Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Insanlığa nasıl faydalı olacağımizi anlatan bir yazi ornegi verirmisiniz

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 10-03-2015, 23:36   #1
ysd
 
Üyelik tarihi: Jan 2015
Mesajlar: 120
Teşekkürleri: 0
2 mesajına 2 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 82
ysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud of
Standart Insanlığa nasıl faydalı olacağımizi anlatan bir yazi ornegi verirmisiniz

Makale
“En Büyük Hizmet Başkalarına Faydalı Olmaktır”
İpek Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Akın İpek, üniversitenin 4’üncü kuruluş yıl dönümünde konuştu. İpek Üniversitesi’nin asıl kuruluş amacını “Bugün insanların yapabileceği en büyük hizmet, başkalarına faydalı olmaktır” sözleriyle özetledi.
İpek Üniversitesi kuruluşunun 4’üncü yılını kutladı. İpek Üniversitesi’nde yapılan kutlamada konuşan İpek Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Akın İpek, akademisyen ve öğrencilere seslendi.
Asıl Kuruluş Amacı Bu
“Bugün insanların yapabileceği en büyük hizmet, başkalarına faydalı olmaktır” diyen Akın İpek, üniversitenin asıl kuruluş amacının da bu olduğunu vurguladı. “Defalarca söylediğim gibi başkalarına faydalı olmak, insanları kendine hizmet ettirmek değildir. Biz bir araya gelerek insanlığa ne katma değer sağlıyoruz? Bütün insanlar için nasıl bir fayda sağlıyoruz buna bakmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Akın İpek: “Nereden Başlamıştık?”
İnsan hayatında sayabileceği önemli günler vardır. Evlendiği gün, çocuklarının doğduğu gün, doğum günleri gibi. Bugün de sanıyorum benim için sayacağım önemli günlerden bir tanesi. Ta uzun zaman önce kurmaya başladığımız bir hayalin bugün ilk defa resmi olarak bir katılımı gerçekleşiyor. Tabii rektörümüz beni davet ettiğinde hocalarımıza ne söyleyebilirim ne konuşabilirim diye düşünürken, hem vakitlerini israf etmemek için, ‘Nereden başladığımızı, hayata bakış açımızı anlatmaya çalışayım’ diye karar verdim. O yüzden de rica ettim bizim nereden başladığımızla ilgili bir şey getirdiler. Daha sonra arkadaşlarımız bunu inceleyebilirler. Bu bir hurufat. Madde itibariyle bir kurşun. Kurşundan yapılmış, madde olarak bir değeri yok. Bu da bu hurufatları yan yana dizerek meydana getirmiş olduğumuz kumpas. Benim rahmetli babam mürettipti. İlk başladığında. Çok küçük yaşlarda gurbete çıkıyor, Adana’ya gidiyor ve Adana’da mürettipliğe başlıyor. Mürettip, bu küçük parçaları bir araya getiren ustaya deniyor.
Küçük Parçalar Bir Araya Geliyor
Bunun üzerinde yazan bu harfler, dikkat ederseniz kasanın üzerinde her birinde ayrı ayrı küçük kareler var. Her harfin de o küçük kare içerisinde yeri farklı. Üzerinde dikkat ederseniz harfin yazacağı yer de yok. Yani bunu dizebilmeniz için bu harflerin o karede nerde olduğunu ezberlemek mecburiyetiniz var daha önceden. Sonra bunlar, o küçük kumpasın üzerinde önce kelime haline geliyor bu harfler yan yana getirilerek, sonra cümle haline getiriliyor, sonra bütün bir sayfa olarak tesviyeye getiriliyor. Bağlanıyor, basılıyor. Ve basıldıktan sonra insanlar onu okuyorlar. Manasını akıllarında bıraktıktan sonra bu hurufat tekrar aynı yerde dağıtılıyor, aynı şekilde dağıtılıyor. Ertesi gün, yine olayları, hadiseleri, dünyadan meseleleri, bu küçük hurufat parçalarıyla tekrar bir araya getirerek kelime kelime, cümle cümle, sayfa sayfa basılıyor. Basıldıktan sonra bunlar yine dağıtılıyor. Tabi burada küçük parçaları bir araya getirmek, insanın yaptığı en önemli özelliklerden bir tanesi. Kelimeler gibi, cümleler gibi, o mana anlatan sayfalar gibi, ses dünyası da böyledir. Tabiatta bulunan küçük parçaları, noktaları bir araya getirip bir mana ortaya çıkartıyorsunuz. O mana ile insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz.
O Kapasiteye Sahip Tek Varlık
Lezzetler de böyledir. Kainatta bulunan küçük küçük lezzet parçalarını bir araya getirir ve bir lezzet ortaya çıkartırsınız. Bu lezzetleri daha sonra insanlarda takdim edersiniz, daha sonra lezzet parçalarından siz o manayı aldıktan sonra tekrar kainata dağıtırsınız. Dağılır gider. Renk alemi de böyledir. Renkler de bildiğiniz gibi 7 renk var, tonları var. Güneşten beyaz olarak geliyor. Ve tabiatta her varlığın kendi kabiliyetine göre aldığı ve yansıtmış olduğu o renk, işte o küçük parçaları ayırarak ortaya getirmiş olduğu renktir. Bizler, insan olarak o renklerin anlamını idrak etme kapasitesine sahip tek varlığız.
İnsanın Böyle Bir Donanımı Var
İnsanın elinde anahtarlar var diyordum. İnsan elindeki anahtarlarla bu küçük parçaların bir araya getirmiş olduğu ses alemi, renk alemi, lezzet aleminin arasına girip dolaşabiliyor. İnsanın böyle bir donanımı var. İnsan bu kadar kıymetli bir varlık. Ve insan o ailemin içerisinde dolaşırken, o küçük parçaların hep birlikte bir araya getirebiliyor. Bu hurufatın üzerine bir de o küçük müzik parçalarını bir araya getirip onları da ekleyebiliyor. Böylece bir anda klip haline geliyor. Taşımış olduğu anlam daha da ağır olma imkanı sağlıyor. İşte insan, etrafta, kainatta dolaşırken hem yazılı, hem görsel, hem müzik, üst üste binerek taşımış olduğu manayı daha da yüksek seviyelere çıkartabiliyor.
Mucizelere İhtiyaç Duyulur
Bazen bu hurufatlar karışır, esasında tabiatta da karmakarışıktır. Onları, o harfleri bulup tekrar cümle haline getirmek, bir sayfa haline getirmek neredeyse imkansız hale gelir. İşte O zaman mucizelere ihtiyaç duyulur. İşte etrafta sürekli olarak görmüş olduğumuz, doğal karşılamış olduğumuz hadiselerin çoğu esasında mucize. Kainatta olan bu küçük ses parçaları, küçük mana parçaları, küçük lezzet parçaları darmadağın iken her sabah uyandığımızda yeni bir film makarasına film takıldığı gibi güneşin doğmasıyla, karanlığın yerini aydınlığa bırakmasıyla, hiçbir hayat emaresi olmayan zeminden bir halatın çıkıp, ucuna elmas, pırlanta, yakut gibi meyvelerin takılmasıyla, sanki sıradan bir şey oluyormuş gibi bir hayata başlıyoruz.
Mükemmel Yazılmış Bir Kitap
Tabii bu hayatın içerisinde insanın da bir yeri var. İnsan yeri maddesel olarak esasında çok da çok önemli bir yer değil. İnsan, esas itibariyle dünyaya geldiğinde en aciz varlık olarak geliyor. Hayatını idame ettirebilmesi için ihtiyaç gösterdiği hiçbir şeyi imal edecek güce sahip değil. Hayatına devam edebilmesi için güneşin belli bir mesafede kalması lazım. Hayatına devam edebilmesi için dünyanın belli bir süratte dönmesi lazım. Yerçekiminin belli aralıkta kalması lazım. Hayatını idame edebilmesi için topraktan veya hiçbir hayat emaresi bulunmayan zeminden o halatın çıkması lazım. Ucundaki elmas, yakut, pırlanta gibi o değerli varlıkların çıkması lazım. Oksijenin çıkması lazım. Gökyüzünden aşağı su yağması lazım. Bütün bunların arasında insan, o kadar varlığın içerisinde ihtiyaçlarının arasında insan, bir tek yaprağı imal edebilecek gücü de sahip değil. Tek yaprağı imal edecek güce sahip olmayan insan nasıl oluyor da etrafında bu kadar mükemmel yaratılmış, mükemmel yazılmış bir kitabın, varlığın arasında önemli bir değere sahip oluyor?
İnsandaki İrade ve Güç
İnsan bu küçük parçaları bir araya getirdiği gibi karar verme gücüne de sahip. Tıpkı bir asansörün düğmesine bastığı zaman en üste de çıkabilecek, aşağı düğmesine bastığında da en aşağı inebilecek kabiliyete sahip. Asansörü imal eden kendisi değil. Asansör dışındaki donanımı, elektriği imal eden kendisi değil. Kabloları yerleştiren kendisi değil. Ama insanın düğmeye basma irade ve gücü var.
Hayatından Vazgeçen Kahramanlar
Ve her gün, tıpkı bu hurufatın bir araya gelip de basıldığı ve kayıt altına alındığı gibi insan hayatı da kayıt altına alınıyor. Bütün varlıklar kayıt altına alınıyor. Ve insan yaşamış olduğu o gün içerisinde ortaya çıkan tabloda ki bu tablo insanlar ardasındaki yerini belirliyor verdiği kararla. Verdiği kararlardan belki de en önemlisi bu. Çünkü o tablo içinde farklı insan tipleri var. Sadece kendisi için yaşayan, rezil bir lezzet için insanların zarar görmesine aldırmayan insanlardan tutun, insanların mutluluğu ve huzuru için kendi şahsi hayatından vazgeçebilecek, hayatını adayan kahramanlara kadar binlerce insan var. Bu insanlar o tablonun içerisinde hadiselere göre kendi yerlerini sürekli değiştiriyorlar. Ve her gün değiştiriyorlar. Bu hadiseler karşısına insanın fırsatlar çıkartıyor. Bazen bir şey kaybetme ihtimalini çıkartıyor. Huzurunu kaçırma ihtimalini çıkartıyor. Bir zorlukla karşılaştığı zaman huzurunu bozmama ihtimalini çıkartıyor. O ihtimal karşısında da insan eğer bir şey kaybetmeyi göze alabiliyorsa veya büyük bir şey kazanmaktan vazgeçiyorsa ve bunun sebebi de başka insanlar ise işte o insan başka insanlar için yaşayan kahraman bir insandır. Onun tablodaki yeri de kahraman insanların arasıdır.
Asıl Kuruluş Amacı Bu
Bugün insanların yapabileceği en büyük hizmet, başkalarına faydalı olmaktır. Üniversitemizin asıl kuruluş amacı da budur. Defalarca söylediğim gibi, başkalarına faydalı olmak. İnsanlara hizmet etmek. İnsanları kendine hizmet ettirmek değil. Biz bir araya gelerek ne katma değer sağlıyoruz? Bütün insanlar için ne katma değer sağlıyoruz, buna bakmamız gerekiyor. Hangi dilden, hangi düşünceden, hangi dinden olursa olsun, dünyanın neresinden gelirsek gelelim, ortak asgari insani seviyelerimiz var. Herkesin kabul edeceği seviyeler var. Bu seviyelerin dayanağı, evrensel hukuk.
Kaynağımız Evrensel Hukuk

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
ysd isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
anlatan, bir, faydali, insanlia, nasil, olacaimizi, ornegi, verirmisiniz, yazi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kadınlar nasıl erkeklerden hoşlanır Sevgi Magazin & Dedikodu 0 06-18-2015 16:58
Facebook a virus bulasti nasil temizlerim faceye virus bulasti nasil temizlerim Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-26-2014 18:33


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:29 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628