Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > > > >

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12-09-2009, 15:22   #1
miko
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 489
Tecrübe Puanı: 388
miko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud of
Standart Pamukkale denizli

Denizli'ye 18 km uzaklıkta bulunan Pamukkale, travertenler ve bu travertenler çıkan su ile ziyaretçilerini büyülüyor.
Ne yazıkki yıllar geçtikçe bu travertenleri bir kısmı kurumakta, gelen ziyaretçilerin dikkatsiz ve özensiz davranışları neticesinde güzelliğini yavaş yavaş kaybetmektedir.
15 sene önce gördüğüm Pamukkale ile şu andaki Pamukkale'nin arasında dağlar kadar fark var.
Travertenler çıkan suyun şifalı olduğu bilinmektedir.
Pamukkale tarihi
Bir dünya harikası olan Kapadokya, doğanın yeryüzüne çizdiği nefis bir tablodur. Nevşehir-Niğde-Kayseri üçgeni içindeki bölgede, yanardağlardan çıkan lavların oluşturduğu tüf kayalar milyonlarca yıl rüzgârın etkisiyle şiirimsi doğa harikasını meydana getirmiştir. Bugün bunlar İhlara, Göreme, Zelve, Uçhisar ve Soğanlı Vadisi'nde Peri bacaları şeklinde ilginç görünüşlere sahiptir. Bölge Eski Tunç, Hitit, Frig, Lydia devirlerini yaşamış, bundan sonra Perslerin eline geçmiştir. Pers döneminde "Katpatuka" denilen bölge İskender döneminde Kapadokya adını almış, M.Ö. 17'de Romalılar, Kapadokya'yı Roma'nın bir eyaleti haline getirmişlerdir.

M.S. I. yüzyılda havari Paulus bölgede Hristiyanlardan söz eder. M.S. II. yüzyılda ise Kayseri'de Hristiyanlığı kabul etmiş topluluklar olduğu bilinir. M.S. IV. yüzyılda bölgede Basileios, Nazianzoslu Gregorios ve Nyssalı Gregorios gibi ünlü din adamları yetişmiş, vaazları ve yazılarıyla etkili olmuşlardır. Bizans Dönemi'nde VI. yüzyılda bölge Sasaniler'in akınlarına maruz kalmış, 605 yılında da Sasaniler buraya hakim olmuş, VII. yüzyıl ve bundan sonraki dönemlerde Bizanslılarla Araplar arasında savaş sürüp gitmiştir. İşte bu sırada buradaki Hristiyanlar Arap akınlarından korunmak için yumuşak kayaları oyarak yeraltı şehirlerini yaratmışlar ve orada saklanmışlardır. VI. Leon (886 - 912) bölgede istikrarı sağlamış, barış içinde müreffeh bir dönem yaşanmıştır. 1071 yılında Selçukluların Bizanslıları yenmesiyle Anadolu'ya akın eden Türkler Konya'yı başkent yaparak Anadolu Selçuklu Devleti'ni kurmuşlardır. Buradaki insanları dinî inançlarında serbest bırakarak, bölgede huzuru sağlamışlardır. Bunun güzel bir örneği Ihlara'da, Kırkdamaltı Kilisesi'nde Selçuklu Sultanı II. Mesud'un resmedilmesidir. XIV. yüzyıldan itibaren manastır topluluklarının çözüldüğü, sayı ve statülerinin azaldığı görülmektedir. XVIII. yüzyıl başlarında Paul Lucas seyahatnamesinde bölgeyi tanıtan ilk seyyahtır. Bundan sonra bölgeye gelen seyyahlar Kapadokya'nın dünyaca tanınmasını sağlamışlar, nihayet 1907-1912 yıllan arasında Fransız Rahip Guillaume de Jerphanion bölgeyi ayrıntılı bir biçimde inceleyerek kiliseleri tek tek çizimleriyle yayınlamıştır.

Ürgüp'ten 7 km. uzaklıkta, eski adı Korama olan Göreme Açık Hava Müzesi'nin sınırları içinde 15 kadar kilise, 7 yemekhane, mezar odaları, kiler ve mahzenler bulunmaktadır. Müzenin girişinde hemen karşımıza gelen yüksek kayalar Kızlar Manastırı olarak isimlendirilir. Dışarıdan bir merdivenle çıkılan manastır dört serbest destekli Yunan haçı plânlıdır. XI. yüzyılın birinci yarısına ait olup, üzerinde iki şapel daha vardır. Mutfağı, yemekhanesi ile Kızlar Manastırı altı katlı ilginç bit yapıdır. Gezi yolunun karşısında, sağda St. Basil şapeli bulunur. Burası, çocuk İsa ve Meryem, solda Aziz Demetrios ve Aziz Georgios ile sağda Aziz Theodoros'un resimleriyle süslenmiştir.

Bundan sonra gelen dört serbest destekli, kapalı Yunan haçı plânlı Elmalı Kilise doğuda üç apsisle sonuçlanmıştır. XII. ve XIII. yüzyıla tarihlenmiş olup içinde İncil'deki konuları işleyen freskolar yanında, İbrahim'in misafirperverliğini ve fırında üç İbrani genci sahnesini gösteren iki Tevrat kaynaklı sahne de yer almıştır.

Elmalı Kilise'den sonra St. Barbara Kilisesi yer alır. İki serbest destekli, kapalı Yunan haçı planlı kilisede kırmızı renkli motifler, ana apsiste Pantokrator İsa, kuzey haç kolunda Aziz Georgios ve Theodoros, batı haç kolunda ise Azize Barbara'nın tasvirleri vardır. Kilise XI. yüzyılın birinci yarısına tarihlenmektedir.

Bundan sonra gelen Yılanlı Kilise enlemesine dikdörtgen planlı ve beşik tonozlu olup, XI. yüzyıla tarihlenmektedir. Girişi kuzeydendir, güneyinde mezarlar bulunur. Uzun doğu duvarında yer alan apsiste Deisis sahnesi yer alır. Tonozun doğusunda Aziz Onesimos, Georgios, Theodoros ve Konstantin ile Helena haçı tutar şekilde gösterilmiştir. Bunun batısında Aziz Onuphorios, Thomas ve Basileios tasvirleri güneyde, tonoz alınlığında İsa ile birlikte yaptıranın figürü bulunmaktadır. Müzenin güneyinden batısına doğru yükselen kaya kütlesinde bir grup manastır, 8 kilise, 7 yemekhane, mezar hücreleri, kiler ve şaraphane bulunur. Burada yer alan ve küçük bir merdivenle çıkılan Karanlık Kilise dikdörtgen plânlı ve beşik tonozlu narteksli, kapalı Yunan haçı tipinde ve üç apsise sahiptir. Kilise ve nartekste İncil'den alınmış konular ve Tevrat kaynaklı tasvirler vardır. Freskolar XI. yüzyıl ortalarına veya XII. yüzyıla tarihlenmektedir.

Bundan sonra vadinin en kuzeyindeki Çarıklı Kilise Manastırı iki katlı olup kilise iki serbest destekli ve kapalı Yunan haçı tipindedir. İçinde İsa'nın hayatını konu alan sahneler ve Tevrat'tan alınmış sahneler ile aziz ve bani tasfîrleri görülür. Freskolar XI. yüzyıl ortalarına veya XII. yüzyıl başına aittir. Göreme yolu üzerindeki Tokalı Kilise, Eski Kilise, Yeni Büyük Kilise, yan şapel ve altta bir kilise olmak üzere dört mekandan oluşmakladır. Eski Kilise bugün Yeni Kilise'nin giriş mekânı şeklindedir. Girişte çok geniş olarak İsa'nın hayatını konu alan tasvirler vardır. X. yüzyıla tarihlenen bu sahneler tonoz yüzeyine ve duvarların üst bölümüne yerleştirilmiştir. Bundan sonraki dikdörtgen plânlı Yeni Kilise takviye kemerleri ile üç bölüme ayrılan bir beşik tonozla örtülüdür. Kilisede İsa'nın çocukluk, yetişkinlik ve hayalında çektiği acılara ait sahneler bulunmaktadır. Ayrıca Aziz
Basileios'un hayatına ait sahneler ve aziz tasvirleri ile bezelidir. Bu kilise de X. yy'ııı sonuna ve XI. yy'ın başlarına tarihlenmektedir. Kilisenin kuzeyindeki ek şapel beşik tonozla örtülmüş ve doğuda bir apsisle nihayctlenmiştir. Dördüncü mekânı oluşturan Alt Kilise üçlü bir arkadla üç nefe ayrılmıştır. Ek şapel ve Alt Kilise, Yeni Kilise'den sonraki döneme tarihlenmektedir.

Müze alanının 300 m. uzağında, Tokalı Kilisesi'nin arkasındaki sırtlar da gri mavi zemin üzerine siyah konturlu figürlere sahip Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Göreme Kasabası'na giderken solda bağlar içinde El Nazar Kilisesi yer alır. Yıldırım düşmesiyle yarısı yıkılan kilise X. yüzyılın birinci yarısına aittir. İçindeki müjde, ziyaret, doğum, vaftiz başkalaşım ve Anastasis gibi sahneler kronolojik bir sıra takip etmektedir.

1957'de bulunuşu nedeniyle Saklı Kilise adı verilen kilise Göreme Vadisi'nin sağ tarafındadır. XI. yüzyılın ikinci yarısına ait olup, İsa'nın hayatını konu alan geniş freskolarla süslüdür. Eskiden Avcılar, şimdiki adı Göreme olan kasabının içinde peri bacaları bulunmaktadır. Buradan Uzundere ve Avcılar Vadilerine gidilir. Avcılar Köyü'nün Uçhisar çıkışında freskleri iyi durumda olan Yusuf Koç Kilisesi yer alır. Durmuş Kadir, Bezirhane Kiliseleri ile ünlü olan Göreme'den Görkün ve Zemi Deresi'ndeki Peri bacaları görülür.

Nevşehir'den Göreme'ye gelirken 10 km. uzaklıktaki Ortahisar ve Uçhisar görkemli bir şekilde karşımıza çıkar. Uçhisar'dan Göreme Kasabası'na kadar uzanan 2,5 km.'lik asfalt yolun sağında kalan Uçhisar, Avcılar ve Uzundere vadileri ilginç görünümler meydana getirir. Kiliselerin olduğu Göreme Vadisi'nin arkasında Kılıçlar Vadisi ve Aktepe seyrine doyum olmayan yerlerdir. Avanos-Ürgüp arasındaki Devren veya Pembe Vadi denilen Peri bacaları vadisi de doğal görünümüyle günümüze gelebilmiştir.

Göreme'ye 2 km., Avanos'a 4 km. uzaklıkta XI. yüzyıl freskolarıyla süslü Çavuşin Kilisesi'ne merdivenle çıkılır. Üç apsisli kilisenin yıkılmış narteksinde başmelek Mikael ve Gabriel'in resimleri vardır. İçte kubbede en üstte göğe çıkış ve aziz madalyonları, onun altında İsa'nın yaşamından sahneler bulunur. Çavuşin'in önünden geçen sel yatağında Güllüdere ve Kızılçukur Vadilerinde 12 adet kilise vardır. Nevşehir - Avanos yolunda, Avanos'a 3 km. kadar uzaklıkta bir yol Avanos - Göreme yoluna bağlanır.

Çavuşin'den sonra Zelve yolu üzerinde, sağda Cinnes denilen alanda ilginç görüntüler vardır. Çavuşin'den Avanos'a giderken 1 km. sonra sağa sapan bir yol Akgedik denilen bir boğazdan geçer. Yolun sağında Aktepe'ye doğru yer alan yamaçlar görülmeye değer. Akgedik'ten geçilince henüz birbirinden ayrılmamış Peri bacaları olan Paşabağı veya Keşişler Vadisi denilen yolun hemen yanındaki yerde ilginç görünüşlü Peri bacaları bulunur. Burada üç başlı bir Peri bacasını keşiş Simon hücre olarak kullanmıştır. Aktepe isimli düz bir tepenin içine doğru sokulan Zelve VII - IX. yüzyıl Hristiyan yerleşiminin göze çarptığı bir yerdir. Burada resimsiz ve en büyüğü Üzümlü Kilise olan 15 kadar küçük kilise bulunmaktadır.

Avanos'un 15 km. uzağında ise yer altı şehri olan Özkonak, Mustafa Paşa'daki XIX. yüzyıldan kalma kilise, Ürgüp - Soğanlı yolundaki Cemil'de Gorgolu Vadisi'nde Peri bacaları ve iki kilise görülebilir. Taşkmpaşa'daki tarihî caminin minberi bugün Ankara Etnografya Müzesi'ndedir. Buradaki eski medreseden kalan taç kapı da görülür.

Ürgüp'e 30 km. uzaklıktaki Soğanlı Vadisi'nde de birçok kilise vardır. Bunlardan Karabaş, Yılanlı, Kubbeli ve Gök Kilise görülmeye değerdir. Yörenin bir başka vadisi de Aksaray - Nevşehir ana yolundan ayrılan bir yolla gidilen Ihlara Vadisidir. Ihlara'da 9, Belisırma'da 12 kilise ve 4 şapel, Selime'de 7, Yaprakhisar'da 4 olmak üzere Selime ve İhlara arasındaki 14 km.'lik vadide toplam 36 kilise bulunmaktadır. Bunlardan Ağaçaltı Kilisesi, Sümbülü Kilise, Kokar Kilise ve Yılanlı Kilise önemli kiliseler olup bugün gezilebilir.

Pamukkale resimleri

Konu miko tarafından (12-09-2009 Saat 15:24 ) değiştirilmiştir. Sebep: mal zeyneewret4r7gv1+6452r
miko isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Sizin Konu Yanıtlama Yetkiniz var
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pamukkale Yaso Otobüs Firmaları 0 07-18-2008 19:46
Pamukkale Yaso Tatil Yerleri 0 07-11-2008 21:19
Pamukkale Korax Otobüs Firmaları 0 03-11-2008 18:30


Şu Anki Saat: 03:03


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.36 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows