Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

..."besmele-i şerif..''

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-25-2008, 16:00   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart ..."besmele-i şerif..''

..."besmele-i şerif..''
Bismillahirrahmanirrahim
1lltkv bismillah
..
Ama bunu yapmak istemiyorum..
Nedir bu ilk lokmada ilk satırda ilk açışta ilk kelimemiz olan bismillahirrahmanirrahim?
Kelime analizini yapıp Esma-ül Husna'ya değinmeyi müteakip kainatı gezmeye gidebiliriz evet..
Ama bunu yapmak istemiyorum..
Çok daha tehlikeli (!) bir sözdür esasen bismillahirrahmanirrahim…
Siyasidir bismillahirrahmanirrahim...
Sosyolojiktir...
Ekonomiktir...
Akaididir , yani inançsaldır bismillahirrahmanirrahim...
Amelidir , yani ibadetseldir bismillahirrahmanirrahim...
...Bismillahirrahmanirrahim...
Gelmiş geçmiş ve gelecek istisnasız tum sistemler sadece 2'ye ayrılır: Beşeri yani insan aklının ve tecrübesinin ürünü olan sistemler ve vahyî yani "Yaratıcının ben halk ettim/yarattım benim dediğim olacak/olmalı" diyerek vazettiği sistemler.
Kadim tüm din, sistem, rejim ve yaşam tarzları için de tasnif böyledir..
Din doğası gereği vahyidir. Resul tarafından risale olunur ve kitap tarafından sadece asra değil dehre yani tüm zamana kazık çakar.
Beşeri sistemler ise peygamber yerine kurucu / fikir babası, kutsal kitap yerine manifesto / kurucunun kitabı, ilahi hükümler yerine ise beşeri ürünler koyarak hakimiyet alan ve mekanlarını genişletmeye çalışırlar.
Bismillahirrahmanirrahim'in tıpkı "inşaallah veya "maaşallah" veya "elhamdülillah" gibi nasıl kişiyi ve toplumu vahyi sisteme niyet/akaid ve kelime/amel bazında bağladığını görmeli...
Kabul etmeli ki hiçbir beşeri sistem, kişinin ve toplumun, vahyi sisteme / dine boyun eğmesini / teslim olmasını istemez.
Bu o beşeri sistemin doğasına aykırıdır.
Zaten beşerden çıkan bir "ideolojinin" ve / veya sistemin ego / nefs / kibir / menfaat gibi arızi vasıflarla donanmış olduğunu biliyoruz.
İşte bu arızalardan ötürü bu insan bu vahye sırt döner.
Allah'ın varlığını sorgular... kabul etmez... etse dahi ; "onlara sor! kim yarattı de!göreceksin sana 'Allah!' diyecekler!o zaman nasıl oluyor da döndürülüyorlar" ayetine muhatap bir "kendi içinde tenakuz içerme" hasletinden kurtulamaz…
Ve işte bu anlattığım beşeri sistemi savunan şaşmış beşerin asla demeyeceği ve denilmesini de istemeyeceği kelimelerin başında gelir bismillahirrahmanirrahim !....
Vahyi sisteme/dine bel bağlamış ve sırt dayamış ve omuz vermiş ve sevmiş ve güvenmiş bir insanın ise kalbine ve diline damgaladığı kelimedir bismillahirrahmanirrahim…
Mütekebbir insanın işi değildir bismillahirrahmanirrahim... O işini kendisinin halledeceğini düşünür. Düşünmek fiiline hakaret etmiş olmayalım da vehmetmiş olur diyelim
Mütevazı ve muttaki kişinin işidir bismillahirrahmanirrahim demek...
Bismillahirrahmanirrahim : "Rahman Ve Rahim olan Allah'ım! Ben ne olursam olayım sensiz olamadığım gibi bu başladığım işimi de ne kadar iyi ve mükemmel planlamış ve yapabiliyor olsam da sensiz olamaz Allah'ım!" demektir!...
Bismillahirrahmanirrahim "Ya Rahman!Ya Rahim! Sensizlik densizliktir! Kabul ettim! Şahit ol ya Rabbim!" demektir..
Malum;
Bir iş niyet ister..
Bir iş ar-ge(araştırma-geliştirme) ister…
Bir iş planlama ister..
Bir iş koordinasyon ister...
Bir iş profesyonel donanımlar yani bitirici vuruşlar ister..
Bir iş, bu işi müteakip gerekli tecrübe bilgilerinin arşive/beyne/kalbe gönderilmesiyle ve yeni işin fikir ve niyet hazırlığıyla son bulabilir..
Bu ifadelerle ana çatısının çizildiği bir iş eğer başında bismillahirrahmanirrahim yardım çığlığından yoksunsa her ne kadar mükemmel hazırlanmış olursa olsun eksik kalır... En mütevazi deyimle o işe Allah karışmaz!
O iş iyi bile olsa iyi olarak kalır hayırlı olmaz.olamaz..
"Besmelesiz bir yemek çok lezzetli olabilir ama asla afiyetli olamaz.."
Herhalde bir üstteki tırnağın için dolduran cümleye en iyi örnek de, peygamberi taşlayan Taif'in üzerine dağ koyarak(!) helak etmeye gelen Cebrail'e nebinin "onlardan birisi bile iman edecekse bunu yapma" demesi ve bunu müteakip patikadan gelen köleyle muhabbeti esnasında uzatılan üzümü yemek üzereyken o mübarek dudaklarına koyduğu "bismillahirrahmanirrahim"i gören kölenin "aaa! Yemek yiyecekken bunu demek yalnızca peygamberlerin işidir!evet seni Allah göndermiş. Ben bunu bizim oralı (ninovalı) Yunus'tan( a.s) biliyorum. Şimdi seni gönderene iman edebilirim işte!" demesi olabilir…
Bir besmeleye bir milyon rahmet bu demek olsa gerek..
Başka bir pencereden bakarsak eğer;
Dinler her zaman aynı şeyi söylemişlerdir ve dindarlar da bunu kabul etmiştir: "dinden bağımsız bir alan yoktur".
Daha yüksek bir deyimle "anlamsız olmama iddiasındaki bir şey , Allahsız olmama durumundadır!"
İşte bu yer, insanın Allah'a başkaldırışı olan şahsi ürünü sistemiyle, Yaratıcı'nın yarattığına lütfu ve emri olan dinin tam da karşı karşıya geldiği yerdir.
Her iki sistem de hakimiyet benim deyince olanlar olur.."Allah mutlak hakimdir ve galiptir" sözünün belki en gerekli olduğu nokta budur.
Bismillahirrahmanirrahim demek benim işimin hakimi Rahman ve Rahim olan Allah demektir!
Beşeri sistemlerden Allah deyip de sonra döndürülenleri söyledik..
Fiil pasif/edilgendir orada:"döndürülmek"... yani "evet kabul ediyorum: yaratan Allah" diyen bir kişi bir şekilde ve bir vesileyle işine ALLAH'ın hükümlerini yansıtmamaktadır.. Ben buna deizm ayeti derim hep.. İnsanlardan deist olanlara ve hatta akaidde Müslüman olup da amelde deist olanlara inmiştir Allahualem.
Bırakın beşeri sistemin kandırmışlarını dine inanan insanlar içinde dahi kalabalık denecek kadar yok mudur "ya kardeşim biz de Allah'a inanıyoruz ama paranın allahı olur mu ya" diyen?
Kara para diye bir para oluyordur ama yeşil para olamıyordur bu zihniyete göre…
"Paranın nerden geldiğine bakmıcaksın sayın abim nereye harcadığına bakacaksın" diyenlere hiç rastlamadınız mı ?
Bismillahirrahmanirrahim : "Ekomoninin de Rabbi paramın da mutlak sahibi Allahtır" diyen birisinin dükkanını açarken de paraya dokunurken de söylediği kutsal ve kutlu kelimedir ..
"Ben de müslümanım" dedikten veya demedikten sonra cinsel serbestiyet/nefse mağlubiyet adları altında turlu gayrıahlaki işlere soyunanın diyebileceği bir kelime midir Allah aşkına bismillahirrahmanirrahim?
Hayır, bilakis "Allahım! Şahit ol ben kabul ediyorumki heryerin olduğu gibi yatak odamın da rabbi sensin! Eşimle olan her türlü muhabbetin de rabbi sensin ya rahman ya rahim" demektir bismillahirrahmanirrahim…
İslamda yemek yemek dahi Allah içindir.kitaplarda "musluman , Allaha ibadet etmek ve onun yolunda yaşanan hayatta kuvvetli olmak için yemek yer" derler malum.. Bismillahirrahmanirrahim diyerek yemeğe başlamış kişi "Allahım! Rahmansın! verdin! Rahimsin! mahşerde de ver ne olur ya rabbim! Ve sen bu yemeğin sahibisin, bana lütfettin.. Bu kuluna bu yemeği yeyip de bunun enerjisi ile sana nankörlük yapmayı nasip etme allahım!" demiş olmaz mı?
Öyle ya.. Şairin dediği gibi.."çok diyar gezdim çok yemek yedim ama hangi sofraya oturduysam yemeği veren hep Allah idi!"
Sözün özüne geldiğimizde görürüz ki gerçekten hem kutsal hem kutlu sözdür bismillahirrahmanirrahim…
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla başlarım ve hareket ederim ve bitiririm diyen bir kişinin kefili Allah olduğuna göre kişi bu besmele çektiği işinde de besmelesinin içeriği kadar samimi olmalıdır…
Nasıl inşallah deyip de yapamayan kişi sözünü tutmamış olmuyor ama buna mukabil inşallah demenin şartı da samimi olmak olarak kosuluyorsa..
Nasıl maşallah diyen kişinin hem onu deyip hem de dik ve uzun bakmaması daha uygunsa..
Aynen öyle de bismillahirrahmanirrahim diyen kişinin de diğerlerinden Allah'ın belki de en ağır iki ismini barındırması itibarıyle üstün gelerek ayrılan besmelesine sahip ve samimi olması gerekir diye düşünüyorum..
Besmele , yani bismillahirrahmanirrahim: "Allahım! Sen kalpleri bilen teksin! Şahit ol ya rabbim! Ben her işime oldugu gibi bu işime de senin karışmanı istiyorum ve hatta işimi de senin karışmanı isteyebileceğim şekilde hayr ve helalle dizayn ediyorum" demekse eğer...
Allah , hayatındaki tüm işlerinde ve dualarında bu söze sadık ve samimi kalanlardan eylesin. Amin...


ALLAH"A EMANET OLUNUZ
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
besmelei

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Besmele Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 09-17-2008 09:29
Neden Besmele нüzüη Dua, Ayet, Hadis 0 09-03-2008 15:59
Msn de Nickinize BesmeLe EkLeyin arapÇa уυѕυƒ Msn Avatar & İfadeler & Göz Kırpmalar 0 07-27-2008 17:50
Besmele уυѕυƒ Dini Programlar 0 04-11-2008 18:46
..."besmele-i şerif..'' Korax Tefsir 0 03-20-2008 21:34


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:37 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628