Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

insanlar arasında ilişki anlaşma nasıl olmalidir yazi

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-04-2015, 12:39   #1
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 671
Teşekkürleri: 0
9 mesajına 9 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 346
aknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud of
Standart insanlar arasında ilişki anlaşma nasıl olmalidir yazi

İletişimin üç temel unsuru vardır.
ileti%C5%9Fim
Söz: Söylenilen şey, içerik
Ses: Bir şeyi söylerken kullanılan ses tonu, tonlama
Beden dili: Jest ve mimikler
a ) Jest: Ellerimizle yaptığımız hareketlerdir.
b ) Mimik: Yüz ifadelerimizdir.
1967 yılında Albert Mehrabian adındaki bilim adamının yaptığı araştırmaya göre iletişimde sözün etkisi %7, sesin etkisi %38, beden dilinin etkisi ise %55 tir. Günümüz insanları %45 lik oranla iletişim kurmaya çalışmakta, %55 lik oranı yani beden dilini kullanmamaktadır. Diğer iletişim unsurlarından daha yüksek bir orana sahip olan beden dilini hayatımızda kullanmamak aslında büyük bir eksikliktir.
İNSANIN ÇEVRESİNDEKİ KAPSAMA ALANLARI
İnsanın kendi çevresinde dört tane farklı katman vardır ki bu dört farklı katmana insanın kapsama alanı denilir. Her kapsama alanının özellikleri ve bu alanlara girebilecek insanlar farklıdır. Bu kapsama alanları, birinci alan (özel alan ), ikinci alan ( kişisel alan ), üçüncü alan ( sosyal alan ), dördüncü alan ( genel alan ) şeklinde dört ayrı basamakta incelenir.
Birinci alan: Bu alana özel alan denilir. Bu alan 0 ile 50 santim arasındaki yani kişinin kendi bedeni ile 50 santim arasındaki alandır. Ortalama bir kol uzunluğu kadar bir mesafeyi kaplamaktadır. Yani kişi kolunu öne doğru uzattığında parmak ucundan kendi bedeni arasındaki mesafedir. Özel alan bedenimizi ve ruhumuzu tanımaya çalıştığımız bölgedir. Özel alan bedenimizi ve ruhumuzu tanımaya çalıştığımız bölgedir. Bu alan; başka bir kişinin özel alanımıza girmemesi için bütün savunma mekanizmalarımızı ve en ağır silahlarımızı kullandığımız alandır.
ileti%C5%9Fim
Özel alan varlığımızı temsil eder. Bu alan, bize zarar vermeyeceğinden emin olduğumuz kişilerin girebileceği alandır. Bu alana annemiz, babamız, çocuklarımız, eşimiz, sevgilimiz, birinci dereceden akrabalarımız, yıllardan beri tanıyıp güvendiğimiz dostlarımız, arkadaşlarımız girebilmektedirler. Özel alanımıza giren yabancılar ise tehdit olarak algılanmakta, bundan dolayı izinsiz bu alana giren yabancı insanlardan hoşlanmamakta ve bu insanları özel alanımızda görmek istememekteyiz.
Özel alan bireyin en çok koruduğu ve en çok önem verdiği alandır. Yabancı bir insanın özel ya da kişisel alanımıza girmesi bizi çok rahatsız eder. Tanımadığımız bir insanın birden bire gelip bize 0 ile 50 santim kadar yaklaşması durumunda biz o kişiyi özel alanımızdan çıkarabilmek için elimizle ileriye doğru iteriz, çünkü özel alanımıza girmiştir ve bize tehdit oluşturmaktadır. Asansörde kişiler ister istemez birbirinin özel alanına girerler. Aslında kişiler birbirlerine o kadar yakın olmaktan rahatsız olmaktadır. Ancak bulunulan alanın dar olmasından dolayı birbirlerinin özel alanlarından kaçmak gibi bir şansları yoktur. Böyle yerlerde bu sıkıntılı dakikaları geçirebilmek için genellikle birbirlerinin yüzlerine, gözlerine bakmamaya çalışırlar. Çünkü birbirlerinin özel alanlarına girmişlerdir ve birbirlerine karşı tehdit oluşturmaktadırlar, bu tehdidin üzerine birbirlerinin yüzlerine ve ya gözlerine bakmaları karşı tarafı daha çok huzursuz etmektedir. Bundan dolayı böyle yerlerde insanlar genellikle yere bakmaktadırlar.
Hayvanlar içinde durum aynıdır. Herhangi bir insanın bir hayvana yaklaşması veya dokunması hayvan tarafından, kendi özel alanına bir tecavüz olarak algılanabilmektedir. Hayvanlar kendilerine ait olan bölgeleri korurlar ve bu bölgeleri özel kokularla işaretlerler. Herhangi bir hayvana normalden daha fazla yaklaşıldığında, hayvanın kendi alanına bir tecavüz olarak nitelendirdiği ve kişiye saldırdığı bilinmektedir. Hayvanlar belli bölgelere idrarlarını, kokularını bırakarak o bölgeye başka hayvanların girmesini de engellerler. Her hayvanın bu manada kendisine has bir kokusu vardır.
Her canlının bir egemenlik alanı vardır ve bu egemenlik alanının korumak ister. Bundan dolayı canlılar bütün savunma mekanizmalarını özel ve kişisel alanlarını korumak adına hiç çekinmeden kullanabilmektedirler.
ileti%C5%9Fim
İkinci alan: Bu alana kişisel alan denilmektedir. Bu alan 50 cm ile 1.20 cm arasındaki alandır. Yani bir kol uzunluğundan sonra gelen alan kişisel alandır. Kolunuzu öne doğru uzattığınızda parmak ucunuz’dan sonraki mesafe sizin kişisel alanınızı oluşturmaktadır. Bir kişi sizin özel alanınıza girmek istediğinde, elinizle kolunuzun uzanabildiği yere kadar itersiniz. Bu hareket o kişiyi kendi özel alanınızdan çıkartıp kişisel alanınıza sokmak ve mevcut tehdidi ortadan kaldırmak için yapılmaktadır. Kişisel alana çok yakın dost ve arkadaş olarak görmediğimiz ancak görüşüp, merhabalaştığımız insanlar girebilmektedir.
Üçüncü alan: Bu alana sosyal alan denilmektedir. Bu alan 1.20 cm ile 3 metre arasındaki alandır. Bu alan bir arkadaşlıktan ziyade sosyal hayatta yan yana gelmek zorunda kaldığımız insanların bulunduğu alandır. Sosyal alanda iş icabı görüştüğümüz insanlar yer almaktadır. Bakkal, manav, pizzacı vb. sosyal alanımızdaki insanlardır.
ileti%C5%9Fim
Dördüncü alan: Bu alana genel alan denilmektedir. Dördüncü alan diğer alanların dışında kalan en dış katmandaki alandır. Bu alan 3 metreden sonraki alanı teşkil etmektedir. Yukarıda saydığımız üç alanın dışında kalan bütün alan, genel alan içerinde yer almaktadır. Bu alana çok fazla müdahale etme olanağımız yoktur. Zaten bu alan bizi direk olarak ta bağlayan bir alan değildir. Kişiler bu alanda çok fazla söz sahibi değillerdir.
Vücutlar birbirine yaklaştıkça duygusal bağlılık ve sevgi artar. Vücutlar birbirinden uzaklaştıkça bağlılık azalmakta ve kişiler birbirlerine yabancılaşmaktadır. Bir kişi bizim ne kadar uzağımızda ise o kişi bize o kadar yabancıdır ve bu kişi bizim genel alanımızda yer alır. Bir kişi bize ne kadar yakınsa zorunluluklar hariç ( kalabalık cadde, asansör vb. ) o kişiye bağlılığımız ve sevgimiz artar ve bu kişiler bizim özel alanımızda yer alırlar. Evli bir erkeği başka bir kadınla el ele gezerken görürseniz, bu erkeğin karısını aldattığı kanısına varırsınız. Çünkü yanındaki bayanla el ele tutuşmuş olması bedensel yakınlıktan dolayı çok yakın oldukları ve aralarında bir bağ olduğu anlamını çıkarmanıza sebep olur.
Kapsama alanları sahip olduğumuz eşyalar ve alanlar içinde geçerlidir. Bir kişi arabasına bindikten sonra, bu kişinin özel alanı, arabası ile 0- 50 cm arasındaki mesafedir. Bu kişinin arabasına yani özel alanına birisi yaklaşırsa, kişi hemen bu yabancı ne yapıyor diye dönüp bakar ve telaşlanır. Erkekler için arabaları beden dilinin en önemli parçalarından bir tanesidir. Erkek için arabası prestijdir ( saygınlık, itibar ). Erkekleri, arabalarına yabancıların yaklaşması hatta tanıdıklarının bile arabasının içinde sigara içmesi, kuru yemiş yemesi ve etrafına dökmesi rahatsız eder. Çünkü araba artık erkeğin bedeninden bir parçadır.
ileti%C5%9Fim
Kendi odanıza sizden izinsiz ya da sizin iyi tanımadığınız birisi fazla yaklaşır ya da girerse özel alanınız olduğu için bundan rahatsız olursunuz. O kişinin bir an önce odanızdan çıkmasını ister bunun için elinizden ne geliyorsa yaparsınız. Anneler çocuklarının odalarını toplamaya girdiğinde, çocuklar özellikle ergenlik döneminde ya da daha büyük yaşlarda iseler annelerini kendi odalarında görmekten hoşlanmaz, istemez ve rahatsız olurlar. Hatta bu çocuklar annelerine, benim odamı toplama, benim eşyalarıma dokunma, ben böyle mutluyum, benim odama habersiz girmeni istemiyorum derler. Çocuk burada odasına giren annesi olmasına rağmen özel alanını koruma içgüdüsüyle hareket eder.
İnsanlar lokanta ya da pastane vb. yerlere girdiklerinde diğer müşterilere yakın olmayan boş masa ararlar. Bunun nedeni, benim bir özel alanım olmalı ve bu alana çok tanımadığım insanlar yaklaşmamalı, konuştuklarımı bu yabancı insanlar duymamalı, bu yabancı insanlar bedenime benim izin verdiğimden daha yakın olmamalı düşüncesi ile özel alanımızı koruma içgüdüsü yatmaktadır.
Yazar: Derya Talas
aknet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
anlasma, arasinda, iliski, insanlar, nasil, olmalidir, yazi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yiyecek ve İçecekler Korax Kültür ve Sanat 3 05-29-2015 12:26
İmam-ı Azam hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-26-2015 21:13
Facebook a virus bulasti nasil temizlerim faceye virus bulasti nasil temizlerim Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-26-2014 18:33
Sosyolojinin Tanımı ve Konusu Korax Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 09-07-2014 08:25


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:08 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628