Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Eğitim - Üniversiteler - Sınavlar > Ödevler > TaRiH

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 08-19-2009, 13:45   #1
Operator
 
Yaso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 32.914
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Tecrübe Puanı: 1000
Yaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond reputeYaso has a reputation beyond repute
Standart Alpaslan Kasabası'nın genel tarihi

Alpaslan Kasabası'nın genel tarihi

Kasaba, ismini 1200 tarihinde yöreye gelerek yerleşen Selçuklu Türkleri'nden Şeyh Seyyid Nureddin Alpaslan'dan almıştır. Bu yöreye Seyyid Nurettin Alpaslan’dan önce M.Ö. 2000 yıllarında ve daha önceki yıllarda Romalılar yerleşmiş ve M.S. 1200 yıllarına kadar da Bizanslılar yöreye hakim olmuştur. Bunlar, bulunan arkeolojik eserlerin incelenmesi sonucu anlaşılmıştır. Yörede Bizanslılar'ın yaşadığını gösteren kilise duvarları, bunun en iyi kanıtıdır. Romalılar'ın yaşadığını da bulunan paralardan ve mezarlardan çıkan gözyaşı şişelerinden anlıyoruz. M.S. 1200 yıllarında yöreye Selçuklu Oğuz Türk Boyları'ndan Çavundur’a bağlı sonraları tarihte Taceddinoğulları Beyliği'ni kuran ve Şeyh Seyyid Nureddin Alpaslan'ın torunu Taceddin Doğan Şah yerleşmiştir.
Alpaslan'ın ya da başka bir isimle "Zuday"ın etrafında pek çok yerleşim yeri bulunmaktadır. Bunların yerleşim yeri olduğunu kazılarda çıkan eserlerle ispatlamak mümkündür. İnsanların 10 ila 15 hanelik, mezra büyüklüğündeki bu yerleşim yerlerinde yaşadıkları anlaşılmaktadır. Bu yerleşim yerlerindeki insanların, Zuday’a ya bir zelzele sonucu yerleştikleri ya da birilerinin baskınından kaçarak toplandıkları tahmin edilmektedir. Çıkan eserlerin, 2000 yıl öncesine ait Roma eserleri ve daha öncesine ait eserler olduğu, Amasya Müzesi arkeoloji uzmanlarınca tescil edilmiştir.
Zuday'ın kuzeydoğusunda, şehitlerin kumandanı Şeyh Seyyid Nureddin Alpaslan'ın türbesi bulunmaktadır. Batısında ise Beşkardeşler Mevkisi bulunmaktadır. Beşkardeşler'in hikâyesi de şöyledir:
Çok eskiden köyde tek Allah'a inanan iyi niyetli beş kardeş varmış. Kafirler köyü basmışlar, bu beş kardeş köyden kaçmışlar. Kaçtıklarını anlayınca kafirler bunların peşine düşmüşler. Köyden 500 metre uzaklaşınca arkalarına bakmışlar ki kafirler yetişmek üzere yanaşmışlar. Beş kardeş dua etmiş “Ey Allah’ım! Bizleri bu kafirlerin eline esir düşürmektense taş yap, kaya yap!” diye. Duaları kabul olup taş oluvermişler. Hakikaten yörede bu taşlara benzer taş yokken, büyük, yaklaşık birer ton ağırlığında, insan boyundan biraz daha uzunca beş adet taş yatmaktadır. O mevkiye Beşkardeşler adı verilmiştir.
Kurtuluş Savaşı sırasında, Zuday'ın dört bir yanı bu gibi şehitlerle çevrilmiştir. O kara günlerde çevre köylerdeki insanlar Rum çetelerinin baskısından korktukları için Zuday’a toplanmışlar, bir seneden fazla burada kalmışlardır.
Zuday halkının 12 kabileden türediği söylenmişse de bu kabilelerin hangileri olduğunu tespit etmek şimdilik mümkün görülmüyor. Aradan 700 yıl geçmiş olup hangi soyların günümüze gelip gelmediği bilinmiyor. Halkın 1200 yıllarında Şeyh Seyyid Nureddin Alpaslan'ın önderliğinde İslamiyet'i kabul ettiği, akla en uygun olanıdır.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Alpaslan

Alpaslan Belediye Müzesi bahçesinde Kurtuluş Savaşı'na katılan kişilerin isimleri sergilenmektedir
1914 yılında seferberlik (Umum Harp) ilan edilince bir günde 300 askerin uğurlandığını bilenler o zamanki manzarayı acıklı acıklı anlatırlar. Bir evden 3 - 4 kardeşin, baba ile oğulun birlikte asker olduğunu bilenler hayattadır. Bir kışlada baba ile oğul askerlik yapıp birbirlerini göremedikleri söylentisi hala halkın dilindedir. 1914 yılında bir günde yolcu edilen 300 askerden 1918'de ancak 20’si geri dönebilmiştir. Köyde çalışacak olanlar askere gittiğinden ekim dikim işi de yapılamamıştır. O zaman da kıtlık baş göstermiş ve en ağır şekliyle yaşanmıştır. Bu ağır geçim ve yerleşim şartları karşısında Zuday’dan başka yerlere ne göç eden olmuş ne de başka taraftan göç gelip yerleşmiştir. Rus işgalinden dolayı doğudan, Rum çetelerinin zulmünden dolayı batıdan göç edenler olmuştur. Ama Ruslar çekilince ve Rum zulmü ortadan kalkınca göç edenler yerlerine dönmüşlerdir.
O günleri yaşayanların anlattıklarına göre Rum çetelerinin, “Kaç defa Zuday'a baskın için hazırlık yapıp yola çıksak da, her seferinde Zuday'a yaklaşınca bir engelle karşılaşıp baskınımızı tatbik edemedik” dedikleri anlatılmaktadır. Bunların baskın planlarını Zuday’ın çevresinde bulunan Erenler ve Evliyalar’ın engellediği inancını o zamanki insanlar hayretle anlatırlar.
1922'de Kurtuluş Savaşı bitince cepheden gelenler büyük bir hızla çalışmaya başlamışlar ama savaşın açtığı yaraları ancak sarabilmişlerdir. Yerleşim yerinin darlığı yüzünden yeni evler yapılamamıştır. Savaştan sonra darlık, yokluk, sefalet içinde Zuday halkı yıllarını geçirirken 1943 yılında gerçekleşen depremle tekrar büyük bir hasara uğramıştır.

1939 - 1942 - 1943 Depremleri ve bugünkü Alpaslan'ın İnşası

1939'da meydana gelen Erzincan depremi Alpaslan'a hasar verdi. 1942 yılında ise Niksar - Erbaa depremi büyük hasar oluşturdu. O günkü Erbaa kaymakamı Ziya Kasnakoğlu yeni bir yerleşim projesi getirdi. Bütçesi müsait olanlar bu projeye göre evlerini yaptılar. Bütçesi müsait olmayanlar ise çadır ve barakalarda yaşamlarını sürdürürken, Alpaslan'ın miladına yol açacak 1943 yılı Ladik - Zuday depremi meydana geldi. Bu deprem 26 - 27 Kasım 1943 gecesi saat 02:30'da gerçekleşti. Kaçıp kurtulanlar o geceki acı manzarayı hatıralarında hep taze tutarak anlatırlar. Yeni yapılan 50 kadar ev yıkılmadı. 250 ev de ya yıkıldı ya da içinde yaşanmayacak duruma geldi. 74 kişi bu depremde hayatını kaybetti. Deprem sabaha kadar aralıklarla sürdü. Evlerin alt katları ahır olduğu için hayvan zaiyatı çok oldu. O zamanki tesbitlere göre 450 - 500 hayvan telef oldu. Halk için hayvanların ölümü de büyük bir acıydı. Çünkü geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdı. Tarım hayvanlarla yapılıyordu.
İşte bu dönemlerde bugünkü Alpaslan’ın da temelleri atıldı. O günkü Zuday’ın bulunduğu mevki şimdiki Alpaslan’ın kuzeyindeki sarp ve dik yamaçlardı ve yeni yerleşim alanları açmaya müsait değildi. Erbaa kaymakamı Ziya Kasnakoğlu'nun getirdiği imar planına göre Zuday’ın güneyindeki imara elverişli arazi nüfusa göre halka arsa olarak tahsis edildi. Yeri ve parası olan halkın büyük çoğunluğu ev ve barakalar yaptı. Parası olmayanlara devlet 100’er lira ile birlikte cam, çivi ve ormandan kereste verdi. Bugünkü Alpaslan Kasabası’nın temelleri atılmış oldu. Halkın acil ihtiyacı olan içme suyunu karşılamak için eski köyün çeşmeleri köylünün yardımıyla yapılan bir depoda toplanarak köy içinde kurulan yedi çeşmeyle su ihtiyacı karşılandı. Belediye kuruluncaya kadar halk bu çeşmeleri kullandı.

Şeyh Seyyid Nureddin Alpaslan

Aslen Kemaliye'lidir. Rufai büyüklerindendir. Ebu Bekir oğlu, Mehmet oğlu, Sarı oğlu Nureddin Alpaslan’dır. “Büyük Nehir” olarak anılan Yeşilırmak’ın kuzeyinde bulunan Alpaslan (Zuday) Kasabası’nda mefdun bulunan Seyyid Nurettin Alpaslan Er-Rufâi hazretleri zamanın efendiler efendisi, saygın ve ulu zâtlarından ve Alpaslan’ın kurucusudur. Seyyid Nurettin Alpaslan Er-Rufâi hazretlerine ait olan bazı eşyaları ile kabir sandukası ve dergâh kapısı muhafaza edilerek öteki tarihi eserlerle birlikte müzemizde sergilenmektedir. Müzemizdeki dergah kapısı ve kabir sandukası nar ağacından yapılmış ve Kur’an-ı Kerim’den ayetlerle oyma yapılarak süslenmiştir. Sandukanın iki uzun kenarında Bakara Suresi'nin 277. ayetleri yazılıdır.
Dergah kapısının hikâyesi ise şöyledir:
Dergaha yapılacak kanatlı kapı, işin daha çabuk bitmesi için birbirini tanımayan iki ayrı ustaya ısmarlanır. Kapının bir kanadını bir usta diğer kanadını ise diğer usta yapar. Kapı kanatları dergaha takılmak üzere getirildiğinde sanki tek bir ustanın eliyle yapılmış gibi, takıldığı yerlere birbirine tam uymuştur.
Kapı kanatlarının birinde ‘Besmele ve Kelime-i Tevhid’, diğer kapı kanadında ise ‘Ebu Bekir Hemrî Hasmane Ali Radiyallâhu Teâlûanhû ve Mâşallah’ yazmaktadır.
Kabir sandukasını yapan ustaların sandukayı ortaklaşa yaptıkları tahmin ediliyor. Miladi 1257 tarihinde Seyyid Nureddin Alpaslan tarafından Alpaslan Kasabası'nda bir vakıf kurulmuştur. Vakıf arazilerinden elde edilen gelirle han ve hamam yapılarak gelen geçen tüm insanların konaklaması ve sıcak yemek yemesi sağlanmıştır. Artan vakıf geliri ise gelecek senenin bütçesine aktarılarak vakfın devamlılığı sağlanmıştır. Günümüze han ve hamamdan sadece toprak altından kalan ve gün ışığına çıkarılmayı bekleyen kalıntıları kalmıştır.
__________________Tüm bölümlerimize yetkili alımları başlamıştır başvurmak için aşağıdaki linke tıklayınız


Yaso isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
alpaslan, alpaslan_kasabasi, alpaslan_kasabasi'nin_genel_tarihi, alpaslan_kasabasi'nin_resimleri, genel, kasabasinin, tarihi

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Genel türk tarihi indir ödev tez Korax TaRiH 0 04-07-2009 13:56
Bilimlerin Tarihi Gelişimi..(Geometri Tarihi..) _ѕєηєм_ MaTematik 0 11-27-2008 13:11
Alpaslan Dikmeni kaybettik. Yaso Galatasaray 0 09-28-2008 16:54
Tarih ,genel özellikleri Ve Tarihi çağlar Korax TaRiH 0 02-23-2008 23:07


Şu Anki Saat: 01:22


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628