Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 06-08-2015, 08:20   #1
Fearleon
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Tecrübe Puanı: 187
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart Haçlı seferleri sonuçları tarih

Asırlarca devam eden Haçlı seferleri sonucu, pek çok kan döküldü ve milyonlarca insan can verdi; nice ülkeler harap oldu. Bu seferler, dinî, siyasî, sosyal, kültürel, iktisadî birçok hâdiselere sebep oldu. Müslümanlara karşı savaşa katılmaya teşvik için, Avrupa’da bir çok Hıristiyan tarikatları kuruldu. Seferlere iştirak için Avrupalıların dindarına, maceraperestine, işsiz-güçsüzüne ayrı ayrı vaadlerle propaganda yapılıp, Müslümanların karşısında bütün bunların boş çıkması neticesinde, papalığın ve kiliselerin otoritesi sarsıldı.

Bu seferler sonunda Hıristiyanlar, Müslümanları yakından tanıdılar. Harp meydanlarında aslanlar gibi cesurca dövüşen Müslümanların, aslında çok merhametli, iyiliksever, misafirperver olduklarını yakından gördüler. Müslümanların, papazların bahsettikleri gibi olmaması, Avrupalı Hıristiyanların daha önceki düşüncelerini değiştirdi.

Papalık, bu seferlerin masraflarını karşılamak gayesiyle, Hıristiyanların ruhanî işleri için vergi almak âdetini çıkardı. Bulunduğu çevrenin kilisesine vergisini vermeyenler, Hıristiyanlıktan aforoz edildi. Misyonerler faaliyetlerini artırıp, Asya ve Afrika’da, Hıristiyanlığı yaymaya çalıştılar.

Haçlı seferlerine katılan şövalyelerin, Müslümanlar karşısında güçsüzlüğü anlaşılınca, derebeylik idaresi zaafa uğradı. Merkezî otoritenin hakimiyeti artıp, Avrupa’da krallık rejimi kuvvetlendi. Köle durumundaki köylü, toprak sahibi efendilerinden arazi alarak, mal mülk sahibi oldu. Avrupa’da aralarında büyük eşitsizlik ve adaletsizlik uçurumu bulunan sınıflar arasındaki fark, kısmen azaldı.

Doğu sanat ve medeniyetini tanıyıp, İslamî eserlere hayran olan Haçlılar, Müslümanlardan sanat ve teknik alanda birçok yenilikleri ve keşifleri öğrendiler. Pek çok eseri yağmalayarak Avrupa’ya kaçırdılar. Bu ise, Avrupa’da ilim ve tekniğin gelişmesine sebep oldu. Müslümanlardan kâğıt ve pusulayı da öğrenen Haçlılarda gemicilik çok gelişti. Venedik, Cenova, Marsilya, Pisa gibi Akdeniz limanlarının önemi artıp, ticarî faaliyetler hız kazandı. Bu şehirler, serbest bölgeler mahiyetini alıp, Batı ve Doğunun ticareti gelişti.

Haçlı seferleri neticesinde Müslümanlar, Bizanslılar ve Yahudiler çok zarar gördü. İslâm ülkeleri ve devletleri harap oldu. Yüz binlerce Müslüman; Anadolu, Mısır, Suriye ve özellikle Kudüs’te kılıçtan geçirilip, yerleşim alanları yağmalanarak yakılıp yıkıldı. Kadınlar ve çocuklar bile hunharca öldürüldü. Haçlıların kılıcından sadece Müslümanlar değil, Yahudiler, özellikle Ortodoks Bizans da nasibini aldı. İstanbul’un zenginliğine hayran kalan Latin Katolikler, şehrin sanat eserlerini zengin olmak hırsıyla yağmaladılar. Ortodoks ahaliye saldırıp mal, can ve ırzlarına ziyadesiyle zarar verdiler. İstanbullular, şehri terk etmek zorunda kaldı. Haçlı zulmü o kadar arttı ki, asırlardır İstanbul’da bulunan Bizans İmparatorluk tahtı, şehirden çıkarılıp, önceden Türkiye Selçukluları Devletinin başşehri olan İznik’e taşındı. Bizanslılar, 1261 senesinde İstanbul’u Haçlılardan geri aldılar.

Haçlı seferleri sonucunda, İslâm medeniyetini tanıyan Avrupa’da, ilim ve teknikte gelişmeler olup, merkezî otoritenin kuvvetlenmesi yanında, Müslümanlara karşı asırlarca devam edecek askerî, siyasî, iktisadî ve kültürel politikanın da tespit edilip, safha safha tatbikine sebep olmuştur.

Osmanlı Devleti'ne ve diğer Müslüman devletlere karşı, 1364 Sırpsındığı, 1389 Birinci Kosova, 1396 Niğbolu, 1444 Varna, 1448 İkinci Kosova, 1453 İstanbul, 1538 Preveze, 1571 Kıbrıs, 1683 Viyana Kuşatması, Osmanlı Devletinin yıkılması ve 1919-1922 İstiklal mücadelemizde Haçlılar ittifak edip, Müslümanlara karşı cephe aldılar. Hattâ Kudüs’ün elimizden çıkması üzerine, müttefikimiz olan Almanlar, bayram yaptılar.

Batılıların geçen asırlarda ve günümüzde, İslâm ülkelerine karşı tatbik ettikleri yayılmacılık ve sömürgecilik hareketleri, İslâm dinine saldırmaları ve Müslümanları dinlerinden uzaklaştırmak için yaptıkları bütün dejenerasyon faaliyetleri, geçmişteki Haçlı seferlerinin, hâlen soğuk savaş, kültürel ve ekonomik savaş olarak devam ettiğini göstermekte, bugün bile pek çok eserimiz çalınarak batıya kaçırılmaktadır. Aksine, batıdan ülkemize kaçırılmış bir tek eser bile görülmemiştir. Batı, her hususta bunu bugün bile tatbik etmektedir.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-08-2015, 08:21   #2
Fearleon
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Tecrübe Puanı: 187
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart

Haçlı Seferlerinin Sonuçları

I, II. ve II. seferleri Türkiye Selçukluları, V., VI. ve VII. Seferleri Mısır' daki Türk Devletleri tarafından karşılandı. IV. seferde Bizans'ın taht şehri yağmalandı ve Latin İmparatorluğu kuruldu. Tunus'a yapılan VIII. Seferin hiçbir anlamı yoktu. Milyona varan insanın öldüğü, ondan birkaç kat insanın yoksul düştüğü, bayındır beldelerin tahrip edildiği Haçlı Seferleri'nin önemli siyasi ve sosyal sonuçları olmuştur: Memleketlerinden uzun süre uzak kalan senyörlerin nüfuzu azaldı. Bir kısmı öldü, bir kısmının da malikaneleri ellerinden çıktı. Buna karşılık krallar ve imparatorlar güç kazandı.

İslam dünyası ile ticaret gelişti. Türk-İslam ülkelerinin malları Avrupa'ya aktı.

Avrupa' daki şato ve saraylar Doğudan getirilen halı, ipekli ve çeşitli eşyalarla süslendi. Taş yığını halindeki çıplak yapılar lükse boğuldu.

Bizans ve özellikle Türk-İslam ülkelerindeki medeniyet, Avrupalıları hayrete düşürdü. İslam Medeniyetinde yazılan eserler Arapça'dan Latince'ye tercüme edildi. İlim alanındaki bu gelişmeler Rönesans'ın doğuşunu hazırladı.


İslam dünyası ile ticaretin gelişmesi sonucunda Avrupa'nın Akdeniz kıyısındaki Marsilya, Cenova ve Venedik limanları büyük gelişmeler kaydetti. Bu şehirler zenginleşip refaha kavuştu. Bu gelişme Rönesans'ın doğuş sebeplerinden biri olmuştur. Bazı icatlar, teknolojik buluşlar, Avrupa'ya geçti. Barut, pusula, kağıt, yol değirmeni gibi. Barut feodalitenin yıkılmasını; pusula büyük tonajlı gemilerin okyanuslara açılmasını, bu şekilde coğrafi keşifleri; kağıt Rönesans'ın doğuşunu hazırlamıştır. Bizans'ın ömrü uzamış, fakat durumu da sarsılmıştır.


Katolikler, Ortodoksları aşağılamışlar, küçümsemişlerdir. Bu durum Ortodoksların Türklere yaklaşmasını sağlamıştır. Nitekim, Türkler Katoliklere karşı Ortodoksları korumuştur. Bu politika, Fatih tarafından kurumlaştırılmıştır. Katoliklerin İstanbul' da yaptıkları kıyım ve soygun hiçbir zaman unutulmamıştır. Buna rağmen, Avrupalılar, Türk topraklarını paylaşmak için Ortodoks çıkarlarını savunur gözükmek istemişler; bunu bir politika haline getirmişlerdir.


Bu seferler en çok Türklerin aleyhine olmuştur. Anadolu'da yeni yeni tutunmaya çalışan Türk boyları büyük ölçüde can ve mal kaybına uğramıştır. Türkmenlerin Avrupa'ya geçişi gecikmiş. Haçlı seferleri ile Türkiye'nin siyasi, iktisadi ve kültürel gelişmesi engellenmiştir.


Seferler, halkın üzerinde büyük nüfuzu olan kilise ve din adamlarının tahrik ve teşviki ile başladı. Fakat vaat edilenlerin hiçbirisi gerçekleşmedi. Üstelik müslümanların, söyledikleri gibi, kötü ve merhametsiz olmadıkları görüldü. Söylediklerinin büyük kısmı asılsız çıkan kilisenin itibarı ve otoritesi sarsıldı; din adamlarına olan inanç azaldı. Kilisenin baskısı kalkınca ilim ve sanat alanındaki gelişmeler hız kazandı. Bu da Rönesans ve Reformun temel etkeni oldu.


Ticaretin gelişmesi 'ile Avrupa'da bir orta sınıf (burjuva) doğdu. Burjuvaların gelişip güçlenmesi ileride, Avrupa'da büyük sosyal hareketliliğe sebep olacaktır. Haçlı seferleri, Türklere karşı, uzun süre devam edecektir. Avrupalının Türklere karşı tavrında daima Hristiyanlık motifi yer almıştır. Çünkü, Haçlı Seferleri, Avrupa'da Türklere karşı silinmesi mümkün olmayan bir Haçlı psikolojisini yerleştirmiştir.
Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-08-2015, 08:21   #3
Fearleon
 
Üyelik tarihi: Feb 2015
Mesajlar: 1.462
Tecrübe Puanı: 187
Fearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud ofFearleon has much to be proud of
Standart

Haçlı Seferlerinin sonuçları

1- Haçlı Seferleri yüz binlerce Müslüman ve Hıristiyanlık insanın ölümüne neden oldu.

2- Hıristiyanlar başlangıçta başarı elde etseler de esas amaçlarına ulaşamadılar.

3- Avrupa’da bir çok derebeylik. Yıkıldı yerine küçük krallıklar kuruldu. Yani Avrupa’nın siyasal görüntüsü değişti.

4- Bizans İmparatorluğu Haçlı Seferlerinden büyük zarar gördü ve zayıfladı.

5- Avrupalılar Haçlı Seferlerinden ekonomik bakımdan kazançlı çıktılar. Deniz ticareti gelişti. Marsilya, Venedik ve Cenova gibi liman kentleri zenginleşti.

6- Avrupa’da gemi yapımcılığı gelişti.

7- Doğu’dan pusula, kağıt ve barut gibi şeyleri alan Avrupa’nın bilim ve tekniği gelişti.

8- Haçlı Seferleri sonundan papanın ve kilisenin prestiji azaldı.

9- Haçlı Seferleri sayesinde Müslümanlar ve Hıristiyanlar birbirlerini daha yakından tanıma olanağı buldular.

Fearleon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Haçlı seferleri tarih Fearleon TaRiH 0 06-08-2015 08:08
10.sınıf Tarih Dersi Notları Fearleon TaRiH 0 04-21-2015 19:18
Tarih öncesi çağlar ve mediniyetler Fearleon TaRiH 0 04-21-2015 19:00
Tarih nedir Fearleon TaRiH 0 04-21-2015 18:59
Büşra Ersanlı hayatı biyografisi Fearleon Biyografiler 2 03-09-2015 00:57


Şu Anki Saat: 11:33


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows