Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

8. sınıf inkilap tarihi 5. ünite ~~üniteye hazırlık~~

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-29-2010, 14:55   #1
 
beyzax96 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 42
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 263
beyzax96 has much to be proud ofbeyzax96 has much to be proud ofbeyzax96 has much to be proud ofbeyzax96 has much to be proud ofbeyzax96 has much to be proud ofbeyzax96 has much to be proud ofbeyzax96 has much to be proud ofbeyzax96 has much to be proud of
Standart 8. sınıf inkilap tarihi 5. ünite ~~üniteye hazırlık~~

5.Ünite - Üniteye hazırlık Soruları

1_atatürk fikir hayatının oluşumunda nelerden etkilenmiş olabilir ?
2_daha güçlü bir Türkiye için üzerimize düşen görevler nelerdir?
3_Bir millet için birlik ve beraberlik neden önemlidir ?
4_Vatandaşlık bilincine erişmiş bir bireyden hangi davranışlar beklenir ?
5_Devlet ve toplum hangi alanlarda iş birliği yapmalıdır ?
6_Laikliğin toplumsal hayata yansıması nasıl olur ?
7_Atatürk ilkelerinin temel dayanağı nedir ?
8_Modern Türkiye'nin kuruluşu hangi devletlere örnek olmuş olabilir ?
9_Atatürk ilke ve inkılaplarını anlamak ve yaşatmak için neler yapmalıyız?
beyzax96 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:43   #2
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

soru 1

ATATÜRK’ÜN DÜŞÜNCE SİSTEMİNİ OLUŞTURMASINA NEDEN OLAN ETKENLER

Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin oluşumunda Osmanlı Devleti’nin son dönemindeki olaylar, Atatürk’ün yetiştiği ortam, bazı düşünürlerin fikirleri ve dünyadaki demokratikleşme hareketleri gibi faktörler rol oynamıştır.
Türklerin tarih boyunca kurdukları en büyük devletlerden biri olan Osmanlı Devleti’nin çöküşü yapılan ıslahatlara rağmen durdurulamamıştı. Fransız İhtilâli ile yayılmaya başlayan milliyetçilik fikri bu parçalanmayı hızlandırdı. Türkleri, Avrupa’dan ve Anadolu’dan çıkarmak isteyen İngiltere, Fransa, Avusturya ve Rusya milliyetçilik fikrini Osmanlı Devleti’ni yıkmak için kullandılar. Önce, Balkanlar’da Yunanlılar ve Sırplar ayaklanıp Osmanlı Devleti’nden ayrıldılar. Rusların kışkırtmalarıyla Ermeniler de Doğu Anadolu’da ayaklanmaya başladılar. Diğer taraftan, İngilizler Doğu Akdeniz’de söz sahibi olabilmek için 1882′de Mısır’ı işgal ettiler.
Devletin ekonomik durumu da perişan bir vaziyetteydi. Kapitülâsyonların etkisiyle ülke, Avrupa devletlerinin açık pazarı hâline gelmiş, yerli sanayi kurulamamıştı. Sık sık yapılan ve yenilgiyle sonuçlanan savaşlar, ekonomiyi çökerten bir başka sebepti. Dışarıdan alınan borçlar ödenemediği için alacaklı devletler, Osmanlı Devleti’nin gelirlerine el koymuşlardı.
Devletin hızla parçalanmaya doğru gittiğini gören aydınlar, padişahın yetkilerinin sınırlandırıldığı bir yönetim şekli kurulursa kurtulmanın mümkün olabileceğini ileri sürmeye başladılar. Aydınların zorlamasıyla 1876 yılında Birinci Meşrutiyet ilân edildi. Birinci Meşrutiyet Dönemi uzun sürmedi. 1878′de meşrutiyet yönetimine son verildi. 1908′de İkinci Meşrutiyet ilân edildi.
Mustafa Kemal Atatürk, işte bu olayların yaşandığı bir ortamda doğup büyüdü. Askerî okulda okuduğu sırada, pek çok kitap okuyup, dünyada meydana gelen siyasî, ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel gelişmeleri izledi. Ayrıca zamanın en önemli dili olan Fransızca’yı öğrendi. Osmanlı Devleti’nin karşı karşıya bulunduğu siyasî, ekonomik, sosyal, kültürel ve askerî sorunlarla yakından ilgilendi.
Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti yıkılırken, Türk milletinin kurtuluşu için mantıklı bir yol bulunması gerekiyordu. Bu yol, Türk milletinin hür ve bağımsız bir şekilde yaşayabilmesi için, yeni bir devletin kurulması idi. Çünkü milletlerin bağımsız yaşamaları devlet kurmakla mümkündü. Başta, Ziya Gökalp olmak üzere, bazı aydınlar tarafından savunulan Türkçülük fikri, Mustafa Kemal’i büyük ölçüde etkiledi.
Mondros Ateşkes Anlaşması’ndan sonra, başlatılan ölüm kalım savaşı Türkçülük fikrinin ürünüdür. “Ya istiklâl ya ölüm.” parolasıyla başlatılan Millî Mücadele, millî egemenliğe dayalı bir devlet kurmayı amaçlıyordu. Tarih boyunca büyük devletler kuran Türk milletinin bağımsızlığına kavuşturulması onun en büyük ülküsü idi. Atatürk, gücünü tarih boyunca bağımsız yaşamayı ilke edinmiş olan Türk milletinden aldı.
Milletimizi benliğine ve egemenliğine kavuşturarak demokratik bir düzen içinde çağdaşlaşmasını sağlayan Atatürkçü Düşünce Sistemi; çeşitli olayların akıl yoluyla değerlendirilmesi ve tarih bilinciyle yorumlanmasıyla oluşmuştur.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:44   #3
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

soru 2


Daha Güçlü Bir TürkiyeÖNSÖZ123339690601awcaxzjhci4aaaabaaaaaaaaaaa

Türkiye Cumhuriyet’i geçmişinde birçok fırsatı değerlendirememiş ve daha öncelerde eşit olduğumuz çoğu ülkenin gerisinde kalmış bulunmaktadır.

Ben kendimi iyi bir Türk vatandaşı olarak gördüğümden dolayı geçmişimi araştırmayı, öğrenmeyi kendime görev olarak benimsedim. Yapmış olduğum araştırmalarda üzüldüğüm zamanlar az değil… Yıllarca yok sağ-sol çatışmasıymış, yok bilmem neymiş gibi şeylerle kendimizi yiyip bitirmişiz.
Ama umutluyum ki ileride çok daha iyi konumlarda olabiliriz. Farkında iseniz eğer son zamanlarda ülkemizin form grafiğinde yükselme oldu ve olacaktırda. Bizler ülkemizin daha iyi bir yere gelebilmesi için çaba göstermeliyiz.
Bu araştırmada ülkemizin daha iyi nasıl olabileceği hakkında yazılar yazıp, fikirler savundum. Şimdi neler yapabiliriz bir göz atalım...Neredeyiz Nereye Gidiyoruz

Küresel bir aktörün gücü

"Amerika kıtası keşfedildiğinde Osmanlı Devleti 192 yaşındaydı. Türkiye'nin dünyanın sayılı üç dört devleti olduğu dönemlerin yanı sıra zorluklarla karşılaştığı, yenilgiler aldığı zamanlar da olmuş. Ama hiçbir dönemde Türkiye kendini küçük bir devlet gibi görmemiş." Bu satırlar, Türk Dışişleri'nin parlak isimlerinden Büyükelçi Onur Öymen'in, "Türkiye'nin Gücü" ismini verdiği kitabından aldım. Halen Türkiye'nin NATO büyükelçisi olarak görev yapan Onur Öymen, üçüncü bin yılın eşiğinde, Türkiye'nin dünyanın sayılı lider ülkelerinden biri olmaya aday olduğunu rakamlarıyla ortaya koyuyor.
Önce Öymen'in kitabından bazı rakamlar: Yeryüzünde, toprakları Türkiye'den büyük ülke sayısı 35. Türkiye dünya nüfusu sıralamasında 17. sırada yer alıyor. Hem toprakları Türkiye'den büyük hem de nüfusu Türkiye'den fazla yalnızca 11 ülke var. Bu ülkelerin başında ABD ve Rusya geliyor. Hem toprakları Türkiye'den büyük hem de nüfusları Türkiye'den fazla olan ülkeler arasında, kişi başına milli geliri de bizden fazla olan ülke sayısı ise sekiz.
Onur Öymen, "Türkiye yalnızca toprakları ve nüfusuyla değil, toplam ekonomik gücüyle de Avrupa Birliği üyelerinin yarıdan çoğunun ilerisinde." tespitini yapıyor. Çünkü Türkiye, yıllık toplam 220 milyar dolarlık gayrisafi milli hasılası ile ilk 20 ülke arasında yer alıyor.
"Toprakları Türkiye'den büyük veya nüfusu 50 milyondan fazla olan ülkeler arasında, ki bu ülkeler arasına Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya da girer, Türkiye demokrasi tecrübesi açısından ilk sekiz devlet arasında yer alıyor.
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesiyle, 15 yıl içinde, Avrupa Parlamentosu'nda en çok milletvekiline sahip iki ülke olacak: Almanya ve Türkiye
Çünkü nüfus verilerine göre, 15 yıl içinde Almanya'yı da geçiyoruz ve Avrupa'da birinci sıraya yükseliyoruz. Yalnızca nüfus tahminlerine bakıldığında, Türkiye 50 yıl içinde Almanya'nın iki katı nüfusa sahip olacak ve Avrupa Birliği nüfusunun da üçte birini oluşturacak. Genç nüfus açısından 29 ve altındaki yaş grubu itibarıyla da Türkiye Avrupa'da açık farkla lider durumunda. Türkiye'nin en yakın takipçisi ise İrlanda Cumhuriyeti. Almanya bu açıdan İrlanda'nın bile çok gerisinde bulunuyor.
Çünkü Avrupa Birliği ülkelerinde nüfus artışı değil, azalması söz konusu. Öyle ki, Amerika Birleşik Devletleri önümüzdeki 50 yıl içinde 400 milyona dayanacakken, Avrupa Birliği ülkelerinin toplam nüfusu 80 milyon gerileyip 290 milyon düzeyine inecek. Bu tarihte Türkiye'nin tahmini nüfusu ise yaklaşık 103 milyon olacak.
Şuan Rusya geriliyor,Türk cumhuriyetleri ilerliyor. Peki Avrasya'da durum ne olacak?
Şimdiki nüfusu 150 milyon civarında olan Rusya Federasyonu da Avrupa ülkeleri ile aynı kaderi paylaşıyor. 50 yıl içinde 30 milyonluk bir nüfus kaybına uğraması bekleniyor. Buna karşılık, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan'tan oluşan beş Türk cumhuriyetinin şimdi 60 milyona yakın olan nüfusunun, 50 yıl içinde 30 milyon artması yani 90 milyona ulaşması bekleniyor. "Medeniyetler Çatışması" tezini ortaya atan ünlü bilim adamı Samuel Huntington, dünya nüfusunun hangi oranlarda hangi medeniyetin etkisi altında olduğunu açıklarken ilginç veriler kullanmıştır.
Huntington'a göre, yüz yılın başında dünya nüfusunun yüzde 44,3'ü Batı medeniyetinin etkisi altındaydı. Bu oran 1995'te yüzde 13,1'e indi, 25 yıl sonra ise yüzde 10,1'e inecek. Oysa yüz yılın başında dünya nüfusunun yalnızca yüzde 4,2'si İslam medeniyetinin etkisi altındaydı. 1995'te yüzde 15,9'a çıkan bu oran 25 yıl sonra yüzde 19,2'ye yükselecek.
Türkiye, Batı ile tam entegrasyonu hedeflemesine karşılık "Müslüman" kimliği sebebiyle İslam medeniyeti şemsiyesi altında bulunuyor. Dolayısıyla Türkiye, yeni yüz yılın ilk çeyreğinde Avrupa Birliği şemsiyesi altında elde edeceği etkin konumun yanında, bin yıldır içinde yer aldığı İslam şemsiyesi altındaki "öncü" konumuyla çift taraflı olarak bir lider ülke olma potansiyeline sahip tek ülke oluyor.
Avrupa ve Asya'nın tam ortasındaki bu iki yönlü avantajıyla Türkiye, yeni bin yıla en öndeki bir lider adayı olarak giriyor.
Teröre ve afetlere rağmen
15 yıl boyunca PKK terörü ile mücadele eden Türkiye, bu uğurda 100 milyar dolar harcadı. Eğer terör olmasaydı, örneğin Türkiye 32 milyar dolarlık bir proje olan üç tane daha GAP(Güneydoğu Anadolu Projesi) yapabilirdi. Veya bu parayı borç ödemelerine ayırsaydı tek kuruşluk dış borcu olmazdı.
Türkiye, topladığı vergilerin neredeyse tamamını iç ve dış borç faizlerine ayırmak zorunda kalıyor ve gelir dağılımında büyük adaletsizlik yaşanıyor. Bunun yanı sıra, Susurluk kazasından sonra ortaya çıkan devlet içindeki illegal örgütlenmelere ve 17 Ağustos depremiyle ortaya çıkan devletin hantal yüzüne rağmen; dinamik özel sektörü ve uyanan sivil toplumuyla ümit veriyor.
Depremin ardından Newsweek dergisine konuşan Bilkent Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Norman Sotne şunları söylemiştir: "Deprem felaketi Türkiye'yi birinci dünyaya geçişinin eşiğinde iken vurdu. Fakat Türkiye bu eşiği er geç geçecek. Türkiye, kısa bir süre öncesine kadar üçüncü dünya ülkesiydi. Ancak son 20 yılda bir modernleşme rayına oturdu. Yirmi yıl önce İsveç'in ekonomisi Türkiye'nin üç katı iken, şimdi Türk ekonomisi İsveç'ten çok daha büyük. Ham maddesi az; fakat dış ticareti Rusya'yı bile yakında geçecek bir seyir izliyor. Deprem, Atatürk reformlarından bu yana en dramatik siyasi ve ekonomik değişikliklerin yapılacağı bir döneme rastladı. Sınırlı devlet sektörüyle sağlam bir para birimiyle, dünya klasındaki firmalarıyla, sağlıklı iç tasarruflarıyla Türkiye, birinci dünyaya adım atmak üzereydi. Deprem, bu program için de felaket oldu. Fakat Türkiye, daha önceki felaketlerde ayakta kalmayı bildiği gibi bu kez de aynı şeyi yapacak. Buna şüphe yok."
Business Week dergisi de ekim ayının son haftasında Türkiye ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye, gözlerden uzak, tozlu bir ekonomiden, istimi üzerinde güçlü bir lokomotife dönüştü. İstanbul'un baharat, inci boncuk satılan çarşıları, bugün dijital elektronik cihazların pazarlandığı mekanlar haline geldi. Bu, Türkiye'nin görünümünün büyük ölçüde değiştiğini gösteren örneklerden sadece birkaçı. Ancak bu değişim 17 Ağustos depremiyle engellendi. Her şeye rağmen özel sektör, Atatürk'ün Batılılaşma girişimlerine paralel olarak onun meşalesini 64 milyon adına daha ileriye götürmeye kararlı. Fırsat pencereleri, yüksek satın alma gücü olan Avrupa Birliği'nden 1996'da başlayan gümrük birliği anlaşmasına, petrol zengini Kazakistan gibi Türk cumhuriyetlerinden başbakanın Washington gezisi sonrasında beklenen IMF standby anlaşmasına kadar değişik alanlara uzanıyor... ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dünyanın gelişmekte olan en büyük on ülkesi arasında gösterilen Türkiye, ekonomisi güçlü, modern bir ülke olma yolunda dev adımlarla ilerliyor. İstanbul'u ziyaret eden her yabancı iş adamı mutlaka Sakıp Sabancı'nın Emirgan'daki Köşkü'nü ziyaret ediyor..."
Kaçan fırsatlar, yeni imkanlar
Bazı memleketler yarını yaşamaya başladı bile. Teknoloji yarışında yerimizi alabilmeliyiz. Güçlü denilenlerin sanıldığı kadar güçlü, Türkiye’nin iddia edildiği kadar güçsüz olmadığını kabul etmek gerekir. Tarihimizle barışma zamanı gelmiştir. Damarlarımızdaki statik kuvveti, dinamik hale getirmek gerekiyor. Üzerinde oturduğumuz zengin kaynakları insanlarımızın emrine sokmakta geç kalıyoruz.
Fırat Nehri’ni dizginleyen Türkiye öz güvenini tazelemeye başladı. Türkiye son yıllarda yükselen grafiği devam ettirecektir. Dışardan engellenilmeye çalışılsa da başarıya ulaşılacaktır. Her şeye rağmen süper güç olacaktır. Fakat her şey demekle olmuyor işte… Peki neler yapabiliriz? Çeşitli başlıklar altında birçok şeye değineceğim…
egitim alaninda
Ülkemizin gelişiminde en önemli etkenlerden biri eğitimdir. Eğitimli bir toplum daha bilinçli ve sağlıklı gelişir. Ülkemizde eğitim sorunu vardır. Bu yoksunluk nedeni ise, bir çok kötü unsurların sebebi olabilmektedir…
a)Eğitim Önce Ailede Başlar
Öncelikle eğitim ailede başlar. Aile önce çocuğuna saygıyı, sevgiyi ve iyi ahlakı öğretmelidir. Bu saydığım şeyler küçük yaşta çocuğa aşılanmamışsa, ileriki zamanlarda aşılanması zor olur. Yollarda giderken görürüz; küçücük çocuklar, yere çöpler atarlar, küfürler sayarlar, başkalarına zarar verirler . Bugünkü gençlik, otobüste yaşlı birini görünce, yer vermemek için uyuma numarası yapacak kadar kötü durumdadır, gençlerin çoğunun elinden ve ağzından zararlı alışkanlıklar düşmemektedir. Günümüzde cinayet işleyenler, uyuşturucu kullanan ve satan gençler vardır. Bir hiç uğruna hayatlarını hapislerde geçiren gençler vardır. Bunların kökü ailedeki eğitimin ekliğindendir.
Aile çocuğunu eğitim vermedikten sonra, okul ne ederse etsin sorunların önüne geçemez. Geçenlerde yolda giderken gördüm ki şöför bir yazı asmış:’’Çocuk istediğin gibi değil, yetiştirdiğin gibi olur.’’ Ağaç yaşken eğiliride buna örnek gösterebiliriz...
b)Sistem Değişikliğine Gitme
Ailede iyi bir eğitim almak birinci basmaktı. Bundan sonra okuldaki öğretim ve eğitim ön plana çıkar. Ülkemizde okullarda ezberletici bir yapı var. Bence, bu uygunsuz birşeydir. Araştırmacı, sevk edici bir yapı daha iyi olabilir. Öğrencilerin zihninin açılması böylece kolaylaşmış olur . Ayrıca öğrencilerin öğrenme hazzıda artar. Ezberletici bir yapı öğrencilere zarar vermektedir.

-Türkiye'de eğitim sisteminin yapısı ile ilgili uluslararası normlar yok,
-Türkiye'de ortaöğretime erişim oranları AB'ye yaklaşamıyor.
-Türk okul sistemi, çok az öğrenciyi iyi eğitiyor. Öğrencilerin çoğunu başarısız kılıyor.
-Türkiye'de meslek liseleri, çalışma piyasası ile ilgili hedeflerini gerçekleştiremiyor.
-Mevcut ÖSS sınavı, en yüksek bütünlük düzeyinde olmasına rağmen, eğitim sisteminde kaliteyi düşük tutuyor.

c)Öğrencilere Rehberlik Hizmeti
Okulların genelinde rehberlik hizmetlerini ben yeterli görmüyorum. Rehberlik hizmetlerinin artması gerektir. Öğrenci problemleri bu şekilde daha rahat çözümlenebilir.
Öğretmenlerin öğrencilere rehberlik etmesi gerekir. Türkiye'de devlet okullarında çalışan öğretmenler için tabiki bu zor... Bu hususta MEB'e büyük iş düşüyor. Fakat devlet ne ederse etsin, aile çocuğunu yetiştiremişse çözümler işe yaramaz...

DIŞ POLİTİKA

Çağımızda milletlerin güçlü olması, içe kapanmaya değil, dışa açılmaya, dış dostluklar geliştirmeye, dünya standartlarını yakalamaya bağlıdır. Akıllı milliyetçilik bunu gerektirir. Dışta etkin olmanın AB ile daha kolay olacağını savunuyorum.


ekonomi

Kalkınmada diğer etkin formül ekonominin iyi olmasıdır. Ekonomi bir ülkenin gelişmişlik düzeyini etkiler.
Ekonomik kalkınmanın temeli üretimdir; üretim yükselmedikçe bir yere varılamaz. Üretimin artması, akıllı yatırım ve kaliteli el emeğine bağlıdır. Şuan ülkemizin nüfusunun çok azı üretime katılmaktadır. Genel üretim seviyesi düşüktür.
İhracatımızın yüksek olması gerekir. İhracat ve ithalat arası uçurumların olmaması gerekir.
İhracat, Türkiye’nin dünya ile entegrasyonunun ve yaşadığı büyük dönüşümün anahtarı ve itici gücü olmuştur. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’de ihracatı 500 milyar doları, kişi başına milli geliri 15 bin doları bulan bir Türkiye; anti-demokratik eğilimleri ve darbeler dönemini tamamen geride bırakmış, zenginleşirken özgürleşmiş, devlet-millet bütünleşmesini gerçekleştirmiş, ve bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke olacaktır.
Serbest piyasa ekonomisine geçişle birlikte, dış ticaret hacmi 1985 yılında 19,3 milyar dolara, 1990 yılında 35,2 milyar dolara, 1995 yılında 57,3 milyar dolara, 2000 yılında 82,2 milyar dolara ve nihayet 2005 yılına geldiğimizde de 190,0 milyar dolara ulaştı. Bu arada özellikle son dört yılda üstün performans gösteren ihracat hacmi de hızla artarak 2005 yılında 73,4 milyar dolar olurken, 2006 ise 80 milyar dolar civarındadır. Şu sıralarda 110 milyar dolar civarında... Diğer taraftan Türk girişimcileri dünyanın her tarafına ulaşmakta ve karşılıklı ticaret ve işbirliği yolları aramaktadır.
Son 25 yıla dönüp baktığımızda, bahsettiğimiz ekonomik dönüşümün bir takım toplumsal, siyasal ve fiziki yansımaları da olduğunu görüyoruz. Dünyayla ekonomik anlamda entegre olan Türkiye, artık gerçek anlamda darbeler dönemini kapatmakta, toplumsal ve siyasal yapıda demokratik eğilim ağır basmaktadır.
Türkiye ekonomik açıdan güçlendikçe ve dünya ekonomik ve ticari sisteminin önemli bir parçası haline geldikçe, dış politikada sesi daha gür çıkmakta ve sözü dinlenir bir ülke olmaktadır. Elbette Türkiye’nin yapılması gereken her şeyi yapıp, imkanlarını en iyi şekilde kullanır hale geldiğini söylemiyorum, fakat gidişat bu yöndedir.
Öte yandan, ihracatla büyüyen Türkiye ekonomisi, ülkemize de fiziki bir dönüşüm yaşatmaktadır. Altyapı yatırımlarıyla şehirlerimiz gelişmekte, halkımız daha iyi şartlarda yaşamaktadır. Hane halkı gelirleri arttıkça, ev, araba, elektronik eşya gibi ürünler artık lüks sayılmamaktadır.
Genel olarak dış ticaret ve özel olarak ihracat, Türkiye’nin gelişmesinin, büyümesinin ve siyasal anlamda güçlenmesinin en önemli anahtarlarından biridir. Bu nitelikleriyle ihracatı stratejik bir faaliyet olarak görüyorum.
Neden İhracat Yapmalıyız?
Bir dünya işletmesi olma yolunda üretimimizi, satışımızı ve kârımızı artırmak için...
İç pazara bağlı büyüme yerine, geniş bir vizyonla dünya ölçeğinde büyüme için...
Dünya pazarlarında “Made In Turkey” damgalı ürünlerin daha yoğun yer alması için...
Nüfusunun %50’si genç olan ülkemizin yatırım ve istihdam olanaklarını artırarak sosyal barışa katkıda bulunmak için...
GSMH içinde ihracatın payını artırarak döviz açığını kapatmak için...
Uluslararası arenada bilgi, teknoloji ve işletme modellerinde meydana gelen gelişmeleri yakından görüp, yenileşmeyi ve güncelliği sağlamak için...
Yüzlerce küresel ölçekte şirkete sahip bir Türkiye için...
Fert başına milli geliri 20.000 $ olan bir Türkiye için...


Diyalog ve tanitim

Kendimizi iyi tanıtmalıyız:
Amarika’da bulunduğum zamanlarda o yörenin insanlarının bana sordukları sorular beni çok üzmüştü. Daha Türkiye’nin yerini bilmeyenler, deve kullandığımızı sanan insanlar, alkol-sigara bağımlısı bir ülke olduğumuzu sananlar, Türk insanlarını terörist zanneden insanlarla karşılaştım. Onlara bana bakın, beni izleyin dedim. Sonra bir daha düşünmelerini söyledim...
Yurtdışına gidip başka kültürlere kendi değerlerimizi göstermeliyiz. Dinimizi onlara göstermeliyiz. Müslümandan terörist olamıyacağını onlara göstermeliyiz. Geçenlerde Amarika’lı bir tarih öğretmeni olan arkadışım mailime gönderdiği soruda; kendinizi bir Avrupalı’mı yoksa Ortadoğu’lu mu olarak görüp görmemem hakkında bir soru yöneltti. Biz her iki kültür arasında bir köprü durumundayız. Her iki tarafında bize ihtiyacı var. Ortadoğu’da birşey elde etmek isteyen Avrupa’lıların bizsiz birşey yapmaları çok zor… Bizim Avrupa’ya daha yakın olduğumuzu ve menfaatlerimiz doğrultusunda olmamızda gerektiğini düşünüyorum.
Diyorum ki; tanıtım tanıtım tanıtım.altyapi

Bilindigi üzere ülkemizin altyapisi hiç iyi degildir. Ülkemizin altyapisi yüzyilin ve ülkemizin ihtiyaçlarinin gersindedir. Sehirlerin alt yapisi, yollar, limanlar, hava alanlari yetersizdir. Altyapi ekligi, iç ekonomik bütünlesme ve kalkindirmayi sinirlamaktadir. Türkiye otoyollarda, hizli trenlerinde çok geç kalmis bulunmaktadir. Mevcut altyapi 73 milyonu pek iyi tasiyamiyor. Henüz tutarli bir altyapi plani yoktur. Büyümek için saglam bir altyapi sarttir.


siyasi otorite


Onur kırıcı ve perişan halimizin tek sebebi var: Kötü yönetilmek…
Hiçbir muhalefet lideri “şu kadar sene önce benim zamanımda…”diye nutuk atmasın… Türkiye şu kadar seneden beri temel reformları yapamadığı için şuan bu halde!
Bu kadar parçalı bir sistemle Türkiye iyi yönetilemez! Şimdiki hükümette kendi dedikleri gibi; iktidar oldular ama müktedir olamadılar.
Ülkemizin güçlü bir siyasi otoriteye ihtiyacı vardır. Dediklerini kolayca, vatan için uygulayacak bir otorite gerektir Bir adım atılırken ikide bir birilerinin engeline takılmaması lazımdır. Hızlı olmak gerekiyor ki, daha başarılı olunsun…


hukuk reformu


HUKUK DEVLETI OLMALIYIZ!!!
Devlet reformunun önemli bir unsuru adalet reformudur. Türkiye, büyüyen ekonomisi ve artan siyasal önemi nedeniyle, uluslararası ilişkilerinde seçkin bir yer kazanmaktadır. Bunun sonucu olarak, Avrupa ve dünya topluluğuna uyum sağlamamızda hukuk sistemimizin rolü artık daha belirgin şekilde hissdilmekte, dış dünya ilişkilerde Türkiye’nin ve Türkler’in çıkarlarını savunmanın önemi giderek artmaktadır.
Türkiye'de adaleti dagitmada zorluk, hak elde etmede büyük gecikmeler var; sistem saglikli işlemiyor; vatadaşlarin adalete güveni kaybolmakta, mülkün temeli olmaktan çikmakta!... Temiz toplumun isleyen adalete ihtiyaci vardir. İnsanlarda kendi hakkını bizzat elde etme egilimi artti. Bu reform geciktirilmemeli!!!
AFLAR VE CEZA YETERSIZLİGİ;Hırsız, katil kurtuluruz diye suç işlemesin.Aflar çıkmasın!, PKK'nin bugün faaliyetleri çoksa bu eski yillarda çikan 'Rahsan Affı' yüzündendir. O kadar PKK zanlisi birakililir mi hiç faaliyetleri dindi diye...? Bakin görün simdi ne oluyor??? …
Bir suç işlenildiğinde zanlı cezasını ağır şekilde ödemelidir ki ders alınsın. Aksi takdirde bu iş olmaz.
AiHM'YE GiDiLMEMELi;Niye vatandaslarimiz AİHM'YE gidiyor? Biz halledemiyoruz galiba… Hadi yargı hak veremiyor belki vatandaşa ama vatandaş gidip bizi niye küçük düşürüyor? Oralarda hak arıyor… Menfaat uğruna koskoca vatanımızın imajı çizilmemeli! Varsa problemlerimiz mümkünse içimizde çözümlenmelidir!


<_script /><_script /><_script /><_script />
terör

Ülkemizde terör şiddeti gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemize çok ciddi manevi-maddi çokça zararı olmuştur. Gelişmemizi engellemiştir. Peki terör nedir?:
Terör: Bir ülkeye, halkına ve kuruluşlarına karşı şiddete başvuran veya başvurmakla tehdit eden, bölücülük, aşırı dincilik, çeşitli ideolojiler ve soyut kavramlar uğruna şiddete başvurarak terör havası estiren grup veya bireylerin eylemi terördür.
Bu tarife göre PKK ile DHKP-C’nin terör örgütü olmadığını kimse iddia edemez.
PKK'nın hiçbir legal tarafı yok, PKK milis bile değil, tipik bir terör örgütü. Ama Amerika hâlâ ağırdan alıyor. Birkaç tabelayı indirtmiş olması, Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı azaltmıyor.
Amerika'nın Irak'ta zaten başı belada olduğu için mi PKK'nın üzerine gidemiyor?
Yoksa, Bush yönetimi bölgede PKK'yı bir şeyler için kullanmak istiyor da onun için mi üzerine gitmiyor?

Terör örgütleri Avrupa’da bilinçli veya bilinçsiz üç kaynaktan güç alıyor:
Irkçılar, Yeşiller ve ‘otonom gruplar’ gibi politik çevreler
Bazı Avrupa hükümetleri terör örgütleriyle örtülü bir uzlaşma içinde; “bende eylem yapma, Türkiye’de ne yaparsan yap!” diye bakıyorlar terörizme! Belçika gibi…
Bir de farkında olmayanlar var. Avrupa’nın Dışişleri Bakanı durumundaki Javier Solono’nın İsmail Cem’i protesto eden teröristlerle görüşmesi gibi…
Fakat şunu da düşünmeliyiz: Kırk yıldır bizi meşgul eden terörü sadece dış güçlere bağlayabilir miyiz? Değerler çatışmasında “politik zor” kullanma geleneğimiz bir şiddet potansiyeli yaratmıyor mu?

Teröre karşı yeniden başarı sağlamak için en önemli unsurun siyasî irade olduğunu yalnızca Alaattin Parmaksız ve Mehmet Ali Kışlalı dile getirmiyor. 1980’li ve 90’lı yıllarda PKK’nın belinin kırıldığı dönemde bölgede görev yapan Korgeneral Hasan Kundakçı da, Aksiyon’a kapak olan 20 Eylül 2004 tarihli röportajında şunları belirtmiş: “Bir mücadelede teröre karşı millî gücün kullanılması çok önemlidir. Bunu başbakan koordine eder, çünkü millî gücün unsurları onun emrindedir. O bakımdan hükümetin de kararlı davranması lâzım. Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri, güvenlik güçleri birlikte hedefe doğru yönelirse bu tehditler çok önemli tehditler değil.” demişti.

Aslında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bir ara bu konuya eğildiği biliniyor. Örneğin çevresindeki danışmanlardan Ömer Çelik, bir süre önce bazı uzmanlara başvurup Güneydoğu’daki terör hakkında rapor istedi. Aralarında Doçent Önder Aytaç’ın da bulunduğu bu uzmanlar Çelik’e birer rapor hazırladılar. Ama hemen her iktidar döneminde olduğu gibi bu dönemde de Güneydoğu’ya yönelik bütüncül bir strateji oluşturmakta zorluklar çekiliyor. Devlet çapında bir bütünlük için Terörle Mücadele Yüksek Kurulu oluşturuldu, ama bölgede göreve gönderilen bürokratların seçiminde bu dönemde de sıkıntılar yaşanıyor. Örneğin Hakkâri Emniyet Müdürü Yaşar Ağdere’nin daha Şemdinli olayları öncesinde Ankara’ya dilekçe gönderip, “İl emniyet müdürlüğü yapmak istemiyorum. Beni görevden alın” dediği biliniyor. Ancak, Ağdere Şemdinli olaylarından sonra görevden alındı.

Şüphesiz, hükümetin ve Genelkurmay’ın belirleyeceği yeni önlemler kadar Kuzey Irak’taki PKK varlığının ne olacağı da önemli bir başka konu. Bu PKK varlığını bitirmek için ABD ile yapılan görüşmelerde ABD tarafı en sonunda pes etti ve Türkiye'nin kendini savunma hakkı vardır diye açıklama yaptı... Şu günlerde operasyonlar başladı acaba bu operasyonların sonucunda ne olacak bilemiyoruz... ama terörün kökten biteceğini sanmıyorum... Teröre katılımı engellemek gerek bunun içinde sosyal devlet anlayışını geliştirmek gerektir.gercek risk irtica değil bölücülüktür

Risk irtica değildir. Bu paranoyalardan kurtulmak lazım. Çünkü iktisaden gelişen ve kentleşen toplumlarda, dini çevrelerde bile sekülerlik güçlenir!
Gerçek risk ‘bölücülük’tür. Çünkü, iktisaden gelişmiş ve ileri derecede kentleşmiş bütün toplumlar sekülerleşmiştir ama etnik milliyetçilik ortadan kalkmamıştır: İşte Bask, Quebec, Kuzey İrlanda…


yeralti zenginliklerini kullanabilme

Yeraltı zenginliklerimizi bilinçli bir şekilde kullanamıyoruz. Çıkardığımız şeylerin bir kısmınıda işleyemiyoruz. Buna dur demeliyiz. Ekonomiye büyük katkısı olacak bu reformda geciktirilmemeli!


girişimci olma


İnsanımız fazla girişimci değildir. Genelde piyasaya atılıp risk almak değilde sabit maaşlı işler tercih ediliyor. Çoğumuzun ailesinde şu görüş vardır: Genelde Türkler memur olmayı sever, basit bir maaşım olsun, hayatım garanti altında olsun, emekli olana kadar bir şirkette çalışayım.
Araştırmalara göre; ABD’de 29 milyon, Türkiye’de 2 milyon 200 kadar KOBİ’nin, küçük ve orta boy girişimin var olduğu saptanmıştır. ABD’de kabaca on kişiye, bizde 20 kişiye bir KOBİ düşüyor!
Bunun önemli nedenlerinden biride hala nüfusun %35’inin köylü olması, tarım toplumundan snayi toplumuna geçmede gecikmemizdir.
Bir Türk KOBİ’si haftanın on saatini “finansman sorunları”na ayırıyormuş buda paranın olmaması, sermaye yetersizliğindendir. Yetişmiş eleman, bilgisayar kullanımı gibi alanlarda yetersizliklerimiz çok.
Bütün bunların temelindeki asıl mesele, köylülükten çıkmada, yani sanayileşme ve şehirleşmede gecikmiş olmamızdandır.
Köylü toplumunda çocuk okur, memur olur! Devlet fabrika’yı kurar! Bütün girişimler devletten beklenir, devlet her şeye burnunu sokar.
Sonucunda kocaman, hantal, ağır bir memurlar devleti oluşur!
Köylü toplumunda her şey devletten beklendiği için ekonomide devletçilik, çağdaşlaşmada “bürokratik modernizm” ağır bastı.
Özellikle 1980’lerde dışa açılma süreciyle birlikte bizde de girişimci tipi ve girişimcilik ruhu hızla gelişiyor.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:45   #4
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

soru 3 Bir millet için birlik ve beraberlik neden önemlidir


TARİHİMİZDE MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK

Milli Birliğin Doğurduğu Olumlu Sonuçlar

Türk tarihinde, milli birlik ve baraberliğin ortaya çıkardığı olumlu sonuçlar, tarihin zenginliği ve geçmişi kadar derindir. Kurulan her devlet, bu milli birlik ve baraberliğin en güzel örneklerindendir. Ancak bu konuda yakın tarihimizden bir örnek verecek olursak, hiç şüphesiz bu, Kurtuluş Savaşı olacaktır.
Birinci Dünya Savaşı’nın kaybedilmesinden sonra Türk milleti adına ortaya çıkan ağır sonuçlar karşısında bütün dünyanın “Türkler bitti” düşüncesine karşın, Atatürk’ün önderliğinde büyük bir milli birlik ve beraberlik örneği gösteren Anadolu insanı, Karslı, Diyarbakırlı, Erzurumlu, Sivaslı, Ankaralı, İzmirli, Edirneli olarak harekete geçerek vatanını düşman işgalinden kurtarmıştır. Ordusu terhis edilmiş, fabrikalarına, limanlarına, tersanelerine, kışlalarına el konulmuş ve yöneticilerinin kandırıldığı bir milletin kısa sürede neler başardığı, sadece bu vatanın insanları tarafından değil, tüm milletler tarafından çok iyi bilinmektedir. Milletimiz, Kurtuluş Savaşı sıkıntılarını birlik ve beraberlik içerisinde yenebildiğini gösterdikten sonra, aşamayacağı engelin de olmadığını kanıtlamıştır.
Bir ailenin karşılaştığı sorunlar karşısında tüm fertleriyle ortak olarak mücadele etmesi, sorunların aşılmasında nasıl birinci koşul ise; çekirdeği aileye dayanan milletlerin de aynı şekilde hareketi, aynı sonucu doğurur.
Kurtuluş Savaşı’nda Türk insanını milli birlik ve beraberliğe iten güç, Atatürk’ün liderliği ve bağımsızlık aşkı olduğu kadar, milletimizin ortak çıkarının etrafında toplanması da önemli rol oynamıştır. O günlerde, “bağımsızlık” ortak çıkar olarak görülmüş ve bu çıkarı sağlamada milli birlik ve beraberlik bir metot olarak tespit edilmiştir. Burada önemli olan, millet olarak ortak çıkarımızın ne olduğunu tespit etmek ve o çıkar için milli birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmektir. Atatürk’ün de belirttiği gibi, “Türk milleti, milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.”
Günümüzde de ortak çıkarımız, bağımsızlık, laiklik ve demokrasidir. Milletimiz, bu çıkarlarını korumada, milli birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiği sürece ayakta kalmasını önleyebilecek hiçbir güç yoktur.

Milli Birliğe Önem Verilmeyişinin Olumsuz Sonuçları

Türk tarihi, milli birlik ve beraberliğe verilen önemin çok sayıda örnekleriyle dolu olduğu kadar aksi örneklerle de bilinir. Her şeyden önce kurulan çok sayıda Türk devleti, milli birlik ve beraberlik anlayışına ters davranışlar sebebiyle kısa sürede yıkılmıştır. Kısa sürede devlet kurmayı başaran ve bu nedenle de “teşkilatçılık” niteliğiyle ön plana çıkan Türkler, “milli çıkarlar” etrafında kenetlenmemek ve hatta “milli çıkarlar”ın neden olduğu konusundaki yanlışlarından dolayı kısa sürede devletlerini yıkan da olmuşlardır. Ölen hakan ya da sultanın çocukları arasında ülkenin paylaştırılması, fesat ve bozgunculuğun önüne geçilememesi, dış tahriklere çabuk kanılması ve duygusal hareket edimesi bu yıkımda etkili olmuştur. Göktürkler’i, Gazneliler’i, Anadolu Selçukluları’nı ve daha birçok Türk devletini bu yanlışlığa örnek olarak verebiliriz.
Yukarıda da ifade edildiği gibi, devletlerin çıkarlarının ne olduğunun tespit edilmesi ve milletin de bu çıkarlar etrafında birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekmektedir. Çıkarın ne olduğunun bilinmediği toplumlarda, herkesin farklı tutum ve arayışlar içinde olması, devletin kısa sürede yıkılması ve dolayısıyla da toplumun büyük felaketlerle karşı karşıya kalması doğal sonuç olmaktadır.
Milli birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek, günümüz toplumlarının kültür seviyesini de göstermektedir. Şurası gayet açıktır ki; fesadın, kargaşanın ve iç çatışmaların yaşandığı ülkeler, sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik açılardan geri kalmış toplumlardır. Bir diğer ifadeyle, demokrasinin yaşandığı ülkelerde bu tür sorunlar son derece az görülmektedir.
Günümüzde batı toplumları, demokrasinin ve dolayısıyla da laikliğin ortak çıkarları olduğunu, bu çıkarın zedelenmesi durumunda toplumsal sarsıntıların yaşanacağını bilmekte ve ona göre davranmaktadırlar. Bu davranış biçimi de batıyı sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik alanlarda başarıya ulaştırmıştır.

Atatürk’ün Milli Birlik ve Beraberlik Anlayışı

Atatürk, 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’in düşman işgalinden kurtulduğu gün, “Milli Mücadelemizin bu safhası kapanmıştır. Şimdi ikinci safhasını açmamız lazım geliyor.” diyerek işe başlamış ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Yüzyılların her alanda görülen geri kalmışlığını kısa sürede ortadan kaldırmayı düşünen Atatürk, bu amaçla çeşitli inkılaplar yapmıştır. Ancak, yapılanların sonuç vermesi ve korunması için en önemli koşullardan birisinin milli birlik ve beraberlik olduğunu da biliyordu. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeyen bir toplumda olumlu bir gelişme sağlanamayacağı gibi toplumun varlığını sürdürmesinin imkansızlığını da kabul ediyordu. Bu nedenle de Atatürk, konuşmalarında ve faaliyetlerinde “milli birlik ve beraberlik” düşüncesine çok büyük ve özel bir önem vermiştir.
Kurtuluş Savaşı’ndaki başarıyı yorumlayan Atatürk, “Bilelim ki, kazandığımız başarı milletin kuvvetlerini birleştirmesinden ileri gelmiştir. Eğer, aynı başarıları ve zaferleri ileride de kazanmak istiyorsak, aynı esasa dayanalım” demiştir.
Milli birlik ve beraberliğe büyük önem veren Atatürk, şunları söylemiştir:
“Memleket, dayanışmaya bağlı bir birliğe muhtaçtır. Alelade politikacılıkla milleti parçalamak hıyanettir.”
“Bir yurdun en değerli varlığı, yurttaşlar arasında ulusal birlik, iyi geçinme ve çalışkanlık duygu ve kabiliyetlerinin olgunluğudur. Millet varlığını korumak için bütün yurttaşların canlarını ve her şeylerini derhal ortaya koymaya karar vermiş olmaları, bir milletin en yenilmez silahı ve korunma vasıtasıdır. Bu sebeple, Türk milletinin idaresinde ve korunmasında, milli birlik, milli duygu, milli kültür en yüksek göz diktiğimiz idealdir.”
“Bir toplumun varlığı ve saadeti ancak emelde ve isteklerini elde etmede, tam birlik halinde bulunmasına bağlıdır.”
“Gerektiğinde vatan için tek bir fert gibi yekpare azim ve karar ile çalışmasını bilen bir millet, elbet büyük bir geleceğe layık ve aday olan bir millettir.”
Atatürk Türkiye Cumhurieti’ni kurduğu yıllarda Kurtuluş Savaşı’nın neden olduğu birlik ve beraberlik yanında, başta mezep ayrımcılığı olmak üzere birçok konuda farklılaşmış ve beraberliği zedelenmiş bir toplum ile karşı karşıya kalmıştı. Atatürk, milliyetçilik anlayışının doğal bir sonucu olan milli birlik ve beraberliğin korunmasına çok önem vermiş ve aksi davrananları şu sözleriyle çok sert eleştirmiştir:
“Türk milleti, kendinin ve memeleketin yüksek menfaatlerinin aleyhine çalışmak isteyen bozguncu, vatansız ve milliyetsiz beyinsizlerin saçmalamalarındaki gizli ve kirli emelleri anlamayacak bir topluluk değildir.”
Toplumun içindeki farklı düşünceler, farklı inanışlar ne olursa olsun, milli birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesini bilen bir milletin başaramayacağı iş, aşamayacağı engel yoktur.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:46   #5
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

soru 4

VATANDAŞ OLMA BİLİNCİNİN GEREKTİRDİKLERİ NELERDİR?1. Demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi değerleri benimsemek ve demokrasinin gereğine inanmış olmak.
2. Vatandaş olarak haklarının ve sorumluluklarının bilincinde olmak.
3. Yasalara titizlikle uymak.
4. Diğer insanlara karşı saygılı ve hoşgörülü davranmak, şiddetten yana değil, barıştan yana olmak.
5. Her türlü ayrımcılığa karşı olmak.

-VATANDAŞLIK HAK VE GÖREVLERİ NELERDİR?
a-Seçme ve seçilme hakkı.
b-Kanunlara uymak
c-Vergi vermek.
d-Askerlik yapmak.
1.Seçme ve seçilme hakkı: Kendi içimizden en nitelikli, en becerikli, bilgili, ahlâklı kişiyi belirleyebilmek ve ilerleyebilmek için bu görevimizi yerine getiririz.18 yaşını dolduranlar seçime katılabilirler.Sadece er ve erbaşlar ile askerî öğrenciler ve hükümlüler oy kullanamazlar.s
2.Kanunlara uymak: Toplum huzuru ve barışının sağlanabilmesi, hak ve özgürlüklerin korunabilmesi, devlet otoritesinin ve devamlılığının sağlanabilmesi için bu şarttır.
3.Vergi vermek: Vergi: devletin vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, gelirine göre vatandaşından aldığı belirli bir miktar paradır.
Daha iyi şartlarda yaşamak, daha iyi hizmetlerle karşılaşabilmek istiyorsak vergimizi düzenli olarak vermek zorundayız.
4.Askerlik yapmak: Devletin varlığını devam ettirebilmesi için, kendisine yönelik tehlikelere karşı hazır olabilmesi için ordu oluşturulur.Biz de zamanı geldiğinde ordumuza faydalı olabilmek için temel bilgileri askerlik bilgilerini öğrenmeliyiz. 20 yaşını dolduran her Türk erkeği askerlik yapar.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:47   #6
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

soru 5

Vatandaşlık ve İnsan Hakları Soruları

Haz 20th, 2009 by okulluyuz.

ÜNİTE 1:Devlet,Demokrasi,Anayasa,Vatandaşlık,Vatandaşlık Hakları ve Sorumlulukları
HEDEF icon biggrin evlet,demokrasi,anayasa,vatandaş,vatandaşlık hakları ve sorumlulukları ile ilgili temel
kavramların anlam bilgisi.
DAVRANIŞ 7:Sivil toplum kavramının ne anlama geldiğini söyleme/yazma.


SORU:Aşağıdakilerden hangisi sivil toplum örgütlerinin amaçları arasında yer almaz ?
A)İnsan haklarının ihlalini engelleme
B)İnsan haklarını gündeme getirme
C)Devlete karşı toplumu yönlendirme
D)Kamuoyunu bilinçlendirme


DOĞRU YANIT: C
TAHMİN ZORLUĞU:5
2.ÜNİTE 1:Devlet,Demokrasi,Anayasa,Vatandaşlık,Vatandaşlık Hakları ve Sorumlulukları
HEDEF:Devletin yönetim yapısı,vatandaşlık,vatandaşlık hakları ve sorumlulukları ile ilgili
sınıflamalar bilgisi.
DAVRANIŞ 2:Merkez,il ve yerel yönetim özelliklerini söyleme/yazma


SORU:Aşağıdakilerden hangisi taşra yönetiminde yer alan kurumlardan biri olamaz?
A) Belediye B) TBMM C) Kaymakamlık D) İl İdare Kurulu


DOĞRU YANIT: B
TAHMİN ZORLUĞU: 2
3.ÜNİTE 1:Devlet,Demokrasi,Anayasa,Vatandaşlık,Vatandaşlık Hakları ve Sorumlulukları
HEDEF 2 :Devletin yönetim yapısı,vatandaşlık,vatandaşlık hakları ve sorumlulukları ile ilgili
sınıflamalar bilgisi.
DAVRANIŞ 5 :Ekonomik hakların bazılarını söyleme/ yazma.

SORU:Ülkemizde kadınlara tanınan haklar,Cumhuriyet döneminde gerçekleşen Atatürk
İnkılaplarının bir eseridir.
Aşağıdakilerden hangisi Atatürk inkılaplarının bu amaç doğrultusundaki hedeflerinden
olamaz?
A)Topluma modern bir görünüm vermek.
B)Kadın–erkek eşitliğini her alanda sağlamak.
C)Kadınların toplumsal ve ekonomik yaşamda üretken olmasını sağlamak.
D)Kadınlara tanınan özgürlükleri sınırlandırmak.


DOĞRU YANIT: D
TAHMİN ZORLUĞU:2


4.ÜNİTE 1:Devlet,demokrasi,anayasa,vatandaşlık,vatandaşlık hakları ve sorumlulukları
HEDEF 10 :Atatürk’ün vatanını ve milletini çok sevdiğini kavrayabilme.
DAVRANIŞ 1 :Atatürk’ün vatanını ve milletini çok sevdiğini örneklerle açıklayabilme.


SORU: Atatürk’ün “Ne Mutlu Türküm Diyene “sözü dikkate alınacak olursa,bir milletin
Var olabilmesi için aşağıdaki özelliklerden hangisine ihtiyaç yoktur?


A)Ulusal bilinç B)Dil birliği C)Din birliği D)Tarih bilinci

DOĞRU CEVAP: C
TAHMİN ZORLUĞU: 4
5.ÜNİTE 2 :İnsan haklarının korunması
HEDEF 3 :İnsan haklarının korunması ile ilgili temel ilkelerin belirgin özelliklerini kestirebilme.
DAVRANIŞ 1 :İnsan hakları,ulusal düzeyde korunmadığı zaman neler olabileceğini açıklayarak ,
söyleme / yazma.

SORU: İnsan haklarının korunduğu toplumlarda,aşağıdakilerden hangisinin olması beklenemez?


A)Toplumsal huzur ve güvenin sağlanması,
B)Yasalar önünde eşitliğin benimsenmesi,
C)Düşünce ve ifade özgürlüğünün yasaklanması,
D)Vatandaş-devlet ilişkilerinin aksamadan yerine getirilmesi.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:49   #7
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

soru 6

Türkiye'de Din-Devlet İlişkisi ve Laiklik

Mehmet Aydın

Prof. Dr., Dokuz Eylül Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi

1. Türk toplum hayatına laikliğin girişi

Bilindiği gibi, İslâmda (en azından tarihî Sünnîlikte) Batı tarihinde olduğu anlamda teokrasi yoktur. İslâmda aslolan, her türlü icraatın Kur'ân'ın açık hükümlerine ters düşmemesidir. Türk devleti geleneği de buna dikkat etmeye çalışmıştır. Dolayısıyla, bu gelenekte din konusunun bir din problemine dönüştüğü zamanlar yok gibidir. Daha yumuşak bir deyişle, din-devlet ilişkisi alanında çözülemeyecek ciddî problemler ortaya çıkmamıştır.

Türk yönetim anlayışı, tarihî seyir içinde oldukça gerçekçi ve pratik-pragmatik davranmıştır. İçtihad, örf, ferman ve yeni kanunlar ile hatta bazen Şeriatı oldukça geniş yorumlayarak ortaya çıkan problemleri çözmeye çalışmıştır. Başta şeyhülislam olmak üzere, ulema sınıfının yönetim sistemi içinde yer alması, burada belirleyici baş faktör olmuştur. Bu, Türk siyaset tarihinde "devlet sistemi içinde din" anlayışının kök salmasının da başlıca sebeplerinden biri, belki de en önemlisidir.

Aynı anlayış ve uygulama, çok farklı bir çerçeve içinde de olsa, modern Türkiye Cumhuriyetine de miras kalmıştır. 1921 tarihli Teşkilât-ı Esasî Kanununun ikinci Maddesi, "Devletin dini dîn-i İslâmdır" diyor; Yedinci Madde ise "ahkâm-ı şer'iyyenin tenfizi"nden söz ediyordu. Fakat 1924'ten itibaren yasama alanında köklü değişiklikler gerçekleştirildi. Önce Şer'iyye ve Evkaf Vekâleti kaldırılarak, çok daha sınırlı fonksiyonlu bir Diyanet İşleri Başkanlığı kuruldu (429 Sayılı Kanun). Bunu Tevhid-i Tedrisat Kanununun kabulü, hilafetin lağvı, v.s. takip etti. Bütün bunlar laiklik için güçlü bir zemin hazırlığı sağladı. 1928 yılında yukarıda adı geçen ikinci ve yedinci maddeler yasadan çıkarıldı. 1937'de ise, laiklik, diğer bazı yeni maddelerle birlikte Anayasaya dahil edildi.

Bu kadar kısa süre içinde gerçekleştirilen bu köklü yasal değişikliklerin çok kolay olduğu söylenemez. Her değişiklik, başarılı olmak istiyorsa, "istikrar içinde değişme" şeklinde ifade edilen sosyoloji ilkesini dikkate almak zorundadır. Pek çok Türk aydınına göre bu değişmede "istikrar unsurları," "değişme unsurları"na nazaran zayıf kaldı ve değişme bir "inkılâp"tan ziyade bir "ihtilâl" görüntüsü verdi. Fakat istikrar unsurları büsbütün de yok değildi. Meselâ, Diyanet İşleri Başkanlığının genel idare içinde yer alması hem topluma bir güven veriyor, hem de bir geleneği, çok farklı bir şekil ve muhteva içinde de olsa, devam ettiriyordu. Din konusunun din problemi haline gelmesi bu değişikliklerden ziyade, yönetici kadronun bazen laiklik, bazen da başka amaçlar uğruna din karşısında takındığı genel tavırdan kaynaklanıyordu. Meselâ ezanın Türkçe olarak okunması üzerinde ısrar edilmesi, laikliğin Anayasaya girmesinden çok daha fazla dikkat çekmiş, tahmin edilmesi güç kırgınlıkların, yabancılaşmanın, devletten soğumanın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Çünkü ezan, evrensel boyutta bir dinî sembol idi ve geniş halk kitlesinde teolojik önemi ile kıyaslanamayacak bir değere sahipti. Buna benzer başka uygulamalar da vardı ve onların tamamı şu veya bu yolla laiklik kavramıyla ilgiliydi.

2. Niçin laiklik?

Türk toplumu, adına "laiklik" denmese de onu andıran bazı uygulamalara tâ başından beri, ama özellikle Tanzimattan sonra âşina idi. Aslında benzer uygulamalar, çok sınırlı bir alanda da olsa, tarihî İslâm topluluklarında hep var olmuştur. Bugün de kanunlarında "Devletin dini İslâmdır" ibaresini muhafaza eden pek çok İslâm ülkesinde bazı uygulamalar ve onları destekleyen kanunlar bir anlamda "laik"tir. Türkiye bu konuda hem daha ileri gitti, hem de-belki de dürüst davranarak-adını koydu. Gerek ad koymada, gerek köklü değişmelerde görülen ve zaman zaman da şiddetle eleştirilen bu aceleciliğin sebepleri nelerdi?

a) Modern Türkiye, Cumhuriyetin kuruluş döneminde, çok sık tekrarlanan bir ifadeyle, "asrîleşmek" zorundaydı. Bu zorunluluk iki asra yakın bir süreden beri zaten kendini hissettiriyordu. Fakat bu alanda bir türlü başarılı olunamıyordu. Bunun pek çok sebepleri vardı ki, bunlar arasında belki de en önemli olanı, topluma hâkim geleneksel din anlayışı ve bu anlayışı müesseseleşerek sürdüren eğitim öğretim sistemiydi. Mustafa Kemal'in ifadesiyle "asrileşmeyi kâfirlik zannedenlerin önüne geçmek gerekiyordu, çünkü asıl kâfirlik onların bu zannıydı." İslâmlar bu zan yüzünden geriliğe mahkûm edilmişlerdi. Bunun önüne geçmenin tek çaresi "din işleri ile devlet işlerinin birbirinden tefriki" demek olan lâikliğin bir devlet ilkesi olarak kabul edilmesiydi.

Öyle görünüyor ki, laikliğin hararetli taraftarlarından bir kısmı ince bir ayırımı yapmada başarılı olamadılar: "Terakki"ye (son bir buçuk asrın en büyülü kelimesi) mânî olan dinin, yani İslâmın kendisi değil, varlığını toplum hayatının önemli bir kesiminde duyuran din anlayışı idi. Bunun böyle olduğunu Atatürk de açık açık söylüyordu. Ona göre, "İslâm akla, ilme ve fenne tam anlamıyla tetabuk etmekteydi; onun için de en son ve en mükemmel din idi." Ama bu başlangıç, daha sonra bazı aydınların din karşısında olumsuz bir tavır takınmasını ortadan kaldırmaya yetmedi. Onlar, aydınlamanın ve pozitivizmin etkisiyle laik olmayı, "akla ve bilime uyma" olarak tanımlamada ısrar ettiler. Özel hayatın dışında fonksiyon görme talebinde olan dinî tavrı da-ki İslâm böyle bir tavrı gerekli kılmaktaydı-gericilik (irtica) olarak gördüler. Kanaatimce burada zaten yavaş yavaş yerleşmekte olan bir sekülerleşme süreci zorlandı ve "laiklik" gittikçe bir "izm"e, bir "laikçilik"e dönüştü. Bu dönüşün de her gün artan ve bugüne kadar devam eden bir gerginliğe sebep olduğu görülmektedir.

b ) Laikliğin kabulünü hızlandıran bir başka önemli sebep de içeride ve dışarıda "millî bir politikayı" uygulamayı âdeta kaçınılmaz hale getiren siyasî durumdu. Siyasî ümmetçilik bitmeliydi. Yeni rejim ona kapı açabilecek olan, hatta onu hatırlatabilecek olan "din yolu"nu tıkamak zorunda idi. Bu da sadece siyaset alanında değil genel kültür alanında bir "inkılabı," bazılarına göre bu aslında bir "ihtilal"i gerekli kılıyordu. Dilde arındırma faaliyeti, Türkçe ezan ve-başarısız olunmasına rağmen-Türkçe namaz, bu milliyetçi projenin kültür alanında yer almaktaydı. Biraz önce söylediğim gibi, bu teşebbüs, o günlerde açığa vurulamayan çok büyük ve derin bir tepkiye sebep oldu. Tepkinin sosyal ve siyasal etkilerinin tam olarak görülebilmesi için 1950'lere kadar beklemek gerekecekti.

Millî politika, İslâm dünyasından ziyade Batıya yönelik oldu. Aslında, daha sonraki yıllarda Türk hükûmetlerinin dış politikada bazı İslâm ülkeleri aleyhine olacak şekilde Batıyı desteklemeleri hariç tutulursa, Batı istikametli politikanın kamu bilincinde ciddî bir huzursuzluk yaratmadığı söylenebilir.

c) Laiklik, topluca söylenecek olursa, din ve vicdan özgürlüğünü güvence altına almanın da şartı olarak öne sürülmekteydi. Bunu ise ibadet, her türlü yazılı ve sözlü ifade, eğitim, öğretim, propaganda, örgütlenme, v.s. gibi özgürlüklerin izlemesi gerekmekteydi. Bunların bir kısmının Türk toplum hayatına girmesi kolay oldu; bir kısmı ise sosyal sıkıntılara sebep oldu.

3. Uygulamada görülen olumlu ve olumsuz yanları ışığında yeni bir anlayışa giriş.

Bir asra yaklaşan ve kanaatimce oldukça olumlu sonuçları da olan Türk laiklik tecrübesi, bugün bünyesine yeni unsurlar katmak, kendisini zenginleştirmek ve dolayısıyla yeniden formüle etmek durumundadır. Türkiye'nin demokratik ve laik tecrübesi din ve devlet ilişkisi konusunda başka hiçbir İslâm ülkesinde görülmeyen bir "açıklık" getirmiştir. Ilımlı laiklik anlayışı, toplumun çok geniş bir kesimi tarafından benimsenmiş durumdadır. Günümüz için geçerli olabilen ve bu arada her türlü yeni oluşma ve gelişmeye de açık bulunan bir din-devlet ilişkisine ve laiklik uygulamasına doğru yol alabilmenin kendimce uygun bulduğum şartlarını şu şekilde sıralayabilirim.

a) Türkiye'de devlet yapısı zaten liberal-minimal bir devlet olma yönünde ilerlemektedir. Buna paralel olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili uygulama iki yönde gelişebilir. Özerk bir kurum şeklinde yeni bir yapılanmaya gitmek. Yahut tedrici bir sûrette diyanet hizmetini bir amme hizmeti olmaktan çıkarmak. Sonuç olarak "devlete bağımlı din" uygulamasından tamamen vazgeçmek.

Bunun önemli güçlükler doğurabileceğini tahmin etmek o kadar güç değildir. Dinî konularda ihtilâflar büyüyebilir. Yeni ihtilâf konuları icad edilebilir; bütün bunlar sosyal ve siyasal hayatımızda bir takım sıkıntılara yol açabilir. Bu arada farklı eğitim-öğretim modellerine göre düzenlenmiş özel kurumlar (ilkokuldan üniversiteye kadar) oluşturabilir. Bütün bu yeni durumlar karşısında devlet, Batı ülkesindeki bir devlet benzer durumlarda nasıl hareket ediyorsa öyle hareket edebilir. Türkiye'de devlete bağımlı din modelinden, Diyanet İşlerinin personel sayısından ve bütçesinden şikayet edenlerin bütün bu noktaları dikkate alarak görüşlerini formüle etmeleri gerekmektedir. Unutulmaması gerekir ki, "devlete bağımlı din" uygulamasından devlet, hizmet için maddî katkı sağlıyor, ama aynı zamanda dinî hayatı belli ölçüde kontrol altında tutuyor. Hükümetler, kendi siyasetlerine uygun atamaları yapabiliyorlar. Hatta zabıta tedbiri görevini üstleniyorlar. Devletten bağımsız din modelinde bunların hiçbirinin yapılması düşünülemez. Kısacası, Türkiye mevcut uygulamasına seçenek oluşturabilecek uygulamaları enine-boyuna düşünmek zorundadır.

b ) Laiklik bir devlet "ideolojisi" (izmi) değil, bir devlet "tutumu" olarak görülmelidir. Devlet, bu tutumunu nötr bir sivil alanda gösterir ve kendisini dar ve katı anlamda hiçbir ideoloji ile tanımlamaz. Çeşitli ve farklı düşünce ve inanış çevresinde toplananların ve yaşayanların birlikte varolmalarının şartlarını hazırlar ve bu alanda alınmış olan tedbirlere uyulmasını sağlar.

Kanaatimce, liberal ve demokratik kültür, Türkiye'de zenginleşip daha geniş toplum katmanlarına yeni kökler saldıkça bu tür bir din-devlet ilişkisi ve dolayısıyla laiklik, basamak basamak gelişme imkânı bulacaktır. Ancak o zaman dikkatleri üzerinde toplayan "yeni bir model"in varlığından söz edebileceğiz.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:50   #8
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

soru 7

ATATURKCULUK - TEMEL ILKELER - ATATURK ILKELERI VE INKILAPLARIA:hover {color: red; font-weight: bold}
ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAPLARI

Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.

Mustafa Kemal ATATÜRK
TBMM1920
Anayasa'nın Atatürk'lü maddeleri
MADDE 2: T.C., (...) insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik ve sosyal hukuk Devletidir.
MADDE 42: Eğitim ve öğretim, Atatürk ilke, inkılapları doğrultusunda, (...) yapılır.
MADDE 58: Devlet, istiklal ve Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerin müspet ilmin ışığında, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda (...) gelişmelerini sağlayıcı tedbirleri alır.
MADDE 81: Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, göreve başlarken aşağıdaki şekilde and içerler: "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, (...) laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma (...) namusum ve şerefim üzerine and içerim."
MADDE 103: Cumhurbaşkanı, görevine başlarken TBMM önünde aşağıdaki şekilde andiçer: "Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, (...) Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, (...) namusum ve şerefim üzerine and içerim."
MADDE 134: Atatürkçü düşünceyi, Atatürk ilke ve inkılaplarını, Türk kültürünü, Türk tarihini, dilini bilimsel yoldan araştırmak, tanıtmak ve yaymak ve yayınlar...
"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir."
Mustafa Kemal ATATÜRK
"Türk Devleti'ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür."
– T.C. Anayasası Madde 66 –
CUMHURİYETİN TEMEL İLKELERİ

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ
Günümüzde okul ve üniversitelerde okutulan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Dersleri, hem Cumhuriyet tarihi kadar bir geçmişe sahiptir, hem de Atatürk’ün bizlere armağan ettiği kültür ve eğitim mirasıdır.
"Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi" derslerinin amacı; Türk Devriminin ruhunu ve hedeflerini kavrayarak geliştirecek yeni nesiller yetiştirmektir. Böylece, Mustafa Kemal’in söylediği gibi; “Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.

Devrimin amacının kavranabilmesi için, Türk Bağımsızlık Savaşı, Atatürk Devrimleri ve Atatürkçü Düşünce Sistemi ile Türkiye Cumhuriyeti Tarihi hakkında doğru bilgiler vermek Türk gençliğini Atatürkçü Düşünce Sistemi doğrultusunda yetiştirmek gereklidir. Atatürk ilkeleri ve İnkılapları dersi, bu görevi üstlenmiştir.

Cumhuriyet rejiminin sürekli olması, yeni kurumlar oluşturması, Atatürkçü Düşünce Sisteminin yaygınlaştırılıp geliştirilmesi ve ulusumuzun çağdaşlaşması için, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri, vazgeçilmez öneme sahiptir.
 • Kavramlar, tanımlar, ve kaynakların tanımı
 • Türk İnkılabını Hazırlayan Gelişmeler
 • Sanayi Devrimi ve Fransız Devrimi
 • Osmanlı Devleti’nin Gerilemesi, Dağılışı ve Çöküşü (XIX. Yüzyıl)
 • Osmanlı Devleti’nin Savaştığı Cepheler ve Çanakkale Savaşları
 • Tanzimat ve Islahat Fermanı, I. ve II. Meşrutiyet, Trablusgarp ve Balkan Savaşları
 • I. Dünya Savaşı
 • Mondros Ateşkes Antlaşması, Wilson İlkeleri, Paris Konferansı
 • M. Kemal’in Samsun’a Çıkışı ve Anadolu’daki Durum - Milli Mücadelenin Başlangıcı
 • Milli Kurtuluş Savası
 • Amasya Genelgesi, Ulusal Kongreler, Mebusan Meclisinin Açılışı
 • TBMM’nin Kuruluşu ve İç İsyanlar
 • Teşkilat-ı Esasi Kanunu, Düzenli Ordunun Kuruluşu
 • I. İnönü, II. İnönü, Kütahya-Eskişehir, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz
 • Kurtuluş Savaşı sırasındaki antlaşmalar
 • Lozan Antlaşması
 • Yeni Türk Devleti'nin Kuruluşu
  Cumhuriyetçilik Halkçılık Laiklik Devrimcilik MilliyetçilikDevletçilik
 • Türk Devriminin Amacı, Temelleri ve Gelişimi
 • Siyasi alanda yapılan devrimler
 • Siyasi partiler ve çok partili siyasi hayata geçiş
 • Hukuk alanında yapılan devrimler
 • Eğitim alanında yapılan devrimler
 • Toplumsal yaşayışın düzenlenmesi
 • Ekonomik alanda yapılan yenilikler
 • 1923-1938 döneminde Türk dış politikası
 • Atatürk sonrası Türk dış politikası
 • Türk Devriminin İlkeleri- Cumhuriyetçilik
 • Halkçılık
 • Laiklik
 • Devrimcilik (İnkılapçılık)
 • Milliyetçilik
 • Devletçilik-Bütünleyici ilkeler
1 Kasım 1922 Saltanatın kaldırılması. 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanı. 3 Mart 1924 Halifeliğin kaldırılması. 3 Mart 1924 Tevhid-i Tedrisat Kanunu kabul edilmesi. 8 Nisan 1924 Şeriye Mahkemelerini kaldıran yeni Mahkemeler Teşkilatı Kanunu'nun kabulü. 25 Kasım 1925 Şapka Devrimi'ne ilişkin kanun TBMM'de kabul edildi. 30 Kasım 1925 Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Kapatılmasına Dair Kanun. 26 Aralık 1925 Uluslararası Takvim ve Saat Hakkındaki Kanunların kabulü. 17 Şubat 1926 Türk Medeni Kanunu'nun kabulü. 1 Kasım 1928 Yeni Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun. 1 Nisan 1931 Ölçüler Kanunu. 26 Kasım 1934 Lakap ve Unvanların Kaldırıldığına Dair Kanun. 3 Aralık 1934 Bazı Kıyafetlerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun. 21 Haziran 1934 Soyadı Kanunu kabul edilmesi. 5 Aralık 1934 Kadınlara milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının tanınması.
ATATÜRKÇÜLÜK ve ATATÜRK İLKELERİ
Atatürkçülük, Türkiye'nin gerçeklerinden doğmuş bir düşünce sistemidir. Türk milletinin iradesiyle oluşmuş, tarihi bir gelişmenin ürünüdür. Atatürkçülük, her şeyden önce millete haklarını tanıma ve tanıtmadır; millet egemenliğinin ifadesidir. Atatürkçülük bir kurtuluştur, milletçe bağımsızlığa kavuşmadır.
Atatürkçülük, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmadır, batılılaşmadır; bir diğer anlamda da modernleşmedir; hür düşünceyi temsil eder, hürriyet ve demokrasi anlayışıdır.
Atatürkçülük, modern bir toplum hayatı yaşama demektir; laik bir düzen kurma, müsbet bilim zihniyetiyle devleti yönetmedir. Bu iki anlamıyla Atatürkçülük, Türk toplumuna uygun sosyal ve siyasal kurumları kurma ve modern toplum olma demektir.

Atatürkçülük ilkelerini “Temel İlkeler” ve “Bütünleyici İlkeler” olmak üzere iki grupta değerlendirmekteyiz.

“Temel İlkeler”
:
Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve İnkılapçılıktır.


“Bütünleyici İlkeler”:
Milli Egemenlik, Milli Bağımsızlık, Milli Birlik ve Beraberlik, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh”, Çağdaşlaşma, Bilimsellik ve Akılcılık, İnsan ve İnsanlık Sevgisidir.


Biz büyük bir inkılap yaptık. Memleketi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük.
Mustafa Kemal ATATÜRK

I. TEMEL İLKELER

Cumhuriyetçilik:
ATATÜRK devrimleri arasında siyasi bir devrim niteliğindedir. Çok uluslu bir İmparatorluktan Türkiye ulus devletine geçiş gerçekleştirilmiş. Böylece modern Türkiye'nin ulusal kimliği kazandırılmıştır. Kemalizm Türkiye için yalnızca Cumhuriyet rejimini tanımaktadır. Atatürk bunun yolunu, kısaca halkın kendi kendisini idaresi, yani demokrasi demek olan Cumhuriyet’te görmüştür.

Milliyetçilik:
ATATÜRK devrimleri ayrıca milliyetçi bir devrim idi. Bu milliyetçilik ırkçı bir yapıda değildir; yurtseverlikle sınırlıdır. Bu devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığının korunması ve ayrıca Cumhuriyetin siyasal yönden gelişmesidir. Bu milliyetçilik, tüm diğer ulusların bağımsızlık haklarına saygılıdır; sosyal içeriklidir; yalnızca emperyalizm karşıtı olmayıp, aynı zamanda gerek hanedan yönetimine, gerekse herhangi bir sınıfın Türk toplumunu yönetmesine de karşıdır ve nihayet bu milliyetçilik Türk devletinin vatanı ve halkı ile bölünmez bir bütün olduğu ilkesine inanmaktadır.

Halkçılık:
Gerek içeriği gerekse hedefleri açısından bakıldığında, Cumhuriyet Devrimi ayrıca bir sosyal devrim niteliği de taşır. Bu devrim seçkin bir grup tarafından genel olarak halka yönelik bir biçimde gerçekleştirilmişti. Başta İsviçre Medeni Kanunu olmak üzere, Batı kanunlarının Türkiye'de uygulamaya konulmasıyla birlikte kadınların statüsünde köklü değişiklikler olmuş, 1934 yılında kabul edilen bir kanun ile kadınlar seçme ve seçilme hakkını almışlardır. Atatürk çeşitli ortamlarda, Türkiye'nin gerçek yöneticilerinin köylüler olduğunu söylemiştir. Aslında bu durum Türkiye için bir gerçek olmaktan çok bir hedef niteliğindedir. Halkçılık ilkesi sınıf ayrıcalıklarına ve sınıf farklılıklarına karşı olmak ve hiçbir bireyin, ailenin, sınıfın veya organizasyonun diğerlerinin daha üzerinde olmasını kabul etmemek demektir. Halkçılık, Türk vatandaşlığı olarak ifade edilen bir fikre dayanır. Gurur ile birleşen vatandaşlık fikri, halkın daha fazla çalışması için gerekli polojik teşviki sağlar, birlik fikrinin ve ulusal bir kimliğin kazanılmasına yardımcı olur.

Devletçilik:
Mustafa Kemal ATATÜRK yapmış olduğu açıklamalarda ve politikalarında Türkiye'nin bir bütün olarak modernizasyonunun ekonomik ve teknolojik gelişmeye önemli ölçüde bağlı olduğunu ifade etmiştir. Bu bağlamda, devletçilik ilkesinin de devletin ülkenin genel ekonomik faaliyetlerini düzenlenmesi ve özel sektörün girmek istemediği alanlara veya özel sektörün yetersiz kaldığı alanlara veya ulusal çıkarların gerekli kıldığı alanlara yine devletin girmesi gerektiği anlamında yorumlanmaktadır. Ancak, devletçilik ilkesinin uygulanmasında, devlet yalnızca ekonomik faaliyetlerin temel kaynağını teşkil etmemiş, aynı zamanda ülkenin büyük sanayi kuruluşlarının da sahibi olmuştur.

Laiklik:
Laiklik yalnızca devlet ve dinin birbirinden ayrılması anlamına gelmez ayrıca eğitim, kültür ve yasama alanlarının da dinden bağımsız olması anlamını taşır. Laiklik, düşünce özgürlüğü ve kuruluşların dini düşünce ve dini kuruluşların etkisinden bağımsız olmaları anlamına geliyor. Devrimlerin birçoğu laikliği gerçekleştirmek amacıyla yapılmış ve diğerleri ise laikliğe ulaşılmış olması sayesinde gerçekleştirilebilmiştir. Laiklik ilkesi akılcı ve dini siyasetin dışında tutan bir ilkedir. Osmanlı döneminde matbaanın geciktirilmesinde olduğu gibi dinin yenilikler karşısında nasıl tutucu bir silah haline geldiğini yaşamış olan Türkiye Cumhuriyeti kurucuları açısından dinin din dışı sivil yapı üzerinde yaratabileceği baskıları önlemenin bir aracıdır. ATATÜRK'ün laiklik ilkesi Tanrı karşıtı bir ilke değildi. Bu akılcı ve dini siyasettir dışında tutan bir ilke idi. Bu ilke aydınlanmış İslam'a değil, çağdaşlığa karşı olan Müslümanlığa karşısındaydı.

Devrimcilik:
ATATÜRK'ün ortaya koyduğu en önemli ilkelerden birisi de reformculuk veya devrimcilikti. Bu ilkenin anlamı Türkiye'nin devrimler yaptığı ve geleneksel kuruluşlarını modern kuruluşlar ile değiştirmiş olduğu idi. Geleneksel kavramların iptal edildiği ve modern kavramların benimsendiği anlamına geliyordu. Devrimcilik ilkesi, yapılmış olan devrimlerin tanınmalarının çok ötesine geçti.


II. BÜTÜNLEYİCİ İLKELER
1-Milli Egemenlik:
Yeni Türkiye devletinin yapısının ruhu milli egemenliktir; milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitliğin ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması ancak ve ancak tam ve kesin anlamıyla milli egemenliği sağlamış bulunmasıyla devamlılık kazanır. Bundan dolayı hürriyetin de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası milli egemenliktir. (1923)
2-Milli Bağımsızlık:
Tam bağımsızlık denildiği zaman, elbette siyasi, mali, iktisadi, adli, askeri, kültürel ve benzeri her hususta tam bağımsızlık ve tam serbestlik demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan mahrumiyet, millet ve memleketin gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından mahrumiyeti demektir. (1921)
Türkiye devletinin bağımsızlığı mukaddestir. O ebediyen sağlanmış ve korunmuş olmalıdır. (1923)
3-Milli Birlik ve Beraberlik:
Millet ve biz yok, birlik halinde millet var. Biz ve millet ayrı ayrı şeyler değiliz. (1919)
Biz milli varlığın temelini, milli şuurda ve milli birlikte görmekteyiz. (1936)
Toplu bir milleti istila etmek, daima dağınık bir milleti istila etmek gibi kolay değildir. (1919)
4-Yurtta Sulh (Barış), Cihanda Sulh:
Yurtta sulh, cihanda sulh için çalışıyoruz. (1931)
Türkiye Cumhuriyeti’nin en esaslı prensiplerinden biri olan yurtta sulh, cihanda sulh gayesi, insaniyetin ve medeniyetin refah ve terakisinde en esaslı amil olsa gerekir. (1919)
Sulh milletleri refah ve saadete eriştiren en iyi yoldur. (1938)
5-Çağdaşlaşma:
Milletimizi en kısa yoldan medeniyetin nimetlerine kavuşturmaya, mesut ve müreffeh kılmaya çalışacağız ve bunu yapmaya mecburuz. (1925)
Biz batı medeniyetini bir taklitçilik yapalım diye almıyoruz. Onda iyi olarak gördüklerimizi, kendi bünyemize uygun bulduğumuz için, dünya medeniyet seviyesi içinde benimsiyoruz. (1926)
6-Bilimsellik ve Akılcılık:
a) Bilimsellik: Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. (1924)
Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet bilimdir. (1933)
b) Akılcılık: Bizim, alık, mantık, zekayla hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. (1925)
Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. (1926)
7-İnsan ve İnsanlık Sevgisi:
İnsanları mesut edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak insanlıktan uzak ve son derece üzülünecek bir sistemdir. İnsanları mesut edecek yegane vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını temine yarayan hareket ve enerjidir. (1931)
Biz kimsenin düşmanı değiliz. Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız. (1936)

Kaynak: Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa www.tbmm.gov.tr/Anayasa.htm
Atatürk Araştırma Merkezi www.atam.gov.tr
İstanbul Valiliği www.istanbul.gov.tr/?pid=399

ATATÜRK’ÜN KENDİ İFADESİYLE İLKELERİNİN TANIMI
I. TEMEL İLKELER
 1. Cumhuriyetçilik: Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. (1924)
  Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir. (1933)
  Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir... (1925)
  Bugünkü hükümetimiz, devlet teşkilatımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükümet teşkilatıdır ki, onun adı Cumhuriyet’tir. Artık hükümet ele millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millet ve millet hükümettir. (1925)
 2. Milliyetçilik: Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına Türk milleti denir. (1930)
  Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı hep bir soyun evlatları ve hep aynı cevherin damarlarıdır. (1932)
  Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk toplumudur. Bu toplumun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa, o topluma dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur. (1923)
 3. Halkçılık: İç siyasetimizde ilkemiz olan halkçılık, yani milletin bizzat kendi geleceğine sahip olması esası Anayasamız ile tespit edilmiştir. (1921)
  Halkçılık, toplum düzenini çalışmaya, hukuka dayandırmak isteyen bir toplum sistemidir. (1921)
  Türkiye Cumhuriyeti halkını ayrı ayrı sınıflardan oluşmuş değil fakat kişisel ve sosyal hayat için işbölümü itibariyle çeşitli mesleklere ayrılmış bir toplum olarak görmek esas prensiplerimizdendir. (1923)
 4. Devletçilik: Devletçiliğin bizce anlamı şudur: Kişilerin özel teşebbüslerini ve şahsi faaliyetlerini esas tutmak; fakat büyük bir milletin ve geniş bir memleketin ihtiyaçlarını ve çok şeylerin yapılmadığını göz önünde tutarak, memleket ekonomisini devletin eline almak. (1936)
  Prensip olarak, devlet ferdin yerine geçmemelidir. Fakat ferdin gelişmesi için genel şartları göz önünde bulundurmalıdır. (1930)
  Kesin zaruret olmadıkça, piyasalara karışılmaz; bununla beraber, hiç bir piyasa da başıboş değildir. (1937)
 5. Laiklik: Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti de demektir. (1930)
  Laiklik, asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir. (1930)
  Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz. (1926)
 6. İnkılapçılık / Devrimcilik
Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve bütün anlam görünüşüyle uygar bir toplum haline ulaştırmaktır. (1925)
Biz büyük bir inkılap yaptık. Memleketi bir çağdan alıp yeni bir çağa götürdük. (1925)
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:51   #9
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

soru 8

Atatürk yalnızca askerlik alanında bir dahi ve karizmatik bir lider değil, aynı zamanda büyük bir devrimciydi. Türkiye Cumhuriyetinin dünyanın önde gelen, çağdaş ülkelerinin düzeyine ulaşabilmesi ve kültürel açıdan gelişebilmesi için, toplumsal yapının da modernize edilmesi gerektiğinin farkındaydı. Atatürk bu amaçla, 1922 ile 1938 yılları arasında, toplumsal yaşamın her alanında kökten değişiklikler, devrimler gerçekleştirmiştir. Bunların bir bölümü siyaset, hukuk, ekonomi ve eğitim-kültür alanındadır; bir bölümü de doğrudan toplum yapısına yöneliktir. Toplumsal alanda yapılan devrimlerin başında hilafetin kaldırılması gelir.
Saltanatın kaldırılmasından ve son padişah Vahdettin’in İstanbul’dan ayrılmasından sonra, TBMM’nin 18 Kasım 1922′de halife seçmiş olduğu Abdülmecit Efendi, eski rejim yanlılarının tek umudu haline gelmişti. Bu durumdan güç alan Abdülmecit Efendi de, yeniden törenler düzenlemeye, demeçler vermeye bazı İslam ülkelerinin kendisine bağlılık bildirmeleri üzerine, İslam dünyasının önderi tavrı takınmaya başlamıştı. Bu durumun yeni kurulmuş cumhuriyet yönetimi için tehlikeli olabileceğini kavrayan Atatürk, İzmir’deki ordu tatbikatları sırasında ordu komutanlarına hilafetin kaldırılması konusunda düşüncesini açıklayıp, yasanın meclis gündemine getirilmesini kararlaştırdı. 1 Mart 1924′teki bütçe görüşmelerinde halifeye ve Osmanlı hanedanına verilecek ödenek konusunun gündeme getirilmesinden sonra, 3 Mart 1924′t kabul edilen yasayla, halifelik kaldırılıp, ilerde saltanat ve halifelik iddiasında bulunmamaları için Osmanlı hanedanı üyelerinin de yurt dışına çıkarılmaları kabul edildi.
Osmanlı Döneminde halkın giyimi modern dünyanınkinden farklıydı. Özellikle kadınların kıyafetleri oldukça ilkeldi. Erkekler bulundukları sınıfa göre çeşitli başlıklar takıyorlardı. Halkını her alanda çağdaş ve uygar düzeye çıkarabilmek için değişiklikler tasarlarken, dış görünüşüyle de bunu vurgulaması gerektiğine inanan Mustafa Kemal, 25 Ağustos 1925′te Kastamonu’ya yaptığı bir gezide başına şapka giyip, “Buna şapka derler” diyerek halka şapkayı tanıttı. Bu konuşmasında “fikrimiz, zihniyetimiz tepeden tırnağa kadar medenî olacaktır” dedi. Bu gezide halkı başı açık olarak selâmladı. Şapkanın sağlık, ekonomi ve estetik açıdan önemini anlattı. Üç ay sonra, 25 Kasım 1925′te Şapka Giyilmesi Hakkındaki Kanun çıkarılıp, dinsel giysilerle sokakta gezilmesi yasaklandı. Selâm yerine geçen yerden temennalar, eli göğsüne götürmek yoluyla yapılan işaretler kalktı. TBMM’de aynı dönemde toplantılara frak giyilerek başlandı. Meclis başkanı kürsüye frak ve başında silindir şapkayla çıktı. Bu kıyafet gelenek olarak meclis başkanlarınca sürdürüldü.
Çarşafın yasaklanmasıyla, Türk kadını toplumda hak ettiği saygınlığa kavuştu, böylece dinamik bir toplum yapısı kurulması yönünde önemli bir adım daha atılmış oldu. Kadınların giyim kuşamının yanında kadın hakları konusu da ilk ele alınan konulardan biriydi. 1930 yılında kabul edilen Belediye Kanunu ile kadınlara belediye seçimlerine katılma hakkı tanındı. 1934 yılında da seçme ve seçilme hakkı tanındı. Atatürk Devrimleri ile birlikte, yüzyıllar boyunca ihmal edilmiş olan Türk kadınına yeni haklar tanındı. Kabul edilen Medenî Kanun gereğince bundan böyle kadınlar da erkeklere tanınan haklara sahip olacaklar, resmi görevlere atanabilecekler, oy verme ve Türkiye Büyük Millet Meclisine seçilebilme hakkına sahip olabileceklerdi. Tek eşlilik ilkesi ve kadınlara tanınan eşit haklar, Türk toplumuna bir canlılık kazandırdı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında soyadı kullanmak zorunluluğu getirilmemişti. Bu yüzden çeşitli zorluklarla karşılaşılıyordu. Bu durum Medenî Kanun’un kabul edilmesinden sonra değişti. Uygar ülkelerde olduğu gibi kişilerin soyadı alması uygun görüldü. 21 Haziran 1934′te Soyadı Kanunu ile sorun çözüldü. Mustafa Kemal Paşa’ya Atatürk soyadı verildi. Cumhuriyetin ilânından sonra Atatürk, yeni kurulan bir ülkede din kurumlarının da yeni baştan düzenlenmesi gerektiğini düşünüyordu. Çünkü başlangıçta yalnızca din konularıyla ilgilenen, farklı düşünce sistemleri geliştirerek taraftarlarını çoğaltmaya çalışan tarikatlar, zaman içinde Osmanlı siyasal yaşamında etkili rol oynamaya, çıkarları tehlikeye düştükçe halkı ayaklandırmaya yönelmişlerdi. Bu etkinliklerini cumhuriyetin ilânından sonra da sürdürmeye kalkışmaları ve Menemen Olayı, Şeyh Sait Ayaklanması gibi şeriattan yana ayaklanmalara yol açmaları nedeniyle bu alanda en kısa zamanda köklü değişikliklere gidilmesi gereği kendini gösterdi. “Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat medeniyet tarikatıdır. Türkiye Cumhuriyeti her alanda doğru yolu gösterecek, uyaracak güçtedir. Biz uygarlığın bilim ve fenninden güç alıyoruz ve ona göre yürüyoruz. Başka bir şey tanımayız” diyen Atatürk’ün sözleri ışığında harekete geçilerek, 30 Kasım 1925′te çıkarılan yasayla tekkeler ve zaviyeler kapatıldı.Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti içinde hiçbir tarikat, tarikata mensup hiçbir şeyh ve derviş olamayacağını, bunlara mensup özel kisve ve unvanları kaldırdığını ilân etti. Ardından TBMM, 26 Aralık 1925 tarihinde batı ülkelerin kullandığı milâdî takvimi kabul etti. 1 Ocak 1926′dan başlayarak bu takvim kullanılmaya başlandı. Hafta tatili cumadan pazara alındı. Alaturka denilen yaz kış güneşin battığı anı 12 olarak gösteren saatin yerine, alafranga saat kabul edildi. 1931 yılında ağırlık ölçüsü olarak kullanılan okkanın yerine kilogram (kg) ve metre (m) sistemi kabul edildi. Böylece, ticaret ve ekonomide işler daha kolaylaşarak, ülkede tam bir ölçü düzeni sağlandı.
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-29-2010, 15:53   #10
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

son soruda sana kalsın kardeşim umarım faydalı olmuşumdur saygılarımla
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
5, 8, hazırlık, inkilap, sınıf, tarihi, ünite, üniteye

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sosyal bilgiler inkilap tarihi ve atatürkçülük dersi 8.sınıf 2.ünite milli uyanış yur Yaso TaRiH 5 01-10-2011 17:31
8.sınıf inkılap tarihi ve atatürkçülük çalışma kitabı 1. üniteden 4.üniteye kadar djhkn1 TaRiH 8 10-20-2010 15:30
8 sınıf inkılap tarihi 5. ünite Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 03-27-2010 13:47
8. sınıf inkilap tarihi piton Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 13 01-26-2010 19:16
8. sınıf 2. ünite üniteye hazırlık soruları cevapları lazım husam10 Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 6 01-12-2010 17:44


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:26 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628