Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Genel Kategori > Ekonomi ve iş Dünyası > Turizm, Gezi ve Seyahat > Tatil Yerleri

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Pamukkale denizli

Tatil Yerleri


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 12-09-2009, 15:22   #1
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 489
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 331
miko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud ofmiko has much to be proud of
Standart Pamukkale denizli

Denizli'ye 18 km uzaklıkta bulunan Pamukkale, travertenler ve bu travertenler çıkan su ile ziyaretçilerini büyülüyor.
Ne yazıkki yıllar geçtikçe bu travertenleri bir kısmı kurumakta, gelen ziyaretçilerin dikkatsiz ve özensiz davranışları neticesinde güzelliğini yavaş yavaş kaybetmektedir.
15 sene önce gördüğüm Pamukkale ile şu andaki Pamukkale'nin arasında dağlar kadar fark var.
Travertenler çıkan suyun şifalı olduğu bilinmektedir.
Pamukkale tarihi
Bir dünya harikası olan Kapadokya, doğanın yeryüzüne çizdiği nefis bir tablodur. Nevşehir-Niğde-Kayseri üçgeni içindeki bölgede, yanardağlardan çıkan lavların oluşturduğu tüf kayalar milyonlarca yıl rüzgârın etkisiyle şiirimsi doğa harikasını meydana getirmiştir. Bugün bunlar İhlara, Göreme, Zelve, Uçhisar ve Soğanlı Vadisi'nde Peri bacaları şeklinde ilginç görünüşlere sahiptir. Bölge Eski Tunç, Hitit, Frig, Lydia devirlerini yaşamış, bundan sonra Perslerin eline geçmiştir. Pers döneminde "Katpatuka" denilen bölge İskender döneminde Kapadokya adını almış, M.Ö. 17'de Romalılar, Kapadokya'yı Roma'nın bir eyaleti haline getirmişlerdir.

M.S. I. yüzyılda havari Paulus bölgede Hristiyanlardan söz eder. M.S. II. yüzyılda ise Kayseri'de Hristiyanlığı kabul etmiş topluluklar olduğu bilinir. M.S. IV. yüzyılda bölgede Basileios, Nazianzoslu Gregorios ve Nyssalı Gregorios gibi ünlü din adamları yetişmiş, vaazları ve yazılarıyla etkili olmuşlardır. Bizans Dönemi'nde VI. yüzyılda bölge Sasaniler'in akınlarına maruz kalmış, 605 yılında da Sasaniler buraya hakim olmuş, VII. yüzyıl ve bundan sonraki dönemlerde Bizanslılarla Araplar arasında savaş sürüp gitmiştir. İşte bu sırada buradaki Hristiyanlar Arap akınlarından korunmak için yumuşak kayaları oyarak yeraltı şehirlerini yaratmışlar ve orada saklanmışlardır. VI. Leon (886 - 912) bölgede istikrarı sağlamış, barış içinde müreffeh bir dönem yaşanmıştır. 1071 yılında Selçukluların Bizanslıları yenmesiyle Anadolu'ya akın eden Türkler Konya'yı başkent yaparak Anadolu Selçuklu Devleti'ni kurmuşlardır. Buradaki insanları dinî inançlarında serbest bırakarak, bölgede huzuru sağlamışlardır. Bunun güzel bir örneği Ihlara'da, Kırkdamaltı Kilisesi'nde Selçuklu Sultanı II. Mesud'un resmedilmesidir. XIV. yüzyıldan itibaren manastır topluluklarının çözüldüğü, sayı ve statülerinin azaldığı görülmektedir. XVIII. yüzyıl başlarında Paul Lucas seyahatnamesinde bölgeyi tanıtan ilk seyyahtır. Bundan sonra bölgeye gelen seyyahlar Kapadokya'nın dünyaca tanınmasını sağlamışlar, nihayet 1907-1912 yıllan arasında Fransız Rahip Guillaume de Jerphanion bölgeyi ayrıntılı bir biçimde inceleyerek kiliseleri tek tek çizimleriyle yayınlamıştır.

Ürgüp'ten 7 km. uzaklıkta, eski adı Korama olan Göreme Açık Hava Müzesi'nin sınırları içinde 15 kadar kilise, 7 yemekhane, mezar odaları, kiler ve mahzenler bulunmaktadır. Müzenin girişinde hemen karşımıza gelen yüksek kayalar Kızlar Manastırı olarak isimlendirilir. Dışarıdan bir merdivenle çıkılan manastır dört serbest destekli Yunan haçı plânlıdır. XI. yüzyılın birinci yarısına ait olup, üzerinde iki şapel daha vardır. Mutfağı, yemekhanesi ile Kızlar Manastırı altı katlı ilginç bit yapıdır. Gezi yolunun karşısında, sağda St. Basil şapeli bulunur. Burası, çocuk İsa ve Meryem, solda Aziz Demetrios ve Aziz Georgios ile sağda Aziz Theodoros'un resimleriyle süslenmiştir.

Bundan sonra gelen dört serbest destekli, kapalı Yunan haçı plânlı Elmalı Kilise doğuda üç apsisle sonuçlanmıştır. XII. ve XIII. yüzyıla tarihlenmiş olup içinde İncil'deki konuları işleyen freskolar yanında, İbrahim'in misafirperverliğini ve fırında üç İbrani genci sahnesini gösteren iki Tevrat kaynaklı sahne de yer almıştır.

Elmalı Kilise'den sonra St. Barbara Kilisesi yer alır. İki serbest destekli, kapalı Yunan haçı planlı kilisede kırmızı renkli motifler, ana apsiste Pantokrator İsa, kuzey haç kolunda Aziz Georgios ve Theodoros, batı haç kolunda ise Azize Barbara'nın tasvirleri vardır. Kilise XI. yüzyılın birinci yarısına tarihlenmektedir.

Bundan sonra gelen Yılanlı Kilise enlemesine dikdörtgen planlı ve beşik tonozlu olup, XI. yüzyıla tarihlenmektedir. Girişi kuzeydendir, güneyinde mezarlar bulunur. Uzun doğu duvarında yer alan apsiste Deisis sahnesi yer alır. Tonozun doğusunda Aziz Onesimos, Georgios, Theodoros ve Konstantin ile Helena haçı tutar şekilde gösterilmiştir. Bunun batısında Aziz Onuphorios, Thomas ve Basileios tasvirleri güneyde, tonoz alınlığında İsa ile birlikte yaptıranın figürü bulunmaktadır. Müzenin güneyinden batısına doğru yükselen kaya kütlesinde bir grup manastır, 8 kilise, 7 yemekhane, mezar hücreleri, kiler ve şaraphane bulunur. Burada yer alan ve küçük bir merdivenle çıkılan Karanlık Kilise dikdörtgen plânlı ve beşik tonozlu narteksli, kapalı Yunan haçı tipinde ve üç apsise sahiptir. Kilise ve nartekste İncil'den alınmış konular ve Tevrat kaynaklı tasvirler vardır. Freskolar XI. yüzyıl ortalarına veya XII. yüzyıla tarihlenmektedir.

Bundan sonra vadinin en kuzeyindeki Çarıklı Kilise Manastırı iki katlı olup kilise iki serbest destekli ve kapalı Yunan haçı tipindedir. İçinde İsa'nın hayatını konu alan sahneler ve Tevrat'tan alınmış sahneler ile aziz ve bani tasfîrleri görülür. Freskolar XI. yüzyıl ortalarına veya XII. yüzyıl başına aittir. Göreme yolu üzerindeki Tokalı Kilise, Eski Kilise, Yeni Büyük Kilise, yan şapel ve altta bir kilise olmak üzere dört mekandan oluşmakladır. Eski Kilise bugün Yeni Kilise'nin giriş mekânı şeklindedir. Girişte çok geniş olarak İsa'nın hayatını konu alan tasvirler vardır. X. yüzyıla tarihlenen bu sahneler tonoz yüzeyine ve duvarların üst bölümüne yerleştirilmiştir. Bundan sonraki dikdörtgen plânlı Yeni Kilise takviye kemerleri ile üç bölüme ayrılan bir beşik tonozla örtülüdür. Kilisede İsa'nın çocukluk, yetişkinlik ve hayalında çektiği acılara ait sahneler bulunmaktadır. Ayrıca Aziz
Basileios'un hayatına ait sahneler ve aziz tasvirleri ile bezelidir. Bu kilise de X. yy'ııı sonuna ve XI. yy'ın başlarına tarihlenmektedir. Kilisenin kuzeyindeki ek şapel beşik tonozla örtülmüş ve doğuda bir apsisle nihayctlenmiştir. Dördüncü mekânı oluşturan Alt Kilise üçlü bir arkadla üç nefe ayrılmıştır. Ek şapel ve Alt Kilise, Yeni Kilise'den sonraki döneme tarihlenmektedir.

Müze alanının 300 m. uzağında, Tokalı Kilisesi'nin arkasındaki sırtlar da gri mavi zemin üzerine siyah konturlu figürlere sahip Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Göreme Kasabası'na giderken solda bağlar içinde El Nazar Kilisesi yer alır. Yıldırım düşmesiyle yarısı yıkılan kilise X. yüzyılın birinci yarısına aittir. İçindeki müjde, ziyaret, doğum, vaftiz başkalaşım ve Anastasis gibi sahneler kronolojik bir sıra takip etmektedir.

1957'de bulunuşu nedeniyle Saklı Kilise adı verilen kilise Göreme Vadisi'nin sağ tarafındadır. XI. yüzyılın ikinci yarısına ait olup, İsa'nın hayatını konu alan geniş freskolarla süslüdür. Eskiden Avcılar, şimdiki adı Göreme olan kasabının içinde peri bacaları bulunmaktadır. Buradan Uzundere ve Avcılar Vadilerine gidilir. Avcılar Köyü'nün Uçhisar çıkışında freskleri iyi durumda olan Yusuf Koç Kilisesi yer alır. Durmuş Kadir, Bezirhane Kiliseleri ile ünlü olan Göreme'den Görkün ve Zemi Deresi'ndeki Peri bacaları görülür.

Nevşehir'den Göreme'ye gelirken 10 km. uzaklıktaki Ortahisar ve Uçhisar görkemli bir şekilde karşımıza çıkar. Uçhisar'dan Göreme Kasabası'na kadar uzanan 2,5 km.'lik asfalt yolun sağında kalan Uçhisar, Avcılar ve Uzundere vadileri ilginç görünümler meydana getirir. Kiliselerin olduğu Göreme Vadisi'nin arkasında Kılıçlar Vadisi ve Aktepe seyrine doyum olmayan yerlerdir. Avanos-Ürgüp arasındaki Devren veya Pembe Vadi denilen Peri bacaları vadisi de doğal görünümüyle günümüze gelebilmiştir.

Göreme'ye 2 km., Avanos'a 4 km. uzaklıkta XI. yüzyıl freskolarıyla süslü Çavuşin Kilisesi'ne merdivenle çıkılır. Üç apsisli kilisenin yıkılmış narteksinde başmelek Mikael ve Gabriel'in resimleri vardır. İçte kubbede en üstte göğe çıkış ve aziz madalyonları, onun altında İsa'nın yaşamından sahneler bulunur. Çavuşin'in önünden geçen sel yatağında Güllüdere ve Kızılçukur Vadilerinde 12 adet kilise vardır. Nevşehir - Avanos yolunda, Avanos'a 3 km. kadar uzaklıkta bir yol Avanos - Göreme yoluna bağlanır.

Çavuşin'den sonra Zelve yolu üzerinde, sağda Cinnes denilen alanda ilginç görüntüler vardır. Çavuşin'den Avanos'a giderken 1 km. sonra sağa sapan bir yol Akgedik denilen bir boğazdan geçer. Yolun sağında Aktepe'ye doğru yer alan yamaçlar görülmeye değer. Akgedik'ten geçilince henüz birbirinden ayrılmamış Peri bacaları olan Paşabağı veya Keşişler Vadisi denilen yolun hemen yanındaki yerde ilginç görünüşlü Peri bacaları bulunur. Burada üç başlı bir Peri bacasını keşiş Simon hücre olarak kullanmıştır. Aktepe isimli düz bir tepenin içine doğru sokulan Zelve VII - IX. yüzyıl Hristiyan yerleşiminin göze çarptığı bir yerdir. Burada resimsiz ve en büyüğü Üzümlü Kilise olan 15 kadar küçük kilise bulunmaktadır.

Avanos'un 15 km. uzağında ise yer altı şehri olan Özkonak, Mustafa Paşa'daki XIX. yüzyıldan kalma kilise, Ürgüp - Soğanlı yolundaki Cemil'de Gorgolu Vadisi'nde Peri bacaları ve iki kilise görülebilir. Taşkmpaşa'daki tarihî caminin minberi bugün Ankara Etnografya Müzesi'ndedir. Buradaki eski medreseden kalan taç kapı da görülür.

Ürgüp'e 30 km. uzaklıktaki Soğanlı Vadisi'nde de birçok kilise vardır. Bunlardan Karabaş, Yılanlı, Kubbeli ve Gök Kilise görülmeye değerdir. Yörenin bir başka vadisi de Aksaray - Nevşehir ana yolundan ayrılan bir yolla gidilen Ihlara Vadisidir. Ihlara'da 9, Belisırma'da 12 kilise ve 4 şapel, Selime'de 7, Yaprakhisar'da 4 olmak üzere Selime ve İhlara arasındaki 14 km.'lik vadide toplam 36 kilise bulunmaktadır. Bunlardan Ağaçaltı Kilisesi, Sümbülü Kilise, Kokar Kilise ve Yılanlı Kilise önemli kiliseler olup bugün gezilebilir.

Pamukkale resimleri

pamukkale
pamukkale1

pamukkale3

pamukkale4

pamukkale6

Konu miko tarafından (12-09-2009 Saat 15:24 ) değiştirilmiştir. Sebep: mal zeyneewret4r7gv1+6452r
miko isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
pamukkale

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pamukkale Yaso Otobüs Firmaları 0 07-18-2008 19:46
Pamukkale Yaso Tatil Yerleri 0 07-11-2008 21:19
Pamukkale Korax Otobüs Firmaları 0 03-11-2008 18:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:14 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628