Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > TaRiH

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Hukukun Üstünlüğü ve Şeyhûlislâmlık Kurumu

TaRiH


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-14-2009, 10:58   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.059
Teşekkürleri: 4
6 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Hukukun Üstünlüğü ve Şeyhûlislâmlık Kurumu

Hukukun Üstünlüğü ve Şeyhûlislâmlık Kurumu

Hukukun Üstünlüğü ve Şeyhûlislâmlık Kurumu


Ünlü İngiliz düşünür ve siyaset bilimcisi “Hobs’un,Din ve Dünya Devletinin Muhtevası” isimli eserinin, başlık ismi Leviathan’dır. Fenike mitolojisinin bu canavarı, bazı kutsal kitaplarda timsah şeklinde tasvir edilir. Bu simge, egemenliğin mutlak oluşunu ve bireyin, bu güce kayıtsız şartsız teslimini ifade eder. Hobs, buradan iyi bir devlet yönetimine ve insanın mutluluğuna yol arar.

Aslında, insanlık çok eski zamanlardan beri biliyor ki, canavar insanın içindedir. İnsan, Tanrı’nın, bu canavarı dizginlemesi için kendisine olan buyruklarından kaçmak için, şeytanî bir kandırıcılıkla, onu hep dışında görmeye ve göstermeye çalışmıştır. Halbuki, dinî edebiyatta dünya yani insanın dışındaki âlem, içimizdeki canavarı ayartan bir çekicilik merkezidir; kendisi doğrudan bir şey değildir.

Marksizmi eleştiren düşünürler de, ileri sürülen modelin insan doğasına aykırı olduğunu söylerken, bu noktaya dayanıyorlardı. Marksizme göre, bütün kötülüklerin kaynağı mülkiyettir; onu kaldırdığınız zaman toplumdaki bütün istismarları önlemiş olursunuz. İnsanlığın yaşadığı bir kaç deneme, mülkiyeti kaldırmanın imkânsızlığını gösterdiği gibi, bu kurumun, insan kişiliğinin gelişme ve yücelmesinde olumlu bir unsur olarak yer alabildiğini de daha açık göstermiştir.
İnsanın içindeki canavar, mülkiyeti kaldırdığınızı zannettiğiniz yerde de, aynı imkânları yeni yollardan ele geçirmenin, yine insanları istismar etmenin yollarını bulabilmektedir. , Sovyet blokunda nice yeni sınıfların doğduğunu ve akıl almaz insan istismarlarının sergilendiğini, yaşanmış bir tecrübe kesinliği içinde bugün artık biliyoruz.

İnsanların mutluluğu için yine insanların yarattığı en eski kültürel kurumlardan olan devletin, tarihinin uzun dönemlerinden beri, daha çok zulüm ve istismarın bir aracı olarak göründüğü doğrudur. Ama bu, devletin ilkesi değildir; devlet var ise böyledir, demek değildir. Devlet niçin canavar olsun ki, devlet gücü rahim, kerim ellerde ise? Devlet niçin rahmet olmasın ki, egemenliği kullananlar kendilerinden üstün bir egemenliğin şuurunda iseler?

Bilindiği gibi, devleti var eden unsurlar içinde asıl belirleyici olanı, egemenliktir. Devlet, belirli bir coğrafyadaki bir toplumun, egemenlik gücünün teşkilâtlanmasıdır. Toplum tarihi dönemlerde yahut farklı kültürlerde değişebilir, coğrafya farklı olabilir, hatta belirli bir coğrafya olmayabileceği bile düşünülebilir, ama, bir buyurma hakkı ve bunun kullanılması için teşkilâtlanma her devlette vardır. Bu hakkın kimlerde olacağı ve nasıl kullanılacağı, devlet ve yönetim biçimlerini belirleyen temel meseledir.

İslâm kültüründe egemenlik, doğal olarak, Tanrı’nın buyrukları ile sınırlıdır; yani Kitab ile. Hükümdar yahut halife, kural olarak Kitab’ın dışına çıkamaz. Kitaba yahut hukuka bağlılık diye isimlendirebileceğimiz bu tutum, ilk dönem Müslüman toplumunda çok yüksek bir şuur halindedir. Gerek ilk halifelerin, gerekse onların yönettikleri cemaatin hem özel ve hem kamusal alandaki bu duyarlıklarına dair heyecan verici olaylar yaşanmıştır. Ancak, o dönemde de, daha sonra da, hukuka bağlılığı denetleyip, sapmaları engelleyebilecek bir kurumlaşmaya gidilememiştir.

Egemenliği kullananın içindeki canavar, eğitimle, öğütlerle ve danışmalarla dizginlenmeye yani hükümdar kerim ve rahim kılınmaya çalışılmıştır. Âdil olursan, egemenliğin halk indinde kabul görür ve kalıcı olur; adalet mülkün yani egemenliğin temelidir. Âdil olursan, senin üstünde egemenliği olan Allah seni ödüllendirir, öte dünyanı da kazanırsın... İslâm dünyasındaki bütün siyasetnâmelerin özü budur. İlk halifelerin olgun kişilikleri, toplumun mutluluğu için yetmiş olabilir. Ancak, daha sonraki yıllarda, toplum içindeki istismarların önlenmesini tek kişinin öte dünya korkusuna bağlamak, uygulamada hiç de yeterli olmamıştır. Ayrıca, egemenliği elinde tutanın âdil ve merhametli olması da yeterli değildir; egemenlik gücünü kullanan bütün görevlilerin de aynı niteliklere sahip olması gerekir. Eğer, değillerse, onları âdil olmaya zorlayacak mekanizmalar kurulmuş olmalıdır.

Âdil ve dikkatli bir hükümdar, egemenliğin kullanılışının aşağıya doğru genişleyen piramidini sürekli denetim altında tutarak, adaleti sağlayabilmektedir. Ancak, bu mutlu zamanlar, hükümdarın hayatı ve kişiliği ile sınırlı, geçici bir durum olmaktan ileri gidememektedir. Bu tür bir yönetimin, kişilerle bağlı ve sınırlı olmaktan kurtarılıp, sürekli hale getirilebilmesi için, yönetimin nesnel ilkelere ve yaptırımlara dayandırılması yani kurumlaşması gerekmektedir.
Batı toplumları, uzun yüzyıllar ve çetin mücadeleler sonunda, bugünkü demokratik ve hukuk devleti kavramlarına ulaşarak, egemenlik gücünün kötüye kullanılmasını ve insan istismarlarını önlemeye çalışmaktadır .Son noktada, çoğulcu, sivil toplum kuruluşlarının ağırlıklarını hissettirdiği bir demokratik yönetim uygulaması yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Devlet gelirlerinin ve harcamalarının bir düzene bağlanması fikri ile başlayan bu gelişmeler, kuvvetler ayrılığı ilkesine ulaşmıştır. Egemenliği oluşturan yasama, yürütme ve yargı güçleri, ayrı ayrı kurumların elinde olmalıdır. Yürütme gücü Meclis tarafından denetlendiği gibi, yürütmenin bütün karar ve eylemleri ayrıca yargının denetimi altında olmalıdır. Yasama gücü ise,Anayasa Mahkemesi�nin denetimi altındadır. Yasamanın yaptığı kanunların, üstün hukuk kurallarına yani anayasa ilkelerine uygun olup olmadığını bu mahkeme denetler. Bir zamandan beri, kanunların uygun olması gereken üstün hukuk kuralları arasına, Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi ve benzeri bazı uluslararası sözleşmeler de alınmak istenmektedir.

Bizim kültürümüzde hukuka bağlılık fikri, hayatın hemen her alanında derin bir şuur hali olarak yaşanmıştır. Ancak, kültürümüzde bu şuur, türkülerimize kadar sinmiş olmasına rağmen, -Ben hâkime danıştım, yiğit yarsız olur mu? Yahut, Hangi kitapta yazar ben sevdim eller alsın?-egemenliğin kullanılışında adalet yine de yönetenlerin ferdi kişilik özelliklerine bağlı kalmıştır.

İslâm’dan önceki kültürümüzde, egemenlik Hakanlılar soyuna aittir; Tanrı, bu soydan kime kut vermişse, o hakan olur.O aileden güçlü olan tahta geçer ve kabul görür; kutun onda tecelli ettiği kabul edilir. Ancak, Hakanın egemenliğinin meşrutiyetinin devamı, töreye sadakatine bağlıdır. Hakan, töreye saygılı olmaz, töreyi bozarsa halkın, bir anayasa hukuku kavramı olarak, başkaldırma hakkı doğar. Tarihimizde fiilen de bu tür başkaldırmalar ve taht’dan indirmeler olmuştur. Töre, hukuku ifade eder; bazı tarihçilerimiz bunun, kurucu hukuk yani devletin kuruluş ilkeleri, bir anlamda Anayasa olduğunu kaydetmişlerdir.

Türklerin Müslüman olmalarından sonra, töre hassasiyetinin İslâmî ilkelerde de aynen tecelli etmesi doğaldır. Esasen, inancın ilk dönemlerinde bütün toplumlarda bu hassasiyetin yüksek olacağına işaret etmiştik. Hukukun, ilim adamlarının serbest içtihatları ile oluştuğu bu dönemlerde, ferdi ve kamusal eylemlerin hukuka uygunluğunun sağlanması için fetva kurumu doğmuştur. İlk dönemlerde halk yahut hükümdar fetva istediği kişiyi serbestçe seçebildiği gibi, fetva veren de kanaatini serbestçe ifade edebiliyordu. Zamanla ortaya çıkan ilmî otoriteler çevresinde hukuk mektepleri oluşmaya ve hukuk usûlü yani ana kaynaklardan hüküm çıkarma yöntemleri belirmeye ve yerleşmeye başladı.

Bilindiği gibi fetva, bir eylemin hukuka uygun olup olmadığını, eyleme geçilmeden önce tespit eder. Mücerret olarak eylem anlatılır ve bunun “caiz” olup olmadığı sorulur. Fetva veren de “caizdir” yahut “değildir” diye cevaplandırır. Müslüman toplumların hayatı, yüzyıllar boyunca, bağımsız ilim adamlarının verdiği bu fetvalara dayanılarak düzenlenmiştir.

İslâm’ın ana kaynaklarında kamu hukuku ve egemenliğin kullanılması ile ilgili belirleyici hükümler olmadığından, bu alan geleneğe ve serbest oluşumlara kalmıştır. Gerçi, İslâm özel hukukunun oluşumunda da gelenek önemli bir yer tutmuş, çoğu zaman hukukun muhtevasını oluşturmuştur. Ama, bu oluşumda, geleneğin İslâm’a uygun olup olmadığını denetimi yapılmış, bundan sonra gelenek İslâmlaşmıştır .Kamu alanında, ana kaynakların ortaya koyduğu adalet, danışma ve emanetin ehline verilmesi ilkeleri, çok genel bir çerçeve ve hedef oluşturmaktadır .Bu çerçevede, Müslüman toplumların kültürlerinin ortaya koyabildiği devlet ve teşkilâtlanma biçimlerinde, var olduğunu söylediğimiz hukuka bağlılık şuurunun yansımalarını görmek çok zordur.

Müslüman hükümdarlar, özel hukuk alanında hukuka bağlı olmakla birlikte, kamu yönetiminde çok büyük ölçüde serbest kalmışlardır. Bu demektir ki, devlet yönetiminde hukuka bağlılık yine yönetenlerin kişiliklerine bağlı kalmış, emir âdil ise, yönetim âdil, zâlim ise zâlim olmuştur. İslâm dünyasında yazılan bütün siyasetnâmeler de, hükümdarlara âdil olmalarını, egemenliklerinin ancak bu şekilde meşru ve kalıcı olacağını; âdil olmak için de iyilikseverlik, dürüstlük ve merhamet gibi niteliklerle kişiliklerini süslemelerini öğütlemişlerdir.

İslâm tarihinde, Osmanlı Devleti’nde egemenliğin kullanılışının hukuki denetimi, fetva ilkesine dayanılarak bir ölçüde kurumlaştırılabilmiştir. Yüce Osmanlı Devleti’nde egemenlik Osmanoğulları ailesinindir ve İslâm şeriati içinde mutlaktır. Bu durumda, Osmanlı Hakanı, özel hukuk alanında dilediği gibi kanun çıkarmak hakkına sahip değildir; bu alandaki düzenlemeler, İslâm hukukunun tarihî gelişmesi içinde ve elbette İslâm’ın ana kaynaklarına uygun olarak yapılmak zorundadır.

Kamu alanında da, teorik olarak ana kaynaklara uyum zaruridir; ancak, bu hususta belirleyici hükümler olmadığından, egemenlik sahipleri çok rahat hareket etmek imkânı bulmuşlardır. Ana kaynaklara uygunluk, mesalih-i mürsele, örf gibi geniş şer’i delillere dayanılarak sağlanmıştır. Bu durumda, her İslâm toplumunun devlet hukuku, kendi kültürel gelişmesinin bir yansıması olarak, serbestçe ortaya çıkmıştır.

Yüce Osmanlı Devleti’nde de, bu şer’i delillere dayanılarak, günün icap ve ihtiyaçlarına uygun, sultanî yahut örfî olarak isimlendirilen bir devlet hukuku geliştirilmiştir. Bu gelişme içinde, önce Müfti olarak anılan, daha sonra şeyhûlislamlık olarak isimlendirilen makam, merkezin yasama ve yürütme gücünün hukuka uygunluğunu denetleyen bir konuma gelmiştir. Buna göre, bütün kanunnameler, yürürlüğe girmeden önce şeyhûlislâmlığın denetiminden geçmekte ve
“şer’i şerife uygundur” kaydı düşüldükten sonra yürürlüğe girmektedir.Bu ilke, devletin savaş kararlarını denetime alacak kadar kapsam kazanmış ve bazı seferler için-mesela Mısır ve II.Viyana seferleri-şeyhûlislâmlıktan fetva almakta sıkıntılar yaşanmıştır.

Bilindiği gibi, günümüz hukuklarında, devlet tasarrufları adı altında toplanan bir kısım karar ve eylemler, yargı denetiminin dışında tutulmaktadır. Bunların başında da savaş kararları gelmektedir. Böyle bir denetim teorik olarak dahi düşünülmediği gibi, tarihte de örneği görülmemiştir. Osmanlı örneği tektir.

Bu yüksek şuur ve uygulamaya rağmen, denetim mekanizmasının kalıcı bir biçimde kurumlaşabildiğini söylemek ne yazık ki zordur. Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerinde Şeyhûlislâmlar azledilemez ve ulema sınıfından olanlar katledilemez idi. Bu geleneksel kural, sözünü ettiğimiz kurumun gereği gibi çalışması için yeterli bir güvence idi. Ancak, bu güvenceyi, bölünmez egemenliğin sahibi olan Padişaha karşı koruyacak bir mekanizma kurulamamıştı. Yine iş, kişisel tutum ve anlayışlara kalıyordu. Nitekim, sonraki yıllarda, azledilmez olan Şeyhûlislâmlar azledilmeye, hatta giderek katledilmeye başlandı.

Şeyhûlislamlık, kurum olarak Devlet-i aliyye yıkılana kadar varlığını sürdürdü; yine fetvalar alındı, verildi. Ama, artık Hakanların, hatta Sadrıâzamların karşısında bile, bağımsız varlıklarını korumakta zorluk çektiler. Osmanlı Devleti’nde, Hakanların taht’dan indirilmesi de Şeyhûlislâm’ın fetvası ile olurdu. Zalim yahut mesela aklını kaybetmiş bir padişah, ancak Şeyhûlislâmlığın fetvası ile tahtından indirilebilirdi. Bu konuda merkezdeki askerî güç ile ulema dayanışma içinde olurlardı. Ancak, Osmanlı yapısının bozulduğu dönemlerde, hukuk siyasetin ve yerine göre zorbalığın emrine girdiğinden, artık bu gibi dayanışmaları egemenliğin sınırlandırılması ve denetimi içinde saymak mümkün değildir. Birçok Yeniçeri ayaklanmalarında, yine Şeyhûlislâmlığın fetvası alınarak Padişahlar tahtdan indirilmiştir. Bu olaylarda da, yine ilke aynıdır; isyancılar daima “şer’i davamuz vardır” diye ayaklanmışlardır, yani zulme karşı hukukun üstünlüğünü istemişlerdir. Fakat sloganlar hukuk diye olsa da, fiilen zorbalık egemen olduğundan, gelişmelerin, kurumun kuruluş ilkeleri ile ilgisi kalmamıştır.

Nevzat Köseoğlu
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
eyhlislmlk, hukukun, kurumu, seyhûlislâmlik, stnl, ustunlugu, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk thk(türk hava kurumu) yı neden kurdu Yaso TaRiH 0 11-23-2008 18:39
Kanser Araştırma Kurumu en iyi örgüt seçildi Haberci Sağlık - Genel 1 09-07-2008 01:23
'Cumhuriyetin hiçbir kurumu yıpratılmasın' Haberci Siyaset Meydanı 0 07-05-2008 02:59


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:57 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628