Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > Test Bankası > Tarih Testleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Atatürkün Milli Mücadele'nin önderi olmasını sağlayan görev ve başarılarının onun kiş

Tarih Testleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-26-2010, 17:51   #1
bse
 
Üyelik tarihi: Sep 2010
Mesajlar: 13
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 233
bse has much to be proud ofbse has much to be proud ofbse has much to be proud ofbse has much to be proud ofbse has much to be proud ofbse has much to be proud ofbse has much to be proud ofbse has much to be proud of
Standart Atatürkün Milli Mücadele'nin önderi olmasını sağlayan görev ve başarılarının onun kiş

Atatürkün Milli Mücadele'nin önderi olmasını sağlayan görev ve başarılarının onun kişilik özellikleriyle nasıl bir ilişkisi vardır? Açıklayınız

başarılarının yolundaki en büyük etken sağlayan en iyi özellikleri nelerdir bu konuyla ilgili duruşunda bile asalet var diyebileceğim bu adam hakkında tarih boyunca en iyi olmasını sağlayan özellikleri nelerdir. insanlara örnek olacak davranışları olsun konuşma ve ahlaki ilkeleri olsun bu tarz yani işte bilgiler
O, ‘’ Yurt toprağı ! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini sonsuza kadar yaşatmak için feyizli kalacaksın ! ‘’ diyerek, vatan toprağının kutsallığını açıklamıştır. O, vatanı ve milleti için yaptığı şeyleri asla yeterli görmeyen bir ruh yüceliğine sahiptir.
Onun, millet sevgisi de tutku derecesinde idi. ‘’ Hiçbir sevgi bunun üzerinde olamaz. Hiçbir sevgi uğruna millet sevgisi feda edilemez. ‘’ derdi. ‘’ İnsanların başta gelen görevi de milletine hizmet etmek olmalıdır. ‘’ fikrini savunurdu. Türk olmaktan da gurur duyardı. Kendi büyüklüğü ile değil, milletinin büyüklüğü ile övünürdü. Milleti için yaptığı şeyleri asla yeterli görmeyen bir ruh yüceliğine sahipti.
Atatürk, ölümünden önce sahip olduğu çiftliklerini devlet hazinesine bağışlaması dolayısı ile, Millet Meclisinin teşekkür bildirisine karşı verdiği yanıtta ; ‘’ Söz konusu olan hediyenin, yüksek Türk milletine benim asıl vermeyi düşündüğüm hediye karşısında hiçbir kıymeti yoktur. Ben, gerektiği zaman, en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim.’’ diyerek milletine olan sevgisini açıkça belirtmiştir.
Atatürk’ün en büyük ideali Türk ulusunun ‘’En medenî ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını sürdürmek’’ti. ‘’Memleket mutlaka çağdaş, uygar, yepyeni olacaktır.’’ sözleri ile hedefi gösteriyordu. Bir idealist olarak, en kısa zamanda bu hedefe ulaşmak istiyordu.
Onun, idealini oluşturan düşünce ve görüşleri hayal hayal ürünü değildi. ‘’ Biz, ilhanlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. Bizim yolumuzu çizen; içinde yaşadığımız yurt, bağrından çıktığımız Türk milleti ve bir de milletler tarihinin binbir facia ve ıstırap kaydeden yapraklarından çıkardığımız neticedir.’’ derdi. İdealinin en büyük kaynağı ulusunun hürriyet ve bağımsızlık aşkıydı.
Atatürk ‘’Dünyanın uluslarının mutluluğa çalışmak, bir başka yoldan kendi huzur ve mutluluğunu sağlamaya çalışmak demektir.’’ diyerek ulusuna ve dünya uluslarına olan saygısını da dile getirmiştir.
Atatürk’ün doğru düşüncelerine ulaşma yeteneği herkesten farklıydı. Onun gerçekleştirdiği inkılap büyük bir başarıydı. Bunun temelinde akıl ve mantık vardı ‘’ Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur.’’ derdi. O günkü Türkiye’nin toplum psikolojisi, sosyal yapısı, ekonomik şartları düşünüldüğünde bu başarının temelinde akıl ve mantığın olduğu anlaşılır.
O, bili ve tekniğin toplum hayatımıza hakim olmasını isterdi. Anlamsız ve mantıksız düşüncelere, hastalıklı olarak nitelendirirdi. Akıl ve mantıktan uzak bir takım inanç ve geleneklere sahip toplumların, problemlerini çözmeyeceklerine inanırdı. ‘’Her işin hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber ; yolun kabul edilebilir, mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.’’derdi.
Deha sahibi kişilerin en belirgin özelliklerinden biri, yaratıcı bir güce sahip olmalarıdır. Yaratıcı düşünce, olağanüstü yenilikler yapar. Fikirler geliştirir. Herkesin yapamayacağı eserler verir.
Atatürk, askeri alanda yepyeni yöntemler denemiştir. Siyasi alanda da yaratıcılığını ortaya koyarak hayal edilmesi bile güç olayları gerçekleştirmiştir.Komutan olarak girdiği savaşlarda gösterdiği olağanüstü yaratıcılık, yabancı çevrelerce de kabul edilmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü durumuna gelinceye kadar geçirdiği aşamalar incelendiğinde sonuç olağanüstüdür. Yeni Türk alfabesinin kabulü, uluslar arası rakamların alınması… toplumu derinden ilgilendiren bir kültürel değişimdir. Geliştirdiği büyük inkılabı plânlaması, uygulaması ve elde edilen büyük başarı onun yaratıcı düşüncesinin eseridir.
Atatürk önemli problemler karşısında önce düşünür, inceler, araştırır ve tartışırdı. Sonra kesin kararını verirdi. Verdiği kararın uygulanma zamanını ise sabırla beklerdi.
Samsun’a çıktığı zaman ; millet egemenliğine dayanan, tam bağımsız, yeni bir Türk devleti kurmak kararını ve bununla ilgili uygulamaları, hemen açıklamadı her aşamada, birini gerçekleştirirdi. Erzurum kongresi günlerinde ; ileride cumhuriyetin ilan edileceğini, yeni bir alfabenin kabul edileceğini söylediği zaman, bunların gerçekleşeceğini kimse inanmamıştı. Fakat zamanı ve yeri geldikçe Atatürk, bütün düşüncelerini gerçekleştirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Saltanat kaldırıldı. Cumhuriyet ilan edildi. Bunlar hep onun sabırlı ve kararlı tutumu sayesinde başarıldı.
Kurtuluş Savaşı sırasında ; dağınık kendi başına buyruk kuvvetler yerine disiplinli bir ordu kurulmasını sağlaması, disipline olan bağlılığına en iyi örnektir. Atatürk, çalışma hayatında disiplinin gerekliliğine inanıyordu. ‘’Hayatın her çalışma safhasında olduğu gibi özellikle öğretim hayatında da sıkı disiplin, başarının esasıdır.’’ derdi.

Atatürk’ün görüşleri kesin ve isabetlidir. Olayların gidişi hakkındaki sezişleri ise şaşılacak derecede doğru çıkmıştır.Çanakkale Muharebeleri sırasında, düşman donanmasının nerede çıkarma yapabileceğini önceden sezerek gerekli önlemi alması, savaşın sonucu değişmiştir.1923 yılında Hatay için söylediği ‘’ Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz günü gelecek siz de kurtulacaksınız.’’ sözleri daha sonra gerçekleşmiştir.
1933 yılında dönemin Mısır büyük elçisine ; Çankaya sırtlarından doğmakta olan güneşi göstererek : ‘’ Doğudan şimdi doğacak olan güneşe bakınız!! Şu anda günün ağardığını nasıl görüyorsam, uzaktan bütün Doğu milletlerinin de uyanışını öyle görüyorum. Bağımsızlık ve hürriyetine kavuşacak daha çok kardeş millet vardır. Bu milletler, bütün güçlüklere bütün engellere rağmen mânileri yenecekler ve kendilerini bekleyen geleceğe ulaşacaklardır.’’ diyerek adeta Asya ve Afrika’nın bugünkü görünümünü çizmiştir.
Bunlar, onun ileri görüşlülüğünü gösteren birkaç örnektir.
Atatürk, doğruyu söylemekten asla çekinmezdi. ‘’ Ben düşündüklerimi, daima halkın huzurunda söylemeliyim. Yanlışım varsa halk beni tekzip eder.’’ derdi. Türk ulusuna, ‘’ Birbirimize daima hakikatti söyleyeceğiz. Felaket veya saadet getirsin, iyi veya fena olsun, daima hakikatten ayrılmayacağız.’’ öğüdünü verdi.
Onun açık sözlülüğüne en güzel örneklerden birisi de Hatay davasındaki düşünceleridir. ‘’ Ben toprak büyütme heveslisi değilim; barış bozma alışkanlığım yoktur; ancak antlaşmaya dayanan hakkımızın isteyicisiyim. Onu almasa edemem. Büyük meclisin kürsüsünden milletime söz verdim : Hatay’ı alacağım. Milletim benim dediğime inanır. Sözümü yerine getiremezsem onun huzuruna çıkamam, yerimde kalamam.’’ diyerek bu konudaki kararlılığını açık sözlülükle ortaya koymuştur.
Atatürk, hem düşünce hem de hareket adamıydı. Bu, çok geniş ve derin kültüre sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Askerlik, hukuk, tarih, felsefe, eğitim, sanat gibi pek çok alanda görüşlerini açıklamış, yol göstermiş ve uygulamıştır. Onun çok yönlü oluşu sadece bunlardan ibaret değildir. Bunlara eklenmesi gereken bir çok nitelik ve yetenekleri de vardır. Kendine güven, göre ve bağlılık, çabuk ve doğru muhakeme gücü bunlardan bazılarıdır. İşte o, bu özellikleri ile Türk toplumuna, çağdaş uygarlığa ulaşma yolunu açmıştır.
Atatürk, toplumu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçladığı için millî eğitim ile yakından ilgilenmiştir. O, Kurtuluş Savaşı sona erdiğinde her şeyin tamamlandığı düşüncesinde değildi. Çok iyi biliyordu ki millî eğitimi güçsüz olan bir millet gelişimini tamamlayamazdı. O, ‘’Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüce bir toplum olarak yaşatır; ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.’’ demiştir. Atatürk’ün eğitimle ilgili görüşleri, ‘’Eğitim ve Kültür Alanında İnkılap’’ konusunda ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken her alanda olduğu gibi sanat alanında da gelişmenin gerekli olduğuna inanıyordu. Bu nedenle sanata ve sanatçıya çok önem vermiştir. O milletin içinde saklı kalmış yaratıcı gücünü ve yeteneğini geliştirmek istiyordu. Özünü, milletin geçmiş kültüründen alan, çağdaş Türk sanatının yaratılmasını amaçlıyordu. Bu amaçla sanatçılarımızı övdü, onları yüceltici sözler teşvik etti. Her zaman sanatkârları korudu. Hatta elini öpmek isteyen tiyatro sanatçılarına, ‘’Sanatkâr el öpmez; sanatkârın eli öpülür.’’ diyerek toplumun sanatçıya vermesi gereken önemi vurgulamıştır. Onun sanatseverliğinin sonucunda sanatçı, toplumdaki saygın yerini almıştır. Yaratıcı sanat gücü ortaya çıkarılmış, Türk halkının kendi kültür mirasını tanıması sağlanmıştır. ‘’ Efendiler, hepiniz millet vekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz; fakat sanatkâr olamazsınız!’’ diyerek sanata ve sanatçıya verdiği önemi belirtmiştir.
Atatürk, kendisini sevdirerek, kendisine inandırarak insanları etkilemiştir. İyi bir yöneticinin bütün özelliklerini üzerinde taşırdı. Kibar davranışları, dürüstlüğü, anlayışı, emir veriş tarzıyla örnek bir yöneticiydi. Verdiği kararları da sonuna kadar uygulardı. Uygulanamaz nitelikteki kararları da emrindekilere asla vermezdi. İşte Atatürk tüm bu özellikleriyle gereken gerek asker ve gerekse devlet adamı nitelikleriyle hep başarılı olmuştur.
Atatürk görüş ve düşünceleriyle Türk milletini mutluluğa ve esenliğe ulaştırmıştır. Türk milletinin en mutsuz olduğu günlerde Mustafa Kemal, önderlik özelliği ile Türk milletine kurtuluş yolunu gösterdi. Türk milleti, onun önderliğinde Kurtuluş Savaşı’na girdi ve bağımsızlığına kavuştu. Atatürk milletle beraber milletin gücüyle her engeli aştı. Çağdaş dünya seviyesine ulaşmamızı sağlayan inkılaplara önderlik etti. Günümüz çağdaş Türkiye’sinin temelleri onun önderliğinde atıldı. Atatürk’ün ilkeleri, dün olduğu gibi bugün ve yarın da Türk milleti için vazgeçilmez görüşler olacaktır.
Kurtuluş Savaşı’nın ilk günlerinde bir Amerikalı generalin sorusu üzerine Atatürk, şu yanıtı vermiştir: ‘’… bir millet, topyekûn kurtulmaya karar verirde harekete geçerse onun özgürlüğünü ve bağımsızlığını elde etmesini engelleyecek bir güç dünyada yoktur.’’ Bu yanıt Atatürk’ün kararlılığını, mücadeleciliğini ve ulusuna olan inancını göstermesi yönünden önemlidir.
Kurtuluş Savaşı ile kazanılan askerî zaferin sonrasında Atatürk, ‘’Milli Mücadele’nin birinci safhası kapandı. Artık ikinci safhası başlıyor!’’ demiştir. Hedef en kısa zamanda, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmaktı. Toplumu geri bırakan zincirleri kırmak, ilerlemesine set çeken engelleri ortadan kaldırmak gerekliydi. Bunları yapabilmek için de kararlılık, mücadelecilik ve ümitsizliğe kapılmamak gerekti. İşte Atatürk böyle bir önderdi.
Atatürk’ün başarısının temel koşullarından birisi de plânlı çalışmasıdır. O, her konu üzerinde gerektiği kadar düşünür, her konuyu en ince noktasına kadar inceler, taşır ve karara varırdı. Çok karışık sorunların bile en kolay ve en doğru çözüm yollarını bulurdu. Plânsız, programsız hiçbir işe kalkışmazdı. Karşılaştığı sorunların hepsine birden el atmayıp bunları öncelik sırasına koyardı. Böyle davrandığı içindir ki, ‘’Karışık iş yoktur, her iş basittir.’’ derdi.
Atatürk’ün inkılapçılık anlayışı, iyiye, doğruya, faydalıya yöneliktir. Türk milletinin ilerlemesini ve gelişmesini esas alır. Ona göre, ‘’Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır. Sosyal hayatta, ilim ve fen sahasında başarılı olmak için tek gelişme ve ilerleme yolu budur.’’ İşte bunun içindir ki toplumun, zamanın gereklerine kendini uydurması, gelişmesi ve yenilemesi şarttır. Atatürk’ün inkılapçılıkla ilgili görüşleri, ‘’ATATÜRKÇÜLÜK’’ bölümünde ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Atatürk, birleştirici bir dehaya sahipti. O, Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirebilmek için birleştirici ve bütünleştirici bir lider olmuştur. O, önce Türk milletinde bir milli benlik oluşturdu. Sonra da milli birlik ve beraberliği sağlamayı başardı. Milli bir güç yarattı. Düzenli bir ordu kurdu. Böylece düşman karşısında kesin zafere ulaştı. Atatürk her zaman milletinin isteklerini anlamış, kavramış ve o yönde hareket etmiştir.
O, Türk milletinin üstün vasıflarını ortaya çıkarmış bağımsız ve mutlu yaşamasını sağlamıştır. Ona göre : ‘’ Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti, milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürütmekte olduğu gelişme ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meş’ale, müspet ilimdir.’’
Atatürk, Türk milletinin yetiştirdiği en büyük Türk’tür. Çağını aşıp gelecek çağlara da ışık tutan insandır.
En büyük eseri olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu. ‘’Cumhuriyet erdemdir.’’ dedi. Türk milletinin geleceğe güvenle bakabilmesi için, cumhuriyetle beraber yaşaması gerektiğine inandı. Bu düşüncelerini de yüreklere yerleştirmek için hayatı boyunca çalıştı. Yalnız Türk milletinin değil, başka milletlerin de bağımsızlığına saygı duydu. Öyle ki Türk askerinin İzmir’e girdiği gün Atatürk, önüne serilen yabancı bir milletin bayrağını yerden kaldırttı. ‘’Bayrak bir milletin bağımsızlık alâmetidir; düşmanında olsa saygı göstermek gerekir.’’ dedi. Bu davranışı onun büyüklüğünün sadece bir örneğidir.
Atatürk’ün hayatını, şahsiyetini ve eserlerini incelerken herkes, ona olan hayranlığını gizleyememekte; bu milli kahramanın önünde saygıyla eğilmektedir. O, bütün özellikleriyle, insanlık tarihinin eşsiz önderlerinden biridir
bse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Okunmamış 10-03-2011, 15:36   #2
 
Üyelik tarihi: Oct 2011
Mesajlar: 1
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 0
taylan21 has much to be proud oftaylan21 has much to be proud oftaylan21 has much to be proud oftaylan21 has much to be proud oftaylan21 has much to be proud oftaylan21 has much to be proud oftaylan21 has much to be proud oftaylan21 has much to be proud of
Standart

Deleteeeee
taylan21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
atatÜrk

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk xxLaraxx Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 1 01-17-2010 20:19
atatürk Kayıtsız Üye Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 01-10-2010 16:42
Mustafa Kemal Atatürk / Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk / Ulu ÖnderimizATATÜRK'ün Korax Biyografiler 0 12-05-2009 23:00
Soru Dış Ve İç Basında Atatürk DIŞ BASINDAN ATATÜRK cevap iceride Yaso Siz Sorun Biz Cevaplayalim(Maximum 5-10dk) 0 11-12-2009 20:32
AtatÜrk Ve Dİn уυѕυƒ Din KüLtüRü ve AhLak 0 04-03-2008 19:13


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:15 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628