Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12-06-2008, 13:54   #1
Sevgi
Moderator
 
Üyelik tarihi: Nov 2008
Mesajlar: 1.373
Tecrübe Puanı: 1000
Sevgi is on a distinguished road
Standart Genetik olarak Türk değilseniz, ne yaparsınız ?

Genetik olarak Türk değilseniz, ne yaparsınız ?
Genetik olarak Türk değilseniz, ne yaparsınız ?


Genetik bilimi, size 7 kuşak hatta daha öncesi soyunuzun hangi milletlerle karışarak geldiğini söylüyor. İnternet üzerinden başvurup yapıp, 100 ABD doları öderseniz ve saç telinizi gönderirseniz, sonucu gönderiyorlar. Peki ya Türk değilseniz, ne yaparsınız?


Kan bağına dayalı milliyetçilik yapma modası galiba geçiyor. Türkiye'deki genetik uzmanları, Anadolu'da Orta Asya kökenli gen taşıyanların çok az olduğunu söylüyor. Prof. Dr. Aslıhan Tolun'a göre: Anadoludaki Türklerin gen yapısı Asya'daki Türkçe konuşan toplumlardan çok, Anadolulu çıkıyor. Genetik yapı olarak, Orta Asya'dan çok Yunanistan, Bulgaristan gibi komşularımıza benziyoruz.

Geçtiğimiz 1000 yılda Anadolu'da Türk dili ve kültürü yayıldı. Ancak genetik veriler, Selçuklu ile Orta Asya'dan Anadolu'ya gelen Türk geninin burada fazla yayılmadığını
gösteriyor. Kendinizi "Türk" sayabilirsiniz, ama kökleriniz başka yere uzanabilir. Göç edenlere ek olarak Anadolu kavimleriyle de karıştığımızı kabul etmeliyiz. Stanford Üniversitesi, Türkiye üzerinde yaptığı araştırmada Anadolu'da sadece yüzde % 9 oranında Orta Asya Türk kanına rastlamış.

Pek çoğumuz üç kuşak önce nereden geldiğimizi bilmiyoruz. Şahsen Karakeçeli Türkmenlerden geldiğimi 2 büyük dedeme dayanarak söyleye biliyorum. Ama daha öncesini bilemiyorum. Geçmişte yakın akrabalarımızdan biri kazara mesela bir Ermeni gelin aldıysa, koyu bir Azeri Türk milliyetçisi olan eşim ' Ermeni kanı' test sonuçlarında çıkarsa beni kapının önüne koyabilir. Genetik soy yapısı ve haritanızı daha detaylı verilerle öğrenmek için kan örneğide gönderir, 100 dolar daha ekstra öderseniz, damarlarınızdaki kanda kaç tane milletin karışımı var, dominant karakteristik özellikleriniz neler öğrene bilirsiniz. Test, yüzde 70-80 doğru sonucu veriyor.

Yabancı tarihçiler, Türk kelimesini Müslüman tabiri ile eş anlamlı olarak kullanmışlardır. Osmanlılardan bahsederken Türkler dediler. Boşnaklar onlar için Türklerdi. Zamanla Türk ve Müslüman kelimeleri Müslüman dünyada da eş anlamlı olarak kullanılmaya başlandı. Nitekim şu anda Arnavutluk gibi Balkan Müslümanları, "Hangi dindensin?" sorusuna, "Elhamdülillah Türk'üm" cevabını veriyor. Pakistandaki sözlüklerde de, Türk kelimesi , "mahbûb ve müslim" kelimeleriyle açıklanıyor. Hatta Avrupalılar Türk kelimesini kullanırken Araplar dahil birçok müslüman halkı kastederek Türk demişlerdir. Yani Avrupa Türk derken müslümanları kastediyordu.

Avrupa'lı bugün bile kuzey ve batıdaki Müslümanlara Boşnak da olsa, Bulgar da olsa, Makedon da olsa hepsine de "Türk" diyor. Aslında "Türkler geliyor" derken müslümanları kastetmişti. Türkiye (Turchia) ismi Selçuklunun Anadoluyu almasından beri süregelmiş bir kelimedir. Anadolu'ya "Türkiye" denmesinin sebebi Selçuklu Türklerinin Anadoluda nüfus çoğunluğu olduğu için değildi, Anadoluyu hakimiyeti altına alıp kontrol etmelerinden dolayıydı. Çünkü Anadoluya önce Türkmen askerler gelmiş ve bu militer güçle Anadoluya hakim olmuşlardı. Kim hakimse onların ülkesi denmişti.

Türkmenler feth ettikleri yerlere bir süre Rumların ülkesi demeye devam etmişti. Mevlana'nın lakabı bu nedenle Rumi'dir. Anadolu'ya gelen aşiretleriyle gelen Oğuz boyları çoğunluğu Sarıkeçeli ve Karakeçeli Türkmenlerin müslümanlaştırma çabaları sayesinde Rum diyarı birkaç yüzyılda Türk diyarı oldu. Kalıntıları kalan Hititler, Fenikeliler, Urartular, Midyalılar, Frigyalılar, Lidyalılar, Romalılar, Rumlar asırlar sonra aynı potada İslam ve Türk dili sayesinde eridi. Son kalan 1.5 milyonluk Türkleştiremediğimiz Rum nüfusu, Lozan anlaşmasıyla Atatürk tarafından Yunanistan'a gönderildi. Bu konuda Atatürk'e ne kadar teşekkür etsek azdır. İlk defa kurduğumuz bir devletde nüfusumuzun yüzde 99'u müslüman ve Türk oldu. Bu arada Ermenilerin 1915'de postalanmasını sağlayanlara da teşekkür borçluyuz.

Osmanlı Türklüğü geri plana iterek Amerikalı ve Kanadalıların bugün yaptığı gibi siyasi bir Osmanlı vatandaşlığı kültürü yerleştirmeye çalışmıştı. İmparatorluk olmak istiyorsanız, bu kaçınılmazdı. Roma'nın milleti neydi sorusuna verilecek cevap yoktur. Fransız milliyetçilerinden etkilenen Jön Türklerle başlayan ve İttihat ve Terakki ile devam eden süreçte Atatürk, Türkiye'de yaşayan herkesi Türk kabul etti ve karmakarışık olan soy meselesini teke indirdi. Bu nedenle gerçektende 'En büyük Türk, Atatürk'tür.

Türkler, Hunlar döneminden beri yabancı gelin almayı pek sevdiler. Hun ve Göktürk hakanlarının hepsinin eşi Kutlug Bilge hariç Çinliydi. Selçuklular, Türkmenliğe sıkı sıkıya bağlı olmasına rağmen hakanlar ve halk arasında İran kızı almak modaydı. Edebiyat ve saray dili Farscaydı, ama halk Türkçe konuşuyordu. Anadolu'ya gelince Rum kızlarını müslümanlaştırma süreci yaşandı. Rum kızlarını da pek sevdik…

Osmanlı Padişahları ise her milletden gelin almayı tercih etti. Bunu politik amaçlar için yaptı. Başka milletlerle akrabalık bağı kurulması Osmanlı'nın devlet kültürü haline geldi. Ancak Osmanlı sarayına gelen yabancı gelinler öncelikle Enderun mektebi düzeyinde dini ve kültür terbiyesinden geçirildi. Müslüman olan yükseldi. Saray ve edebiyat dili Arapça ve Farscaydı, ama halk hala Türkçe konuşuyordu.

Osmanlı yönetiminin birinci derecede yöneticisi konumunda olan padişahların aldıkları gelinlere göz atacak olursanız içlerinde pek az öz be öz Türk kökenliye rastlarsınız. Gazeteci-Yazar Faruk Bildirici'nin bu konudaki araştırması, milliyetçi kardeşlerimiz tarafından topa tutulmuştu. Bildirici, bu gelinlerin müslüman olarak Türkleştiğini net olarak yazmayınca ortaya nesebi belirsiz bir Osmanlı hanedanı iftirası çıktı. Hangi saltanat, krallık veya monarşiye giderseniz gidin oradaki sülalenin evlilik yoluyla politik akrabalıklar kurduğunu tesbit edebilirsiniz. 1915'de tehcir olayından sonra, bizi çok sevdikleri için ülkemizde kalan 300 bin Van-Hakkari hattındaki Ermenilerin Türk-Alevi kimliğiyle Türkleştiğini nedense- belki onları aşırı milliyetçilerimizden korumak için- tarihçilerimiz yazmaktan imtina etmişlerdir.

Faruk Bildirici'nin yazdığı Osmanlı hanedanı sicili şöyle:

İlk Osmanlı Padişahı Osman beyin annesinin Türk, Mogol veya Acem kökenli olduğuna dair rivayetler varsa da, bunlara ait bir kanıt bulunamamıştır. Osman Beyin iki eşi vardı, Mal ve Bala Hatunlar. Her ikisininde Mogol asıllı olduğu iddia edilsede herhangi bir kanıt yok. Moğolların bu dönemde müslüman olarak Türkleştiğini ve eridiğini sanırım hatırlatmama gerek yok. Cengiz Han'ın 200 bin kişilik Moğol ordusu, ölümünden 40 yıl sonra Türkleşmişti.

Orhan Bey: Osman Bey'in Mal Hatun isimli eşinden doğdu. Eşleri Rum asıllı Horofira (Nilüfer Sultan), Rum Asporçe ve Rum Teodora idi. 1. Murad: Horofira'dan doğdu. Eşleri Bulgar-Yahudi melezi Marya ve Bulgar Tamar idi. Yıldırım Beyazıd: Marya'dan doğdu. Eşleri: Sırp kökenli Olivera, Devlet Hatun, Bulgar Olga, Maria, Angelina ve Anita idi.

Çelebi Mehmed: Olga'dan doğdu. Eşleri: Sofia, Anna, Veronica'dı. 2'ci Murad: Veronica'dan doğdu. Eşleri: Nache la Bazory (Fransız), Mara Despina, Stella idi. Fatih: Mara Despina'dan doğdu. Eşleri: Rum Zaganoz paşanın kızı Kornelya, Anna, Helen, Tamara idi. 2.ci Beyazıd: Kornelya'dan doğdu. Eşleri: Beti, Anita, Suzi, Liliana, Katherin, Nina, Martha ve Danilova idi.

Yavuz Sultan Selim: Annesi (Beti, Anita, Suzi, Liliana, Katherin, Nina,Martha ve Danilova... tartışmalı). Eşleri: Polonyalı Helga (Havza Sultan), Sırp Aleksandra (Ayşe Sultan). Kanuni Sultan Süleyman: Polonya'lı Helga'dan doğdu. Eşleri: Bir Rus papazının kızı Roksalan (Hürrem Sultan), Sicilya'lı Rozaline (Gülfem Hatun). 2'ci Selim (Sarı Selim): Roksalan'dan doğdu. Yahudi Rasel (Nurbanu Sultan). Sarı Selim, kızı Esmahan'ı Hırvat veya Sırp kökenli müslüman veziri Sokullu Mehmet Paşa ile evlendirdi.

3. Murat: Raşel'den doğdu. 130 cariyesinden 112 çocuğu oldu. Eşleri:Venedik'li Sofia Baffo (Safiye Sultan), Polonyalı Mona (Mihriban Sultan),Macar Ninuska (Nazperver Sultan), Rus Olga (Şahhüban Sultan), Romanyalı Meri (Fahriye Sultan). 3'cü Mehmet: Sofia Baffo'dan doğdu. Eşi: Yunanlı Helen (Handan Sultan), İspanyol Sinderella Violetta (Mahpeyker Sultan).

1'ci Ahmet: Helen'den doğdu. Eşleri: Rum Evdoksia (Mahfiruz Sultan), bir Rum Papazının kızı Anastasia (Mahpeyker Köşem Sultan). 1'ci Mustafa (Deli Mustafa): 3'cü Mehmed'in eşi Sinderella Violetta'dan doğdu. 2'ci Osman (Genç Osman): Evdoksia'dan doğdu. 4'cü Murad: Anastasya'dan doğdu. Eşleri:Keti, Anna (Atifet Sultan),Helena (Cihannüma Sultan).

1.ci İbrahim (Deli İbrahim): 4'cü Murad'in kardeşiydi. 4'cü Mehmet (Avcı Mehmet): Nadya'dan doğdu. Eşleri: Rum Evemia (Emetullah Gülnüs Sultan), Korsika'lı Bella (Afife Sultan), Romanyalı Cesika (Güner Sultan), Ermeni Flora (Gülbeyaz Sultan), Rum Helen (Hatice Sultan). 2'ci Süleyman: Katrin'den doğdu: Eşleri: Yok. Cariyeleri vardı.

2'ci Ahmet: Lehistanli Yahudi Eva. Eşleri: Giritli Rum Yeremiye (Rebia Sultan), Mora'li Diana (Sayeste Sultan). 2'ci Mustafa: Evemia'dan doğdu. Eşleri: Rus Vera (Mahfiruze Sultan), Sırp Mari (Hafize Sultan), Giritli Rum Aleksandra (Saliha Sultan). 3'cü Ahmet: Rum Emevia'dan doğdu.

1'ci Mahmut: Aleksandra'dan doğdu. Eşleri: Fransız Julienne (Hatem),Sicilyalı Lili (Raziya), Macar Maggi (Tiryal), Rus Olga (Verdinaz). 3'cü Osman: Mari (Şehsuvar Sultan)'dan doğma. Eşleri: Sırp Olga (Ferhunde), Sicilyalı Olivya (Zerki). 3'cü Mustafa: Gürcü Janet (Mihrisah Sultan)'dan doğdu. 1.ci Abdülhamid: İda (Rabia Sultan)'dan doğma).

3'cü Selim: Gürcü Janet (Mihrisah), Eşleri: Patricia (Afitab), Linda (Nefizar), Berti (Pakize), Alis (Tabisefa), Lisa (Hüsnümah), Rosa (Nurisems), Anna (Rafet), Magdalena (Ziybifer). 4'cü Mustafa: Bulgar Sonya (Seniyeperver Sultan)'dan doğma. Eşleri:Flora (Dilpezir), Adela (Seyyare), Sofi (Peykidil, Gloria (Sevkidil). 2'ci Mahmut: Fransız Aimee (Naksidil)'den doğma.

1. Abdülmecid: Rus Suzi (Bezmialem Sultan)'dan doğdu. Eşleri: Safiraz Ermeni, Bezmara (Bezmican) kökeni bilinmiyor, Fransız Vilma (Şevkefza), Ermeni Verjin (Tirimüjgan - Abdülhamid'in annesi), Rum Karoli. Abdülaziz: Hamam natırı Çingene Besime'den doğma. Eşleri: Camelya (Dürrünev), Asporce (Gevher), Anna (Edadil), Adela (Hayranidil) ve Alis (Nesrin).

5. Murat: Fransız Vilma (Şevkevza Sultan)'dan doğma. Eşleri: Carmen (Cananiyar), Marone (Elaru), Elfi (Filiztan), Clarissa (Gevheri), Henna (Reşan) v.b. 2. Abdülhamid: Ermeni Verjin (Tirimüjgan Sultan)'dan doğma. Mehmet Reşat: Rum Sofi (Gülcemal Sultan)'dan doğma. Vahdeddin (5. Mehmet): Abdülmecid'in karısı Henriet (Gülüstü Sultan)'dan doğma. Eşleri: Emine Nasik Eda ve saray bahçıvanının kızı Nevzut. Kökeni bilinmiyor; Çerkez olduğu iddiaları var.

Gerçek şudur: Yabancı gelin seviyoruz. Son elli yılda Almanlar, son 15 yılda ise, Ruslar moda oldu. Türklerin soyu Yahudiler gibi anadan değil babadan geçer. Genetikçilerin dominant karakterlere göre hazırladığı harita farklı çıkabilir. 'Selçuklu ve Osmanlı Türk dili konuşmuyordu' diyenlere inanmayınız. Osmanlıca, Türk dilinin zirvesidir. 13. yüzyılın köylü dili İngilizce, farklı dillerden kelime çalarak bugün bir milyon kelime kapasitesine ulaştı ve bilim dili oldu. Osmanlıca'nın zenginliği korunabilseydi, bugün İngilizce değil Türkçe bilim dili olacaktı.

Türklüğümüzün taşıyıcısı müslümanlığımızla birlikte dilimizdir. Dilimizi köreltmeye çalışanlar, asıl kanı-karakteri bozuk olanlardır. Osmanlı'da hangi hakanının karısı kimmiş, Türk değil miymiş; bu beni fazla ilgilendirmiyor. Müslüman olmuş ise konuşmak bile abestir. Önemli olan dinimizi ve dilimizi bize ulaştırmalarıdır. Türkçe bugün konuşulan 6 bin dünya dilinden ölecek değil yaşayacak, gelişecek dillerdendir.

Tatmin olmadıysanız; damarlarınıza safkan asil Türk kanı taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek bir tık uzakta. Şahsen Türk ve müslüman olduğum için gurur duyuyorum. Genetik yapımı hiç merak etmiyorum. Kan bağına dayalı kafatası milliyetçiliği yapanları anlamakta zorluk çekiyorum.


Fazla fanatik takılanları önce genetik bir testden geçirelim, ondan sonra oturup şu milliyetçilik meselesini tekrar konuşalım.

Faruk Arslan 02.Temmuz.2006
Sevgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Cep telefonunuzla en çok ne yaparsınız? уυѕυƒ Anketler 0 11-25-2008 18:23
SİZ A4 kAĞITINI ne yaparsınız??.. BAKIN MUHTEŞEM уυѕυƒ Hobiler 0 11-24-2008 17:23
Bir türk olarak kürtlere soruyorum нüzüη insan ve Hayata dair 0 11-04-2008 10:46
karsınıza ayı cıksa ne yaparsınız;? уυѕυƒ Anketler 7 04-10-2008 16:04
Genetik olarak saf Anadolu arısı üretilecek Haberci Bilim ve Teknoloji Haberleri 0 03-28-2008 14:03


Şu Anki Saat: 22:47


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2017 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows