Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Mısır nerede hangi şehrimizde yetiştirilir

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-18-2015, 23:34   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
icon37: Mısır nerede hangi şehrimizde yetiştirilir

Ülkemiz mısır üretim alanı 570-600 bin hektar arasında değişmektedir. Bu üretim alanının %50-60'ında hibrit tohum kullanılmaktadır. Yıllık üretim ise yaklaşık 2.5 milyon ton civarındadır.
Türkiye'nin üretimi tüketimini karşılayamadığından her yıl bir milyon ton civarında mısır ithal edilmektedir. Bu nedenle mısır ülkemiz için vazgeçilmez bir üründür. Üretimi arttırmak için hibrit mısır üretimi yapılan alanları arttırmak zorundayız. Bunun için yeni mısır üretim alanlarının bulunması önem arzetmektedir. Ülkemizde onlarca tohum firmasının çoğu mısır tohumluğu işiyle uğraşmaktadır.
Özel sektörün mısır tohumluğuna ilgi duymasının sebeplerini şöyle sıralamak mümkündür.
1- Hibrit olduğu için her yıl tohumluğun satınalınma zorunluluğu.
2-Her yıl artma zorunda olan aktif bir pazarın oluşu.
3- Birim fiyat yönünden buğday, pamuk ve soya'ya göre daha pahalı olması.

Yani yükte hafif pahada ağır oluşu. Serbest rekabet koşullarında yarışan firmaların artması
1- Kalite
2- Fiyat konularında tüketici lehine gelişmeler sağlayacaktır.

Bu nedenlerden dolayı HAZERA TOROS TOHUMCULUK A.Ş. olarak mısır tohumculuğu konusunda Amerikan GOLDEN WEST firması ile üreticilerimize yeni alternatifler sunmak amacıyla başlattığımız çalışmalar sonucunda KORDUNA mısır çeşidini kullanıma sunmuş bulunuyoruz. Bu çeşidimiz 1999 yılında Tarım Bakanlığı Tescil denemelerine giren 22 çeşit arasında birinci sırayı almıştır. Böyle bir çeşidi Türk üreticilerinin hizmetine sunmaktan mutluyuz.
KORDUNA
- Adaptasyon kabiliyeti yüksek - Düşük sıcaklıkta da iyi çıkış sağlar - Kurağa dayanıklıdır - Olumdan sonra dane nemi hızlı düşer - Yatmaya çok dayanıklıdır - Makınalı hasada uygundur - Derin kök sistemine sahiptir - İstikrarlı ürün kalitesine sahiptir - Verim potansiyeli çok yüksektir - Karadeniz, Marmara ve Trakya da ana ürün, Ege ve Akdeniz bölgelerinde hem ana hemde II. ürün,GAP bölgesinde ise II. olarak ekilebilir - Silaja uygundur
ÖZELLİKLERİ: Erken çıkış : Mükemmel Bitki boyu : Orta Sap mukavemeti : Çok iyi Kök mukavemeti : Mükemmel Koçan uzunluğu : 24-26 cm Dane kuruma : Çok hızlı Dane rengi : Sarı Hastalıklara mukavemet : Çok iyi Ekim sıklığı : 8000-8500 Tohum/Dekar Yetişme süresi : FAO 680
KONSUR
- Her türlü toprağa çok iyi adaptasyon yeteneği vardır - Hızlı ve sağlıklı ilk gelişme gösterir - Kurağa dayanıklıdır - Olumdan sonra dane nemini hızla kaybeder - Yatmaya karşı çok dayanıklıdır - Tarlada üniformitesi yüksektir - Makinalı hasada uygundur - Çok yüksek verim potansiyeli vardır - Ürün kalitesi istikrarlıdır -Ege, Akdeniz ve GAP bölgelerinde II. ürün diğer bölgelerde ana ürün olarak ekilir
ÖZELLİKLERİ: Çıkış : Çok iyi Bitki boyu : Orta Sap mukavemeti : Çok iyi Kök mukavemeti : Mükemmel Koçan uzunluğu : 20-22 cm Dane kuruma : Çok hızlı Dane rengi : Portakal sarısı Hastalıklara mukavemet : Çok iyi Ekim sıklığı : 8000-8500 Tohum/Dekar Yetişme süresi : 640 FAO
MISIR TARIMINDA ÖNEMLİ HATIRLATMALAR
İKLİM VE SU İSTEĞİ
Mısır dünya'da çok değişik iklim koşullarında yetişebilme özelliğine sahiptir. 58 derece kuzey, 40 derece güney enlemleri arasında deniz seviyesinden daha düşük yerlerle yüksekliği 4000 metreye varan yerlerde yetişebilmektedir. 125 günlük bir mısırın tükettiği toplam su miktarı iklime bağlı olarak 400-800 mm arasında değişir. Mısır'ın en iyi gelişebildiği sıcaklıklar ortamdaki su miktarına göre değişiklikler gösterir.
Mısır üretimi için ideal hava; gündüzleri 24-32 derece sıcaklık ve güneşli günler, 13-14 dereceye kadar düşen serin geceler, genelde yetişme süresince ve özellikle tozlanma zamanı %50'nin üzerinde nisbi nem. Mısır oldukça geniş PH sınırları arasında (PH=5.5-8.0) yetişebilir. Optimum toprak PH'sı 6.0-6.5 dir. Mısır çimlenme döneminde tuzluluğa dayanıklıdır. Bununla beraber tuza ve tuzlu sulama suyuna hassas bitkiler grubundandır. Mısır bitkisi geçirgenliği iyi fazla su tutmayan toprakları tercih eder.
Bunlar genellikle kil içeriği fazla olmayan siltli topraklardır. Bununla beraber drenajı ve tesviyesi iyi sulamadan sonra yüzey suyu kalmayan killi topraklarda da yetişir.
TOPRAK HAZIRLIĞI
Mısırda toprak hazırlığını ana ve II. ürün bazında ayrı ayrı düşünmek zorundayız. Ana üründe toprak hazırlığı geleneksel pamuk tarımındaki toprak hazırlığından önemli bir farklılık göstermez. Marmara ve Karadeniz bölgeleri dışında kalan diğer bölgelerde yoğun olarak yapılan II. ürün mısır tarımındaki toprak hazırlığı şu konularda önem arzetmektedir. 1- Zamandan kazanmak için birim zamanda fazla alan işlemek. 2- Toprak işleme girdilerini minimuma indirmek 3- İyi bir tohum yatağı hazırlamak. II. ürün mısır tarımında zaman çok önemlidir. Ekim zamanında kaybedeceğimiz gün sayıları hasada misli yansıyarak gecikmelere veya dane rutubetinin yüksek kalmasına neden olmaktadır.
EKİM ZAMANI
Mısır tarımında ekim zamanı verimi önemli derecede etkileyen faktörlerden biridir. Tohum yatağı seviyesindeki toprak sıcaklığı 10 dereceden aşağı olduğu zaman mısır tohumu normal çimlenemez. Normal çimlenme toprak sıcaklığının 14 derece ve daha fazla olduğu zaman meydana gelmektedir. Bu nedenle çok erken ekimlerden kaçınmalıyız.
ANA ÜRÜN MISIRDA ERKEN EKİMİN RİSKLERİ
1- Soğuk ve ıslak toprakta çıkış zayıflar, istenilen bitki sıklığı sağlanamaz. 2- Toprak işleme zorlaşır, yabancı ot kontrolu iyi olmaz. 3- İlkbaharın son donlarından zarar görebilir. BİTKİ SIKLIĞI Hibrid mısır yetiştiriciliğinde bitki sıklığı çok önemlidir. Bitki sıklığı kullanılan çeşide, gübre miktarına, iklim ve toprak yapısına bağlıdır. Çıkışta istenilen bitki sağlanamazsa daha sonra yapılacak uygulamalar bu eksikliğin neden olacağı verim düşmesini ortadan kaldıramaz. Bunun için dekardan hasat etmeyi düşündüğümüz bitki sayısının %15-20 fazlası sayıda tohum ekmemiz gerekmektedir.
GÜBRE KULLANIMI VE UYGULAMA ZAMANI
Mısır diğer tahıllara göre daha fazla bitki besin maddesi özellikle azot tüketen bir bitkidir. Dekardan 1000 kg. ve üzeri verim bekleniyorsa bitkinin topraktan alması gereken gübre miktarları saf madde olarak 24-26 kg. azot 8 kg. fosfor ve 8 kg. potas olmalıdır.
Bunlardan fosfor ve potas'ın tamamı ile azotun bir kısmı ekimle, azotun geri kalanı bitkiler dizboyu olunca verilmelidir. Gübre hesabı yapılırken tarla kayıpları gözönünde bulundurulmalıdır. Mısırın Büyüme Dönemleri (Gün) ve Gübre kullanım oranları 0-25 26-50 51-75 76-100 101-115 Büyüme ve Gelişme Dönemi Çiçek dön. Dane dol. Olgunlaşma Azot msn hc 8 35 31 20 6 Fosfor msn hc 4 27 36 25 8 Potas msn hc 9 44 31 14 2 Tablodan da anlaşılacağı gibi mısır bitkisinin besin maddeleri yönünden en kritik dönemi çiçeklenme başlangıcıdır.
Bu devrede bitki toprakta yeteri kadar besin maddesi ve su ister. Bu dönemde yapılacak bir uygulama hatası verimin tahmin edilemeyecek ölçülerde düşmesine neden olabilir.
YABANCI OT KONTROLU
Mısır bitkisi çıkış ve ilk gelişme döneminde yabancı otlarla mücadele etmesi zayıftır. Bu nedenle tarlanın yabancı otlardan en kısa zamanda temizlenmesi gerekmektedir. Geleneksel çapalama (el ve traktör) yöntemi ile çok kısa zamanda yabancı otları tarladan kaldırmak mümkün değildir. Mısır gelişmesinin ilk 30-35 gününü atlatınca yabancı otlardan çok az etkilenir. Yabancı otların mısır ile rekabeti su, ışık ve besin maddeleri yönünden olmaktadır.
Su mısır verimini sınırlayan önemli bir faktördür. Bunun yanısıra yabancı otlarda mısırdan daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Yabancı otlar 1 kg. kuru madde üretimi için yaklaşık ortalama 500 litre suya ihtiyaç duyarlarken mısır 400 litre suya ihtiyaç duymaktadır.
Birçok yabancı ot mısırdan daha fazla besin maddesi depo ederler. Örneğin: Chenopodium sp. (sirken) mısırdan 2 kat fazla azot, 3 kat fazla fosfor ve mısır kadar potas depo eder. Bu nedenlerden dolayı rekabet ortamını mısır lehine en kısa zamanda çevirmek lazımdır.
Bu anlamda herbisit kullanımı önem arzetmektedir. Mısır + Yabancı otlu gün sayısı % Verim düşüşü 10 20 20 23 30 28 40 30 80 40 Yukarda verilen araştırma sonuçları mısır bitkisinin yabancı otlarla beraber tarlada geçirdikleri günlere göre verim azalmasını göstermektedir.
SULAMA
Sulamada dikkat edilecek en önemli konuların başında zamanında sulama ve sulama suyunun özellikle sıcak havalarda en geç 8 saat içinde tarladan ayrılmasını sağlamak gelmektedir.
HASTALIK VE ZARARLILAR
Mısır bitkisinin mücadele gerektiren bir hastalığı yoktur. Ancak çeşitlerin belli başlı hastalıklara dayanıklı olması gerekmektedir. Bunlardan bazıları kök çürüklüğü, fusarium ve rastıktır. Mısırda önemli olan zararlılardır. Bunlar koçan kurdu, sap kurdu, yeşil kurt,afit,kırmızı örümcek,karadrina ve nezera(kokulu böcek) dır. Bunların yanısıra toprakaltı zararlılarıda önemlidir. Tüm bu zararlılarla zamanında ve etkin mücadele yüksek verimin vazgeçilmez şartıdır.
MISIRIN OLGUNLAŞMA SÜRELERİYLE İLGİLİ DÜNYADA KULLANILAN DEĞİŞİK SİSTEMLERİN KARŞILAŞTIRILMASI
GÜN SAYISI FAO GGD (ABD) 70 100 1650 75 1750 80 200 1850 85 1950 90 300 2050 95 2150 100 400 2250 105 2350 110 500 2450 115 2550 120 600 2650 125 2750 130 700 2850 135 2950 140 800 3050
NOT: Her 10 güne 100 FAO ve her 1 güne 20 GGD karşılık gelmektedir.


Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
hangi, misir, nerede, sehrimizde, yetistirilir

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çölde Uyuyan Sır (Tom Holland) – Roman (Kitap) Özetleri Fearleon Kitap Özetleri 0 05-04-2015 20:24
Çağdaş Türk Ve Dünya Tarihi Klasik Soru Cevaplarla Tekrar Korax GeoMetri 0 04-07-2015 23:06
Hangi otomobil nerede üretiliyor hangi otomobil hangi ülkenin arabasıdır Yaso Teknik Bilgiler 0 02-01-2014 11:28


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:46 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628