Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > TaRiH

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

İlk MÜslÜman TÜrk Devletlerİ

TaRiH


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 02-23-2008, 22:11   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İlk MÜslÜman TÜrk Devletlerİ

İLK MÜSLÜMAN TÜRK DEVLETLERİA. İLK TÜRK İSLAM DEVLETLERİ
Doğu -batı ticareti çağlar boyu önemini korusmiledu. Çinliler, Göktürk Devleti'nin yıkılması ile Türkistan'ı ele geçirmek istediler. Bu durum üzerine Abbasilerin Horasan valisi, bir Arap ordusunu Türkistan'a gönderdi. Çin ve Arap kuvvetleri, Talas ırmağı kıyısında karşılaştılar. Talas Savaşı, Arapların üstünlüğü ile sona erdi. Çinlilerin boşalttığı bölgeler, Türklerin eline geçti. Böylece Türk -Arap ilişkileri başlamış oldu. İslamiyet, Türkler arasında yayılmaya başladı.1. Karahanlılar

Uygurların yıkılması ile Karluklar, Çiğil ve Yağma Türkleri ile birleşerek Karahanlılar Devleti'ni kurdular (840). Karahanlılar doğu ve batı olmak üzere iki teşkilat halinde yönetiliyordu. Batıyı yöneten Satuk Buğra Han, İslamiyeti kabul etti. Oğlu zamanında ülkenin doğu kanadı ortadan kaldırıldı. Karahanlı Devleti, 960 yılından itibaren Müslüman bir Türk devleti haline geldi.

Karahanlılar, iç karışıklıklar sonunda doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Doğu Karahanlılar Karahıtaylılar tarafından ortadan kaldırıldı (1211 ). Batı Karahanlılar ise Harzemşahlar tarafından yıkıldı (1212).2. Gazneliler

Alp Tigin Saman oğulları Devleti'nde hassa komutanı idi. Horasan'a vali olarak atandı. Bu görevden alınması üzerine Gazne'ye gitti. Yerli hanedanı devirerek bağımsız bir beylik kurdu. Başlangıçta Saman oğullarına bağlı olarak yaşadılar. Bu devletin yıkılmasından sonra bağımsız oldular. Ceyhun'a kadar uzanan topraklar, Gaznelilerin eline geçti.

Gaznelilerin en parlak dönemi sultan Mahmut devridir. Oğlu Mesut döneminde Selçuklular, Horasan'a girdiler. Sultan Mesut, büyük bir ordu ile Horasan'a girdi. İki ordu Dandanakan'da karşılaştı. Savaş, Selçukluların galibiyeti ile sona erdi. Sultan Mesut, Hindistan'a doğru çekildi. Sultan Mesut'tan sonra tahta çıkan hükümdarlar, ülke bütünlüğünü koruyamadılar.3. Tolunoğulları

Tolunoğlu Ahmet, Abbasiler döneminde Mısmilesır'a vali olarak atandı. Bir süre sonra bağımsızlığını ilan etti (868). Filistin, Suriye ve Kuzey Irak hakimiyet altına alındı. Oğulları zamanında devlet, eski gücünü kaybetti. Abbasiler, Mısır'ı ele geçirerek Tolunoğulları Devleti'ne son verdiler (905).4. Akşitler

Fergane Bölgesi'nden boy beyi olan Toğaç, Abbasi Devleti'nin hizmetine girdi. Oğlu Mehmet, Mısır'a vali olarak atandı. Bir süre sonra bağımsızlığını ilan etti (935). Suriye ve Hicaz bölgesini ele geçirdi. Oğulları döneminde iç karışıklıklar başladı. Fatımiler, Mısır'ı işgal ederek bu devlete son verdiler (969).5. Büyük Selçuklu Devleti

Dukak Bey, Kınık boyunun beyi idi. Aynı zasmilemanda Oğuz Devleti'nde subaşı (ordu komutanı) olarak görev yapıyordu. Oğuz yabgusu ile araları açıldı. Oğuz beylerinin araya girmesi ile barıştılar. Ölümü üzerine yerine Selçuk Bey geçti. Selçuk Bey, Yabğudan çekindiği için kendine bağlı kuvvetlerle, Cend şehrine çekildi. Bir süre sonra İslamiyeti kabul etti.

Karahanlılara karşı Sâmânoğulları na yardım etti. Sâmânoğulları hükümdarı bu yardıma karşılık Buhara ve Semerkant arasını yurt olarak verdi. Selçuk Bey'in ölümü üzerine Selçukluların başına Aslan Bey, yabgu oldu (1009).

Selçuklular, Karahanlı ve Gazne devletleri için büyük bir tehlike haline geldiler. Gazne sultanı Mahmut, Aslan yabguyu yanına çağırdı. Yakalatarak hapsetti (1 032).Tuğrul ve Çağrı Beyler : Oğuzlar, Horasan'a girmeye başladılar. Gazne sultanı Mesut, Büyük bir ordu ile Horasan'a girdi. Dandanakan Savaşı, Selçukluların üstünlüğü ile sona erdi (1040).

Dandanakan Savaşı'ndan sonra Tuğrul Bey , sultan unvanı ile devletin başına getirildi. Böylece Büyük Selçuklu Devleti, kurulmuş oldu. Tuğrul Bey , Nişapur'da devlet düzenini kurduktan sonra seferlere başladı. Rey'in alınması ile hükümet mersmilekezi Nişapur’dan Rey'e taşındı. Doğuda Tabaristan ve Gürcan bölgeleri ele geçirildi. İran’ın tamamı fethedildi. Anadolu'ya akınlar düzenlenmeye başlandı.Alp Arslan Dönemi : İlk seferini Anadolu ve Kafkaslar üzerine düzenledi. Bizans imparatoru, büyük bir ordu ile Anadolu'ya geçti. İki ordu Malazgirt'te karşılaştı. Savaş, Türklerin galibiyeti ile sona erdi. Anadolu kapıları Türklere açıldı. Alp Arslan yanındaki komutanlarını Anadolu'nun fethi ile görevlendirdi.Melik şah Dönemi : İlk seferini Toharistan üzerine düzenledi. Gazneliler, barış istedi. Doğunun güvenliği sağlandıktan sonra kuzeye yöneldi. Karahanlılar mağlup edildi (1074). Sultan Melik şah daha sonra batıya yöneldi. Türkmen boylarını itaat altına aldı.Sultan Sancar Dönemi : Melikşah'ın ölümü ile taht kavgaları başladı. Bundan yararlanan Fatımiler Kudüs ve Filistin'i, Haçlılar Antakya'yı ele geçirdiler. Sultan Sancar'ın tahta çıkması ile iç kasmilerışıklıklar sona erdi. Gazneliler yenilgiye uğratıldı. Karahanlılar ve Gurlular hakimiyet altına alındı. Karahanlılarla yapılan Katvan Savaşı'nda sultan Sancar yenilgiye uğradı ( 1141 ) .

Sultan Sancar, Oğuz isyanını bastırırken esir düştü. Kurtulduktan kısa bir süre sonra öldü. Sultanın Ölümü ile Büyük Selçuklu Devleti parçalandı. Ülke toprakları üzerinde Anadolu, Kirman, Suriye ve Irak Selçuklu Sultanlıkları ile Zengiler, Böriler, Beğ Teğinliler , İldeniz oğulları ve Salgurlular gibi atabeylikler kuruldu.Beylikler Dönemi
XIII. yüzyılın sonlarına doğru uçlardaki Türkmen boyları teşkilatlanmaya başladılar. İlhanlı Devleti'nin yıkılması ile Anadolu üzerindeki Moğol baskısı sona erdi. Bundan yararlanan Türkmen beyleri bağımsızlıklarını ilan ettiler. Anadolu'da birçok Türk beyliği ortaya çıktı.

Osman oğulları, Karaman oğulları, Germiyan oğulları, Karesi oğulları Hamit oğulları, Menteşe oğulları, Candaroğulları, Aydın oğulları, Saruhanoğulları, Ramazan oğulları, Dulkadiroğulları, Eretna ve Kadı Burhaneddin beylikleri başlıcalarıdır.

Selçuklularda Kültür Ve Medeniyet
Ordu Teşkilatı : Selçuklu ordusuna Emir-ül ümera veya beylerbeyi komuta ederdi. Ordu : Hassa birlikleri, ıkta askerleri, uç kuvvetleri ve bağlı beyliklerin kuvvetlerinden ibaretti.Türk Denizciliği : İlk Türk denizcisi Çaka Bey'dir. İzmir’de kendi adıyla bir beylik kurdu. Bizans'ta esir iken kazandığı deneyimler sayesinde güçlü bir donanma meydana getirdi (1081). Ege adalarını hakimiyet altına aldı. Bizans donanmasını yenilgiye uğrattı. 1. Kılıç Arslan tarafından öldürülsmiledü.Türkiye Selçuklu Devleti zamanında kıyılar Bizans, Ermeni, Rum ve Latin kralların hakimiyeti altında idi. 1. İzzeddin Keykavus Sinop’u, 1. Alaaddin Keykubat Alanya'yı ele geçirdi. Buralarda tersaneler kuruldu. 1. Alaaddin Keykubat döneminde ilk deniz aşırı sefere çıkıldı. Kırım'da Sudak alındı.

Beylikler döneminde kıyılar ele geçirildi. Kurulan donanma ile Ege, Karadeniz ve Akdeniz'de fesmiletih hareketleri başladı. Bizans ve Haçlılarla mücadele edildi. Aydın oğlu Umur Bey, donanması ile Ege denizine hakim oldu. Başarıları üzerine bir Haçlı donanması hazırladı. Donanması yok edilen Umur Bey'in denizlerdeki etkinliği sona erdi.

Menteşe oğulları, Hamit oğulları, Saruhanoğulları ve Karesi oğulları Ege denizinde; Candaroğulları, İsfendiyar oğulları ve Pervane oğulları Karadeniz'de faaliyette bulundular.Ekonomik Hayat : Ülke topraklarının mülkiyeti devlete aitti. Bu nedenle çiftçi elde ettiği ürün üzerinden devlete öşür vergisi öderdi. Devlet, tarımın gelişmesi için gerekli her türlü önlemi almıştı.

Sultanlar. ticaretin gelişmesi için her türlü tedbiri aldılar. Kervanlardan toplanan vergiler önemli bir gelir kaynağı idi. Malları zarara uğrayan tüccarların mallarının bedeli devlet tarafından karşılandı. Kervan yolları üzerine, kervansaraylar yapıldı. Tüccarlar, ücret ödemeden buralardan yararlandılar. Şehirlerde satılan malların cinsine göre pazarlar oluşsmileturuldu. Bu önlemler sayesinde ülke ekonomisi olsmiledukça ileri bir düzeye ulaştı.Fikir Hayatı : XI,. yüzyılın ikinci yarısından itibaren önemli gelişmeler oldu. Bunda doğudan gelen ilim ve sanat adamlarının etkisi büyük oldu. Sulsmiletanlar fikir hayatının gelişmesinde önemli roller oysmilenadılar. II. Kılıç Arslan'dan itibaren Anadolu'nun birsmileçok yerinde medreseler açıldı. Medreseler, ilim ve eğitim merkezleri haline getirildi. Medreselerde eğitim parasızdı. Öğrencilerin ihtiyaçları ve müderrislerin maaşları vakıflar tarafından karşılanırdı.

Edebiyat, divan, halk ve tasavvuf edebiyatı olarak gelişti. Halk edebiyatında Yunus Emre, divan edebiyatında Hoca Dehhani, tasavvuf edebiyatında Mevlana önemli eserler yarattılar.

B. İLK TÜRK- İSLAM DEVLETLERİNDE KÜLTÜR VE MEDENİYET


Devlet Yönetimi : Hükümdarlar, Tanrı'nın yeryüzündeki temsilcileri durumunda idi. Töre ve yasalara aykırı olmamak koşulu ile uygulamada mutlak hakimdi. Ülke, hanedanının ortak malı sayılır ve hanedan üyeleri tarafından sultana bağlı olarak ortaklaşa yönetilirdi. Taht kavgaları bu sistemin bir sonucudur. Hüsmilekümdarların yasama, yürütme ve yargı yetkileri vardı. Orduya komuta etmek, halkın huzur ve refahını sağlamak, sorumlulukları arasında idi. Karahanlılarda hükümdara han, Gaznelilerde sultan adı verilirdi. Selçuklular da önce yabgu daha sonra sultan ünvanı kullanıldı.

Devletin idari , mali ve askeri her türlü işleri, Divan adı verilen kurulda görüşülürdü. Gazneliler, divan teşkilatını Abbasilerden örnek aldılar. Selçuklularda ilk divan teşkilatı, Melikşah döneminde Nismilezam-ül Mülk tarafından kuruldu.

Ülke, eyalet adı verilen idari birimlere ayrılmıştı. Bunların başında hanedana mensup kişiler (melikler) bulunurdu. Meliklerin genç ve tecrübesiz olmaları halinde yanlarına Türkmen beyi (atabey) verilirdi.Hukuk : Türk -İslam devletlerinde hukuk, şerli ve örfi hukuk olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Adli işler, kadılar tarafından yürütülürdü. Kadılar, vakıfların yönetiminden de sorumluydu. Örfi yargı sistesmileminde bir yüksek mahkeme vardı. Bu mahkemenin başı emir-i dad idi. Askeri davalar ise kazasker tarafından görülürdü.Ordu : Karahanlı ordusu, boy kuvvetlerinden meydana gelmiştir. Gazne ve Selçuklularda ise daimi bir ordu oluşturuldu. Gulamhane adı verilen kışlalarda köle çocuklar, özel olarak eğitilirdi. Bunların tamamı altı olup, hükümdara bağlı özel kuvvetsmilelerdir. Hassa adı verilen bu birliklerin masrafları, devlet tarafından karşılanırdı.

Ordunun diğer bir bölümünü ise ıkta askerleri oluşturuyordu. Bunların tamamı atlı olup, masrafları ıkta sahipleri tarafından karşılanıyordu. Melik ve emirlerin kuvvetleri, uçlardaki Türkmen kuvvetleri ile bağlı devletlerin askerleri savaş zamanı orduya katılırdı.Bilim ve Sanat : Türk hükümdarları alimleri korudular. İlim, edebiyat ve sanatın hamisi olarak büyük hizmetler yaptılar. Ülkeyi; cami, medrese. kütüphane, hastane, imaret ve kervansaraylarla d9nattılar, Bunlara bağlı vakıflar kurarak varlıklarının devamını sağladılar. Selçuklularda ilk medrese, Tuğrul bey zamanında Nişapur'da açıldı. Alp Arslan döneminde medreseler devlet himayesi altına alındı. Nizam-ül Mülk'ün gayreti ile nizamiye medresesi kuruldu (1067). Daha sonra nizamiye medreseleri birçok ilde açıldı. Bu medreselerde İslami bilenlerin yanında müspet bilimlerde okutuldu.

Farabi, Buruni, İbni Sina, Ömer Hayyam, Harezmi, Abdullah Barani, gibi değerli bilim adamları yetişti. Kaşgarlı Mahmut'un Divan-ı Lügat-İt Türk, Yusuf Has Hacip'in Kutatgu Bilig ve Firdevsi'nin Şehnamesi başlıca eserlerdir.6. Orta Asya ve Yakın Doğu'da Kurulan Diğer DevletlerFatımiler : İsmailiye mezhebinden Ubeydullah, Tunus'ta Şii Fatımi Devleti'ni kurdu (909). Mısır ele geçirilerek Akşit (İhşit) Devleti'ne son verildi. Filistin, Suriye ve Hicaz bölgeleri alındı. Böylece en geniş sınırlara ulaşıldı. İç karışıklıklar sonunda Fatımi hakimiyeti sona erdi (1171 ). Fatımiler, Batini inançlarını yaymak ve hakim kılmak için mücadele ettiler. Batini inançlarını yaymak ve hakim kılmak için mücadele ettiler. Batini faaliyetleri hızlandı. Suriye ve İran’a yayıldı.Eyyubiler : Fatımiler, Musul atabeyinden yarsmiledım istediler. Mısır'a gelen Selehattin Eyyubi, yönetismilemi ele geçirdi Kendi adıyla anılan Eyyubi Devleti'ni kurdu. Filistin ve Kudüs'ü Haçlılardan aldı. Ölümünden sonra iç karışıklıklar ve taht kavgaları başladı. Eyyubi ordusundaki Türk Memluk askerlerinin komutanı Aybey , Eyyubi Devleti'ni yıktı (1250).Memluklar : Aybey tarafından Memluk (Kölesmilemen) Devleti kuruldu Memluk sultanları, kölemen komutanlar arasından seçilirdi. Bu nedenle tahta hep güçlü kişiler geçmiştir. Memluklar, Moğolları Ayn-ı Calud'da yenilgiye uğrattılar, Sultan Baybars, Anadolu'ya giderek adına hutbe okuttu. Beklediği desteği alamadığı için ülkesine geri döndü (1277). Memluklar , Suriye ve Filistin bölgelerini ele geçirdiler. Malatya'ya kadar uzanan bölgeler, hakimiyet altına alındı. Memluk Devleti, Osmanlı hükümdarı Yavuz Sultan Selim tarafından yıkıldı (1517).Harzemşahlar : Harzem bölgesine atanan valiler Harzemşahlar adıyla anılırdı. Selçuklu Devleti'nin yıkılması ile Harzemşahlar bağımsız hareket etmeye başladılar (1141). Maveraünnehir hakimiyet altına alındı.

Cengiz Han, Harzemşahlar ülkesini ele geçirdi (1220). Moğolların önünden kaçan Celaleddin Harezmşah, Azerbaycan'a çekildi. Yassı Çemen'de Türkiye Selçuklu sultanına yenildiler. Ordusunu kaybeden Celaleddin Harezmşah, Elcezire'de öldü. Böylece Harzemşahlar Devleti yıkılmış oldu (1231).Moğollar : Kırgız Devleti'nin yıkılması ile Orta Asya'da Moğol hakimiyeti başladı. Cengiz Han zamanında büyük bir devlet haline geldiler. Uygur ve Karluklar itaat altına alındı. Karahıtay Devleti ortadan kaldırıldı. Komutanları Iran, Azerbaycan ve Anadolu'yu alırken, Cengiz Han Maveraünnehir, Horasan ve İndus dolaylarını hakimiyet altına aldı

Cengiz Han'ın ölümü ile Moğol Devleti parçalandı. Ülke toprakları üzerinde Kubilay , Çağatay , Altın Orda ve İlhanlı hanlıkları ortaya çıktı (1227).Timur Devleti : Çağatay Hanlığı'nın yıkılması ile iç karışıklıklar başladı. Kurultay, Timur'u hükümdar, ilan etti (1370). Timur; Maveraünnehir, Harzem ve Horasan'ı ele geçirdi. İran’ın fethi tamamlandıktan sonra Anadolu'ya girdi. Ermenistan ve Gürcistan yağmalanarak Semerkant'a geri döndü. Ölümünden sonra taht kavgaları başladı. Özbekler, bölgeye hakim olarak, Moğol hakimiyetine son verdiler (1507).Akkoyunlular : Oğuzların, Uçok kolundan idiler. Diyarbakır ve Musul yörelerini yurt olarak tuttular. Timur'un Anadolu seferinde Moğolların hizmetismilene girdiler. Bu hizmetlerine karşılık Diyarbakır emirliği verildi. Kara Yülük Osman Bey , diğer Türk boylarını etrafında toplayarak Akkoyunlu Devleti'ni kurdu. Uzun Hasan zamanında en parlak dönemini yaşadı. Otlukbeli Savaşı'nda Osmanlılara yenildi (1473). Ölümünden sonra taht kavgaları ve iç karışıklıklar başladı. Şah İsmail, Akkoyunlu Devleti'ni yıkarak Safevi Devleti'ni kurdu (1503).Karakoyunlular : Oğuzların Üçok kolundandır. Erzincan ve Sivas dolaylarını yurt olarak tuttular. Bayram Hoca, Karakoyunlular Devleti'ni kurdu (1365). Kara Yusuf devrinde Akkoyunlu ve Moğol kuvvetleri yenilgiye uğratıldı. Ölümü ile karışıklıklar başladı Akkoyunlu hükümdarı, Karakoyunlular Devleti'ne son verdi (1470).
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
devletleri, ilk, musluman, turk

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (2008-TCS Yurtiçi) Yaso Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM 0 06-10-2008 20:51
Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (2008-TCS Yurtdışı) Yaso Sınavlar ve Hazırlık - ÖSYM 0 06-10-2008 20:47
MoĞollar Asyada KurulmuŞ TÜrk Devletlerİ уυѕυƒ Tarih Testleri 0 04-11-2008 21:07
Tarİhte Kurulan TÜrk Devletlerİ Yaso TaRiH 14 04-11-2008 17:53
CS 1.6/1.5 için Türk Askeri Skini, Tüm Türkler Kullanmalı.Türk bayrağı,TSK simgsi var AzRaiL CS Online 0 02-03-2008 15:14


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:25 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628