Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Soru bir ürünün seçilmesinde reklamın etkisi cevabı iceride

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-04-2009, 13:38   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Soru bir ürünün seçilmesinde reklamın etkisi cevabı iceride

Reklam postmodern kapitalist dünyanın en büyük silahıdır. Avrupa medeniyeti sona erip de kazılar yapılınca biz nasılsa şimdi "Mısırlıların tanrısı bilmemne imiş" diyorsak birileri çıkıp "Bu 21.yy insanı Coca Cola adlı şarap tanrısına tapıyor ve BMW adlı savaş arabalarıyla seyahat ediyormuş" diyecek. Bunları zaten herkes çok iyi biliyor ve itirazdan ziyade tespit amaçlı konuşuyorum. Peki ama reklamlar bizi nasıl etkiliyor bunu hiç düşündünüz mü?

Efendim öncelikle yanlış bilinen konuya değinmek istiyorum. Reklamların üzerimizde olduğunu sandığımız ve çoğumuzun “Ben etkilenmem” dediği yanlış tanımlanmış etki kısaca şu: “Reklamlarda bizlere ürünlerin özellikleri anlatılır ve biz reklamındaki özellikleri ile sevdiğimiz ürünü gider alırız." Şimdi bu tanım belki 50’lerdeki Amerikan reklamları için geçerli olabilir ancak temelde ben reklamın amacının farklı olduğuna inanıyorum. Benim düşünceme göre reklamların üzerimizdeki gerçek etkisi şöyle tanımlanmalıdır: “Reklamlarda bir ürünü görürüz ve reklamda anlatılan özelliğini taşımadığını bilsek bile gider alırız."

Söylemek istediklerimi daha da açık etmek adına örneklendirmem gerekirse, herhangi bir hipermarkete gittiğimizi düşünelim, karşımıza herhangi bir ürün kaleminde yığınla marka çıkacaktır ki bu çok doğal. Burada önemli olan -ve daha da ilginci- sosyolojik olan nokta bir ürünü alırken reklamlarının üzerimize etkisidir. Çoğumuz bunu fark etmeyiz zira biraz sonra bahsedeceğim düşünce saniyenin onda biri gibi bir sürede aklımızdan geçer. Bu düşünce şudur: “Ben bu ürünler arasından x markalıyı almalıyım zira bu adamlar reklamlara o kadar para harcadığına göre iyi markadır.”

Somut olarak örneklersem, peynir almak istiyoruz ve elimizde yığınla marka var. Bizse yukarıda bahsettiğim düşünce yüzünden Sütaş marka olanını aldık diyelim. Eminiz ki bunu kimse “Yahu reklamlarında inekler dans ediyor, maç yapıyordu ondan alayım bunu ben” demez. Ve sonuç olarak da reklamdan esasen kimse(belki çocuklar hariç) eşya biçiminde etkilenmez, fikirden daha doğrusu o fikri yapma gücünden etkilenir. Ki bu etki sağlandıktan sonra son aşama da müşteride(biz oluyoruz bu) tanıdık hisler uyandırılmasıdır. Yani, bir kalemde yığınla marka ile karşılaşan birey elbette ki her gün reklamını gördüğü, tanıdığı ürünü almaya yönelecektir. Bu nedenlerledir ki reklamcılık en büyük sektördür. Bu nedenlerledir ki firmalar sırf isimlerinin bir köşede yazması adına(sponsorluk diyorlar buna da) dandik organizasyonları destekleyebiliyorlar.

Reklam

Reklamın Önemi Nedir ?

Gelişen teknoloji ile birlikte tüketicilerin ihtiyaç ve talepleri gün geçtikçe artmaktadır. Birçok üreticinin olduğu bu ticari pazarda müşteri ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için farklı olmak gerekir. Ama farklı olmakta yeterli olmayabilir. Çünkü bu farkı hedef kitlenize hissettiremez yada açıklayamazsanız sizde diğerlerinden farksızsınız demektir. Sizin ürünlerinizdeki farkı hedef kitlenize sunmanın yada anlatmanın en iyi yolu raklamdır. Bu sebepledir ki reklam müşterilerine ulaşmanın ve farkınızı hissettirmenin en pratik yoludur..

Pazarlama iletişimi öğeleri içinde üzerinde en çok konuşulan ve belki de kendisinden en çok şey beklenen reklamdır. Reklam gerek üreticiler gerekse de tüketiciler için önemli bir unsur haline gelmiştir.Reklamın bu kadar önem kazanması ve günlük hayatın içine bu kadar girmesi farklı açılardan bir çok tanımının yapılmasına imkan sağlamıştır.İletişim açısından reklam: �Bir işin, bir fikrin, bir ürün veya hizmetin para karşılığında, kitle iletişim araçlarının denetiminin kullanılmasıyla, önceden belirlenen hedef kitlede istenen yönde tutum ve davranış sağlama faaliyetleridir.�Tüketici merkezli yaklaşımlar açısından reklam: �Tüketiciye, üretilen ürün ve hizmetler hakkında yeterli ve doğru bilgiyi çeşitli kitle iletişim araçlarıyla iletmektir.� Bir başka görüşe göre ise, reklam: �Bir ürünün veya hizmetin, bir kurumun, bir kişinin veya fikrin kimliği belli sorumlusunca tarifesi önceden belirlenmiş bir bedel ödenerek, kitle iletişim araçları ile kamuoyuna olumlu bir biçimde tanıtıp, benimsetilmesidir.�Amerika Pazarlama birliğine göre reklam: �Bir malın, bir hizmetin, veya bir fikrin bedeli verilerek ve bedelinin kimin tarafından ödendiği anlaşılacak biçimde yapılan ve yüz yüze satış (kişisel satış) dışında kalan tanıtım etkinlikleridir.�Reklam, iletişim amacını gerçekleştirmeye yönelik bir araçtır. Bu doğrultuda reklam; üretici firmaların tüketici ya da aracı kuruluşlara ürünleri, hizmetleri, hizmetlere, ilişkin bilgi vermesini sağlayan ve güdüleyerek ürünün tüketicisi veya satıcısı olmaların sağlayan bir süreçtir.Reklam, bir işletmenin ürün ve hizmetleri hakkında hedef kitleleri satın alma eylemine yöneltmek ve işletme imajını bu kitleler üzerinde oluşturabilmek için medyada yer ve zaman satın alma yoluyla gerçekleştirdiği enformasyon ve ikna etme faaliyetleridir.

Reklam ele aldığı mal ve hizmetleri hoşa giden tarafları ile tanıtarak kişilerde yeni ihtiyaçlar yaratmayı amaçlar. Ancak bu talep yaratılırken yüz yüze iletişim yerine büyük kitlelere aynı anda ulaşabilmek için kitle iletişim araçlarını kullanmaktadır.Tüm bu tanımlardan hareketle reklamcılığı şöyle tanımlayabiliriz; bir mal veya hizmetin sürüleceği piyasası ve bu mal veya hizmetin alıcısı olacakları tarafından tanınması için yapılacak araştırmalar, reklam amacının, reklam giderlerinin ve mesaj türlerinin tasarlanması, reklam bütçesi, reklamın ne zaman yapılacağı, hangi iletişim araçlarının kullanılacağı konusundaki kararlar ve reklam içeriğinin hazırlanması gibi faaliyetlerin bütünüdür.Neticede bu bilgilerden yararlanarak reklamın özelliklerini şöyle sıralamak mümkün;Reklam, pazarlama iletişimi içersinde yer alan bir öğedir. Reklam, belirli bir ücret karşılığında yapılır. Reklam, reklam verenden tüketiciye (hedef kitleye) doğru akan bir iletiler bütünüdür. Reklam, bir kitle iletişimidir. Reklamı yapan kişi, kurum ve kuruluş bellidir. Reklam ile tüketici bilgilendirilmeye ve ikna edilmeye çalışılır. Reklam mesajlarında mallar, hizmetler, vaatler, ödüller ve sorunlara çözümler vardır. Reklam, diğer pazarlama iletişimi öğeleri ile işletmenin belirlediği pazarlama stratejisi doğrultusunda saptanan pazarlama hedeflerine ulaşmak için koordineli olarak çalışır.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-14-2015, 21:01   #2
Kayıtsız Üye
Guest
 
Mesajlar: n/a
Unhappy daha kısa olması

Bunu daha kısa şekilde ve hikaye gibi yani kendi yorumumuz olabilecek şekilde yazabilir misiniz?
  Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 10-14-2015, 22:21   #3
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 671
Teşekkürleri: 0
9 mesajına 9 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 345
aknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud ofaknet has much to be proud of
Standart

Reklamlarda bir ürünü görürüz ve reklamda anlatılan özelliğini taşımadığını bilsek bile gider alırız . "
Söylemek istediklerimi daha da açık etmek adına örneklendirmem gerekirse , herhangi bir hipermarkete gittiğimizi düşünelim, karşımıza herhangi bir ürün kaleminde yığınla marka çıkacaktır ki bu çok doğal . Burada önemli olan -ve daha da ilginci - sosyolojik olan nokta bir ürünü alırken reklamlarının üzerimize etkisidir. Çoğumuz bunu fark etmeyiz zira biraz sonra bahsedeceğim düşünce saniyenin onda biri gibi bir sürede aklımızdan geçer . Bu düşünce şudur : “ Ben bu ürünler arasından x markalıyı almalıyım zira bu adamlar reklamlara o kadar para harcadığına göre iyi markadır. ”
aknet isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
bir, cevabı, etkisi, içeride, reklamın, seçilmesinde, soru, ürünün

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Soru dil göstergeleri nelerdir cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-01-2009 17:50
Soru to be am is are Questions cümleleri cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-01-2009 17:45
Soru filojiston çağı cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-01-2009 17:38
Soru pozitivizm nedir cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-01-2009 17:28
Soru workbook cevapları cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-01-2009 09:45


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:54 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628