Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Güncel Haberler Son Dakika Haberleri > Yurttan Haberler > Son Dakika Haberleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 05-29-2010, 21:05   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.060
Thanks: 4
Thanked 7 Times in 7 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bülent Arınç, Kılıçdaroğlu'na fena çattı

29 Mayıs 2010 17:59


Başbakan Yardımcısı Arınç, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a 'Recep Bey ekonomiyi bilmiyor' sözlerine 'Bunu Yunanistan'da söylerseniz, başınıza taş yağar, İspanya'da konuşursanız suratınıza tokat vururlar' dedi.Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Başbakan Vekili Bülent Arınç, ''Halk iradesi kimi istiyorsa, seçimin sonunda kime yetki veriyorsa o gelmeli ve barışçı yollarla iktidarlar el değiştirmelidir.
Artık darbe, muhtıra, cuntalaşmak Türk siyasetinde hiçbir zaman konuşulmamalıdır, hiçbir zaman yer etmemelidir. Kimse başını çevirip de bunlara selam bile vermemelidir'' dedi.
Arınç, Alanya Siyaset Akademisi Koordinatörlüğünce düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisi Sertifika Töreni'ne katıldı. Siyaset akademilerinde, alanlarında isim yapmış, AK Parti sempatizanı olmayan kişilerin ders verdiğini belirterek, ''Biz farklılıklardan yanayız.
Farklılıkların bize güç vereceğini düşünüyoruz. Herkese tek tip elbise giydirme derdinde değiliz'' dedi.
AK Parti'nin ''ufku açık, ülkenin meselelerine sorun üretme çabasında olan, doğruyu yanlışı beraberce tartışabilecek özgür bireyler istediğini'' dile getiren Arınç, siyaset akademisinde farklı kanaatlerde olan insanların bir araya gelip konuşabildiklerini söyledi.
Arınç, AK Parti'nin 2001 yılında kurulduğunu hatırlatarak, 1999 seçimlerinde 3 partinin koalisyon kurduğunu, 2001-2002 krizleri, eski Başbakan Bülent Ecevit'in hastalığı ve koalisyon içi çatışmaların bu dönemde yaşandığını kaydetti.
'Hatta hükümetin hükümet yapamaması o dönemde oldu. Toplumsal sıkıntılar, ekonomik sıkıntılar, Türkiye'nin yalnızlaşması o dönemde oldu'' diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''O dönem başlı başına Türk siyasetinde belki bir yere sahiptir. Ama onun öncesi de var. Mesela biz bugünlerde neyi hatırlıyoruz? 27 Mayıs Darbesini hatırlıyoruz, 27 Mayıs 1960.
O tarihlerde ben ortaokul talebesiydim. Biz farkında olmadan bile bir hükümetin devrildiğini, bir askeri darbenin olduğunu hatırlıyoruz. Sonraki sıkıntıları biliyoruz.
İdamların getirdiği tartışmaları, koalisyon dönemlerini, 'Kuyruklar' diyerek Demokrat Partililer'in nasıl suçlandığını, insanların özgürlüklerinden nasıl mahrum kaldıklarını ben şahsen çok iyi hatırlıyorum. Ne kadar zaman geçti?
50 sene geçti. 50 sene sonra bu darbeye bugün sahip çıkan insan ancak 3 kişidir, 5 kişidir. Toplumda 70 milyonun sesini çıkaranlara bakarsak hepsi artık bu darbeyi lanetliyor.
Türkiye bu noktaya geldi. Ne zaman geldi? 50 sene sonra geldi. Darbeden 50 gün sonra gelmedi. Şimdi artık inanıyoruz ki demokrasiler halkın iradesidir, seçimdir, sandıktır.
İktidarların el değiştirmesi darbelerle, ihtilallerle, adam kandırmakla olmamalıdır. Halk iradesi kimi istiyorsa, seçimin sonunda kime yetki veriyorsa o gelmeli ve barışçı yollarla iktidarlar el değiştirmelidir.
Artık darbe, artık muhtıra, artık cuntalaşmak Türk siyasetinde hiçbir zaman konuşulmamalıdır, hiçbir zaman yer etmemelidir, kimse başını çevirip de bunlara selam bile vermemelidir.
Bugün geldiğimiz nokta bu. Ama 70 milyonda 70 kişi çıkar, Taksim Anıtı'na gider, 'O darbe ne kadar güzeldi' diyerek iç geçirebilir. Bunu dikkate almamak lazım.
Çok şükür 70 milyonun, 70 milyon şu kadarı artık Türkiye'de darbeyi düşünmek bile istemiyor. Bu, demokraside geldiğimiz noktadır. Demokrasi çoğulculuk ve katılımcılık demektir.
Farklılıklar olacak ve bu farklı görüşler karar mekanizmalarında yer edecek. Herkes fikrini söyleyebilecek, ifade özgürlüğü olacak, onları dinleyeceğiz, saygı göstereceğiz, sonra oluşan karara göre ülke yönetilecek.''
''YARGI KARARLARI İDARENİN EYLEMLERİNİN ÜZERİNDE''
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'de yargı kararlarının, idarenin eylemlerinin üstünde olduğunu belirterek, ''Birisini alıyorsunuz görevden, Alanya'dan Antalya'ya memursa eğer tayin ediyorsunuz.
İdare Mahkemesi iki gün sonra yürütmeyi durdurma kararı veriyor, 5 gün sonra da iptal edip geriye döndürebiliyor'' dedi.
TBMM'nin 23 Nisan 1920'de açıldığını hatırlatan Arınç, Büyük Atatürk ve milli mücadeleyi yapanların 1921 yılında Ankara'da halkın temsilcilerini toplayarak 8-10 maddelik küçük bir anayasa hazırladıklarını kaydetti.
Parlamentonun 1924 yılında daha büyük bir Anayasa yaptığını belirten Arınç, bu Anayasa'nın 1960 Darbesine kadar yürürlükte kaldığını vurguladı. Arınç, şöyle konuştu:
''60 darbesinden sonra artık Türkiye'de darbeler sonucu Anayasa yapılmaya başlandı. İki tane sivil Anayasamız oldu, 1921 ve 1924. İki tane de darbe anayasası oldu ki bir tanesi hala elimizde.
Tamamını değiştiremiyoruz, hiç olmazsa parça parça değiştirmeye kalkıyoruz. Bakalım 12 Eylül'de halk ne karar verecek. Ama 1961 ve 1982 anayasaları askeri darbelerin ürünü olarak atanmış kurucu meclis veya danışma meclisi eliyle ve sonra referandumla gerçekleşti.
Biz bugün artık darbe ürünü olan anayasalara değil, sivil, demokrat, çağdaş, hukuk ve demokrasi standardı yükselmiş bir anayasaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Bunların hepsi bir gelişimdir, hepsi dönüşümdür, Türkiye artık bugün koşan adımlarla demokrasiye ve özgürlüğe gidiyor.''
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Başbakan Vekili Bülent Arınç, ''(Recep Bey ekonomi bilmiyor) diyor. Dünyadan habersiz bir konuşma bu. (Recep Bey ekonomiyi bilmiyor) derseniz, bunu Yunanistan'da söylerseniz, başınıza taş yağar, İspanya'da bunu konuşursanız suratınıza tokat vururlar'' dedi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, siyasetin amacının toplumun sorunlarını çözerek, daha huzurlu, mutlu ve refah düzeyi yüksek bir alanda yaşamaya sevk etmek olduğunu söyledi.

Siyaseti çıkara, çatışmaya ve ideolojiye dayandıranlar da olduğunu dile getiren Arınç, kendi siyaset anlayışlarının hizmet eksenli, halkın daha mutlu yaşaması için sorunları çözmeye dayandığını vurguladı.
Türkiye'de her dönemde, darbe, muhtıralar ve cunta olduğunu belirten Arınç, ''Rahmetli Menderes'in sonunu getirenin de bir 9'lar hareketi olduğunu, mahkemede yargılandıklarını, ihbar edenin suçlu bulunup cezaevine atıldığını, diğerlerinin beraat ettiğini, 6 ay sonra da o beraat edenlerin darbe yaptığını görüyoruz'' dedi.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bu konuda çok deneyimli olduğunu anlatan Arınç, ''Demirel, 'Muhafız alayı var beni korumak için, MİT var bana bağlı, bütün istihbarat bende. Ben MİT'e soruyorum, MİT bana diyor ki (Angola'da, Afrika'da bugün bir çavuş darbe yapacak).

Hakikaten çavuş darbe yapıyor, ama burnumun ucundaki gelişmeden bana haber vermiyor' derdi. 'Angola'da erken kalkan çavuş, binbaşıya karşı darbe yapıyor ama Ankara'da olan bitenden MİT bize istihbarat vermiyor' derdi'' diye konuştu.
AK Parti gelene kadar Türkiye'de siyasi partilerin yıprandığını, halkın siyasi partilerle ilgili ''Hırsız'', milletvekilleriyle ilgili ''Uğursuz'' dediğini belirten Arınç, bu nedenle halkın siyasete ilgisinin ve seçimlerde sandığa gitme oranının azaldığını söyledi.
''HER TÜRK YURTTAŞI ORDUSUNA GÜVENİR''
Türkiye'de en güvenilir kurumlar anketi sıralamasında birinci sırayı sürekli Türk Silahlı Kuvvetleri'nin aldığına da dikkati çeken Arınç, şunları söyledi:
''Her Türk yurttaşı ordusuna güvenir. Ordu bizim bağımsızlığımızın sembolüdür. Allah korusun bu ülke bir düşman müdahalesine maruz kalsa biz askerimizden başka neye güveneceğiz. Bağımsızlığımız, namusumuz, vatanımız bayrağımız elbette ona emanet.
Ama sivil kurumlar içinde sıralamaya baktığımız zaman siyasi partiler son sırada, TBMM son sırada ve maalesef siyaset kurumu yerlerde sürünüyor. Bu yanlış bir şey, bunu düzeltmek lazım.
İşte bizim AK Parti'yi kurarken tek hedefimiz vardı, siyaset kurumunu güçlendirmek. Siyasetin dürüst, ahlaklı, yurtsever insanlarla yapılması. Kendi çıkarlarının değil, ülke çıkarlarının daha çok ön planda tutulması. Menfaat odaklı değil, insan odaklı, hizmet odaklı bir siyaset anlayışını egemen kılmak.''
Temiz, yıpranmamış isimlerle, güven sağlayacak bir aile fotoğrafıyla ülkeye hizmeti amaç edindiklerinin altını çizen Arınç, bu amaçla hiç yıpranmamış, dürüst ama siyasete küsmüş, diğer partilerde olan ve temiz bilinen kişilerle yola çıktıklarını söyledi.
Arınç, ''Çok şükür temiz, dürüst insanlar yola çıktı ve geçmişin bütün hataları başkalarının üzerinde kaldı. Bütün yıpranmışlıklar onlarda kaldı, biz yeni bir aile fotoğrafıyla yürüyüşe çıktık'' dedi.
Yarışmacı ve rekabetçi bir siyaseti prensip edindiklerini kaydeden Arınç, o güne kadar siyasette liderlerin oligarşisi olduğunu söyledi. AK Parti'de hizmet veren herkesin önünün açık olduğunu belirten Bülent Arınç, bir yılda tek başına iktidara geldiklerini ifade etti.
CHP'nin 1999 yılında barajı aşamadığını hatırlatan Arınç, ''Dua etsinler iyi ki dışarıda kalmışlar, yoksa içerdekilerin hepsinin defterini dürdü millet. 2002'de onlar da gidecekti'' diye konuştu.
Arınç, o tarihte parlamentoda olan 7 siyasi partinin barajın dışında kaldığını ifade etti.
''ELLERİ TİTREYENLER''
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kuruldukları günden bu yana 4 seçim ve 1 referandum geçirdiklerini ve hep başarılı olduklarını belirterek, şöyle devam etti:
''Bu 8 senede neler yaşanmış Türkiye'de. Artık herkesin bilgisi oldu. Bir kısmı yargıda, bir kısmı henüz yargıya gitmemiş, bir kısmı başka sebeplerle deşifre olmuş.
Halk iktidarına dayalı, halk desteğine dayalı bir meşru hükümetin devrilmesi, önüne geçilmesi, adım attırılmaması için kimler nerede ne çalışmayı, hangi konuşmayı yapmış, az çok hepimiz biliyoruz. Ama biz yolumuza devam etmişiz.
Benim siyasette en nefret ettiğim şey ilkesizlik ve korkaklıktı. Geçmişte bulunduğum partilerde de, parlamentolarda da birilerinden korkanlar vardı. Bir partiyi ayakta tutan şeyse cesaretidir, millete dayanmasıdır. Bizim 8 sene hayatta kalmamızın tek iksiri, ilacı bizim cesaretli oluşumuzdur.
Geçmişte 'Şuna karşı direnelim, bunun cevabını verelim' dediğimizde ellerindeki iki satırlık yazıyı okumak için elleri titreyenlerle siyaset yaptığımızı gördüğümüzde üzülmüşüzdür.
Millet emanetini yere düşürmemek gerekir. Üstümüzdeki emaneti, milletin egemenliğini yere düşürmedik bugüne kadar. Allah'a hamdolsun, başımız dik, alnımız açık, kim ne söylemişse 3 mislini anında söyleyen bir cesaretli iktidar olarak bugünlere geldik.''
Arınç, siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu, partilerin hayatta kalmaları gerektiğini kaydetti. Partilerin fikirleri ve tabanıyla halkı temsil ettiğine dikkati çeken Arınç, şunları söyledi:
''Biz kaç defa partisi kapatılmak istenen insanlarız. Nitekim geçmişte de kapatıldı. Bunların hepsi kesintidir. Türk demokrasisine darbedir bunlar ve bu darbelerin eseriyle asıl darbelerin de ona iştirak etmesiyle Türkiye'de en eski partinin ömrü şu kadar olmuştur.
Biz bunların da önüne geçtik. Artık Türkiye'de partiler kapatılmamalı diye Anayasa değişikliğini düşünen bir partiyiz. Bir başsavcı işine geldiği zaman akşamdan sabaha dava açamasın.
Bir Anayasa Mahkemesi şu veya bu şekilde yorum yaparak bir partiyi gelişigüzel kapatmasın. Elbette özgürlüklerin bir sınırı var ama 'bu sınırı anayasalar koyar, anayasalar koymalı' diye cesaretle ortaya koyduk.''
''RECEP BEY'' ELEŞTİRİSİ
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 8 yıllık iktidarlarının sırrının tabanın sağlamlığı ile muhafazakar ve demokrat kimlikleri olduğunu söyledi.
Bütün dünyanın Yunanistan, İspanya, Portekiz, İngiltere ve İtalya'nın durumuna bakarak AK Parti'nin başarısını takip ettiğini belirten Arınç, şöyle devam etti:
''Birisi geçenlerde Recep Bey mi diyor, Recep Erdoğan mı diyor... (Recep Bey ekonomi bilmiyor) diyor. Dünyadan habersiz bir konuşma bu. (Recep Bey ekonomiyi bilmiyor) derseniz, bunu Yunanistan'da söylerseniz, başınıza taş yağar, İspanya'da bunu konuşursanız suratınıza tokat vururlar.
1 trilyon borçla Avrupa'dan para dilenen, maaş ödeyemez noktaya gelen, eksi 10'lara imza atan, hatta 3 ay, 5 ay sonrasını göremeyen bir ülke daha yanı başınızda dururken, tıkır tıkır maaş ödeyen, artışlar yapan, reel sektöre 4 yılda 40 milyarlık katkı sağlayan, KOBİ'leriyle, esnaf sanatkarıyla, tarım sektörüyle Türkiye'yi çok güzel destekleyen bir yönetime, (Bunlar ekonomi bilmiyor) demek cehaletin ifadesidir. Çok yanlış şeylerdir ama millet bunu can-ı gönülden biliyor, yaşıyor.
Bugün Türkiye'de hiçbir şey aksaklığa uğramadı. Çok büyük sıkıntılar çektik. Hükümet bu sıkıntıları kendisi yaşadı ama vatandaşına yaşatmadı. Liderlik de zaten böyle bir şeydir. Lider, (Öldüm, bittim, mahvoldum) demez, çünkü toplum ona bakarak istikametini çizecek. Kan kusarken bile (Kızılcık şerbeti içtim) der. Siyaset böyle bir şey.
Felaket tellalı olan siyasetçiler vardı Türkiye'de, bir tanesi nihayet veda etmek zorunda kaldı. Her konuşması felaket tellallığı, (Öldük, bittik, laiklik tehlikede, rejim mahvoldu, bitiyoruz, karanlık günler, yerin dibine girdik, battık, çıktık)... Allah Allah... Dışarı çıkıyorsunuz hiç öyle bir şey yok. Adam kendi dünyasında bunu yaratmış. Sonunda ne oldu? Öyle bir şey yok, hadi bakalım sen kendi dünyana, biz kendi işimize...''
Arınç, siyasetçinin ümit verdiğini, toplumun önünde gittiğini, acısını paylaştığını hatırlatarak, ''Ancak böyle lider olabilirsiniz. Yoksa arkasına taktığı toplumu uçurumdan atmaya götüren insanlara lider de denmez, siyasetçi de denmez. Biz iyi bir noktadayız. Çok şükür 8 yıldır ayakta kalmak bile muhteşem bir başarıdır. Bizi devirmek, yok etmek, yok farzetmek düşüncesinde olanlar şimdi nerede, biz neredeyiz. Allah'a hamdetmemiz lazım Alanyalılar, bir de millete teşekkür etmemiz lazım.''
AA
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 06-22-2010, 13:12   #2
 
Üyelik tarihi: Jun 2010
Mesajlar: 147
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Tecrübe Puanı: 254
bilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud ofbilalim has much to be proud of
Standart

bu adamdan ne istiyolar kılıçdaroğlu hakkaten dürüşt bi adam
bilalim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
arınç, bülent, çattı, fena, kılıçdaroğluna

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Rahşan Ecevit'den Kemal Kılıçdaroğlu'na destek ALAKAZAM Siyaset Meydanı 0 05-26-2010 18:43
Kılıçdaroğlu'na Sav'dan ilk dürtük! Korax Son Dakika Haberleri 0 05-26-2010 11:43
Kılıçdaroğlu'na kürsüden indirten şok Kılıçdaroğlu'na kürsüden indirten şok Korax Dünyadan Haberler 0 11-22-2009 19:47
Oğul Kılıçdaroğlu'na sigorta kıyağı Yaso Yurttan Haberler 0 11-03-2008 21:18
Bülent Arınç: Tüylerim diken diken oluyor Haberci Siyaset Meydanı 0 06-07-2008 04:24


Şu Anki Saat: 07:17


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628