Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-11-2008, 19:17   #1
LeGoLaS
 
LeGoLaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 6.606
Tecrübe Puanı: 937
LeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond reputeLeGoLaS has a reputation beyond repute
Standart 1.dünya Savaşinin Nedenleri Ve Sonuçlari

1.DÜNYA SAVAŞININ NEDENLERİ VE SONUÇLARI
NEDENLERİ:

- HAM MADDE VE SÖMÜRGE ARAYIŞI.

-İNGİLTERE VE ALMANYA ARASINDAKİ EKONOMİK REKABET.

-SİLAHLHANMA YARIŞININ HIZLANMASI.

-FRANSIZ İHTİLALİNİN GETİRDİĞİ MİLLETÇİLİK AKIMININ ETKİSİ.

-FRANSIZLARIN ALSOS-LOREN BÖLGESİNİ ALMANLARDAN GERİ ALMAK İSTEMESİ.

-DEVLETLERARASI BLOKLAŞMA.

-AVUSTURYA'NIN VE RUUSYA'NIN BALKANLAR ÜZERİNDEKİ ÇIKAR ÇATIŞMALARI.

-SİYASİ BİRLİĞİNİ GEÇ TAMAMLAYAN ALMANYA VE İTALYA'NIN SİYASİ DENGELERİ DEĞİŞTİRMESİ.

ÜÇLÜ İTTİFAK:

ALMANYA, AVUSTURYA-MACAR İMPARATORLUĞU, İTALYA (1915'E KADAR), BULGARİSTAN, OSMANLI DEVLETİ

ÜÇLÜ İTİLAF:

İNGİLTERE, RUSYA, FRANSA, İTALYA (1915'TEN SONRA), SIRBİSTAN, JAPONYA, ROMANYA, PORTEKİZ, A.B.D., BREZİLYA, YUNANİSTANOSMANLI DEVLETİNİN SAVAŞA GİRMESİ

OSMANLI DEVLETİ ÖNCE TARAFSIZLIĞINI İLAN ETTİ. ALMANYA OSMANLI'NIN JEOPOLİTİK KONUMUNDAN YARARLANARAKYENİ CEPHELERİN AÇILMASINI SAĞLAMAK VE HALİFELİK SIFATINDAN YARARLANMAK İÇİN SAVAŞA GİRMESİNİ İSTEDİ.

İTİLAF DEVLETLERİ OSMANLI DEVLETİNİN SAVAŞA GİRMEMESİ İÇİN KAPİTÜLASYONLARIN KALDIRACAĞINI VE MADDİ YARDIM YAPILACAĞINI AÇIKLADI. İTTİHAT VE TERAKKİ YÖNETİMİ ALMANLARIN SAVAŞI KAZANACAĞINI VE KAYBEDİLEN TOPRAKLARIN GERİ ALINACAĞINI DÜŞÜNEREK KAPİTÜLASYONLARIN TEK YANLI OLARAK KALDIRILDIĞINI İLAN ETTİ . MİDİLLİ VE YAVUZLU ADI VERİLEN ALMAN GEMİLERİ RUS LİMANLARINI BOMBALADILAR. BU OLAY SONUCUNDA OSMANLI SAVAŞA GİRMİŞ OLDU.1. DÜNYA SAVAŞI'NDA OSMANLI DEVLETİ'NİN SAVAŞTIĞI CEPHELER

KAFKASYA CEPHESİ:

OSMANLI DEVLETİ DOĞU ANADOLU'DA RUSLARLA SAVAŞTI.RUSLAR 1914 YILININ ARALIK AYINDA DOĞU ANADOLUYA SALDIRDI.ENVER PAŞANIN YÖNTTİĞİ KARŞI TAARRUZ, ŞİDDETLİ SOĞUKLAR YÜZÜNDEN BAŞARISIZ OLDU. BU NEDENLERDEN DOLAYI SARIKAMIŞ VE YÖRESİNDE ASKERİ BİRLİKLERİMİZ ÇOK KAYIPLAR VERDİ.

1916 YILINDA MUŞ VE TRABZON'U ELE GEÇİRDİ. ANCAK ÇANAKKALE SAVAŞLARINDAN SONRA GÖNDERİLEN MUSTAFA KEMAL, MUŞ VE BİTLİS'İ RUSLARDAN GERİ ALDI.1917 RUS İHTİLALİ, KAFKAS CEPHESİ'NDE SAVAŞIN DURMASINA NEDEN OLDU.


KANAL CEPHESİ:

OSMANLI DEVLETİ, MISIR'DA YENİDEN EGEMENLİK KURMAK VE SÜVEYŞ KANALI'NI ELE GEÇİRMEK AMACINDAYDI. BU KANAL OSMANLILAR TARAFINDAN ALINIRSA, İNGİLİZLERİN, SÖMÜRGELERİYLE OLAN BAĞLANTISI KESİLECEK VE ORALARA N ALDIĞI ASKER VE MALZEME DESTEĞİ ÖNLENECEKTİ.

BU YÜZDEN OSMANLI ALMANYA'NIN ETKİSİYLE İNGİLİZLERİN
ELİNDE BULUNAN SÜVEYŞ KANALI'NA BİR SALDIRI DÜZENLEDİ.(1915) ANCAK GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMADAN, HAZIRLIKSIZ OLARAK YAPILAN SAVAŞTA İNGİLİZ BİRLİKLERİ KARŞISINDA BAŞARILI OLAMADI.İNGİLİZLER, SİNA YARIMADASI'NI ELE GEÇİREREK SURİYE SINIRINA DAYANDI (1916)


HİCAZ VE YEMEN CEPHESİ:

BİR KISIM OSMALI BİRLİKLERİ KUTSAL YERLERİ KORUMAK İÇİN BU BÖLGEDE İNGİLİZLERLE ÇARPIŞTI.

ANCAK SİNA'DA GEREK ÇÖLÜN OLUMSUZ KOŞULLARI GEREKSE GÜÇLÜ İNGİLİZ KUVVETLERİ KARŞISINDA BİR SONUÇ ALINAMADI.

OSMANLI DEVLETİ BU CEPHEDE, İNGİLİZLER VEONLARIN KIŞKIRTTIĞI ARAPLARLA MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALDI.BU CEPHEDE İNGİLİZ ÜSTÜN DURUMA GEÇTİ.


IRAK CEPHESİ:

İNGİLİZLER, TÜRK KUVVETLERİNİN İRAN' A GİRMESİ VE HİNDİSTAN'I TEHDİT ETMESİNİ ÖNLEMEK İSTİYORDU.AYRICA, KUZEYE ÇIKARAK RUSLARLA BİRLEŞMEK AMACINDAYDILAR. IRAK PETROLLERİNİ ELE GEÇİRMEYİ PLANLAYAN İNGİLTERE, BASRA'YA ASKER ÇIKARDI. İNGİLİZ BİRLİKLERİYLE SAVAŞAN OSMANLI KUVVETLERİ BAŞARILI OLDU.

KÜT' ÜL AMARE DENİLEN YERDE, İNGİLİZ KUVVETLERİ GERİ ÇEKİLDİ(1915). ANCAK ELDE EDİLEN BU BAŞARI UZUN SÜRMEDİ. YENİDEN BASRA'YA ASKER ÇIKARAN İNGİLİZLER, 1917 YILINDA BAĞDAT' A GİRDİLER.


SURİYE VE FİLİSTİN CEPHESİ:

BU CEPHEDE TÜRK KUVVETLERİNE, YILDIRIM ORDULAR GRUP KOMUTANI OLAN ALMAN GENERAL LİMAN VON SANDERS KOMUTA EDİYORDU. BU GENERAL, ATEŞKES HÜKMÜ GEREĞİNCE GÖREVDEN ALINDI, YERİNE MUSTAFA KEMAL PAŞA ATANDI. SURİYE CEPHESİ' NDE İNGİLİZLERE KARŞI BAZI BAŞARILAR KAZANDI.MUSTAFA KEMAL PAŞA, BUGÜNKÜ SURİYE SINIRIMIZI SAVUNMAK İÇİN ÖNLEMLER ALDI.

GALİÇYA, ROMANYA VE MAKEDONYA CEPHELERİ:

OSMANLI DEVLETİ, AVRUPA CEPHELERİNE KUVVET GÖNDEREREK , KENDİ BAĞLAŞIKLARINI DESTEKLEMİŞTİGÖNDERİLEN KUVVETLER 1916-1917 YILLARINDA AVRUPA CEPHELERİNDE MUHAREBELERE KATILDILAR. RUSYA, ROMANYA VE FRANSA' YA KARŞI MÜCADELE ETTİLER.


ÇANAKKALE CEPHESİ:

TÜRK TARİHİNİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN, TÜRK MİLLETİNİN VATANINI SAVUNMAK İÇİN CANINI FEDA ETMEKTEN ÇEKİNMEDİĞİ ÖNEMLİ BİR SAVAŞTIR.

İTİLAF DEVLETLERİNİN BU CEPHEDEKİ AMACI; RUSYA'YA SİLAH YARDIMI YAPARAK BU DEVLETİN DOĞU AVRUPA'YA YÖNELİK SALDIRISINI KOLAYLAŞTIRMAK, ALMANYA'NIN DOĞUYA YAYILMASINI ÖNLEMEK , BOĞAZLAR VE İSTANBUL' U ALARAK OSMANLI DEVLETİ' Nİ SAVAŞ DIŞI BIRAKMAKTI.
İNGİLTERE AYRICA, MISIR'DAKİ VARLIĞINI GÜVENCE ALTINA ALMAK, ORTA DOĞU' DAKİ ZENGİN PETROL YATAKLARINA SAHİP OLMAK İSTİYORDU.

İTİLAF DEVLERİ, ÇANAKKALE BOĞAZI' NDAN GEÇMEK İÇİN , ŞUBAT 1915'TEN İTİBAREN SALDIRIYA GEÇTİLER.GÜÇLÜ TOP ATIŞI VE NUSRET MAYIN GEMİSİNİN ÖNCEDEN BOĞAZ'A DÖKTÜĞÜ MAYINLAR YÜZÜNDEN BAŞARISIZLIĞA UĞRADILAR. 18 MART 1915' TE , DAHA BÜYÜK BİR SALDIRI BAŞLATTILAR.İTİLAF DEVLETLERİ' NİN SAVAŞ GEMİLERİNİN BİR KISMI BATIRILDI, BİR BÖLÜMÜ İSE SAF DIŞI EDİLDİ.

BÖYLECE ÇANAKKALE'Yİ DENİZDEN GEÇİLEMEYECEĞİNİ ANLADILAR. BUNUN ÜZERİNE 25 NİSAN TARİHİNDE GELİBOLU YARIMADASI' NDA SEDDÜLBAHİR VE ARI BURNU KIYILARINA ÇIKARMA YAPTILAR.

AMAÇ; ÇANAKKALE'Yİ KARADAN GEÇMEKTİ. İÇLERİNDE AVUSTURYA VE YENİ ZELANDLI ASKERLERDEN OLUŞAN ANZAKLARIN DA BULUNDUĞU İİTİLAF DEVLETİ'NİN BİRLİKLERİ, KARŞILARINDA MUSTAFA KEMAL' İ VE ONUN İNANÇLI ASKERLERİNİ BULDULAR.

TÜRK ORDUSU, BU CEPHEDE BÜYÜK BİR ZAFER KAZANDI . BOĞAZLAR VE İSTANBUL'A YÖNELEN TEHLİKE ÖNLENDİ. İTİLAF DEVLETLERİ AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR. BU CEPHEDE KAZANILAN ZAFER NEDENİYLE SAVAŞ BİR SÜRE UZADI.


SONUÇLARI:

1. AVRUPA VE ASYA'DA DEVLETLERARASI DENGELER BOZULMUŞ, OSMANLI, AVUSTURYA-MACAR İMPARATORLUĞU VE RUSYA TARİHE KARIŞTI.

2. POLONYA, ÇEKOSLAVAKYA, YOGOSLAVYA VE MACARİSTAN KURULDU.

3. YENİ SİYASİ REJİMLER ORTAYA ÇIKTI.

4. YENİLEN DEVLERİN İMZALADIĞI AĞIR ANTLAŞMALAR 2. DÜNYA SAVAŞINA ORTAM HAZIRLADI.

5. SÖMÜRGECİLİK İSİM DEĞİŞTİREREK "MANDACILIK" ADI ALTINDA DEVAM ETTİ.

6. OSMANLI DEVLETİ PARÇALANMIŞ HRİSTİYAN AZINLIKTAN SONRA MÜSLÜMAN ARAPLARDA BAĞIMSIZLIKLARINI İLAN ETTİ.

7. A.B.D. BU SAVAŞTAN SONRA AVRUPA POLİTİKASINA KARIŞMAYA BAŞLADI.

8. CEMİYET-İ AKVAM KURULDU.YENİLEN DEVLETLERİN İMZALADIĞI ANTLAŞMALAR:

ALMANYA : VERSAY ANTLAŞMASI

AVUSTURYA: ST. GERMAİN ANTLAŞMASI

MACARİSTAN: TRİYANON ANTLAŞMASI

BULGARİSTAN: NÖYYİ ANTLAŞMASI

OSMANLI DEVLETİ: SEVR ANTLAŞMASI
__________________
LeGoLaS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dünya Yıldızı, Dünya Devini Nasıl Reddetti? D4NG3R3R Fenerbahçe 1 07-05-2008 07:33
EVlilik NEdenleri.. Yaso Komik Yazılar 0 06-23-2008 13:23
SBS SORULARI CeVAP ANAHTARI SONUÇLARI Yaso Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM 1 06-21-2008 18:56
1.dÜnya SavaŞi Ve SonuÇlari уυѕυƒ Tarih Testleri 0 04-11-2008 21:13
Boğulma nedenleri LeGoLaS Çocuk Sağlığı ve Bakımı 0 03-22-2008 18:18


Şu Anki Saat: 04:03


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows