Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Ebru sanatı örneklerine nerelerde rastlanılır ? ebru sanatı kullanılan yerler

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-15-2015, 11:00   #1
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 671
Teşekkürleri: 0
9 mesajına 9 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 345
aknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud of
Standart Ebru sanatı örneklerine nerelerde rastlanılır ? ebru sanatı kullanılan yerler

Hasta Eğitiminde Ebru Çalışmaları Üzerine Söyleşi

Ana Sayfa / Manşet / Hasta Eğitiminde Ebru Çalışmaları Üzerine Söyleşi
1360
Hasta Eğitiminde Ebru Çalışmaları Üzerine Söyleşi
Üniversitemiz bünyesinde, Kamu Hastaneler Birliği paydaşlığı ile altı ay önce hizmet vermeye başlayan MS Hasta Eğitim Okulunda; nörolojik, fizyoterapi ve FTR, nörojen mesane eğitimi, psikoterapi, ağız diş sağlığı ve öz bakım kontrolü destek faaliyetlerinin yanı sıra sanatsal ve sportif faaliyetler de yer almaktadır. Burada hedef hastanın sosyal bir birey olarak hayatın içerisinde kalmasını sağlamaktır. Okul Multiple Skleroz hastalığı ile ömür boyu yaşamak zorunda kalan hastaları sosyal, fiziksel ve ruhsal açıdan destekleme misyonuyla kurulmuştur. Ebru dersleri Yrd. Doç. Dr. Pınar YAZKAÇ hocamız tarafından verilmektedir. Hocamız ile ebru sanatı ve bu sanatın hasta eğitiminde kullanılması üzerine söyleşi gerçekleştirdik.
ebru2
Sayın Hocam Ebru sanatı bizim geleneksel Türk sanatımız olarak bilinir. Gerçekten Türk sanatı mıdır?
Sanat tarihçilerinin menşeini Uzak Doğu veya Orta Asya olarak gösterdikleri ebru sanatına en çok hizmet eden ve onu kendisine mal etmiş olanlar Türklerdir. Ebru bir Türk sanatıdır diyebilirim, bunun en önemli delili de, bütün dillerdeki ebru terminolojisinin Türkçe olması ve ebrunun dünyada “Türk kâğıdı” olarak bilinmesidir. Anadolu’da beş yüz yılı aşkın bir süredir icra edildiği bilinen ve ebru yapılan her ülkeye ve o ülkenin diline “battal, kumlu, taraklı, hatîb, şal, gelgit” gibi terminolojisiyle birlikte yerleşerek yüz yıllarca “Türk kâğıdı” olarak isimlendirilmiştir.
Sayın Hocam bu sanatın hasta eğitimi ile ilişkisi nedir?
Türk süsleme sanatlarımızdan olan ebru, sanat olmanın ötesinde kişinin ruh dünyası üzerinde olumlu etki oluşturması yönüyle de ilgi çekicidir. Kişiye sabırlı olmayı öğretirken; zihnini, duygularını ve bedenini bütünleştirip stres ve endişeden uzaklaşmasını da sağlamaktadır. Günümüzde Ebru sanatının psikiyatri alanında terapi amaçlı kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Suda yüzdürülen renklerle elde edilen Ebru sanatında, her biri diğerinden farklı, benzeri ve tekrarı mümkün olmayan bambaşka bir dünyaya kapılarını açıyor… Suyun rüyası ya da renklerin su üzerindeki dansları… Ebru teknesinin başına geçen kişi kendi ruh halinin resmini yapar. O gün içinde bulunduğu hâli adeta renklere yansıtır. Ruh dünyanızı çizebiliyorsanız, onu seyredebiliyorsanız, parmaklarınızla dokunabiliyorsanız siz yalnız değilsiniz. İnsanda paylaşma sevincini arttırdığı gibi sıkıntı ve stresi de yok eder.
Ebru yaparken hastalarınızı izliyorsunuzdur, bize onları anlatır mısınız?
Ebru yapan hastalarımızın, yaşadıkları sıkıntıları unuttuklarını ve rahatladıklarını fark ediyoruz. Yeni başlayan hastalar elbette telaşlı ve dikkatsiz olabiliyorlar. Onlara tekrar tekrar gösterip uygulatmak ve iyi sonuçlar almalarını sağlamak, hem onları hem de bizleri sevindiriyor. Çalışmalara başlarken hastaların özensiz ve rastgele ebru yapmaya çalıştıklarını görüyoruz. Fakat bu çalışmalar zamanla yerini daha dikkatli ve daha zevkli çalışmalara bırakıyor. Elbette hem öğrenen hem de öğreten için sabır birinci şart.
Hastalarımıza önce fırçayı tutma ve boyayı serpme tekniklerini öğretiyoruz. Daha sonra tekne ve boyaların denge ve ayarlarında kontrollü olma becerisini kazandırmaya çalışıyoruz. Sağlam bir battal ebrusu yapmanın püf noktalarını, nerede durulması gerektiğinin önemini anlatıyoruz. Ebru tekniklerinden; battal, gel-git, taraklı, şal, somaki, klasik çiçek, hatip, dalgalı ebru gibi farklı teknikler gösteriyoruz. Burada Ebru aslında terapi amaçlı yapılıyor ama esas olan bunu bir meşguliyet, dinlenme, yararlı zaman geçirme ve ortak alan paylaşma gibi amaçlarla destekliyoruz. Hastalarımızı, teknik açıdan birkaç müdahale dışında tamamen serbest çalışmaları konusunda yönlendiriyoruz. Bu bakışla hastaların içinde bulundukları ruh hallerini renklerle ve desenle dışa vurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz ve Onlar bunu çok güzel bir biçimde başardılar. Aslında maksadımız ve önemli olan kusursuz ebru yapmaları değildi. Malzemeyi özgürce ve spontane kullanarak iç dünyalarını yansıtmalarını amaçlıyoruz.
Kullanılan boyalar kimyasallar sağlık için zararlı değil mi?
Ebru’da tamamıyla geleneksel ebruda kullanılan doğal malzemeleri kullanıyoruz. Kitre, öd, toprak boyalar ve şamua kâğıt. Fırçalarımız gül dalı ve at kılından yapılmış. Bütün öncelikle de su, malzemenin doğal ve el yapımı olması, sağlığa zararlı hiçbir kimyasal madde kullanılmaması önemli, bunlar ebrunun rahatlatıcı özelliğini arttırıyor. Biliyorsunuz insan vücudunun 4/3 ü su, dünyamızın da su dengesi aynı oranlara dayanıyor. Hareket eden su, pozitif iyonlar yaydığından insanlar üzerinde olumlu etkileri oluyor. Yani suyun rahatlatıcı bir etkisi olduğu fiziksel ve kimyasal olarak, bilim insanları tarafından ispatlanmış durumda.
Hastaları nasıl motive ediyorsunuz, belki de ilk defa böyle bir sanatla tanışıyorlar?
Çalışmalarımızı önce öğrencilerimize bizler gösteriyoruz, sonra bireysel olarak tek başına denemelerini sağlıyoruz. Birkaç denemeden sonra hastalar genellikle kendilerini rahatlamış, hafiflemiş ve dinlenmiş hissediyorlar. Bunu hem hastalarımız kendileri ifade ediyor, hem de bizler gözlemleyebiliyoruz. İsteksiz, negatif bir tavırla gelenler giderken gülümsüyorlar, teşekkür ediyorlar. Çalışma bittiğinde hemen herkes bir sonraki çalışmanın ne zaman olacağını soruyor. Ebruyu ilk kez yapacağı için yapmak istemeyen, yapamam diye çekinen kişiler, teknenin başına geçerek yapabildiğini gördüğünde, zannettiği kadar zor bir iş olmadığını fark edince hastanın kendine güveni de geliyor.
Hastalar ebru yaparken meşgul oluyorlar, bir şekilde meşguliyet terapisi. Sizce ebru yapmayı diğer sanatsal çalışmalardan ayıran nedir, şunu demek istiyorum; tedavide farklı yeri nedir?
Ebru yaparken özgür iradeniz kısıtlıdır; damlaların düşeceği yeri, büyüklüklerini kontrol edemediğinizi anlarsınız. Kontrolün yüzde yüz ebru yapanda olmadığını, ebruda kişinin iradesini aşan yönlerin olduğunu görüyorsunuz. Bu mükemmeliyetçi ve takıntılı kişilerin her şeyi kontrol edemeyeceklerini idrak etmelerini sağlıyor. Yani bir yerde tevekkel olma hali… Hastalar ebru yapmaya yoğunlaştıklarında, “ân’ı yaşamanın önemini kavrıyor. Burada geçmişin sıkıntılarından, geleceğin kaygılarından uzaklaşıyorlar. Kişi olumsuz duygu ve düşüncelerden uzaklaşıyor. Ebru yaparken insanın aklına kötü bir şey gelmesi imkânsız… Çünkü Ebru statik değildir, hareket vardır. Sudaki renk ve desenler sürekli değişir. Bu da hastaların zihinlerinin olumsuz düşüncelerden uzaklaşmasını sağlıyor. Suyla ve renklerle oyun oynama, hastalara uzun zamandır unuttukları çocukluklarını yeniden hatırlatır, stres ve endişeden uzaklaştırıp rahatlatır.
Ebruda kişiler iç dünyalarını farkında olmadan, kendiliğinden yansıtırlar. Tıpkı bir ayna vazifesi görür ebru… Kişi bilinçli olarak kendisini farklı, iyi ya da kötü göstermek isteyebilir ama ebru teknesine düşen damlalar ve kullandığı renkler, şekillendirme tarzıyla kişinin iç dünyasını yansıtır. “Bugün karamsar bir ebru yapacağım” diyen bir hastanın rengârenk, cıvıl cıvıl bir ebru yaptığını, “canım sıkılıyor, koyu renkler kullanacağım” diyen bir hastanın pembe, sarı, açık mavi kullandığını gözlemledim. Yansıma spontane gelişiyor. Hastalar sözel olarak ifade edemediklerini farkında olmadan suya yansıtıyorlar, duygularının dışavurumunu görüyoruz suda.
Ebru, sabırlı olmayı gerektirir, kontrolün tamamen kişinin kendisinde olmaması ise kişiye “olanı kabul etme” olgusunu öğretir. Ebru, kişiyi günlük hayatından çıkartarak ruh dinginliği sağlar.
Ebru yapan kişi, o an ki duygu ve düşüncelerini, renk ve desen olarak dışa vurabilir, kendisiyle ilgili yepyeni bir bakış açısı kazanır, dikkatini suya ve renklerin hareketine yoğunlaştırdığında ise gerginliği azalır, zamanın nasıl geçtiğini fark etmez.
Hastaların yaptığı ebruya baktığınızda hastanızı nasıl analiz edersiniz?
Ebru sanatı kişilerin iyileştirici yönünde etkisi olduğu gibi gözlemleme açısından bize yol gösterici işaretler veriyor. Buraya gelen hastalarımız kendi becerilerini keşfetmiş oluyor ve bunların da pozitif bir yansıması oluyor. Ebru sanatında kullandıkları renkli boyalarla farklı desenler ortaya çıkarıyorlar. Burada da kişinin iç ve ruhsal dünyası doğrudan resimlere aktarılıyor. Hiperaktif hastamızın daha yoğun ve canlı renkte boyalar kullandığını görüyoruz. Çekingen durumda olan hastamızın daha az boya ve koyu renkte boyalar kullandığını düşünüyoruz. Bunlar hastalıkların takibinde de bize yol gösterici oluyor.
Hasta okulu sizce hastalara ne kazandırdı?
MS Okuluna gelen hastaların terapilerle sosyalleştiklerini, kendilerini ifade edebildiklerini ve özgüvenlerinin arttığını söyleyebiliriz. Kişiyi topluma katacak, kendi iç dünyasındaki becerileri açığa çıkaracak bir takım aktiviteler yapılmalı. Bu bağlamda sanatın çeşitli dallarından, ebru, seramik, takı, resim gibi teknikler uygulanmalıdır.
Yurt dışında da ebru sanatı terapi olarak kullanılıyor mu?
Elbette… Örneğin yurtdışında da çok sayıda öğrencileri olan değerli sanatkârımız ebrucu Hikmet Barutçugil, Amerika, Almanya, Avusturya, İsviçre, İspanya, Japonya, İngiltere, Pakistan, Suriye gibi ülkelerde sergi, konferans ve kurslar vermek üzere yıllardır seyahat ediyor. Dr. Gerhard Kadir Tuçek'in kurucu müdürlüğünü yaptığı Avusturya Etnomüzikoloji Enstitüsü öğrencileri de müzikterapi eğitimi dışında Barutçugil'den aldıkları ebru eğitimlerini, Türkiye'de Ebristan'a gelerek tamamlıyor ve mezuniyet diplomalarını alıyorlar. Barutçugil'in öğrencileri daha sonra Almanya, Avusturya, İsviçre, İspanya ve İtalya'da hastane ve özel kliniklerde hastaların tedavisinde ebru sanatından faydalanıyorlar. Klagenfurt Hastanesi Pskiyatri Hastanesi, psikiyatrist doktorları da hastalarının tedavilerinde ebru sanatını kullanıyor. Bir başka örnek; Hollanda'da faaliyet gösteren Rumi Sanat Enstitüsü, hafif psikolojik sorunları olan insanlara ebru sanatı aracılığıyla terapi imkanı sağlıyor.
Rotterdam şehrinde hat ve ebru dersleri veren Dr. Mehmet Refii Kileci Ebrunun önemini, "Osmanlı döneminde musiki makamları bir tedavi aracı olarak kullanılmış. Hastanelerde farklı makamlarda hastalara uygulanarak olumlu sonuçlar elde edilmiş. Ebrunun da insanları ruhen rahatlatması durumu yeni keşfedildi. Biz de Türk musikisindeki makamlardan istifa ederek, ebruyu bir terapi vasıtası ve aracı olarak kullanıyoruz. Hollanda'daki çeşitli psikiyatri kliniklerinden hafif sıkıntılı hastalar bize geliyor. Onları ebru sanatı ile rahatlıyoruz." şeklinde ifade etmiştir.
Refii Kileci, şu ana kadar 500'den fazla insana ebru kursu verdiklerini ve 6 Hollandalının da kendi öğrencilerine bu sanatı yaymaya başladıklarını aktardı.
Bizim ülkemizde durum nedir? Yapılan uygulamalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ülkemizden örnek verecek olursak; İstanbul NP (Nöröpsikiyatri) Hastanesinde de; danışanların patolojilerini azaltmak, sağlıklarını sürdürebilmeleri ve sosyalleşmeleri için yardımcı olmak, özgüvenlerini, çeşitli becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak, boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmelerinin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla müzik, resim-el sanatları, spor ve ebru sanatını içeren ergoterapi (sanat terapisi) çalışmaları yürütülmektedir.
Yine ülkemizden bir başka güzel örnek; Bilecik Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı (TRSM) Sorumlusu Psikiyatri Uzmanı Hülya Turgut, merkezde 1 sosyal hizmet uzmanı, 3 psikolog ve 2 yardımcı sağlık personeli ile 141 kişiye hizmet verdiklerini söylemiştir. Ebru sanatının hastalara artı katan bir sanat olduğunu ifade eden Turgut, psikiyatri hastaları ile ruhsal sıkıntıları olan kişilerin sadece ilaçla tedavi edilmelerinin eksik bir tarafının olduğunu ve bu bağlamda sanat terapileri içerisinde yer alan ebru sanatının yoğun ilgi görerek ve fayda sağladığını kaydetmiştir.
Ebru çalışmalarınızda öğrencilerinizde yer alıyor, kim bunlar, sizin seçtiğiniz öğrenciler mi?
Hastalarımıza ebru eğitimini Dumlupınar Üniversitesi, Gelenekli Türk El Sanatları Topluluğu olarak veriyoruz. Topluluktaki öğrencilerimiz Güzel Sanatlar Fakültesi 4. sınıf girişimcilik dersini alan gönüllülerden oluşuyor. Gönüllü olarak çalışan öğrenciler; gönülden gönüllere yol yapan, yol bulan güzel insanlar. Onlar geleneksel Türk sanatımızı tanıtmak, sevdirmek davasında olan gençlerimiz…
aknet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
ebru, kullanilan, nerelerde, orneklerine, rastlanilir, sanati, yerler

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hikmet Barutçugil ( 1952) hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 0 02-25-2015 16:45
Türk Süsleme Sanatları - Ebru Sanatı Nedir Korax Satırlarla Türkiye 0 01-10-2014 22:35


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:29 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628