Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Soru ergenekon destanın özellikleri cevabı iceride

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 10-06-2009, 17:29   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.914
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Soru ergenekon destanın özellikleri cevabı iceride

ERGENEKON DESTANI

26 Eki, 2008 Edebiyat, İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı

Moğol iline, Oğuz Han soyundan İl Han padişah oldu. Bu sırada Tatarların başında Sevinç Han vardı. Aralarında vuruş çıkmıştı. İl Han daima galip geliyordu. Sevinç Han, Kırgız hanına birçok adam ve hediye göndererek onu kendi tarafına çekti. Oralardaki kabilelerin en kalabalığı Moğollar olduğundan bütün savaşlarda üstün geliyorlardı. Bütün Türk illerinde Moğolun oku ötmeyen, kolu yetmeyen bir yer yoktu. Bundan dolayı bütün kabileler Moğolu kötülerlerdi. Sevinç Han Öteki boylara da elçiler gönderip birleşmek ve Moğollardan öç almak üzere anlaştı. Hepsi birleşerek Moğol üzerine yürüdüler. Moğollar çadır ve sürülerini bir yere yığıp etrafına hendek kazdılar; beklediler. Sevinç Han geldi. Vuruş başladı. On gün savaş oldu. On günde de Moğollar üstün geldi. Bunun üzerine Sevinç Han, bütün han ve beyleri topladı. Gizlice görüştüler. Sevinç Han, “Biz bunlara hile yapmazsak işimiz bitiktir.” dedi. Ertesi gün, tanla çadırlarını kaldırıp kötü mallarını ve birtakım ağırlıklarını bırakarak kaçtılar. Moğollar, güçsüzlükten kaçtıklarını sanarak bunları kovaladılar. Tatarlar dönüp çarpıştılar. Bu sefer Moğollar yenildi. Ordugâhlarına gelinceye kadar onları kestiler. Bütün ordugâhı zaptettiier. Bütün çadırları orada olduğu için Moğollardan bir aile bile kurtulmadı. Büyüklerini kılıçtan geçirdiler; küçüklerin her birini bir kişi tutsak olarak aldı. Tutsak olanlar, efendilerinin boy adını aldılar. Böylece dünyada Moğoldan eser kalmadı.
Sevinç Han, Moğol’u yağmaladıktan sonra ülkesine dönmüştü. İl Han’ın oğulları savaşta ölmüşlerdi. Yalnız en küçüğü olan Kıyan kalmıştı. Kıyan, o yıl evlenmişti. İl Han’ın kardeşi oğullarından olan Nüküz de o yıl evlenmişti. Bunların ikisi de aynı bölükten iki kişiye tutsak olmuştu. Savaştan on gün sonra bir gece atlanıp hanımlarıyla birlikte kaçtılar. Savaştan önce ordu kurdukları yere geldiler. Düşmandan kaçıp gelen deve, at, öküz ve koyunları orada buldular. Konuşup şöyle dediler; “Burada kalsak bir gün düşmanlarımız bizi bulur, bir kabileye gitsek hepsi de bize düşman. İyisi mi dağlar arasında kimsenin daha yolu düşmemiş olan bir yere gidip oturalım.” Sürülerini sürüp dağlara doğru yürüdüler. Yabani koyunların yürüdüğü bir yo/u tutup tırmanarak yüksek bir dağın boğazına vardılar. Oradan tepeye çıkıp öte yana indiler. Oraları İyice gözden geçirdiler. Geldikleri yo/dan başka yol olmadığını gördüler. O yol da öyle bir yoldu ki bir deve, bir keçi bin güçlükle yürüyebilirdi. Ayağı biraz sürçse düşer, parçalanırdı. Vardıkları yer geniş bir ülke idi. İçinde akar sular, kaynaklar, türlü otlar, çayırlar, yemişli ağaçlar, türlü türlü avlar vardı. Bunu görünce Tanrı’ya şükürler kıldılar. Kışın mallarının etini yer, derilerini giyer, yazın sütünü içerlerdi. Oraya Ergenekon adını verdiler, (Ergene dağ kemeri, Kon dik demektir.) Orası dağın doruğu idi.
Burada Kıyan ve Nüküz’ün oğullan çoğaldı. Kıyan’in oğulları daha çok oldu. Kıyan’in oğullarına Kıyat dediler. Nüküz’ün oğullarının bir nicesine Nüküzler, bir nicesine Dürlügin dediler, (Kıyan diye, dağdan şiddetle ve hızla inen sele derler.) İl Han’ın oğlu, güçlü ve tez bir kişi olduğundan ona bu adı vermişlerdi. Kıyat, Kıyan’ın çokluğudur. Bu ikisinin soyları uzun bir süre Ergene Kon’da kaldı. Çoğaldıkça çoğaldılar. Boy boy oldular. Her aile uruk adıyla bir oymak teşkil etti.
Dört yüz yıl sonra kendileri ve sürüleri o kadar çoğaldı ki artık oralara sığmadılar. Bunun üzerine toplandılar ve konuştular. “Atalarımızdan işitirdik, Ergenekon ‘un dışında geniş ve güzel bir ülke varmış. Atalarımız orada otururlarmış. Tatar baş olup öteki boylarla birlikte bizim uruğumuzu kırmış, yurdumuzu almış. Artık Tanrı’ya şükür, düşmandan korkarak dağda kapanıp kalacak durumda değiliz. Bir yol bularak bu dağdan göçüp çıkalım. Bize dost olanla görüşür, düşman olanla güreşiriz” dediler. Hepsi bu düşünceyi beğendi. Çıkmaya yol aradılar. Bir türlü bulamadılar. Bir demirci, “Ben bir yer gördüm, orada bir demir madeni var. Sanıyorum ki bir kattır. Onu eritirsek yol buluruz.” dedi. Gidip orayı gördüler; demircinin sözünü uygun buldular.
Millete odun ve kömür vergisi saldılar. Herkes vergisini getirdi. Dağın böğründeki çatlağa bir sıra odun, bir sıra kömür dizdiler. Dağın tepesine ve öteki yanlarına da odun ve kömür yığdıktan sonra deriden yetmiş körük yaptılar, yetmiş yere koydular. Ateşlediler; hepsini birden körüklediler.
Demir eridi. Bir yüklü deve geçecek kadar yol açıldı. O ayı, o günü, o saati belleyip dışarı çıktılar. Oradan çıkarlarken bir bozkurt gelip onlara yol gösterdi, işte o gün bayram sayıldı. O günden beri bu kurtuluş gününde bayram yaparlar. O gün bir demir parçasını ateşte kızdırırlar. Demir kıpkırmızı olunca önce han, demiri kıskaçla tutup örsün üstüne koyar çekiçle vurur. Sonra bütün beyler de öyle yapar. Bugünü çok değerli sayarak “zindandan çıkıp ata yurduna geldiğimiz gün” derler.
Ergene Kon’dan çıktıklarında hanları Kıyan soyundan, Korlas uruğundan Börte Çene (Çine) idi. Bütün boylara elçiler göndererek Ergenekon’dan çıktıklarını bildirdi. Boyların kimi sevindi, kimi yerindi. Tatarlar ise bunların üzerine yürüdü. Saf bağlandı, savaş oldu. Düşmanları yendiler. Tatarların büyüklerini kılıçtan geçirdiler, küçüklerini tutsak ettiler. Böylece dön yü2 yıl sonra kanlarını aldılar, mallarını zaptettiier ve ana yurtlarında oturdular.
Göktürkler’e ait olan Ergenekon destanından Türk boylarının kendi aralarında savaştığını anlıyoruz. Tatarlar da Göktürkler de Türk boyudur. Bu boylar arasında hâkimiyet kavgaları yapılmaktadır. Güçlü olan baskın yapmakta, yendiği boyun elindeki malı almakta ve bu savaş ganimeti ile yaşamını sürdürmektedir. Bir bakıma savaşlar, hâkim olmanın yanında mal kazanma savaşıdır da. Boyların düşmanlarına karşı anlaşma yaptıklarını ve birlikte savaşa girdiklerini görüyoruz. Bu siyasi bir durumdur. Kendi aralarında anlaşmazlık olsa bile düşmanlarına karşı birleşebilmektedirler
Türklerin yaşam kültürlerinde savaşın önemli bir yeri vardır. Er-genekon’a sığınan Göktürkler, savaşacak gücü kazandıklarında gidip düşmanlarıyla savaşıyorlar ve intikamlarını alıp eski yurtlarına yerleşiyorlar. Onlara yenilenler de zaman içinde güç topladıklarında yine yurt savaşı çıkarmaktadır. Bozkır yaşamı, bu anlayış üzerine kurulmuştur. Bu hareketlilik de insanlara hareketli bir yaşam tarzı hazırlamıştır. O dönemde yerleşik yaşamın ve tarımın değil de göçebe yaşamın ve hayvancılığın egemen olması bu durumun sonucudur. Ergenekon’a yerleşen Türklerin hayvancılıkla geçindiğini “Kışın mallarının etini yer, derilerini giyer, yazın sütünü içerlerdi.” cümlesinden anlıyoruz. Ergenekon’dan çıkmak için demir dağı eritmelerinden Türklerin demircilikte ileri olduğunu anlıyoruz.
Bu destanda “mekân” anlatımda fazlasıyla öne çıkmaktadır. Destanın adı bile yaşanan mekânla ilgilidir.
Ergenekon’un sarp ve dik bir dağda olması, savaşçı bir ulusun kendini emniyete alması demektir. Oraya bir kaleye sığınır gibi sığınıyorlar. Bu dik ve sarp yerde yaşamak insanın dikkatli ve hareketli olmasını sağlar. Aynı zamanda havası temizdir ve insanı dinç tutar. Ergenekon’un etrafı sağlamdır. O kadar sağlamdır ki âdeta demirdir. Demir dağı, gerçekten demir değil de düşmandan koruyan, geçilmesi zor bir dağ olarak düşünmek gerekir. Bir kale suru gibi düşünülebilir o dağlar. Bu destanda mekâna özel bir işlev yüklenmiştir. Ergenekon, zayıflayan ulusun güçlenmesinin sağlandığı bir sığınak, emin bir kale ve yaşamın sürdürüldüğü bir yurttur.
Ergenekon destanının konusu, yurt sevgisi, özgürlük, dayanışma, birlikte hareket etme gibi bir ulusu ulus yapan temel öğelerdir. Destanda evrensel özellikler de vardır. Künüz ve Kıyan, esirliği benimsemediği, özgür olmayı istedikleri için eşleriyle kaçmışlardır. Ergenekon’da çoğalan sonraki kuşaklar yurt sevgisi ve intikam almak arzusu ile yurtlarından çıkmışlardır. Bunu yapmak için birlikte hareket ederek demir dağı eritmiş ve düşmanlarıyla savaşmışlardır.
“Bozkurt, dağ” gibi destanlarda yer alan mitolojik öğeler bu destanda da yer almaktadır. “Dağ”, emin bir yurttur, yurdun çevresini saran bir surdur. “Bozkurt” ise yol göstericidir. Bu da o dönemde yaşama mitolojik öğelerin hâkim olduğunu gösterir. Bu anlayışın etkisiyle Ergenekon’dan çıkış günü daha sonraki yıllarda dinsel bir tören havasına büründürüimüştür.
Bu destandan Türkler arasında bir iş bölümü olmadığını da anlıyoruz. Bir yönetici olan han, kağan vb. vardır. Diğerleri onun buyruklarına uyarak yaşarlar. Bunun dışında demircilik mesleğiyle uğraşan bir kişi olduğunu da görüyoruz ki bu, o dönemde çok yaygın olmayan bir durumdur.
Tek iş, geçimini sürdürecek mala, yiyeceğe sahip olmak ve savaşmaktır. Gücü varken düşmanını yenmek, ona hâkim olmak, gücünü kaybedince kaçmak ve güç toplamaktır. Bu özellikler sadece Türkler için söz konusu değildir. Bu, evrensel bir durumdur ve o dönemlere hâkim oSan bir anlayıştır.
Benzer Yazılar


ANLATIM YOLLARI (İFADE ŞEKİLLERİ)
CIMBIZLİ ŞİİR AÇIKLAMASI
Coşku ve Heyecanı Dile Getiren Metinler (Şiir)
Destan Anlatıcıları ve Destan Dilinin Oluşumu
Destanı Olay Esasına Bağlı Diğer Metinlerle Karşılaştırma
Destanların Özellikleri
Dilin İnsan ve Toplum Hayatındaki Yeri ve Önemi
Dünya Destanları
Edebî Eser
Edebi Metin
Edebiyat
Edebiyat Tarihi
Edebiyat tarihi - genel tarih ilişkisi
Edebiyat tarihi - halk bilimi ilişkisi
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
cevabı, destanın, ergenekon, içeride, soru, Özellikleri

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Soru ergenekon destanının özellikleri cevabı iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-05-2009 12:27
Soru 1.tanzimat dönemi sanatçılarının genel özellikleri cevabı iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-04-2009 20:20
Soru islami devir edebiyatının özellikleri cevabı iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-04-2009 18:35
Soru destanın ortaya çıktığı dönem cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-04-2009 15:37
Soru büyük selçuklu devleti özellikleri cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-04-2009 10:28


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:44 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628