen ve Müdafaa-i Hukuk şubesinin kurulduğunu bildiren telgraf bizi bilhassa sevindirdi. Rasim Beyi İstanbul'da cemiyetin merkezinde tanımıştım. O zaman, Sivas mebusu idi. Yurtsever ve temiz benliği ile gönlümde yer tutmuştu. Hal ve şanı harbin kötü kazançlarıyla lekelenmemiş olduğunu gösteriyordu. Bu, Sivas'ta samimi yurtseverlerin işe el koyduklarının bir delili idi. O günler, ayrıca birkaç sancak ve kazadan da Müdafaa-i Hukuk teşkilatı kurulduğu haberi gelmişti. Efkârın hazırlandığına işaret olan bu hayırlı haberler, büyük kongre hakkındaki umutlarımızı arttırmıştı. Vilayet Kongresinin huzuruna daha büyük güvenle çıkabilecektik. Bütün kuvvetimizi kongre hazırlığına verdik. "

Erzurum Kongresi'ne davet edilen vilayetlerden birisi olan Sivas'ın mülkî yapısı: Sivas Merkez sancağı, Amasya, Tokat, Şarkîkarahisar (Şebinkarahisar) sancakları, 22 kaza ve 60 nahiyeden oluşuyordu.

Mondros ortamında devlet otoritesinden yoksun hale gelmiş diğer vatan topraklarında olduğu gibi Sivas ve çevresinde de eşkıya kol geziyordu. Sivas Valisi Reşit Paşa tarafından, siyasi amaçlı azınlık çete faaliyetleri yanında serseri takımından 500 haydudun varlığı belirlenmişti.
Sivas halkı, Cihan harbinin getirdiği yoksulluk içinde ekmek bulmakta dahi sıkıntı çektiği bir ortamda, iki önemli sorunla karşı karşıyaydı. Sivas, işgal yörelerinden yapılan yoğun göçlerle mahşer yerine dönmüştü. Sivas'taki Ermeni ahali ise Amerikan misyonerlerinin koruması altında şımarık hareketlerde bulunuyor, silahlanıyordu. Sivaslılar göçmenlere destek olmak için çaba gösterirken, Ermenilere karşı da gerekli önlemleri almakla meşguldü.

Sivaslılar, 27 Mayıs 1919 günü İzmir ve diğer vatan topraklarının işgalini protesto amacıyla bir miting düzenledi. Ermeniler, bu mitingi güvenlikleri açısından bir tehdit olarak nitelendirerek, bu kaygılarını İstanbul'a ilettiler. Harbiye Nazırı Şevket Paşa, İşgal Kuvvetleri Komiserliği tarafından kendisine iletilen bu raporu, 31 Mayıs 1919 tarihli yazısıyla Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşaya bildirerek önlem almasını istedi. Mustafa Kemal, durumu inceledikten sonra İstanbul'a gönderdiği 2 Haziran 1919 tarihli raporunda: "Sivas ve çevresinde kaygı verici bir durum yoktur. Herkes sükûnet içinde iş ve güçleriyle meşguldür. ... Ancak milletin bağımsızlık ve varlığını yok eden ve millî varlığı tehlikeye düşüren işgal, cana kıyma ve zulüm gibi İzmir bölgesinde görülmekte olan olayların ve benzerlerinin tekrarlanmamasına karşı, ne milletin heyecanını ve içindeki acıları ne de bundan doğacak millî gösterileri engelleyip durdurmak için kendimde ve hiç kimsede bir güç ve kudret göremeyeceğim gibi, bu yüzden çıkacak olaylar karşısında sorumluluk kabul edecek ne bir komutan ne de bir sivil yönetici ve ne de bir hükümet tasavvur edebilirim" diyordu.

Amasya Genelgesi'ni yayımlayan Mustafa Kemal Paşa, bir süre önce aldığı davet üzerine Erzurum Kongresi'ne katılmak için giderken, 27 Haziran 1919 günü yolu üzerindeki Sivas'a gelir. Vilayet-i Şarkiye Müdafaa-i Hukuk Milliye Cemiyeti Sivas Şubesi yöneticileriyle de görüşerek onlara şu direktifi verir: "Halkın çoğunluğunu, özellikle okumuş ve genç unsurları maksat ve gaye etrafında toplayınız; fiili direnişe hazırlanın, olumsuz propaganda ve akımlara karşı önlemler alın; Kolordu Komutanı ve Kurmay Başkanı ile çok sıkı ve sürekli ilişki içinde bulunun, onların şifresi ile önemli konular ve durumlar hakkında bilgi alıp, verin; Vali ile de mevcut iyi ilişkileri geliştirerek iki merkezin vilayete yapacağı duyurulardan bilgi sahibi olun; Sivas merkezinden Erzurum Kongresi için iki delege seçerek derhal yola çıkarın".

Erzurum Kongresi’nde Sivas Merkez Sancağını temsil edecek olan delegeler (Nefs-i Sivas Azaları) nasıl seçildiler

Sivas Merkez Sancağı’ndan iki delege seçilerek Erzurum Kongresi’ne katılmıştır. Bunlar Muallim Fazlullah (Moral) ve Nafia Başkatibi Yusuf Ziya (Başara)’dır.

Mor7 Ali Baba'nın torunu olan Fazlullah (Moral) yazdığı anılarıyla bizlere çok kıymetli bilgiler aktar-maktadır:8

Fazlulah Bey, Maraş'ta görev yaptığı sırada, Fransız ve Ermeni işgal kuvvetleri tarafından aranınca, ailesini orada bırakarak kaçar ve Sivas'a gelir. Şarkîkarahisar İdadisi Müdürlüğü’ne atanır. Orada kendisine Erzurum Kongresi için delegelik teklif edilir. Çoluk çocuğunun Maraş'ta kaldığını belirtmesi üzerine, temin edilen para ile ailesini Sivas'a getirtir. Ailesini karşılamak üzere geldiği Sivas'ta şu gelişmelere şahit olur: Mustafa Kemal Paşa Sivas'tan geçerken Kadı Hasbi Efendiye kapalı zarf içinde bir kâğıt verildiğini ve bu kâğıttakilerin halka anlatılmasını istediğini öğrenir. Ulu Camii'nde bu kâğıttaki yazılanlar halka anlatılır. Bu toplantıda memleket ileri gelenlerinden 25 kişi bu uğurda çalışmak üzere görevlendirilir. Bu 25 kişi, Erzurum Kongresi'ne gönderilecek delegeleri seçmeye yetkili kılınır.

Kendisine not ve özel adamlar gönderilerek, Muhasebecizade Tevfik Efendi'nin evinde hayırlı bir iş hakkında görüşüleceğinden, bu toplulukta kendisinin de bulunması istenir. Katıldığı bu toplantıda Erzurum Kongresi'ne katılma mecburiyeti görüşüne varılır. Orada hazır bulunanlar hali vakti yerinde ve bu görevi yapmaya muktedir olmalarına rağmen çeşidi bahaneler ileri sürerler. Fazlullah Beye her türlü maddi ve manevi destek vereceklerine dair söz verirler. Kongrede Sivas'ı temsil etmesi için rica ve ısrarda bulunurlar. Fazlullah Bey anılarında şöyle devam eder: "Ne için gidileceği, Erzurum'da ne kadar süre kalınacağı, görülecek hizmet ve görevin nelerden ibaret bulunacağı, hepsi meçhul olduğundan belirli olmayan bir iş için, gidiş tarafı bilinmeyen bir yöne hareket akla uygun ve mantıklı olmadığını belirterek karşı çıktımsa da, yine ısrar ve ricalarından dolayı, Maraş'ta yaptığım özverilere, millî onur ve haysiyetime, vatan ve millet uğrunda bu fedakârlığı da katmağa söz verdim. Evkaf Başkatibi9 Ziya Bey arkadaşımız da aynı vaziyete düşerek, nihayet bana eşlik edeceğini bildirdi."

Sivas Vilayeti delegeleri ile ilgili olarak Sivas ile Erzurum arasında pek çok yazışma yapılır. Rasim (Başara) Bey gönderdiği 1 Temmuz 1919 tarihli yazısında on beş zâtın iki gün sonra hareketleri kararlaştırılmıştır derken; 9 Temmuz tarihli yazısında Sivas Merkez delegeleri bugün hareket etmişlerdir diyerek Erzurum'a bilgi vermiştir. Bu konuda karşılıklı toplam sekiz yazışma mevcuttur.

Sivas Merkez Sancağı Delegeleri Fazlûllah ve Yusuf Ziya Beylere yollukları verilir ve yaylı bir araba ile yola çıkarlar. Diğer yörelerin delegeleri ile yollarda birleşerek Erzurum'a gelirler. Ilıca'da bizzat delegeleri karşılayan Mustafa Kemal Paşa, onları "Hoşgeldiniz muhterem arkadaşlar" diyerek selamlar. Şehir girişinde ise halk, jandarma ve polis tarafından karşılanırlar, ikametlerine ayrılan okula yerleşirler.

Fazlûllah Bey Kongrenin ilk günü başkanlık tartışmalanna karıştığını, memleketin içinde bulunduğu, bu şartlarda tartışmaların yersizliğini vurguladığını anlatır. Ayrıca Mustafa Kemal'in kongreye Üniforması ile gelmesinin meydana getirdiği rahatsızlık nedeniyle Paşayı Kongre binası bahçesinde nasıl uyardığını da bizlere anlatmaktadır. Bu anlatımını doğrulamak için beş buçuk yıl sonra (27 Eylül 1924) Sivas'ı ziyaret eden Mustafa Kemal ile aralarında geçen konuşmadan bahseder. Sivas Belediyesine inmiş bulunan Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekilere hoşgeldine gittiğinde, Paşa kendisine dönerek: "Otur bakayım hocam, sen değil miydin, Paşa bu apoletlerini çıkarmazsan seni riyasete kabul etmeyiz diyen" dediğinde şöyle cevap verir: "Paşa hazretleri, o zamanın siyaseti öyle icabettiriyordu. Şimdi paşamıza çelenkler bile az gelecek". Paşa da gülerek, arkadaşlarına o zaman ki vaziyeti anlatır.

Erzurum Kongresi çalışmaları devam ederken Fazlûllah Bey, Cuma tatilinden yararlanarak Ziya Bey ile birlikte Mustafa Kemal Paşayı ziyarete giderler. Paşa kendilerine Anadolu'ya nasıl ve hangi amaçla geçtiğini uzun uzun anlatır.

Erzurum Kongresi'nde Sivas Vilayeti delegeleri ile ilgili kayda değer notlar
Erzurum ve Trabzon delegeleri seçtikleri birer temsilciye kongrenin açılış günü ve sonrası için program hazırlatırlar. Sivas delegeleri kendileri dikkate alınmadan yapılan bu çalışmayı yazılı olarak nazik bir şekilde protesto ederek, samimi ve vatansever duygularının rencide olduğunu, bu tip girişimlere meydan verilmemesini rica ederler. Protesto yazısında Altı Sivas Vilayeti delegesinin imzası yer almaktadır.

Divriği Delegesi Müftü Hayrullah Efendi 29 Temmuz 1919 günü Kongre Başkanlığına yazılı olarak başvurarak, rahatsızlığı ve ailevi sebeplerle memleketine dönmek istediğini bildirmiştir. Aynı gün kongrede bu başvuru değerlendirilerek, 2 Ağustos Cumartesi gününe kadar beklemesi kararlaştırılmasına rağmen Hayrullah Efendi'nin memleketine gitmesi diğer Sivas delegeleri arasında rahatsızlık yaratmıştır. 2 Ağustos 1919 günü söz alan Fazlullah Bey: "... 2 Ağustos Cumartesi'ye kadar bekleyip, Kongre müzakerelerine katılması kararlaştırılmışken, izinsiz gitmesi münasebetiyle, cümlemize dokunmuştur. Geri gelmesi, gayri münasiptir" diyerek Sivas adına üzüntülerini ifade etmiştir.

Erzurum Kongresi Başkanı Mustafa Kemal Paşanın Heyet-i Temsiliye (Temsil Kurulu) oluşturulması isteği üzerine, her bir vilayet adına ikişer üyenin seçilmesi kararlaştırıldı. Sivas Vilayeti adına kimlerin aday gösterileceği konusunda Mustafa Kemal Paşa ile Fazlullah Bey arasında bir görüşme yapılır. Mustafa Kemal'in "Sivas namına kimleri alacaksınız" sorusuna Fazlullah Bey: "Rauf Beyi alalım, diğerini de bulalım" cevabı üzerine Paşa: "Rauf Beyi nasıl olsa intibah ederler. Birine sen, diğerine de Bekir Sami'yi (Kunduğ) alınız" demesine rağmen, Fazlullah Bey görev almaz. Sonuçta Sivas Vilayeti adına gösterilen dört adaydan Rauf (Orbay) ve Bekir Sami (Kunduğ)10 Sivas Vilayeti adına kongre genel kurulu tarafından Temsil Kurulu üyeliğine seçilirler. Bu iki isim, hem doğu illerini temsilen, dolayısıyla Sivas'ı temsilen Sivas Kongresine katılacaklardır. 11

Fazlullah (Moral) 3 Ağustos 1919 günü Kongreye bir önerge verdi. Ayrıntılı, uzun metinli önergesinde, dinsiz ve ahlaksız milletlerin yaşayamayacağını, bütün halkımız ve askerlerle mücahitlerin İslâm'ın şartına uymaları gerektiğini, başımıza gelen felaketlerin bu eksikliğimizden kaynaklandığını belirterek, kongre kararları arasında bu düşüncesine yer verilmesini istedi. Önerge, aynı gün genel kurulda görüşüldü. Reis Paşa (Mustafa Kemal Paşa) söz alarak: "Cidden, dinin gerçeklerine aittir. Her Müslüman'ın bu gibi hakikatlere önem vermesi lazımdır. Bundan dolayı, arkadaşlar yerlerine döndükleri zaman, bütün halk ve subayların uyarılması uygun olacaktır kanaatindeyim. Uygun mu?" Uygundur sesleri...

Erzurum Kongresi kararlarından birer örnek vilayetlere gönderildi. Çoğaltılarak dağıtılması istendi. Sivas MHC mensupları Vali Reşit Paşa ile görüşerek vilayet matbaasında çoğaltmak isteyecekler ancak vali, kopyalama veya teksirle çoğaltmalarını tavsiye edecektir. Buna rağmen Vilayet Basımevi'nde kongre kararları çoğaltılarak dağıtılacaktır.

Erzurum Kongresi tutanaklarına göre, en çok söz alarak çeşitli konularda görüşlerini belirten Sivas Vilayeti delegesi Fazlullah (Moral) Bey olmuştur. Diğer delegeler de zaman zaman kongrede görüşlerini ortaya koymuştur. Sivas Vilayeti'nin bazı delegeleri ise encümenlere seçilerek görev yapmışlardır.

7 Ağustos 1919 günü Erzurum Kongresi 14 gün süren çalışmalarını tamamladı. Sonuç bildirisi (beyannamesi) yayımlandı. Sivas Vilayeti delegeleri diğerleri gibi memleketlerine dönmeye başladılar. Mustafa Kemal Paşa Ilıca'ya kadar kendilerini uğurladı. Ayrılma vakti geldiğinde Sivas delegelerine seslenerek: "Beş on gün sonra Garp vilayetleri delegelerinin katılımı ile Sivas'ta da bir kongre toplanacak, bu kongre Sivas'ta bulunan yabancı devlet konsolosluklarından gizli tutulacağından, bu yapılacak gizli kongreye gelecek temsilcileri hanlardan, otellerden alarak, onları ağırlayarak, ikramlarını temin ediniz. Erzurum gibi kongre mahallinin düzenlenmesi ve gösterişli hale getirilmesini sağlayınız" tavsiyelerinde bulundu.

Sivas'a dönen Fazlullah Bey, kongreye katılmak üzere Sivas'a gelmiş bulunan delegelerin "ne hazırlık yapacağız" yolundaki telaş ve endişelerine karşılık : "Aziz arkadaşlar, bendeniz Sivas temsilcisi olarak Erzurum Kongresi'nde bulundum. Bizim yerine getirmeye ve uygulanmasına karar verdiğimiz maddeler şunlardan ibarettir. Doğu vilayetleri temsilcilerinin kararlarına, Batı vilayet temsilcilerinin de katılması şarttır. Bundan dolayı bu arz ettiğim maddeler üzerinde dolaşmış olacaksınız. Bu günlerde Gazi Kemal Paşa da gelecek" açıklamasını yapmış, delegeler ise bu sözler üzerine kendisine: "Hay Allah senden razı olsun Hoca Efendi, iyi ki söyledin, yoksa boş yere yorulacaktık" demişlerdir. Fazlullah Bey, Sivas Kongresi delegelerine yukarıdaki uyarıyı yapmasına rağmen, İstanbul delegelerinin etkisi altında kalarak, Amerikan mandasından başka çare olmadığını açıklayan bir muhtıra hazırlayacaklar ve Sivas Kongresi gündemine taşıyacaklardır.

Fazlullah Bey, Erzurum Kongresi dönüşünde, Sivas Sultanîsi'ne Mantık, Felsefe, ve Edebiyat muallimi olarak atandı. Okuldan boşta kalan zamanlarında, İrade-i Milliye ve Gaye-i Milliye gazetelerinin yayımlanmasına katkılarda bulundu. Kâmil Kitapçı ve Vergi Mümeyyizi Osman Nuri Beylerle birlikte' Tenvir ve İrşad Heyeti'nde görev yaptı.

Erzurum Kongresi'ne katılan Sivas vilayeti delegeleri
Erzurum Kongresi'ne Altı Doğu ili ve Trabzon vilayetinden yaklaşık 56 delege katılmıştır. 13 delege ile temsil edilen Sivas Vilayeti kongreye ciddi bir oranda katılım sağlamıştır.
1. Fazlullah MORAL - Sivas Merkez Sancağı Delegesi
2. Yusuf Ziya BAŞARA- Sivas Merkez Sancağı Delegesi
3. Recep DİNÇER - Zara (Koçgiri) Kazası Delegesi
4. Hayrullah SEYHAN- Divriği Kazası Delegesi
5. Mehmet Rıfat ARKUN - Tokat Sancağı Delegesi
6. İbrahim Süreyya YİĞİT - Amasya Sancağı Delegesi
7. Mahmut Cemil ŞENCAN - Şarkîkarahisar Sancağı Delegesi
8. Hüseyin Hüsnü ÖZHAN - Alucra Kazası Delegesi
9. Çadırcızade Ali - Koyulhisar Kazası Delegesi
10. Serdarzade Mehmet Mustafa - Mesudiye Kazası Delegesi
11. Mehmet Şeref - Niksar Kazası Delegesi
12. Çeçenzade İsmail Hakkı - Suşehri Kazası Delegesi
13. Hacı Mehmet Sırrî KAYMAZ - Reşadiye Kazası Delegesi

Kaynakça:
AŞKUN, Vehbi Cem; Sivas Kongresi, Kâmil Matbaası, Sivas, 1945, 1. Baskı.
AŞKUN, Vehbi Cem; Sivas Kongresi, İnk. ve Aka yay. İst. 1963, 2. Baskı.
DURSUNOĞLU, Cevat; Millî Mücadelede Erzurum, Ank, 1946.
GOLOĞLU, Mahmut; Erzurum Kongresi, Ank., 1968.
GÖKBİLGİN, Tayyip; Millî Mücadele Başlarken, Ank, 1965. C. I. - II.
GÜNAYDIN, A. Necip; Milli Mücadelede Sivas ve M. K Paşa, Sivas, 2000.
KANSU, Mazhar Müfit; Erzurum'dan Ölümüne Kadar Atatürk'le Beraber, TTK. Yay., Ank., 1966.
KIRZIOĞLU, Fahrettin; Bütünüyle Erzurum Kongresi, ZB. Yay., Ank., 1993.
YULARKIRAN, R. Cevdet (Neş. ); Reşit Paşanın Hatıraları, Tan Mat, 1939.
Erzurum Kongresi Zabıtları (Tutanakları)

NOTLAR
1 Aynı isimle yayımlanmaya hazır hale gelmiş olan kitap çalışmamızın "Altıncı Şehir" için özetidir. Delegelerin geniş öz geçmişleri, konu ile ilgili tüm belge ve bilgiler ayrıntılı bir şekilde kitabımızda yer alacaktır.
2 Vilayet-i Sitte= Altı İI: Sivas, Erzurum, Diyarbakır, Bitlis, Van, Harput (Mamuretülaziz- Elazığ).
3 Elviye-i Selase= Üç İl: Kars, Ardahan, Batum (Artvin)
4 O yıllarda Rize ve Gümüşhane Sancakları ile Giresun ve Ordu Kazaları Trabzon Vilayeti'ne bağlıydı. Trabzon Altı Doğu ilinden birisi olarak Erzurum Kongresine katılmamıştır.
5 10 Temmuz 1919 günü yeterli delege sayısına ulaşılamadığından kongre, 23 Temmuz 1919'a ertelendi. 23 Temmuz tarihi II. Meşrutiyetin (miladi takvime göre) yıldönümü olması sebebiyle tercih edilmişti.
6 Cevat Dursunoğlu: "Milli Mücadelede Erzurum" isimli eserin yazarı. Erzurum Kongresi delegeliğinden istifa ederek yerini Mustafa Kemal'e bıraktı. Kendisi başka bir ilçeden yeniden seçilerek kongreye katıldı.
7 Mor: "Mûr" (Karınca)
8 Fazlullah Moral Bey, anılarını Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsüne bağışlamıştır.
9 Kaynaklarda Yusuf Ziya Beyin unvanı Nafia Başkatibi veya Evkaf Başkatibi olarak kullanılmaktadır. Bu durum tarafımızdan bir çelişki olarak değerlendirilmiştir. Ziya Beyin özgeçmişinde unvanı Nafia Başkatibi olarak geçmektedir.
10 Bekir Sami Kunduğ: Eski valilerden. Tokatlı. Erzurum Kongresine katılmadı. Gıyabına Temsil Kuruluna seçildi. 'Manda'yı benimsetme amacıyla Mustafa Kemal ile yazışmalar yaptı. Buna rağmen Mustafa Kemal Paşa, İstanbul aydınlarının temsilcisi olarak düşündüğü Bekir Sami Beyi Temsil Kuruluna seçtirdi.
11 Erzurum Kongresi Delegeleri Sivas Kongresi'ne katılmak için memleketlerinden yetki almadıkları için, pratik bir çözüm getirilerek Doğu illerini temsil etmek üzere bu görev Temsil Kuruluna verilmiştir. Bu nedenle Doğu illerinden, dolayısıyla Sivas'tan ayrıca delege seçilmesi yoluna gidilmemiştir. Temsil Kurulu üyesi olarak Rauf (Orbay) ve Bekir Sami (Kunduğ) Sivas vilayeti kontenjanından seçildikleri için bir bakıma Sivas Delegesi sıfatıyla Sivas Kongresinde görev yapmışlardır.


konuyu incele istersen
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
azdır, daha, delege, erzurum, katılan, kongresi’nden, kongresi’ne, neden, sayısı, sivas

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Arapların Türk Katliamı ve Türklerin Müslümanlığı Kabul Etmesi commer Dini Konular 1 12-26-2013 10:49
Doğum kontrolü ve korunma rehberi Korax Cinsellik ve Cinsel Bilgiler 0 09-20-2013 01:49
Hayvanlar Dünyası Korax Kültür ve Sanat 0 03-10-2013 11:32


Şu Anki Saat: 09:07


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628