Bilqi Forum  

Geri git   Bilqi Forum > Dini Bölüm > Dini Konular > Tefsir

ÖDEVLERİNİZİ BULMAKTA ZORLANIYOMUSUNUZ!

SORUN ANINDA CEVAPLIYALIM.

TÜM SORULARINIZA ANINDA CEVAP VERİLECEKTİR !

Sitemize Üye Olmadan Konulara Cevap Yazabilir Ayrıca Soru Cevap Bölümüne Konu Açabilirsiniz !

Tin sûresi -

Tefsir


Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 09-25-2008, 16:09   #1
Moderator
 
уυѕυƒ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Mesajlar: 11.000
Teşekkürleri: 0
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 1000
уυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond reputeуυѕυƒ has a reputation beyond repute
уυѕυƒ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Tin sûresi -

Tin sûresi -
Zirve, çukur ve ümit.


Rahmân ve Rahîm Allah'ın adıyla
"1-İncire, zeytine, 2-Sînâ Dağı'na ve 3-şu güvenli Şehre yemin ederim ki, 4-biz insanı en güzel biçimde yarattık. 5-Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik. 6 Yalnız inanıp iyi işler yapanlar hariçtir. Onlar için kesintisiz bir mükâfat vardır. 7 Artık bun[ca kanıtdan sonra hangi şey sana (âhiret) cezâsını yalanlatabilir? 8 Allah, hükmedenlerin en güzel hükmedeni değil midir?"
Yüce Allah bu surenin başında, ikisi meyve, ikisi de yer olmak üzere dört şeye yemin etmiştir: Meyveler incir ve zeytin, yerler ise Sînâ Dağı ve güvenli şehir olan Mekke'dir. Bunlarla sûrenin geri kalan kısmı arasında bir anlam ilişkisi var mıdır?
Yeminden sonra sûrede zikredilenleri düşünelim. Sûre şüphesiz ki Allah en iyi bilendir insanın yaratılışından bahsetmektedir. Allah insanı, (Âdem Aleyhisselam örneğinde olduğu gibi ilmî ve aklî yönden en güzel surette yaratmıştır. Hatta Yüce Allah'ın 'meleklere, Âdem'e secde etmelerini emretmesi, onların da iblisin dışında ona secde etmeleri'(1) ve ilim yönünden meleklerden üstün olması(2) (gibi) delillerden anlaşılacağı üzere bu hususta (insan) meleklerden ve cinlerden üstündür. Sonra Allah Âdem'i cennetine koymuş ve tek bir ağaç dışında (ki onun, incir, hurma veya buğday olduğu söylenmektedir) bütün ağaçlar[ın meyvelerin]dan yemesine müsaade etmiştir. Ancak Âdem, her ne kadar en güzel sûrette (yaratılmış) olsa dar11; kusurdan hâlî değildir. Çünkü kemâl, sadece Allah'a mahsustur. Onun kusuru, şehveti karşısında iradesinin zayıf olmasıdır:


"Andolsun biz, önceden Âdem'e (o ağaçtan yememesini) tavsiye etmiştik, (bizim tavsiyemizi) unuttu. Biz onda bir azim (ve sebat) bulamadık."(3)
Âdem, yasaklanan ağaç[ın meyvesin]dan yedi ve bu yüzden mahrem yerleri açıldı. Allah onu cezalandırdı ve cennetten yere indirdi. Böylece o ve zürriyeti aşağıların en aşağısına inmiş oldu. Onun neslinden her fert, çocukluğundan itibaren çeşitli hastalık ve acılara maruz kalır; yaşlanır, gücü, kuvveti ve güzelliği, bazen de aklı gider. O yaratılış ve akıl bakımından aşağıların en aşağısına iner. Nitekim onu Yüce Allah şöyle nitelemektedir:
"Gerçekten insan, çok zâlim ve çok nankördür!"(4)
"Doğrusu insan çok hırslı (ve sabırsız) yaratılmıştır. Kendisine kötülük dokunduğunda sızlanır, feryat eder. Ona hayır dokunduğunda ise pinti kesilir (sıkıca tutar)."(5)
En kötüsü ise insanın Rabbini unutması ve O'na karşı nankörlük etmesidir:
"İnsan, Rabbine karşı çok nankördür."(6)
Bazı müfessirler şöyle demişlerdir: Yüce Allah'ın, "biz insanı en güzel biçimde yarattık; sonra onu aşağıların aşağısına indirdik" sözünden maksat, şekil, sûret ve vücudunun dik olması açısından insanın yaratılışının güzelliği, sonra da ömrünün en düşük seviyesine inmesidir. Bunların hepsi bu dünyada[olmakta]dır. Zâhirî (maddî) olan bu muhkem tefsir[in değerin]i, şu iki şey düşürmektedir:
Birincisi: Bu dünyada şekil ve sûret bakımından insandan daha güzel ve iyi olanlar vardır.
Yûsuf Aleyhisselam'ın güzelliğinin hayran bıraktığı kadınlardan bahseden Allah'ın şu sözünün ifadesiyle bunlar meleklerdir:
"Kadınlar Yûsuf'u görünce onun büyüklüğünü anladılar. (Ona hayranlıklarından ötürü) ellerini kestiler ve dediler ki: Hâşâ Allah için bu insan olamaz, bu ancak güzel bir melektir!"(7)
Kadınlar onu, meleklerin, beşerden daha güzel sûretli olduklarının bilinmesi nedeniyler11; meleğe benzetmişlerdir.
İkincisi: Âyette zikredilen, "yalnız inanıp iyi işler yapanlar hariçtir/onlar bunun dışındadır" ifadesi îmânı, görünen cüsseyi/kalıbı değil "aşağıların en aşağısı"nın karşısına koymuştur. İbn Kesîr tefsirinde şöyle demektedir:
"Sonra onu aşağıların en aşağısına çevirdik"in anlamı, cehennem[e attık demek]dır.(8) Böylece o, "aşağıların en aşağısı"nı, ömrün en aşağı seviyesi değil, cehennem olarak tefsir etmiştir. Zaruri olarak bu "en güzel şekil", cehenneme karşılık, yani cennet demektir. İnsanın en güzel şekilde yaratılması, Âdem'in ilk cennetteki hayatına bir işarettir.
Bu manayı, (Allah'ın daha sonra zikredilen) "onlar için kesintisiz bir mükafat vardır" âyeti de te'yîd etmektedir. Yani, îmân eden ve sâlih amel işleyenlere, Âdem'in, yaptığı hata yüzünden nimeti kesilen ilk cennetinin aksine, öbür (âlemdeki) cennette kesintisiz nimet vardır. Bu da, ilk cennette olduğu gibi, öbür (dünyadaki) nimetin kesintiye uğramasının asla tekrarlanmayacağı konusunda (sâlih) amel yapan mü'minlere güven[ce] vermektedir.

Zirve, çukur ve ümit
Tefsir ne olursa olsun, insanın "en güzel biçim" olan zirveden, "aşağıların aşağısı" olan çukura inmesi fikrinin, Yüce Allah'ın incire, zeytine, Sînâ Dağı'na ve güvenli şehre yemin etmesiyle irtibatına herhangi bir zarar vermez. Tercih edilen tefsire göre insan, ilk cennette, en güzel şekilde idi. Sonra yeryüzün[d]e, "aşağıların en aşağısına" indi. (Acaba) diğer cennete dönüş var mıdır? Yoksa ümit[ler] kesilmiş midir? Cevab âyettedir:
"Yalnız inanıp iyi işler yapanlar hariçtir."
Çeşitli acılara katlanarak ve bütün gücünü sarfederek sâlih amel işleyen ve îmân edenin Allah günahını affetsin ve onu, mükâfâtı ve nimeti hiç tükenmeyecek olan cennet[in]e koysun.


Bana öyle geliyor ki, geçen bütün bu manalar r11;şüphesiz Allah en iyi bilendirr11; sûrenin başında yer alan rumuzların içine gizlenmiştir ki bunlar da, incir, zeytin, Sînâ Dağı ve güvenli şehirdir. Bu nasıl olmaktadır? "En güzel biçim" olan zirve ve "aşağıların en aşağısı" olan çukur (neresi?), (buradan) çık[ıp kurtul]ma ümidi yok mu?
Birincisi, incir ve zeytin (ağacı): İncir bilinen bir ağaçtır; tatlı ve lezzetli bir meyvesi vardır. Zeytinin meyvesi ise (işlenmeden önce, bünyesinde bulunan ve ona acılık veren oleuropein maddesinden dolayı) son derece acıdır. Lezzet açısından, incir ve tadının, lezzetin zirvesinde, zeytinin ise, acı tadından dolayı en alt seviyede (çukur) olduğunu görmekteyiz. En güzel tadı olan incirden en kötü tadı olan zeytine intikal, zirveden çukura düşüş değil midir? İncir, ilk cennet ve bu cennetin nimeti içindeki ilk insan[Âdem Aleyhisselam]ın haline; zeytin ise, onun yeryüzündeki durumuna ve burada (maruz kaldığı) sıkıntı (acılık) ve meşakkate işarettir.
Ancak, zeytinin acılığından kurtuluş yolu (ümidi) bulamaz mıyız? Evet, azimli bir şekilde kesintisiz olarak (içindeki oleuropein maddesini azaltmaya) çalışmakla onun acılığını giderme imkânımız olabilir. Onu suya yatırmak veya sıkmak ve lezzetli olan yağını çıkarmak suretiyle bu yapılabilir. Böylece (ifadeler arasındaki) uygunluk sağlanmış olur: Îmân ve sâlih amelle hatalardan kurtulma imkanımız olduğu gibi, zeytini de acılığından kurtarmak mümkündür.En yüksekten, en aşağıya...

İkincisi, Sînâ Dağı ve emîn/güvenli şehir: Sînâ Dağı, Sînâ çölünde bulunan bir dağdır. Emin şehir r11;yani Mekker11; ise ekin bitmeyen bir vâdîde yer almaktadır.(1) Salt coğrafî açıdan Sînâ Dağı'ndan Mekke vâdîsine intikal, zirveden çukura inişe işaret etmektedir. Ancak bu hükmün önemli izah[lar]ı vardır:
1. Sînâ Dağı: Yalnız başına bu dağın, Âdem[Aleyhisselam]'ın en güzel şekilden aşağıların aşağısına inişi olayını tekrar ifade eden bir hikayesi vardır ki bu da, Mûsâ Aleyhisselam zamanında İsrâîloğulları'nın, îmân (etmeye teşvik edici olan) mucizelerinin (âyetlerinin) zirvesinden buzağıya tapma çukuruna düşmeleridir. Mûsâ Aleyhisselam'ın gösterdiği, kendilerini îmân zirvesine yükseltecek nitelikteki o hayret verici mucizeleri (ki bunlar, yılana dönüşerek sihirbazların iplerini ve sopalarını yutan asâ, kurbağa, çekirge, kan ve onların, denizin yarılmasıyla boğulan Firavun'dan kurtulmalarıdır) gördükten sonra bir de bakarsınız ki onlar, Sâmirî'nin kendileri için yaptığı buzağıya tapma derekesine inmişlerdir. Diğer açıdan, Mûsâ Aleyhisselam Tûr Dağı'nın üzerinde Allah'a yalvarır ve O'ndan levhaları alırken r11;ki bu rûhî/manevî zirvedirr11; İsrâîloğulları şirk çukurunda (bulunmakta) idiler.
2. Güvenli şehir: Bu, Allah'ın sâkinlerine (ehline) maddî ve manevî (dünyevî ve îmânî) olarak büyük nimetlerle ikramda bulunduğu Mekke'dir. Onu İbrâhîm Aleyhisselam ile İsmâîl Aleyhisselam kurdular. Bu ikisi orada, Allah'ın yeryüzündeki en kutsal evini inşâ ettiler. Ora sâkinlerine Allah'a inanmayı ve ibâdet etmeyi (tebliğ edip) öğrettiler. Allah, diğer Arapların kalplerini, r11;kendileri vasıtası iler11; meyvelerden oranın sâkinlerini yararlandırmak için onlara meylettirdi. Emin olan şehirlerini, Arap yarımadasında barış ve güvenlik için sağlam bir üs yaptı. Ona hiçbir kimse saldır[a]maz, oraya giren herkesin hem kendisi ve hem de malı güvende olur. O[rada otura]nları, yaz ve kış mevsimlerinde (yaptıkları) ticaretle rızıklandırdı, açlıktan kurtardı, korkulardan emin kıldı, fil ordusundan r11;apaçık bir mucizeyler11; korudu.

* * *
Burada, Mısır'dan çöle çıkışları esnasında İsrâîloğulları'nın durumuna işaret eden Sînâ Dağı ile Mekke ehline işaret eden güvenli şehir arasında başka bir irtibat da düşünülebilir. (Şöyle ki): Her iki kavim de, kendilerini kuşatan korkunç tehlikenin ortasında, mucizevî bir güven içinde bulunuyorlardı. Nitekim İsrâîloğulları yarılmış denizi geçerken kendilerini kuşatan su kütlelerinin ortasında mucizevî bir güven içinde idiler. Aynı şekilde güvenli şehir olan Mekke ehli de, hiçbir engel tanımadan, harpler ve zâlimâne saldırılar ile birbirine giren ve hücum eden Arap kabilelerinin (kargaşa) tûfânı ortasında yine mucizevî bir güven içinde bulunuyorlardı.
Allah, Mekke ehlini bir mucize ile açlıktan kurtardığı gibi, helva ve bıldırcın mucizesiyle İsrâîloğulları'nı da çölün açlığından kurtarmıştır.
Allah'ın Mekke ehline tahsis ettiği bu açık nimetler onları îmân zirvesine taşımalıydı. Ancak onlar, Allah'a şirk koşma çukuruna düşmüşler ve Allah'ın evini putlarla doldurmuşlardır.
O zaman (bu), emin şehrin müşriklerinin, en güzel şekilden (zirveden), aşağıların en aşağısına inmesine bir işarettir. (İşte) bu da sûrenin temel fikrine bağlıdır. Ancak, güvenli şehirde yüzüstü düştükten sonra kalkışı nasıl yapacağız? İşte o (kalkış), İslâm'dır (yani), insanlar için çıkarılmış en hayırlı, Allah yolunda gerçek cihadı yapan, hatta Allah'ın dinini yaymak için doğuda ve batıda fetihler gerçekleştiren, (kısaca) "îmân eden ve sâlih amel işleyenler" âyetini, fiilen tatbik etmeye çalışan ümmeti yetiştiren, güvenli şehrin evladı olan güvenilir Muhammed'in getirdiği (İslâm) dini[yle ancak olabilmekte]dir.
Mûsâ Aleyhisselam, Tûr dağında Rabbi kendisiyle konuşurken (münâcât) rûhânî zirvede olduğu gibi, Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem de miraç gecesi, yedi göğü ve sidretü'lr11;müntehâyı geçtikten sonra Rabbi kendisiyle münâcâtta bulunurken en yüksek ve en yüce zirvede idi. İki seçkin elçinin mirâç gecesi defalarca buluşması tesâdüfî değildir. Bu (görüşmeler), Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in ümmetine farz kılınan namazın azaltılmasını istemeye gitmesi, sonra Mûsâ Aleyhisselam'a gelmesi, Mûsâ Aleyhisselam'ın da (Rasûlallah'ın) daha fazla hafiflik talep etmesi için tekrar Allah'a dönmesini istemesi esnasında olmuştur.
"Artık bun[ca kanıt]dan sonra hangi şey sana (âhiret) cezâsını (dîni) yalanlatabilir?":
Buradaki "dîn"den maksat, kıyâmet günü amellerin karşılığı ve hesâbıdır. Ancak, kıyâmet günü hesap ve cezânın vukû[bulacağ]ını te'yîd eden bu âyetin, kendinden önce Âdem ve onun ilk cennetten inişi olayı ile irtibatı nedir? Yüce Allah sanki şöyle demektedir:
Ey insan! Sen şu dünyanda, Âdem'in yasaklanan ağaçtan yiyerek (işlediği) hatadan dolayı aldığı cezâ nedeniyle bir zorluk içinde iken, Kıyâmet günü hatalara karşılık olarak cezâ ve hesâbın olacağını nasıl inkar ediyorsun? Bu dünyada, hastalık, elem, hüzün, endişe ve musîbetlerle mutsuz/kötü durumda/sıkıntıda değil misin? Âdem'i bu cezâya çarptıran ve o cezânın sonuçlarını yaşamayı senin için ön gören, cezâ günü sana da söz konusu cezâyı vermeye şüphesiz kâdirdir. Eğer O'nun tavsiyelerine uyarsan, baban[Âdem]e ilk cenneti verenin, sana ebedî cenneti vermeye elbette gücü yeter.

* * *
"Allah, hükmedenlerin en güzel hükmedeni değil midir?":
Biz bir hâkimi veya dünya meliklerinden bir meliki, tebaası için, içinde halkının durumunu ve imkânlarını açıklayan bir proje (yaptığı) ve[ya] halkının saâdetini ve iktisâdî, ahlâkî, bedenî ve aklî sağlığını korumaya yönelik bir yöntem geliştirdiği zaman, onu hakîm (bilge) sayar, medheder ve hikmetini överiz. Bu hâkim veya melik, bu projeyi kısa bir zaman dilimi ve beşeriyetin küçük bir parçası olan tek bir halkın iyiliği için ortaya koymuştur. Ve biz bunu hakîm olarak kabul ederiz.
Bütünüyle kâinatın hâkimi olan âlemlerin Rabbine gelince O bu seçkin sûrede, bütün asırlarda tüm beşeriyete şâmil olan bir planı ortaya koymuştur. Allah söz konusu sûrede bize, geçmişimizi, mevcut durumumuzu ve geleceğimizi açıklamıştır:
Mâziye gelince bu, babamız Âdem'in ilk cennetindeki kıssasıdır. Orada en güzel şekilde idi, sonra şehvetten ve şeytanın teşvîkinden kaynaklanan hatası nedeniyle cennetini, yüksek makamını kaybetti ve aşağıların en aşağısı durumundaki yeryüzüne indi. Bu geçmiş[hâdise]de bizim için çok önemli bir ibret vardır.
Mevcut duruma gelince bu, dünyada yaşadığımız bedbaht/sıkıntılı hal ve bizi kuşatan şehvet ve tuzaklardır. Bu bedbahtlık/kötü durum, masiyeti nedeniyle Âdem Aleyhisselam'a nispetle bir cezâ ise de bize göre Allah'ın bizim için yazmış olduğu bir kaderdir. Onu en iyi (sonuç veren bir) yolla karşılamamız ve tedavi etmemiz gerekir. Bu da îmân ve sâlih amel ile olmaktadır.

* * *
İstikbâle gelince, o da şu an yaptığımızın karşılığını bulacağımız ahrettir ki, ya sonsuz saadet/mutluluk, ya da ebedî bedbahtlıktır/mutsuzluktur.
Bunlar, halkaları sağlam olan bir zincirdir. Mâzide isyan mevcûdun bedbahtlığına/mutsuzluğuna, mevcûdun ameli geleceğin saadetine/mutluluğuna veya bedbahtlığına neden olmaktadır.
Mâzî, geçici bir nimettir. Mevcut, geçici bir bedbahtlık/sıkıntı halidir. İstikbale gelince o da dâimî saâdet veya sürekli bedbahtlıktır.
Bu, sırf rahmeti nedeniyle Allah'ın bize, dünyanın bedbahtlığından kurtulma ve âhiretin nimetini elde etme fırsatını vermek için ortaya koyduğu açık bir plandır.
İşte bu, planların en sağlamı değil midir? Allah, hükmedenlerin en güzel hükmedeni değil midir? Evet yâ Rabbi.DİPNOTLAR:
1. Kehf Suresi;18/ 50.
2. Bakara Süresi;2/ 31.
3. Tâhâ Süresi;20/ 115.
4. İbrâhîm Süresi;14/ 34.
5. Me'âricSuresi;70/ 19-21.
6. Âdiyât Suresi;100/ 6.
7. Yûsuf Süresi;12/ 31.
8. İbn Kesîr, IV, 563.


1. Bkz., İbrâhîm (14), 37.

__________________
__________________
gif177


gif43x1pnwjjkhj3ozglqannej9v3a6hpmsgif43
уυѕυƒ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Cevapla

Bookmarks

Tags
suresi, tin

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Mesajınız:
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ahzâb Sûresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:08
duha suresi уυѕυƒ Tefsir 0 09-25-2008 16:06
Maide Suresi 44 уυѕυƒ Tefsir 0 09-24-2008 14:11
Yasin Suresi Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 09-17-2008 09:47
kadir suresi Yaso Dua, Ayet, Hadis 0 09-17-2008 09:39


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:00 .


İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Bilqi.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. bilqi.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler doganinternet@hotmail.com ve streetken27@gmail.com dan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde bilqi.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Android Rom

Android Oyunlar

Android samsung htc

Samsung Htc

Nokia Windows

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628