Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Dinimize Göre Kadının Giyimi Nasıl Olmalıdır

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-07-2015, 22:20   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Dinimize Göre Kadının Giyimi Nasıl Olmalıdır

Cenab-ı Allah kadınla erkeği ayrı iki cins olarak yaratmış, ikisinede ayrı ayrı görevler vermiştir. Cins özelliklerinin dışına çıkmalarını yasaklamıştır.

Başkalarına özenmek ve benzemek, kişilerin benliğini ve kimliğini yok eder, şeklen benzeşme diğer benzeşmelere götürür. Onun içindir ki erkekleşmiş kadınlar, kadınlaşmış erkekler görmek mümkündür.

İlim adamları kız ve erkek çocuklarını yetiştirirken oyuncaklarının ve giyiminin farklı olmasına dikkat çekmektedirler.

Kadın erkek benzeşmesi, sapık ilişkileri teşvik etmektedir. Ayrıca toplumda yetki ve görevler birbirine karışmaktadır. Bunalıma düşen ve intihar edenlerin sayısını artırmaktadır.

Kur’an yahudi ve hıristiyanlara benzememe konusunda ciddi uyarılarda bulunmuştur.

İslâm peygamberi hicret sırasında yahudilere benzememek için orucunu bozmuştur. Yanındakilerinde bozlamalarını istemiştir.

- Bir hadislerinde : “Kendilerini erkeklere benzetmeye çalışan kadınlara,kendilerini kadınlara benzetmeye çalışan erkeklere Allah lânet etmiştir. Erkeklerden kadınlara, kadınlardan da erkeklere benzeyenlere lânet olsun” (Buhari Libas) Prof. Dr. J. Canan (Hadis Ans : 17/1903) buyurmuştur.

- Birine de : “Yüzü koyun yatma, o cehennem ehlinin yatışıdır.” demiştir. (Age:17/1123) Diğer hadislerinde de:

- “Bir topluluğa benzeyen onlardandır”

- “Kadın elbisesi giyen erkeklere ve erkek elbisesi giyen kadınlara lânet olsun” (Riyaz’us-Salihın : 3/1663)

- “Üç kişi cennete giremez. Allah kıyamet gününde onlara rahmet nazarı ile bakmaz :

1-Anababasına isyan eden evlat,

2-Eşini kıskanmayan koca,

3-Erkeklere benzemeye kalkan kadın, kadınlara benzemeye kalkan erkek.” (Ahmet bin Hanbel : 11/134) buyurmuştur.

Kadınımsı davranışlar sergileyen biri için Hz. Peygamber sorar: -Bu nasıl bir adamdır? –“Kadınlara özenir” derler. Peygamber : “Bu adamı sürün çıkarın” buyurur.

Benzeşme gayreti çirkin, çirkin olduğu kadar da tehlikeli durumlara düşürür, farklı gözle baktırır.

Yaşlı bir kadın, uzun saçlı, kız görünümlü gence:

-“Kızım” der. Genç:

-“Ben kız değilim” deyince kadın:

-“Pek de erken evlenmişsin.” Genç:

-“Ben evli değilim.” deyince kadın :

-“Vah vah yavrum genç yaşta dul kalmışsın.” demiştir.

Erken yaşlarda başlayan benzeşme, Hünsa denilen kadın mı, erkek mi olduğu belli olmayan bir yaratık ortaya çıkar.

Allah insanı erkek olarak yarattıysa erkekçe yaşamalı, kadın olarak yarattıysa, hanım efendi olarak yaşamalıdır. Değilse sevimsizleşecektir, mânende kendisi zarar görecektir.

Benzeşme, iyi yönde ve güzel şeylerde olursa, güzel olur. Birde örnek güzel olursa, sonuçda güzel olacaktır.MODAYA UYMAK

Moda, normal bir gelişme değildir. Sık sık değişir, zaman zamanda kendini inkâr eder. Bunun için çoğu kez olumlu olmaktan ziyade olumsuz gelişmelere neden olur. Bir bakıma moda, çılgınlığın adıdır. Bunun için modacılar, bir şeyler ortaya atarken bir de kural koymuşlardır : “Modanın eleştirisi olmaz” diye.

Moda çıldırtıyor, ne yapsın, nasıl yapsın baş döndürtüyor, israfı körüklüyor, aldatıcı, güdümlü bir hayat yaşatıyor, her şeyi altüst ediyor, ahlâki dinî ve millî değerlere isyan ettiriyor, tenkit edemiyorsun. Beğenen de, beğenmeyen de modacının ve modanın esiri oluyor.

Nasreddin Hocaya : “Bir şey icat ettin mi?” demişler. “Ettim” demiş. “Ama bende beğenmedim” diyede ilâve etmiş. “Neydi o icat ettiğin?” demişler: “Karla ekmek yemek” demiş.

Bir şey olsada olmasada, uysada uymasada adı moda oluyor, akan sular duruyor. Beğenen modacı oluyor…

Kendini bilen, kimlik kişiliğini kaybetmeyen, modanın esaretine girmiyor. Her zaman işin mantıklı olanını yapıyor.

Bugün dünyada moda evlerinin hemen hemen hepsi yahudilerin elindedir. Böyle olunca da kimlik kaybı ve israf söz konusu oluyor.

Çağdaş giyim olarak ifade edilen moda, inançtan ve geleneklerden uzaklaştırmaktadır. Onun için moda ile tesettür olmaz. Çünkü; tesettürün gayesi kötü bakışlardan korumakken, moda bütün dikkatleri toplamaktadır.

Moda da kişinin iradesi olmuyor. Kişi kendine yakışanı değil, yakıştırılanı seçmek zorunda kalıyor. Böyle oluncada bir kısım insanlar gülünç duruma düşüyor. Palyaço gibi maskaralık olur.

İslâm’da taklit yoktur, dikkat çekme yoktur.

PANTOLON GİYMEK

İslâm’da tesettürün özelliği, örtülmesi gereken yerlerin örtülmesi, içini göstermemesi, dikkat çekici ve vücut hatlarını belli etmemesidir. Pantolon, dar olup vücut hatlarını ortaya çıkardığı, dikkatleri çektiği ve erkek elbisesine benzediği için sadece pantalonun giyilmesi islâmi değildir.

Pantolon, etek altı, manto altı giyilirse ve genişçe olursa giyilebilir.

Pantalonun dar olması, sağlık yönünden de uygun değildir. Yetkili ağızlardan birkaç örnek verelim:

-“Deri ve Zührevi Hastalıklar Mütehassısı Dr. Yasemin Fatih, dar pantalonun kısırlığa ve mantar hastalıklarına yol açtığını, kandolaşımını engellediğini açıklamıştır.” (14-04-1994 Türkiye Gaz.)

-“ Uzmanlara göre dar pantolon, kandolaşımını ve kanın kalbe dönmesini güçleştirir. Damarların genişlemesine yol açarak, varise sebep olur. Ayrıca damar pıhtılaşmasına sebep olur. Hava almayı önler, mikropların üremesini kolaylaştırdığı için mantar ve egzama gibi deri hastalıklarına ve bacak sinirlerinin zedelenmesine, ayrıca erkeklerde cinsel iktidarsızlığa yol açar.” (Doç. Dr. Sefa Saygılı, Aile Sağlığı Ans. 2/284)

-“Dar giysiler nedeniyle dokuların kanla beslenmesi, engellenmektedir. Naylon, sentetik ve kot türü kumaşlar insan sağlığı açısından büyük risk taşımaktadır. (Doç. Dr. Ömer Faruk Şendur Selçuk Ün. Tıp Fak. Fizik ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başk.)

- Dr. Recep Yoldaş : “Dar pantolon ve streçler varisin önemli bir nedenidir. (30-07-2002 Yeni Asya).

- Aile Sağlığı Ansiklopedisinde : “Kadın doğum doktorları sağlıksız giyimden şikayetçi : Dar giysiler nedeniyle cinsel organlarda tahriş, ödem, deride çatlak, yırtık ve her çeşit tahribat, enfeksiyon, vajinal veya üriner iltihap gibi problemler görülmektedir.” denmiştir.

Görülüyor ki, dar elbise hem dinen, hem de sağlık açısından uygun değildir.

ÇALIŞMA ORTAMINDA KADIN

İslâm’da kadın çalışmaz diye bir şey yoktur. Meşru işlerde ve meşru ortamlarda kadın çalışmaya ihtiyacı varsa çalışır.

Çalışma ortamında kadın giyimine, davranışlarına dikkat edecek ve kadın, ciddiyeti elden bırakmayacaktır. Açık saçık, boyanıp, kokulanıp kadın çalışamaz.

Kadının meşru olmayan işte, meşru olmayan kıyafetle çalışması, kabul edilemeyeceği gibi kazancıda helâl olmaz. Kendi isteğiyle açınan kadının kazancının helâl olacağını kimse söyleyemez.

Açık saçık işçi, sekreter çalıştıran kimsede günaha girer. Bu yolla kazanılan paranında huzur veren bir para, hayır işlerine gidecek bir para olacağı söylenemez.

Durum böyle olunca giyimin, işin, işyerinin uygun olanı tercih edilirse, günahtan korunulmuş olacaktır.

Giyim, insanın inancının ve iffet anlayışının bir parçasıdır. Namuslu olmanın birinci şartı, namuslu görünmektir. “Sen kalbe bak”la olmaz. Kalbe Allah bakar, insanlar ise şekle şemâle bakar. Güzel kadın, açılıp saçılan kadın değildir. Açıklık, ciddi insan görünümü vermez. Eş, analık, evlilik gibi konularda da güven vermez. Açıklık genellikle şehvet duygusunu ön plana çıkarır. Taciz ve tecavüzlere kadar giden olaylara neden olur.

Örtünmek kadar örtüye lâyık olmak, islâma ve müslümana laf getirmemek de önemlidir. Her şeyden önce örtünmek hidayet işidir, herkese nasip olmaz. Örtünen, örtüye lâyık olması lazımdır. Neden? Çünkü onunla uğraşan çok olur. Örtü düşmanı onunla uğraşır, şeytan onunla uğraşır. Şeytan, çırılçıplak olanı ne yapsın? Onunla ne diye uğraşsın? Bu ona vakit kaybı olur.

Bir de insanın en yakınları uğraşır. En çok üzende budur. Babası, kocası örtünen bir kadına “aç” derse üzücü olmaz mı?

Birde zorla örtü olmaz. “Babam öyle istiyor, kocam öyle istiyor” denilerek örtünülmez. İslâm kadını, taviz vermediği gibi laf olsun diyede örtünmez. O, Allah’ın emrini yerine getirmenin şuuru ile örtünür. En önemliside islâm’ı temsil eder.

İslâmi tesettür, yarım yamalak örtü, karış karış yırtmaç, bakışları celbeden süs de değildir. Örtü Alemlerin Rabbı olan Allah’ın emridir. Allah emrettiği için örtünülür.

“Seni görünce bana fenalık basıyor, çok sıcak, nasıl böyle örtünüyorsun ayol!” diyene de bacım : “Allah böyle istiyor, ve cehennem daha sıcak!” diyebilmelidir.

Ayrıca: “örtünemiyorum”, “yapamıyorum” demek de insanın imanına zarar verir. Çünkü; Allah’ın emrine karşı gelinmiştir.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
dinimize, giyimi, gore, kadinin, nasil, olmalidir

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Facebook a virus bulasti nasil temizlerim faceye virus bulasti nasil temizlerim Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-26-2014 18:33
Felsefi Terimler Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 3 09-07-2014 08:57
Sosyolojinin Tanımı ve Konusu Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 09-07-2014 08:25
Rüya nedir islamda rüya nedir rüyanın sözlük anlamı nedir Yaso Off Topik 0 02-01-2014 11:11
Türklerde Örf, Adet, Gelenek ve Görenekler Korax Satırlarla Türkiye 0 01-10-2014 22:55


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:42 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628