Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Osteoporoz nedir?

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 10-11-2009, 17:43   #1
 
CLuB4R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 42
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 280
CLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond reputeCLuB4R has a reputation beyond repute
icon37: Osteoporoz nedir?

OSTEOPOROZ NEDİR?
Osteoporoz kelimesi, latince "osteo (kemik)" ve "poroz (gözenekli)" kelimelerinden oluşur, gözenekli kemik demektir. Osteoporoz kemiğin kütlesinin azalması ve kemik ince yapısının bozulmasıyla kemiği kolay kırılabilir yapan bir hastalıktır. Halk arasında kemik erimesi olarak bilinmektedir.

Kemiklerimiz, ayakta durabilmeyi, hareket edebilmeyi mümkün kılarak bize hareket özgürlüğü veren, hayati organlarımızı ( beyin kalp, akciğer) dış etkenlerden bir zırh gibi koruyan, kanımızın yapıldığı, vücudumuzdaki kalsiyum, mağnezyum, fosfor gibi elementlerin deposu olan bir dokudur.

Kemik yaşayan, ve sürekli yıkılıp yeniden yapılan bir organdır. Eskimiş kemik, bazı hücreler tarafından ortadan kaldırılır, diğer bazı hücreler ise yeni kemik yaparlar, yapım ile yıkım arasında bir denge vardır, bu denge önceleri kemik miktarının sabit kalmasını temin eder. Yaşlanma, kadınlarda menopoz ( adetten kesilme) gibi estrojen hormonu eksikliği halleri, yeterli kalsiyum alınmaması vs sonucu kemik yıkımı, yapımından daha fazla olduğunda kemik dokusu giderek azalır, bu arada kemiğin ince yapısında da değişiklikler olur ve kemik kolay kırılabilir hale gelir.

Kemik gelişimi anne karnında başlar ve ergenlik çağına kadar gelişiminin çoğunu tamamlar, gelişim 30 yaşına kadar devam eder. Hamilelikte yeterli kalsiyum alınmazsa, bebek, kemikleri kalsiyumdan fakir olarak doğar.

-Çocuklukta ve gençlikte;
- Yeterli kalsiyum almama (süt ve süt ürünleri kullanmama),
- Dengeli beslenmeme,
- D vitamini yoksunluğu( Deriye direk yeterli güneş ışınları teması olmaması)
- Hareketsiz yaşam,
Kemik kütlesinin az ve gelişmesinin sağlıksız oluşuna neden olur.
Çocukluktan itibaren alınacak kalsiyumdan zengin gıdalar, büyüme sırasında güçlü kemiklerin oluşmasını sağlar, çünkü vücuda alınan kalsiyumunun %99'u kemiklere ve dişlere yerleşir, geri kalanı da kanda bulunur.

Kadınlarda kadınlık hormonu (estrojen), kemiğin yıkılmasını önler. Erkeklerde erkeklik hormonu testosteron) kemik yapımını uyarır. Kemik kaybı 35 yaşından sonra yavaş da olsa başlar, kadınlarda 45 - 50 yaşında menopozla birlikte estrojenin artık yapılamaması kemiğin hızla kaybına neden olur bu kayıp menopoz sonrasındaki 5 yıl içinde en fazladır.

Yaşlanma sırasında da çeşitli faktörler kemiklerin yıkımını kolaylaştırır. Yaşlanan kadın ve erkekte uzun yaşamanın bir bedeli olarak osteoporoz kaçınılmaz olarak oluşur. Kadınlarda menopozla zaten kemiğin bir kısmı kaybedilmiş olduğundan, yaşlanmanın olumsuz etkisi daha belirgindir. Bu nedenle Osteoporoz halk arasında bir kadın hastalığı olarak bilinir, oysa OSTEOPOROZ ERKEKLERİN DE HASTALIĞIDIR. Genç erkeklerin %10'unda çeşitli nedenlerle osteoporoz vardır. Yaşlanma ile erkeklerde, erkeklik hormonu azalır, 65 yaş sonrasında osteoporoz riski, kadınlardakine yakındır. Her üç kadından ve beş erkekten birinde, 60 yaş sonrasında osteoporoz vardır. (Şekillerde yaşla kemiklerde meydana gelen değişim görülmektedir )
Hastalık, belirti vermeksizin kemik kaybı yaptığından SESSİZ HIRSIZ diye adlandırılır, Ağrı sızı gibi bir bulgusu yoktur, kemikler kaybedilirken bunun farkına varamayız.

Osteoporozda, omurgada (bel kemiği) kemik yükseklikleri azalarak, boy kısalması, kamburlaşma, sırt ağrıları, göğüs kafesinde şekil değişikliği, küçülme olur, burada yerleşmiş kalp ve akciğer normal çalışamaz. Leğen kemiği ile göğüs kafesi birbirine yaklaşır, karın boşluğu da küçülür, barsak ve mide fonksiyonları bozulur.

O halde osteoporoz sadece kırıklarla hareket özgürlüğümüzü kısıtlamakla kalmaz , diğer birçok yaşamsal fonksiyonumuzu da indirekt olarak etkiler.

Hastalığın önemi neden olduğu kırıklardır, omurga, kalça ve kolda kırıklar sıklıkla oluşur. Kalça kırıkları özellikle yaşlılarda sıktır ve ameliyat gerektirir, dolayısıyla çok önemlidir.Ameliyat öncesi, sonrası ve ameliyat sırasında olası komplikasyonlar bu hastaların çoğunun ölmesine neden olur, hastalar bu süreçte hayatta kalabilseler bile, çok önemli kısmı yürüyemez, tekerlekli sandalyeye veya koltuk değneğine bağımlı, günlük aktivitelerini yapabilmek için bir başkasının yardımına muhtaç hale gelirler. Ameliyat süreci komplikasyonsuz geçse bile, osteoporotik kemiğin kaynaması ve iyileşmesi güç olur.
OSTEOPOROZ ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Güçlü ve yeterli miktarda oluşmuş kemiğin ileri yaşlarda kaybı, iyi gelişmemiş bir kemiğe göre daha zor olur. Bunun için daha anne karnında iken bile bebeğin kemiklerinin yeterli kalsiyumla beslenmesini sağlamak için, anne adayları yeterli miktarda kalsiyum içeren gıdaları almalıdır.
Bazı faktörler insanları osteoporoza yatkın yapar
Osteoporoz için Risk Faktörleri
Kadın cinsiyet,
Kadınlarda: Adet düzensizliği veya adet görmeme, geç ergenlik, erken menapoz, fazla sayıda hamilelik ve uzun emzirme dönemi vs)
Minyon yapıda olma,
Ebeveynde osteoporoz oluşu
Aşırı zayıflık
Düşük kalsiyumlu diyetle beslenme
Güneş ışığına maruziyet azlığı ( D vitamini eksikliği yaptığından )
Sigara kullanımı
Fazla Alkol Tüketimi
Fazla kafein ( kahve) tüketimi
Hareketsiz yaşam
Çeşitli hastalıklar
Bazı ilaçlar (ör. Kortizonlu ilaçlar)
OSTEOPOROZ KÜRESEL BİR SAĞLIK PROBLEMİDİR.

Sağlık koşullarının bütün dünyada ve ülkemizde de daha iyileşmiş olması, yaşayan yaşlı nüfusun artmasına neden olduğundan, bu yaşlı nüfus arttıkça osteoporotik hasta sayısı da giderek artacaktır. Osteoporoz görülme sıklığı 50 yaşlardaki kadınlarda % 5 iken, 85 yaşlarda % 50 lere kadar artmaktadır, 2000 yılında dünyada 65 yaş üzerindekilerin sayısı 323 milyon iken, 2050 yılında 1 555 milyon olacaktır. Osteoporoza bağlı kırıklardan ölüm olasılığı 50 yaşında bir kadında meme kanserinden ölme olasılığına eşit olup, normal bir kadının ölme olasılığından 2.5 katı daha fazladır.

HASTALIĞIN TANISI, Kemik kütlesinin ölçülmesi ile yapılır . Bu işlem rahatsızlık vermeyen, 15 dakika süren bir ölçüm yöntemidir. Doktorlar bu ölçümün gerekip gerekmediğine karar verildiğinde yapılır. Tedavi alanlarda da tedavi sonucunu görmek için 1-1.5 yıldan önce ölçüm tekrarlanmamalıdır.

Hastalığın tedavisi için elimizde ilaçlar mevcuttur, ama her birey için daha önemli olan hastalık ortaya çıkmadan, korunmak için gerekli tedbirlerin alınmasıdır,

Osteoporozdan korunmak için neler yapılmalıdır?

Çocukluktan itibaren yenilen gıdalar dikkatle seçilmelidir. Donmuş gıdaların ( Bunları koruma amaçlı kullanılan katkı maddeleri, kalsiyumu bağlıyarak vücut tarafından kullanılmasına mani olur), kolalı- gazlı içeceklerin, et ağırlıklı gıdaların fazla tüketilmemesi, kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünlerinin tüketiminin artırılması, sigara içilmemesi, alkol kullanılmaması, hareketli bir yaşam tarzı seçilmesi, güneş ışığından yeteri kadar istifade edilmesi (D vitamini kalsiyumun vücuda alınabilmesi için şarttır, D vitamini derimizde inaktif olarak bulunur, güneş ışığı ile aktive olur), osteoporozu önlemek için gereklidir.

Ülkemizde süt ürünleri tüketimi arzu edilen düzeylerde olmadığından çocuklarda kemik yoğunluğu düşük bulunmaktadır. Yetişkinler de kemiklerini korumak için yeterli oranda süt ürünleri tüketmediklerinden yeterli kalsiyum almamaktadır, ayrıca kapalı giyim tarzı nedeniyle kadınlarımız genç yaşlardan itibaren güneş ışığından yeterli şekilde istifade edememekte ve sonuçta D vitamini eksikliği ile osteoporoz menapozdan çok daha erken yaşlarda başlamaktadır.

Süt ve süt ürünleri, kalsiyum yanında, kemik sağlığı için gerekli magnezyum, fosfor, potasyum ve protein gibi besin öğelerini de içerir.
Sebzeler ve tahıllar da kalsiyum açısından zengin ise de, 3 - 4 bardak sütte bulunan kalsiyum, ancak 11 - 14 porsiyon tahılda veya sebzede vardır.

Her gün mutlaka sağlıklı süt içilmelidir.

Bir bardak sütte (200 ml), yaklaşık 200-220 mg kalsiyum vardır. Sütteki kalsiyum-fosfor sadece kemik değil, diş sağlığı açısından da çok önemlidir.

GÜNLÜK KALSİYUM GEREKSİNİMİ
0-6 ay Anne Sütü( 210 mg ) 1 Bardak süt
6-12 ay Anne Sütü ( 270 mg 1 bardak süt
Çocuklar (1 - 10 yaş arası) 800 - 1200 mg. 4-5 bardak süt
Gençler (11 - 24 yaş arası) 1200 - 1500 mg. 6-8 bardak süt
Erişkinler ( 19 - 65 yaş arası) 1000 mg. 4 bardak süt
Hamile ve emziren kadınlar 1200 - 1500 mg. 6-8 bardak süt
Yaşlı, 65 + yaş 1500 mg. 8 bardak süt
ÇEŞİTLİ GIDA MADDELERİNDEKİ KALSİYUM MİKTARLARI
Meyva ve Sebzeler mg
Ispanak 95
Asma Yaprağı 392
Kereviz 43
Bakla ( taze) 43
Soğan ( kuru) 27
Soğan (Yeşil ) 51
Nohut 150
Bamya 92
Lahana ( kara) 116
Ceviz 99
Kivi 100
Portakal 41
Süt Ürünleri ( mg) olarak
İnek Sütü (Yağsız) 125
İnek sütü (Yağlı ) 199
Koyun Sütü 193
Yoğurt yağlı 111
Beyaz peynir (Yağlı) 162
Beyaz Peynir (Yağsız ) 96
Kaşar peyniri 700
Krem peyniri 80
İsviçre Peyniri 906
Chedar peyniri 682
Dondurma 78

Fiziksel aktivite sağlıklı kemikler için çok önemlidir
Kemik yapan hücreler ayakta durma, yürüme, merdiven çıkma, dans etme, sıçrama, futbol, tenis, voleybol, basketbol gibi sporlarla uyarılır, kemik kütlesi artar. Yetişkinlerin ve çocukların günü oturarak çalışma, TV seyretme veya bilgisayarla geçirmeleri kemik kaybını artırır. Sağlıklı ortamlarda çocukların oyun oynamaları daha güçlü, sağlıklı kemiklere sahip olmalarını sağlar. Düzenli egzersiz, kasları güçlendirir, denge yeteneğini artırır ve özellikle Yaşlılarda kas gücünü artırarak düşmeleri önler, kırık oluşunu azaltır.
CLuB4R isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 10-11-2009, 17:53   #2
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

soru ve cevap icin tnks
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
nedir, osteoporoz

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkiye'nin osteoporoz haritası çıkarılacak Haberci Sağlık - Genel 0 10-13-2008 11:10
Diyaliz Teknikerliği Nedir? Aranan özellikler Nelerdir?çalişma Alanlari Nedir? Yaso Üniversiteler 0 09-18-2008 09:04
Seramik öğretmenliği Meslegi Nedir?gerektiirdigi özellikler? çalişma Alanlari Nedir? Yaso Üniversiteler 0 09-15-2008 09:19
PAMUK PAZARLAMA VE İPLİKÇİLİK TEKNİKERİ Nedir?Ne İş Yapar?Calısma Alanları Nedir? Yaso Üniversiteler 0 09-14-2008 16:42
UÇAK MOTORLARI BAKIM-ONARIM TEKNİSYENİ Nedir? Egitimi,iş imkanları nedir? Yaso Üniversiteler 0 09-14-2008 16:11


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:50 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628