Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > TaRiH

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 02-21-2009, 14:15   #1
Android Destek
 
Korax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Yaş: 33
Mesajlar: 21.060
Thanks: 4
Thanked 7 Times in 7 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
Korax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond reputeKorax has a reputation beyond repute
Korax - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Antropolojik bakış açısıyla iskitler kimlerdir?

Antropolojik bakış açısıyla iskitler kimlerdir? İskitler’in ilk yurtlarının Tanrı Dağları-Fergana-Kaşgar bölgesi olduğu sanılır. M.Ö. 7.yüzyılda buradan batıya göçerler. M.Ö. 3.yüzyıla dek Avrupa içinde adları anılır.
İskitler’in soyu günümüze dek tartışma konusudur. Bilginlerin büyük çoğunluğu İran kökenli oldukları görüşünde birleşir. Eski Yunan kaynaklarında Skyethos (İskit) ve İran kaynaklarında Sak adı ile geçen bu halk, İran Halkı’dır. Bunların dili olan Sakça, Hint-Avrupa dilleri ocağından Hint-İran koluna giren bir dildir. Bu dilin iki ağzı vardır: Hotanca ya da Hotan Sakacası; öbürü de, Kaşgar’ın doğusunda konuşulan Maralbaşı ağzıdır. Hotan Sakacası’nın Orta İran dillerinden olduğu çoktan beri bilinir. Bu dilin sözlüğü de yayımlanmıştır.
Ancak, V.F. Müller’e göre İskitler birçok halkın birleşiminden oluşmuş bir topluluktur. Bu bakımdan aralarında Türk halkları da bulunmaktadır. İskitler’in bizi ilgilendiren yanı buradan gelir. Neumann, İskitçe özel adlar üzerine yaptığı bir araştırma sonucunda, İskitler’in tümüyle Ural-Altay halkı olduğunu savunmuştur. Geza Nagy de bu görüşe katılır. Nitekim geçmişte İskitler’in yaşadıkları Altaylar ve Balkanlar’daki ırmak adları karşılaştırılmıştır. Birbirinden çok uzak iki bölgedeki adlarda benzerlikler bulunmuştur.
Kazakistan’ın Almatı kenti yakınlarında yapılan kazılarda, İskitler’den de kimi veriler ele geçer. Eksik kurganından çıkarılan bir kap üzerindeki yazı ilginçtir. Orhun-Yenisey yazısını anımsatan bir yazıyla yazılmıştır. Yirmi altı harften oluşan bu küçük belgeyi, Süleymanov 1970 yılında okumuştur. Yazıyı ‘Khan uya üç otuzı yok boltı utıgsa tozıldı’ biçiminde çözmüştür. Süleymanov’a göre yazı, ‘Hanın üç oğlu yirmi üç yaşında yok oldu (halkın?) adı sanı yok oldu’ anlamına gelir.
İskitler’den kalan adların Türkçe ile açıklanması denenmiştir. Sözgelimi, İskitçe akshü ve Karthasis adları bunlardandır. Heredot’a göre askhü, yaban vişne ezmesinden yapılan bir içkidir. Karthasis, İskit kralının kardeşidir. Bu sözün Türkçe kardeş sözü olduğu görüşü ileri sürülür. Ne ki, özel ad olduğu için, bu adların kökeni saptanamaz. İskitler, Orta Asya bozkırları ile Altay-Moğolistan alanına yayılmış durumdaydılar. Öyleyse bu topluluğa öbür ırklarla birlikte Türkler ve Moğollar da katılmıştır.,Bu nedenle, Türkler’in de aralarında bulunduğu halklar birliği olarak değerlendirmek en doğru yöntem sayılmalıdır.
Grousset’e göre, İskitler kesinlikle İran halklarındandır. Ancak, asıl sorun bundan sonra başlar. Dillerinden belge bulunmayan hakların başka özellikleri ile ulusları saptanmaya çalışılır. İskitler için de aynı durum söz konusudur. Ne ki, göçebe yaşam biçimi aynı çağlarda uzak alanlarda bile büyük ayrılıklar göstermez. Sözgelimi Avrupa’da gözüken İskitler’le, bozkırın öbür ucunda ya da Çin sınırında kaynaşan Hun aşiretleri arasında yaşam bakımından büyük ayrım bulunmaz. Göçebe yaşam koşulları, ister Karadeniz’in ve Hazar’ın kuzeyinde olsun, isterse Moğolistan’da olsun, birbirlerine benzemektedir. Tüm bu halklar keçeden yapılmış kubbeli çadırlarda yaşar. Kımız içer ve yoğurdu kurutarak kurut yapar. Dahası, Avrupa’daki İskitler’le Asya’daki Hunlar’ın görünüşleri aynıdır. Yunan tarihçileri İskitler’in görünüşlerini pek açık biçimde betimler. Ayrıca, İskit görüntüleri Yunan, İskit vazolarına yansımıştır. Aynı dönemde ise Çin tarihçileri Hunlar’ı anlatır. Çin sanatkarlar Hun yüzleri çizer. Sonuçta, İskitler’le Çinliler’in betimledikleri ya da çizdikleri Hunlar, Göktürkler, Moğollar birbirini andırır. Ayrıca, kültür durumu ve genel yaşam biçimi bakımından şaşılacak ölçüde birbirine benzerler. İki ayrı öbek arasında birçok tören ortaktır. Bu bir yerde benzer yaşam biçiminin İskitler’e ve Hunlar’a aynı çözüm yollarını sağlamasından kaynaklanmaktadır. Sözgelimi, Hun atlı okçusu gibi İskit atlı okçusu da pantolon, çizme ve hatta üzengi kullanmaktadır. Üzenginin bulunuşu, kuzeyin göçebelerine uzun süre yerleşik atlılara göre bir üstünlük sağlayacaktır. Oysa aynı dönemde, Akdenizli ve ilkel Çinli entari giymektedir. Ayrıca İskitler’deki ölü gömme törenleri, Türk ve Moğollar’da olduğu gibidir. İskitler’de ölüye şeref sağlama düşüncesi ile kollar alın ve burun boydan boya yarılır. Ölünün çevresine hizmetçilerin ve atların kurban edilip gömüldüğü olur.
İskit kralı öldüğü zaman, kare biçiminde bir mezar kazılır. Gövdesi mumyalanan ölü, bir arabaya konur. Törene katılanlar, saçlarını çepeçevre kazımışlardır. Kulak memelerini keserler, kollarını çizerler,burunlarını yırtarlar. Kral mezara konunca,karılarından birisi, bir haberci ve atları da boğulup mezara konur. Kullandığı kimi eşyayla birlikte gömülür.
Ölü gömme törenleri kazılarda ele geçen verilerle belgelenmiştir. Pazırık’ta mumyalı ölüler bulunmuştur. Bu vücutlar dövmeyle kaplıdır. Yine Pazırık’tan on at çıkarılır. Bunların kulakları farklı enlerle donanmıştır. Atların kuyruk ve yeleleri kesilmiştir. Bu ise, eski Türkler’de yas göstergesidir.
İskit kurban törenlerinde kurbanın ön ayakları iple bağlanır. Kurban adayan kişi kurbanın arkasında durur. Elinde tuttuğu ipi çekerek kurbanı yere yıkar. Hayvan yere düşünce, kurbanı sunduğu tanrıya dua eder. Kurbanın boynuna ip dolar. İpin arasında bir sopa sokar. Sopayı çevire çevire ipi sıkıştırıp kurbanı boğar. Sonra kurbanı yüzüp etini pişirirler.
Heredot’un bildirdiğine göre, İskitler’de yemin ve kardeşlik töreni de bulunur. Toprak bir kupanın içine şarap doldururlar. Yemin edecek olanlar bir kesiciyle derilerini çizip kabın içine kan damlatır. Kabın içine bir pala, birkaç ok ve bir balta daldırılır. Uzun bir duanın ardından yemin edilir. İleri gelenler kaptaki kan karıştırılmış şaraptan içerler.
Bu özellikleri göz önünde tutan Zeki Velidi Togan’a göre İskitler Türk’tür. Eski Şu Türkleri’ne dayanırlar. Skit sözü, Cengiz’in dayandığı boylardan, Sakait adı gibi, Saka adına –t çoğul ekinin gelmesiyle oluşur. İsa’dan önce 7-8.yüzyıllarda Doğu Avrupa, Orta Asya ve Çin sınırları arasında yaşamışlardır. M.Ö. 750 ile 700 yılları arasında Ural Irmağı’nı geçerek Güney Rusya’ya gelmişlerdir. Oradan Kimerler’i kovmuşlardır. Dev alanlara yayılan ve tek bir devletçe yönetilen siyasal yaşamın merkezi Orta Asya’dır. Biz bunu ancak İran ve Türk destanlarından öğrenebiliriz.
Türk destanlarında Tunga Alp Er, İran destanlarında Afrasiyab adı ile tanınan kahraman,bu büyük İskit Devleti’nin yükseliş çağını yaşatan büyük kahramandır. Yaşamı söylenceye dönüşmüş Tunga Alp, Türk hakan soyunun büyük atasıdır. Onun yaşamı çevresinde yakınları, oğulları ve soyu anlatılır. Ne ki, destanın tümü günümüze kalmamıştır. Kaşgarlı Mahmut, Divan’da Alp Er Tunga ağıtından kesitler sunar. Kutadgu Bilig’de onun üzerine bilgiler verilir. Tüm bu veriler, destanın 11.yüzyılda Türk halkları arasında çok yaygın olduğunu gösterir. Ama Alp Er Tunga’nın ilginç izleri, İran destanı Şehname’dedir. Şehname’de İran-Turan savaşı geniş yer tutar. En büyük Turan kahramanı önce prens, sonra han olan Afrasiyab’tır. Aynı savaşlarda İtan utkusunu sırasıyla önce Kabil Şahı Zal,ardındanZaloğlu Rüstem, sonra da İrah Şah Keyhüsrev kazanır. Destanın kısa özeti şöyledir:
‘Turan Beyi Afrasiyab, babasının öğüdüyle İran üzerine yürüdü. İki ordu Dihistan’da karşılaştı. Afrasiyab’ın boyu selvi, kolları arslan gibiydi. Fil kadar güçlüydü. Afrasiyab İranlılar’ı yendi. İran Şahi, Afrasiyab’ın eline tutsak düştü. İran’ın ilk öcünü, o zamanlar İran’a bağlı Kabil Şahı Zal aldı. Afrasiyab elindeki İran padişahını kurtaramadı.Şah öldürüldü.
Afrasiyab, İran’ı almak için yeni bir savaş açtı. Artık Zal yaşlanmıştı. Afrasiyab’a karşı kendi yerine oğlu Rüstem’i yolladı. Rüstem, İran ülkesinin yetiştirdiği en büyük kahramandı. Bitmez tükenmez savaşlar oldu. Teke tek vuruşmalar oldu. Ordular karşılaştı. Bu savaşları çok kez Rüstem, arada bir de Afrasiyab kazandı. Kahraman Rüstem orduları Turan’a girdi. Çin’e kadar ilerledi. Turanlıları nerede bulsa öldürdü. Buna karşın Afrasiyab da boş durmuyordu. Arada bir İran içlerine dalıyor, ekinleri yakıyor, kıtlığa neden oluyordu. Bir ara İran Şahı Keykavus, oğlu Siyavuş’la Rüstemi darılttı. Siyavuş, Afrasiyab’a sığındı. Türk kahramanlardan Piran’ın kızıyla evlendi. Bundan Keyhüsrev adlı oğlu dünyaya geldi.
Afrasiyab Turan’da hüküm sürerken, Keyhüsrev büyüdü. İranlılarca kaçırılıp İran’a padişah yapıldı. Keyhüsrev, Zaloğlu Rüstem ile işbirliği yapıp Turan ordularını yendi. Tüm İran’ın büyük sultanı oldu. Afrasiyab’la pek çok kez savaştı. Savaşların çoğunda Afrasiyab’ı bozguna uğrattı. Sonunda Afrasiyab, ordusuz yapayalnız kaldı. Kayalık bir dağda bir mağaraya sığındı. Uzun süre insanlardan uzak yaşadı. Ama İranlılar izini buldu. Bir suya atlayıp kaçmak istedi. Ancak Keyhüsrev’in adamları yakalayıp öldürdü.’
İran yorumuna dayanan bu anlatım, kuşkusuz Türk destanı Alp Er Tunga’yı doğru yansıtmaz; İran destanındaki izleri üzerine bir bilgi verebilir.
Sonuçta, İskitler Doğu Avrupa’da egemenliklerine aldıkları yerleşik halkların arasında eriyip yitmişlerdir.
Heredot, İskitler’in inanç ve yaşamları üzerine kimi bilgiler verir. Heredot’a göre İskitler arasında bol sayıda kahin bulunur. Mesleklerini uygulamak için çok sayıda söğüt çubuğu kullanırlar. Ortaya kalın çubuk demetleri getirirler. Bunları yere koyup çözerler. Sonra çubukları birbirlerinin yanına koyarken kehanetlerini yaparlar.Aralarında konuşurken çubukları toplarlar. Onları yeniden arka arkaya yere koyarlar. Bu bağ çubuk taşıyan bir erkeği betimleyen Oxus hazinesi içindeki temsil, Heredot Tarihi’nde anlatılanlara uyar.
Sus yöresinde İskitler’den kaldığı sanılan kimi kalıntılar ele geçmiştir. Çivi yazısı ile yazılmış bukalıntılarda geçen sözcüklerle Türkçe arasında birtakım koşutluklar bulunduğu varsayılır. Söz konusu sözcükleri ve Türkçe karşılıklarını –eleştirel gözle bakılması dileğiyle- verelim.”
anire- ‘onamak’
arta ‘oturmak’
ata ‘ata’
atıva ‘ortasında’
atza ‘uzak’
çagrı ‘oğul’
‘çatanika ‘uzun, uzatmak, çat’
daldu ‘doldurmak’
dalduka ‘doldurulmuş’
davla ‘dolu
dalva açtı ‘dolduruldu’
gami ‘gemi’
du ‘tutmak
gik ‘gök < ET kök
gikka ‘gök’
ı ‘ırmak’
irçigi ‘artık, artmak’
ivika ‘ayaklanmak’
kappika ‘kapamak’
karata ‘kart, yaşlı’
katzavana ‘kazımak’
kutis ‘getirmek’
kutta ‘katmak’
piri ‘varmak’ < ET barmak
taka ‘tuğ’
tan ‘tanrı’
tari ‘talamak’
tarna ‘tanışmak’
tarra ‘doğru’ <ET* töre
taufa ‘dayamak’
tırı ‘demek’
ufarri ‘obiri’
ut ‘itmek’
val ‘yol’
vara ‘dedi,dedim’
vit ‘gitmek’
vurun ‘yer’ < ET orun
*ET: Eski Türkçe
(Türkler’in Dili Fuat Bozkurt, Kap Yayınları, 4.basım, S.8-12)
Korax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
açısıyla, antropolojik, bakış

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kurtulus Savasi Kahramanlari kimlerdir Yaso Asker ve Siyasetçiler 1 05-02-2010 15:08
Dünyanın Asırlardır Aradığı Kayıplar nelerdir kimlerdir Yaso Kayıp Uygarlıklar 0 02-01-2009 12:37
Ünlü Türk Haritacılar kimlerdir Yaso Coğrafya 0 12-27-2008 18:24
Gerçek Yasanmıs ASK Hikayem...Acısıyla Olmayan Tatlılıgıyla... уυѕυƒ Yaşanmış Gerçek Aşk Hikayeleri 0 12-20-2008 14:21
Şehit eşe son bakış Haberci Yurttan Haberler 0 08-20-2008 03:56


Şu Anki Saat: 12:55


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628