Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

trakyada milli mücadele kahramanları - milli mücadele döneminde trakya

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 04-07-2015, 23:24   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart trakyada milli mücadele kahramanları - milli mücadele döneminde trakya

Edirne Yerel tarih Grubu, Mart ayı “Edirne Sohbetleri” toplantısında konuşmacımız Nihal Vardar'dı (Tuncer). Nihal Abla'nın çocukluk yılları Kaleiçi'nde geçmiş. Şimdi Atatürkçü Düşünce Derneği'nin bulunduğu o koca konak evleriymiş.
Burada çok değerli anıları var ablamızın; İsmet İnönü misafir olmuş evlerinde. Hangi odada uyumuş, uyandığında hazırlanan kahvaltıda neler varmış, hepsini detayları ile anlattı bize.
Atatürk'ün kızkardeş'i Makbule Hanım ise on gün misafir olmuş evlerinde. Onunla da ilgili çok güzel anıları var. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin değerli başkanı pirinç levha çakacağını söyledi; Böylece hem İsmet İnönü'nün hem de Makbule Hanım'ın bu binada misafir edildiği vurgulanacak.
Nihal Vardar (Tuncer) Edirne Ticaret Odası Başkanlarından Rıfat Vardar'ın kızı. Amcası Mithat Vardar da iki dönem Edirne Belediye başkanlığında bulunmuş.
Nihal Abla'nın ağabeyini de tanırsınız; Edirne'nin tanınmış avukatlarından Ehat Vardar. CHP Edirne İl Başkanlığım döneminde beraber siyaset yapmıştık rahmetliyle.
Senatör seçilmesini istiyorduk. Bilgisi, olgunluğu ve beyefendiliği ile onun hakkıydı senatörlük. Fakat çirkin politikalarla onun senatörlüğü engellendi. Bunları kısaca anlattıktan sonra asıl konumuza dönelim.

SESSİZ KAHRAMANLARI TANIYALIM
Rıfat ve Mithat kardeşler aslen Selanik'lidir. Üstelik Mustafa Kemal'in çocukluk arkadaşları. Aynı mahallede büyümüşler. İlkokulu beraber okumuşlar. Hatta akrabalıkları olduğu da söyleniyor. Salih Bozok da onlarla beraber büyümüş, aynı yaştalar. Salih Bozok, Vardar Kardeşler'le kardeş çocukları oluyor. İki kardeş, babaları Ali Rıza Efendi dahil, ailece 1915 yılında Selanik'ten Edirne'ye göç ettiler. İkisi de ticaret erbabıydı. Rıfat Vardar Zındanaltı'nda çorap fabrikası kurdu. Mithat Vardar da ticaretle uğraşıyordu.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Kurtuluş mücadelesi için Atatürk Anadolu'ya geçince Vardar Kardeşler'e haber gönderdi. Onları Ankara'ya çağırdı; “Milli mücadeleyi gelin beraber yapalım” dedi. Onlar da, “Biz milli mücadeleyi Trakya'da sürdüreceğiz, merak etmeyin beraberiz” dediler. Gerçekten Trakya'daki Milli Mücadele'de önemli işler yaptılar.

MÜCADELE İÇİN GİZLİ ÖRGÜT KURDULAR
Nihal Vardar (Tuncer) ablamız bana bir kitap verdi. Emekli Süvari Albayı Şerif Güralp anılarını yazmış bu kitapta. Kitabın adı “İstiklal Savaşının İçyüzü”. Babasının mücadele arkadaşı Albay Şerif bey, “Kızım Nihal'e” notu ve imzası ile hediye etmiş kitabını. İşte bu kitaptan Vardar Kardeşler'in Trakya' daki milli mücadelede neler yaptıklarını öğrenmiş oldum. Onların bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum. O zaman Rıfat ve Mithat Kardeşler'e neden “Sessiz kahramanlar” dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Önce Albay Şerif Güralp'in anılarından kısacık bir aktarma yapalım. Sonra devam edelim yazımıza.
“Batı Trakya'yı ellerine geçiren Yunanlılar, Babaeski istasyonunu da bir müfreze ile işgal ederek Edirne'yi adeta yarım daire şeklinde sarmış oluyorlardı.

Bu hadiselerden birkaç ay evvel gayretli bazı zevatla beraber (Edirne'nin Mevlana şeyhi, Selanikli Rıfat ve Mithat biraderler, Gazeteci Behçet, isimlerini şimdi hatırlamadığım daha altı hamiyetli zatla beraber kendi kendimize bir müdafaa cemiyeti kurmuştuk. Bizim toplantılarımıza Kolordu Kurmay Başkanı Yarbay Cemil de iştirak ediyordu. Edirne Posta Telgraf Şefi Aziz Bey de cemiyetimize faydalı haberleri yetiştirmekle en mühim yardımı yapıyordu.”

Oniki kişilik gizli cemiyette en ağır başlı olan Rıfat, lider konumundaydı. Cemiyet kurulalı dört ay geçtiği halde önemli bir gelişme yoktu. Bir gün çekirdek kadrodan üç arkadaş Rıfat Bey'in Zındanaltı'ndaki çorap fabrikasında buluştu. Atıl durumda kalındığı, gereken hazırlıkların yapılamadığını dile getirerek dertleşiyorlardı. Rıfat, Mithat ve Şerif Bey'di dertleşenler. Rıfat Bey o arada şöyle söyledi;

“ Yahu Şerif Bey biz Selanikli'yiz, Edirneliler'in yerlilerini pek iyi tanımayız. Sen buralısın, birçok kimseleri tanıyorsun. Yerlilerden güvendiğin kimselere cemiyetimizi söylemeden bir silahlı kuvvet teşkil edemez miyiz? Subay olmak dolayısıyla bir çok subayla samimi görüşüyorsun, onların birliklerinden istifade mümkün değil mi...?
Bahsettiğim anı kitabının yazarı Şerif bey o tarihte üsteğmen rütbesinde bir subaydı. Şimdi sözü ona bırakıyorum;
“Rıfat Beyin sözlerini dinledikten sonra aklım başıma geldi. Hemen o gün icraata geçtim. Kıyık semtine giderek bir kahvehane işletmekte olan Edirne'nin sayılı fırtınalarından Pehlivan Yangöz İsmail Ağa'yı kahvesinde bularak yanına oturdum. İsmail Ağa o devirlerde bir subayla ahbap olmayı iftihar vesilesi sayan Edirne kabadayılarından biri olduğu için beni çok beşuş karşıladı. Kahveler ısmarladı. Sigaralar ikram etti. Şuradan buradan konuşurken meseleyi yavaş yavaş açmaya başladım.
İsmail Ağa ne olacak bu Edirne'nin hali ?
Şerif Bey bizim bu işlere aklımız ermez ki bir şey söyleyelim. Bildiğin bir şey varsa söyle.
Edirne Bulgar istilasını gördü, berbad oldu. Şimdi İtalyan ve Fransız işgali altında bulunuyor. Babaeski istasyonu Yunanlılar'ın elinde. Acaba birkaç gün sonra İzmir gibi Edirne'yi de Yunanlılar işgal etmek isterse onları alkışlarla mı karşılayacağız, yoksa silahlarımızla mı?
Dediğim zaman Yangöz İsmail'in gül gibi kıpkırmızı olan yüzündeki siyah bıyıkları dimdik oldu. Yere bakan yüzü havaya kalktı. Bana yan yan bakarak;
Şerif Bey seni çocukluğundan tanırım. Bir şey yapmak lazım geliyorsa düş önümüze. Bütün sağ kalmış Edirne delikanlıları emrindedir. Allah bize başka düşman göstermesin. Eğer Yunanlılar gelirse senin kumandanın altında hepimiz şehit düşünceye kadar vuruşuruz” dedi.
Benden en az on beş yaş büyük olan İsmail Ağa o anda nazarımda dağlar gibi bir kahraman olmuştu.
Aşk olsun İsmail Ağa, senin mert ahlakından bunu beklerdim.Yalnız bu işi sıkı ve gizli tutalım ve çabuk teşkilatlanalım.
Derken elindeki gümüşlü kırbacı, ince zarif endamı ile bir çelik mızrağı andıran diğer eli çolak olduğu için Çolak Sabri Bey denilen zat (Süvari teğmeni iken bir kaza neticesinde sakatlandığı için tekaüt edilmiştir) içeri girerek;
Selamünaleyküm, yahu Şerif sen buralara gelir misin? Hangi rüzgar attı seni? deyince, İsmail Ağa;
Otur Sabri Bey, otur. Bizim yaramaz mektepli yaman konuşuyor. Biz uyku uyurken o neler düşünüyor. Şaştım kaldım.
Sabri bey yanımıza otururken; İsmail Ağa bana hitab ederek devam etti;

Sabri bey bizimdir. Kendisini tanırsın. Ondan saklı işimiz yoktur. Buişlerde bizim akıl hocamızdır. Durumu kendisine söyle. Ben de dinleyim. Ne yapacaksak karar verelim.
Demesi üzerine bütün kötü ihtimalleri ortaya dökerek konuştum. Sabri bey makul, ateşli, çok vatanperver, cesur bir zattı. Onunla on dakikada anlaştık.

Onları ikinci ziyaretimde Yangöz İsmail, 220 silahlanmış delikanlının hazır olduğunu, günden güne bu kuvvetin daha da artacağını söylediği zaman hayretler içinde kaldım. Sabri bey ise 80 atlı, 120 silahlının hazır olduğunu, istediğim zaman teftiş edebileceğimi, bir yandan da gönüllü toplamayı sürdürdüğünü söylediği zaman göğsüm kabardı.”

Bu güzel haberleri aldıktan sonra Zındanaltı'ndaki çorap fabrikasına gitti Şerif bey. Burada Rıfat ve Mithat kardeşlerle buluştu. Onlara isim açıklamamak şartı ile hazırlanan kuvveti bildirdi. İki kardeş sevinçlerinden yerlerinden fırlayarak boynuna sarıldılar Şerif Bey'in, yanaklarından şapur şupur öptüler.

Vardar Kardeşler yaptıkları ile hiçbir zaman övünmediler. Çocukları ve torunları da öyle. Başkaları olsa şimdiye kadar yüzlerce defa televizyonlara çıkar, gazetelere beyanat verirdi. Fakat onlar hep sessiz kaldılar.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
doneminde, kahramanlari, milli, mucadele, trakya, trakyada

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
10 adet milli park ornegi Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 03-29-2015 14:35
İlker Alp hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:56
Milli Kültür Nedir? Milli Kültürün Önem ve Unsurları Korax Satırlarla Türkiye 0 01-10-2014 22:52
MİLLİ MÜCADELE YILLARI (Geniş Arşiv-resimli) Korax Mustafa Kemal Atatürk 27 03-09-2013 20:39


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:50 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628