Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Enzimler

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 12-10-2009, 12:32   #1
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 3
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 0
intikam has much to be proud ofintikam has much to be proud ofintikam has much to be proud ofintikam has much to be proud ofintikam has much to be proud ofintikam has much to be proud ofintikam has much to be proud ofintikam has much to be proud of
Standart Enzimler

Enizimlerin İlaç ve Kozmetik Sanayısınde Kullanımıyala İlgili Çok Acil Bilgiye İhtiyacım Var. Lütfen Yardım Edin
intikam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 12-10-2009, 13:33   #2
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.912
Teşekkürleri: 0
5 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart

bu yardimci olabilir belki size

Enzimlerin kozmetik ürünlerle ilikşkisi nedir? Enzim Pazarındaki Boşluklar


Yerli üretici için enzim pazarımızın hemen hemen tamamı boş sayılır. Yerli üreticinin ithal ürünlere karşı bazı rekabet avantajları da var. Son dönemde gümrük mevzuatlarının hassasiyetle uygulanmaya başlanmış olması yerli biyo-girişimcinin avantajlarını daha da arttırıyor. Son dönemdeki ekonomik kriz bize gümrük mevzuatlarımızı daha hassas bir şekilde uygulamamız gerektiğini öğretti. Başta organik maddeler olmak üzere her türlü biyokimyasal malzeme sorgusuz sualsiz ve eski veya ne olduğu belirsiz analiz sertifikaları ile artık Türkiye’ye elini kolunu sallayarak giremiyor. İthal enzimlerin Türkiye’de mevcut bir çok kullanım alanları var fakat ben burada bu kullanım alanlarının sadece bir kısmına ana başlıklar halinde yer verebileceğim. Bu başlıkları sektörel bazda ilerideki sayılarımızda tek tek mercek altına almaya çalışacağız.

Tekstil enzimleri Türkiye’deki enzim tüketiminin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Türkiye’de tekstil enzimleri, özellikle taşlama ve haşıl sökmek amacıyla tonlarca tüketiliyor. Tekstilde enzim kullanımı sadece taşlama ve haşıl sökmekle kısıtlı değil tabii ki; bunlar sadece en çok tüketilme amaçlarından ikisi. Tekstil enzimleri genellikle aktivitelerine (güçlerine) göre fiyatlandırılıp satılmakta. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isteyenlerin tekstil biyokimyasallarını kapsamlı olarak incelediğimiz Mart/Nisan 2001 sayımızı okumasını öneririz.

Türkiye’de enzimlerin çok tüketildiği bir başka alan da “peynir mayası” alanı. Türkiye’nin yerli peynir mayası üretimi talebin çok altında ve dededen kalma yöntemlerle yapıldığı için modern biyoteknolojik ürünlerle rekabet gücü ve şansı yok. Yetmiş milyonluk Türkiye’de her bireyin günde ortalama yarım dilim peynir tükettiğini varsaysak yıllık peynir ihtiyacımız bir milyon tonun üzerinde oluyor. Bu da yüzlerce ton peynir mayası tüketimine denk geliyor. Modern peynir mayası üretimi oldukça kolay bir iş ama maalesef pazarı iyi bilen ve oturmuş müşteri portföyü olan bir çok ithalatçımızın bunu başarabilecek yönetim yetenekleri ve her şeyden önemlisi öz güvenleri eksik gibi görünüyor. Pakmaya gibi Dünya çapında kendini ispatlamış ve ellerinde bu tür bir üretime yönlendirebilecekleri altyapıları mevcut olan biyoteknoloji firmalarımız ise durumlarından fazlasıyla memnun oldukları için peynir mayası alanına yeterince ilgi göstermiyorlar. Gıda sektöründeki enzim tüketimimiz peynir mayalarından ibaret değil elbette. Gıda sektöründe unlu gıdalardan meyve sularına kadar çeşitli alanlarda ve birçok kalemde büyük miktarlarda enzim tüketimimiz mevcut ama yukarıda belirttiğim gibi burada hepsinin detayına girmemiz mümkün değil. Girişimcinin kendisinin hedef enzim alt alanını kendisinin seçmesi ve o alana yönelik derinlemesine bir çalışma yapması en doğrusu. Enzim sektörünün her alanını aynı anda hedeflemek ne pratikte mümkün ne de doğru bir ticari yaklaşım.

Türkiye’nin çok tükettiği başka bir enzim kalemi ise deterjanlarda kullanılan temizlik enzimleri. Bunların da pazarı geniş. Enzimler, tükettiğimiz bir çok leke çıkarıcının ve deterjanın vazgeçilmez malzemesi. Tabi bu alanda da doğru dürüst bir üretimimizin olmadığını vurgulamamıza gerek yok.

Enzimler dericilikte de çok tüketiliyorlar. Özellikle derilerden kıl ve yağların ayrılmasında kullanılıyorlar. Bu konuda da kısıtlı üretimimiz olmasına rağmen ağırlık yine ithalatta.

Enzim sektöründe döviz kaybımıza neden olan başta gelen alanlardan bir başkası da yem katkı maddeleri olan enzimler. Bunlar kültür hayvanlarının yemlerinin daha verimli şekilde ete, yumurtaya, süte v.b. dönüşmesini sağladığı için tavuk yeminden büyük baş hayvan yemine kadar bir çok yemin içine giriyor. Bu konuda da yeterli üretimimiz olmadığını belirtmeye gerek yok. İthal yem katkı maddelerinden dolayı Türkiye’de tavuk yumurtasının kilosu İtalya’dakinden daha yukarıya çıkmış durumda. Sarımsaktan sonra yumurta da ithal etmeğe başlayacağız gibi görünüyor. Görünen o ki sadece geçmişte yaratılmış değerleri tüketip bitirmekle kalmayıp aldığımız borç ve kredilerle gelecek nesilleri de ipotek altına sokmuş olan bizler Cumhuriyet tarihinin en asalak nesli olarak istatistiklerdeki hak ettiğimiz yeri almak üzereyiz!

Yukarıda sadece belli başlı endüstriyel enzimlerden bahsettik, kozmetik ve tıpta kullanılan yüksek saflıkta ve daha ince üretim gerektiren enzimlere ise hiç girmedik. Bir kere enzim işine başladıktan sonra bu alandaki deneyimi ve yetenekleri artacak olan bir girişimcinin zaman içerisinde piyasaya alternatif veya yeni ürünler sürmesi de daha kolay ve ucuz olacaktır. Şimdi biraz da bu işin “iş modeli” boyutuna bakalım.
Enzim Girişiminde Nelere Dikkat Etmeli


Sıfır riskle enzim işi yapmanın sırrı esnek bir üretim ve esnek bir stoklama sistemi kurmakta. Yatırımınızı yaparken öncelikle ve özellikle işletme maaliyetlerini azaltacak her türlü önlemi almanız gerekiyor. Üretim ve stoklamanız esnekse ve işletme giderleriniz düşükse en güçlü yabancı markalar bile karşınıza çıksa sizi iflas noktasına kadar itmeleri kolay değil. Rakibiniz damping yapsa bile bunu başarması zor çünkü esnek üretim sisteminizi hemen alternatif enzim ürünlerine yönlendirerek yolunuza dikilecek her hangi bir güçlü rakibin yanından geçip gidebilirsiniz. Aşağıda da bahsedeceğim gibi enzim ürünleri yelpazesi çok geniş ve eğer üretim sisteminizi de esnek kurduysanız her hangi bir enzim çeşidinde yüksek miktarda stok tutmanız gerekmiyor. İthal enzimin sizi zora sokmak için tek şansı sizi elinizde yüksek stokla ve yüksek işletme maaliyetleri ile yakalamak, aksi takdirde her zaman başınızı suyun üstünde tutarsınız.

Eğer bir biyoproses bir enzimi üretebiliyorsa muhtemelen başka enzimleri de üretebilir. Sabit yatırımınızı yaparken ufak miktarda ve farklı enzim taleplerine de karşılık verebilecek bir kapasite seçerseniz hareket yeteneğiniz çok artacaktır. Burada kastedilen ufak kapasite sizi tek bir enzim çeşidinde yüksek miktarda stok yapmaya zorlamayacak kapasiteciklerden oluşan büyük bir kapasite aslında. İki tonluk bir fermentör / biyoreaktör yerine dört tane yarım tonluk fermentör ile çalışmak her zaman daha doğru bir tercihtir. Gerektiğinde sadece bir fermentörü çalıştırarak stok maaliyetlerinizi daha kaynağında azaltabilirsiniz. Şimdi biraz da biyoüretimin çekirdek teknolojisi olan fermentörlerden bahsedelim.

Fermentörler çok çeşitli olsalar da kitlesel üretimlerde kullanılanlar genellikle derin fermentasyon yapabilen tipleridir. Fermentör (biyoreaktör) aslında kimya sanayinde çokça kullanılan ve kimya sanayicimizin yakından tanıdığı ve çok kullandığı kimyasal reaktörlerin özelleşmiş bir tipidir. Esnek bir üretim için en fazla bir tonluk çalışma hacimli olanlar tercih edilirler. Türkiye’de fermentör yaptırmanız için hem teknoloji, hem alt yapı hem de know-how fazlasıyla mevcuttur. Yalnız bazı detaylarda hem girişimcinin, hem de tasarımcı ve yapımcıların dikkatli olması gerekir. İyi bir kimya mühendisi tek başına fermentör tasarımı yapabilir ama uluslar arası kabul gören genel uygulama, bir fermentörün bir mikrobiyolog, bir kimya mühendisi ve bir makine mühendisi tarafından ortaklaşa tasarlanması şeklindedir ki bizim deneyimimiz de doğru kombinasyonun o şekilde olduğu yönündedir.
Yatırım Maaliyetlerinin Hesaplanması


İyi bir yönetici iseniz “out-source” etme sanatına da hakimsiniz demektir. Enzim işinizi kurmak için proses geliştirme ve tasarım işini bir firmaya, numune üretimi işini başka bir firmaya pekala yaptırabilirsiniz. Biyoteknoloji alanında kurulu düzeni ve uzmanlığı olan kurum ve firmalar mevcutken onlardan faydalanmak yerine masrafa girmenin en azından başlangıç safhasında hiç gereği yok. Hatta pazarlama kadrosu kurmanız dahi gerekmeyebilir. Dikkatlice yazılmış sözleşmeler üzerine kurulmuş etkin bir temsilcilik mekanizması da başlangıç safhasında pek ala işinizi görecektir. Çekirdeğini yarım tonluk bir fermentörün oluşturduğu bir enzim üretim biyoprosesinin ilk yıl toplam yatırım ve işletme maaliyeti 150 (yüzelli) bin doların altında tutar. Bu rakkama şişeleme makinesi ile hammaddeyi dahil etmedim, çünkü ürününüzün şişeleme ve etiketlemesini de fason yaptırmanız mümkün. Zaten bazı enzim ithalatçıları ürünü konsantre olarak getirtip burada sulandırıp şişeletiyorlar. Eğer halihazırda elinizde 100-150 m2 kadar bir üretim yeriniz ve bu işe kanalize edebileceğiniz personeliniz mevcutsa maaliyetlerinizin daha da düşmesi söz konusu.

Enzim üretimi için en sık kullanılan hammaddelerden birisi melazdır. Bir şeker işleme atığı olan melazın tonunun piyasa fiyatı yüz doların altındadır. Gerçi melaz biyoteknoloji sektöründeki tek hammadde alternatifi değil ama en bilinenlerinden birisidir. Biyokütle kaynakları açısından çok zengin olan Türkiye’de hiç bir biyogirişimci, üretimi için ucuz karbon kaynağı bulmakta sıkıntı çekmez.

Bizim bir başka önerimiz ürününüzü daha üretmeden satmanız, ilk satış bağlantılarınızı da daha sabit yatırıma başlamadan tamamlamış olmanızdır. Kuşkusuz bunun da yolu öncelikle numune bir ürünü elde etmenizden geçer. Eğer kurulu bir düzeniniz yoksa numune ürettirme işini out-source etmenizi öneririz. Numune ürünü ürettireceğiniz yerden (bu özel bir firma veya üniversite gibi bir kurum olabilir) bir kaç gram değil bir kaç kilogram numune istemelisiniz. Belli bir miktarın üzerine çıkıldığında numunenin ufak cam kaplar yerine pilot boyutta fermentörlerde elde edilmesi gerekir ki sizin gerçek üretim sisteminizi kurarken ihtiyacınız olacak gerçek tasarım ve fizibilite parametreleri ancak pilot boyutta yapılacak bu çalışmada ortaya çıkacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki enzimleri bir kaç gram üretmek ile tonlarca üretmek arasında akademik disiplin farkı vardır, birini temel bilim mezunları yaparken diğerini mühendislik mezunları yapar. Özel bir firmaya veya bir kuruma bu tür bir proses geliştirme ve numune ürettirme işi ısmarlamanın bir çok incelikleri var ve bu out-source etme işi doğru başarı kriterlerini, hedefleri, zaman limitlerini, prensipleri ve gizlilik hükümlerini içeren hukuki sözleşmeler desteğinde yapılmak zorunda. Teknoloji yönetimi alanına giren bu konuya bu makalede girmiyoruz ama gelecekteki makalelerimizde kapsamlı olarak gireceğiz.

Bu makalede Türkiye’deki enzim pazarının sunduğu ticari fırsatlar hakkında ve yerli girişimcilerin bu alanlara girmek için işlerine yarayabileceğini düşündüğümüz genel bazı önbilgileri vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi almak isteyenler yakınlarındaki bir üniversitenin ilgili bölümünü ziyaret ederek veya Biyotek’i arayarak sorularına yanıt bulabilirler. Biz öncelikle yakınınızdaki bir üniversite veya araştırma kurumunun ilgili bölümü ile iletişime geçmenizi öneririz. Sanayicilerimizin biyoteknoloji alanındaki uzmanlar ile iletişimleri sonucu ortaya çıkacak sinerjinin uzun vadede bir çok başarılı biyo-girişime yol açacağına inanıyoruz. Tüm girişimcilerimize kazançlı yatırımlar dileriz.
__________________
images?q=tbn:ANd9GcSSVf7Nbc7rsfF-F7DrfWwBua8n1m2a9nr0JufrZAxb2Y-lSHad


Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
enzimler

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Besinler ve enzimler уυѕυƒ Biyoloji Testler 0 04-11-2008 19:45
bolizma ve Enzimler уυѕυƒ BiYoLoji 0 04-02-2008 21:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:46 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628