Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Besmele'nin Tefsiri

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-24-2008, 13:55   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Besmele'nin Tefsiri

Besmele'nin Tefsiri
İbn-i Abbas (Radıyallahu Anhuman)ın da: "Besmeleyi terk eden Allah-u Teala nın kitabından 114 ayeti terk etmiş olur." buyurduğu rivayet edilmiştir.

Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh) nin "ben Peygamber (Efendimiz Sallallâhu Aley*hi ve sellem) in şöyle buyurduğunu işittim." dediği rivayet edilmiştir: "Allah-u Teala Hazretleri buyurdu ki, ben namazı (Fatihayı) kendimle, kulum arasında ikiye böldüm,kulum için istediği vardır. Kul: “elhamdülillâhi rabbilâlemîn” dediği zaman, Allah-u Teala, kulum bana hamdetti (beni medhetti) buyurur. Kul: “errahmânirrahîm” dediği zaman, (Allah-u Teala) kulum bana sena etti (beni övdü) buyurur. Kul: “mâlikiyevmiddîn” dediği zaman, (Allah-u Teala) kulum bana tazim etti (beni büyük tuttu) diğer bir kere de: Kulum işini bana havale etti buyurur. Kul: “iyyâke ne’büdü ve iyyâke nesteîn” dediğinde, (Allah-u Teala) bu, benimle kulum arasındadır, kulum için istediği vardır, buyurur. Kul: “ihdines sırâdal müstegîme sırâdallezîne enamte aleyhim ğayril meğdûbi aleyhim veleddâllîn” dediğinde, (Allah-u Teala Hazretleri), bu kulum içindir ve kulum için istediği vardır." buyurur. (müslim, salât:38,40 Ebu Davud, Salat:132, Nesef, iftitah:23. İbn-i Mace. Âdab:52)

İbn-i Ömer (Radıyallahu Anhuma) den rivayet edilmiştir ki, Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Cibril-i Emin bana vahiy getirdiği zaman ilk Olarak “Bismillâhirrahmânirrahîm” derdi." (Darekudnî:11305 No:13)

İbn-i Abbas'ın (Radıyallahu Anhuma) şöyle dediği rivayet edilmiştir :

"Müslümanlar (asr-ı saadette bulunan sahabe-i kiram) Besmele inmeden bir surenin bittiğini bilmezlerdi Besmele-i şerife indiği zaman (surelerin arasını ayırdığı için bir surenin bittiğini ve diğer surenin başladığını) anlardılar." (Hakim, el-Mustedrek1/232)

İbn-i Abbas (Radıyallahu Anhuma) dan rivayet edilmiştir ki, Hazreti Osman (Radıyallahu Anh), Efendimize (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Besmele den sordu. Resûlullah (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) de şöyle buyurdular :

"O (Besmele) Allah (-u Teala'n) ın isimlerinden bir isimdir. Onunla Allah'ın en büyük ismi (ism-i A'zam) arasında ancak, gözün siyahı ile beyazı arasındaki kadar yakınlık vardır." Yani o kadar yakındırlar." (Hakim, el-Mustedrek:1/552)

İbn-i Abbas (Radıyallahu Anhuma)ın şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Allah'ın en büyük ismi "ALLAH" ismi şerifidir." (Suyutî, D. Mensur:1/23)

Cabir ibn-i Abdullah'tan (Radıyallahu Anh) rivayet edildi ki:

"Besmele-i şerife inince bulut şarka (doğuya) kaçtı, rüzgar sakin oldu (dindi), deniz dalgalandı, bütün hayvanlar kulak verdiler. Şeytanlara da semadan taşlar yağdı. Ve Allah (-u Teala) Besmele-i Şerife hangi şey üzerine okunursa muhakkak o şeyde bereket yaratacağına dair İzzet ve Celal'ine (ululuğuna ve büyüklüğüne) yemin etti." (Suyutî, DMensur: 1/26)

İbn-i Mesut (Radıyallahu Anh) un şöyle buyurduğu rivayet edildi:

"Her kim, Allah-u Teala'nın on dokuz zebaniden kendisini kurtarmasını istiyorsa. Besmele okusun ki, Allah-u Teala onun için Besmelenin her bir harfinden on dokuz meleğin her birine karşı bir kalkan yapsın." (Suyutî, DMensur: 1/26)

İbn-i Abbas (Radıyallahu Anhuman) ın merfu'an (Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve sellem e isnat ederek) şöyle dediği rivayet edilmiştir :

"Şüphesiz bir muallim (hoca) bir sabiye (küçük çocuğa): "Besmele oku." dediği zaman, o hocaya da, çocuğa da, onun anne ve babasına da, cehennemden beraat (kurtuluş) yazılır." (Suyutî, DMensur: 1/26)

Hazreti Ali (Radıyallahu Anh) den rivayet edilmiştir ki o, Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) e isnat ederek) şöyle buyurdu :

"Bir tehlikeye düştüğünde: “Bismillâhirrahmânirrahîm lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm” de. Zira bunun sebebiyle Allah (-u Teala), dilediği çeşit-çeşit belaları geri çevirir." (Suyuti, DMensur: 1/26)

Safvan ibn-i Selim'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir :

"Cinler insanların eşya ve elbisesini kullanırlar. Sizden hanginiz bir elbise alır veya koyarsa Besmele çeksin zira Allah'ın ismi mühürdür. " (Suyuti, DMensur: 1/26)

Hazreti Aişe (.Radıyallahu Anha) nin şöyle buyurduğu rivayet edildi :

"Besmele-i şerif e inince dağlar inim-inim inledi. O kadar ki, Mekke ehli dağların uğultusunu duydular ve: "Muhammet (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dağları da büyüledi." dediler. Bundan dolayı Allah (-u Teala) bir duman gönderdi tâ ki, Mekke ehlinin başına çöktü. Bunun üzerine Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim yakînen (şüphesiz) inanarak Besmele-i şerifeyi okursa, dağlar onunla beraber tesbih eder. Ancak dağların bu tesbihi duyulmaz." (Suyutî, DMensur. 1/26)

İbn-i Mesut (Radıyallahu Anh) dan rivayet edildiğine göre, Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Her kim Besmele-i Şerif i okursa, onun için her harfine karşılık dört bin sevap yazılır, dört bin günahı silinir, ve kendisi dört bin derece yükseltilir." (Suyutî, d. Mensur 1/26)

Ömer îbn-i Abdülaziz'den rivayet edildi ki, Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yerde duran bir kitaba (kağıda) rastladı, yanındaki delikanlıya "Bu kağıtta ne var ?" diye sordu. O da: “ALLAH ismi var." dedi. Bunun üzerine Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): “Bunu yapana Allah lanet etsin! Allah'ın ismini ancak (yakışan) yerine koyun." buyurdu. (Ebu Davud)

Hazreti Enes (Radıyallahu Anh) den merfuan, (Efendimiz Sallallahü Aleyhi ve Sellem) e isnat edilerek) şöyle rivayet edilmiştir : "Her kim, kendisinde besmele bulunan bir kağıdı çiğnenmesin diye, tazimden (hürmetle) yerden kaldırırsa.Allah'ın indinde sıddîkler (en doğru kullar) dan yazılır. Ve anne-babası kafir de olsalar azapları hafifletilir." (Suyuti,D Mensur-1/29)

RUHU 'L - FURKAN


BESMELE TEFSİRİ
(KUŞEYRİ- LETAİFU’L-İŞARAT)

Besmele, şerefli kitapların, saygın mektupların şeref ve saygınlık belgesidir. Zira Hz.Süleyman (a.s.) peygamber, Sebe kraliçesine gönderdiği şerefli mektubuna Besmele işe başlamıştı.

Bismillah, Yüce Allah’ın eşsiz ve benzersiz yaratma gücünü bildirmekte; er-Rahman er-Rahim ise, O’nun tüm işlerini en güzel biçimde ve yerli yerince yaratmasına işaret etmektedir. Şöyle ki, tüm her şey O’nun dilemesi ve kudretiyle olur; O’nu birleyen de O’nun yardım ve inayetiyle O’nu tevhid eder.

Besmele, her kulun şifası, hakikat yolcusunun ışığı, kendini kaybedenin dinginlik anı, vecd ehlinin imtihanı, Allah’tan korkanın hediyesi, arifin teselligahı, tevbekarın sığınağı, talibin aradığını bulduğu kapıdır. Evet ariflerin gönlü, ancak Besmeleyle ferahlar, korkuya kapılanların derdi çilesi, ancak Besmeleyle sona erer.

Besmele, bazılarının aklını istila eder ve onlar o sayede idrak eder; bazılarının da gönlünü istila eder, onlar da o sayede kendinden kurtulur. İdrak edenler, o Yüce Yaratıcı’nın açık delillerinin aydınlığında görüp idrak eder; kendinden geçenler de O’nun azametiyle geçerler. Şöyle ki alim olan, O’nun delilleri ışığında yol alır ve bu sayede aklettiği gerçeklerin ışığında huzura eder. Arif ise, vuslat yolunda O’nun ilahi tecellilerinin aydınlığında kendinden geçer.

Besmele, bazılarında önce talep, sonra da tarab/sevinç içerisinde çırpınmaya neden olur. Kimilerinde ise önce hüzün, sonra da kaçışa neden olur. Şöyle ki, ümitle Besmele’yi işiten, O’nun rahmetini aramaya koyulur, o sırada onun kulakları rahmet nameleriyle çınlar. Korku ile onu işiten ise, önce O’nun azabının korkusuyla irkilir, sonra da O’na kaçar.

Bismillah, Allah ile demektir. Ariflerin gönlü, Allah ile ışır. Aşıkların gönlü de onunla yanar tutuşur. İşte o arifler için O’nun sevgisi, aşıklar için de O’nun eşsiz cemalinin sevdası vardır.
Besmele’yi işiten abid, ancak Allah’ın korumasına şükreder; salik O’nun rahmetini bulur. Onu gerçekten anlayan arifin gönlü, yakınlaşma esintileriyle buhurlanır; ona tanıklık eden muvahhidin kanı, O’dan ayrı kalmanın endişesiyle damlamaya başlar.


BESMELE TEFSİRİ-2
(KUŞEYRİ- LETAİFU’L-İŞARAT)

Gönüller ancak Allah'ın ismini işitmekle yüceliklere erer; sırlar ancak Allah ile aydınlanır; ruhlar ancak Allah’ın haşmetini müşahade etmekle coşar, kabına sığmaz olur. Evet Bismillah, gönüllerin huzur ve ışık kaynağı, ruhların şifa ve deva menbaıdır. O, ariflerin azığıdır. Onunla ariflerin yorgunluk ve sıkıntıları yok olur. Onunla, onlar gerçek özgürlüklerine kavuşarak ölümsüzleşirler.
Bismillah sadası, heybet (kendinde olma) ve gaybeti (kendinden geçme) gerektirir. Rahman ve Rahim sadası ise, ünsiyet (ülfet) ve kurbeti (yakınlık) gerektirir… Evet, Bismillah sadası yürekleri hoplatır, akılları baştan alır. Rahman ve Rahim sadası ise, gönülleri rahatlatır, akıllara şifa verir. Allah ismi ile celal sıfatının tecellisi akılları baştan alır. Rahman ve Rahim isimleriyle cemal sıfatının tecellisi ise yeniden akılları kendine getirir.
Bismillah, öyle yüce bir zatın ismidir ki, O’na kulluk yapan maksadına erer, O’nun isteyen tacını tahtını terk eder, O’nu tanıyan tüm sevdiklerini görmez/tanımaz olur, O’na erişen, kendini O’nun sevgisine vakfeder. O’nu anan kendi ismini unutur, O’nu müşahade eden kendini kaybeder ve kendinden geçer. O, öyle şerefli bir isim ki, o kalpleri O’nun aşkına cezp eder. Çünkü O’nun aşkından habersiz olan gönüller, O’na ulaşamaz. O, öyle bir isim ki iyilerin silüeti, ancak O’na ibadetle nitelenir; gerçek özgürlüğü tatmış olanların ruhu, ancak O’nu müşahade etmekle O’na kulluk eder. O öyle bir isim ki, onu tanıyan, O’nun nitelediğinin çok ötesinde olduğunu itiraf eder.
Bismillah, öyle şanlı bir zatın ismidir ki, O’nun izzet ve şerefine eren kimse, kulluğunu yalnızca O’na hasreder. O’nun aydınlık safiyetine vasıl olan kimse, onun sıfatlarının izlerinde feragat eder. O, öyle yüce bir zatın ismidir ki, O’nu tanıyanın gayet ve arzusu öyle yükselir ki, sonunda iki dünyayı istemekten vazgeçer. O’nu tanıyanın tüm dertleri yok olur, gönlü hoş olur, kulluk ve ibadeti yalnızca Rabbine olur, onun cenneti de yalnızca O’nun sevgisi olur. O’na kullukla kendini dağlayıp nişanlayan kimse, nefsinin arzularından kurtulmuş, isteklerinin esaretinden sıyrılmış olur. Artık o kimsenin O’ndan başka arzuladığı hiçbir şey olmaz ve o uğurda hiçbir zorluktan çekinmez.
Bismillah, öyle bir zatın ismidir ki, Allah'a itaatla ona tutunan kimseye, O’nun en güzel nimetleri sunulur. O’na itaat edene O lütfeder, itaat fırsatını kaçırana süre tanır. Sonra tekrar tevbe edip O’na dönerse, O da onu hatırlar. İsyana dalıp densizlik ederse, onun kusurlarını örter, günahlardan arınırsa ona merhamet eder, büyüklenmeye devam ederse onun da belini kırar. Besmele öyle büyük bir zatın ismidir ki, dış dünyalar ancak O’nun tevfikıyla aydınlanır; iç dünyalar da ancak O’nun hakikat nurlarıyla ışır. O’nun tevfikıyla abidler mücahadelerinde başarıya ulaşır, O’nun hakikatleriyle arifler tam anlamıyla müşahade derecesine ererler. Ve onlar mücahade de kemale ermekle ahiret sevaplarına nail olurlar, müşahade hallerini sürdürmekle de daha dünyada yakınlık derecesine erişirler.
Bismillah, ayrılığı ölüm korkusu, vuslatı hayat muştusu, irfanı rahatlama, ihsanı ruhen huzura erme, ikbali tam anlamıyla ülfet, cemali şaşkınların gönlünü çelme sebebi olanın ismidir. O ismin ötesinde başka güzellik ve nasip yoktur.


BESMELE TEFSİRİ-3
(KUŞEYRİ- LETAİFU’L-İŞARAT)

Bismillah, bir yüce zatın ismidir ki, O’nun fiilleri O’nun yüceliğine delalet eder; lütufları O’nun cemalini terennüm eder, ayetleri O’nun varlığına tanıklık eder, tüm tecelliler O’nun sıfatlarını haber verir. Bismillah, Aziz olan Allah’ın ismidir, O’nun kudreti fiilleriyle bilinir, O’nun inayet ve yardımı lütuflarıyla anlaşılır. Akıllı kişiler, fiillerinin delaletiyle O’nu bilip tanırlar; seçkinler O’nun lütuflarını hak ederek celal ve cemaliyle müşerref olurlar. Sayısız lütuflarıyla O’nun cömertliğini bilirler, tecellileriyle O’nun varlığına tanıklık ederler. Bismillah, öyle yüce bir zatın ismidir ki, O, kendisine dua edenin duasına cevap verir; kendisine güvenene O yeter; kendisine yöneleni ikramlara boğar, günahlardan arınana merhamet eder ve ona yaklaşır; kendisine şikayette bulunanın şikayetinin gereğini yapar; kendisinden isteyene bol bol ihsan eder.
Bismillah, öyle yüce bir zatın ismidir ki, O, zahid kulunun dünyasını terk etmesinden; abid kulunun hevasına muhalefet etmesinden, derviş kulunun arzularından vazgeçmesinden memnun olur. O, arif kulunun, Mevla’sından başkasıyla eğleşmesine razı olmaz. Kul, bütün her şeyden sıyrılırsa, masivaya dair onda hiç eser kalmazsa, işte o zaman O, ondan hoşnut olur.
Bismillah, öyle yüce bir zatın adıdır ki, günahkar kimse, O’na yönelerek affını isterse, günahları bağışlanır; abid, sevaplarının katmerleşmesini isterse, ona da bol bol ecirler verilir. Öyle şanlı bir ismi ki, veli şerefyab olmak isterse, sa’yi meşkur olur; fakir biri O’nun varlığına maruz kalırsa, O’nun izzet ve satveti onu mahvu perişan eder. Sonuçta o kimse hiç esamesi okunmayan biri olur. Ahadiyyet ve samadiyyet öyle yüce ve ulu bir makam ki, ona kim vasıl ve vakıf olabilir?
Bismillah, öyle yüce bir zatın adıdır ki, O’nun avantajlarına tutunan kimsenin dünya ve ahiret işleri asan olur. O’nun iştiyakıyla yanıp tutuşan, düçar olduğu belalardan lezzet ve tat alır. O’ndan başkasını kendine dost ve sırdaş edinen kimsenin ise hem dünyası heba olmuştur, hem ukbası. Allah’tan başka yalvardıklarınız kaybolup gider.
Bismillah, cüd ü keremiyle günahkarlara şefaat eden; gösterdiği hedefleriyle zanlıları sınayan, aldığı ahidlerle muvahhidlerin yolunu aydınlatan; zikredilmesi bağrı yanıkların neşvesi ve şükrü sınananların adeti olan Yüce Allah’ın adıdır. Yüce bir zatın ismidir ki, O’nun giysisi kibriyası; ululuğu letafeti; letafeti ise yüceliğidir. Gerçek kullara, O’nun bahşettikleri yeter; vecd ehline O’nunla bekaya ermek yeter.
Bismillah, öyle bir cümledir ki, onu işiten, onun gibi bir söz işitmediğini itiraf eder. Onu layıkıyla anlayan, ondan başka cümle duyma ihtiyacı hissetmez. O cümleyi işitenin gönlü hoş olur, tüm acıları son bulur; dünya ve ahiret nimetlerini tam olarak almış olur. Artık o kimse ahirete bile rağbet etmeksizin, dünyadan el etek çeker. Çünkü ahiret ne kadar yüce bile olsa, Mevla’sı daha yücedir. Evet Besmele’yi işiten kimse, fani şeyleri imar etmeye rağbet etmez, vakit kaybetmeden Allah’a verdiği sözü yerine getirmeye koyulur.


BESMELE TEFSİRİ-4
(KUŞEYRİ- LETAİFU’L-İŞARAT)

Besmele, öyle anlamlı bir kelimedir ki, onu işitmek herkesin içini ferahlatan bir bahardır. Günahkar için de, itaatkar için de. Şerefli kişi için de, düşkün kişi için de. Onu, gönül kulağıyla işiten kimse, tüm lezzetleri terk eder; en lezzetli yiyecek ve içeceklerden vazgeçer.
Bismillah, O’nun varlığına tanıklık etmektir. O hal, seni senden geçirir. Yine o, O’nun cud u keremine tanık olmaktır ki, o da seni şerefyab eder. Şöyle ki, sen, senden geçtiğinde, O, senin yerine geçer,; sen şereflendiğinde ise, tüm lütuf ve keremlere kavuşmuş olursun.
Besmele, kuşatan, yağmalayan, baskın çıkan ve bahşeden bir cümledir. O, akılları baştan alır, ama bütünüyle değil. Gönüllere galebe çalar, ama tamamına değil. Ruhları alır götürür, ama dostların ruhunu. Dinginlik ve huzur bahşeder, ama gözde kişilere.
Besmele, yakin ehlinin gönlünü ferahlatan; beyan ehlinin önünü açan bir cümledir. Yakin ehli, ihsanlara ererek ferahlar; beyan ehli de açık delilleri görerek yolunu aydınlatır. Artık onlardan her bir doğru karar verir ve her biri için hakikatten bir pay vardır.
Yüce Allah, Besmeleyle başladı sözlerine. Besmele’yi layıkı ile bilen sonsuz sevaplara erer; onu layıkıyla tanıyanın duaları hep kabul olur; ona gereken değeri verenin, akıbeti hayrolur.
Besmele, bir kimsenin gönlünü kaplarsa, önce o kimse iki dünya sevdasından vazgeçer, sonra da tüm maddi tutkularını yıkmaya başlar ve ardından yüce hedeflere yükselir.
Besmele, öyle şanı yüce bir zatın ismidir ki, tüm duyular O’nu kavrama konusundaki acziyetlerini itiraf ederler. O öyle ulu bir isim ki, tüm ilimler O’nu kuşatamayışlarının ezikliğini hissederler. O, öyle cömert bir isim ki, O’nun sehaveti karşısında tüm ihtiyaçlar basit ve küçük kalır. O, öyle rahmet kaynağı bir isim ki, kulların günah damlaları, O’nun rahmet deryasının dalgalarının çarpmasıyla dağılır gider.
Bismillah cümlesi, gönüllerin şifası, ruhların ziyası, sırların ve yücesidir. Onu bilinçli bir biçimde işitenin basireti iyice açılır, ardından sınırsız letaiflere mahzar olur. Onu vecd içinde dinleyenin aklı başından gider ve sırlar tümüyle ortaya dökülür.
Besmele’nin künhüne vakıf olanlar, Hakk’ın katında derecesi yükselir, safiyete erer, nefsine lütuf rütbelerini giydirir, gönlüne ilahi devletler konar, ruhunda yalnızca Cemal sahibinin lütufları yer alır ve o kimse Celal sıfatının sırlarına erer.
Besmele’yi tanıyan kurtulmuştur, ondan habersiz olan ise kaybetmiştir. Dilinden ve gönlünden Besmele’yi düşürmeyen kimseye şefaatçi olarak Besmele yeter ve o kişi Besmele’yle O’nun koruması altına girer.
Besmele, Allah’ın rahmetiyle günahkarların teselligahı, abidlerin ümidi, fakirlerin kanaat ve rızasıdır. Herkesin ondan alacağı bir payı vardır. Besmele’yi soluyan kimse, hakikati bulur.
Besmele, öyle yüce bir isimdir ki, onun lütuf ve keremine güvenen kimsenin, ondan başka sevdası olmaz. Artık o kimse, hiç kimsenin kapısına varıp kimseye yüz suyu dökmez. O’nun lütuflarıyla azıklanan kimse, başka kapılardan hiçbir şey istemez, artık iyi zamanında da kötü zamanında da kimseye bel bağlamaz.
O, kendisine lütuflarda bulursa, O’na şükreder; birazcık kısarsa, bu sefer de en güzel hamdlerle o sıkıntıları karşılar.
Bismillah, Yüce Allah’ın ezeli ve ebedi yüceliğine işaret eder. O’nun ezeli yüceliği, O’nun asla başlangıcının olmaması, ebedi yüceliği ise, O’nun asla sonunun olmamasıdır. O’nun yüceliğini bilmek, kulu yüceliklere taşır.


BESMELE TEFSİRİ-5
(KUŞEYRİ- LETAİFU’L-İŞARAT)

Besmele öyle yüce bir zatın ismidir ki, O’na sığınıp hatalardan kurtulan kimse, kurtuluş ve lütuflara nail olur. O’na itaat ederek O’na tutunan kimse derecesini arttırır. Bismillah ismiyle dua eden, O’nun lütuf ve keremlerine mahzar olur; inanarak O’na olan sevgisini izhar eden kimseye O, celal ve cemal sıfatlarıyla tecelli eder.
Bismillah, merhamet ettiği kimsenin hallerini imar eden Allah’ın adıdır. O, merhamet ettiğini yüceltir, zelil ettiğini de rezil ve perişan eder. Evet Besmele, kulların yapmacık hareketlerine vakıf olan, isyankarların günahlarını bağışlayan Yüce Mevla’nın adıdır.
Bismillah, şefkat ve merhamet menbaının ismidir. O, kullarının densizliklerini bilir, ama onlara şefkatle muamele eder, günahları örter ve bağışlar. Aslında O, cezalandırmaya da kadirdir ama, işlenen günahları görür fakat gizler, bilir ama ortaya sermez.
Bismillah, mutlak kudret sahibinin adıdır. Kim O’nun emir ve isteklerini özenle yerine getirirse, O da onu ihsanlara boğar. O’na karşı gelmeyi sürdüren kimse ise, O’nun ikramlarının arasına set çekmiş olur. O’na itaat ve ibadete yönelmeyen kimsenin başından bela ve sıkıntılar hiç eksik olmaz. Evet, Besmele izzet, kudret sahibi, hiçbir şeye muhtaç olmayan bir tek Allah’ın adıdır. O, mü’minlerin dostu, günahkarların sığınağıdır. O’nun celal ve cemal sıfatlarının sınırı yoktur. O, günahkar mü’minlerin de dostudur.
Bismillah, öyle şanı yüce bir zatın adı ki, kainatta bulunan her şey O izzet sahibini arzular. Güneş, ay ve yıldızlar; gece ve gündüz, kısaca her şey kendi gönül dilleriyle şöyle çağrışırlar: Biz, ölümsüz zatın kullarıyız, biz asla son bulmayacak olanı arzularız.
Bismillah, bir yüce Melik’in adıdır ki, O’nun mülkünün hiçbir şeye ihtiyacı yoktur, her şey O’nun izni ve emri ile gerçekleşir. O, öyle bir saltanat sahibidir ki, hiçbir ordu ve güç O’na karşı duramaz ve O’nunla başa çıkamaz. O, tüm yaratıkların yaratıcısı ve yöneticisidir. O, bir toplumu seçti ve onları aziz etti, ama onardan yararlanmak için değil, onarlın yararı için. Diğerlerini ise, nimetlerinden mahrum bırakarak zelil eyledi.
Yüce Allah, kimi Besmele’nin sırrına vakıf kılarsa, o kişi onu diliyle söylemekle kalmaz, tüm organlarıyla o ismin müsemmasına erişmek için çırpınır durur. O’nun erişilmez kudretinin delillerini düşünmekle işe başlayan o kişi, ardından O’nun ihsanlarına gark olarak O’nu karşısında görür gibi olmaya başlar.
Bismillah ismini layıkıyla anlayan kimsenin, sözü özü doğru olur. Davranışları, ahlakı, ahvali ve hatta alıp verdiği nefesleriyle hep o gerçeği tasdik eder. Sözünde doğru olması, delilsiz mesnetsiz konuşmaması; davranışlarında doğru olması, bid’ata bulaşmaması; ahlakında doğru olması, Yüce Allah’ın tüm herkese sunduğu ihsanlarında bir eksiklik ve kusur görmemesi; halinde doğru olması, hep keşif halinde olması; nefeslerinde doğru olması ise, hep O’nu görüyormuşçasına solumasıdır.


BESMELE TEFSİRİ-6
(KUŞEYRİ- LETAİFU’L-İŞARAT)

Besmele öyle yüce bir kelime ki, on söyleyen kimse gereksiz yerlerde, ağyarın anılmasında asla kullanılmayan şerefli bir dile gereksinim duyar. Onu tanıyan kimse de, içerisine O’ndan başka hiç kimsenin asla karışmayacağı bir gönüle ihtiyaç duyar.
Besmele’yi söyleyen, Yüce Allah’ın cemal ve celal sıfatlarına tanık olur, ama elbette herkes değil. Çünkü o öyle yüce bir kelimedir ki, akıllar onu layıkıyla anlamaktan acizdir. O, herkesin kendisine muhtaç olduğu, ama kendisi hiç kimseye muhtaç olmayan Yüce Yaratıcı’ya delalet eden ve her halükarda kulun dilinden düşürmemesi gereken bir kutlu cümledir.
Bismillah, kudretiyle gökleri ve yeri ayakta tutan, yardımıyla kalpleri ve sırları doğrultan Allah’ın adıdır. Tüm işler, O’nun şanının yüceliğine işaret eder. O’nun saltanat ve azameti karşısında herkes O’na boyun büker. Ahirette her yer O’nun nuruyla aydınlanır; dünyada sırlar O’nun nuruyla parıldar. O, dillerin kendisini anlatmaktan aciz kaldığı, tüm yüceliklerin sahibi olan Yüce Yaratıcı’dır.
Bismillah, kendisine ibadetle kullanırının güzelleşip süslendiği bir yüce zatın ismidir. O, öyle şanı yüce bir zat ki, kendisine itaat edenlerin itaat ve ibadetlerinin O’na bir yararı yoktur. Ama O’na itaat, abidlerin süsü; O’nu tanımak, ariflerin kisvesi; O’na dost olmak, aşıkların zinetidir. Günahkarların süsü de, döktükleri gözyaşlarıyla yüzlerini yıkamalarıdır.
Bismillah, öyle keremli bir zatın ismidir ki, O cüd ve keremini mü’minlere yaymıştır. Öncekiler ve sonrakiler, O’nu layıkıyla kavramaktan aciz kalmışlardır. Nasıl kavrasınlar ki, O’nun sınırı yoktur! O, zaman ve mekanlara sığmaz, zaman ve mekanları da O yaratmıştır. O’nun sayesinde bilebilen, O’nu nasıl kavrayabilir ki? O’nun sayesinde zikreden, O’nu layıkıyla nasıl zikredebilir ki?
Bismillah, bazılarının gönlünü ferahlatan, bazılarının da gönlünü yakıp tutuşturan bir cümledir. O, itaatkarların gönlünü ferahlatır, günahkarların ise bağrını yakar kavurur. Müridlerin gönlü onunla mutlu ve bahtiyar olur, ariflerin bağrı ise onunla hoplar ve daralır.
Bismillah, künhüne vakıf olunamayan , eşi benzeri olmayan, kavranılıp tasvir edilemeyen, layıkıyla takdir edilemeyen, Mirac sahibinin gözünden başka bir göz tarafından görülemeyen, izni olmadan kendisiyle hiç kimsenin konuşmaya cesaret edemediği, büyüklük ve esrarının haddi hududu olmayan, hoşnutluğunu kazanmışlardan başkasının marifetine eremediği bir yüce zatın ismidir.
Bismillah öyle şanı yüce bir zatın ismidir ki, O, kulunu aziz etmek istedi mi, onu marifete erdirir; sonra ihsanlarıyla onu tezyin eder; ardından onu nimetlere boğar. O kulunu, isyana düşmekten korur, her halükarda ona en güzel bir şekilde muamele eder, onu iman üzere tutar, cennetlerinde ağırlar, rızasıyla ona ikramlarda bulunur, nihayet cemalini aşikar olarak ona göstererek nimetlerini ikmal eder.
Bismillah, Yüce Yaratıcı’yı ezeli sıfatıyla haber veren bir ifadedir. Rahman ve Rahim kelimeleri ise, O’nun ebediliğini yücelik ve lütufkarlık sıfatıyla bildirmektedir. Bismillah ile, ruhlar mükaşefe halini alır ve kendinden geçer. Rahman ve Rahim kelimeleriyle nefisler sarsılır ve akıllar baştan çıkar. O’nun celal sıfatının tecellisi ile ruhlar dehşete kapılır, nefisler O’nun cemal sıfatının tecellilerine susayıp kavrulur.
Bismillah, Yüce Allah’ın uluhiyyetini bildiren bir cümledir. Uluhiyyet, Yüce Yaratıcının yücelik, birlik, izzet ve ululuk sıfatlarına layık olması demektir. O’nu isteyen kimse, tembellikten uzaklaşır; acizlik ve ümitsizlik meydanlarında oyalanmayarak akıl ve fikrini kullanırsa, O’nu akli delillerle bulabilir. O’nun uğruna ruhunu ve özünü ortaya koyan; rahatını, eşini dostunu terkeden ve hiç duraklamadan yoluna devam eden kimse O’nun saltanatını müşahade etmeye başlar. Bu konuda kimi insanlar, hedefe ulaşırlar; kimileri ise yarı yolda kalırlar.
Bismillah, zat ve sıfatlarında hiç dengi ve benzeri olmayan; yapıp ettiklerinde hiç yersizlik ve lüzumsuzluk olmayan; ilim ve hikmetinde hiçbir kusur olmayan; söz ve kelamında hiç boş ve anlamsızlık bulunmayan Allah’ın adıdır. Evet O, hikmet sahibidir, yaptığı hiçbir şey anlamsız değildir. O, ilim sahibidir, O’nun ilminde yanılma ve dalgınlık asla yoktur. O, sonsuz şefkat ve merhamet sahibidir, dilediğini var eder, dilediğini yok eder. O, yalnızca doğruyu söyler; verdiği hükümleri hakikatin kendisidir; tüm her şey O’nun yaratıkları; tüm her şey O’nun mülküdür.
Bismillah, çok kıskanç ve sahibine düşkün bir kelimedir. Onu anan dil, her türlü boş söz ve gıybetten korunmuştur. Onun sırlarına vakıf olan gönül, her çeşit gaflet ve boşluktan arınmıştır. Ona müştak olan ruh, başka şeylerden ve engellerden korunmuştur.
Besmele, yarattıklarına asla muhtaç olmayan; celal ve cemal sıfatlarını hiç kimsenin dolduramayacağı; hiç kimsenin O’ndan izinsiz iş yapamayacağı; sufinin O’ndan başkasının kapısında huzur bulamayacağı ve hiç kimsenin hükmünden kaçamayacağı Yüce Allah’ın ismidir.
Bismillah, kendisine itaat edeni aziz eden; kendisine başkaldıranı ise zelil ve perişan eden gani Mevla’nın adıdır. Evet, emirlerine uyan kimseyi O, en yüce mertebelere yüceltir. O’na karşı geleni ise, çok dehşetli belalara düçar eder.
Besmele, öyle şanı yüce bir zatın ismidir ki, O’na iman eden saadet ve mutluluğun elinden alınmasından; dünya ve ahiret nimetlerinden mahrum olmaktan emin olur. O kişi, bozulmayan bir mutluluğa ve bitmeyen bir mülke erer, izzet ve devlet içerinde bir hayat sürer.
Besmele, öyle keremli bir zatın ismidir ki, O günahları gösterir de, gizler de; bilir ama bağışlar. Kullarını medh eder, rezil etmez. Kulunun işlediği tüm günahları bağışlar. Kul, durmadan günah işler, O ise buna aldırmadan hep bağışlar.
Besmele, günahkarları emellerini gerçekleştirecek işlere zorlayan zorlu bir cümledir. O, ariflerin hallerini, onların gözlerinde hep küçülten ve onları mükaşefe ve müşahade yolunda hep ileriye götüren sürükleyici bir cümledir.
Bismillah, kendisini zikreden lisanı, kendisini tanıyan gönlü, kendisine müştak olan ruhu ve kendisine tanıklık eden sırrı aziz eden çok şerefli bir cümledir. Onu her isteyen bulacak değildir, her bulan da onunla hep beraber kalacak değildir elbet.
Besmele, öyle şanı yüce bir zatın ismidir ki, O bir kalbe tecelli ettiği zaman, ya ona cemal sıfatıyla muamele eder ve onu ihya eder; ya da celal sıfatyla muamele eder ve onu mahveder. Sonuçta kul beka ve fena; kendinde olma ve kendinden geçme halleri içerisinde kalır.
Bismillah, öyle bir yüze zatın adıdır ki, akıllar O’nu kavramaktan aciz kalır, ilimler O’nu tanımlamakta zorlanır, irfanlar O’nu tanımakta yetersiz kalır, anlayışlar durur ve dehşete kapılır. O, yüce, ulu, güzellik, letafet, izzet ve Kibriya sıfatlarıyla bilinir fakat, O’nu bütünüyle bilmek imkansızdır. O, eserleriyle görülür, fakat O’nu tam anlamıyla nitelemek mümkün değildir. O, yüce sıfatlarıyla tanınır ama O’nu nitelemede sıfatlar yetersiz kalır.

Allah’ı tanıyanın tüm dertleri yok olur, gönlü hoş olur, kulluk ve ibadeti yalnızca Rabbine olur, onun cenneti de yalnızca O’nun sevgisi olur.

Evet Besmele’yi işiten kimse, fani şeyleri imar etmeye rağbet etmez, vakit kaybetmeden Allah’a verdiği sözü yerine getirmeye koyulur.

Bismillah ismini layıkıyla anlayan kimsenin, sözü özü doğru olur. Davranışları, ahlakı, ahvali ve hatta alıp verdiği nefesleriyle hep o gerçeği tasdik eder.

Bismillah ismini layıkıyla anlayan kimsenin,sözü özü doğru olur.Davranışları,ahlakı,ahvali ve hatta alıp verdiği nefesiyle hep o gerçeği tasdik eder.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
besmelenin, tefsiri

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Besmele'nin Tefsiri уυѕυƒ Tefsir 0 09-22-2008 22:39
Maide ayeti tefsiri Korax Tefsir 5 03-20-2008 21:37


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:42 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628