Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Soru Temel Hak ve Ödevleriniz Nelerdir? cevabı iceride

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-08-2009, 20:23   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Soru Temel Hak ve Ödevleriniz Nelerdir? cevabı iceride

Temel Hak ve Ödevleriniz Nelerdir?DosyaTürkiye Cumhuriyeti Anayasası, "Temel Haklar ve Ödevler" başlığı altında Türk vatandaşlarının vatandaşlık haklarını belirtmiştir. Vatandaşlar kanundan doğan hak ve ödevlere sahiptirler. Dokunulmaz, vazgeçilmez ve doğuştan sahip olunan bu haklar devlete ve topluma karşı da ileri sürülür.

Vatandaşlık görevlerini dört bölümde sıralıyoruz:
Seçme ve seçilme hakkı
Kanunlara uymak
Vergi vermek
Askerlik yapmak

ŞİKÂYET VE DİLEKÇE HAKKINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

Türkiye cumhuriyetinde yaşayan vatandaşlar, Anayasamız tarafından kendilerine verilen "DİLEKÇE" hakkından habersiz olabiliyorlar. Anayasamızın dilekçe hakkını düzenleyen 74. maddesinde, "Vatandaşlar, kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakkında, yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yazı ile başvurma hakkına sahiptir. Kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu, dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir" denilmektedir. Vatandaşlar karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye'de kendileri veya kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakkında yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yazı ile başvurma hakkına sahiptir. Bu hak engellenemez cevapsız bırakılamaz. İadeli ve taahhütlü olarak yollanan dilekçeler cevaplanmazlarsa hukuki süre zarfında (60 gün) hukuki işlem başlatılabilir.


TELEFONUNUZ ÇALINDIĞINDA VEYA E-MAİLİNİZ HACKER TARAFINDAN ALINDIĞINDA NE YAPACAĞINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

Bulunduğunuz bölgedeki en yakın savcılığa başvuru yapıp, çalınma ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu e- maillerin internet üzerinden şifre kırılma veya sahibinden izinsiz işlem yapılması, çalınma statüsünde görülmektedir. En yakın savcılıktan bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

BİR TÜKETİCİ OLARAK HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tüketicinin her türlü hakkını korumak için hazırlanmıştır. Tüketici Kanununa göre tüketiciler, mağduriyetlerini gidermek için Tüketici Sorunları Hakem Heyetine bir dilekçe ile ücretsiz olarak başvurabilirler. Tüketici Kanunu, ayıplı hizmet, ayıplı mal, mesafeli satışlar, tüketici kredisi, sözleşmedeki haksız şartlar gibi pek çok mağduriyet konusu için çözümler sunmaktadır.

BİLGİ EDİNME YASASINDAN HABERDAR MISINIZ?

Bilgi Edinme Yasası, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olmak için hazırlanmış bir yasadır. Kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi edinmek isteyen her vatandaş bu yasa gereği bilgi edinme hakkına sahiptir. ("Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir" , Bilgi Edinme Yasası, madde 4) Başvuruda bulunulan dilekçeler kurum veya kuruluş tarafından dikkate alınıp cevaplanır. Şayet cevaplanmazsa vatandaş itiraz hakkını kullanır.


TUTUKLANMA VE ALIKOYULMA DURUMUNDA POLİSE KARŞI HAKLARINIZ NELERDİR?

İnsanca yaşama hakkı Anayasamızın 19. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Hiç kimse size işkence ve eziyet yapamaz; insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamazsınız. Yasaya dayanmayan bir sebepten dolayı alıkoyulamazsınız, tutuklanamazsınız. Polis sizi alıkoymak isterse, üzerinizi, çantanızı aramak isterse size yasaya uygun makul bir gerekçe sunmak zorundadır.

TRAFİKTE CEZA YERSENİZ?

Kesilen cezalar için suçunuzun, kusurunuzun derecesini öğrenme hakkınız vardır. Kesilen cezalar için sizden imza alınmak istendiğinde imzadan imtina etme hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu yasal sürenin ve faizin başlamasına engeldir. Polis sizi arabadan indiremez ve gerekçe olmadan arabanızı arayamaz.

ELİNİ KOLUNU SALLAYAN EVİNİZİ, İŞ YERİNİZİ ARAMAK İSTEYEBİLİR Mİ?

Hakim kararı olmadıkça kimse evinizi arayamaz. Zorunlu hallerde savcıdan alınan izin yasaldır. Anayasamızın 21. maddesinde, "Kimsenin konutuna dokunulamaz. Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin konutuna girilemez, arama yapılamaz ve buradaki eşyaya el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar." denmektedir.

MAHKEMEYE GİTMEDEN HUKUKİ ÇÖZÜM BULABİLİR MİSİNİZ?

Mahkemeye gitmeden sorunlarınızı konuşarak, anlaşarak halledebilirsiniz. Oluşturulacak bir Tahkim Kurulu ile de halledebilirsiniz. Örnek: kira alacağı, borç, aile içi ihtilaflar v.s

NASIL DAVA AÇABİLİRSİNİZ?

Dava, dava dilekçesi ile kendiniz veya vekâlet verdiğiniz avukatınız aracılığıyla açılabilir. Dilekçenizin mahkeme kalemine kaydı, sizin dava açma tarihinizdir. Kanunen ödenmesi gereken harçlar vardır. Miktar bellidir. Fazlası asla talep edilemez, edilse bile ödenmez.

AVUKAT İSTEME HAKKI

Tutuklanmanız halinde veya gözaltına alındığınızda, soruşturmanızın her aşamasında avukat isteme hakkına sahipsiniz. Avukatınız gelmeden susma hakkınızı kullanabilirsiniz. Hangi mercide, soruşturmanın hangi aşamasında olursa olsun avukatınız ile görüşmeniz engellenemez, avukatınızın ifade alınırken sorgu müddetinde sizin yanınızda olması engellenemez. Bulunduğunuz barodan ücretsiz avukat isteme hakkına da sahipsiniz. (CMUK m.135–136)


SUSMA HAKKI

Savcı tarafından ifadeniz alınırken, hâkim tarafından sorgulanırken kanundan doğan susma hakkınız engellenemez. (CMUK m.135)

TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLERKEN NE YAPMALISINIZ?

Anayasamızın 34. maddesi gereğince " Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir." Yapılması gereken yürüyüşün amacı, süresi ve katılımcılarının bildirilmesi gerekmektedir.

HASTANEDE HAKKINIZI NASIL ARARSINIZ?

Her hastanenin yasal prosedüre uygun hasta ve hasta yakını haklarını savunan birimleri bulunmaktadır. Bu birimlere bir dilekçeyle veyahut da sözlü olarak başvurabilirsiniz. Hastanelerde personel size kimlik bilgilerini vermek zorundadır, sizi bilgilendirmek, size hastalığınızın derecesini anlatmakla yükümlüdür. Kanuna göre bıçak parası diye tabir edilen ameliyat paraları dışında alınan paralar, devlet hastanelerinde rüşvet suçunu iştigal etmektedir.

Yasemin GÜLLÜOĞLU
Avukat
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
cevabı, hak, içeride, nelerdir, soru, temel, ve, Ödevleriniz

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Soru levha hareketleri etkileri nelerdir cevabı iceride Yaso TaRiH 0 10-07-2009 12:02
Soru İmanın ve İslamın Şartları nelerdir cevabı iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-05-2009 18:37
Soru sindirime yardımcı organlar nelerdir cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-04-2009 09:39
Soru mitolojik ögeler ve oluşum nedenleri nelerdir cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-04-2009 09:27
Soru dil göstergeleri nelerdir cevabı içeride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 10-01-2009 17:50


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:37 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628