Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Fatihin moray ile trabzonu fethetmesinin tarihimiz açısından önemi nedir

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-10-2015, 00:03   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart Fatihin moray ile trabzonu fethetmesinin tarihimiz açısından önemi nedir

Istanbul ' un Önemi
Istanbul , bölgede önemli bir siyasi güç olan Dogu Roma Imparatorlugu ' nun baskenti olmasinin yanisira , iki kitayi ve iki denizi birbiriyle baglayan stratejik konumu itibariyle de önemli bir merkezdi . Bundan dolayi tarihte pek çok devletin topraklarina katmak istedigi bir kara parçasiydi .
Bunun yaninda Istanbul , Islam devletleri açisindan farkli bir öneme haizdi. Islam peygamberi Muhammed , Istanbul ' un Müslümanlar tarafindan feth edilecegini 7 . yüzyilda sahabelerine müjdelemis ve Istanbul ' u fethedecek komutan ve askerlerden övgüyle bahsetmistir. Bu sebeple tarihe geçen Istanbul kusatmalarinin büyük çogunlugu Islam devletleri tarafindan yapilmistir .
Önceki fetih denemeleri
Karadeniz ile Ege ' yi birbirine baglayan deniz yolu üzerinde kurulu olan Istanbul , günümüzde oldugu gibi o zamanlar da oldukça önemli bir sehirdi . 1453 yilina kadar farkli zamanlarda, birçok farkli millet ve medeniyet tarafindan defalarca kusatilmissa da , gerek Bizans ' in sahip oldugu Rum atesi ( grejuva ), gerekse sehrin o zamanlar için asilamaz olarak görülen surlari , bu fetih hareketlerini basarisiz kilmisti .
Saldiri hazirliklari
Rumeli Hisari' nin insaasi
II . Mehmet, Kostantinopolis ' i fethetmek için Istanbul Bogazi ' nin iki yakasinin kontrol edilmesi gerektigini düsünüyordu . Bunun için çalismalara basladi . Mimar Müslihiddin ' in baskanliginda yaklasik 7000 isçi Rumeli Hisari' nin yapimina basladi . 15 Nisan 1452 ' de baslayan insaat , 31 Agustos 1452 ' de tamamlandi .
Bizans' a Harp Ilani
Sultan II . Mehmet , Theodosius Surlari ' na ve sehrin su ile çevrili olmayan tek bölgesini batidan gelebilecek saldirilardan koruyan hendeklere saldirmayi tasarladi . Ordu 6 Nisan 1453 ' te sehrin dogusuna yerlesti . Toplar haftalarca surlari dövdü fakat yeterli gedik açamadi . Toplarin yeniden doldurulmalari zaman aldigi için , her atistan sonra Bizanslilar hasarin çogunu tamir edebiliyorlardi .
Daha sonra , yeralti tünelleri yapip surlarin altini kazarak yarma yolunu denediler . Kazicilarin çogu , Sirp Despot ' u tarafindan Nvo Brdo ' dan gönderilen Sirplardi ve Zagnos Pasa ' nin emri altindaydilar . Lakin Bizanslilar , Johannes Grant adinda , Alman oldugu söylense de muhtemelen Iskoç olan bir mühendisi görevlendirdiler . Tünelleri kazdirmak için Fatih Sultan Mehmet' in bulgar asilli bir tünel kazicisini (lagimci ) kaçirttigi bilinmektedir . Johannes karsi tüneller kazdirdi ve Bizans birlikleri tünellere girip Osmanli isçilerini öldürdüler . Diger tüneller de suyla dolduruldu . Son olarak Bizanslilar önemli bir mühendisi esir alip iskence yaparak, sonradan yikilan tünellerin hepsinin yerini ögrendiler .
Sultan II . Mehmet , sehrin ödemeyecegini bildigi çok büyük vergi karsiliginda ablukayi kaldirmayi önerdi . Bu da geri çevrilince , Bizansli askerlerin kendi birlikleri tükenmeden önce bitkin düsecegini bilerek saf güçle duvarlari alt etmeyi tasarladi .
29 Mayis sabahi saldiri basladi . Hücumun ilk dalgasini , mümkün olabildigi kadar çok Bizans askerini öldürmeye niyetli acemi askerler olan azaplar olusturuyordu . Ayrica Haliç ' ten de baski uygulayabilmek için gece yagli kütükler üzerinde karadan Haliç ' e tasinan gemiler , o sabah Bizans askerlerine karsi bir sürpriz unsuru olmustu. Anadolululardan olusan ikinci dalga , sehrin kuzeydogusundaki , topla kismen hasar almis Blachernae Surlari ' nin (okunusu : blakernai ) bir bölümüne odaklanmisti . Uzun süren bu çarpismalar sonucunda Ulubatli Hasan adindaki bir yeniçeri, surlara Osmanli sancagini dikmis , bununla ateslenen Osmanli ordusu 29 Mayis 1453 ' te Istanbul ' un surlarini asmisti.
Ancak savas henüz bitmemisti . Hayatta kalan Bizans askerleri , Osmanli askerleriyle sokak aralarinda çarpisiyorlardi . Kisa süren bu çatismalardan sonra Bizans ordusu yenilmis ve Sultan II . Mehmet önderligindeki Osmanli ordusu Istanbul ' a tamamen hâkim olmustu.
Fethin sonuçlari
O günün dünyasindaki en önemli sehirlerden olan Istanbul ' un fethi , gerek dünyada gerekse Anadolu ' da birçok etki yaratti . Bir çagi kapatip bir çagi açmistir . Ayrica reform hareketlerini ve rönesans dönemini baslatmistir , cografi kesifleri baslatmistir . Bunun yani sira Osmanli Anadolu - Rumeli toprak bütünlügü saglanmis ,Ipek ticaret yolu türklerin komutasina geçmistir .
Popüler kültürde Istanbul ' un fethi
Nedim Gürsel' in Bogazkesen romani kentin kusatilmasi ve fethi sirasinda geçmektedir .
Beyazit Akman ' in “ Dünyanin Ilk Günü ” adli romani da kusatma ve Istanbul ' un fethi çevresinde geçmektedir . 3 Kitaplik “ Imparatorluk ” serisinin ilk kitabidir .
Yeni baskentin kurulmasi
Fethin hemen ardindan Mehmed sehrin onarimina basladi . Amaci Dogu Roma ' yi yikmak degil onu Osmanli yapisi içinde diriltmekti . Kuracagi imparatorluk bir Islâm devleti olmakla birlikte Dogu Roma gibi kozmopolit bir yapiya sahip olacakti . Bu amaçla sehirde Rum Ortodoks Patrikhanesi, Ermeni Patrikhanesi ve Yahudi hahambasi bulunmasi gerektigine karar vermisti . 6 Ocak 1453 ' te Yorgo Skolaris yeni Ortodoks patrigi olarak atandi. Bu yolla Mehmed Ortodoks kilsesiyle Katolik kilisesinin birlesmesini de engellemek istiyordu . Ayasofya camiye çevrildiginden patrige resmî makam yeri olarak Havariyun Kilisesi verilmisti . Ayni siralarda sehirdeki yahudilerin hahambasi olarak Mose Kapsali atandi. 1461 yilinda ise Bursa Psikoposu Hovakim Istanbul Ermeni Patrigi olarak atandi.
Mehmed Theodosius Forumu ' nun oldugu yerde ilk sarayinin insasini baslatti . Daha sonraki yillarda Sarayburnu ' nda Topkapi Sarayi ' nin insa ettirdi .
Çandarli Halil Pasa ' nin idami
Fatih , Istanbul ' un fethi sirasinda ve ilk tahta geçtiginde (II . Mehmed Han ' i sabirsiz , deneyimsiz gördügünden ) sergiledigi tutumlar nedeniyle , Çandarli Halil Pasa ' yi 10 Temmuz 1453 tarihinde Edirne ' de idam ettirdi . Böylece herkes genç hakana boyun egdi .
Çandarli Halil Pasa fetihten sonra Yedikule ' de Altin Kapi' da kirk gün hapis edildi, 10 Temmuz ' da gözlerine mil çekildi ( boyun egicegi yerde Hakan ' a dik baktigindan , itaatsizliginden ) ve idam edildi . Daha sonra kemikleri oglu Ibrahim Pasa tarafindan Iznik ' e götürülüp türbesine gömüldü . Çandarli Halil Pasa , idam edilen ilk Osmanli sadrazamidir .
Yeni fetihler
Istanbul ' un fethinden sonra Osmanlilara bagliligini bildiren ve ele geçirdigi bazi kaleleri geri veren Sirplar , Macarlar ile is birligi yaparak yeniden düsmanliklarini göstermeye baslamislardi. Bunun üzerine 1454 - 1457 arasinda üç kez pespese Sirbistan ' a sefer düzenlendi. Belgrad disindaki bütün Sirp topraklari ele geçirildi .
Sirp Krali Bronkoviç ' in ölümüyle baslayan taht mücadelelerinden faydalanan Osmanlilar , Sirplari vergiye bagladilar . Taht kavgalarinin yeniden alevlenmesi üzerine, Mora seferinde bulunan Fatih, Sirp meselesine son verilmesini emretti . Mahmut Pasa , 1459 ' da baskentleri Semendire ' yi ele geçirilerek Semendire Sancakbeyligi ' ni olusturdu . Böylece Sirbistan ' da 350 yil sürecek Osmanli hâkimiyeti baslamis oldu .
Istanbul ' un fethinden sonra Bizans Imparatoru XII . Konstantin' in ogullari, rakipleri Kantakuzen ailesine karsi Mora ' da , Osmanlilarin yardimini istemislerdi . Turahanoglu Ömer Bey , akincilari ile duruma müdahale etti ve muhalifler bertaraf edildi. Fakat bu sefer iki kardes arasinda mücadele baslamisti . Bölge ülkelerinin Mora' yi istilâ niyetlerini bilen Fatih 1458 ' de harekete geçti . Korent ' i ele geçiren Fatih , Mora' nin bir kismini merkeze baglayarak , burada bir sancak olusturdu . Atina ve diger bölgeler ise Osmanli yönetimini kabul etti . Kardesi Dimitrios ' a karsi Arnavutlarin destegini alan Tomas ' in Osmanlilarla yapilan anlasmayi bozmasi üzerine 2 . kez Mora ' ya sefer düzenlendi. Tomas , Papa ' nin yanina kaçmak zorunda kaldi . Bölgeye çok sayida Türk yerlestirildi. Venedikliler bölge halkini Osmanlilara karsi ayaklandirmaya çalisiyorlardi . Ancak bunda basari kazanamayan Venedik , Osmanli kuvvetleri tarafindan bozguna ugratildi ( 1465 ) .
Fatih Sultan Mehmed
Anadolu seferine çikan Fatih Cenevizlilerin önemli üslerinden Amasra' yi , Candarogullari ' nin elindeki Sinop ' u aldi .
Fatih Sultan Mehmed 1477 ' de Kirim Hanligi ' ni Osmanli Devleti ' nin egemenligi altina aldi . 1479 ' da bir antlasma yaparak Venedik ' le 16 yillik savasa sona verdi . Venedik Arnavutluk' taki kaleleri Osmanlilara birakti , karsiliginda Mora ' daki bazi iskelelerden yararlanma hakki elde etti . Fatih Venedik ' le anlasmaya varinca , Italya ' nin öteki önemli kent devletlerine savas açti . 1480 ' de Italya ' nin güneyindeki Otranto limanini ele geçirdi . Otranto , Roma ' ya giden yolda bir köprübasi oldugu için bu olay Avrupa ' da büyük yanki uyandirdi .
Bosna - Hersek seferleri ve Bosnalilarin Müslüman olusu
Osmanlilara vergi yoluyla bagli olan Bosna Kralinin , anlasmalara riayet etmemesi üzerine Üsküp ' ten harekete geçen Fatih, Sadrazam Mahmut Pasa ve Turahanoglu Ömer Bey ' e Bosna ' nin tamamen fethedilmesi emrini vermisti . 1463 yilindaki seferle Bosna Krali Osmanli hâkimiyetini yeniden tanidi . Ancak seyhülislamin da fetvasiyla sonra öldürüldü ve bu topraklarda Bosna Sancakbeyligi olusturuldu . Fakat ordunun Istanbul ' a dönmesi üzerine ayni yil , Macar krali Bosna ' ya girdi .
Ikinci kez düzenlenen seferle Osmanlilar , Yayçe disindaki bütün kale ve sehirleri yeniden ele geçirdiler. Bosna seferleri esnasinda Hersek Krali Stefan da ülkesinin bir kisim topraginin Osmanlilara dogrudan baglanmasi sartiyla tahtinda birakilmisti . Ancak 1483 yilinda Hersek tamamen Osmanli topragi hâline gelecektir . Fatih , Bosna ' yi Osmanli topraklarina kattigi zaman Bogomil mezhebindeki Bosnalilara çok iyi davranmisti. Hem Katolik hem de Ortadokslarin kendi kiliselerine almak için baski yaptiklari Bogomiller bu sebeple Osmanli yönetimine sicak bakmislar ve kendilerine saglanan din ve vicdan hürriyetinden etkilenerek zamanla Müslüman olmuslardi . Bu Müslüman Bosnalilara “ Bosnak ” denilmektedir .
Fatih devrinde Osmanlilarin karada en güçlü komsusu ve rakibi Macarlar , denizde ise Venedik idi. Macarlar bu dönemde tek baslarina Osmanlilarla bas edemeyeceklerini bildiginden , dogrudan bir savasi göze alamamis , Fatih de tabiî sinir olan Tuna ' yi geçmeyi düsünmemistir . Ancak akincilar vasitasiyla , Macaristan ' a güvenligin saglanmasina yönelik yüzlerce basarili akin düzenlenmistir. Keza Venedik Cumhuriyeti de Osmanlilarla dogrudan karsilasmaktansa Balkanlardaki diger devletleri kiskirtmayi yeg tutmustur. Güçlü donmasiyla Mora ve Ege ' deki adalara sahip olmak isteyen Venedik , Osmanlilar karsisinda istedigi sonucu alamamis , aksine pek çok ada ve kiyi kaleleri Osmanlilarin eline geçmistir .
F atih ' in Bosna Fransiskanlari ' nin özgürlügü ile ilgili fermani
Ben , Fatih Sultan Han burada tüm dünyaya duyururum ki bu fermanla tüm Bosna Fransiskanlari benim korumam altindadir. Ve ; kimse bu insanlari veya kiliselerini incitmeyecek ve zarar vermeyecektir. Benim ülkemde baris içinde yasayacaklardir. Göçmen olmus bu insanlar için huzur ve özgürlük bulacaklardir. Benim ülkemde olan manastirlarina dönebileceklerdir . Benim ülkemden kimse , vezirlerim valilerim dahi onurlarina zarar vermeyecek ve onlari incitmeyecektir .
Eflak ve Bogdan seferleri
Yildirim Bayezid zamaninda vergiye baglanan Eflâk Prensligi ' nin basina Fatih tarafindan Vlad (Kazikli Voyvoda ) getirilmisti ( 1456 ). Osmanlilara bagli görünen Vlad aslinda gizliden gizliye düsmanlik ediyordu Vlad' in Fatih ' in elçilerini kaziga oturtarak öldürmesi üzerine 1462 yilinda Fatih , Eflâk ' a bir sefer düzenledi . Bogdan ' dan da yardim alan Osmanli kuvvetleri voyvodayi uzun süre takip etti . Neticede , sigindigi Macarlarin , Osmanlilarla yaptigi anlasma üzerine Vlad' i esir etmeleri ile mesele çözüldü. Fatih voyvodaliga Radul ' u getirdi ve Eflâk bir Osmanli eyaleti hâline geldi .
1455 ' ten itibaren Osmanli Hâkimiyetini taniyan Bogdan Prensligi ' nin Kefe' nin fethinden sonra izledigi düsmanca siyaset üzerine Osmanli kuvvetleri 1475 yilinda Racova Savasinda yenilmesine ragmen 1476 ' da Bogdan ' a girdi . Fatih ' in bizzat basinda oldugu Osmanli kuvvetleri Bogdan ordusunu büyük bir bozguna ugratti. Böylece Bogdan da yeniden Osmanli hâkimiyetini tanimis oldu .
Arnavutluk seferleri
Papalik ve Napoli kralliginin destegi ve kiskirtmasiyla harekete geçen Arnavutluk hâkimi Iskender Bey , vurkaç taktigi ile Osmanli kuvvetlerine baskinlar düzenlemekteydi . Bunun üzerine Fatih , bizzat sefere çikmaya karar verdi . 1465 yilinda gerçeklesen I . seferde , Ilbasan Kalesi ' ni yaptirip, içine asker yerlestiren Fatih , Balaban Pasa ' yi bölge için görevlendirerek, geri döndü . Ancak , Papa ve diger devletlerden aldigi kuvvetlerle Türklere saldiran Iskender Bey , Balaban Pasa ' yi sehit etti ve Ilbasan kalesi ' ni kusatti . Bunun üzerine Fatih II . Arnavutluk Seferi ' ne çikti ( 1467 ). Ele geçirilen topraklarda yeni garnizonlar olusturuldu . Bu sirada Iskender Bey ölmüs ve yerine oglu Jean geçmisti . Arnavutlukta baslayan kargasa sebebiyle Fatih 3 . kez Arnavutluk seferini baslatti . Arnavutlarin elinde kalmis olan Kroya ve Iskodra kusatildi . Nihayet 1479 ' da Arnavutluk da bir Osmanli vilayeti durumuna geldi .
Trabzon Rum Devleti ' nin yikilisi
1461 ' de Pontus Devleti ' nin (Trabzon Imparatorlugu ) baskenti Trabzon ' u ele geçirdi ve bu devletin varligina son verdi . 1462 ' de yeniden Rumeli seferine çikti . Eflâk ' i Osmanli Devleti ' ne bagladi ve 1463 ' te Bosna ' yi tamamen ele geçirdi . Ayni yil Ege Denizi ' ndeki Midilli Adasi' ni alinca Venedikliler ' le arasi açildi . Bu olay, 1479 ' a kadar sürecek olan savasin da baslangici oldu . Fatih ' in Ege' de ki fethettigi adalar; Tasoz , Egriboz , Limni , Semadirek , Imroz , Midilli ve Tenedos ' dur . 1465 ' te Hersek ' in büyük bölümünü , 1466 ' da da Arnavutluk' taki bazi kaleleri fethetti .

GT-I9505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
aÇisindan, fatihin, fethetmesinin, ile, moray, nedir, onemi, tarihimiz, trabzonu

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Otlukbeli Savaşı'nın kazanılmasının Osmanlı Devleti açısından önemi nedir? aknet Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 11-25-2015 18:02
10.Sınıf Ders Notları Fearleon TaRiH 1 04-21-2015 19:08


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:25 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628