Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > TaRiH

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Anadolu SelÇuklu Devletİ

TaRiH


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 04-02-2008, 22:13   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Anadolu SelÇuklu Devletİ

ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ

Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından 1075'te kuruldu. 1071'deki Malazgirt Savaşın' dan sonra Türkler' in yerleşmeye başladığı Anadolu toprakları,1318'e kadar varlığını sürdüren Anadolu Selçuklu Devleti'nin egemenliğinde bir Türk yurdu haline geldi.
Süleyman Şah,babasi Kutalmiş' in Alp Aslan ile giriştigi taht mücadelesinde yenilerek öldürülmesi üzerine kardeşleri ile birlikte 1064'te Diyarbakir- Urfa yöresine sürülmüştü. Alp Aslan’in ölümünden sonra çikan karişikliklardan yararlanarak Anadolu'nun içlerine girdi ve Konya'yi alarak batiya dogru ilerledi.
1075'te İznik' i ele geçirince Anadolu Selçuklu Devleti'ni kurdu;İznik' i de başkent yaptı. Böylece Bizans'ın sınır komşusu olan Süleyman Şah bir süre sonra bu devletin taht kavgalarına karışmaya başladı.1078'de Botaniates'in tahta çıkmasına yardımcı olduğu için karşılığında Batı Anadolu'yu aldı. Anadolu Selçukluları'nın güçlenmesi Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ı tedirgin ediyordu.1078'de ordusunu Süleyman Şah' ın üzerine gönderdiyse de Anadolu Selçukluları'nı yenmeyi başaramadı Anadolu'daki egemenliğini ve gücünü giderek arttıran Süleyman Şah Bizans'taki taht kavgalarından yararlanarak devletinin sınırlarını genişletti. Bizans 1081'de yapılan bir antlaşmayla Maltepe'yi sınır olarak kabul etmiş,böylece Anadolu'yu Süleyman Şah'a bırakmıştı. bunun üzerine Abbasi halifesi de aynı tarihte Süleyman Şah'ın hükümdarlığını tanıdı.
Daha sonra Güney ve Güneydoğu Anadolu'ya yönelen 1.Süleyman Şah 1082'de Adana ve Tarsus kentleriyle birlikte bütün Kilikya'yı ele geçirdi;1084'te Antakya'ı aldı. Anadolu Selçukluları'nın yayılmasını önlemek isteyen Musul Emiri Müslim,Süleyman Şah'ın üzerine yürüdüğünde yalnızca savaşı değil yaşamını da yitirdi. Bu zaferden sonra Süleyman Şah,Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ın kardeşi ve Suriye meliki olan Tutuşun topraklarındaki Haleb’e yöneldi. Ama 1086'da Tutuşun ordusuna yenilerek yaşamını yitirdi. Oğulları Kılıç Arslan ile Kulan Arslan da tutsak düştüler. Süleyman Şah doğu seferine çıkarken yerine Ebu'l-Kasım'ı bırakmıştı.Melikşah,Süleyman Şah'ın ölümünden sonra Anadolu
Selçukluları'nı denetim altına alabilmek umuduyla Porsuk Bey komutasındaki bir orduyu İznik üzerine gönderdi.Ama Bizans ile anlaşan Ebu'l-Kasım'ın direnmesi karşısında Porsuk Bey'in kuvvetleri geri çekilmek zorunda kaldı.Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ın ölümünden sonraki karışıklıklardan yararlanarak tutsaklıktan kurtulan Kılıç Arslan 1092'de Anadolu Selçuklu tahtına oturdu.1.Kılıç Arslan'ın ilk işi Bizanslılar'ı Marmara kıyılarından uzaklaştırmak oldu.Ardından Bizans'la anlaşarak,Izmir yöresinde giderek güçlenen Çaka Bey'i ortadan kaldirdi.Bati sinirlarini böylece güven altina aldiktan sonra doguya yöneldi.1096'da Malatya'yi kuşatti.Kuşatma devam ederken Haçli ordularinin Anadolu'ya dogru ilerlemekte olduklarini haber alinca kuşatmayi kaldirmak zorunda kaldi.
Anadolu'nun ve arkasından da Filistin ve özellikle Kudüs'ün Müslümanlar tarafından fethi,Bizans imparatorlarının papalar nezdindeki girişimleri,yavaş yavaş Avrupa'da Müslümanlara karşı bir hareketin başlamasına neden oldu.Özellikle Bizans imparatoru 1.Alexios Komnenos'un 1091 yılında Papa 2.Urbain'e başvurarak yardım istemesi ve onunda çalışmaları sonucunda tarihin en büyük askeri harekatı olan Haçlı seferleri başlamıştır.Haçlı orduları 1096 yılında guruplar halinde Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden hareket ettiler.Bizans imparatoru Alexios Komnenos,gelen Haçlı birliklerini süratle Anadolu'ya geçiriyor ve onaları Türkler'e karşı tahrik ediyordu.
Pierre l'Ermit yönetimindeki çapulcu Haçlı grubu İzmit yakınlarında Kılıç Arslan'ın kardeşi Davud tarafından yok edildiler.Fakat kısa bir süre sonra,kontların,düklerin ve şövalyelerin yönetimindeki düzenli Haçlı birlikleri gelince,Türkler geri çekilmek zorunda kaldılar. Haçlılar Anadolu Selçuklu Devleti'nin merkezi İznik' i kuşattılar. Kuşatma devam ederken Kılıç Aslan yetişti,ancak sayı ve donatım bakımından çok üzüntü olan Haçlı kuvvetleri karşısında,düşmana ağır kayıplar verdirmesine karşın kuşatmayı kıramadı.Kuşatmanın uzamasını daha büyük kayıplara mal olacağını fark eden Türkler,Bizans imparatoru ile anlaşarak kenti ona teslim ettiler (-Haziran-1097-).
Kılıç Arslan da harp taktiğini değiştirerek Eskişehir'e doğru çekilmeye karar verdi.Haçlılar'ın ilerleyişi karşısında Danişmend Gazi ve Kayseri hakimi Emir Hasan ile ittifak yaparak onların kuvvetleriyle birlikte Eskişehir Ovası'na çıkan vadiyi tuttu.Eskişehir Ovası'nda Temmuz ayında cereyan eden bu meydan savaşında her iki taraf da kahramanca döğüştü.Fakat düşmanın ezici üstünlüğü ve özellikle Türk silahlarının zırhlı şövalyelere tesirsizliği karşısında Kılıç Arslan daha fazla kayıp vermemek için savaş alanını terk etti.Bundanböyle onlarla meydan savaşı yerine,onların geçeceği bölgelerde su kuyularını kapatarak,ekinleri tahrip ederk ve yerleşme alanlarını boşaltarak yıpratma taktiğine baş vurdu.Haçlılar Orta Anadolu'yu geçerken çok kayıp verdiler. Kılıç Arslan, Danişmend Gazi ve Emir Hasan ile birlikte Ereğli'de yeniden Haçlılar'ın karşısına çıktı,fakat yine başarılı olamadı. Haçlılar'ın İznik'i ele geçirmesi üzerine Konya'yı kendisine merkez yapan Kılıç Arslan,bu sırada harekete geçen Bizans İmparatoru Alexios'a karşı gerekli kuvvetleri göndermemiş ve Eskişehir-Antalya hattına kadar olan topraklar Bizans'ın eline geçmişti.Bu arada uzun bir kuşatmadan sonra Antakya,Haçlilar tarafindan ele geçirilerek burada bir kontluk kuruldu.Bununla beraber Antakya kontu Bohemond'un Danişmendliler tarafindan tutsak edilmesinden sonra 1101 yilinda harekete geçen Haçli birliklerini birbiri arkasindan Amasya yakinlarinda ve Ereglide yok edildi.(1102)
Haçlılar'a karşı kazanılan bu son zafer,Selçuklular'ın sarsılan güvenini, kazandırdığı gibi Haçlılar'a ve Bizanslılar'a Anadolu'dan geçmenin zorluklarını gösterdi. Bununla beraber Haçlılar'a karşı ittifak yapmış olan Kılıç Arslan ile Danişmend Gazi'nin arası açıldı.Danişment Gazi,Kılıç Arslan'ın uğraşından yararlanarak Malatya'yı ele geçirdi(1102).Bu arada Bohemont'dan alınan fidye sorunuda aradaki soğokluğuda iyice arttırdı.Sonunda 1104 yılında Danişmend Gazi'nin ölümü üzerine Kılıç Arslan iki ayrı kuşatmadan sonra Malatya'yı zaptetti(2-Eylül-1106).
Bundan sonra Bizans İmparatoru ile barış yapıp batı sınırlarını güvence altına aldıktan sonra Harran'ı ve Suriye meliki Dokak'ın elinde bulunulan Meyyafarikin'i ülkesine kattığı gibi Diyarbakır ve Musul bölgelerine de egmen oldu.Bu gelişmeler karşısında Emir Çavlı,Artık Oğlu ve Melik Rıdvan,Kılıç Arslan'a karşı ittifak yaptılar.İki taraf Habur Irmağı üzerinde karşılaştı.Temmuz 1107 tarihinde meydana gelen savaşta Kılıç Arslan'ın birlikleri yenildi;kendisi de tutsak olmamak için atıyla birlikte Habur Irmağı'na daldı,fakat zırhların ağırlığı nedeniyle boğuldu.Sultan 1.Kılıç Arslan Anadulu Selçuklu Devleti'nin kurucusudur.Bütün ömrü Bizans,Haçlılar ve Anadolu'da Türk birliğini sağlamak için mücadeleyle geçmiştir dönemin Müslüman ve Hıristiyan kaynakları onun adil ve cesur bir hükümdar olduğunda birleşirler.
Kılıç Arslan'ın ölümü sonucunda Anadolu'da yeni bir bunalım dönemi başladı.sonunda üstünlük Danişmendliler'in eline geçti.Bir süre boş kalan Anadolu Selçuklu tahtına 1110'da 1.Kılıç Arslan'ın oğlu Şahin Şah oturdu.Kardeşi Mesud ile iktidar kavgası ile geçen altı yıldan sonra tahtı Danişmendliler'in desteklediği 1.Mesut' a bıraktı 1.Mesut yitirilen toprakları geri alma için Antalya,Batı Anadulu ve Marmara çevresine sürekli akınlar düzenledi.Bir süre Danişmendliler'in gölgesinde kalan bu sultan,1142'de Danişmendli Mehmet Bey'in ölümü üzerine çıkan taht kavgalarından yararlanarak Anadolu'da yeniden üstünlük sağladı.1146'da Konya önlerine Bizans ordusunu yendi ve Anadulu'ya düzenlenen 2.Haçlı Seferi'nin kuvvetlerini bozguna uğrattı.Bu zaferler Anadulu Selçuklu Devleti'nin gücünü arttırdı.
1.Mesut ölmeden önce ülkesini üç oğlunun arasında paylaştırmış ve tahtını 2.Kılıç Arslan'a bırakmıştı.Ama onun ölümünden hemen sonra oğulları arsında taht kavgaları başladı.Bundan yaralanmak isteyen Danişmendliler,Bizanslılar,Musul Atabeyi Nureddin Mahmud Zengi ve Ermeni Dere Beyi Toros birleşerek Anadolu Selçuklu Devleti'ni dört yandan kuşattilar.Güç durumda kalan 2.Kiliç Arslan bütün düşmanlariyla ayni andan baş edemeyeceginin farkindaydi.Danişmendliler'e yenilmiş doguda ve batida toprak yitişmişti.Bunun için önce Bizans ile barişi saglamanin yolarini aradi ve Istanbul'da üç ay kalarak bir antlaşma imzaladi.Daha sonra Şahin Şah ile Danişmendler'in birleşik ordularini yenilgiye ugratarak 1175'te Danişmendliler'in varligina son verdi.
Anadolu Selçukluları'nın Anadolu'da birliği sağlayarak güçlenmesi Bizans'ı tedirgin etmeye başlamıştı.Öte yandan Bizans sınırlarına yığılmış olan Türkmenler bu devletin topraklarına sürekli akınlar düzenliyorlardı.Bu akınları ve Danişmendliler'den alınan bazı kalelerin kendilerine verilmemesinin bahane eden Bizans büyük bir orduyla Anadolu'ya yürüdü.2.Kılıç Arslan 1176'da Sandıklı ile Dinar'ın doğusunda Miryokefalon denen bir vadide Bizans ordusunu pusuya düşürerek bozguna uğrattı.Barış isteyen Bizans İmparator'u Eskişehir'deki askeri üslerini kaldırmayı ve yüklü bir tazminat ödemeyi kabul etti.
Malazgirt'ten sonra Miryokefalon'da ikinci kez büyük bir yenilgiye uğrayan Bizans artık Türkler'i Anadolu'dan çıkartabileceği umudunu tümüyle yitirdi.O tarihten sonra sürekli savunmaya geçerek elinde kalan son toprakları korumaya çalıştı.
2.Kılıç Arslan Miryokefalon Savaşı'ndan sonra doğuya yönelerek Malatya'yı aldı,ardından batıya doğru ilerledi.Ege ve Marmara kıyılarına kadar uzanarak bir çok kaleyi ele geçirdi.Ama artık iyice yaşlanmıştı.Bu yüzden 1186'da ülkesini onbir oğlu arasında paylaştırarak bu bölgelerin yönetimlerini oğullarına bıraktı.Kendisi sultan olarak Konya'da oturuyordu.Ne var ki,çok geçmeden oğulları arsında veliahtlık kavgaları başladı.Bu sırada Anadolu'ya giren 3.Haçlı Seferi orduları da Konya'yı kısa bir süre işgal ederek Filistin'e geçti
1192'de 2.Kılıç Arslan'ın ölümünden sonra oğullarından 1.Gıyasettin Keyhüsrev tahta çıkmasıyla da,1196'da yerini ağabeyi 2.Süleyman Şah'a bırakmak zorunda kaldı.Ülke içinde birliği sağlayan 2.Süleyman Şah Menderes havzasını ele geçirdi ve Eerzurum'u alarak Saltuklular'ın varlığına son verdi.1204'te hastalanarak öldüğünde Anadolu Selçuklu Devleti yeniden eski gücüne ulaşmıştı.
3.Kılıç Arslan'ın çok kısa süren hükümdarlığı sırasında Anadolu topraklarına 4.haçlı seferi düzenlendi.Bu orduların işgal edip yağmaladıkları İstanbul'dan kaçan Bizanslı bir ailenin Karadeniz kıyılarında kurduğu Trabzon Rum İmparatorluğu Karadeniz'deki ticaret yollarını kesmişti.Boşalan tahta ikinci kez çıkan 1.Gıyaseddin Keyhüsrev Trabzon'a bir sefer düzenleyerek bu yolu yeniden Anadolu Selçukluları'na açtı.Daha sonra Avrupa ve Mısır'a yönelik ticaretin önemli liman kentlerinden biri olan Antalya'yı aldı.Rusya ile Mısır arsındaki ticaretin Anadolu üzerinden yapılması devlete ve tüccarlara büyük bir gelir sağlıyordu.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki girişimleriyle Anadolu birliğini güçlendiren 1.Gıyaseddin Keyhüsrev,siyasal örgütlenmede büyük bir yenilik yapan Anadolu Selçukluları'nda merkezi devlet yönetimini başlattı.O tarihten sonra şehzadeler merkezi yönetime bağlı birer vali durumuna getirilerek devletin bölünmüşlüğüne son verdi.
1.Gıyaseddin Keyhüsrev'in ölümü üzerine Selçuklu Devlet adamlarının kararıyla 1211'de tahta 1.İzzeddin Keykavus geçti.Yeni sultanın ilk işi Anadolu'da ticareti canlandırmak için bir takım önlemler almak oldu.Bu amaçla önce Kıbrıs kralı ile bir antlaşma yaptı ve her iki ülkenin tüccarlarının birbirlerini topraklarına serbestçe girip çıkmalarını sağladı.Ardından Sinop'u alarak Anadolu Selçukluları'na Kardeniz kıyılarında da önemli bir ticaret limanı kazandırdı.Daha sonra, Güney ticaret yolunu engelleyen Ermeni derebeyinin üzerine yürüdü ve Ermeniler'i yenerek Suriye ticaret yolunu açtı.Böylece Anadolu,Doğu-Batı Kuzey-Güney yönündeki bütün ticaret kervanlarının geçtiği canlı bir ticaret yolu oldu.Bu ticaretin önemini çok iyi bilen Keykavus bütün savaşlarını buna göre düzenliyor,Anadolu'nun kervanlar için güvenli bir yer olmasına özen gösteriyordu.
1220'de Keykavus'un ölümü üzerine tahta çıkan 1.Alaeddin Keykubad hükümdarlığını ilk yıllarında doğuda beliren Moğol tehlikesine karşı önlemler aldı.Anadolu kentlerinin kale ve surları onarttı;yaklaşan bu tehlikeye karşı Eyyubiler ile antlaştı.Daha sonra ticari ve askeri önemi büyük olan Kalonoros'u(bugünkü Almanya'yı)Rumlar'ın elinden alarak burada bir kale yaptırdı.Kendi adından ötürü Alaiye olarak anılan ve önemli bir liman olan bu kentte bir tersane kurdurdu.Böylece Anadolu Selçuklu Devleti Karadeniz'den sonra Akdeniz'de de gemilerin yapıldığı bir üsse kavuşmuştur.Karada Ermeniler'in,denizde Avrupalı korsanların tüccarlara saldırarak soyması üzerine güney'e yönelen Alaeddin Keykubad İçel'den Antalya'ya kadar bütün kaleleri aldı ve buralara Türkmenleri yerleştirdi.Doğuda ise yaklaşan Moğol tehlikesine karşı 1226'da Eyyubiler ile barış yaptı;aynı amaçla Mengücekliler'in topraklarını sınırlarına kattı.
Moğollar'ın Karadeniz'in kuzey kıyılarına yaptığı akınlar Karadeniz ticaret yolunun güvenliğini sarsmıştı.Ticarete çok önem veren Anadolu Selçuklu Devleti Kırım'a bir donanma göndererek Sudak'ı aldı ve bölgenin yeniden güvenliğini sağladı.
1.Alaeddin Keykubad Moğol istilasını önlemek için Eyyubiler ve Harezmşahlar ile birleşmeyi tasarlıyordu.Ama Harezmşahlar Ahalat'ı kuşatınca 1230'da bu devlete savaş açarak ordularını bozguna uğrattı.1.Alaeddin Keykubad Moğollar'ı Anadolu'ya girmeden önce durdura bilmek için Abbasiler ve Eyyubiler ile antlaşma yapmak üzereyken öldürüldü.
Alaeddin Keykubad'ın yerine oğlu 2.Gıyaseddin Keyhüsrev geçtiyse de,devletin yönetimi vezir Sadeddin Köpek'in elindeydi.Kötü yönetimden dolayı ülke karışıklıklar içinde çalkalanmaya başlamıştı.Horasandan gelerek Doğu Güneydoğu Anadoldu'da yığılan Türkmenler Baba İshak'ın önderliğinde ayaklandılar.
Bu sırada sınıra dayanan Moğollar,Selçuklular'ın gücünden çekindiği için saldıramıyorlardı.Bu ayaklanmanın güçlükle bastırılması Moğalların'ı yüreklendirdi ve 1243'te Kösedağ'a kadar ilerleyen Moğol ordusu2.Keyhüsrev'in komutasındaki Selçuklu ordusuyla karşılaştı.Kötü yönetilen Selçuklu ordusunun Kösedağ'da yenilmesi Anadolu Selçukluları'nın sonunu hazırladı.Bu yenilgiden sonra Anadolu beylikleri ve Trabzon Rum İmparatorluğu Selçuklular ile bağlarını kopardılar.Devlet üzerinde Moğol baskısının yoğunlaştığı bu dönemde başka kukla sultanların geçmesi ve taht kavgaları ülkenin içinde bulunduğu karışıklığı arttırdı.
1262-77 yılları arasında vezirlik yapan Süleyman Pervane,usta bir siyaset uygulayarak Moğollar'ın Anadolu'yu yağmalamasını engelledi.Moğol baskısına son vermek için bazı Anadolu beyleri Memluk Sultanı Baybars'ı Anadolu'ya çağırdılar.Baybars 1277'de Moğollar'ı yendi,ama Süleyman Pervane'nin desteğini kazanamadığı için Anadolu'dan ayrılmak zorunda kaldı.Moğollar Selçuklu Sultanlarını etkileri altına almışar ve gönderdikleri valilerle Anadolu'yu yönetmeye başlamışlardı.Bu arada Anadolu'da yığılan Türkmenler her yanda beylikler kuruyorlardı.Anadolu'ya gönderilen Moğol Valisi Timurtaş'ın 1318'de 5.Kılıç Arslan'ı tahttan indirmesiyle Anadolu Selçuklu Devleti tarihten silindi.
Devlet Yapısı ve Ordu Anadolu Selçukluları Türk devlet geleneklerini sürdürmekle birlikte Anadolu'nun toplumsal,ekonomik ve doğal yapısına uygun yenilikler getirdiler.Anadoluya iki yüzyıl egemen olan bu devlet,daha sonra kurulacak olan Osmanlı uygarlığınında temelini atmıştır.Osmanlılar devlet yöntiminde ,askeri örgütlenmede,toprak düzeni ve sanatta Anadolu Selçukluları'nı örnek aldılar.
Öbür Türk devletlerinde olduğu gibi Anadolu Selçukluları'nda da devlet hanedanın ortak malıydı.Bu anlayış taht kavgalarına ve şehzadelerin ayaklanmalarına yol açıyordu.Sultan olarak anılan Anadolu Selçuklu hükümdarları devletin ve ordunun başıydı.Devlet işleri Divan-ı Ali adı verilen ve vezirin başkanlığında toplanan bir kurulda görüşülürdü.Vezirden sonraki en yüksek devlet görevlisi, yokluğunda sultanın yerine bakan Niyabet-i saltanat'lık makamıydı.Ayrıca maliye işlerinde sorumlu olan bir müstevfi,divanin yaptigi atamalara ve dirliklerin dagitim işlerine bakan pervane.yazişmalari yürüten bir tugraci,hukuk işlerine bakan bir emir-i dad ve askeri işleriyle ilgili bir beylerbeyi bulunurdu.
Ülkenin yönetimini başkentteki büyük divan yürütür,eyaletlerde ise subaşi denen valiler kentin düzenini saglar ve bölgedeli askerlere komutanlik ederdi.Subaşilarca yönetilen eyaletlerden başka melikler'in yönettigi eyaletler de vardi.Selçuklu ailesinden olan melikler dogrudan sultana bagliydilar ve başkenttekine benzer bir divan kurarlardi.Anadolu Selçuklulari Bizans sinirlarina Türkmen boylarini yerleştirerek yari bagimsiz uçbeylikleri oluşturmuşlardi.Anadolu Selçuklulari'nda tümüyle devletin mali olan topraklar dirlik,vakif ve mülk olarak üçe ayrilirdi.Dirlik sultanin,kendisi için asker besleyip yetiştirmeleri koşuluyla Türkmen beylerine ve komutanlarina verdigi topraklardi.Mülk denen topraklar üstün hizmetlerde bulunanlara sultan tarafindan verilirdi.Vakif ise han,hamam,medrese gibi kurumlarin giderlerini karşilamasi için ayrilmiş topraklardi
Selçuklu ordusunun temeli,beylerin komutasında savaşa katılan Türkmenler oluştururdu.Ayrıca,dirlik sahiplerinin kendilerine verilen toprak karşılığında besledikleri tımarlı sipahiler ve kapıkulu askerleri vardı.Tımarlı sipahiler subaşıların buyruğunda savaşa katılır,kapıkulu askerli ise Türk ve Hıristiyan çocuklarını küçük yaşta alıp devlet eliyle yetiştirilmesiyle oluşurdu. Selçuklular'da devlet düzeni hiç bir zaman din temeline dayandırılmamıştır.Yargılama,merkezdeki Emir-i dad'a bağlı olan kadılarca görülürdü.Askerle arasındaki davalara ise Kadı-i leşker bakardı.
Toplumsal ve Ekonomik Yaşam Anadolu Selçuklu döneminde Anadolu'da Müslüman Türkler,Hiristiyan Rum ve Ermeni ile Süryaniler yaşiyordu.Özellikle Malazgirt Savaşi'ndan sonra dalgalar halinde gelen Türk çogunluktaydi.Bunlar yeni alinan bölgelere ve kentlere yerleştiriliyordu.
Selçuklular döneminde toplumsal yardımlaşmayı sağlayan birçok kurum oluşturuldu.Ülkenin hemen her yerinde yoksul halka,öğrencilere ve yolculara parasız yemek veren imarethaneler bulunurdu.Başta Konya,Sivas,Tokat ve Amasya olmak üzere bir çok kentte medreseler kurulmuştu.Divriliği,Sivas,Tokat,Amasya,Kayseri,Ko nya ve Kastomonu'da darüşşifa denen hasteneler vardı.Kent ve kasabaları birbirine bağlayan yolar üzerinde han ve kervansaray gibi konaklama yerlerinin kurulması ulaşım ve ticaretin gelişmesinde önemli bir etkendi.Bu toplumsal kurumların giderleri vakıflarca karşılanırdı.Vakıf o kadar yaygın bir kurumdu ki kışın aç kalan kuşlar için bile bir vakıf kurulmuştu.
Selçuklular'ın Anadolu'da birlik ve güvenliği sağlamalarından sonra uluslararsı ticaret yoları bu topraklardan geçmeye başladı. Ticaretin önemini bilen sultanlar siyasetlerini bile buna göre biçimlendiriyorlardı. Karadeniz ve Akdeniz'deki limanlar önemli birer dış ticaret merkezi durumuna gelmişti. Karada haydutların,denizde korsanların saldırılarına uğrayarak malları yağmalanan tüccarların zararlarını karşılamak için devlet bir tür sigorta oluşturmuştu. Kervanların yanına koruma kuvvetleri verilirdi. Ticaret ve kervan yollarının konaklama yerlerindeki kervansaraylarda tüccar ve yolcuların bütün gereksinimlerini ve güvenliklerini sağlayacak biçimde yapılmıştı. Burada konaklayanlar üç gün para ödemeden geceleyebiliyor,yedirilip içiriliyordu.
Anadolu Selçuklular'ında özellikle dokumacılık çok gelişmişti.Ayrıca Anadolu'nun çeşitli bölgelerindeki demir,bakır,gümüş gibi madenler işletiliyordu.
Selçuklu Sanatı Anadolu Selçukluları döneminde tasavvufta büyük gelişmeler oldu.Büyük bilgin Necmeddin İshak,Muhiddin Arabi,Sadreddin Konevi,özelliklede Mevlana Celaleddin Rumi ve Yunus Emre tasavvufun temellerini attılar.
Anadoldu'da büyük bir bayındırlık hareketine girişen Anadolu Selçuklu Devleti ülkenin her köşesindeki cami,han,kervansaray,imaret,köprü,çeşme ve medreselerle donattı.Bu dönemde 1.000'den fazla cami ve yapı işleri Emir-i mimar başkanlığında yürütülürdü.
Anadolu Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşiyan Beyşehir'deki Eşrefoglu Camisi(1296) ahşap camilerin en güzel örneklerindendir.Agaç direkler üzerine kurulan bu tip camilerin içi çini mozaik ev agaç oyma işleriyle süslüdür.Selçuklu döneminin dini mimarisinde cami ve medreselerin yani sira türbelerin de önemli bir yeri vardir.Bu yapilarin dört duvarli ve üzeri kubbeyle örgülü olanlarina "türbe",silindir ya da çokken gövdesi koni biçiminde bir çatiyla örtülü olanlarina"kümbet" denir.
"Sultan Han" ya da yalnızca "Han" adıyla anılan kervansaraylar ise bu anıtı yaptıran sultanın gücünün ve büyüklüğünün göstergesi gibidir.Dinsel yapıların genellikle küçük boyutlarda,ama göz kamaştıracak kadar zengin bezemelerle süslenmiş olmalarına karşılık kervansaraylar çok büyük boyutlu,gösterişli yapılardı.
Anadolu Selçukluları'nda günümüze kadar en güzel yapılararsında Ankara'daki Aslanhane Camisi,Afyonkarahisar'daki Ulucami,Konya ve Niğde'deki Alaeddin camileri,Kayseri'deki Huand Hatun Camisi ve külliyesi,Erzurum'daki Çifte Minareli Medrese,Sivas'taki,Gök Medrese,Buruciye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese,Kırşehir'deki Melil Gazi Kümbeti,Tercan'daki Mama Hatun Türbesi,Ahlat'taki Ulu Kümbet ile Çifte Kümbetler,Aksaray-Konya ve Kayseri-Sivas yoları üzerindeki Sultan Han'lar,Nevşehir yakınlarındaki Ağzı Kara Han'lar Nevşehir yakınlarındaki Ağzı Kara Han ve Avanos yakınlarındaki Sarıhan sayılabilir.


ANADOLU SELÇUKLU HÜKÜMDARLARI
1.Süleyman Şah 1075-1086
1.Kılıç Arslan 1092-1107
Şahin Şah 1110-1116
1.Mesud 1116-1155
2.Kılıç Arslan 1155-1192
1.Gıyaseddin Keyhüsrev 1192-1196
2.Süleyman Şah 1196-1204
3.Kılıç Arslan 1204-1205
1.Gıyaseddin Keyhüsrev 1205-1211
1.İzzeddin Keykavus 1211-1220
1.Alaeddin Keykavus 1237-1246
4.Kılıç Arslan 1262-1266
3.Gıyaseddin Keyhüsrev 1266-1284
2.Mesud 1284-1286
3.Alaeddin Keykubat 1298-1302
2.Mesud 1302-1310
5.Kılıç Arslan 1310-1318
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
anadolu, devletİ, selçuklu

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ERKEK TEKNiK ÖĞRETiM OKULLARI,ANADOLU TEKNİK LİSELERİ,ANADOLU MESLEK LİSELERİ Yaso Liseler 0 08-16-2008 13:22
DARÜŞŞİFA - BİMARHANE: Darüşşifa denilen binalar, Selçuklu ve Osmanlı döneminde hasta Yaso TaRiH 0 04-15-2008 15:56
TÜrkİye Tarİhİ Anadolu Beylİklerİ Anadolu SelÇuklulari Ve HaÇlilar уυѕυƒ Tarih Testleri 0 04-11-2008 21:07
SelÇuklu Devleti'ni ÇÖkÜse GÖtÜren Olaylar уυѕυƒ TaRiH 0 04-02-2008 22:12
Anadolu (Türkiye) Selçuklu Devleti(13) LeGoLaS Osmanlı Tarihi 0 02-11-2008 22:05


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:16 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628