Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Sessiz okuma kurallari nelerdir cevap iceride

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-05-2015, 23:57   #1
ysd
 
Üyelik tarihi: Jan 2015
Mesajlar: 120
Teşekkürleri: 0
2 mesajına 2 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 82
ysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud ofysd has much to be proud of
Standart Sessiz okuma kurallari nelerdir cevap iceride

SESSİZ OKUMA
Amaç: Öğrencilerin akıcı ve hızlı okumalarını sağlamaktır. Sessiz okuma , göz hareketleri ve beyinde meydana gelen okuma sürecine dayanmaktadır . Sesli ve sessiz okuma arasındaki en önemli fark , sesli okumanın sadece anlamayı değil , anlatmayı da kapsamasıdır .
Uygulama : Sessiz okuma , her gün veya haftada bir defa uygulanabilir . Öğrenciler , sınıfta okunacak olan herhangi bir metni veya kendi istedikleri bir kitabı öğretmenin belirlediği bir sürede okurlar. Bütün sınıf sessiz okuma sürecine katılırken , öğretmen de sessiz okuyarak öğrencilere örnek olur . Bu süreçte öğrencilerin başkalarını rahatsız etmeden okumalarına dikkat edilir.
Sessiz okuma sürecinin sonunda , sınıfça veya grup içinde metinle ilgili tartışmalar yapılır . “ Bu kitabı neden seçtiniz?” , “ Kitapta ilginizi çeken noktalar nelerdir ?” , “ Bu kitabı arkadaşlarınıza tavsiye etmenizin sebebi nedir ?” gibi sorular sorularak öğrencilerin kitapla ilgili görüşleri alınır .
Öğrenciler , metinde ilgilerini çeken veya anlamadıkları bölümleri , metni okurken neler hissettiklerini yazılı veya sözlü olarak ifade ederler .
SESLİ OKUMA
Amaç: Öğrencilerin okunan metinde geçen kelimelerin nasıl telâffuz edildiğini ve hangi bağlamda kullanıldığını anlamalarını sağlamaktır. Sesli okuma , öğrencilerin okuma seviyesini belirlemeye yardımcı olurken, dinleyenlerin zihinsel faaliyetlerinin gelişmesine de katkı sağlar . Öğrencilerin düzgün konuşma yeteneğini geliştirir . Sesli ve güzel okuma , dinleyicilerin konuya ilgi duymasını sağlar ve okuma zevki uyandırır .
Uygulama : Sesli okuma farklı şekillerde yapılabilir . Birinci yol , öğretmenin açık ve anlaşılır bir biçimde , herkesin duyacağı bir ses tonuyla örnek okuma yaptıktan sonra , öğrencilere metni kavramaya yönelik sorular sorması ve etkinlikler yaptırmasıdır . İkinci yol , öğretmenin örnek okumasından sonra bir öğrencinin sesli okumasıdır . Üçüncü yol ise , yine öğretmenin örnek okumasından sonra öğrencilerin gruplara ayrılarak her gruptan bir öğrenci veya grubun tamamının sesli olarak okumasıdır. Sesli okumanın en önemli şartı , kelimeleri doğru telâffuz etmek, okuma zevki uyandırmak ve konuşur gibi okumaktır. Sesli okumada hızlı okumaktan çok , uygun yerlerde duraklama yapmak önemlidir . Ses tonu , metindeki duygu ve düşüncelere bağlı olarak ayarlanmalıdır . Okunan metin dikkatle dinlenmeli, okuma süreci kesintiye uğratılmamalı, düzeltmeler ve açıklamalar okumanın sonuna bırakılmalı , aynı parça sebepsiz yere tekrar okutulmamalıdır.
GÖZ ATARAK OKUMA
Amaç: Konunun ayrıntılara girilmeden , ana hatlarıyla kavranmasıdır .
Uygulama : Metnin içeriğini anlamak ve istenen bilgiye ulaşmak için önce metnin başlığına bakılır ; uzunluğu ve biçimi incelenerek metin şekil bakımından değerlendirilir. Metnin konusunu anlamak için gözler hızla metin üzerinde gezdirilir . Zihinde oluşan soruların cevabı olabilecek cümleler bütün olarak okunur . Böylece ayrıntılar atlanarak ana fikre ulaşılmış olur. Öğretmen, verilen metnin ana fikrinin bulunması için belirli bir süre verir . Bu süre sonunda öğrencilerin verdikleri cevaplar tartışılır ve ana fikir söylenir.
ÖZETLEYEREK OKUMA
Amaç: Konunun ana hatlarının kavranmasını sağlamaktır.
Uygulama : Metni okumaya başlamadan önce , tahtaya “ Metinde geçen şahıs ve varlıklar kimlerdir ?”, “ Olaylar nerede ve ne zaman geçmektedir?” , “ Metnin giriş ve sonuç bölümlerinde ne tür değişiklikler olmuştur ?” gibi sorular yazılır. Öğrencilerden metni dinlerken veya okurken bu soruların cevaplarını bulmaya çalışmaları istenir . Okuma süreci zaman zaman kesintiye uğratılarak öğrencilere okunan bölümün özetini çıkarmaları için süre verilir. Okuma bittikten sonra , her bölümün özetini bir veya iki cümle ile yeniden ifade etmeleri ve bu cümleleri birleştirerek tek bir paragrafa dönüştürmeleri istenir . Metin ikinci kez okunur ve öğrenciler gerekli düzeltmeleri yaparlar.
NOT ALARAK OKUMA
Amaç: Öğrencileri okuma sürecinde etkin kılmak, onların önemli bilgi , düşünce ve olayları hatırlamalarını sağlamaktır.
Uygulama : Sesli ve sessiz okuma sırasında öğrencilerden , okuma amaçlarına göre not almaları istenir . Bunun için öğrencilere farklı çalışma kâğıtları verilebilir. Sesli okuma öncesinde öğrencilere, metnin türü ve konusu hakkında bilgi verilerek not alma sırasında dikkat etmeleri gereken noktalara değinilir . Öğretmen, önemli cümleleri veya bölümleri ikinci kez okuyarak öğrencilerin dikkatini çeker . Okuma sonunda öğrencilerin aldıkları notlar değerlendirilir .
Sessiz okuma sırasında öğrenciler , kartlara veya kâğıtlara önemli gördükleri yerleri not ederler .
İŞARETLEYEREK OKUMA YÖNTEMİ
Amaç: Konuyu anlamaya yardımcı olacak anahtar kelime ve kavramlar ile önemli görülen yerlerin belirlenmesidir.
Uygulama : Not alma yönteminden farklı olarak öğrenciler , önemli gördükleri yerleri metin üzerinde işaretler . Öğrenciler altını çizdikleri veya çeşitli işaretlerle belirledikleri bölümleri , kendi cümleleriyle ifade ederek anlamlı bir metin oluştururlar . Böylece , metin ana hatlarıyla kavranmış olur.
TAHMİN EDEREK OKUMA
Amaç: Öğrencileri okuma sürecinde etkin kılmak için metinde geçen duygu , düşünce ve olaylarla ilgili merak uyandırmaktır .
Uygulama : Öğrencilere , metinde geçen bazı kelime ve ifadelerin metnin devamı hakkında fikir verebileceği açıklanır . Tahmin ederek okuma çeşitli yollarla yapılabilir :
1 . Metnin verilen kısmı öğrenciler tarafından okunur . Öğretmen, öğrencilerden “ metinde gelişen ve gelişebilecek olayları ” iki ayrı sütuna listelemelerini ister. Metnin kalan bölümü öğretmen tarafından okunduktan sonra metindeki olayların nasıl sonuçlandığı ayrı bir sütuna yazılır. Bunun için öğrencilere her bölümle ilgili düşüncelerini yazmaları için üç sütundan oluşan çalışma kâğıdı verilir.
2 . Öğretmen metnin bir kısmını sesli okur . Öğrencilerde merak uyandıran ifadeler ve bunlarla ilgili sorular tahtaya yazılır . Metnin devamında soruların cevapları bulundukça üstleri çizilir .
3 . Öğretmen, öğrencilerden metni okumaya başlamadan önce , metnin başlığı ve görsel unsurlardan hareketle metnin içeriğine yönelik tahminlerde bulunmalarını ister . Sesli okuma sırasında duraklamalar yaparak “ Sizce bundan sonra ne olabilir?” , “ Metnin devamında olayların tahmin ettiğiniz gibi gelişmesinin sebebi nedir ?” gibi sorularla öğrencinin dikkatini metne yoğunlaştırır .
SORU SORARAK OKUMA
Amaç: Okuma öncesinde ve sürecinde öğrencilere sorular hazırlatılarak metin üzerinde düşünmelerini ve metni anlamalarını sağlamaktır.
Uygulama : Bu yöntemin uygulanması iki şekilde gerçekleştirilir :
1 . Metin sesli veya sessiz okunduktan sonra öğrenciler , okuma sürecinde zihinlerinde oluşan soruları yazarlar . Gruplara ayrılarak bu sorulara cevap ararlar . Her gruptan veya sınıftan bir öğrenci , bir arkadaşına soru sorar .
2 . Öğrenciler metni okumadan önce ve okuma sırasında , metnin başlığı ve görsel unsurlarıyla ilgili zihinlerinde oluşan soruları tahtaya yazarlar . Cevaplandırılan soruların üstleri çizilir .
SÖZ KOROSU
Amaç: Öğrencilerin okuma ve birlikte çalışma becerilerinin geliştirilmesidir .
Uygulama : Bir şiir veya düz yazı bölümlere ayrılarak bir grup öğrenci tarafından birlikte okunur . Öğrenciler gruplara ayrılır . Metnin , öğretmen tarafından okunarak anlaşılması sağlanır . Söz korosu dört şekilde yapılır :
1 . Hep birlikte okuma : Metnin tamamı , sınıf veya bir grup tarafından okunur .
2 . Grup olarak okuma : Metin bölümlere ayrılarak her grup bir bölümü okur .
3 . Karşılıklı okuma : Öğrenciler iki gruba ayrılarak metnin belirlenmiş bölümlerinden birini bir grup , diğer bölümlerini de ikinci grup okur .
4 . Nakaratlı metinleri okuma : Öğrenciler gruplara ayrılarak her bölümü bir grup veya bütün gruplar birlikte okur .
Metin okunurken şahıs ve varlık kadrosu , karakter özelliklerini yansıtacak şekilde seslendirilir .
OKUMA TİYATROSU
Amaç: Öğrencilerin metnin yapısını , dilini ve metinde yer alan şahıs ve varlık kadrosunun özelliklerini anlamalarını sağlamaktır.
Uygulama : Metin okunduktan sonradiyaloglara dönüştürülerek tiyatro metni hâline getirilir. Metnin içeriğiyle ilgili değişiklik yapılmaz , konuşma cümlelerinden ve olaylardan hareketle diyaloglar oluşturulur. Her öğrenci okuyacağı bölüme hazırlanır . Aynı zamanda metnin kavranması sağlanmalıdır . Öğrenciler , okudukları bölümde vermeleri gereken duyguyu, metnin bağlamından hareketle açıklayabilmelidir.
EZBERLEME
Amaç: Öğrencilerin hafızalarını güçlendirmek, kültürel ve edebî değere sahip metinlerdeki cümle yapılarını ve söz varlığını kavrayarak Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmalarını sağlamaktır.
Uygulama : Öğrencilerin seviyelerine , ilgi ve ihtiyaçlarınayönelik olarakbelirlenen metinler ( şiirler , kısa düz yazılar , güzel sözler vb . ) , belirli bir süre içinde öğrenciler tarafından ezberlenir . Ezberlenen metinler, sınıf içi veya sınıf dışı etkinliklerde sunulur . Böylelikle öğrencilerin söz varlığı zenginleşir, Türkçeyi kurallarına uygun kullanma becerileri ve öz güvenleri gelişir.
METİNLERLE İLİŞKİLENDİRME
Amaç: Öğrencilerin, okudukları metinle diğer metinler arasında ilişki kurmasını sağlayarak düşünme becerilerini geliştirmektir.
Uygulama : Metin okunduktan sonra öğrencilere , daha önce okudukları diğer metinlerle ne gibi benzerliklerinin olduğu sorulur. Metinler arasında yer, zaman , şahıs ve varlık kadrosu , konu , düşünce ve olay bakımlarından ilişki kurmaları istenir . “ Bu kitabın konusu ile daha önce okuduğumuz ‘ . . . . . ’ adlı kitabın konusu arasında nasıl bir ilişki vardır ?”, “ Bu iki kitap arasında şahıs ve varlık kadrosu yönlerinden nasıl benzerlikler bulunmaktadır ?” gibi sorularla öğrencilere yol gösterilir .
TARTIŞARAK OKUMA
Amaç: Öğrencilerin, metinde işlenen konuyla ilgili bilgi, duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşmalarınıve onların bilgi ve görüşlerinden yararlanarak farklı bakış açıları kazanmalarını sağlamaktır.
Uygulama : Bu yöntem, metin bölümlere ayrılarak uygulanabileceği gibi metnin bütününe yönelik olarak da uygulanabilir . Tartışma sınıfça veya küçük gruplar hâlinde yapılabilir . Tartışma sonunda varılan ortak düşünceler not edilerek metin hâlinde sunulur. Bütün öğrencilerin tartışmaya katılması ve birbirlerinin düşüncelerine saygı duyması sağlanır .
ELEŞTİREL OKUMA
Amaç: Öğrencilere okudukları hakkında soru sorma alışkanlığı kazandırarak konu hakkında düşünmelerini sağlamak ; konuyu olumlu ve olumsuz yanlarıyla ve tarafsız bir bakış açısıyla değerlendirerek kendi doğrularını buldurmaktır.
Uygulama : Metin okunurken öğrenciler , katılıp katılmadıkları yerleri belirler ve zihinlerinde oluşan sorulara cevap ararlar . Duygu , düşünce ve olaylar arasında neden - sonuç ilişkisi kurmaya çalışırlar. Kişisel deneyimlerinden hareketle okuduklarını anlamlandırırlar .
kaynak

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
ysd isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Bu mesaj için ysd kullanıcısına teşekkür edenler:
mislina (10-07-2015)
Cevapla

Bookmarks

Tags
cevap, içeride, kurallari, nelerdir, okuma, sessiz

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
insanların davranışlarını ahirette görecekleri nasıl olacaktır cevap iceride aknet Din KüLtüRü ve AhLak 0 09-29-2015 14:24
Televizyonun zararları nedir cevap içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 05-17-2015 10:34
Aile bireylerinin birbirlerini anlamalırının önemi nedir sorumluluklar cevap içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 05-17-2015 10:31
Halk edebiyatının genel özellikleri nelerdir şunlardır cevap iceride aknet Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 05-14-2015 14:27
atatürk ün sosyal bilimleri geliştirmek için açtığı kurumlar nelerdir cevap iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-02-2013 15:31


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:50 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628