Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

su dolu kaplar sebze ve meyvelerin soğumasını nasıl onler

Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk)


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-02-2010, 19:17   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart su dolu kaplar sebze ve meyvelerin soğumasını nasıl onler

Besin değeri olan hayvansal ya da bitkisel ham- maddeleri taze olarak tüketmeye, pişirmeye veya uzun süre bozulmadan saklamaya elverişli duruma getirmek için uygulanan işlemleri inceleyen bilim dalına gıda teknolojisi denir.Gıda teknolojisinin amacı, bir yandan hammadde halindeki besinleri işlenmiş ürünlere dönüştürmek, örneğin tahıllardan un, sütten tereyağı ve peynir, yağlı tohumlardan bitkisel yağlar, şeker pancan ve şekerkamışından şeker, deniz suyundan ya da doğal salamuralardan sofra tuzu elde etmek, bir yandan da konserveleme, dondurma, kurutma gibi koruyucu yöntemlerle gıdaların bozulmasım önlemektir. Kokuşma, çürüme ve küflenmeyi önlemeye yönelik işlemlerin, meyve ve sebzelerin kurutulduğu, tahılların kavrulduğu, balık ve av hayranlarının tuzlandığı hususunun, tarih öncesi çağlara değin uzandığı bilinmektedir. Bugün de uygulanan mayalandırma, kurutma, tütsüleme ve salamuralama tekniklerinin başlagıcı eski uygarlıklara dayanmaktadır.Gıdaların bozulmasının başlıca nedeni, bakteri, küf ya da maya gibi mikroorgarnzmaların bulaşmasıdır. Bazı gıdalarda bulunan doğal enzimleri ve havamn oksijeniyle yükseltgennıe gibi çeşitli kimyasal tepkimeler de bozulmaya yol açabilir. Sıcaklık, nem oram, oksijen miktarı, ortamda bulunan besleyici veya büyumeyi geciktirici katkı maddelerinin varlığı mikroorganizmaların çoğalmasım etkilediğinden, bir gıdamn bozulması büyük **çüde bileşimine ve depolama koşullarına bağlıdır. Bir gıdamn bozulmasına yol açan bazı etkenler bir başkasına istenen nitelikleri kazandırabilir, hatta bazı gıdaların korunması için gerekli olabilir. Orneğin yoğurt ve turşu üretiminde bakterilerden, peynir yapımında ise küf mantarlarından yararlanılır.
Gıdalarda bozulmayı önleyen başlıca teknikler soğutarak veya dondurarak düşük sıcaklıkta saklaınak, kurutmak, yuksek sıcaklıkta konserve yapmak, kimyasal katkı maddeleri eklemek ve mayalanma urunl erinden yararlanmakdır. Bu yöntemler ayrı ayrı veya birlikte uygulanabilir.
Gıdaları düşük sıcaklıkta depolamak, meyve ve sebzelerin havayla alışverişini azalttığı ve bozulmaya yol açan mikroorganizmaların çoğalmasım geciktirip enzim etkinliğini yavaşlattığı için etkilidir. Suyun donma noktası olan 0 derecede oksijenin tüketim hızı ve kanbon dioksitin açığa çıkma hızı düşer, mikroorganizmaların çoğalması önlenir.
Bir düşük sıcaklık tekniği olan soğutmada, gıdaların çoğu 4 derecenin altındaki sıcaklıklarda saklanır. Et ve et ürünleri için çok uygun olan bu yöntem, bol su içeren kavun, karpuz, domates, salatalık gibi meyve ve sebzelerde iyi sonuç vermez. Soğutma, bozulan gıdaların niteliğini iyileştiremez, yalmzca bozulmayı geciktirir ve bitkisel besinlerin solunum sırasında chşarı attığı karbonhidratların kaybını önler. Dondurarak saklama, mikroorganizmaların çoğalmasını kesin olarak önleyen bir tekniktir. Mikroorganizmaların çoğu 0 derecenin altında çoğalamaz ve yavaş dondurma yöntemiyle büyük **çüde zarar görür. Dondurulmuş gıdalar besin değerlerini yitirmez, yalnız dondurma öncesi yöntemler nedeniyle vitaminlerin bir b**ümü yukseltgenme ve bozulmaya uğrayabilir.
Hayvansal ve bitkisel yağların bozulması genellikle sıcakliğa bağlı olduğundan, dondurma yöntemi hayvansal yağ içeren gıdalar için en etkin saklama tekniğidir. Dondurarak soğutmak gıdalardaki bazı a*****ları da yok eder.
Kurutma, gıdaların suyunu buharlaştırmaya dayanan doğal yöntemleri ve nem çekici maddelerle su gidermeye dayanan teknikleri içermektedir. Tahıl taneleri, fındık, ceviz gibi sert kabuklu yemişlerin içi, baklagiller ve diğer bazı sebzeler, üzüm, incir gibi meyveler doğrudan doğruya güneşe ya da rüzgara bırakılarak doğal yöntemlerle kurutulabilir. Yapay yoldan kurutmada kızgın buharla, vakumla, eylemsiz bir gazla, doğrudan ısı uygulanmasıyla, en yaygın olarak da havayla su giderme tekniklerine başvurulmaktadır. Su kaybı mikroorgamzmaların çoğalmasım önlemek için etkili bir yöntemdir. Küflerin gelişebilmesi için ortamdaki nem oramnm en az yuzde 16 olması gerekir. Pek azı yüzde 5m altındaki nem oranında gelişmesini sürdürebilir. Bakteri ve mayalar ise genellikle yüzde 30un üstünde bir nem oranına ihtiyaç duyarlar. Bazı a*****lar kurutma sırasında yaşamlarını sürdürebildiklerinden, kurutmadan önce ısıl işlem uygulayarak a*****ların yok edilmesi gerekmektedir.
Kurutma yöntemi yalnız bozulmayı önlemekle kalmaz, aynı zamanda su kaybı nedeniyle gıdada birim başına düşen protein, yağ, karbonhidrat gibi temel besin maddelerinin değişikliğinin artmasını da sağlar. Diğer yandan düşük sıcaklıkta kurutma yöntemiyle proteinlerin sindirimi de kolaylaşır. Buna karşılık, örneğin kurutulmuş etteki C ve B grubu vitaminlerin miktarı taze ete oranla oldukça düşüktür. Eskiden gıda sanayisinde yalmzca makarna ve diğer nişastalı ürünlere uygulanan yapay kurutma teknikleri bugün süttozu, hazır çorba, patates püresi ve kızartması, bebek mamaları gibi birçok ürüne uygulamnaktachr.
Isıtma, yiyeceğin içinde bulunabilecek mikroorganizmaları yok ederken, kabın sıkıca kapatılmış olması da dışarıdan yeni mikroorganizmaların girişim engelemektedir.
Hemen hemen bütün meyve, sebze et ve deniz ürünlerine uygulanabilen konserve yapımında genel olarak uygulanan işlemler, yıkama, ayıklaına, temizleme, hazırlama, haşlama, kutulama, gazları çıkarma, kutu kapatma, sterilizasyon, soğutma, etiketleme ve paketlemedir. Konserve yapılacak hammaddeler, çurükleri veya aralarındaki yabancı maddeleri ayırmak için elekli bantlardan geçirildikten sonra otomatik olarak su tanklarından geçirilerek veya yüksek basınçlı su püskürtülerek yıkanmaktadır. Ardından, özel makinelerle uç kesme (fasulye, bamya, patlıcan), kabuk soyma (şeftali), sap ya da çekirdek çıkarma (çilek, vişne) tane büyüklüğüne ve olgunluğuna göre ayırma (bezelye), dilimleme, buharlaştırma (süt) gibi hazrlama işlemleriyle hammaddelerin yenilmeyen veya istenmeyen b**ümleri ayıklanır ve gıdalar sonraki işlemlere uygun duruma getirilir. Pancar, havuç, ıspanak, bezelye gibi bazı ürünler, enzimleri etkisiz duruma getirerek rengini, kokusunu ve tadını korumak için sıcak suya daldırılarak veya buhara tutularak bir süre haşlanır. Daha sonra ürünler katı, yarı katı ve sıvı ürünler için tasarımlanmış otomatik makinelerle, bir konveyörün üstünde ilerleyen kutulara doldurulur. Yalnız çabuk ezilen bazı meyve ve sebzelerde elle doldurma yöntemi uygulanır. Doldurulan kaplar üstü açık olarak sıcak su ya da buhar banyolarından geçirilerek gıdaların içinde kalan karbondioksit, oksijen gibi gazlar ve hava uzaklaştırılır. Bazı ürünlerde, hava ve gazları emmek için kutu kapatma sırasında vakum tekniği uygulanır. Kutular hiç hava almayacak biçimde özel makinelerle kapatıldıktan sonra, gıdaların içindeki zararlı mikroorganizmaları yok etmek üzere, laboratuvar araştırmalarıyla saptanmış belli bir sıcaklık derecesinde belli bir süre tutularak ısıyla sterilize edilir. Uygulanacak sterilizasyon sıcaklığını belirleyen en önemli etken gıdamn asitlik derecesidir.
Asitli yiyecekler için suyun kaynama sıcaklığı yeterli olurken, asitli olmayan besinler için daha yüksek sıcaklıkların uygulanması gerekmektedir. Isıyla sterilizasyondan sonra konserve kutuları, içindeki gıdaların sıcaklığı yaklaşık 38 dereceye düşünceye kadar su veya havayla soğutulur. Işımayla sterilizasyon yöntemi de kesilmiş etlerin, taze balıkların, taze meyve ve sebzelerin depoda saklama süresini uzatan ve gıdalarm besin değerini düşürmeyen bir yöntemdir. A*****ları ve toksin salan mikroorganizmaları da yok edebilen bu yöntem, patates ve soğanların fihizlenmesii önlemekte, steril enzim çözeltilerinin hazırlanmasında, etin yumuşatılmasında, çekirdek kahvenin kavrulmasında kullanılır. Işıma yoluyla sterilizasyonda, ısıyla sterilizasyon için gerekli olan enerjinin yalnızca beşte biri gerekınekte, 3 derecelik bir sıcaklık artışıyla maddeler sterilize edilebilmektedir.
Vakunılanmış konserve kutularının kapakları hafifçe kabarık olabilir ama iyice şişmiş kutular mikroorganizmaların ya da kimyasal ve fiziksel etkenlerin konservelenmiş ürünleri etkilendiğini gösterdiğinden kullamma sunulamaz. Konserveleme tekniği, gıdaların protein, karbonhidrat, yağ hatta vitamin değerini azaltmadığı için en çok uygulanan gıda işleme tekniklerinin başında gelmektedir.
Mayalanma sırasında oluşan veya hammaddelerin işlenmesi sırasında katılan bazı kimyasal maddeler de enzim etkinliği azaltarak ve mikroorganizmaların çoğalmasım önleyerek gıdaların bozulmasını geciktirir. Meyve şekerlemesi, reçel, j**e ve marmelat yapımında kullanılan şeker ile turşu yapımında kullamlan tuz, sirke ve limon mikroorganizmalann çoğalmasını geciktiren en önemli katkı maddeleridir.
Hammaddelerin işlenmesi ve depolanabilecek duruma getirilmesi için uygulanan işlemler sırasında eksilen besin maddelerini tamamlamak veya gıdaların besin değerini artırmak için, vitamin ve mineraller gibi çeşitli katkı maddeleri eklenebilir. Un ve un urunleri genellikle tiyamın, riboflavin, niyasin gibi B grubu vitaminleri ve demir gibi minerallerle, C vit***** içeren turunçgillerin suları da C vit***** katkısıyla zenginleştirilir. Tuza iyot katılması guatrın yaygın olduğu bazı b**gelerde bu hastalığın gerilemesini sağlamıştır. Raşitizmle savaşmak için- bebek mamalarına genellikle D vit***** eklenmektedir.
Günümüzde gıda teknolojisi yalmzca hammaddelerin işlenmesini ve bozulmadan saklanmasım değil, gıdaların renk, görtıntım, tat, koku, besin değeri gibi niteliklerini en üst düzeye yükselterek, sağlıklı ıiretim koşullarına ve kullanım kolaylığına önem vererek pazarlamadaki şansını artırmayı amaçlamaktadır.

alıntıdır
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
dolu, kaplar, meyvelerin, nasıl, onler, sebze, soğumasını, su, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
yağmur dolu kar bulut nasıl oluşur nedir Sevgi Coğrafya 0 12-13-2009 16:08
Sebze Çorbası miko Mutfak-Yemek Tarifleri 0 09-17-2009 12:08
Sebze Şavaşı(Axi) DAVUTBEY Komik Yazılar 0 03-20-2009 22:56
Bulutsuzluk Özlemi dedi dolu dolu dolu dolu dolu Korax Türkçe Şarkı Sözleri 0 08-26-2008 20:02
Kalbler ve birleşik kaplar Korax Dini Nasihatler 0 03-15-2008 10:23


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:44 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628