Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Beled Suresi - Mükemmel Okunuş ve Yorumu

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-25-2008, 15:59   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Beled Suresi - Mükemmel Okunuş ve Yorumu

Beled Suresi - Mükemmel Okunuş ve Yorumu
SUREYİ DİNLEMEK İÇİN
YouTube - Beled Suresi - Abdussamed

Ayet 1: Bu beldeye kasem ederim.
Ayet 2: Sen hıll iken bu beldede
Ayet 3: Ve bir validle (baba) veledine ki
Ayet 4: Muhakkak biz insanı kebed (meşakkatler) içinde yarattık.

Ayet 5: O, kendisine kimsenin güç yetiremiyeceğini mi sanıyor?
Ayet 6: Der ki, yığın yığın mal telef ettim.
Ayet 7: Onu bir gören olmadı mı sanıyor?
Ayet 8: Biz ona iki göz vermedik mi?
Ayet 9: Ve bir dil ve iki dudak.
Ayet 10: Biz ona iki de yol gösterdik.
Ayet 11: Fakat, o akabeyi (sarp yolun zorluğunu) göğüsleyemedi.
Ayet 12: Bildin mi akabe nedir?
Ayet 13: Fekki rakabe.
Ayet 14: Veya felâketli günde yemek yedirmek.
Ayet 15: Yakınlığı olan bir yetîme.
Ayet 16: Veya toprak döşenen bir miskîne.
Ayet 17: Sonra olamadı; iman edip de sabr ve merhamet vasiyetleşen. (17′nci âyetin bir başka çevirisi: Sonra iman edip sabır ve merhamet vasiyetleşenler)

Ayet 18: Ki onlardır işte meymenet sahipleri.
Ayet 19: Ayetlerimize küfredenler ise meş’eme sahipleridir.
Ayet 20: Ki üzerlerine kapıları sımsıkı kapatılmış bir ateştir.

AYET 1: Bu beldeye kasem olsun.“Belde”nin temel mânâsı yerleşim merkezidir. Ayetin kasdı da Mekke’dir.
Enfüsi mânâda “belde”, döş mânâsına da gelir ki, kalbi temsil eder. Ayrıca edebî mecaz da kaşlar arası ve nazar kavramları da vardır.

Ayet 2: Sen hıll iken bu beldede.
Sen o beldede mevcutken, sen orada varlığını hissetirmişken, demektir. Şüphesiz Efendimizin Mekke’ye verdiği mânâ hikmeti kasd edilmektedir. Allah’ın kasemi, ancak Efendimizin sırrını taşırken söz konusudur.
Belde, enfüsi mânâda “kalp” olarak alındığı takdirde; o kalpde Efendimiz varsa, Allah o kalbe kasem ediyor. “HILL” kelimesi, hem “hal” (feth), hem hulûl (giriş) ve “nüfûz ediş” mânâlarını kaplar. Aynı zamanda “HILL” bir eriyiğin eriyen maddesini temsil eder ki, Mekke şehri bir mahlûlse orada eriyen Efendimizin sırrı demektir.

Ayet 3: Bir validle veledine ki.
Bu ayetteki “valid” kelimesinin anne olmadığına bütün müfessirler hem fikirdir. “Valid” den kasdın, Hz Âdem ya da Hz İbrahim olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, daha çok “valid”den kasdın Efendimiz, “veled”den kasdın Ümmet-i Muhammed olduğu da bir çok tefsirlerde ağırlık kazanıyor. Üç ayet birlikte yorumlanınca, zâhir mânâda, Efendimiz varken Mekke üzerine kasem ediliyor. Mekke’nin sırrı da üç formül içinde bildiriliyor:

a) Hz Âdem ve Mekke’nin hikmeti Efendimizde billûrlaşıyor.
b) Hz İbrahim’in Mekke’yi inşası, Efendimizin teşrif edeceği sırrından gelmektedir.
c) Mekke sırrı, Muhammedî (SAS) hikmetiyle kutsallık kazanır.

Kâbe’nin, Hz Âdem için bir afv sembolu olarak meleklerin yardımıyle inşa edildiği, Nuh Tufanı’ndan sonra Hz İbrahim tarafından yeniden inşa edildiği bilinmektedir. Kâbe’nin özellikleri, bütün bilim adamlarınca bilinmezlik sırrı taşımaktadır. Birçok bilimsel yorumlar vardır. Bunlar arasında en ilgincini nakletmek istiyorum:

Bu görüşü paylaşan bilim adamlarına göre, Kâbe’de etkili, bilinmez bir enerji sırrı vardır. Bu enerjinin, arzın iki noktasında kozmik enerjileri farklı biçimde topladığı sanılıyor. Bunlardan birisi Kâbe’de hissedilen toplayıcı enerjidir. Bu bilinmeyen enerjinin, özellikle tavaf sırasında büyük kalabalığı etkilediği, yada kalabalığın ruhların çoşkusuyla çok değişik duygular sergilediği düşünülmektedir. Hac sırasında hemen herkesin târif edemediği etkileşim, böyle yorumlandığı gibi, zaman ve mekân atlamaları da meydana çıkabilmektedir.

Bazı bilim adamları, ünlü ŞEYTAN ÜÇGENİ’ndeki çelişik olayları da Kâbe etkisinin tersi bir menfi enerjiye benzetmektedirler. Şüphesiz ki önemli olan, Kâbe’ye bilimsel bir izah getirmek değil, Kâbe’de mutlaka maddeye bile yansıyan fevkalâdeliklerin varlığını inanmayanların bile tetkike başlamasıdır. Bu üç ayetin enfüsî mânâsına gelince:
İnsanın sırrı, gönül şehrindedir. Ve o şehirde Fahr-i Kâinat hıll iken ve Efendimiz (valid) ve insanın gönlündeki sevgi (veled) hilkatin özlü güzelliğidir.

Ayet 4: Biz insanı kebed içinde yarattık
Bilindiği gibi “KEBED” karaciğer demektir. Burada mecâzi mânâda karaciğerin ağır hastalığındaki meşakkat îma edilmektedir. Bütün müfessirler, “kebed”den tasdın “meşakkat” olduğunda müttefiktir. Bu zorluklar 4 gurubda toplanmıştır:

a) Biyolojik olarak, meniden doğan bebeğe kadar geçen fizik zorluklar.
b) Hayatın tüm olağan zorlukları.
c) İnanca karşı nefsin tuzaklarından kurtulma zorlukları.
d) Ahiret hayatının zorlukları

Bu mânâlar dışında “kebed” kelimesiyle kasdedilen zorlukların, karaciğerle ciddi bir ilgisi vardır. Hayatın biyolojik yükü tamamen karaciğere yüklenmiştir. Bu mesajla hayatın biyolojik kavramlarına ve buna karşı yapacağımız yanlışlara ciddi bir ihtar vardır. Bugün insanın karşı karşıya bulunduğu en önemli iki mesele, kalp damarı hastalıkları ve kanserdir. İkisinin de temelinde karaciğer rahatsızlığı yatmaktadır. Damar hastalıklarında sorumlu saydığımız yağ artıkları (Lipid ve Kollesteral) fazlalığı kesinlikle karaciğerin bir problemidir. Kanserde çok önemli olan bağışıklık sistemindeki aksamalar, doğrudan doğruya karaciğerde düğümlenir.

Ayet 5: İnsan, kendine kimsenin güç yetiremiyeceğini mi sanıyor?

Burada kasdedilen insan, mağrur insan olduğu, pek çok tefsirlerde üzerinde durulan bir keyfiyettir. Genelde nefs kendinde sonsuz bir güç vehmeder. Hatta sahip olduğu mal oranında bu gücün sınırsızlığını ilan eder durur. Çağımızdaki insan, teknolojideki gelişmelerin de ardına geçip, tüm uzaya hakim bir imparator sanır kendini.

Ayet 6: Yığın yığın mal telef ettim diyor.

“Lubed”, çok biriken mal anlamına gelmektedir. İki ayet birlikte yorumlanınca:
a) İnsan, mal gücüne dayanarak, kendine bir paye verip: “ben bu noktaya gelmek için çok para harcadım, bu mevkide bana kimsenin gücü yetmez” der.
b) Din aleyhine harcadığı parayı kasdederek “Ben din aleyhinde çok para harcayarak tedbirler aldım, artık bana güç yetmez” der.
c) Dînî inançları zayıf olanların sadakatlerine güvenmeleri.

Bu iki ayet çağımızda pek geçerlidir. İnanç aleyhine propaganda için nice paralar harcanmış, hatta “Artık din meselesi bitti” diye niceleri hayaller içinde sevinmiş, fakat bir süre sonra dinlerin ve inançların daha kuvvetli olarak toplumlara yayıldığını görmüşlerdir. Zira:

Ayet 7: Kendini gören olmadığını sanıyor!

Elbette ki Allah davasının aleyhine işlenen tüm tertipler, ilâhi ekrana aynen yansıyor. Allah’ın besar sıfatını bilmeyenler, nefsin tuzağı içinde, inananlarla boş yere uğraşırlar. Uğraşmalar, inananlara bir imtihandır ve dâima inançların güçlenmesine neden olur. Bu hep böyle olmuştur. “Din afyondur” sloganlarına rağmen Kur’ân’a ilgi gittikçe artmaktadır. Böyle yanılgıya düşenler için ve de genel anlamda nefsin isyanına karşı Allah, mazeret kapılarını kapatan üç ayet veriyor (8,9,10′ncu ayetler)

Ayet 8: Biz ona iki göz vermedik mi?

Ayetin mesajı çok ince mânâları içermektedir.
a) İki gözün, görme mekânı arasındaki tüm inceliklerini bir tetkik edin bakalım, neden tek göz değilde iki göz?
Göz fizyolojisindeki akıl almaz hikmetler saymakla bitmez. Ancak bir olay vardır ki, hiç bir inkârcıya soluk vermeyecek bilimsel bir ihtişamdır. Renkli görme, beyne renkleri yüzde bir saniye farklarla gönderme zorunluğu nedeniyle imkânsız denecek kadar zor bir fizik olayıdır. Hele iki ayrı kamera demek olan iki ayrı gözün retinasının, bu senkron ile iletişimi sağlaması büsbütün imkânsızdır. İşte ayetin inançsızlara karşı yalnız göz konusunda verdiği birinci mesaj bu hikmettir.

b) İki gözden kasdın bir anlamda hem fizik görme, hem gerçeği görme kabiliyetlerinin birlikte verildiğine işaret ettiği de kesindir. Böylece kafirlere “siz iki gözden yalnız fizik gözünü taşıyorsunuz. Gördüğünü değerlendiren mânâ gözünüzü niçin açmıyorsunuz?” mesajı vardır.

c) Biz, inananlara hem madde gözü, hem mânâ gözü verdik. Madde gözü yalnız 7 ışığın konbinezonlarını görür, mânâ gözü evrenin tüm hikmetlerini seyreder.

Ayet 9: Ve bir dil, iki dudak
Buradaki hikmetlere gelince:
a) Biz ona bir dil ve iki dudak vererek, anatomiyi âdeta ihtişamla bir san’ata çevirdik. Nitekim dil ve dudakların, anatomik çizgileriyle onların ayrı sinirleri olmasına rağmen, akıl almaz bir ahenkli çalışmalarını, o gözün esrariyle bir seyredin ve bu akıl almaz güzelliğin hâlikine hemen secde edin. Yüzün temel fotoğraf güzelliği, göz ve dudaklarla bir kez daha hatırlatılıyor. Bu sanat şaheserine hayranlığımız emrediliyor.
b) Dudak ve dil zikr ve hamd niyâzı ile böylesine güzel yaratılışdadır. Zikr ve hamd yapacağı yerde, vay isyan edene.
Bu iki ayetle Allah tüm insanlara insanlık meziyeti olan konuşma, gördüğünü değerlendirme nimetlerini nasıl eşit olarak verdiğini bildirdikten sonra, şimdi insanın mânâ değerine geçiyor.

Ayet 10: Ve ona iki necid gösterdik
Necidden kasd, iki farklı hedef noktasıdır. Gerçi necid’in, tepe ve meme mânâları üzerinde durulmuştur. Ancak, alttaki beş ayetten anlaşılacağı şekilde iki necid, iki hedef notkasıdır. Bunlardan biri şer, biri hayır olan hedef noktalarıdır. Ayetin önemli yanı, her insanın tıpkı göz, dudak gibi iki hedef noktasına gidecek istidattan yaratıldığını vurgulamasıdır.
HAYIR HEDEFİ, çok zor ve sarp bir yokuştur. ŞER HEDEFİ ise, nefse câzip geldiğinden kolay gelen hedeftir. Allah, “Ona iki necid gösterdik” emriyle tüm insanları kasdetmektedir. Yaratılıştaki mükemmelliği önceki ayette misal getirerek, her insanın HAYIR ve ŞER hedeflerine ulaşmada eşit şansını bildiriyor. Bu ayet nedeniyle hiçbir insan “Ben böyle yaratıldım, hayra gidemem” diyemez. Ya da hiç kimse için “kader ona iyilik fırsatı vermez” denemez. Yine bu ayet, insanın hayır hedefine ulaşmamasından dolayı mes’ul olduğunu yasalaştırıyor. Aşağıdaki ayetlerden anlıyoruz ki, hayır hedefi sarp bir tepe gibidir; fedakarlığın zorluklarıyle kaplı. Bu yüzden hedefler işaret edilirken, iki tepe şeklinde isimlendirilmiştir.

Ayet 11: Fakat o akabe’ye ıktiham edemedi,

AKABE. Aşılması zor, sarp yokuş
IKTİHAM: Kahramanca mücadele edip başarmak.

O, tüm kabiliyetlerle donatıldığı halde; o insan, zorlukları kahramanca aşamadı. Acaba o zorluklar ve aşılması gereken akabe nedir? Yani nefsle savaşı başaramadı. O savaş nedir?

Ayet 12: Bildin mi akabe ne?“Nefse karşı kazanılacak savaş ve ulaşılacak hedefin ne olduğunu biliyor musun?”
İşte bunu, yani akabeyi 13-17′nci ayetler açıklıyor. Zorlukları yenerek akabeye tırmanmak, yani hayır hedefine ulaşmak yedi maddedir. Bunları 5 ayet içinde tanıyacağız.

Bir insanın hayır hedefine ulaşması için neler yapması lazım?

Ayet 13: Fekki rakabe (Bir boynu kurtarmak)
Bu kahramanca başarıyı aşağıdaki örneklerde özetleyebiliriz:
1- Esir azâd etmek.
2- Kendini nefsin esaretinden kurtarmak.
3- Toplumlardaki esareti kaldırıp, hürriyeti kurmak için mücadele etmek.
4- Dünyaya esir olmuş inançsız bir insanı kurtarıp, îman aşılamak, yada inançsızlara esir olan bir mü’mini kurtarmak.

Ayet 14: Bir mesgabe gününde in’am etmek.
MESGABE: Yorgunluk, meşakkat, istilâ ve kıtlık günleri demektir. Dar ve zor günlerde onlarla sınır kapısını sonuna kadar açmak.

Nefs böyle zorlu ve karanlık günlerde büsbütün kabarır, tüm yardım kaygılarından kaçar. İşte böyle azgın nefse gem vurup, ambarların kapılarını açarsak; yani geniş bir yardım zevkine düşersek, akabenin ikinci dönemecini döneriz. Özellikle kıyamete yakın günlerde böylece zor günlerin sık sık ortaya çıkacağı, müfessirlerce bildirilmiştir.

Ayet 15: Yakınlığı olan bir yetime (yardıncı olmak):

a) Zorda kalan mü’min bir yetime yardımcı olmak
b) Kıyamete yakın günde yetim gibi olacak mü’mine yardım etmek.
c) Kırık gönüllere, garib yüreklere yardımcı olmak, bir anlamda gönül almak.

Ayet 16: Veya topraklı bir miskine (yardım etmek)
Topraktan başka bir şeyi kalmamış fakire el uzatmak.
İslam güneşinden habersiz, ölümü bekleyen bir ümitsize el uzatmak.
Toprak meşreb olmuş bir garibe el uzat, gönlünü al,
Toprağa yakın miskin, mecâzi anlamda bedeni temsil eder ki, ona el uzatmak, ibadet zevki vermekle olur.

Ayet 17: Îman edip sabır ve merhamet tavsiye edilenlerden olmak.
(Ya da akabeyi aşamamak tanımıyla gelirse, bu özellikleri kazanamamak, şeklinde ifade edilir)
Bu ayete dikkat edilirse, benzeri ayetlerde yer alan “Salih ameller”, metinde yer almamaktadır. Bunun nedeni; bu ayetten önceki 4 madde, bu ayette geçen üç madde bütün itibariyle zaten salih amellerdir. Nefse en zor gelen, sabır ve merhamet tavsiyesiyle imandır. Bu üç madde, önceki 4 madde ile salih amelleri temsil etmektedir. Bir kez daha özetlersek:
1- Bir canı kurtarmak.
2- Zor günlerde geniş yardım yapmak.
3- Yetime yardım etmek.
4- Fakire el uzatmak.
5- İman etmek.
6- Merhamet tavsiye etmek.
7- Sabır tavsiye etmek.
Dikkat ederseniz, bu yedi madde ona çok zor gelir. Çünkü, nefs dâima:
a) İnsanları köleleştirmek ister.
b) Dâima hisset sahibidir; vermekten kaçar.
c-d Fakiri ve yetimi hakir görür.
e) İsyan ve inkârı sever.
f-g) ZulmÜ, şiddeti ve aceleyi kışkırtır.

İşte, bunlardan kaçıp kurtularak hayır hedefine ulaşanlara Kur’ân özel bir tanım getiriyor, rütbe veriyor.

Ayet 18: Onlar eshab-ı meymene

Meymene: Hayırlı, uğurlu kimse demektir. Türkçemiz de meymene pek kullanılmaz. Tersi kullanılır; hayırsız kişilere MEYMENETSİZ denir.

MEYMENEnin bir anlamı da bundan sonraki ayette geçen ŞEAMETin tersi oluşudur. ŞEAMET: uğursuzluk, şer demektir. Genel anlamda ESHAB-I MEYMENE: Sahî, hayırlı, uğurlu kimseler topluluğudur. Hem fertlere, hem topluma uğur getirirler. Meymene sahiplerinin bir özelliği de hep merhamet ve sabır tavsiye etmeleridir.

Ayet 19: Ayetlerimize küfredenler, işte onlar eshab-ı meş’eme

Meş’eme’nin temsil ettiği, şeamet ehlidir.
Eshab-ı meş’eme’nin bir tek karşılığı vardır: UĞURSUZLAR

Hayırlı ve uğurlularda bulunan yedi hasletin tersini taşıyanlar, mutlak mânâda uğursuzlardır. Bunları bir önceki ayette kıyaslamalı olarak özetlemiştim. İnsanları küfre, isyana, zulme teşvik eden hasis, merhametsiz kişilere verilecek en güzel tanım, bu Kur’ân tanımıdır; eshab-ı meş’eme: Uğursuzlar.

Ayet 20: Üzerlerine bir ateş bastırılıp kapıları kapanacaktır.
Evren onların şeametinden böylece meşum kalacaktır. Zira, ESHAB-I MEŞ’EME evrene insan biçiminde yansıma şerefine layık değildir. Hisset, gurur, zulüm ve isyanları yok olana kadar, ilâhi cehennemin laboratuvarında işleme tâbi tutulacaklardır.

Cehennem konusundaki bu ayete özgü mesaj: “Kapıların kapanması” emridir. Bu da MEŞ’EMEnin şerrinden bütün evrenin korunması sırrına işarettir. Bu ayetteki önemli bir mesaj, zalim ve topluma şer getirenlerin dostluktan tecrid edilerek, kapılarının yüzlerine kapanması gereğidir.
Meş’eme olanlar, zehirlerini toplumun pasif lâkaydısı sayesinde yayar. Böylelerine itibar edilmez, kapısı üstüne kapanırsa, zehiri içinde kalır.
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
beled, mükemmel, okunuş, suresi, ve, yorumu

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yasin Suresi Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 09-17-2008 09:47
kadir suresi Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 09-17-2008 09:39
A’lâ Suresi... нüzüη Dua, Ayet, Hadis 0 09-11-2008 22:31
Ahzâb Suresi нüzüη Dua, Ayet, Hadis 0 09-11-2008 22:30
Beled Suresi - Mükemmel Okunuş ve Yorumu Korax Tefsir 0 03-20-2008 21:30


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:06 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628