Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > TaRiH

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Anzak’li Ömer

TaRiH


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 01-10-2009, 09:54   #1
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 907
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 365
DeNGeSiZ is on a distinguished road
Standart Anzak’li Ömer

ANZAK’LI ÖMER
1957 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olup ihtisas yapmak üzere ABD'ye giden doktor Ömer Musluoğlu görev yaptığı hastanede başından geçen çok enteresan bir hadiseyi şöyle anlatıyor:

Amerika'ya gittiğim ilk yıllar (1057) lisanım pek o kadar iyi değil. New York' da Medical Center Hospital adlı bir hastanede gore almıştım. Fakat vazifem kan almak,kan vermek, serum takmak, elektrokardiyografi çekmek gibi işler... Hastaya o kadar önem veriyorlar ki yeni doktorlar hemen direk olarak hasta muayenesine, tedavisine verilmiyor. Diğer zamanlarda da laboratuarda çalışıyorum. Bir hastaya gittim. Yaşlıca bir adam. Tahminen yetmişbeş yaşlarında. Tabi kendisi ile ingilizce konuşuyorum. "Kan vereceğim kolunuzu açar mısmız’’" Adamcağız kanser hastası ve kansızdı. Pazusunu açtım. Baktım pazusunda dövme şeklinde bir Türk bayrağı var. Çok ilgimi çekti. Kendisine sormadan edemedim; 'Siz Türk müsünüz?' Kaşlarını yukarıya kaldırarak 'Hayır' manasında işaret yaptı. Ama ben hala merak ediyorum; 'Peki bu kolunuzdaki Türk bayrağı nedir?' 'Aldırma iste öylesine bir şey dedi. Ben yine ısrarla dedim ki: 'Fakat benim için bu bayrak çok önemli. Dikkatimi çekti. Çünkü bu benim milletimin bayrağı, benim bayrağım... Bu söz üzerine gözlerini açtı. Derin derin yüzüme baktı ve mırıltı halinde sordu; 'Siz Türk müsünüz?' 'Evet Türk'üm... İhtiyar; gözlerime bakarak tanıdık bir göz arıyor gibiydi. Anlatmaya başladı:
Yıl 1915, Sen hatırlamazsım o yılları Çanakkale diye bir yer var Türkiye’de. Orada savaşmak üzere bütün Hıristiyan devletlerden asker topluyorlardı. Ben Anzak'tım Avustralya Anzaklarından, İngilizler bizi toplayıp dediler ki: Barbar Türkler Hıristiyan dünyasını yakıp yıkacaklar. Bütün dünya o barbarlara karşı cephe almış durumda. Birlik olup üzerine gideceğiz. Bu savaş çok önemlidir. Biz de inandık sözlerine vaatlerine... Savaşmak isteyenler arasına katıldık. Avustralyalı Anzak ihtiyar anlatmaya devam ediyordu; Bizim beynimizi yıkayan İngilizler Türklere karşı topladığı askerlerin tamamını Çanakkale'ye sevk ediyorlarmış. Bizi gemilere doldurup Mısır’a getirdiler. Mısır'da şöyle böyle birkaç ay talim gördük. Ondan sonra da bizi alıp Çanakkale'ye getirdiler. Savaşın şiddetini ben ilk orada gördüm. Öyle ki denize düşen gülleler suları metrelerce yukarı fışkırtıyor, gökyüzünde havai fişekler, geceyi gündüze çeviriyordu zaman zaman... Her taarruzda bizden de Türklerden de yüzlerce insan hayatının baharında can veriyordu. Fakat biz hepimiz Türklerdeki gayret ve cesareti uzaktan gördükçe şaşırıyorduk. Teknolojik yönden çok çok üstün olduğumuz gibi sayı bakımından da fazlaydık. Peki onlara bu cesaret ve kuvveti veren şey neydi? İlk başlarda zannediyordum ki İngilizlerin bize anlattığı gibi Türkler barbarlıktan böyle saldırıyorlar. Meğer barbarlıktan değil, kalplerinde ki vatan sevgisinden kaynaklamyormus. Bunu nereden anladığımı söyleyeyim. Biz karaya çıktık. Taarruz edemiyoruz. Bizi püskürtüyorlar. Tekrar taarruz ediyoruz. Bizi tekrar püskürtüyorlar. Tekrar taarruz ediyoruz. Derken böyle bir taarruzda başımdan yediğim bir dipçik darbesiyle kendimden geçmişim. Meraktan ağzım açık yaşlı Avustralyalıyı dinliyorum.
Savasın dehşetli anlarını anlatırken hastalığına rağmen tir tir titremeye başlamıştı. Devam etti: 'Gözlerimi açtığımda kendimi yabancı insanların arasında gördüm. "Nasıl korktuğumu anlatamam. Çünkü İngilizler bize Türkleri barbar, vahşi kimseler olarak tanıttı ya... Ama dikkat ettim. Yaralarımı sarmışlar. Bana hiç de öfkeli bakmıyorlar. Kendime geldim iyice.Bu defa çantalarında bulunan yiyeceklerden ikram ettiler. iyi biliyorum ki onların yiyecekleri çok çok azdı. Bu haldeyken bile kendileri yemeyip bana ikram ediyorlardı. Şok oldum dorusu. Kendi kendime dedim ki; 'Bu adamlar isteseler şu anda beni öldürürler. Ama öldürmüyorlar... Veyahut isteseler önceden öldürebilirlerdi. Halbuki beni cephenin gerisine götürmüşler. Biz esirlere misafir gibi davranıyorlardı.1 Bu duygularla ‘Yazıklar olsun bana’ dedim. 'Böyle asil insanlarla niye savaşıyorum? Niye savaşmaya gelmişim? Bu İngiliz milleti ne yalancıymış ,ne kadar. Türk düşmanıymış.' diyerek pişman oldum. Ama bu pişmanlığım fayda etmiyor ki... Bu iyiliğe karşı ne yapsam düşündüm durdum günlerce... Nihayet bizi serbest bıraktılar. Memleketime döndüm. İşte memlekette Türk milletini ömür boyu unutmamak için koluma bu dövme Türk bayrağını yaptırdım. Bu bayrağın esrarı bu işte. Benim gözlerim dolu dolu ihtiyara bakarken o devam etti: 'Talihin cilvesine bakm ki o zaman olmek uzere iken yaralanmi iyiles.tirerek , sihhate kavu§mama gaba sarf eden Turkler idi. şimdi de Amerika gibi bir yerde yillar sonra yine iyiles.tirmeye caba sarf eden bir Tiirk... Ne garip degil mi? Avustralya'dan Amerika'ya gelirken bir Tiirk'le karsilasacagimi hig tahmin etmezdim. Size minnettanm.
Siz Turkler gercekten cok merhametli insanlarsmiz. Bizi hep kandirrm§lar... Buna butim kalbimle inaniyorum.' Pesjnden netnli gozlerle 'Bana admizi soyler misiniz?1 Dedi. 'Omer1 cevabim verdim. Gayet merakla tekrar sordu: 'Peki nicin Omer ismini, vermisler sana? 'Babam Miislumanlarin ikinci halifesinin isminden ilham alarak bana Omer adim vermis.' 'Yahu senin adm Musluman adi mi?' Ben 'Evet, Musluman adi1 deyince yuziime bakti bakti, birden dogrulmak istedi. Ben mani olmak istedim. Israr etti. Ama niye israr ediyordu? thtiyann isranna dayanamaylp yatakta oturmasina yardim ettim. Gozleri dolu doluydu. Yiizume bakarak dedi ki: 'Senin adm giizclmis. Benim adim simdiye kadar Mr. Josef Miller idi. §imdiden sonra 'Anzakh Omer1 olsun. 'Olsun.' 'Peki doktor beni Musluman edcr misin? Musluman olmak zor mu?' $a§irdim. Nasil da birdcnbirc Musluman olmaya karar vermisti. Meger o yasa gelinceye kadar icten ice hep dusunuyormus. da kimseyie konusamadigi icin, soramadigi i<?in konu?amiyormus... Tabii dedim Musluman olmak cok kolay.' Sonra kendisine imanm ve islamm sartlarmi anlattim. Kabul etti. Hem Kelime-i §ahadet getiriyor, hem de cocuklar gibi agiiyordu. Yaslilik bir yandan, hastahk bir yandan bir de yillardan beri iginde kavusmak isteyip de bilemedigi icin kavusamadigi Islamiyet'e olan hasretin sona ermesi bir yandan bu yasli gonlu duygulandirmisti.., Mmldandi: 'Siz Musltimanlartespihgekersiniz bana da bir tespih bulsan da ben de yaHignn yerden tespih ^ekerek Allah'imi ansam olur mu?' Bu sozden de anladim ki dedelerimiz savas esnasmda Hakki zikretmeyi ihmal etmiyormus.. Neyse uzatmayayim hemen bir tespih bulup kendisine getirdim. Hasta yataginda tespih cekiyor, biz de gerektiginde tedavisiyle ilgileniyorduk. _
Fakat benim icin o daha bir ba§kalasmi§ti. Miisliiman olmu§tu. Bir gun yamna gittigimde samimi bir §ckilde rica etti. 'Beni yalniz birakma olur mu'7' 'Ne gibi Omer amca?1 'Ara sira gel de bana islamiyefi anlat! Sen 90k giizel seylerdcn bahsediyorsun. O sozleri duyduk9a kalbim ferahhyor.' 0 gunden sonra her gun yanma gittim. Bildigim kadanyla dinimizi anlattim. Fakat gtinden giine eriyip tiikeniyordu. Ka? gun gecti tam hatirlamtyorum. Hastanenin> genel hoparloriinden bir anons duydum. 'Doktor Omer! Liitfen 217 numarah odaya gelin!' Dedim ki> icinden 'Bizim Omer amca galiba yolcu?1 hemen yukan ciktim. Odasina vardigimda gordiigiim manzara aynen §oyleydi: Sag elinde tespih agik duran sol kolunun pazusunda dovme Tiirk bayragi, gogsiinde imam ile, koskoca Anzakh Omer son anlanni yasiyordu. Hemen basucuna oturdum. Kendisine kelime-i sahadeti soylettirdim. 0 sekildc kucagimda ruhunu teslim etti...
Bir Carmkkale gazisi gormii§tum... Yillar sonra da olsa Musluman Turk milletine olan sevgisi sayesinde kendisine iman nasip olmustu. 'Ne yalan soyleyeyim, agladim.' Sizde hala bir degi§iklik yok mu!?..
DeNGeSiZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
anzak’li, Ömer

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Nefi Ömer (Nefi Ömer Kimdir? - Nefi Ömer Hakkında) Korax Türkiye'den 0 12-26-2008 11:05
İzmir’in İşgalinden sonra Uşak’ta Kuva-yı Milliye’nin Oluşumu Korax TaRiH 0 11-11-2008 19:52
Sosyal Güvenlik Reformu’na ’milletvekiline zam’ maddesi LeGoLaS Finans Haberleri 0 03-13-2008 22:35
Hz.ömer’in Yiğitliği Korax Dini Hikayeler 0 03-09-2008 23:36
Hz. Ömer’in nasihati Korax Sahabeler 0 03-09-2008 23:24


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:59 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628