Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Kitabın tarihçesi hakkında bilgi verir misinz

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-01-2015, 15:47   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart Kitabın tarihçesi hakkında bilgi verir misinz

kitaplarKitap, basılı kâğıt yapraklarının bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan – yazı destesidir. Kitap bugünkü haline gelinceye kadar çeşitli biçimlerden geçmiş, medeniyet tarihiyle birlikte gelişmiştir.
İnsanlar duygularını, düşüncelerini kendilerinden uzaktakilere bildirebilmek, kendilerinden sonra geleceklere iletebilmek için yazıyı bulmuşlar, böylece yazılı eserler ortaya çıkmıştır.
Kitabın tarihini kısaca gözden geçirelim:
Kitap Nasıl Doğdu
Eski zamanlarda yazılar taş, maden gibi çok dayanıklı ağır malzeme üzerine kazılırdı. Sonra, tahta, kil tabakası gibi daha hafif, taşınabilir malzeme kullanıldı. Çinliler ipek kumaş kullandılar. Nil kıyılarında, yaprak haline getirilmiş papirüs lifleri kullanıldı. Kitaplar, ağaç bir silindire sarılmış ağır tornalar biçimindeydi. Yazı papirüsün yalnız bir yüzüne fırça ile yazılırdı.
Bilinen ilk kitaplar M. Ö. 2.700 yıllarında Eski Mısırlılar’ın dua, adak, vakıf gibi şeyleri içine alan «Ölüler Kitabı» dır. Papirüs Mısır’ dan Yunanistan’a geçti (M. Ö. VII. yüzyıl). Önceleri ağızdan ağza geçerek geleneğini sürdüren destan ve şiirler, böylece papirüse fırça ve kama ile tesbit edildi. Bu yazılar basitçe yapılan süsleme, duvar resimlerini andırıyordu.
M. Ö. II. yüzyılda Romalılar 15 m. uzunluğunda, 15-30 cm. genişliğinde papirüs tomarları kullanmaya başladılar. Bunlar Herculanum kazılarında yarı kömürleşmiş biçimde bulunmuştur. Roma’da bazısı halka da açık olan kitaplıklar, nadir kitap koleksiyoncuları vardı. Kitapçılar ithal ve ihraç ettikleri eserlerle geniş ticaret yaparlardı.
parsomenBazı Asya milletleri pek eski çağlardan beri sepilenmiş deriyi yazı malzemesi olarak kullanırlardı. Bergama (Pergamuın) koyun derisi hazırlama işinde büyük bir ün salmıştı. Buna parlak bir cila, mükemmel bir beyazlık verebiliyorlardı. Pachemin (parşömen) böylece ortaya çıktı.
Milâdın başlangıcında pek yaygın hale gelen bu yeni malzemenin kullanılışı, kitabın dış görünüşünü çok değiştirdi. Katlanabilen parşömen yaprakları dikilen, bir araya getirilen, bir ciltle muhafaza edilen defter şekline sokulabiliyordu. Kitap arkalı-önlü yazılabilen bir diktörtgen biçimine girdi. Parşömen papirüsten daha dayanıklıydı. Kazımaya, düzeltmeye dayanıyor, süslemeleri pek güzel gösteriyordu. Sayfalar numaralanabiliyor, fihristler konabiliyor, kolayca okunabiliyor, karşı karşıya iki metin konarak metin karşılaştırmaları yapılabiliyordu.
Bizans İmparatorluğunun en eski devirlerine ait İstanbul’dan kaçırılan bazı yazmalardan üçü Vatikan’da, biri de Paris Milli Kitaplığında muhafaza edilmektedir. Bunların bazısı minyatürlüdür.
Ortaçağ’da Kitap
Doğudan gelen akınlar Batıda kitabın gelişmesini tamamıyla durdurmuştur. Gollular yazı bilmezlerdi, yazmak için Yunanlı kâtip kullanırlardı. Ancak, VI. yüzyıla doğru, Avrupa’da ilk manastırlar kuruldu. Yağmadan kurtulabilen nadir yazmaları topladılar, VII. yüzyıla doğru, Mağripli korsanlar yüzünden, Mısır’dan gelen papirüs ithalâtı tamamıyla kesildi. Kitap ender bulunur bir nesne oldu. Parşömen pahalı, nadir olduğundan, bir kısım kopyacılar eski yazmaları silip yerine yeni metinler yazmaktan çekinmediler. Bu devirden kalan yazmalar, bilhassa dua kitapları, ruhani kanun metinleri, manastırların senetlerinden derlemeler, eski çağların nadir yazarlarına ait eserlerdir.
O sıralarda kitap kiliselerin, manastırların hazinelerinin bir parçası sayılırdı. Kalın tahta kapaklarla ciltlenir, demir veya bakırla köşeleri takviye edilir, üzerinde bulunduğu sıraya zincirle bağlanırdı.
Kitabı çoğaltmak üzere elde bir tek çare vardı: Kopya etmek. Bu ağır sıkıcı işi yapanları, zamanın minyatürleri bize gösterir: Bir elde kalem, ötekinde yazıyı kazımaya mahsus kalemtıraş, gözlerinin önüne konan örneği satır satır, dikkatle takip eden biri. O devirde harfler yazılmaktan ziyade resmedilirdi. Kaligrafi (hüsnühat) denilen güzel yazı (hattatlık) işi, sıkı kuralları olan bir sanattı. Süsleme (tezyin) ise, daha fantazi bir işti. XI. yüzyıla doğru manastır atelyelerinde işin teşkilâtlandırılması denendi: uzmanlar, kâtipler, musahhihler, yaldızcılar, ciltçiler arasında iş bölümü yapıldı.
XIII. yüzyılda eğitim – öğretim alanı genişledi, okuma ihtiyacı çoğaldı. Paris, Bologna, Padova gibi büyük üniversitelerde lâik kitapçılar bir kitabın nüshalarını çoğaltmak üzere başka bir usule başvurdular: Örnek yazmayı kısımlara ayırıyor, bu kısımları öğrencilere dağıtıyor, ücretle kopya ettiriyorlardı. Daha sonra bu kısımlar kitapçıya gidiyor, bir araya getiriliyor, dağıtılan parça sayısı kadar nüsha elde ediliyordu. Eğitim – öğretime ya-rıyan hukuk, dil, bilim kitapları için bu, epey hızlı bir çoğaltma aracıydı.
Başka bir önemli etken de işe karıştı : Yüzyıllardan beri Çin’de kullanıla gelen kâğıdın Avrupa’ya gelişi, Semerkant kervanlarıyla oldu. Paçavradan yapılan bu kâğıt, daha sonra Araplar’la İspanya’ya, Sicilya’ya geçti. XIII. yüzyıl başında İtalya’da, XIV. yüzyılda Fransa’da kâğıt yapılıyordu. Yumuşak, dayanıklı bir şekilde yapılan bu kâğıt, sıradan yazmalar için parşömenle rekabete girişti: Maliyeti gitgide düştü.
KİTAP BUGÜNE KADAR NE GİBİ SAFHALARDAN GEÇTİ?
Eskiler büyük, olayları gelecek nesillere bırakmak için büyük emeklerle anıtlar yaparlardı.
Kitabın icadından önce insanların öğretmek için anlatmadan başka yolları yoktu.
Mısırlılar hiyeroglif yazılarıyla bazı bilgileri kendilerinden sonrakilere bırakabildiler.
Deri üzerine yazılan yazılar taş üzerine kazılan yazılardan daha kullanışlı oluyordu.
Ortaçağda kitaplar elle yazılarak çoğaltılırdı, Aynı zamanda ciltçilik de gelişmişti.
Baskı makinelerinin, harf kalıplarının icat edilmesi kitapçılığa büyük yenilikler getirdi.
eski-kitapBaskı Tekniği Gelişince
Yazma işi ağır ve pahalı olduğundan, mekanik usuller denendi. XIV. yüzyıl sonlarında tahta oyma sanatı doğdu. Tahta üstüne gravürler çizerek dini tasvirler çoğaltılıyordu. Bunun için, resim bir tahta kalıp üzerine tersine kazılıyordu. Çizgiler bir çakı ile oyulurdu. Bu oyma mürekkeplenir, üstüne bir kağıt tabakası konur, kıl bir tamponla üzerinden geçilirdi. Elde edilen resimler fırça veya patronla boyanır, yaldızlanır, renklendirilirdi. Metin pek kısa olurdu.
Yazıya yarıyan yerin genişletilmesiyle birçok” yaprakların bir araya getirilmesiyle tahta baskısı kitaplara varıldı. Bunlar, kısa vaiz özetleri, ilk dilbilgisi kitaplarıydı. Bu tekniğin mahzurları : Tashih yapılamıyor, kâğıdın arka yüzünden faydalanılmıyor, her yeni metin için yeni bir kalıp gerekiyordu.
Makinistlerin, kuyumcuların, dökmecilerin yeni yeni araştırmaları, oynak (müteharrik) harflerin icadı ile sonuçlandı. Çelik kalıplarla tıpatıp birbirlerine benzer harfler elde ediliyor, bir presle kâğıdın her iki yüzü de basılıyordu. Matbaacılık doğmuştu.
Bu teknikle, ilk kitaplar 1450 sıralarında basıldı. Görünüşleri zamanın yazmalarını andırır, hala elle boyanır, yaldızlanır, süslenirdi. XV. yüzyılda kitap büyük boy, iki sütun üzerine basılırdı. Amacı hoşa gitmekten çok bir şey öğretmekti. Ancak bazen tahta oyma rejimler metne eklenirdi.
XVI. yüzyılda maliyeti indirmek, ulaştırma kolaylıkları sağlamak üzere kâğıt boylarını küçültmek teşebbüsleri görüldü. Venedik’te Aide Manuce, Paris’te Simon de Colines, Lyon’da Sébastien Gryphe gibi bilgin bazı kitapçılar Yunan ve Lâtin klâsiklerinden seriler çıkarmaya başladılar. Çokluk 300 olan baskı sayısı birden yükseldi. Nürnberg’de Koberger, Bâle’de Froben gibi bazı basımevi sahipleri birçok baskı makinesi birden kullanıyorlardı. Eramus’un bir tek eseri 30.000 nüsha basılmıştı.
Kitap, artık yazmaya benzemekten kurtulmuştu. Bir başlığı vardı. En eski basma kitaplarda bulunmayan, en sona atılan bibliyografya işaretlerini taşıyordu. Propaganda broşürleri, hicviyeler çoğaldı. Hele din savaşları devrinde halk edebiyatı gelişti. Sözlükler çıkarıldı, eleştirme eserlerinin yazılması gelişti. Notlu, açıklamalı bilim kitapları birbirini kovaladı. Çeşitli ülkelerin bilginleri arasında kültür alışverişi yapıldı. İlkin bir süs olan resimler, öğretici veya açıklayıcı olmaya başladı.
Daha sonra, tahta kalıp baskısı yerini bakır kalıp baskısına bıraktı. Belgeleri daha iyi çoğaltmaya yarayan bu usul sayesinde hartalarla, plânlarla’ süslü coğrafya, kozmografya, seyahatname gibi büyük eserler, bilim elkitapları çıkarıldı.
XVII. yüzyılda Fransa’da mesleki yönetmeliklerin sıkılığı, siyasi, dini sansür kitabın gelişmesini önledi. En iyi kitaplar artık Felemenk’te basılıyordu. Elzevier’lerin Leipzig’ deki, daha sonra Amsterdam’daki basımevleri klâsik metinlerden küçük boyda güzel koleksiyonlar bastılar. Fransız edebiyatını, felsefesini dünyaya bunlar yaydı.
XVIII. yüzyılda kitap tekniği değişmedi: Elle diziliyor, kol kuvvetiyle çalışan preslerde çeşitli kâğıtlara basılıyordu. Resimler, ikinci bir baskı gerektiren bakır kalıp üzerine oyuluyordu.
Bu çağda büyük teşebbüsler de oldu: d’Alembert ve Diderot’nun veya Panckouke’un ansiklopedileri gibi, büyük boy yüzlerce ciltlik önemli koleksiyonlar basıldı. Her şeye rağmen, XVIII. yüzyıl sonlarına kadar kitap seçkin bir zümrenin malı olarak kaldı. Halk tabakalarına inemedi.
Yeniçağ da Kitap
XIX. yüzyıl başlarında kitap pek büyük bir gelişme gösterdi. Bazı buluşlar bu ilerlemeyi hızlandırmıştı. Sürekli kâğıt yapımı sıradan kitaplar için kesik kâğıt yerine tomar halinde kâğıdın kullanılmasını sağladı. 1796′ da Fransa’da Firmin-Didot’nun bulduğu “stereotip” usulüyle harflerin serbest kalabilmesi için, formanın kalıbı alınıyordu. Bu klişeleme usulü, maliyet fiyatını çok düşürdü. Didot’nun Lâtin klasikleri serisinden bir cilt 75 kuruşa satılıyordu. 1812’de hizmete giren Koenig’in madeni pres makinesinin kullanılması, motor kuvvetinin ilâvesi, baskıyı günde 600 yapraktan 20:000’e çıkaran bir hız verdi. Günlük gazete fikirlerin yayılmasını hızlandırıp çabuk haber alma ihtiyacını doğurdu.
Kitaplar artık ciltli olarak satılmıyordu. Romantik devirde kitap kapakları çokluk resimliydi. Fasikül fasikül, cüz cüz satışı da denediler. Bu da onlara pek geniş bir okuyucu kitlesi kazandırdı. Taşbasması gibi resim basma usulleri., kitaba bir sanat eseri görünüşü vererek, çok sayıda baskı imkânı sağladı.
XIX. yüzyıl sonlarında foto-mekanik usuller, hakkâkın yerine doğrudan doğruya belgenin kendisini koydu. Sanat gravürü basma usulleri, yalnız lüks kitaplarda kullanılır oldu. Bunların baskı sayısı da pek azdı. Kitap demokratleşti, endüstrileşti, mutlu bir azınlığın malı olmaktan çıktı.
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bilgi, hakkinda, kitabin, misinz, tarihçesi, verir

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Damyeri köyü muhtarlıgı nüfusu ve hakkında bilgi kozan Sevgi Yurdumun Dört Yanı 0 07-23-2015 15:27
Yeşildere köyü hakkında bilgi iklimi nüfusu tarihçesi amasya Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 07-13-2015 14:10
Çayüstü köyü hakkında bilgi Suluova Amasya aknet Yurdumun Dört Yanı 0 05-31-2015 17:16
şehitli köyü hakkında bilgi nerededir nüfusu ulaşımı trabzon Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 02-19-2015 10:27
Akköprü nerededir beylikova Eskisehir hakkında genel bilgi Yaso Yurdumun Dört Yanı 0 02-01-2014 10:53


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:04 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628