Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Felsefe neden gereklidir yazısı

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-18-2009, 16:13   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Felsefe neden gereklidir yazısı

İnsan yaşamını yönlendirebilen varlıktır. Bu yönlendirmede bilme ve bilinç önemli rol oynar. Bilinçli bireyler yaşamının yol haritasını kendileri çizerler. İnsanın varoluşunu gerçekleştirme sürecinde Felsefenin payı nedir? İnsanın öncelikle kendini tanıması, bilmesi gerekir. Yetenekleri, ilgi alanı, bilgi donanımı gibi. Sonrasında hedeflerini amaçlarını bilmeli ve o amaca götürecek araçlar saptamalıdır. Bütün bunlar bilinç ister düşünme ister yani felsefe ister.

Niçin Felsefe sorusunu öncelikle kendi adıma kendimde yanıtlamak istiyorum. Bu yanıt akademik olmaktan ziyade daha çok yaşamsal çıkarımlardır. Ben lise fen alanı mezunu olduğum halde ilk tercihimle felsefe bölümüne girdim. Uluğ hocamın büyük desteği ve katkısı ile mezun olup 21 yıldır da felsefe öğreticiliği yapıyorum. Dershanede felsefe eğitimi vermenin zorluğu düşünülürse bunun telafisini işte felsefe kulübümüzdeki söyleşilerle yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz. Ancak liselerimizde de dershanelerimizde de öğrencilerimiz, gençlerimiz ‘’Bundan nasıl soru çıkar, kaç soru çıkar?’ yararcılığı ile bakıyorlar olaya... Bu durumda özellikle bu sınav sistemi ile de felsefenin durumu içler acısıdır. Oysa ki felsefi düşünmeye sahip olmamış, felsefi düşünmeyi öğrenmemiş gençler diğer sorularda da kolay hata yaparlar. Özellikler ÖSS türü sınavlarda okuduğunu anlama ve doğru yorumlama gereklidir. Ezbere dayalı bilgi yüklenmesi başarı sağlamayacaktır. Gençlerin felsefeye ihtiyacı var. Çünkü okuduğuna ve dinlediğine körü körüne inanmadan, sorgulayarak, eleştirisel yaklaşımla yorumlamak ve anlamlandırmak ancak felsefe bilmekle mümkündür. Az gelişmiş toplumların hastalığı olan Fanatizm hem dinsel hem töresel hem töresel hem sportif fanatizm , bağnazcılık ancak felsefe ile yenilebilir. Bu nedenle gençlerimiz için felsefe gereklidir. Sonuçta üniversite bir araç. Temel amaç mutlu ve anlamlı yaşamaksa bu felsefe bilmekle sağlanacaktır.

Dünya üzerinde gelişmiş ve gelişmemiş ülkelerin ayrımı kesinlikle temelde felsefeye sağlanan destek, gösterilen ilgi ile yakından ilgilidir. Örneklemek çok kolay. Batı ülkelerini ele alalım. Aydınlanmayı sağlamış, ortaçağ din bağnazlığını yıkmış, kul yerine birey olmayı başarmış bireyler çağdaş toplumları oluşturmuştur. Bireyler , doğru düşünebilen, önceliklerini ve seçimlerini saptayabilen insanlardır. Komşumuz Yunanistan’da bile felsefe derslerine diğer derslerden ayrı ve özel bir önem verildiğini biliyoruz. Doğu ülkelerine baktığımızda Batı ile çağdaş olmalarına karşın Doğu, ortaçağı yaşamakta, dinsel fanatizmin ve bağnazlığın pençesinde kıvranmaktadır. Afganistan, Suudi Arabistan toplumlarını medyadan izliyoruz. Ortaçağdan fırlamış gibi ekranlara yansıyan bu insanların böyle olmalarının nedeni yaşamlarını, öğretilenleri, törenlerini sorgulamamaları, eleştirisel düşünememeleridir. Olayın ekonomik, siyasi gibi çeşitli etkenleri olmakla birlikte asıl sorun eğitimde özellikle de felsefe eğitimindedir.

Özetle ‘kul’ insan ile ‘birey’ insan arasındaki farkı yaratan felsefedir dersek abartmış olmayız. Kul için her şey önceden saptanmış soru ve sorun yok yanıt var. Yanıtlar mutlak ve değişmezdir. Birey için ise soru ve sorun var, yanıt yok. Yanıt araştırılacak, sorgulanacak,değişecek ve yenilenebilecektir .

İnsanlığın barış içinde, çağcıl değerlerin yönlendirdiği bir toplumda yaşayabilmesi, bireylerden oluşan, kendisi ve çevresi ile barışık, kendine göre bir dünya görüşü olan, olaylara gelişmelere sağlıklı bilimsel yöntemlerle bakabilen ve algılayabilen insanlarla oluşacaktır. Bu toplumlarda hoşgörü, eşitlik, özgürlük gibi değerlerin etkili olabilmesi yine iyi yetişmiş bilinçli insanlarla mümkündür. Yani insanlara ‘ Siz demokrasi ile yönetiliyorsunuz, bu rejimde de sizler eşitsiniz, hoşgörü ve özgürlükler var.’ Demekle toplum çağcıl olamıyor. İnsanların o toplumsal değerlere uygun eğitim almaları özellikle siyasi bilincinin, felsefi bilincinin tam olması gerekmektedir. Aksi halde insan, sürü insanı olmaya mahkumdur.

Eğitimde, siyasette, sporda, sağlıklı düşünebilen, aynı olaya saplantıya dönüşmeden farklı açılardan bakabilen insanlar başarılı olacak ve toplumlarını çağcıl değerlere sürükleyeceklerdir.

İnsanın birey olarak geleceğini belirleyebilmesinde önemli kararlarını önceliklerine göre verdiği ve seçimlerinin de yaşamını yönlendirdiğini biliyoruz. Seçimlerimiz bizim geleceğimizdir. Seçimlerin sağlıklı olması iki faktöre bağlıdır. Seçim yapan kişinin, bilinçli sağlıklı düşünebilen birey olması, bu olgunluğa erişmiş olması gereklidir. İkinci boyutta seçilecek seçeneklerin iyi tanınması, iyi bilgi donanımına sahip olunması gerekmektedir. İşte bütün bunlar göz önüne alındığında basit bir seçimden toplumsal seçimler ve önceliklere kadar tüm seçimlerimizde Felsefeye, felsefi düşünme disiplinine gereksinimimiz vardır. Bunun somut örneklerini ilkçağdan günümüze bulmak çok zor değildir.

Olayın bir başka boyutu ise felsefe, insanların kafasında farklı çağrışımlar yaratıyor. Özellikle bu etkinliklerden nasibini almamış insanlar felsefenin diğer bilimlerden farklı bir uğraş alanı olduğunu düşünürler. Bu yargılamada birazda geçmişte felsefenin, sırça köşklerde küçük bir azınlığın anlayabileceği dille yapılmasının da rolü olmuştur. Felsefecinin biraz garip olmasının nedeni herkesten farklı düşünmesi ve düşündüğü gibi yaşamak istemesidir. Olaylara farklı açılardan bakabilmesidir. Sporda, dinde, siyasette hatta bilimde bile fanatik, dogmatik olmayışındandır.

Felsefeci metafizik kavramlarla ya da boş laf kalabalığı ile uğraşan kişi değildir. Aksine düşünen, düşüncesini yaşama aktarabilen insandır. Toplumun lokomotifidir. Fransız ihtilalinde olduğu gibi toplumu yönlendirendir. Aydınlanma felsefesinin (J.J. Ruso – Voltair - Monteskiyö gibi düşünürlerin) Fransız İhtilalinde ve onun getirdiği toplumsal değişimlerde payı büyüktür. Felsefeciler Server Tanilli hocamızın söylediği gibi savaşların olmadığı, halkların ve kültürel kimliklerin saygı gördüğü gerçekten barışçı bir dünya kuracaklardır. Aynı zamanda emeğin ve alın terinin sömürülmediği kadının erkeğe oranla geri sayılıp ezilmediği, insanların tüm yeteneklerini özgürce sergileyip gelişebildiği, insanın kendisini insan olarak gerçekleştirebileceği bir toplum düzenine kavuşmasında etkili olacaklardır. Buna yürekten inanıyorum.

Filozoflar bugüne kadar dünyayı hep yorumlarken artık değiştirme zamanı, hareket zamanıdır. Düşünce eyleme dönüştüğünde niçin felsefenin yanıtı daha somut görülecektir.

*Daha mutlu, umutlu, çağcıl, barış içinde bir dünya için felsefe

*Kul insandan birey insana evrensel insana geçiş için felsefe

*Evrensel dilin sevgi ve müzik olduğu savaşların sömürülerin olmadığı bir dünya için felsefe

*İnsan için insanca olan için felsefe

Niçin Fizik, niçin Kimya, niçin Biyoloji, niçin jeoloji sorularının yanıtı ne ise, niçin felsefe sorusunun yanıtı da en az odur. Bütün bu yanıtlara ek olarak felsefe, bilimlerden farklı olarak evreni bütünsel açıklamak ister. Pozitif ya da somut bilimlerin de felsefeye gereksinimi vardır. Sorgulayıcı ve eleştirisel düşünmeyen bilim adamı olamaz. Metodik şüphenin bilimlerin gelişmesine katkısı büyük olmuştur. Bilimler, bilimsel etkinliklerinin sonucuna bakarlar, sonuç, doğrulanabilir ve kanıtlanabilir ise bilimsel sayarlar. Aksi halde saymazlar. Oysa felsefe bilimsel olmanın ölçütünde paradigmayı da kullanır. Önemli olan yapılan etkinlikteki paradigmadır yani bakış açısıdır. Bunu somut örneklere indirgemek mümkündür. Üniversiteye hazırlanan öğrencilere sınav sonrasında tek soru sorarlar, ‘Kazandın mı?’ Nereyi kazandın sorusu bile sonradan gelecektir. Oysa sınav sonucu ile birlikte öğrencinin sınava hazırlanırken izlediği yol doğru ise yani öğrenci üzerine düşeni yapmış ise sonucun algılanmasında ve yorumlanmasında göz önüne alınması gerekir. Bu ancak felsefi bakış açısıyla ya da empatik düşünebilme ile mümkündür.

*Bilimin bilimsel sonuçların değerlendirilmesi yorumlanması işinde felsefeye gereksinim vardır.

*Teknolojinin hızla geliştiği toplumlarda insan ilişkileri de değişmekte buna bağlı olarak sosyal değerlerde değişmektedir. Bu durumda değer felsefesine ihtiyaç vardır. İyi – kötü kavramlarının içi ancak etik ile doldurulabilir.


*En iyi toplum yönetim biçimi için siyaset felsefesine gereksinim var ütopya felsefenin işidir.

*Güzel ve Çirkinin sorgulanması insanın yüceliği olan sanat için felsefeye gereksinim vardır.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
felsefe, gereklidir, neden, yazısı

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gezi Yazısı Türü nedir Gezi Yazısı türünün özellikleri Yaso Türk Dili ve Edebiyat 0 02-02-2009 10:38
FELSEFE Nedir ? Yaso Felsefe 9 04-09-2008 09:00
Skolastİk Felsefe LeGoLaS Felsefe 0 03-11-2008 20:19
Felsefe Tarihi LeGoLaS Felsefe 0 03-11-2008 20:18
Felsefe Nedir? LeGoLaS Felsefe 0 03-11-2008 20:16


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:03 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628